Gewichtig! AATSTE RUS DE CECIL FREEMAN CREGG. RADIOPROGRAMMA. Officieele tegenspr Nederlandsch-ln regeering. TWEEDE BLAD DE N. S. B. IN OORLOGSTIJD. De nationaal-socialistische beweging in Nederland heeft een brochure laten ver schijnen getiteld: „De N. S. B. in oorlogs tijd" met ondertitels: „De feiten" en „De aanklacht van den leider". Het verhaal van de feiten is van B. van Genechten, die ook het slotwoord schreef: „Naar een nieuw Nederland". Ir. Mussert vraagt een grondig onder zoek over de geheele landverraadactie. „Werkelijke innerlijke orde en rust, noodzakelijke grondslag voor den weder opbouw, is niet mogelijk, alvorens een gerechtelijk onderzoek de schuldigen zal hebben aangewezen en deze correct en eerlijk zullen zijn bestraft voor hun mis daden". DE COLORADO-KEVER. Nu op verschillende plaatsen de colorado kever wederom gevonden wordt, vestigt de plantenziektenkundige dienst nogmaals de aandacht van alle verbouwers van aardap pelen er op, dat het noodzakelijk is, dat zij zeer nauwkeurig op de aanwezigheid van het insect in hun aardappelvelden letten en van elk geval onmiddellijk aangifte doen ten gemeente-huize. BOTSING TÜSSCHEN DRIE MOTORRIJWIELEN. Tusschen Veenendaal en De Klomp zijn Vrijdagmiddag drie motoren met elkaar in botsing gekomen, waarbij een sergeant van den motordienst ernstig werd gewond. Om streeks drie uur passeerde deze met zijn motor met ledig zijspan den spoorwegover gang tusschen deze twee plaatsen. Van de andere zijde naderden twee motorrijders, welke, vermoedelijk omdat de sergeant te weinig naar rechts uitweek, achtereenvol gens met het zijspan in botsing kwamen. De drie bestuurders werden tegen den grond geslingerd, waarbij de sergeant zoo ongelukkig neerkwam, dat hij, vermoedelijk met een schedelbreuk, bleef liggen. In ern- stigen toestand is de militair naar het mili taire hospitaal te Utrecht vervoerd. De ver wondingen van de andere twee slachtoffers waren niet van ernstigen aard. DE ALGEMEENE FRIESCHE. Verzekerd bedrag bij de Algemeene Friesche toegenomen met 11.6 millioen tot 369.2 millioen. De directie van de Algemeene Friesche Levensverzekering-Mij. te Leeuwarden deelt in haar verslag over 1939 mede, dat het af- geloopen jaar, niettegenstaande de bijzon dere tijdsomstandigheden, zoowel wat be treft den aanvoer van nieuwe verzekeringen als de financiëele resultaten, zeer bevredi gend is geweest. Het verzekerd bedrag nam netto toe met 11.613.475 kapitaalverzekering en rente verzekering, waarbij de jaarlijksche rente met 10 is vermenigvuldigd. De wiskundige of premiereserve nam toe met 5.517.683, waaronder begrepen een bedrag van f 250.070, wegens extra verster king der reserve van een onderdeel der uit gestelde lijfrente-portefeuille, welk bedrag van de extra-reserve werd overgeboekt. De premie-reserve bedraagt thans 114.326.073. Op de extra-reserve werd afgeboekt het saldo-koersverlies over 1939 op effecten en op bloot eigendom, alsmede de afschrijving op de aandeelen der Mij. voor Gemeente- Crediet ad 2.975.104 tezamen, en 250.070 ter versterking van de premiereserve, be nevens 10.571 ingevolge herwaardeering der vaste eigendommen. Aan de extra reserve werd toegevoegd een bedrag van 1.066.632 uit de bedrijfswinst. Op de vaste goederen werd per saldo af geschreven 100.041. Voor de verzekerden zou aanvankelijk 447.437.99 ter nadere verdeeling worden beschikbaar gesteld. Wegens den inmiddels ingetreden oorlogs toestand heeft de directie echter voorge steld, dit bedrag aan de extra-reserve toe te voegen, waardoor deze 6.454.390 komt te bedragen. De mutaties in het verzekerd bedrag zijn als volgt: Bruto afgesloten f 28.534.172 Afgevoerd 16.920.696 Netto-toeneming 11.613.475 Stand ultimo 1939 369.274.452 De gemiddelde rente van alle beleggingen was in 1939 3.79, terwijl de premiereserve is