OPA BOL VAN DE IJZEREN KNQ1. VRAAG EN AANBOD Jkouinciaai TUeuws £euU£eton WOENSDAGS EN ZATERDAGS. 35 cent per vijf regels, DESKUNDIG Glimlachje, Langendijker Groenten- centrale. BEEMSTER 2UIDSCHARWOUDE WIERINGERWAARD Vrouwen van Noordholland spaart electriciteit. CECIL FREEMAN CREGG. EERSTE BLAD. Alléén 2de handsch goederen. uitsluitend a contant. (Dinsdags en Vrijdags inzenden). Te koop gevraagd: een goed onder houden damesrijwiel met lamp, niet hooger dan 10 en een gebr. naai machine. Brieven onder letter E 114 bureau van dit blad. Te koop: Heerenrijwiel. DOELENSTRAAT 12b. Te koop gevraagd: 25 gebruikte spoorbiels. A. C. KLOMP, Forestusstraat 14. Babyweegschalen z. g. a. n. „HYGIENA", Achterstraat 45. Telef. 2052. opgebouwde reclame-cam pagnes voor een goed ar tikel. ol een goede zaak. systematisch In couranten gevoerd, moeten slagen. In de schoonheidssalon. Ik heb een voorbeeld meegenomen maak U mij in dien geest. Bestuursvergadering op 8 Juni. s Het bestuur van de veilingsvereeniging „Langendijker Groenten Centrale" te Broek op Langendijk vergaderde Maandagmiddag onder leiding van burgemeester Schelhaas, ambtshalve voorzitter. In zijn openingsrede heeft de voorzitter de buitengewone omstandigheden bespro ken, waarin ons land verkeert. In het bij zonder werd hierbij aandacht gewijd aan de gevolgen, welke de tuinbouw hiervan zal kunnen hebben. Na vaststelling van de notulen der vorige vergadering werden eenige mededeelingen gedaan over de omzetten van de afgeloopen maanden. Deze waren als volgt: Maart 279.386.55 (v.j. 161.380.87), April 235.839.95 (v.j. 71.936.78) en Mei 9790.43 (v.j. 14.976.62). Onder de ingekomen stukken was een brief van de afd. Sint Pancras van den Chr. Boeren en Tuindersbond, houdende verzoek als lid van de veiling te mogen toe treden. Het bestuur meende, dat hiertegen geen bezwaar kon worden gemaakt, wanneer de statuten van deze af deeling koninklijk goedgekeurd zijn en niet in strijd zijn met de statuten van de Langendijker Groenten Centrale. Wel vond men het minder ge- wenscht, dat splitsing werd toegepast. De afd. de Rijp berichtte, dat door de on derwaterzetting van den Eilandspolder deze afdeeling vermoedelijk niet in staat zal zijn, aan de veiling van de L.G.C. aan te voeren. De aardappeloogst is tengevolge van deze inundatie geheel vernietigd. De voorzitter sprak eenige woorden van deelneming met de hierdoor getroffen tuin ders. De heer J. de Groot uit Schermerhorn deelde mede, dat den getroffen tuinders reeds steun wordt uitgekeerd. De door de inundatie geleden schade wordt door een inmiddels reeds ingestelde commissie gere geld, zeide spr. De vereeniging „De Koophandel" ver zocht, zoo mogelijk het plaatsengeld in de veiling te verlagen Het bestuur was van meening, dat wan neer de kosten van de plaatsen voor som mige kleine handelaren te hoog zijn, Koop handel hier zelf voor dient te zorgen. Het verzoek werd" dan ook afgewezen. Een ander verzoek van Koophandel, om zoo min mogelijk op monster te veilen, zal worden ingewilligd. De vervoersmoeilijkheden, welke tenge volge van het gebrek aan benzine en stook olie voor de schippers zijn ontstaan, werden hierna besproken Medegedeeld werd, dat in een vergadering van de schippers is besloten, deze zaken zooveel mogelijk vrijwillig in overleg te regelen. Op aller medewerking om een en ander te doen slagen, wordt een beroep gedaan. Het vervoer van tuinbouwproducten van Hensbroek en Oterleek, dat steeds per mo torboot geschiedt, zal hierdoor moeilijkheden ondervinden. Men kan hiervoor echter een vergunning aanvragen. Mededeelingen van den Raad van Advies. De heer S. de Boer Kz., lid van den Raad van Advies, deed hierna een aantal mede deelingen over de laatstgehouden vergade ring van dien raad. Hij deelde o.m. mede, dat minimum- en maximumprijzen zullen worden vastgesteld. Een gedeelte van den aanvoer zal direct uit de markt worden ge nomen voor export tegen bepaalde prijzen. Over de verzending en verpakking van deze voor export bestemde producten zal een ex porteur