DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. «JU Een interview met den Führer. DISTRIBUTIE VAN BROOD. Amerika voor de Amerikanen en Europa voor de Europeanen. Het Britsche wereldrijk behoeft vernietigd te worden. niet De toekomstig© vrede. 1P1 Van Maandag 17 Juni af. 2000 gram par week. Prinses Juliana in Montebeüo aangekomen. Maandag a.s. petroleum op den bon. »ER OVER INDIE, ike den reeds erlandsch-In- he visschers- n het depar- en verklaard, -generaal te lort is ver- de woord- st. iweerde Brit- /a, heeft de sunt in Tokio de Engelsche nspraak ge ur achter de lij zich niet verveelde ge- saaier baan- ende de vele iel, wandelde ïieuw zag hij ier velletjes n een stukje it opschrift: !ou veel blij- kking, indien lat dergelijke kei van Lon ken Higgins rveelde zich :en zucht van uur den an- ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. No. 140 Dit nummer bestaat uil twee bladen. Directeur: C. KRAK. aft Zaterdag IS Juni 1940 PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang De bekende Amerikaansche publicist, Karl von Wiegand, heeft met den Führer in een klein kasteel in België een inter view gehad. Aanwezig waren o.a. ook mi nister Von Ribbentrop en dr. Dietrich. „Amerika voor de Amerikanen, Europa voor de Europeanen"deze wederzijdsche fundamenteele Mon- roeleer zou zoo verklaarde mij Adolf Hitler indien zij van beide zijden in acht zou worden genomen, niet alleen een altijd durenden vrede tusschen de oude en de nieuwe wereld verzekeren, maar ook de meest ideale grondslag zijn voor den vrede in de geheele we reld. Met bijtende scherpte en verontwaardi ging brandmerkte Hitier „den leugen", dat hij ooit, „in droom of in gedachten", met het plan gespeeld zou hebben zich op de een of andere manier in de kwesties van het Westelijk halfrond te mengen. De Führer wees er op, dat Duitschland zich van elke inmenging in de Amerikaan sche zaken had onthouden en daar geen territoriale of politieke belangen heeft, noch in Noord-, noch in Zuid-Amerika. Hij noemde het doel van de Monroe-leer, dat Amerika zich ook niet mengt in Europee- sche kwesties. Amerika voor de Amerika nen en Europa voor de Europeanen. Hitler zeide zich ook wat betreft het bewapenings programma van Roosevelt aan de Monroe- leer te willen houden. Het programma inte resseert hem niet. Hitier verklaarde vervolgens, dat de Amerikaansche massa-leveranties van vliegtuigen en oorlogsmateriaal den afloop van den oorlog niet kunnen veranderen. Een vijfde colonne aldus Hitier be staat alleen in het brein van fantasten of door een gewetenlooze propaganda. De oppositie, die in alle landen bestaat, heeft met Duitschland niets uitstaande. Het tegendeel is eerder waar. Het zijn of de radicaalste nationalisten of internationaal georiënteerde communisten of pacifisten of andere tegenstanders van oorlog. Alleen omdat deze politici het niet klaarspelen, met hun eigen oppositie op fatsoenlijke wijze af te rekenen, beschuldigen zij die elementen van landveraad. Zij trachten zoo hun onwettige methoden met een vader landslievend manteltje te omhullen en ze voor het oog van de wereld moreel te recht vaardigen door het uitvinden van het grie zelige begrip „vijfde colonne". Onze tegen standers zullen dezen oorlog verliezen, niet doordat zij een „vijfde colonne", doch door dat zij corrupte, gewetenlooze of bekrom pen politici hebben- Zij zullen den oorlog verliezen, doordat hun militaire organisatie slecht, hun oorlogsvoering waarlijk mise rabel is. Steeds weer legde Hitier er den nadruk op, dat Engeland Duitschland den oorlog heeft verklaard en wel „onder de belache lijkste, domste voorwendsels". Hij voegde daaraan toe: „Duitschland zal dezen oorlog winnen, omdat het Duitsche volk weet, dat zijn zaak rechtvaardig is, omdat de Duit sche militaire