DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 144 Donderdag 20 Juni 1940 142e Jaargang DE BENOEMING DER FRANSCHE GEVOLMACHTIGDEN. De Fransche gevolmachtigen zijn van een vliegveld in Zuid-Frankrijk vertrokken. Duitsch frontbericht. Regeling materieeie schade tengevolge van oorlogsgeweld. Duitsch legerbericht. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeurs C. KRAK. ui PRIJS DER GEWONE ADVERTENT IENs Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 0, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. heeft de Fransche de volgende mede- Naar Reuter meldt, radio gisternamiddag deeling verspreid: De ministerraad is hedenmorgen onder voorzitterschap van president Lebrun bijeen gekomen. De raad nam kennis van de door den Spaanschen ambassadeur in Frankrijk overhandigde mededeeling van het Duitsche rijk. Volgens de mededeeling van de rijks- regeering is deze bereid aan de Fransche regeering mededeeling te doen van haar voorwaarden voor het staken der vijande lijkheden, zoodra de namen der Fransche gevolmachtigden aan haar zijn medege deeld. De rijksregeering zal datum en plaats be kend maken, wanneer en waar deze gevol machtigden ontvangen worden. De ministerraad benoemde daarop de ge volmachtigden. Baudoin leider van Fransche delegatie? Radio Bordeaux meldt, dat de minister van buitenlandsche zaken, Baudoin, be noemd is tot leider der gevolmachtigde de legatie, welke door de Fransche regeering is aangewezen om zich naar de vastgestelde plaats te begeven teneinde de Duitsche de legatie te ontmoeten, die haar de voorwaar den van Duitschland en Italië voor een wa penstilstand zal overhandigen. De Fransche gevolmachtigden per vliegtuig vertrokken. De Fransche radio deelde hedenmorgen mede, dat de Fransche gevolmachtigden voor de staking der vijandelijkheden giste ren van een vliegveld in Zuid-Frankrijk zijn vertrokken. Het vliegtuig, waarmede de ge volmachtigden reizen, was wit geschilderd om het kenbaar te maken. Voorts deelde de Fransche radio mede, dat over den verderen gang van zaken vol komen stilzwijgen bewaard wordt en dat noch de namen der gevolmachtigden noch plaats en tijd der bijeenkomst met de ver tegenwoordigers van de rijksregeering be kend gemaakt worden. HET FRANKRIJK VAN RICHELIEU, CLEMENCEAU EN REYNAUD ZAL NIET HERRIJZEN. In afwachting van het antwoord van Duitschland en Italië op het verzoek van maarschalk Pétain zijn Fransche politici en dagbladen ijverig bezig te verzekeren, dat men de eer van Frankrijk niet zal laten aantasten, dat men zich voorbehoudt de voorwaarden aan te nemen of' te verwer pen, en dat men in geen omstandigheden zal capituleeren. De strijd wordt voortgezet totdat een overeenkomst is bereikt. Wanneer men deze gezwollen woorden hoort, schrijft de Berliner Börsen Zeitung, vraagt men zich af, waarom maarschalk Pétain het oogenblik dan eigenlijk reeds voor gekomen achtte om de wapens neer te leggen. Wie door wil vechten moet het ook kunnen. Elk verstandig mensch in Frankrijk moet begrijpen, dat met eiken dag strijd de militaire, economische en volksche catastro phe van het land nog slechts onherstelbaar kan worden. Wij weten niet, hoe de verhou ding is tusschen degenen die verstandiger geworden zijn en de eeuwig onverbeterlij- ken in Frankrijk, Wij weten wel, dat met de militaire nederlaag van dit land alleen voor den vrede van Europa nog niets gewonnen is, en dat ons continent nooit tot rust zou komen, wanneer thans niet voor altijd aan dezen eeuwigen onruststoker het zwijgen wordt opgelegd. Er zal voor gezorgd wor den, dat het Frankrijk van Richelieu, Cle- menceau en Reynaud niet zal herrijzen, want Europa wil den vrede, na eeuwen van onafgebroken Fransche knoeierijen en da den van geweld, wil het eindelijk vrede. Het frontbericht luidt als volgt: Met de inneming van Cherbourg en Rennis is zoowel Normandië als het geheele Bre- tonsche gebied onttrokken aan ingrijpen van Engeland. Cherbourg was in de eerste plaats als steunpunt