berekend met gemiddeld 3.39 Deze laatste rentevoet blijkt aan den zeer veiligen kant te zijn. Immers de marge tusschen 'de gemaakte rente en de rente voor de premie reserve bedraagt 0.40 Ook de sterftegrondslagen zijn aan den veiligen kant, hetgeen blijkt uit een verge lijking tusschen de waargenomen en de be rekende sterfte. Van het voor doorloopende onkosten be schikbaar bedrag ad 1.712.791 werd slechts uitgegeven 1.046.321. De voornaamste bezittingen komen met de volgende cijfers op de balans voor: Vaste eigendommen 7.409.000 Hypotheken 36.458.693 Effecten 13.757.432 Leeningen op schuldbekentenis 51.868.912 Polisbeleeningen 4.102.367 Bloote eigendommen 4.695 Andere beleggingen 6.085.413 Vaste eigendommen. Per ultimo Dec. wer den al onze vaste eigendommen, behalve hel kantoorpand te Leeuwarden, opnieuw ge taxeerd. De balanswaarde van de voor be legging aangekochte huizen en landerijen werd gebracht op respectievelijk 95 en 90 der laatste taxaties. Op diverse kantoorpanden is aanmerkelijk meer afgeschreven, zoodat het totaal der taxaties de boekwaarde met 700.440 over treft. De hypotheken zijn op twee na alle eerste hypotheken. Alle hypotheken zijn gevestigd op in Nederland gelegen onderpanden. In het afgeloopen jaar kwamen geen executies voor. Wel zijn bij vrijwillige pu blieke verkooping van huizen, waarop wij hypotheek hadden verleend, een tweetal onderpanden door ons aangekocht. Het hier bij geleden verlies heeft bedragen 1.140. Aan sommige debiteuren werd weder renteverlaging toegestaan, terwijl anderen van een verplichte aflossing werden vrijge steld of deze werd verminderd. Deze maat regelen hadden tot gevolg, dat de betalin gen, in aanmerking genomen de tijdsomstan- digheden, regelmatig verliepen, zoodat ae rente-achterstand ultimo 1939, in verhouding tot de totaal ontvangen rente, zeer gering is. Het totaal der hypotheken op boerderijen bedraagt 13.166.633 met als uitstaand be drag gemiddeld 36 der laatste taxatie. De hypotheken op gebouwde eigendommen be- loopen 23.292.060 met als uitstaand bedrag gemiddeld 42.10 der laatste taxatie. De effecten zijn gewaardeerd volgens de in December 1939 laatst bekende officiëele beurskoers, de z.g. 31 December-methode. De uitlootbare effecten, die boven pari stonden, zijn echter voor geen hoogere waarde dan 100 opgenomen. Waren deze effecten tegen beurskoers gewaardeerd, dan zou de totale waarde 3.063 hooger zijn geweest, en dus tevens de extra-reserve met dit bedrag zijn gestegen. Er bleek per saldo een koers verlies te zijn van 2.714.228, welk bedrag, vermeerderd met het koersverlies ad 3.148 op bloote eigendommen, geheel is afgeboekt op de extra-reserve. De beleggingen in vreemde valuta dienen voornamelijk als belegging tegenover onze verplichtingen in die valuta. Tegenover ef fecten in guldens tot een nominaal bedrag van 15.858.900 en een balanswaarde van 13.267.639 stond ultimo 1939 een effecten bezit in vreemde valuta met een balans waarde van 489.793. Zoowel door het geleden koersverlies als door de omzetting in de onderhandsche lee ningen van enkele obligatieleeningen, waar van alle obligaties in ons bezit waren, is de effectenportefeuille in vergelijking met het vorige jaar met plm. 6.000.000 verminderd. De 11 dezer gehouden jaarlijksche alge meene vergadering der leden van deze On derlinge Maatschappij heeft de jaarstukken goedgekeurd, evenals 't voorstel der directie inzake de bestemming van de aanvankelijk voor verzekerden beschikbare winst. Van de boekjaren 1934 tot en met 1938 blijft voor verzekerden beschikbaar 1.002.198. in het voorjaar de Inwendige organen, bloed en darmen zuiveren. VERSTOPPING, overtollig vet aambeien, rheumatische pijnen doen ver dwijnen, slakken en giftstoffen uit het lichaam verwijderen door een grondiqe kuur met Dr. Schieffer's Stoff- wisselingzout. De weldadige wer king is verrassend. Flacon I i.