Nieuwe regeling voor de distributie van motorbrandstof. TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN DINSDAG 18 JUNI Ï94Ö. NA DE DUITSCHE BEZETTING VAN BOULOGNE. Bij de buit a»n materiaal behoorde ook dit zware Fransche geschut. Te Rotterdam werd de voetbalwedstrijd FeijenoordJuliana, oni hel' kampioenschap van Nederland gespeeld. De wedstrijd eindigde tn een 61 overwinning voor Feijenoord. Keeper Pottgens van Juliana in actie. DE STRIJD IN FRANKRIJK. Een door het Duitsche geschut kapot geschoten Fransche tank. ITALÏAANSCHE ALPENJAGERS. Een onderdeel van het Italiaansche leger vormt de afdeeling Alpenjagers. Een foto van enkele dezer soldaten bij een bergbestijging. Na 1 Juli slechts aflevering aan verbruikers met machtiging. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat een nieuwe regeling is ontworpe; voor de distributie van motorbrandstof, waar onder wordt verstaan motorbenzine, mo torbenzol en gasolie voor snelloopende dieselmotoren. Ingevolge deze regeling, de motorbrandstofbeschikking 1940 no. 1, welke is opgenomen in de Nederlandsche Staatscourant van Maandag 17 Juni 1940, is met ingang van 1 Juli a.s. verboden, zonder schriftelijke vergunning, af te geven door den plaatselijkei. distributiedienst, motorbrandstof te koopen of te verbruiken. Op dien datum vervallen alle andere voorschriften en regelingen ten aanzien van het afleveren en ver bruiken van motorbrandstof, alsmede de op grond daarvan af gegeven vergunningen. Deze ver gunningen blijven derhalve tot en met 30 Juni van kracht. Er mogen echter vanaf heden geen nieuwe vergunningen meer wor den afgegeven. Van het bovenvermeld verbod tot het koopen of verbruiken van motorbrandstof zijn uitgezonderd Nederlandsche militai ren in het bezit van bons afgegeven door een door het departement van handel, nijverheid en scheepvaart aan te wijzen instantie. De aandacht wordt er nogmaals op ge vestigd, dat bij het verbruiken van mo torbrandstof in verband met de zeer ge ringe hoeveelheid, welke hier te lande beschikbaar is, de grootst mogelijke zui nigheid moet worden betracht. Vergun ningen zullen dan ook slechts worden af gegeven voor geringe hoeveelheden bij uiterste noodzaak en uitsluitend aan die personen en ondernemingen, die in ver band met de uitoefening van hun beroep of bedrijf naar het oordeel van de tot uitreiken bevoegde instanties, daarvoor in aanmerking komen. Het make van ritten voor particuliere doeleinden is derhalve verboden. Een uitzondering hierop zal worden gemaakt voor invalidewagentjes, voorzien van een kleinen motor met zeer gering verbruik. Machtigingen. De plaatselijke dislributiedien- sten mogen een vergunning slechts afgeven aan die verbruikers, die in het bezit zijn van een machti ging tot het in ontvangst nemen van een dergelijke vergunning. De beslissingen ten aanzien van het verleenen van machtigingen ten behoeve van personenvervoer anders dan door mid del van taxis, huurauto's, en autobussen behoeven de goedkeuring van den direc teur van het rijksbureau voor aardolie producten. Aanvraagformulieren tot het verkrijgen van een machtiging zijn gratis te bekomen bij de plaatselijke distributie kantoren. Deze formulieren moeten vol ledig ingevuld en onderteekend worden ingediend door: a. verbruikers van benzine, benzol of gasolie, dienende voor de voortbeweging van motorrijtuigen, bij den rijksinspecteur van het verkeer van het district, waarin zij woonachtig of gevestigd zijn; b. verbruikers van benzine of benzol, dienende voor de voortstuwing van vaar tuigen of de aandrijving van hulpmotoren aan boord van vaartuigen bij de secreta rissen of de daaronder ressorteerendë agenten van de bevrachtingscommissies; c. verbruikers van benzine of benzol als brandstof vooi tractoren of stationnai- re motoren voor land- of tuinbouwdoel- einden, bij den directeur van afdeeling 2 d kunstmeststoffen van het rijksbureau voedselvoorziening in oorlogstijd, Alexan- derstraat 19, 's-Gravenhage; d. verbruikers van benzine, of benzol ais brandstof voor tractoren of stationnai- re motoren voor andere dan land- of tuin- bouwdoeleinden, bij den directeur van het rijksbureau voor aardolieproducten, Zee straat 100104, s-Gravenhage; e. verbruikers van benzine, benzol of gasolie, dienende voor andere doeleinden dan als motorbrandstof, bij den directeur van het rijksbureau voor aardolieproduc ten. Benzine-coupons. De vergunningen, welke slechts geldig zijn gedurende een door den secretaris generaal, wnd. hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart aan te wijzen