de leiding krijgen. Er zal een scherpe controle worden uitgeoefend op de producten, welke niet aan alle eischen vol doen Afwijkende producten komen zeer zeker niet voor steun in aanmerking. De aardappelregeling voor dit nieuwe sei- zien is nog niet gereed. Het bestuur was van meening, dat het gewenscht is, een langeren rooitijd voor deze aardappelen te trachten te verkrijgen. Omtrent de vroege kool is de verwachting, dat deze wel zal worden afgenomen tegen redelijke prijzen. Duitschland is goed ge ïnstalleerd voor de verduurzaming. Voor de rabarber bestaat thans geen afzetmogelijk heid. Ten aanzien van het veilen werd nog medegedeeld, dat van elke partij, welke wordt aangevoerd, een gedeelte voor het binnenland en een gedeelte voor export zal worden geveild. Voor de vroege aardappelen zal dit wel eenige moeilijkheden met zich brengen, was men van oordeel. De export zal via de Nederl. Groenten- en Fruitcentrale gaan. Ook voor de afrekening zal door deze Centrale gezorgd worden. Men zal alles in het werk stellen, dat de betaal meester regelmatig zijn uitbetalingen aan de tuinders zal kunnen doen. De export zal zooveel mogelijk worden aangepast aan de binnenlandsche behoefte. Aller medewerking, om een en ander te doen slagen, werd door den voorzitter ingeroepen. Men vestigde er de aandacht op, dat de teeltregeling niet wordt ingetrokken. Deze blijft ongewijzigd bestaan. Er moet niet méér groente geteeld worden dan noodig is. Bij de rondvraag werd geïnformeerd, of de heffing op de vroege aardappelen wordt opgeheven. Hierop kon geen afdoend ant woord worden gegeven. Na nog eenige besprekingen van huis- houdelijken aard volgde sluiting. Geslaagd. Mej. A. J. Kuin alhier slaagde te Utrecht voor het apothekers-assistent-examen. Heden herdenkt het echtpaar C. Schoen maker en Tr. SchoenmakerWortel alhier het 50-jarig huwelijksfeest. Geen feest. Het 50-jarig bestaan van de zuurkool- fabriek van de fa. G. Kramer Zonen zou heden, Woensdag, feestelijk worden her dacht. In verband met de tijdsomstandig heden is deze herdenking echter uitgesteld. De postdienst weer normaal. De postdienst in onze gemeente is zoo langzamerhand weer normaal geworden. Dit liet den laatsten tijd wel iets te wen- schen over. Vanaf gister gaat het weer ge woon. Buslichingen hebben plaats om 7.15, 11.50 v.m. en 5 uur n.m. De bestellingen zijn weer als voorheen, n.l. 3 maal in de kom en 2 maal in de bui tenwijken. Alleen de tweede bestelling gaat iets later uit. U helpt U-zelf en de Gemeenschap! U helpt dubbel Men schrijft ons: Wij allen lazen reeds in de couranten de waarschuwing „weest zuinig met water, gas en electriciteit". Even een schrikje grooter of kleiner naar onzen aard en omstandigheden, doch bij velen is die schrik weldra verdrongen door honderd en meer andere dingen, die de aandacht van de huisvrouw vragen in deze moeilijke tijden Er werd hier en daar een bezuinigings maatregel ingevoerd de broodrooster kwam op den achtergrond, het theelichtje werd vervangen door de theemuts maar wij moeten, in verband met de onzekerheid van den kolenaanvoer naar de Centrale, méér doen dat dit en dat willen wij ook, mits wij maar een weg zien tusschen alles door. Door mijn werkkring leidster van de leskeuken van het Provinciaal Electrici- teitsbedrijf van Noordholland te Bloemen- daal ben ik in de afgeloopen jaren met duizenden vrouwen in contact gekomen en hierdoor w t ik, dat er op mijn sekse-ge- nooten valt te rekenen bij een ernstig be roep op gemeenschapszin. Huisvrouwen, er moet in verband met de tegenwoordige kolenpositie bezuinigd wordenvoorkomen is beter dan gene zen! Veel wordt er reeds bezuinigd, o.a. op licht, mede dank zij de tijdsverzetting, doch wij kunnen en willen mé r doen. Zegt niet: dat kleine beetje, dat ik be sparen kan, helpt niet. Een half kilowatt uurtje per gezin en per dag geeft een da- gelijksche besparing van pl.m. 50.000 kWh. Ook hier wordt het kleine groot. In de eerste plaats wil ik in deze meer speciaal de electrisch kokende huisvrouw zien te bereiken