«s, Oubbele llacon f 1.75 bl| apotheker» en vakdrogisten. FILMNIEUWS. DE TUIN DER VREUGDE. City-Theater. Dat is nu weer eens een hoofdnummer, verschillend van het gewone genre. Een muzikale comedie van de Warner Bros, waarin de band van Joe Venuti en zijn swing cats eigenlijk de hoofdrol speelt. Deze band krijgt na diverse teleurstel lingen een beste kans als de manager Quinn, die het beroemde cabaret The Gar- der of the Moon, tot één der beste van West-Amerika heeft gemaakt, verlegen komt te zitten, doordat Rudy Vallee niet komen kan. Ten einde raad accepteert hij Venuti's band, waarbij meteen blijkt, dat Quinn zeer dictatoriaal optreedt en met Venuti in ernstig conflict komt. Zijn vrou welijke publiciteits-chef, Toni, die veel voor den sympathieken band-leider voelt, tracht Venuti zoo goed mogelijk te helpen. Maar de strijd om de macht tusschen Quinn en Venuti blijft interessant onder allte schitterende uitvoeringen en zeer geslaagde shows door. Tenslotte komt zelfs een schijnbaar dramatische ontknoo ping, maar dat zullen wij niet verklapen. Men ga deze amusante film zelf zien. De band van Venuti bestaat uit een aantal bijzondere artisten op velerlei ge bied. De acteur John Payne neemt in de film de plaats in van Venuti en speelt en zingt uitstekend. Pat O'Brien is bijzonder op dreef als Quinn en zijn geregelde ru ziemakerijen, meestal eindigend met het traditioneele horloge, zijn knap gespeeld. Margaret Lindsay is een zeer aantrekke lijke helpster, die menige band-leider Venuti zal benijden. Opmerkelijk is de knappe typeering der bijrollen en voor swing-liefhebbers is er zeer veel te ge nieten. Het voorprogramma geeft interessante journaals (Polygoon's journaal en we reldnieuws) en een zeer geslaagde twee- acter 'over een rumoerige huwelijksreis, waarin vader en zoon verrassende avon turen beleven. Een vlot programma. DE BLANKE SLAVIN. Bioscoop Harmonie. Met blanke slavin wordt hier bedoeld een jonge Frangaise, die met een jongen, knappen Turk is getrouwd en met hem gaat naar zijn land, tot welks voorname persoonlijkheden bij komt te behooren. Zijn land, dat zij als een sprookjesland had mee- nen te mogen zien, hoe valt het haar al spoedig tegen! Het begint reeds, als de trein nog maar nauwelijks de grens is overschre den: er wordt gestopt voor een onderzoek naar een gevreesden revolutionnair, Murad, die echter ontsnapt, geholpen door de jonge Mireille (Viviane Romance) en Vedad Bey, haar echtgenoot. De tweede minder prettige ontmoeting heeft plaats, als zij wordt voorgesteld aan haar schoonmoeder, die zich aanstonds doet kennen als een har de, door een leven van onderdanigheid streng voor haar omgeving geworden vrouw, een vrouw, die als Turksche slechts plichten kent en geen rechten opeischt. Dan komt daar nog bij, dat Vedad, on danks zijn verblijf in Frankrijk, zich niet kan losmaken van de Oostersche gewoonten van zijn land, die zijn jonge vrouw voorschrijven slechts gesluierd te verschijnen waar man nen zijn men begrijpt dat het hier het oude Turkije geldt, uit den tijd toen Konstan- tinopel nog de hoofdstad was en de harem er nog bestond in al haar officieel gedoe. Vedad, raadsman geworden van den sultan, ontmaskert een aantal corrupte hoogwaar- digheidsbekleeders en deze zoeken op hun beurt naar wraak. De machtigste onder hen, Djemal Pasja, weet den sultan te bewegen één zijner jonge vrouwen ten geschenke te geven aan zijn nieuwen raadsman, die met dit cadeau verlegen wordt: eenerzijds kan hij het niet weigeren, anderzijds wil hij het niet aanvaarden uit eerbied voor zijn „eerste" vrouw, de Frangaise. Hij gooit het met haar op een accoordje: Mireille zal zijn echte vrouw blijven. Zij bemerkt echter, dat hij zich niet geheel en al aan de afspraak houdt en dan