tijdvak, zijn voorzien van een aantal coupons, welke in. dat zelfde tijdvak recht geven op het koopen van een daarop aangegeven hoeveelheid benzine, benzol >f gasolie bij pomphouders. De pomphouder mag geen losse coupons in ontvangst nemen, doch moet de coupons eigenhandig van de vergunning knippen en de ontvan gen coupons op opplakvellen plakken, wel DE PAARDENSPORT VERTOONT OOK EEN OPLEVING. Meij heeft een viertal paardrij-dagen georganiseerd, waarvan de eerste in de duinen van Zandvoort werd gehouden. Bij de ruitersport hoort een lunch in de openlucht. ke bij het rijksbureau voor aardoliepro ducten, alsmede bij de benijinemaatsehap- pijen verkrijgbaar worden gesteld. Tegen afgifte van de opgeplakte coupons, zoo mede van de. bons ontvangen van militai ren, kan de pomphouder zijn voorraad weder aanvullen bij den leverancier. Een afzonderlijke regeling is getroffen voor die verbruikers, hoofdzakelijk groot verbruikers, die over een aftapinrichting voor eigen gebruik beschikken. Deze cate gorie van verbruikers welke de motor brandstof rechtstreeks van den leveran cier betrekt, heeft hiervoor geen vergun ning noodig, doch een door of vanwege het rijksbureau voor aardolieproducten af te geven bestelbon. Deze bestelbons moeten worden aangevraagd bij een der onder a tot en met e genoemde instanties. De be stelbons, waarop moet worden aangegeven de hoeveelheid motorbrandstof, aarop de verbruiker recht heeft, zijn eveneens geldig gedurende een door den secretaris generaal voornoemd aan te wijzen tijdvak. Als eerste tijdvak voor de geldigheid van vergunningen en bestelbons als bo venbedoeld, is aangewezen het tijdvak van 1 Juli tot en met 31 Juli 1940. Pomphouders en leveranciers, welke de ontvangen coupons, bons of bestelbons niet aanwenden tot het aanvullen van hun voorraad, zij verplicht deze gedurende ten minste zes maanden te bewaren en op eerste aanvrage aan de met de controle belaste ambtenaren te ver.toonen. HET IJZEREN KRUIS VOOR DEN STRIJD IN DORDRECHT. Het D. N. B. meldt uit Berlijn: De Führer heeft het ridderkruis van het ijzeren kruis verleend aan luitenant-kolonel de Boer, commandant van een artillerie regiment. Luitenant-kolonel de Boer heeft op 10 Mei aan het hoofd gestaan van de strijdgroep de Boer, welke door hem, op persoonlijk initiatief, was samengesteld. On danks de benarde positie, waarin hij ver keerde, tijdens de straatgevechten te Dor drecht, heeft luitenant-kolonel de Boer, onder de moeilijkste omstandigheden met succes een aanval gedaan op den veel ster keren tegenstander. Het energieke ingrijpen van zijn afdeeling en het voortdurende per soonlijke optreden van den luitenant-kolonel' hebben het mogelijk gemaakt de brug te Dordrecht, die voor het-verloop van den ge- heelen strijd van groot belang is geweest, te bezetten. NEDERLANDERS IN DUITSCHLAND. Men schrijft 'ons uit Berlijn: De Nederlanders in de Duitsche hoofd- stad en waarschijnlijk ook in de andere deelen van het Duitsche rijk moeten zich thans eenmaal per week bij de politie mel den. Dit geldt ook voor de vrouwen. Op den achterkant van den omzendbrief, waarin men werd uitgenoodigd, wekelijks bij het bevoegde politie-posthuis te verschijnen, wordt aangeteekend, of de aanmelding op het juiste uur heeft plaats gehad. Dus een maatregel zonder veei administratieve romp slomp. De met Nederlanders getrouwde Duitschen, die voor het meerendeel in hun hart echte Duitschen zijn gebleven, begrijpen maar niet, dat ook zij onder bijzondere controle zijn gesteld. Maar zij berusten er in. Zoo verschrikkelijk is de gang naar het politie- posthuis niet, want de stad Berlijn is in niet minder dan 296 politiewijken verdeeld, zoo dat steeds de politiepost in de buurt is. Niet zelden wordt bij de aanmelding ge gekscheerd. Zoo hoort men b.v.: „Herr Feind, ich melde mieh". Waarop de wachtmeester der politie prompt antwoordt: gaat u zitten, mijnheer de vijand! De Nederlander mag zijn gemeente niet verlaten. Maarmet toestemming van de politie kan men gerust een vacantiereisje gaan maken. Wie voor zijn zaken de stad uit moet, zal eveneens hiertoe de vereischte toestemming van de politie krijgen, zelfs uitstrekken. Intusschen zijn er nog steeds een aantal Nederlanders geïnterneerd. Te Berlijn is dit aantal evenwel uiterst gering. Het te Berlijn opgerichte Nederlandsch hulpcomité blijft werkzaam en bevordert de belangen van alle in Duitschland gevestigde goedbekend staan de landgenooten. De ruggegraat van elk reclame-plan: DAGBLAD-RECLAME!

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5