later komt zoo mogelijk de wasch, de weck, het voedingsvraagstuk aan de orde. Electrisch kokende vrouwen, als ge 's avonds een weinig tot rust komt, bij het laatste beetje daglicht, dat ons geen werk meer toelaat, bedenk dan eens: hoe kan ik bezuinigen? Is het misschien mogelijk één hoofdmaal tijd te houden voor alle gezinsleden tegelijk, dus geen afzonderlijke maaltijd meer voor nakomers? Kunnen wij misschien vooruitzorgen door een andere werkindeeling, waardoor wij bereiken, dat er meer achter-elkaar wordt gewerkt en de kookplaat niet telkens opnieuw voor kleinigheden behoeft te wor den ingeschakeld. Laten wij eens samen het dagverloop in een gezin nagaan. Eerst komt het thee- of koffiewater aan de beurt. Zet niet méér wat er op dan hiervoor noodig is. Eenmaal even afmeten en verder spaart U door „maathouden". Eet er één gezinslid pap, dan wordt dat beetje pap in of op het theewater gewarmd. Veel huisvrouwen be zitten reeds een z.g. „inzetje" in den snel koker en anders zoeken zij even naar een schaaltje, dat er in past of zetten desnoods het bord pap boven op den snelkoker. Het eitje wordt gewasschen en in het theewater gekookt. Afwaschwater voor het ontbijt kan in de kleinere gezinnen in den snelkoker worden opgezet; in de grootere gezinnen wordt het i n t ij d s uitgescha keld, zoodat voldoende van de nawarmte van de kookplaat wordt geprofiteerd, of er wordt boiler-watergenomen, dat dan al heel eenvoudig is. Als de melkboer komt, moet de melkvoorraad van den dag worden ge kookt. In een vroeg-etend gezin is de aan gewezen weg dit te doen als eerste hande ling vóór den maaltijd; er is dan meteen warme melk voor de toespijs vla of pudding. In een gezin, dat des avonds den hoofd maaltijd gebruikt, is er 's morgens wellicht kokende melk noodig voor het kopje koffie. Het meldkkoekn wordt hiernaar geregeld. Het koffie-extract is voor eenige dagen te gelijk gemaakt of wordt met koud water be reid. Ook hier kan de toespijs van de ko kende melk worden klaar gemaakt. Misschien verdient het zelfs aanbeveling het vleesch alvast op kleur te braden op de nawarmte (o) gaar te laten worden, of om de groente aan de kook te brengen op o te schakelen. Des avonds worden die spijzen dan in de stapeling op temperatuur ge bracht of gestoofd. Een thermoskan of -flesch kan met wat kokende melk gevuld worden en zóó voor gebruik gereed blijven voor de koffietafel om 12 uur, om er eventueel een klein restje mede te begieten en dat zóó op te dienen (het mes snijdt hierbij van twee kanten, er wordt geen warmtebron gebruikt en kost bare voedingswaarde toegevoegd). Wordt de maaltijd vroeg genuttigd, dan worden de spijzen zooveel moge- lijk acht er elkaar op dezelf de plaat klaar gemaakt door het sta pel-systeem toe te passen. Op de demonstraties, in de leskeuken ge houden, lieten wij U telkens zien, wat hier mede bereikt kan worden. In ons maandblad „Alles Electrisch" ho pen wij U een paar voorbeelden te geven. Bij het klaar maken van den maaltijd denke men in het algemeen aan de volgen de punten: a. gebruik niet meer kookplaten dan noo dig is of profiteer bij het gebruik van meerdere platen van de nawarmte (o); b. kook met zoo min mogelijk water (bladgroenten worden droog opgezet); c. kook de groenten niet te gaar (zomer groenten zijn gaar in 30 minuten, blad groenten in 15 minuten); d. maak gebruik van het stapel-systeem (de pannen leenen er zich voor, de pasring helpt nog bovendien); e. gebruik den oven niet voor één enkel gerecht; f. wees zuinig met het afwaschwater, zet niet meer water op dan noodig is, U heeft minder noodig, wanneer het vaatwerk wordt voorgespoeld. Zet het afwaschwater op in de met koud water vooïgespoelde pas gebruikte kookpan op de nog warme plaat, schakel intijds uit en kook dan b.v. nog even het papje voor 's morgens. Het voorspoelen moet niet plaats grijpen onder de kraan hetzij koud of warm maar in een teiltje of bakje met water. Dat spoelwater doet weer dienst voor tuin of planten. Het voornaamste van de dagindeeling heb ben wij nu wel