organisatie en leiding beter zijn en omdat wij het beste leger en de beste uitrusting hebben". Het Britsche wereldrijk behoeft niet vernietigd te worden. Op de vraag of het zijn doel was het Britsche wereldrijk te vernietigen, ant woordde Hitier: „Het was nooit mijn voor nemen of doel, het Britsche wereldrijk te vernietigen". Met klem zeide hij „Integen deel, ik heb nog vóór het uitbreken van den oorlog de Engelsche regeering voor stellen gedaan, waarin ik zoo ver ging, de hulp van het Duitsche rijk voor het bestaan van het Engelsche rijk aan te bieden. Mijn aanbod werd met minachting afgewezen. Ik had van Engeland niets meer verlangd, dan dat Duitschland als gelijk in rechten be schouwd en behandeld zou worden, dat En geland de Duitsche kusten zou beschermen, voor het geval Duitschland in een oorlog gewikkeld zou worden en tenslotte, dat men mjj da Duitsche koloniën zou teruggeven. Hitier En ik zal ze ook krijgen. Men heeft in Londen openlijk verklaard en geschreven, dat het nationaal-socialisme vernietigd moest worden, dat Duitschland verdeeld en volkomen ontwapend en machteloos ge maakt moest worden. Nooit heb ik derge lijke bedoelingen en voornemens ten aan zien van Engeland geuit. Toen Engeland slag na slag verloor, kwamen de macht hebbers te Londen met tranen in de oogen bij Amerika smeeken en verklaarden zij, dat Duitschland het Britsche wereldrijk be dreigde en trachtte te vernietigen. In dezen oorlog zal niettemin iets vernietigd worden, namelijk een kapitalistische clique, die be reid was en is, voor haar laaghartige per soonlijke belangen millioenen menschen te laten omkomen. Doch dit zal, daarvan ben ik overtuigd, niet door ons, maar door hun eigen volken gedaan worden". De vrijheid der zeeën. De Führer verklaarde, dat deze oorlog ongetwijfeld het stelsel van controle ter zee, zooals die thans door Engeland wordt uitgeoefend, uit den weg zal ruimen en dat dit in de toekomst een groote zegen voor de geheele wereld zal zijn. „Wanneer wij de vrijheid der zeeën eischen, dan verstaan wij daaronder het vrije recht van alle niet- oorlogvoerenden, de zeeën in het onder linge verkeer vrij, onbeperkt en zonder eenige controle te bevaren". Hitier voegde hier aan toe, dat de bepalingen betreffende een inderdaad doeltreffende blokkade, die beperkt blijft tot de kusten der oorlog voerende landen, door zulk een, door het gezonde verstand ingegeven, verandering niet aangetast worden. Duitschland heeft noch territoriale noch politieke belangen in de Middellandsche Zee. In het algemeen wijst het Duitsche volk opvattingen, volgens welke ieder het recht dient te hebben, overal en op iedere plaats te mogen of te moeten meespreken, van de hand. Wanneer eenige volken ver klaren, uitsluitend in de geheele wereld belangen te hebben, dan is dit een aan spraak op wereldheerschappij, die de ont wakende volken zich op den duur niet laten welgevallen. Duitschland bemoeit zich op zijn beurt ook niet met aangelegenheden, die buiten zijn eigen levensbelangen liggen en die derhalve in de eerste plaats andere volken aangaan. Wanneer echter, om een voorbeeld te noemen, een Britsche minister verklaart, dat de Engelsche grens aan den Rijn ligt, is dit even dom als onverdraaglijk, arrogant en aanmatigend. Niets zou dom mer zijn dan wanneer ik wilde verklaren, dat de grens van Duitschland aan de Missis sippi, aan de Amazone of aan de Gele Rivier lag. Overigens zullen wij het vraag stuk van de Rijngrens definitief regelen, zoodat in de toekomst hopelijk ook de Brit sche premiers zich niet meer aan zulke aardrijkskundige vergissingen schuldig be hoeven te maken. De toekomstige vrede. Het Duitsche doel komt eigenlijk slechts hierop neer: Herstel van den vrede. Want Duitschland heeft niet Frankrijk en Enge land den oorlog verklaard, doch