DE MELKPRIJSVERLAGING. |i Stad en Omgeving, ij noordscharwoude heermugowaard beverwijk [broek op langendijk! oudkarspel oterleek geen kermis te st. pancras. projectiel gevonden. geslaagd. de diensten van de alkmaar packet. JUouwciaaJt Tliatws ST. PANéRAS De ALKMAAR5CHE COURANT- tot 1 Juli GRATIS. De ALKMAARSCHE COURANT TOT 1 JULI GRATIS Waarom is de prijs in Alkmaar 1 ct. hooger? chiappe tot gouvern parijs gekoze de redding van de Kü van rouaan parijs is volkom onbeschadigd. nog steeds strijd in fb vorstelijke personen v naar spanje. de dramatische uren vc verzoek van peta! 2 EERSTE BLAD. Alkmaar, Donderdag-. MEVROUW VAN DER VEEN—WILSON, f Met deernis zullen vele van onze lezers de tijding vernemen, dat de Alkmaarsche declamatrice, mevrouw Van der Veen Wilson te dezer stede overleden is. Mevrouw Van der VeenWilson stamde uit het geslacht der Wilsons uit Hoorn, die voor het tooneelleven in dit gewest zeer belangrijke figuren zijn geweest. De tooneelgroep der Wilsons heeft in de ze streek talrijke vaak karakteristieke West-Friesche uitvoeringen gegeven en is destijds ook wel eens voor de abonne's van onze courant opgetreden. Mevrouw Van der VeenWilson was een bekend en algemeen gewaardeerd declama' trice, die in stad en omgeving op tal van bijeenkomsten met groot succes is opgetre den en van wier talent zich zeer vele le den van diverse vereenigingen in den loop der jaren konden overtuigen. De crematie van het stoffelijk overschot zal Zaterdag a.s. te Westerveld geschieden na aankomst van trein 14.15. In verband met de 'bijzondere omstan digheden en de verduisteringsmaatregelen hebben burgemeester en wethouders be sloten de kermis voorloopig uit te stellen. In het weiland van den heer A. Sneekes aan den Ruigeweg te Schagerbruk is een niet-ontploft projectiel gevonden. Maat- reglen ter beveiliging zijn genomen. DE distributie van huis- dierenvoedsel. Zooals reeds eenigen tijd geleden me degedeeld, zijn maatregelen in voorberei ding voor het verstrekken van voedsel aan honden en katten. Thans zijn de voorbereidingen in zoo verre gevorderd, dat de formulieren zijn uitgezonden door de sectie bijzondere dier- groepen, 't Spelderholt 22 te Beekbergen, van de afdeeling veevoederdistributie van het Rijksbureau voor voedselvoorziening in oorlogtijd. Zij, die voor hun hond of kat geen for mulier ontvingen en dat zullen de velen zijn, die nog nooit een aanvrage tot dat bureau hebben gericht, kunnen een for mulier aanvragen, dat vóór 25 Juni dient te worden ingezonden, Blijkens het formulier zal niet alleen voedsel worden verstrekt voor de rashon den van kennels, ingeschreven bij den raad van beheer op kynologisch gebied in Nederland, doch ook voor niet-rashonden en tevens voor raskatten. Over de te verstrekken hoeveelheid is nog niets bekend; voor de honder zal dit volgens de gewichten van de verschillende rassen worden geregeld. Voor het te s-Gravenhage op 17 Juni jl. gehouden examen ter verkrijging van de acte A van onderwijzeres bij het voorbe reidend onderwijs slaagde onze stadge- noote mej. H, J. Vennik. Wij hebben gister opgegeven, dat de booten van de Alkmaar Packet alle werk dagen om 17 uur uit Amsterdam vertrek ken (Zaterdags 14.15 uur) en uit Alkmaar alle werkdagen om 7 uur (Maandags om 9 uur). Wij noteerden deze vertrekuren uit de ons toegezonden dienstregeling, maar de directie verzocht ons heden te willen mei den, dat dit de sleepdiensten betreft. De