barst de bom. Mireille wil vluchten, maar wordt door de mannen van Djemal gearresteerd en voor den sultan gesleept, die haar na een opmerkelijk onder houd vrij laat op voorwaarde, dat zij Vedad nimmer meer zal zien noch spreken. Buiten haar schuld verbreekt zij deze belofte: haar man was haar achterna gekomen en beiden vluchten met de hulp van Murad, dien zij eenmaal hadden gered. „De blanke slavin" is een film, die in alle scènes, ook de meest spannende en soms zeer gecompliceerde, vlot gespeeld wordt en waarbij veel werk is gemaakt van mooie Turksche interieurs. Opvallend zijn de stads gezichten uit Konstantinopel met de vele koepels en torens van tal van minarets. Niet alleen de hoofdrollen, maar ook de kleinere worden uitstekend gespeeld. Wij noemen in de eerste plaats de aantrekkelijke Viviane Romance, die in elk opzicht voldoet; ver volgens John Lodge als haar echtgenoot, die prachtige karakteriseert zijn tweestrijd, als het gaat om de vraag of hij de tweede vrouw als cadeau zal accepteeren; de derde hoofd persoon is de Fransche acteur Dalio, die van de rol van den sultan wel iets zeer opmer kelijks heeft gemaakt. Resumeerende, kunnen we een bezoek aan de Bioscoop Harmonie ten zeerste aanbe velen. Het bijprogramma geeft in een aantal foto's oorlogsvoertuigen in ons land weer, terwijl voorts van den strijd in Vlaanderen vele opnamen worden getoond. Verder is er een film, die vertelt van het ontstaan van verschillende kleine apparaten, die het leven veraangenamen en tevens nuttig zijn en ten slotte een leerzame rolprent over den trek van de zalm bij de kust van Alaska en het gereedmaken van zalm in blik. DRIE MALLE INVALLERS. Roxy-Theater. Een bijzonder opgewekte en vroolijke film, deze Malle Invallers, die niemand anders zijn dan de populaire Ritz-Bro- thers, de komische combinatie, die reeds zoo dikwijls de bezoekers vroolijke uren heeft bezorgd. Men ziet ze in deze film als drie arme studenten, die tijdens hun studietijd in hun eigen levensonderhoud moeten voorzien door een kleermakerij te houden. Op de Amerikaansche universiteit: Lombard College gaat het zeer sportief toe. Natuurlijk is er ook een rugby-elftal, waarvan de oude O'Hara de trainer is. Er zijn er echter, die hem ter zijde willen schuiven en een jongere kracht willen aanstellen. De captain van het team blijft echter op de hand van O'Hara, wat gezien zijn bijzondere sympathieën voor Janet, de aardige dochter van O'Hara niet zoo verwonderlijk is. De komst van een nieu wen rugby-kracht in den persoon van den Indiaan George Black brengt hevige op winding. Er zal een reuze-partij tegen een andere Universiteit worden gespeeld. Maar het loopt in die match niet best voor Lombard College. Black wordt gediskwa lificeerd, Bob, de aanvoerder moet we gens een ongeval uitvallen. Toch wordt echter de overwinning bevochten, dank zij geestdrift, wilskracht en niet te vergeten de Ritz-Brothers als invallers. Onder groote spanning en luid enthousiasme komt dan het „happy-end". De Ritz-Brothers zijn weer best op dreef. Verder noemen wij nog Fred Stone als den trainer, Gloria Stuart als zijn dochter, Tony Martin als den band-leider, Nat Pendleton als den Indiaan en Dick Baldwin als den captin Bob. Een zeer amusante film. Het voorprogramma bracht een Ufa- journaal met vele interessante oorlogs opnamen. Verder een zeer aardige komi sche tweeacter en iets bijzonders voor de liefhebbers van de visch- en hengelsport (zeer actueel) in een mooie sportfilm. LA GLU (DE SLET). Victoria-Theater. Het is een van die bekoorlijke Breton- sche visschersdorpjes waarin de oude visschersvrouw haar knappe nichtje uit het klooster bij zich neemt in de hoop, dat haar zoon Marie Pierre als hij als matroos wordt afgemonsterd, niet meer naar zee zal gaan om het droevige lot van zijn va der en zijn broers, die als visschers ver dronken zijn, te deelen. 