Engeland en Frankrijk zijn onder de belachelijkste voorwendsels den oorlog tegen Duitschland begonnen. Het principiëele van dezen vrede echter zal steeds het besef zijn, dat er geen werkelijke toestand van vrede kan zijn zonder dat rekening gehouden wordt met de levensbehoeften van de groote volken en dat slechts een absolute domkop zich kan verbeelden, dat een nieuw Versailles beter zou zijn dan Versaüles was. Als belangrijk ste oorlogsdoel echter zie ik het uit den weg ruimen van de internationale klieken, die van het ophitsen der volken leven of die de gevolgen van hun eigen politieke on bekwaamheid of van hun economisch on vermogen door oorlog te verbergen of zelfs te herstellen trachten. Het is mij echter wel duidelijk, dat dit doel niet uitsluitend door verdragen kan worden bereikt doch door het zich baanbrekende gezond ver stand der volken zelf. Aan dit gezond ver stand geloof ik echter ondanks alle hyste risch geschreeuw en alle pogingen tot ver doeming, ondanks alle sprookjes- en gru welpropaganda, ondanks „vijfde colonnes", „neergekomen valschermnonnen" enz. en wanneer de militaire nederlaag van Enge land en Frankrijk dit gezond verstand ook daar zal doen zegevieren, dan zijn met het cog op de verdere toekomst der wereld de offers van dezen oorlog toch niet zoo ver geefs geweest als het op het eerste gezicht zou kunnen schijnen". Europa omringende „De Spilgenooten" en de De kaart geeft de machtsverhoudingen weer van landen van de Middellandsche zee. De verhoudingen zijn in twee kampen verdeeld n.l. „Geallieerden." Tot de Spilgenooten behooren Duitschland, Italië en Albanië, alsmede de Italiaan- sche bezittingen Libye en Dodecanesos (eilandengroep bij Turkije). Tot de geallieerden behooren Engeland, Frankrijk, Corsica, Gibraltar, Malta, Cyprus, Palestina, Transjordanië, Syrië, Algerië en Tunis. De diplomatieke betrekkingen van Egypte met Italië zijn reeds verbroken, maar officieel heeft Egypte nog geen oorlogsverklaring aan de Spilgenooten doen toe komen. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij, maakt bekend, dat op Maandag 17 Juni a.s. met de distributie van brood een aanvang zal worden gemaakt. Onder brood wor<|£ verstaan alle soorten wit brood, bruin brood, roggebrood, krentenbrood en luxe-broodjes. Beschuit, ontbijtkoek, banket en koekjes zullen derhalve niet onder de distributie vallen. Per hoofd van de bevolking wordt per week beschikbaar gesteld onge veer 2000 gram brood, of een daarmede gelijkstaand gewicht aan klein brood. Per week zullen in totaal 20 bons worden geldig verklaard, met dien verstande, dat men de voor een bepaalde week bestemde bon desgewenscht nog tot en met den Donderdag der daarop volgende week voor het koopen van brood zal kunnen gebruiken. Per bon wordt derhalve plm. 100 gram brood verstrekt. Aan arbeiders, die zwaren lichamelijken arbeid te verrichten hebben, zal een extra-rantsoen van 50 van het normale rantsoen worden toege kend. Zij, die zeer zwaren arbeid verrichten, krijgen 100 van het normale rantsoen extra. Indien men in aanmerking denkt te komen om onder één van bovengenoemde categorieën te worden gerangschikt, dient men zich met den plaatselijken distributiedienst in verbinding te stellen ter verkrijging van extra-broodbons. Voor groote bedrijven is de mogelijkheid opengesteld, dat de werkgever voor alle daarvoor in aanmerking komende arbeiders van zijn bedrijf, na overleg met den plaatselijken distributiedienst de aanvraag collectief indient. De bakkers mogen zonder in ontvangst-neming van bons geen brood aan hun klanten verstrekken en zijn verplicht de bons in te leveren bij de plaatselijke distributiediensten. De inlevering der bons zal niet geschieden op opplakvelïen, zooals dit voor de tot nog toe gedistribueerde artikelen voorgeschreven