DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het werkloosheidsvraagstuk in Nederland. Collecte Hulpcomité-1940 uitgesteld. Maatregelen tot opheffing der werkloosheid. Werkloozen kunnen ook in Duitschland tewerk gesteld worden. De taak van generaal Winkelman. Bevoegdheid (Duitschen) Krijgsraad. Opheffen banken-moratorium. Het normale betalingsverkeer weer in werking. Parijs zal niet worden verdedigd. Prinses Juliana in Canada? Het Duitsche legerbericht. ALKMAARSCHE COURANT. ar hetgeen hij kt had, was om zich zoo h de man, die verliezen. Hoe it hij vergeten men. Het leek man, die het litgedacht, een (1 zou verge- als de inspec- het begrijpe- an zijn hoed Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 139 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 14 Juni 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang In een gistermiddag te 's-Gravenhage gehouden persconferentie heeft de generaal-commissaris, minister dr. Fishböck, een belangrijke uiteenzetting gegeven van de wijze, waarop het nieuwe bewind zich voorstelt het werk loosheidsvraagstuk in Nederland op te lossen. De rijkscommissaris zoo zette dr. Fishböck uiteen acht het een van de meest dringende aangelegenheden om de in Nederland bestaande werkloosheid op te heffen. Volgens het bureau voor de sta tistiek heeft Nederland buiten de weer macht 295.000 werkloozen. De rijkscom missaris ach het ook van belang de noodige maatregelen te treffen, waardoor niet slechts het toenemen der werkloos heid wordt verhinderd, maar ook zorg wordt gedragen, dat het voor iederen Nederlander mogelijk is dadelijk werk te vinden. Waar ter wereld de beginselen van de nationaal-socialistische maatschappelijke structuur ten uitvoer gelegd konden wor den, is steeds gebleken, dat de werkloos heid, een der vreeselijkste geesels van de menschheid, in zeer korten tijd terugge drongen en tenslotte geheel opgeheven kon worden. De in deze richting te onder nemen stappen zoo zeide spreker komen overeen met de eveneens door den rijkscommissaris reeds in zijn rede naar aanleiding van de ambtsaanvaarding op den voorgrond gebrachte taak inzake de meest snelle herstelling der in Nederland vernielde bouwwerken. De door den rijks commissaris verordende intensiveering van den wederopbouwarbeid zal dus de eerste maatregel zijn, welke tot de be strijding van de werkloosheid dient. Niet gedemobiliseerde soldaten zullen noodzakelijken en nuttigen arbeid verrichten. Om te vermijden, dat door de demobili seering van het leger plotseling een groot aantal werkzoekenden op de arbeidsmarkt verschijnt, voor wie niet dadelijk arbeids gelegenheid geschapen kan worden, wordt ingevolge een regeling, die door den Ne- derlandschen opperbevelhebber van land en zeemacht in overeenstemming met den rijkscommissaris getroffen is, de verdere demobilisatie slechts in overeenstemming met de bestaande arbeidsgelegenheden doorgevoerd. De voorloopig niet tot afzwaaien komende soldaten worden voor noodzakelijken en nuttigen arbeid gebruikt. Hierdoor wordt bereikt, dat de op de openbare geldmiddelen nog sterk drukkende kosten voor het Nederlandsche leger nu in den vorm van een meer nut tige arbeidsprestatie worden omgezet. Niet minder dan 36 arbeidsuren in de bedrijven. Een derde maatregel, die eveneens door dezelfde grondgedachte is ingegeven, be treft een verbod aan werkgevers hun be drijven tijdelijk of duurzaam stil te leg gen, arbeiders of employe's te ontslaan, of den arbeidstijd op'minder dan 36 uren in de week terug te brengen. De generaal- secretaris voor sociale aangelegenheden heeft deze verordening uitgevaardigd op grond van een hem door den rijkscom missaris gegeven wettelijke machtiging. Voor zoover na 9 Mei reeds ontslagen zon der toestemming van