samen bekeken. Bezuinig ook nog bjj het werk. Wasch niet telkens kleine beetjes en denk bij de groote wasch aan het artikel, destijds in „Alles Electrisch" gegeven. Dit artikel kunt U bij ons aanvragen. Vouw eventueel het waschgoed eerst en s t r ij k het dan alleen aan den bui tenkant (voor sommige kleedingstukken maken wij slechts een uitzondering). Ge bruik de kleine apparaten spaarzaam. Zelf zult U bij eenig nadenken nog wel bezuinigingen vinden, hier niet genoemd. Elk gezin heeft immers bepaalde eischen, welke geheel of gedeeltelijk kunnen verval len of gewijzigd worden en op te lossen moeilijkheden. Voor Uw wenken houden wij ons aan bevolen. Meer dan ooit is samenwer ken nuttig en noodig. Meer dan ooit hebben wij behoefte aan elkaar. Naar ons beste weten willen wij U helpen, schriftelijk zoowel als mondeling. Bij voldoende belangstelling willen wjj voorloopig eiken Woensdagmiddag van 24 uur in de leskeuken van het P. E. N., Ignatius Bispincklaan 19 te Bloemendaal, U een voorbeeld lat enzien van vér doorge voerd stapelkoken en daarbij een causerie houden over bezuiniging en het voedings vraagstuk. Vrouwen van Noordholland, spaart electriciteit. Als goud is goede raad Mits gevolgd door de daad. 5. Ook wel waren het hele lange goederentreinen, zo lang, dat je soms het eind niet eens ervan kon zien. Wel dertig, veertig wagons kwamen dan voorbij rollen, hoog opgeladen met hout en alle mogelijke soorten machines, zelfs ook wel wagons'met paarden of koeien. 6. Maar het meest van alle waren het toch de bliksem snelle Dieseltreinen, helemaal „gestroomlijnd", zoals dat heet, die precies om het half uur voorbij kwamen suizen en die, voordat je het wist, al in de verte verdwenen waren, waar de spoorbaan een bocht maakte. Door 39) Hij had iemand noodig om Sanderson te identificeeren of om hem op de een of an dere wijze in verband te brengen met Bir kenhead Mansions. Ach ja, de hoed. Een visite aan het filiaal van Hildebrand en Zoon te Medhurst leek gewenscht, temeer daar hij tegelijkertijd een bezoek zou kun nen brengen aan het ziekenhuis om te zien of Sanderson al in staat was om verhoord te worden. Bij zijn arrestatie had de man een pet ge dragen, maar Higgins had dit feit over het hoofd gezien, dat een onderzoek naar den naam van den leverancier hem van dienst zou kunnen zijn. „Zeker, meneer, wij verkoopen er nog al wat". „Aan iemand van het groote huis?" „Mogelijk, maar wij verkoopen alles a contant, zoodat wij de namen van onze klan ten maar zelden hooren". „Dit is een tamelijk incourante maat. Helpt dat?" „Zeven en een kwart. Ja, meneer, inder daad helpt dat. Toen die heer hier kwam, hadden wij geen enkelen hoed in zijn maat voorradig, zoodat wij die van het centrale magazijn moesten laten komen. Later is hij hem toen hier komen afhalen. Maar toen was de hoed een tikje te groot, doch aange zien hij er haast mee had, nam hij hem zoo mee". „Aha! Het stukje courantenpapier". Hig gins voelde in zijn zak en liet de foto van „Samson" zien en vroeg: „Is dat de kerel?" Dat is de heer, inspecteur." „Merci." Dit was zeer bevredigend. „Als u vanavond gesloten hebt, wilt u dan mis schien zoo vriendelijk zijn even naar hel ziekenhuis te gaan om te zien of u het origi neel hiervan hij wees op de foto her kent?" „Zeker. Ik kom er toch langs." „Het is niet het plaatselijk ziekenhuis hier, maar ik zal u een auto sturen. Het ritje zal u wel bevallen." Nadat inspecteur Higgins zich ervan overtuigd had, dat de zaak om zeven uur sloot, ging hij den tusschentijd dooden met te probeeren iemand te vinden, die hem een beschrijving zou kunnen geven van den leider der bende. Een winkelier of zoo iemand, misschien. Het was een taai baantje en „de stem" scheen een gave te bezitten om menschen uit den weg te blijven. Een massa menschen had Sanderson gezien en de Gladde. En wijlen Raymond was door den dorpsagent herkend. Hij ondervroeg andere dorpsmenschen, waaronder den postbode, maar zonder resultaat! Higgins kwam spijtig tot de conclusie, dat, wat de bewoners van de