De terugkeer der krijgsgevangenen. Een hartelijke verwelkoming, ALRMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 10 JUNI 1940. Een clubje jeugdige hengelaars langs een der Haagsche grachten. Gemak en plezier kunnen best samengaan. Toen de Nederlandsche krijgsgevangenen uit Duitschland nog niet terug waren! Het brood, bestemd voor deze mannen dat deze week in Oldenzaal gereed stond, was intusschen oud geworden en werd nu aan de bevolking uitgedeeld1. BELGISCHE VLUCHTELINGEN TE MAASTRICHT. Talrijke Belgische vluehte linger» uit Luik en omstreken passeeren op hun terugtocht uit West-België en Noord-Frankrijk Maastricht, waar ze door de bevolking op hartelijke wijze worden verzorgd en verder geholpen. We fotogra feerden een dergelijk transport, waarbij de Maastriehtsche jeugd zich niet onbetuigd liet. HET EVACUATIE-VEE. Men behoeft geen weïdegeld te betalen. Het hoofd van het rijksbureau voedsel voorziening maakt bekend, dat gebleken is, dat sommige eigenaren of gebruikers van weiland, waarin z.g. evacuatie-vee heeft ge- lóopen, geweigerd hebben dit vee af te staan, tenzij tegen betaling van weidegeld. Zij die weidegeld hebben geheven, heb ben dus kennelijk misbruik gemaakt van de benarde omstandigheden der getroffen veehouders. Het spreekt vanzelf, dat derge lijke kosten niet ten laste van deze veehou ders mogen komen. Een ieder, wien zulks overkomen is wordt dringend verzocht dit onverwijld schrifte lijk te melden bij het bureau Ontruiming, Lange Voorhout 3, 's-Gravenhage, onder opgave van naam en adres dergenen, aan wie zij weidegeld hebben moeten betalen, zoomede het bedrag. Het is wellicht dienstig, dat nogmaals met grooten nadruk onder de aandacht der betreffende veehouders wordt gebracht, dat degenen, die nog vreemd vee of daaruit ge boren dieren in stal of weide hebben, tenzij dat vee door het bureau Ontruiming bij den terugvoer met een bewijs aan hun zorgen is toevertrouwd, verplicht zijn daarvan op gave te doen bij den plaatselijken bureau houder. Hun, die dit tot nu toe verzuimden, wordt in hun eigen belang geraden dit alsnog ten spoedigste te doen, daar zij zich anders blootstellen aan een strafrechterlijke ver volging. DE ECONOMISCHE POSITIE VAN ENGELAND. In een persconferentie op het Duitsche gezantschap heeft de referent voor buiten- landsche aangelegenheden, dr. Wissmann, in aansluiting op een dergelijke conferentie te Berlijn, een uiteenzetting gegeven van de Duitsche opvatting omtrent de uitwerking van den handelsoorlog tegen Engeland. Naar deze opvatting heeft de Engelsche blokkade zich tegen Engeland zelve gericht, nu alle havens aan het Kanaal en aan de Noordzee in Duitsche handen zijn. Door de afsnijding van het continent heeft Engeland 10 van den aanvoer van wapeningsgoe deren, 35 van den aanvoer van levens middelen en bijna den geheelen invoer van wol en cellulose verloren. Engeland is thans op een uiterst kritiek oogenblik verplicht een distributiesysteem in het leven te roe pen, waarvan Duitsche waarnemers aan nemen, dat zij onmogelijk meer het ge- wenschte effect kunnen hebben. Het eens bespotte devies „exporteeren of sterven" wordt thans, te laat, door Engeland als noodzakelijkheid begrepen. De heer Wissmann wees daarna op het belangrijke aandeel van de'haven van Lon den in den Engelschen invoer (37,8 in 1937), waaruit hij het belang van de Ka naalhavens voor dien invoer afleidde. De Duitsche tegenblokkade beschouwde hij als effectiever dan het continentale stelsel van Napoleon, daar zij direct tegen eiken aan voer is gericht en aldus de Engelsche econo mie in den kern aantast. MOORD TE ROTTERDAM. Met een broodmes gestoken. I)e schapen wordt de warme jas uitgi Gistermorgen in de vroegte is in Ensch- dé de' eerste trein met de lang verwachte Nederlandsche soldaten, die uit Duitsche krijgsgevangenschap zijn ontslagen, in on§ land aangekomen. Om 7 minuten over 5 stoomde de uit 45 goederenwagons bestaande trein het station van Enschedé binnen. Zoo dra ze de eerste huizen op Nederlandsch gebied hadden bereikt, hieven de soldaten een gejuich aan, zoodat de bewoners al spoedig van hun komst op de hoogte waren. Het vroege uur ten spijt stroomden de men- schen naar het station om de jongens te ver welkomen. De omgeving was afgezet door gemeente en militaire politie, alsmede door manschappen der marechaussee. De trein werd in twee gedeelten naar het gcederenemplacement gerangeerd, waar de soldaten groepsgewijze uitstapten. Daar