passagiersbooten (die tevens voor het vlugge vrachtverkeer zorgen) varen op eigen stoomkracht. In verband met de opening van den dagelijkschen passagiersdienst op heden kan worden medegedeeld, dat deze booten eiken dag om 7.30 en 14.15 uur uit Amster dam vertrekken en om 10.45 uur en 18 uur uit Alkmaar. DE AANVOER VAN AARDBEIEN. Ook gisteren was de aanvoer van aard beien aan de Beverwijksche veilingen weer zeer groot. Moulin Rouge maakte het groot ste kwantum van den aanvoer uit. De prij zen waren wel iets lager als op den eersten dag van deze speciale veilingen, maar het meerendeel ging voor goede prijzen van de hand. Voor de Amazone werd aan beide veilin gen ongeveer 60 tot 90 ct. per slof betaald. De gemiddelde prijs van de Moulin Rouge zal wel iets hooger liggen dan die van de Amazone. Op den eersten dag van de exportveiling werd alleen al aan de Vereenigde Veilin gen ongeveer 25.000 kg. aardbeien aange voerd. De karren staan nu reeds tot na zes uur te wachten op hun beurt om te veilen. Goed gewas. De tomaten in de stookkassen zijn over het algemeen genomen veel grover van vrucht dan het vorige seizoen, waar of dit aan toe te schrijven is, is moeilijk te zeg gen. Verbetering door de regen. Door de overvloedige regens van de vorige week is het vroege kool gewas ver bazend gegroeid, de aardvlooien en maaitjer verdwijnen langzamerhand, zoodat het ge was nu weer een fleuriger aanzien heeft, ook worden nu nog heel wat koolplanten geteeld. Bannevergadering. Bestuur en stemgerechtigde ingelanden van de banne Noordscharwoude vergaderden Dinsdagavond in „Concordia" onder leiding van den heer T. Kostelijk. De voorzitter heeft de vergadering met een hartelijk woord van welkom geopend, waar na vaststelling der notulen volgde. Het aan tal aanwezige ingelanden was niet groot. De vereeniging Scliuttevaar klaagde haar nood over het vaarwater langs den Ooster- dijk, dat op verschillende plaatsen zeer ondiep was. De voorzitter deelde mede, dat een onder zoek heeft uitgewezen, dat dit een gevolg is van de werkzaamheden aan de verlegging van den dijk. Reeds is overleg gepleegd met den opzichter van den Waterstaat. Het zal nu wel in orde komen, geloofde spr. De voorzitter deelde mede, dat nog een brief is ontvangen van Ged. Staten, waarin wordt gevraagd hoeveel oorlogsschade hier geleden is. Hierop kan gelukkig een ont kennend antwoord worden gegeven. De rekening 1939 was vervolgens aan de orde. De heer IJ. Kaan, die namens de kas- commissie rapport uitbracht, deelde mede, dat alles in de beste orde was bevonden. Op zijn advies werd den penningmeester décharge verleend, met dankbetuiging voor diens accurate werk. De ontvangsten hebben volgens de reke ning 6497,30, de uitgaven 5313,18 bedra gen, zoodat er een voordeelig saldo aan wezig was van 1184,12. De begrooting 1940, welke hierna aan de orde kwam, werd artikelsgewijze behandeld. De vergoeding van den voorzitter werd op voorstel van het bestuur van 10 tot 25 per jaar verhoogd. Den secretaris werd een gratificatie van 25 toegekend voor zijn arbeid aan het maken van een nieuwen ligger. De begrooting werd hierna vastgesteld op een totaal aan ontvangsten van 6119,96, uitgaven 5193,37, vermoedelijk voordeelig saldo 926,59. De omslagen werden als volgt vastgesteld: voor de banne 13, voor het land in den Noordscharwouder polder 6.50, en voor het verdolven land 3.72 per H.A. De begrooting werd op de aangegeven cijfers