voor de Fransche marine van groote beteekenis. Het spreekt echter ook als handelshaven in zoo verre een belangrijke rol, dat een deel der Engelsche steenkolen- invoer over Cherbourg werd geleid en ook verscheidene overzeesche lijnen der groote Europeesche scheepvaartmaatschappijen de haven aanliepen. Rennes is het snijpunt van verscheidene spoorwegen en heeft voor West-Frankrijk als verkeersknooppunt groote beteekenis. De stad Le Man is reeds naar het zuiden gepasseerd. Tusschen Rennes en Le Mans rukken de opereerende deelen van het Duitsche W. leger op de beneden-Loire in de richting van Tours en Nantes op. De tweede groote opmarschrichting loopt in het gebied van Bo.urgondië in algemeene richting van Lyon. In stormachtig oprukken is hier een groep snelle troepen door het Saonedal naar het Z. getrokken. Zij zal bij Lyon de Rhóne bereiken, door welks dal de belang rijkste verkeersverbindingen, die van mid den-Frankrijk naar het zuiden leiden, loopen. Het voornaamste zwaartepunt der voor een deel nog felle gevechten, ligt in het groote gebied, dat de Maginotlinie en het boven-Rijnfront van de Zwitsersche grens af naar het westen omsluiten De hechte ring, die om de hier staande Fransche troepen is getrokken, wordt steeds nauwer. Ook in de Vogezen is de aanval, die aan beide kanten van Colmar begonnen is, goed aan het vorderen, zooals blijkt uit het weg nemen van Münster, In de Maginotlinie ten N. van Metz ver weren de Franschen vestingformaties zich weliswaar verbitterd, maar zonder eenige kans op ontzet. Binnen de groote De „Führerbau" te Münehen, waar Hitler en Mussolini hun historische ontmoeting hadden. In welke gevallen tegemoet koming zal worden verleend. Op Vrijdag 14 Juni j.l. is in de pers me dedeeling gedaan van een beschikking van het wnd. hoofd van het departement van defensie, betreffende schadeloosstelling voor opruimingen en ingebruiknemingen van on- ruimte. i roerende goederen ten behoeve van de Cherbourg gevallen. Het opperbevel van de weermacht heeft 19 Juni bekend gemaakt: Het Fransche leger geraakt steeds meer in ontbinding. Snelle troepen hebben in Nor mandië Cherbourg ingenomen. Bij Rennes is Bretagne bereikt. Le Mans is zuidwaarts ge passeerd. Tusschen Orleans en Nevers ge lukte het op verscheidene plaatsen de Loire te overschrijden. In Bourgondië rukten snelle troepen reeds op in de richting van Lyon. Ten W. van Muelhausen zijn gepantserde en gemotoriseerde divisies, welke van Bel fort komen, bezig, zich te vereenigen met de troepen die via den Boven-Rijn hebben aan gevallen en die bij Münster reeds diep in de Vogezen zijn doorgedrongen. Verder noord waarts is Nancy ingenomen en is het Rijn- Marne-kanaal ten oosten van Nancy over een breed front gepasseerd. In de Maginotlinie biedt de vijand aan weerskanten van Diedenhofen nog verzet. Eenheden gevechtsvliegtuigen en stuka's hebben er door aanvallen op vestingwerken, veldstellingen, spoorlijnen, troepenconcen traties en colonnes toe medegewerkt het verzet van den in Lotharingen ingesloten vijand te breken. Voor Cherbourg werd een koopvaardijschip van 10.000 ton door bom men tot zinken gebracht. In Engeland hebben Duitsche gevechts vliegers aanvallen met bommen ondernomen op tal van vliegvelden, alsmede op de groote petroleumtanks aan de monding van de Theems, welke zij in brand schoten. Engel sche vliegtuigen vlogen ook in den nacht van 18 op 19 Juni noord- en west-Duitsch- land binnen, om evenals tot dusverre hun bommen boven niet militaire doelen neer te strooien. Daarbij zijn ongeveer 18 dooden onder de politie en de burgerbevolking ge vallen, o.m. een aantal personen, die zich niet naar de schuilkelders hadden begeven. De totale verliezen van den tegenstander in de lucht bedroegen gisteren 6 vliegtuigen, 5 Duitsche vliegtuigen worden vermist. waaruit gisteren nog eens een wanhopige doorbraakpoging in het gebied van Vesou) werd ondernomen, welke door de Duitsche troepen met zware verliezen voor de