wa ren o.m. verschillende Nederlandsche hoofd officieren, alsmede burgerlijke autoriteiten, ter verwelkoming aanwezig. Met het verlaten van den trein was gerui- men tijd gemoeid. Daarna marcheerde groep voor groep naar het dichtbij gelegen volks park. In hagen stond het Enschedesche pu bliek langs den weg, dat zoodra de eerste groep passeerde, een luid gejuich aanhief, hetwelk door de soldaten even enthousiast werd beantwoord. Blijdschap over de be houden terugkomst in het vaderland was op aller gelaat te lezen. Het was een buiten gewoon hartelijke en spontane ontvangst, welke diepen indruk op de soldaten heeft ge maakt. Bovendien hadden het gemeentebe stuur en de burgerij van Enschedé al het mogelijke gedaan om de terugkeerende krijgslieden goed te verzorgen. In het Volks park werden direct sigaretten rondgedeeld, terwijl allen een krentenbol en een beker soep ontvingen. Toen de groote ketels soep arriveerden, ging er een hoera op. Bovendien werden aan allen briefkaarten verstrekt, waarop ze hun familieleden van hun terugkeer in kennis konden stellen. En kelen gaven bovendien telegrammen af. De teruggekeerde krijgsgevangenen ver klaarden in Duitschland zeer voorkomend behandeld te zijn. Ze werden eerst aan een medische keuring onderworpen. Vervolgens werden ze naar de diverse badhuizen ge bracht, waarna de inkwartiering bij de En schedesche burgerij volgde. De 1870 krijgsgevangenen waren Zater dagmorgen om 10 uur uit een kamp bij Ber lijn vertrokken. In de goederenwagons, waarin ze werden vervoerd, waren banken aangebracht. Onder de kjijgsgevan geinen bevonden zich soldaten, korporaals, ser geants ,en vaandrigs, hoofdzakelijk afkom stig van de grensbataljons. Voorts eenige matrozen van Ameland en Schiermonnikoog. i, hetgeen de dieren met dit warme Ook officieren teruggekeerd. In den loop van den avond is, geheel on verwacht, nog een tweede trein met ontsla gen krijgsgevangenen uit Duitschland in En schedé aangekomen. In dezen trein, welke uit personenrijtui gen bestond, bevonden zich 400 officieren en 50 manschappen. Door de te Enschedé ge troffen maatregelen konden allen onmiddel lijk ingekwartierd worden. De stemming onder de officieren was uitstekend. De ontvangst in Oldenzaal. Zaterdagmorgen om half tien is alhier een extratrein uit Bentheim aangekomen met ongeveer 1650 krijgsgevangenen, ko mende uit de omgeving van Berlijn. Het transport is na een kort oponthoud doorge reden naar Almelo. Zondagmiddag tus- schen twee en drie uur werden te Olden zaal nog meer krijgsgevangenen per trein verwacht. De registratie van deze laatste groepen zou in Oldenzaal en Hengelo ge schieden. Om vijf minuten voor vieren kwam Za terdag een tweede extra-trein met 2183 krijgsgevangenen uit de richting Stettin aan. Van deze 2183 bleven er 1000 te Olden zaal, terwijl de overigen naar Hengelo vertrokken. Daarna volgde een derde trein met 1400 krijgsgevangenen, welke in de omgeving van de Oder waren geïnterneerd. Zij werden eveneens naar Hengelo doorge zonden. Bij aankomst te Oldenzaal werden alle krijgsgevangenen in het ziekenhuis onder zocht, waarna zij gelegenheid kregen om te baden en van nieuw ondergoed werden voorzien. De soldaten, die uil alle deelen van ons land afkomstig zijn, waren over de behan deling in Duitschland zeer tevreden. Ook krijgsgevangenen te Hengelo. Met groote vreugde is Zaterdag een con tingent van 2500 krijgsgevangenen door de burgerij van Hengelo ingehaald. Zij werden aan het station, waar door de politie voor een ruime afzetting zorg was gedragen, har telijk begroet, waarna de soldaten naar de markthallen marcheerden. Onderweg wer den zij door duizenden belangstellenden, die zich op de trottoirs hadden opgesteld, toegejuicht. Van hun kant lieten de jongens zich ook niet onbetuigd en vele hoera's klonken uit den troep, als antwoord op de warme ontvangst. r wel niet onwelkom zal zijn. In de -markthallen stond het eten reeds klaar, dat onze soldaten zich goed lieten smaken. Na afloop van den maaltijd volg de registratie. De aankomst van krijgsgevangenen te Arnhem. De Geldersche hoofdstad heeft Zondag ochtend aan 1720 krijgsgevangenen, die uit Duitschland terugkeerden, een hartelijke ontvangst bereid. De treinreis ging tot aan het station Westervoort, vanwaar men te voet den weg naar Arnhem vervolgde. Hier was alles reeds in gereedheid gebracht en speciaal „Musis Sacrum" op het Velperplein was er op ingericht om de thuiskomst van onze soldaten tot