vastgesteld. De heeren K. van Nienes, H. Swager en K. de Geus werden benoemd tot rekening- nazieners. Plaatsvervanger de heer G. Gutter. In de rondvraag werd het baggeren in de vaarten van de banne ter sprake gebracht. De heer K. Zeeman vroeg, of dit goed vol deed. De voorzitter zeide, dat dit wel het geval is. Hij meende, dat het wel gewenscht was, een baggermolen te laten komen voor de Achterburggracht, die op het Noordeinde niet meer te bevaren is met een motorboot. Men besloot, eens te informeeren naar de kosten hiervan. De voorzitter vestigde er de aandacht op, dat de menschen zooveel rommel in de sloot werpen. Dat maakt den toestand van de vaarten niet beter. Na nog eenige besprekingen volgde sluiting. Vergadering Neutr. Middenstands organisatie te Heer-Hugowaard. Bovengenoemde vereeniging vergader de Dinsdagavond in café Rus onder lei ding van den heer P. Glas. Hij heette allen welkom en hoopte dat de besprekingen in het belang zouden zijn van allen en in goede orde zouden verloopen. De notulen der voorgaande vergadering ^werden goedgekeurd en vastgesteld. Bij de ingekomen stukken is een schrijven van het hoofdbestuur van den Koninklij ken Middenstansbond, waarbij deze me- dedeeling doet dat de hoofdbesturen van voornoemden bond en van „Landbouw en Maatschappij" een overeenkomst hebben aangegaan om de leden der organisatie te adviseeren, zich bij L. en M. aan te slui ten, daar deze organisaties voor wat het Middenstandsbelang betreft in hoofdlijnen dezelfde richting volgen. Diverse ingekomen stukken van minder belang passeerden de revue, evenals een schrijven over de hulp der drie Midden- stansbonden voor door den oorlog getrof fen middenstanders, die door luchtbom bardementen alles hebben verloren. Hier over werd druk gediscussieerd. Verschil lende leden meenden dat, nu de midden stand allerwege in een benarde positie verkeert, het eenvoudigst zou zijn dat alle materieele wonden welke er geslagen zijn, op het belastingbiljet terugkeerden dan betaalde een ieder naar draagkracht en hadden wij niet de kans dat meerdere malen een lijst werd aangeboden van di verse organisaties of andere hulpcomité's, Anderen meenden, dat wij, nu wij niets hebben moeten missen, in een zeer gunsti ge positie verkeeren tegenover hen, die alles hebben verloren en dus gemakke lijk de arme vakgenooten te hulp kunnen komen. Besloten werd dan ook een actie op touw te zetten. Het bestuur zal de com missie vormen met den heer C. Mooij. Hierna kwam ter sprake de kwestie der bons die reeds werden uitgegeven voor de Middenstandsreis. Besloten werd, nu de uitgifte reeds stop gezet is, de bons in het bezit der cliënten te laten, waarna men a.s. herfst een beslissing zal nemen. Een voorstel der timmerlieden het cre- diet van de cliënt te brengen van 6 op 3 maanden werd aangenomen. Daarna sluiting. Groenten komen ongewasschen aan de markt. Er is in den laatsten tijd onder het pu bliek eenige terughouding te merken om gewasschen of gespoelde groenten te gebrui ken, in verband met de mogelijke veront reiniging door het sloot- en rivierwater en het daaraan verbonden typhusgevaar. Aan sommige veilingen worden dan ook de producten ongewasschen aangevoerd. Ten aanzien van de Beverwijksche pro ducten dient vastgesteld, dat sla en de meeste andere groenten ongewasschen aan de markt komen, zoodat b.v. het gebruik van sla niet in het minst behoeft te worden vermeden. De peen wordt met leidingwa