omgeving betreft, „de stem" niet bestond. „Dat is inderdaad mijn klant, meneer, de gene die dien hoed van ons gekocht heeft. En nu ik hem gezien heb, herinner ik mij, dat hij kort geleden ook een pet gekocht heeft." „Toch waar? Wanneer was dat onge veer?" „Dat weet ik niet precies, maar dat kan ik nakijken." „Goed, belt u mij dan even op Scotland Yard daarover op!" „Ik heb den kogel verwijderd, inspecteur en dien voor u bewaard." Zoo sprak de vriendelijke dokter, nadat hij Higgins nog verboden had om Sanderson de eerste da gen een verhoor af te nemen. „Dank u dokter. Mag ik dien hebben?" Drie minuten later onderzocht Higgins den kogel, welke in de palm van zijn hand lag. Hij voelde een schok toen hij dien zag, want dit leek de theorie, die hij zich ge vormd had, volkomen omver te werpen. De kogel was er juist zoo een als die, welke verwijderd was uit den voet van den man, die vermoord was op de bus X 87. HOOFDSTUK XXV. Waarin een .jongedame zich bezorgd maakt. „Een jongedame om u te spreken, inspec teur. Ze is hier al meer geweest en ze eh schijnt in groote moeilijkheden, me neer,'als ik het zoo zeggen mag". „Wie is het dan?" „Een juffrouw Crawford". „Ah juist. Laat haar boven komen, alsje blieft". Wat wilde Tommy's meisje, Jill Crawford van hem? En in groote moeilijkheden, hè? H'm, Tommy was dus waarschijnlijk nog niet voor den dag gekomen. En Jill zou hem er waarschijnlijk van beschuldigen de hand te hebben gehad in het verdwijnen van den jongen Hamper. Nu goed! Er kon nog meer bij. Hoewel, waarom in 's hemelsnaam „Ha! Goeden morgen, juffrouw Crawford! Dat is inderdaad een genoegen." Inspecteur Higgins was voorbereid ge weest op sporen van pas gedroogde tranen en daarom had hij zich reeds een bemoedi genden glimlach aangemeten om het meisje wat op te vroolijken, maar zoodra hij het vertrokken gezicht en de trieste verschij ning voor zich zag, verdween die glimlach als bij tooverslag, terwijl er een bezorgde uitdrukking voor in de plaats kwam. Dit meisje zag er inderdaad ellendig uit en de inspecteur sprong terstond uit zijn stoel overeind om juffrouw Crawford zachtjes naar den stoel tegenover zijn bureau te lei den. „En hebben wij vanmorgen ontbeten?" informeerde hij. Somber schudde zij van neen, waarop Hig gins terstond op een belknopje op zijn bureau drukte. „Broodjes, boter en thee, een massa thee". Hij knikte tegen den bode, die binnen gekomen was, dat het zoo goed was, maar nauwelijks had deze de deur gesloten of hij riep hem achterna: „En twee koppen, alsje blieft." „Geen woord, beste kind, tot je wat over de lippen hebt gehad". In heel korten tijd kwam de bode terug met een dienblad, waarop een geweldige theepot prijkte, twee koppen, eén paar broodjes, boter en marmelade. Over zijn arm hing een servet, hetwelk hij netjes uit spreidde op het stukje bureau, dat hij hier voor had vrij gemaakt. Plechtig dekte hij de tafel, waarop hij zich tactisch terugtrok, terwijl zijn heele uiterlijk te kennen gaf, dat hij vond, dat hij zijn collega's op een heerlijk schandaaltje betreffende „ouwe Higgins" kon onthalen. „Wil jij theeschenken of zal ik het doen?" Een rustig gestelde vraag, die er echter toe meewerkte het meisje op haar gemak te stellen. Er volgde een stilte, waarin Jill Craw ford hongerig op de haar voorgezette spijzen aanviel, terwijl inspecteur Higgins bedacht zaam aan zijn kopje thee nipte, onderwijl het meisje terloops opnemend. Eindelijk schoof zij met een zucht van tevredenheid het blad achteruit. Higgins nam nu de lei ding. „Wel, beste kind, wat scheelt er aan?" Opnieuw de dreigende tranen, die echter met kracht onderdrukt werden. „Ik ik heb Tommy verloren." „Die jonge man schijnt altijd verloren te raken. Maar waarom kom je naar mij toe?" Zij staarde hem vol verrassing aan. „Ik heb niemand anders om naar toe te gaan", antwoordde zij naïef. „Geen vrienden?" Zij schudde somber het hoofd, en de in specteur begon medelijden te voelen. Het arme ding zag er zoo verlaten uit. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 3