een „blijde incomste" te maken. Het plein en de onmiddellijke omgeving was daartoe door de politic vrijgehouden. De Arnhemsche burgerwacht was met een groot aantal mannen in de weer om de be hulpzame hand te bieden. Een groote schare dames, leden van V.V.H. had er zorg voor gedragen, dat het den mannen aan niets zou ontbreken. De burgemeester van Arnhem, alsmede vele burgerlijke ,en militaire autoriteiten waren ter verwelkoming aanwezig. Te ongeveer tien uur was de lange colon ne, omringd door een groote menigte ver wanten en belangstellenden in aantocht. Met gulle hand werden de jongens onthaald en het was hun aan te zien, dat deze ontvangst in het vaderland voor allen een blijde ver rassing was. Toen allen binnen waren, heeft majoor J. M. N. van der Drift een kort welkomst woord gesproken. Vervolgens werden de soldaten in groe pen van 25 man ingedeeld. Een legertje van kappers stond gereed om hen onderhanden te nemen, voordat zij in het Sportfondsen- bad onder de warme douche gingen, waar na zij van nieuwe kleeren werden voorzien. Ondertusschen stond ook de medische dienst klaar om den gezondheidstoestand te onder zoeken. Aldus opgemonterd keerde men terug naar „Musis Sacrum" om daar van een war me maaltijd te genieten. Zij, die hun woonplaats in Arnhem of de omgeving hadden, konden hierna terstond huiswaarts keeren. Het grootste gedeelte werd echter in de binnenstad ingekwartierd en aan de goede zorgen van Arnhemsch burgerij toevertrouwd. Reeds heden zal men ook hen, na een lange afwezigheid, weer in den huiselijken kring kunnen be groeten. Te Zevenaar. Om twee uur is Zaterdagmiddag te Zeve naar een transport van 1200 man binnenge komen. Na een maaltijd zijn de militairen doorgemarcheerd naar Doesburg, waar de registratie zou geschieden. Gistermiddag is in de Brederodestraat te Rotterdam, omstreeks kwart voor zes een 38-jarige perser uit een der randgemeen ten, tengevolge van een woordentwist, door zijn zwager met een mes gestoken en kort daarna overleden. De chauffeur J. K., wonende in de Bre derodestraat, ontving bezoek van zijn zwa ger. Na een gesprek, dat de gemoederen nog al opwond, verliet de zwager het huis. Even later keerde hij echter op zijn schreden te rug en begon, woedend als hij was, tegen de voordeur van K. te trappen. Deze werd door deze handelingen zoo kwaad, dat hij een broodmes greep, daarmede naar buiten liep en zijn zwager ernstig verwondde. Het slachtoffer strompelde nog eenige meters over de straat en zakte toen ineen. Toen hulp kwam opdagen, was het reeds te laat. HSt slachtoffer was aan de bekomen verwondingen overleden. De dader kon on middellijk gearresteerd worden en is daar na op het politiebureau aan een verhoor on derworpen. De stoffelijke resten van het slachtoffer zijn naar een ziekenhuis overge bracht. VERVOER VAN RIJWIELEN TER SPOOR. Door verschillende omstandigheden is het vervoer van rijwielen per spoor zeer toege nomen. Teneinde dit zooveel mogelijk te be spoedigen, zullen de Nederlandsche spoor wegen het vervoer over verschillende veren per vrachtauto doen plaats vinden. Uiter aard zal hierbij een zekere mate van vertra ging niet steeds te vermijden zijn. Daarom zal den reizigers de gelegenheid worden geboden, zelf voor de overbrenging te zor gen, zoodat zij er persoonlijk aan kunnen meewerken, den doorvoer met den ge- wenschten trein te doen geschieden. Indien een reiziger het plan heeft,, zelf voor het overbrengen van zijn fiets te zor gen, gelieve hij hiervan kennis te geven, het pr mneel zal hem dan duidelijk inlich ten hoe in zijn geval is te handelen. WEIDEGRAS, LUCERNE EN ROODE KLAVER. Het rijksbureau voedselvoorziening maakt bekend, dat ten aanzien van weidegras, lucerne en roode klaver maximumprijzen, gebaseerd op de vermoedelijke hooi- opbrengst, zijn vastgesteld. De vaststelling van de vermoedelijke hooiopbrengst zal geschieden door deskun digen, die worden aangewezen door den provincialen voedselcommissaris. Degenen die gras, lucerne of roode klaver willen verkoopen dienen zich dus, ter vast stelling van de aan de hand van de vermoe delijke hooiopbrengst vast te stellen maxi mumprijzen, te wenden tot den provincia len voedselcommissaris of den plaatselijken bureauhouder van het district, waar deze producties zich bevinden. Nadere bijzonderheden benevens de vast gestelde maximumprijzen zijn in een in de dagbladen geplaatste publicatie vastgelegd.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6