ter of met opgepompt water gewasschen, zoodat ook daaraan niet het minste gevaar verbonden kan zijn. In de omgeving van Beverwijk is bij de tuinen nauwelijks slootwater te vinden, zoo dat men alleen leidingwater of pompwater kan gebruiken. In verband met de afzet der producten wordt hierop door de veilingbesturen te Beverwijk gewezen. zijn. op Vrijdag weer mogen aanvoeren. Men wil hierdoor de aanvoer iets tegen houden. De aangevoerde hoeveelheid was Woensdagmorgen beduidend grooter dan de hoeveelheid, welke geveild mocht wor den. Hoewel er nog geen aardappelen voor export worden gekocht, bestond er een flinke belangstelling voor de Broeker aard appelen. De beschikbare honderdduizend kilo werden vlug van de hand gedaan, te gen prijzen, welke lang niet slecht waren. De minimum prijs was voor groote en drielingen vastgesteld op 6 per 100 kg., doch na met ruim 6 per 100 kg. te zijn begonnen, liepen de noteeringen al spoedig op, totdat tenslotte boven 7, tot maximum 7.40 per 100 kg. werd besteed. Ook de drielingen konden heel goed verkocht wor den. Hiervoor betaalde men van 7.20 tot 8.10 per 100 kg. De kleinste sorteering, de kriel liep er ook best uit tegen goede prij zen. Het liet zich aanzien, dat er nog wel wat meer geplaatst had kunnen worden te gen deze behoorlijke prijzen. Het binnenland is nogal gesteld op de aardappelen van den Langendijk, naar het schijnt. Het aantal binnenlandsche handela ren, dat op de Broeker veiling zijn inkoopen doet is beduidend. De schaduwzijde van deze regeling is voor de tuinders, dat de oogst wel wat wordt verlaat, waardoor men het land niet zoo vlug met nateelt kan bezetten. Zij zul len echter wel inzien, dat in de gegeven omstandigheden anders handelen niet mo gelijk is. De afzet van vroege aardappelen. Woensdagmorgen heeft de veilingleider van de Langendijker Groenten Centrale de nieuwe regeling bekend gemaakt voor den aanvoer van vroege aardappelen. Deze re geling geldt voorloopig gedurende deze week. Er was bepaald, dat de Langendijker Groenten Centrale gistermorgen tien spoor wagons vroege aardappelen zou mogen vei len, groote en kleine bij elkaar. De partijen, welke hierdoor niet aan bod zouden komen, worden den volgenden dag geveild, terwijl de aanvoerders, welke gis termorgen in hun aardapelen kwijt geraakt De gemeentebegrooting 1940 goed gekeurd. Bij het gemeentebestuur is bericht ont vangen, dat de gemeentebegrooting 1940 door Ged. Staten is goedgekeurd. Land- en Tuinbouwvereenxgïng. Dinsdag vergaderde bovengenoemde vereeniging ten huize van den heer O. da Vries. Te 8 uur opende de heer S. Hoog- vorst de vergadering en heette de aanwezi gen welkom. Deze vergadering was uitslui tend belegd in verband met de moeilijke vervoergelegenheid en men had daarom den heer R. Beers, schipper, laten komen om met hem een bespreking te houden. Deze deelde mede, dat hij het vervoer van de groenten enz. per motorboot kon ver richten, daar hij de toezegging had gekre gen, dat hij de tanken vol met olie mocht laden, mits dit geen voorraadvormen be- teekende. Ook wilde hij het vervoer voor loopig op zich nemen voor de reeds bestaan de tarieven. Mocht dit onverhoopt niet meer kunnen, dan zou hij onmiddellijk het be stuur hiervan verwittigen en zou een nieu we regeling worden getroffen. Nu, meer dan ooit is het noodig een goed Dagblad te lezen. Een dagblad, dat U op de hoogte houdt van belangrijk binnen- en buiten- landsch