de betreffende over heid zijn gegeven, bestaat de verplichting de arbeiders en employé's weer aan te nemen. Van de werkgevers wordt ver wacht, dat zij met goed inzicht in den tegenwoordigen toestand vrijwillig alles zullen doen om te beletten, dat de in hun dienst staande arbeiders en employé's hun functies verliezen en eventueel hen, die sinds 9 Mei ontslagen werden, weer aan nemen. Op deze verplichting zal slechts dan een uitzondering worden toegestaan, wanneer werkelijk dwingende gronden het ontslag noódig maken. Hollandsche werkloozen naar Duitschland. Zoover echter hierdoor nog steeds een aantal werkwilligen niet aan ar beid en brood geholpen kunnen wor den, zal de Nederlandsche en Duitsche lotsverbondenheid er toe leiden, deze werkzoekende Nederlanders onmid dellijk onder passende voorwaarden aan arbeid en brood in het Duitsche rijk te helpen zoo ging spr. verder. Op grond van een verordening van I den rijkscommissaris is er zorg voor gedragen, dat ieder in het Duitsche rijk werkende Nederlander het door hem verdiende arbeidsloon, voor zoo ver hij het niet voor zijn eigen be hoeften in het Duitsche rijk noodig heeft, tot elke hoogte en zonder eeni- gerlei beperking naar Nederland zenden kan, waar de uitbetaling aan zjjn familie of andere door hem ge machtigde personen, onmiddellijk volgen kan. Het oversturen van de Ioonoverschotten is van nu af aan aan geen enkele beperking in de hoogte van het bedrag, nog ten aanzien van het deel van het loon, dat de arbeider ontvangt, gebonden. Daarnaast is een aantal voordeelige bepalingen voor Nederlandsche ar beiders, die in het Duitsche rijk werk zaam worden gesteld, getroffen. In de meeste beroepsgroepen bestaat recht op een vacantiereis naar de eigen woonplaats. Voor gehuwde arbeiders telkens na een ononderbroken werk zaamheid van drie maanden, voor niet gehuwden na afloop van een half jaar. Hiertoe wordt een passende vacantietijd gewaarborgd en de reis tot de grens heen en terug betaald. De huisgenooten ontvangen in de eerste week na het vertrek naar de plaats van arbeid in Duitschland ver dere uitbetaling van den werkloos heidssteun. De Nederlandsche arbei ders worden onder dezelfde arbeids voorwaarden werkzaam gesteld, die voor Duitsche arbeidskrachten gelden. Ook worden de arbeidsvoorwaarden voor de in de afzonderlijke beroepen in het Duitsche rijk bestaande arbeids gelegenheden volledig bekend ge maakt en zullen aan de werkzoeken den op aanvraag door de betreffende Nederlandsche autoriteiten worden medegedeeld. Al deze maatregelen waarborgen dat in de onder het bewind van den rijkscommis saris staande gebieden, geen arbeidszoe- kende man of vrouw werkloos behoeft te zijn. Alles wordt gedaan, om de bestaande arbeidsgelegenheden in het land zelf te benutten en uit te breiden. Waar echter deze arbeidsgelegenheden voorshands niet voldoende zijn, wordt arbeidsgelegenheid in het Duitsche rijk gegeven, onder voor waarden welke de levenspositie van den arbeiders zelf alsook het bedrag voor het onderhoud van zijn gezin, op voldoende wijze garandeeren. Hij behandelt uitsluitend de geleidelijke demobilisatie. De opperbevelhebber van de Duitsche weermacht in Nederland deelt mede, dat de taak van den opperbevelhebber van de in staat van demobilisatie zijnde Nederland sche land- en zeemacht, generaal Winkel man, zich uitsluitend uitstrekt tot de demo bilisatie van de Nederlandsche weermacht. In verband hiermede wordt de volgende verklaring van generaal Winkelman van 12 Juni 1940 gepubliceerd: „In opdracht van de Duitsche regeering in het bezette gebied deel ik mede, dat ver scheidene bevelen en instructies, die ik u na 3 Juni 1940 heb doen toekomen, niet behoo- ren tot de taak, die mij van dien dag af is opgedragen. Deze taak omvat