't Gelukt haar den knappen en vroolijken Marie Pierre voor den landbouw te inte resseeren tot La Glu Marie Bell den zomer in een villa van het dorpje komt doorbrengen. Zij vermaakt zich met den knappen jongen wisscher, maar het spel wordt ernst en Marie Pierre denkt en droomt nog maar over één vrouw, over de knappe Parisienne, van wie men fluistert, dat zij een ondegelijke vrouw is. In dit drama van het karakteristieke visschersdorp komen prachtige typen voor, de vriend van Marie Pierre, de oude ÜeidUeton Door 48) Inspecteur Higgins begaf zich den vol genden morgen inderdaad naar 1 Horse- street, Poplar, maar zulks op een veel vroe ger uur dan hij verwacht had, want het was precies zes uur in den voormiddag, dat hij werd opgebeld, dat er in den winkel was ingebroken en dat het pakje bankbil jetten was gestolen. Er was niets anders aangeraakt en het was de vraag of er iets anders in den winkel wel de moeite waard was om het mee te nemen. In ieder geval was er verder niets aangeraakt. Het was de eigenaar, die alarm geslagen had. Hij woonde boven den winkel en was 's morgens om ongeveer vijf uur wakker geworden door leven, dat hij beneden hoorde. Hij gaf openlijk toe, dat hij gewel dig geschrokken was en hij geen poging deed om alarm te maken vóór de geluiden beneden waren uitgestorven. Daarna had hij een politieagent, die langs kwam, ge waarschuwd en deze had op zijn beurt het bureau ingelicht, waarvandaan de bood schap was doorgegeven naar Scotland Yard en naar inspecteur Higgins. De vingerafdrukken, die gevonden wer den, waren van Jacob Heckenstein. Deze man was bekend als medeplichtige van Ma pell. Hier was een probleem. Kon een man gearresteerd worden voor het stelen van zijn eigen bezit? Higgins gaf het op. Hij zou wel weten wat hij te doen had, indien hij ooit de hand op Mapell of Heckenstein kon leggen. HOOFDSTUK XXX. Waarin een brief gevonden wordt. De inbraak in den boekwinkel had ten minste één ding geleerd omtrent de ver blijfplaats van de bende. Men kon aanne men, dat de overblijvende leden in Londen vertoefden en dat er-minstens één gedu rende de laatste uren in Poplar was ge weest. Het zag er naar uit, dat Mapell dringend behoefte had aan geld, zoodat hij de stukken moest verkoopen, maar waarom was Heckenstein dan niet op de gewone manier in den winkel gekomen? Blijkens de eigen ervaring van den inspecteur was het heel goed mogelijk, dat dergelijke brie ven zonder lastige vragen in ontvangst werden genomen, mits het daarop komen de recht maar betaald werd. En men kon toch niet aannemen, dat die inbraak ge pleegd was alleen om te ontkomen aan het betalen van een shilling. Neen, het moest zijn, omdat men op de hoogte was van de aanwezigheid van den inspecteur in den winkel. En wie had dat verraden? Of had men dit uitgevonden zonder in den winkel te komen? Het was natuurlijk ook mogelijk, dat zij eerst iemand vooruit hadden gezon den om een kluwtje touw of iets dergelijks te koopen en dan tegelijk eens poolshoogte te nemen, waarWas Heckenstein mis schien gewaarschuwd door den eigenaar of door den vermoeid uitzienden bediende? Inspecteur Higgins besloot terstond eens een ernstig onderzoek naar deze twee in te stellen. En dan kwam hij nog tot een twee de besluit. Het was mogelijk, dat Hecken stein het geld nog niet aan Mapell over handigd had en in dit geval was het ge- wenscht, dat dit ook niet gebeuren zou, want Mapell zonder geld zou gemakkelijker te vangen zijn, dan Mapell met vijf hon derd pond op zak. Inspecteur Higgins gaf de noodige instruc ties. Het gevolg was, dat' er zonder de min ste ruchtbaarheid een haastige klopjacht werd uitgevoerd in alle bekende verzamel plaatsen van de onderwereld in de buurt van Poplar. Er werden heel wat visschen in 'het net gevangen, maar