nieuws, van STADSNIEUWS, Distributienieuws, en nieuws uit de provincie. Voor Alkmaar en Omstreken. Zij, die zich thans per kwartaal abonneeren Over de verlaging van den consumptie- melkprijs, waarvan wij in ons nummer van gister melding maakten en waarop wij reeds eenige weken hebben aangedrongen, hadden wij een onderhoud met den voor zitter van de Noordhollandsche Consump- tiemelk-Vereeniging dr. D. Mol en den secretaris van deze organisatie den heer G. W. Kloos. Ofschoon wij, aldus dr. Mol, waardeering gevoelen voor de wijze waarop U in dit geval voor de consumentenbelangen bent opgekomen, heeft U ons toch in Uw markt- overzichten, waarin U op prijsverlaging aandrong, wel wat geïrriteerd. Maar het is toch regel, dat in den tijd waarin de consumptiemelk op geen duur dere wijze dan de industriemelk gewonnen wordt, de consumptiemelk met één cent wordt verlaagd en dat, gezien de kaas- prijzen, deze verlaging reeds lang moest zijn ingevoerd? De regel is, dat een richtige bedrijfsvoe ring vordert, dat de consumptiemelkleve- rancier het 'geheels jaar door cent per liter meer ontvangt dan de leverancier van de industriemelk. Wij houden daarvan een rekening-courant aan en daardoor, ook ik wil dit gaarne erkennen, aldus dr. Mol, is komen vast te staan, dat de consumptie- melk-leveranciers wel wat te lang hebben geprofiteerd. Het is echter wel wenschelijk, dat het publiek weet, dat onze organisatie reeds in haar vergadering van 9 Mei be sloot den prijs met een cent te verlagen. 10 Mei brak echter de oorlog uit. Wij wisten niet wat er met de kaasprijzen zou gebeu ren, zoodat de mogelijkheid bestond, dat wij de daarop volgende week weer moesten verhoogen en daarom werd dit besluit niet doorgevoerd. Onjuist is ook, dat vanuit den Haag twee maal is aangedrongen om den melkprijs te verlagen. In tegendeel hebben wij in den Haag op verlaging aangestuurd. De prijs wordt n.l. voor ons gewest door onze ver eeniging vastgesteld onder goedkeuring van den minister me. den landbouw belast. Het directe toezicht wordt uitgeoefend door den vegeeringscommisL-aris voor den akkerbouw, Iden heer Louwes. Voorheen werd de con sumptiemelkhandel vanuit den Haag gere- geld door de Nederlandsche Zuivelcentrale. In 1937 stelde de regeering zich, krachtens de ordeningsgedachte van minister Steen- berghe, op het standpunt, dat de be langhebbenden, n.l. de slijters, - de veehou ders en de fabrieken in het district Noord holland, deze aangelegenheid moesten ordenen. De bevrcgdhtid daartoe werd ver leend wanneer de grootste meerderheid van de belanghebbenden er voor gevoelde. Het resultaat van een gehouden enquette was dat 90 zich er voor verklaarde. Het ge volg was, dat 10 Nov. 1937 de vereeniging werd opgericht en 7 Juli 1938 de Kon. goed keuring bekwam. Het bestuur bestaat uit 12 leden, voor de helft uit vertegenwoordigers van de produ centen en voor de andere helft uit de leden. Het kan van ons, aldus merkten wij op, bekend zijn, dat wij er voorstander van zijn, dat de boer en alle werkers in een loonend bedrijf werkzaam zijn, doch voor den con sument zit er in deze regeling toch het ge vaar, dat het voor de belanghebbenden te gemakkelijk wordt, als ze zelf bepalen, wat voor een loonend bedrijf noodig is. Het klinkt wel heel mooi dat de minister waakt voor het algemeen belang, maar de prac- tijk is, dat de regeeringscommissaris voor den akkerbouw, die zelf landbouwbelangen heeft, den prijs