uitsluitend geleidelijke militaire demobilisatie van de Nederlandsche weermacht -volgens de in structies van den opperbevelhebber der Duitsche weermacht in Nederland. Met het oog hierop trek ik de bevelen en instructies, die betrekking hebben op de werkwijze van de industrieele bedrijven, overeenkomstig art. 52 van het Haagsche reglement in. Voorts wordt er op gewezen, dat de op perbevelhebber van de Duitsche weermacht in Nederland als Duitsch commissaris voor de ten uitvoerlegging van de demobilisatie der Nederlandsche land- en zeemacht heeft aangewezen kolonel I. G. Schwabedissen, •chef van den staf van den opperbevelheb ber van de Duitsche weermacht in Neder land. Uit Den Haag werd nader gemeld: Van de zijde van het rijkscommissariaat wordt medegedeeld: De aangelegenheden van het ministerie voor de landsverdediging zullen voor zoover zij betrekking hebben op de demobilisatie van de Nederlandsche land- en zeemacht, ressorteeren onder den Duitschen bevelheb ber der weermacht in Nederland. De secretaris-generaal, Ringeling, wordt in verband hiermede van zijn functie ont heven. De beoordeeiing van bijzondere delicten. Het verordeningenblad voor het bezette Nederlandsche gebied bevat de volgende verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betref fende de bevoegdheid van den (Duitschen) krijgsraad. (8 Juni 1940). Op grond van art. 5 van het decreet van den Führer betreffende de uitoefening van de regeeringsbevoegdheden in Nederland van 18 Mei 1940 (rijkswetblad 1 blz. 778) bepaal ik: Art. 1: Burgers van niet-Duitschen nationaliteit zijn onderworpen aan het oordeel van den (Duitschen) krijgsraad ten aanzien van de licten, welke 1) zich richten tegen de Duitsche weer macht, haar leden of tegen degenen, die op een of andere wijze bij haar werkzaam zijn, of 2) in gebouwen, localiteiten of inrichtin gen ten behoeve van de Duitsche weer macht worden begaan. Art. 2: Wanneer de commandant van het leger onderdeel, waartoe de betrokken (Duitsche) krijgsraad behoort, verkaartl, dat hij van zijn bevoegdheid ingevolge art. 1 van deze verordening geen gebruik maakt, gaat het recht tot vervolging en veroordeeling over op de gewoonlijk tot strafvervolging be voegde autoriteiten. Art. 3. Deze verordening treedt in werking op ü-- dag harer afkc "ging. 's-Gravenhage, 8 Juni 1940. De rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied: Seyss-Inquart. Het verordeningenblad voor het be zette Nederlandsche gebied geeft de volgende verordening van den rijks commissaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende de ophef fing van het bankenmoratorium. Op grond van art. 5 van het decreet van den Führer betreffende de uitoefening van de regeeringsbevoegdheden in Nederland van 18 Mei 1940 (rijkswetblad 1 blz. 778) bepaal ik: Art. 1. De secretaris-generaal van het departe ment van financiën wordt gemachtigd, het bestaande bankenmoratorium op te heffen <en de noodige maatregelen die daaraan ver bonden zijn, te nemen. Art. 2. Deze verordening treedt in werking op den dag van afkondiging. 's-Gravenhage, 11 Juni 1940. De rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied: Seyss-Inquart. Hierna publiceert het blad het volgende eerste uitvoeringsbesluit van den secretaris generaal van het departement van finan ciën ingevolge de verordening nr. 10/1940 van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, betreffende de op heffing van het bankenmoratorium. (11 Juni 1940). Op grond van art. 1 van de verordening nr. 10/1940 van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, betref fende de opheffing van het bankmorato- rium en in overeenstemming met art. 2 en 3 van de verordening nr. 3/1940 van den rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied, betreffende