van Mapell Hec kenstein of den Gladde geen spoor. Een beetje gedeprimeerd kwam Higgins weer thuis, maar zijn humeur verbeterde terstond, toen hij bij zijn komst op Scot land Yard een brief uit New-York vond, in antwoord op zijn schrijven, waarbij hij een foto van Mapell's duimafdruk had ingeslo ten. De afdruk was niet alleen bekend, maar de Amerikaansche politie kon hem zelfs een foto van den man geven. De vreugde van den inspecteur werd echter wel wat getem perd, toen hij ontdekte dat de foto zeker twintig jaar oud was. Toch was het beter dan niets. De „stem" had nu niet slechts een naam, maar ook een gelijkenis. De New-Yorksche politie kon hem echter' niet veel nieuws over Mapell verschaffen, want gedurende de twintig jaar na het maken van de foto hadden zij niets meer van hem gezien en het nieuws, dat zij konden geven, was zeer verouderd. Maar ook toen was Mapell reeds in verbinding geweest met 'n stel afpersers. De schoenmaker bleef dus wel bij zijn leest! Gewapend met de foto begaf inspecteur Higgins zich naar Jill Crawford, die, hoe wel zij er zich in het minst niet bewust van was, onder scherp politietoezicht was ge plaatst. „Lijkt er heelemaal niet op, mijnheer. Hij is veel ouder". „Dat weet ik wel, dat weet ik wel", hield inspecteur Higgins aan, „maar zoo was hij twintig jaar geleden". „Het spijt me, mijnheer, maar als u wilt, dan zal ik zeggen, dat hij het is". „Dank je vriendelijk! Maar nu over den jongen Hamper. Heb je nog wat van hem gehoord?" „Neen". „Je schijnt er je niet zooveel van aan te trekken als den vorigen keer. Weet je soms waar hij is?" „Neen". „H'm. Nu ik ga zijn kamers eens onder zoeken. Je kunt meegaan als je wilt en ehzien dat alles correct gebeurt en zoo". „Goed. Ik ga mee". Fetterstreet in de wijk Camberwell was reeds eerder bezocht door agent Summers, toen hij den jongen Hamper het nieuws van het overlijden van zijn vader moest gaan brengen. Daarna was het huis sedert de verdwijning van Hamper 'door de politie in- het oog gehouden, in de hoop, dat de jongen nog wel eens terug zou komen, doch Zondag 16 Juni. JAARSVELD, 414,4 M. (8.—12.— en 6— 7.— NCRV, de VPRO van 7.-8en de VARA van 12—6.— en 8.—10.10). 8— ANP-ber. 8.10 Schriftlezing, meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.50 Evang.-koor „Maranatha" en gr.pl. 9.30 Gr.pl. 9.50 Geref. kerkdienst. Hierna gewijde muziek (gr.pl.) 12.VARA-orkest en soliste. 12.45 ANP- ber. 1.Rosian-orkest. 2.Hollandsche schilderkunst, lezing. 2.20 Gr.pl. 3.Tuin- bouwpr. 3.30 De Ramblers. 4.The Kilima Hawaiïns en orgelspel. 4.30 Voor de kinde ren. 4.45 Gr.pl. 5.15 Sportpr. 5,30 „Lente bloemen", operette. 6.Wijdingswoord, omlijst door gr.pl. 7.Studiodienst. 8. ANP-ber. 8.15 Bont progr. 9.15 Radiotoo- neel. 9.30 Bravour en Charme. 10.10.10 ANP-ber. KOOTWIJK, 1875 M. (AVRO-uitz.) 8.— ANP-ber. 8.05 Gr.pl. (9.—9.15 Ber. Fr.) 9.25 Bach-cantate. 10.Morgenwijding. 10.15 Omroeporkest en solisten. 11.15 Ber. (Eng.) 11.30 Gr.pl. 12.Koorconcert (opn.) 12.15 Piano voordr. 12.30 Ber. (Duitsch). 12.45 ANP-ber., event, gr.pl. 1.Avro-Musette- ensemble en gr.pl. 1.45 Ber. (Fr.) 2.Ber. (Duitsch.)) 2.15 Gr.pl. 2.30 Schilderijbespr. 2.45 Orgelspel. 3.15 Ber. (Fr.) 3.30 Avro- Aeolian-orkest. 4.15 Avro-dansorkest. 4.45 Ensemble J. Kroon. (5.5.15 Ber. Duitsch). 6.15 Ber. (Eng.) 6.30 Gr.pl. 7.15 Avro-Amus.- orkest en Avro-girls. 8.Ber. (Duitsch). 8.15 Ber. (Eng.) 8.30 ANP-ber. 8.45 Om roeporkest. 9.15 Ber. (Eng.) 9.30 Gr.pl. met toelichting. 10.Ber. (Duitsch). 10.15 ANP- ber., sluiting. 11.1511.30 Ber. (Fransch). Maandag 17 Juni. JAARSVELD, 414,4 M. (VARA-uitz.) 8.ANP-ber., gr.pl. 10.VPRO-morgen- wijding. 10.20 Zang met pianobegeleiding. 10.35 Deel. 10.50 OrgelspeL 11.20 Deel. 11.40 Gr.pl. 12.Rosian-orkest. 12.45 ANP-ber. 1.De Ramblers. 1.30 Gr.pl. 2.Deel. 2.30 VARA-orkest. 