goedkeurt. Bewegen wij ons op deze wijze niet te ver in de richting van den gildentijd? Geen kwestie van, aldus het antwoord van dr. Mol op deze bemerking. Ten eerste is het bedrijf van melkslijter geen gesloten bedrijf. Een ieder die aan de eischen van de Vestigingswet, ccredietwaardigheid en ken nis voldoet kan zich als melkslijter vestigen en ten tweede wil onze vereeniging de algemeene belangen niet uit het oog verlie zen. De consumptiemelkprijs, die aan de producenten wordt vergoed, wordt vastge steld in verhouding tot den prijs die de industriemelk opbrengt, waarbij wordt aan genomen, dat deze prijs het geheele jaar door een halve cent hooger behoort te lig gen. Voorts kan ik u mededeelen, dat op uitdrukkelijk verzoek van alle partijen, men mij verzocht heeft als voorzitter te fungeeren, opdat deze functie in handen is gelegd van een neutraal persoon, die noch aan de veehouders, noch aan de melkhan del verplichtingen heeft. In de gister gehouden vergadering hebben wij besloten het besluit van de 9 Mei gehouden vergadering, met in gang van Zondag as. uit te voeren. De minimumprijs die de slijter aan den producent betaalt is op 6 cent en de minimumprijs die de slijter aan den consument mag berekenen is voor 12 gemeenten op 10 cent gesteld. Voor de overige gemeenten is deze prijs 9 cent. Waarom is het dan noodig dat de melk- slijters in Alkmaar en Heiloo dien prijs nog met één cent verhoogen? Het wil ons voor komen, dat 4 cent vergoeding voor het dis- tribueeren van één liter melk toch wel vol doende is. Bij een omzet van 10.000 liter melk per dag en volgens U is dit zoo onge veer de melkomzet in Alkmaar, beteekent dit voor de Alkmaarsche consumenten een offer van 100 per dag. Daar kunnen wij, aldus dr. Mol, als orga nisatie niets aan doen. Ook mijn instemming heeft dit niet. Ik kan U wel mededeelen, dat men zich in de andere gemeenten in het district aan den minimumverkoopprijs houdt. De redenen die de Alkmaarsche melkslijters deden besluiten daar één cent boven te gaan, kunt U bij hen vernemen en een van hen, die deel van ons bestuur uitmaakt, heeft mij verzekerd, dat hij het op prijs zou stellen, wanneer U zich daarover tot hem wendde. Wij bleven een ordening met verplichte minimumprijzen, doch een vrijlating van de maximumprijzen, slechts een halven maatregel oordeelen, doch vertrokken met den indruk, dat zoowel bij den voorzitter als bij den secretaris voorzit ook voor de belangen van de consumenten te waken. Waarom in Alkmaar 1 cent per per liter meer noodig is. Wij hadden hierna een onderhoud met den heer Jb. Greeuw, directeur van de Alkmaarsche Melkcentrale, die ons een droevig beeld toonde van het zwoegers - leven der Alkmaarsche melkslijters in het verleden. Gedurende den vorigen oorlog, zoo deelde de heer Greeuw ons mede, waren er in Alk maar 64 losse melkslijters, die de melk, welke zij konden plaatsen, toegestuurd kre gen van de fabrieken. Wat overbleef ging weer naar de fabrieken terug. In 1931 1932 groeide de stroom van melkslijters in Alkmaar tot 126. In 1917 besloten de 64 melkslijters, om zich na afloop van den oorlog van melk te verzekeren, tot het oprichten van een fabriek. Toen het puntje bij paaltje kwam trokken de R.K. zich terug en bleven er 44 over die in 1918, met steun van den Middenstandsbank, de Centrale oprichtten. Om de zaak te financieren (er werd zui nig beheerd) namen wij 10 jaar genoegen met een winstmarge van 