de hoeveelhe den van 29 Mei 1940, bepaal ik: Art. 1. Het besluit bankenmoratorium van 20 Mei 1940 (St.bl. no. 483) wordt ingetrokken. Men deelt ons van officieele zijde mede: De openbare straatcoilecten ten behoeve van het Nationale Hulpcomité-1940, welke aanvankelijk Zaterdag 15 Juni zouden worden gehouden, zijn, om technische redenen, uitgesteld. Deze collecten zullen thans naar alle waarschijnlijkheid gehouden worden op Zaterdag 22 Juni, Dit geldt voor het geheele land, Generaal Dentz opperbevel hebber van de hoofdstad. Officieel wordt bekend gemaakt, dat Parijs niet zal worden verdedigd. Generaal Dentz is opperbevelhebber van Parijs geworden inplaats van generaal He- ring, die het opperbevel over het leger heeft gekregen. De Deutsche Zeitung in den Niederlan- den deelt mede, dat volgens een door Reu ter uit Londen verspreid bericht Prinses Juliana met haar beide dochtertjes in Ca nada is aangekomen. LINDBERGH OVER DEN EUROPEESCHEN OORLOG. Op een conferentie in Washington, waar aan vooral werd deelgenomen door Isola tionistische leden van het congres, heeft kolonel Lindbergh als luchtvaartdeskundige gesproken over de beteekenis van den Europeeschen oorlog voor de Vereenigde Staten. Gedurende onze generatie, aldus verklaarde hij volgens Associated Press, kunnen de Vereenigde Staten niet met suc ces worden aangevallen. Lindbergh, die indertijd op Groenland naar geschikte landingsterreinen voor een verkeersluchtdienst op Europa heeft ge zocht, zeide, dat de omstandigheden voor de luchtvaart daar zóó ongunstig zijn, dat het onnoozel is te verwachten, dat een land, hetwelk een inval in de Vereenigde Staten zou willen doen, op Groenland basas zou kunnen inrichten. Wat een inval in Zuid- Amerika betreft, een eventueele vijand zou daar njet alleen luchtbases, maar ook werk plaatsen en fabrieken noodig hebben. Zaterdag zal Lindbergh opnieuw een ra dio-rede over „onze weg tegen den oorlog" houden. BETOOGING VAN VROUWEN IN HET SPORTPALEIS. In het Sportpaleis in Berlijn is gister avond een groote betooging van vrouwen gehouden, welke werd bijgewoond door den Italiaanschen ambassadeur, de ministers Goebbels en Ley en een delegatie Italiaan- schev rouwen. De vele duizenden aanwezi ge Berlijnsche vrouwen werden eerst toe gesproken door de rijksleidster der vrou wenorganisatie, die betoogde: In ons leven staat in de eerste plaats Duitschland, ver volgens onze kinderen en pas tenslotte wij zelf. Onze mannen hebben naar de wapens gegrepen en wij vrouwen moeten hun die wapens zoolang toereiken totdat de over winning bevochten is. Vervolgens deed de rijksleidster een beroep op de vrouwen ar beid te verrichten in oorlogsbedrijven of op het land, of andere hulp te verleenen. Met een korte toespraak van minister Goeb bels werd de bijeenkomst gesloten. DE NEGUS WEER NAAR ABESSINIE? Van de Fransche grens wordt gemeld: Volgens in omloop zijnde geruchten wil de Engelsche regeering den Negus, die zich op het oogenblik in Londen bevindt, weer in Afrika gaan gebruiken. Men zegt, dat hij zich gaarne naar de grens van Abessinië zou willen begeven. Art. 2. Dit uitvoeringsbesluit treedt in werking op den dag van afkondiging. 's-Gravenhage, 11 Juni 1940. De secretaris-generaal van het Departe ment van Financiën: Trip. De maatregelen, die getroffen waren te gen het zoogenaamde oppotten, worden dus niet meer noodig geacht, al is gebleken, dat men over het algemeen zijn banksaldo in tact heeft gelaten. Nu de stortingen de uitbetalingen weer overtreffen en het vertrouwen dus is terug gekeerd was er geen reden het normale be talingsverkeer niet in vollen omvang te her stellen. Chalcns ingenomen. De slagvelden van 1915 gepasseerd. Het opperbevel van de weermacht maakte gisternamiddag bekend: De