Fran schen kon worden afgeslagen, schijnen der halve, evenals in den slag in Vlaanderen,^ kleinere ringen gevormd te worden. Daar-' in worden de op een verloren post staande Fransche groepen van de Maginotlinie en het boven-Rijnsche front ingesloten en gaan hun vernietiging tegemoet. Het Duitsche luchtwapen ondernam groote aanvallen op de Engelsche vliegvelden en op de groote tantopslag- plaatsen in de monding van de Theems. Beide aanvallen hadden volledig suc ces. Dit is vooral van toepassing op den aanval op het Engelschen benzine-de pot, waar talrijke ontploffingen en branden de goede uitwerking der bom men bewezen. In verband met de moeilijkheden, waarmede de Engelsche bezine-verzor- ging rekenig moet houden nadat de Midellandsche Zee sedert de deelne ming van Italië aan den oorlog als toevoerweg is afgesneden, en met het ook op de zeer groote beteekenis van van de Theemsmonding als opslagplaats voor alle petroleumproducten, zal het groote succes van den Duitschen aan val juist in Engeland bespeurd worden. FRANKRIJK BIJ DE OVERGAVE VAN HET FRANSCHE LEGER. Deze interessante kaart geeft den lezer een goeden indruk van het Duitsche front op den dag van het bekend maken door Maarschalk Pétain van de capitulatie van het Fransche leger. Uit de aanvalsrichtingen kan men opmaken dat op dien dag de Duitsche troepen den ring Lotharingen in den Elzas gesloten hadden via Lan- gres, Besangon tot aan de Zwitsersche grens. Orleans werd bezet, alsmede deLoire gepasseerd. De Fransche Maginotlinie werd doorbroken bij Longuyon, St. Avoid en Colmar, Sarrebourg aan het Marne-Rijn-Kanaai ingenomen. Tot dusver het laatste front bij het nederleggen der wapens door Frankrijk. Het nevenkaartje gaf het veroverde deel van Frankrijk weer. landsverdediging en de uitoefening van den militairen dienst, welke hebben plaats ge had op grond van de wet staat van oorlog en beleg, de inundatiewet, en de algemeene vorderingswet 1938 en 1939. In aansluiting ^aan deze beschikking, welke uitsluitend be trekking had op bij de wet geregelde scha deloosstelling, kan thans het volgende wor den medegedeeld: In tegenstelling met de bovenge noemde schade tengevolge van oprui mingen en ingebruiknemingen door het Nederlandsche müitaire gezag, kan de gene, wiens goederen door oorlogsge weld getroffen zijn, geen aanspraak op schadevergoeding maken, aangezien geen enkele wettelijke bepaling hem recht op schadevergoeding geeft. Bij be sluit van den opperbevelhebber van land- en zeemacht van 22 Mei j.l. is ech ter, zooals reeds eerder m de pers me degedeeld, een commissie ingesteld, welke tot taak heeft voorstellen te doen over de beginselen volgens welke van overheidswege tegemoetkoming zal worden verleend in verband met gele den materieeie oorlogsschade. Op advies van deze commissie waarvan, zooals bekend, ir. W. H. van Leeuwen voorzit ter en prof. mr. P. Lieftinck secretaris is zal binnenkort met een nauwkeu rige registratie van alle gevallen van oorlogsgeweldschade worden begonnen. Nader zal worden medegedeeld, op welke wijze en in welke mate door de overheid een tegemoetkoming in ver band met de geleden oorlogsgeweldscha de zal worden verleend. Onder oorlogsgeweldschade moet worden begrepen alle schade door oorlogsgeweld, hetzij van Nederlandsche, hetzij van vreemde herkomst, toegebracht aan de vol gende goederen: onroerende goederen, ge bouwd of niet-gebouwd, bosschen en veld gewassen inbegrepen; alles wat behoort tot de uitrustüig van bedrijven (b.v. machine rieën, gereedschappen, voertuigen, vee enz.) alsmede roerende zaken dienende tot de uit oefening van een beroep; bedrijfs- erf han delsvoorraden, huisraad, gebruiksvoorra- den, schepen. Onder bepaalde omstandigheden kan ver lies of materieeie beschadiging van deze goederen tengevolge van diefstal of plun dering, veroorzaakt door of rechtstreeksch gevolg van den op 10 Mei j.l. ingetreden oorlogstoestand eveneens als oorlogsgeweld schade worden aangemerkt. Niet als