3.30 Off. meded'eelingen, event, gr.pl. 4.Orgelspel. 4.30 Voor de kinderen. 5.Gr.pl. 6.Esmeralda en so list. 6.40 Hoe verduisteren we doelmatig tegen luchtgevaar?, causerie. 7.Viool en piano. 7.30 Off. mededeelingen, event. gr.pL 8.ANP-ber. 8.15 VARA-orkest. 9.Radio- tooneel. 9.25 Gr.pl. 9.35 Zang, viool, cym- baal en orgel. 10.10.10 ANP-ber. KOOTWIJK, 1875 M. (NCRV-uitz.) 8.— ANP-ber. 8.10 Schriftlezing, meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.35 Gr.pl. (9.— 9.15 Ber. Fr.) 9.45 Viool, piano en gr.pL 10.25 Gr.pl. 11.15 Ber. (Eng.) 11.30 Celesta- ensemble en gr.pl. 12.30 Ber. (Duitsch). 12.45 ANP-ber. 1.Zang met orgelbegelei ding en gr.pl. 1.45 Ber. (Fransch). 2.— Ber. (Duitsch). 2.15 Trio Beute-Zepparoni- Hemerik en gr.pl. 3.15 Ber. (Fransch). 3.30 Gr.pl. 4.15 Fluit en pif.no. 5.Berichten (Duitsch). 5.15 Gr.pl. 6.15 Ber. (Eng.) 6.30 Postillons en gr.pl. 7.30 Rep. of muziek. 8.— Ber. (Duitsch). 8.1? Ber. (Eng.) 8.30 ANP- ber. 8.45 Postillons. 9.15 Ber. (Eng.) 9.30 Gr.pl. 10.— Ber. (Duitsch). 10.15—10.25 ANP-ber. 11.15—11.30 Ber. (Fransch). zeeman met zijn onafscheidelijke mando line, de graaf, die gecharmeerd wordt door „La Glu" en diens neef Adolphe, die haar bezoekt en er Marie Pierre treft, die hem dat bezoek onvergetelijk maakt. Dan stort Marie Pierre zich in wanhoop van een rots in zee, maar hij wordt gered en terwijl hij koortsig op zijn bed ligt, komt de Parisienne hem opzoeken. De moeder van Marie Pierre Marcelle Geniat grijpt in haar wanhoop een wa pen en slaat de verleidster neer. Het is de dorpsdokter Jacques Bau- mer die haar vindt en naar haar villa overbrengt en bij het onderzoek blijkt, dat zij de vrouw is van wié hij zich eens liet scheiden, omdat zij hem bedrogen heeft. Hij wordt wegens moord gear resteerd, maar de moeder van Marie Jean bekent, zij wordt door de jury vrij gesproken en alles keert zich ten goede. Marie Jean Gilbert Gil en zijn nichtje Odette Joyeux worden een gelukkig paar, al kunnen de Bretonsche vrouwen dan ook niet bereiken, dat Marie Jean niet meer naar zee en op de visch- vangst zal gaan. Een prachtige film met scherpe beelden, prachtige typen en uitmuntende actrices en acteurs in de hoofdrollen. Vooraf: veel Hollandsch nieuws, een aardige teekenfilm en een uitgebreid Ufa-journaal waarin de succesvolle Duit- sche krijgsverrichtingen in beeld gebracht worden. tot dusverre zonder succes. De kamers van den jongen zelf waren echter nog niet aan geraakt, maar Higgins had eindelijk beslo ten, dat het noodig was, dat zij een nader onderzoek naar de handelingen van Tho mas Hamper instelden. Hamper kon wel be trokken zijn bij den dood van Raymond en daarom had de plicht zijn weerzin, om in de zaken van den jongen Hamper te gaan wroeten, overwonnen. Higgins' uitnoodiging aan Jill Crawford om hem te vergezellen kwam voort uit egoïstische overwegingen. In de eerste plaats was het bijna zeker, dat Hamper's hospita Jill al eerder had gezien, in welk geval de goede dame den inspecteur moge lijk een handje bij zijn onderzoek zou hel pen, in de meening, dat hij in vriendschap pelijke verhouding ten opzichte van Jill Crawford verkeerde. In de tweede plaats was Higgins ervan overtuigd, dat Jill op de hoogte was van Hamper's verblijfplaats en hij hoopte haar bij verrassing een dergelij ke beteekenis te ontlokken. De hospita begroette Jill allerhartelijkst en de inspecteur wenschte zich zelf om zijn idee geluk. Dan begon een allernauwkeu rigst onderzoek van de kamer van den jongen. Higgins wist zelf niet, wat hij verwachtte te vinden. Hij hoopte slechts op het een of andere spoor met betrekking tot Hamper's schuilplaats. Hij verwachtte half en half, dat Jill Crawford den jongen met een on- willekeurigen uitroep of iets dergelijks zou verraden, maar toch was hij niet voorbe reid op den