pogingen der Fransch-Britsche troepen die aan de kust van St. Valery zijn inge sloten om over zee te ontkomen, zijn mis lukt. Zooals reeds in een extra-bericht is be kend gemaakt, heeft deze legergroep geca pituleerd. Ruim 26.000 gevangenen, waar onder vijf Fransche en een Engelsche gene raal, alsmede een onoverzienbare buit vielen in Duitsche handen. Onze artillerie dwong een geladen trans portschip, dat wilde uitvaren, door ver schillende bomtreffers tot den terugkeer. Een ander schip kwam tot ontploffing in het vuur van Duitsch pantser-afweergeschut. Aan het geheele aanvalsfront zijn de krijgsverrichtingen snel gevorderd. De Marne is op vele plaatsen bij den strijd overschreden. In de Champagne hebben onze divisies bij de achtervolging Chalons ingenomen en de slagvelden van 1915 gepas seerd. Ook tusschen de Argonnen en de Maas is de aanval gevorderd. Volgens de voorloopige berichten be draagt het aantal gevangenen sinds 5 Juni, het begin van de nieuwe operaties, ruim 100,000. Ook de vijandelijke verliezen aan oorlogs materiaal zijn aanzienlijk. Alleen reeds bjj twee legers van den westelijken flank ge lukte het, met deelneming van alle soorten wapens, ruim 200 vijandelijke gepantserde gevechtswagens te vernietigen of buit te maken. Ondanks de slechte weersgesteldheid grepen ook op 12 Juni gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers, ter ondersteuning van het landleger, vooral in den sector van Chalons sur Marne en aan de kust in den strijd in. Het gelukte hierbij een transportschip en een groote met troepen beladen sleepboot tot zinken te brengen, een ander transportschip van ongeveer 10.000 ton, alsmede een groot aantal kleinere schepen zwaar te beschadi gen. Bij Le Havre werden twintig vijande lijke kabelballons neergeschoten. In Noorwegen schoten onze torpedojagers vier van 15 Britsche vliegtuigen neer, die een aanvalspoging hadden ondernomen op een vliegveld in de buurt van Drontheim. Afzonderlijke vijandelijke bomaanvallen in Noord-Duitschland troffen geen militaire doelen. De totale verliezen van den vijand in de lucht bedroegen 19 vliegtuigen. Daar van werden er zes in luchtgevechten en negen door luchtdoelgeschut neergehaald. De overigen werden op den grond vernield. Vier eigen toestellen worden vermist. Een van onze duikbooten bracht bij den aanval op een sterk vijandelijk convooi ver scheidene schepen tot zinken. De tegenstanders boeken groote verliezen aan pantserwagens. Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: De verliezen aan pantserwagens bij den tegenstander in den loop der laatste opera ties moeten buitengewoon groot genoemd worden. Terwijl gisteren reeds werd ge meld, dat het een eenheid luchtafweer geschut in den loop der operaties tot dus verre was gelukt 200 vijandelijke pantser wagens te vernietigen, constateert het le gerbericht van heden, dat bovendien alleen twee legercorpsen aan den westelijken vleugel met deelneming van alle wapen soorten van het leger veel meer dan 200 pantserstrijdwagens zijn vernield of ver overd. Dat zijn verliezen aan zwaar oor logstuig, die in het geheel niet meer ver vangen kunnen worden door de voorhan den en tot werken in staat zijnde produc tiemogelijkheden van Frankrijk. Daarbij moet er de nadruk op worden gelegd, dat de succesvolle strijd tegen de Fransche pantserformaties geenszins alleen met artil- leristische middelen is uitgevochten, maar dat ook de infanteri» en de pioniers met hun wapens groote successen hadden te boeken. Zomertijd in Italië. - Italië zal met in gang van Zaterdag den zomertijd invoeren. Volgens een officieele mededeeling, zullen in den nacht van Vrijdag op Zaterdag alle klokken een uur worden vooruitgezet. It vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1