is, maar in enveloppen, welke bij de plaatselijke distribu tiediensten verkrijgbaar zijn. Tegen inlevering van de bons wordt onmiddellijk aan de bakkers een toewijzing tarwebloem en/of tarwemeel verstrekt door de distributiedien sten. Indien de bakker roggebrood wenscht te bereiden, kan hij zijn toe wijzing tarwebloem en/of tarwemeel bij de Nederlandsche Meelcentrale inwisselen voor een toewijzing roggemeel. De bakkers kunnen zoo noodig van de Meelcentrale een voorschottoe wijzing meel en/of bloem ontvangen. Voor eiken maalt ij d, waarbij brood verstrekt wordt, moeten in de hotels, café's, restaurants en in de zoogenaamde broodjeswinkels enz. het met de verstrekte hoeveelheid brood overeenkomende aantal bons van de bezoekers in ontvangst worden genomen. Op deze bons kan door de hotels enz. brood worden betrokken van de bakkers. Teneinde er voor te zorgen, dat de hotels, café's, restaurants enz. bij den aanvang der distributie over brood beschikken en om hen in staat te stellen aan de vergroote vraag naar brood, bijvoorbeeld op den Zaterdag en Zondag, te kunnen voldoen, is (-"paald, dat zij van Maandag 17 Juni a.s. tot en met Donderdag 20 Juni a.s. het brood van hun leverancier (bakker) kunnen betrekken, zonder dat zij hiervoor bons behoeven af te geven. Daarentegen is het onmiddellijk vanaf den aanvang der distributie, dus met ingang van Maandag 17 Juni a.s. tot en met Donderdag 20 Juni a.s. aan de hotels enz. slechts geoorloofd brood aan hun bezoekers te verstrekken tegen in ontvangstneming van het met de verstrekte hoeveelheid brood correspon- deerende aantal bons. Met deze bons kunnen zij dan na Donderdag 20 Juni a.s. brood betrekken. Op deze wijze behouden zij steeds een zekeren reserve- voorraad aan bons, welken zij kunnen gebruiken om het verschil in behoefte op verschillende dagen op te vangen. Aan iederen Nederlandschen militair, die niet in eigen voeding voor ziet, zal maandelijks door de militaire autoriteiten een kaart met 16 brood bons worden verstrekt, welke voorziet in de behoefte aan brood gedurende het periodiek verlof. Voor langere verloven zullen de distributie-diensten losse bons verstrekken. Gedurende dc week van Maandag 17 Juni a.s. tot en met Zondag 23 Juni a.s .geven de bons 21 tot en met 30 van het brood- bonboekje dat zijn dus, aangezien van elk nummer 2 bons in het boekje voorkomen, in totaal 20 bons recht op het koopen van ongeveer 2000 gram brood. Bons, die om een of andere reden op Zondag 23 Juni a.s. nog niet gebruikt mochten zijn, kunnen nog tot en met den daarop volgenden Donderdag 27 Juni a.s. voor het koopen van brood worden gebruikt. De bakker moet de bons uiterlijk op Zaterdag 29 Juni a.s. bij den distributiedienst inleveren. Nadien nemen de distributiediensten dus geen bons 21 tot en met 30 meer ter inwisseling aan. Uit Ottawa wordt door Reuter gemeld: Prinses Juliana is Vrijdag met haar beide kinderen in Montebello aangekomen. DE VLAGGEN UIT IN DUITSCHLAND. Als gevolg van de groote overwinning der Duitsche troepen in Frankrijk, die gister bekroond is met het binnentrekken in Parijs, en door het zegevierende einde van den heldhaftigen strijd in Noorwegen, wordt op bevel van den Führer in geheel Duitsch land ter eere van de Duitsche soldaten drie dagen lang de vlag uitgestoken. De kerk klokken worden een kwartier lang geluid. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart, maakt bekend, dat de met „Periode 1" gemerkte petroleumzegel gedurende het tijdvak van Maandag 17 Juni a.s. tot en met Zondag 30 Juni a.s.. recht geeft op het koopen van twee liter petro leum. Dagens Nyheter meldt in een verslag over een reis door het oorlogsgebied in Bel gië en Frankrijk, dat de kathedraal van Amiens volkomen onbeschadigd is.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1