gil, welken zij slaakte, toen hij van achter een lade een brief met een poststempel van zeer recenten datum te (Wordt vervolgd.) TWEEDE BLAD. Geen Britsche tr Uit Batavia wordt gemeld: in de Japansche bladen, volgen duizend man Britsche troepen heimelijk geland zouden zij landsch-Indië, zijn Vrijdag doe landsch-Indische regeering off gesproken. het duitsche legeri Tweede deel van i geëindigd. Hoofdkwartier van den Führ Het opperbevel van de weet hedenmiddag bekend: Het tweede deel van der veldtocht in het Westen is ze eindigd. De tegenstand van hel Fransche front is ineengestort, neden Parijs is over een breed seerd. Le Havre is ingenomen, heele front van Parijs tot aan linie bij Sedan bevindt de vi; volledigen aftocht. Op verschei zijn onze gepantserde en g divisies door de terugtrekkendi gebroken en hebben hen acht het verlies van zijn geheele u de vijand op de vlucht. Divisies infanterie zijn dooi ging van Parijs gebroken. De strijdkrachten waren niet mee Fransche hoofdstad te besche hedenmorgen marcheeren onze troepen Parijs binnen. Ten Oosten van de Marr Frangois ingenomen. De Zr van het woud der Argonnen hoogte 304 (Doode Man uit oorlog), ten Noord-Oosten werd Donderdagavond beste medy, de sterke hoeksteen vat linie, is veroverd. Het derde gedeelte der acht den vijand tot aan zijn d' fir tiging is thans begonren. Gist onze troepen aan het front vat tot den frontaanval op de overgegaan. Hoewel belemmerd door de heid namen ook op den 13en vechtsvliegtuigen, duikbomm bombardementsvliegtuigen, tc het landleger, op vele plaat: front deel aan den strijd te la concentraties, marsch- en trar in den rug van den vijand we: ces met bommen en machi bestookt. Omvangrijke verwoestinger vliegvelden, stations en spoo in den sector ten Oosten van c gericht. In het kustgebied gelukte het, twee transportscl ken te brengen, drie andere schadigd, waaronder een schip ton. Luchtdoelartillerie bracht van Le Havre zes vijandeli schepen tot zinken, beschadigc op hevige wijze en dwong ee torpedojager terug te keeren. De verliezen van den vijari bedroegen 19 vliegtuigen. Di luchtgevechten, drie door luc neergeschoten. De rest werd vernield. Twee eigen vliegt vermist. Een duikboot bracht op 13 schen hulpkruiser Scotstown 1 tot zinken. Aan een andere bc ten Noorden van de Hebri transportschip van 12.000 ton vooi te schieten en tot zinken de beteekenis van he van parijs. In een door het D.N.B. on richt wordt gezegd, dat Fr Parijs een van de belangrijks zijn bewapeningsindustrie en nomische leven verliest. Nie alle pogingen tot decentralit groote gedeelten van de Frat industrie in en om Parijs g< verliest Frankrijk met Parijs van de capaciteit der vliegti bricage en meer dan de helfl ductie aan vliegtuigonderdee zondere beteekenis is het, dat sche industriegebied meer d van de productiecapaciteit aa len en gepantserde gevechts\ concentreerd. Bovendien it plaats waar belangrijke spe trieën zijn. Zoo is daar v grootste gedeelte van de op trie en van de kogellagerfab tigd. (Reeds in een deel onzer vermeld.) de vaandelvlucht van Naar de Popoio di Roma en gero van de Fransche grens bi vaandelvlucht van Engeland t Dinsdag gehouden oppersten o geallieerden door maarschalk becritiseerd. Tijdens deze zitt behalve Reynaud en Weygand Eden deelnamen, heeft, volgen ten, maarschalk Petain op pl Uiting gegeven aan de verontv het Fransche volk tegenov Churchill heeft hierop in zicht' heid een ontwijkend antwoord roosevelt over reynau om hulp. In antwoord op een in de f gestelde vraag, of het in het v op het verzoek om hulp van antwoorden, heeft president E klaard, dat Amerika op het c doet, wat in zijn vermogen lig Roosevelt antwoordde voor op de vraag, of een tweede i oproep van Reynaud voor vliegtuigen" ontvangen was.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6