orlogsgeweldschade wordt aan gemerkt schade aan goederen tengevolge van wegruimingen, ingebruiknemingen en vorderingen uit hoofde van de wet op den staat van oorlog en beleg, de inundatiewet, de algemeene vorderingswet 1938 en 1939 en andere schade tengevolge van Neder landsche militaire maatregelen, waarvoor afzonderlijke wettelijke voorzieningen zijn getroffen. Ook geldt niet als oorlogsgeweld schade schade aan goederen tengevolge van regelmatige vorderingen en ingebruikne mingen door buitenlandsche militaire auto riteiten. Ook zal de schade aan vensterruiten en andere kleine schaden aan onroeren de en roerende goederen niet als oor logsgeweldschade worden beschouwd en derhalve niet voor eventueele tege moetkoming van overheidswege in aan merking komen. Voor schade aan vensterruiten van bedrijfsgebouwen b.v. van kassen in een tuinbouwbedrijf, kan echter in bij zondere gevallen een uitzondering wor den gemaakt. Evenmin zal tegemoetkoming gege ven worden in schade aan huisraad en derg., tenzij een belangrijk deel van dit huisraad e.d. is verloren gegaan. De registratie van de oorlogsgeweldscha de zal als volgt geschieden. Alle gevallen van oorlogsgeweldschade worden opgeno men door schade-enquetecommissies, welke plaatselijk of regionaal zullen optreden. Van elke enquete-commissie zal een inspecteur der belastingen deel uitmaken. Rayon en zetel der verschillende schade-enquetecom missies zullen nader worden bekend ge maakt. De belanghebbenden zullen in de ge legenheid worden gesteld opgave der gele den schade door oorlogsgeweld te doen op formulieren, welke kosteloos op een nader mede te deelen plaats en tijdstip ter be schikking zullen worden gesteld en inge diend kunnen worden bij de schade-enqeu- te-commissie van het rayon, waarbinnen zy zijn geregistreerd. De schade-enquetecom- missie is bevoegd opgaven van belangheb benden te weigeren, indien deze naar haar oordeel van zoo onbelangrijken aard zijn, dat zij voor behandeling niet in aanmer king komen. Er zullen zes formulieren verkrijgbaar zijn, resp. voor schade geleden aan: a. onroerend goed; b. de outillage van bedrijven (behalve schepen) en de roerende zaken dienende tot de uitoefening van een beroep; c.. bedrijfs- en handelsvoorraden; d. huisraad en verbruiksvoorraden; e. schepen; terwijl tenslotte op een zesde formulier de eindcijfers der op de andere formulie ren ingevulde schade zullen worden ver meld. De reeds door de gemeentebesturen ver zamelde gegevens of door belanghebbenden bij de gemeentebesturen of de commissie oorlogsschade ingediende opgaven omtrent oorlogsgeweldschade, zullen in handen der schade-enquetecommissies worden gesteld. Indien derhalve door belanghebbenden reeds bij het bestuur der gemeente, binnen welke de schade is geleden, of bij de com missie oorlogsschade (al of niet door bemid deling van notarissen of hypotheeknemers) opgave der schade is gedaan, behoeft geen nieuwe opgave bij de schade-enquetecom- missie te geschieden, tenzij deze laatste de belanghebbenden daartoe oproept. Dit laat ste geldt niet voor oorlogsgeweldschade binnen de gemeente Rotterdam. Aan belanghebbenden, die verzoeken bij het invullen van de formulieren bijstand te mogen ontvangen, zal deze door de schade- enquetecommissie worden verleend. In gevallen, waarin de belangen der voed selvoorziening het onmiddellijk herstel van landbouwbedrijven vereischt, zal de tege moetkoming in de schade worden opgeno men in een herstelplan, goed te keuren door den regeeringscommissaris voor den wederopbouw. Het bedrag, dat de commissie voorloopig als schade aanvaardt, houdt geenerlei be slissing in ten aanzien van de uiteindelijke tegemoetkoming in de schade. Het bedrag, dat uiteindelijk als tegemoetkoming zal worden toegekend wordt bij uitsluiting vastgesteld door of vanwege het wnd. hoofd van het departement van financiën en zal te zijner tijd aan de belanghebbenden wor den medegedeeld.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1