3 cent en stichtten wij in 1928 het nieuwe gebouw aan de Oudegracht. Nimmer keerden wij één cent dividend uit. In 1930 en 1931 kwam de crisis met een inkoopprijs voor de melk van 3 3/4 cent en de enorme uitbreiding van het aan tal melkslijters w.o. vele boeren die hun melk zelf uitventten, maar die desondanks te gronde gingen. De regeering stelde ten slotte een minimumprijs vast, waarbij per liter voor den slijter 4 cent werd berekend. Onze menschen, aldus de heer Greeuw, die hun melk van de fabriek betrokken, welke melk in de fabriek gekoeld wordt en dus wel duurzamer is, betaalden daarvoor aan de fabriek 1 cent per liter en hun winst marge was dus slechts 3 cent. De anderen genoten een winstmarge van 4 cent, maar zij moesten uitgaven doen om hun melk van elders op te halen. Voor de fabriek, die des winters om de slijters te bedienen een 2000 liter per dag 2 cent per liter hooger moest inkoopen, was de eene cent niet vol doende. Wij werkten met verlies en om daaraan te ontkomen hebben wij aan het bedrijf een zuivelfabriek verbonden. De be- drijfsonkosten stijgen, onze salarissen zijn laag en de mogelijkheid om de inkomsten te verhoogen zijn er niet. Met een stortvloed van woorden en argumenten maakte de heer Greeuw ons duidelijk dat de bedrijfs voering, ook van de prachtige hygiënische Alkmaarsche Melkcentrale, voor de volks gezondheid van onze stad van zoo groote waarde, niet langs een pad met rozen gaat. Wij waagden het desondanks op te mer ken, dat het daardoor voor ons nog niet dui delijk was geworden waarom in Alkmaar en Heiloo, in tegenstelling met de andere ge meenten in het gewest, de prijs voor den consument 11 inplaats van 10 cent moet zijn. Voor Heiloo kon de heer Greeuw ons daarop geen antwoord geven. Voor Alkmaar, zoo zeide hij tenslotte, is deze 1 cent meer noodig met het oog op het groot aantal melkslijters, die daardoor ieder individueel een te ge ringen omzet hebben en die ook daar door procentsgewijze voor te hooge be- drijfsonkosten staan. De melkconsumptie bedraagt in ons dis trict gemiddeld 1/3 liter per dag per hoofd. Alkmaar heeft 32000 inwoners, zoodat de melkomzet per dag 10.000 liter bedraagt. Ruim 100 melkslijters zorgen voor de dis tributie daarvan, zoodat zij gemiddeld per soonlijk per dag 100 liter melk distribueeren. Wij betwijfelden het of hierin voor een man een volledige dagtaak kan zijn gelegen en merkten op, dat dit zeker niet het geval was wanneer in deze distributie wat meer effencientie betracht werd. De heer Greeuw merkte op, dat niet hij om al die melkslijters had geroepen en dat ze er nu eenmaal zijn en dus ook moeten leven. Daartegen valt niets in te brengen en aan vergrooting van het aantal werkloozen heb ben wij ook geen behoefte. De oplossing van dit vraagstuk houdt dan ook verband met de oplossing van het werkloozenvraag- stuk in het algemeen. Wij hebben er gisteren melding van ge maakt, dat de Noordhollandsche Con- sumptiemelkvereeniging de minimum in- en verkoopprijzen voor de consumptiemelk met ingang van a.s. Zondag met 1 cent heeft verlaagd. Het bestuur maakt ons er op attent, dat wij een en ander niet geheel juist hebben weergegeven. In tegenstelling met onze publicatie kunnen wij thans berichten, dat de mini mum-verkoopprijs voor de losse melk is vastgesteld voor de gemeente Al'kmaar en een 12-tal andere gemeenten, waaronder de gemeente Heiloo, op 10 cent per liter, voor de overige tot het werkgebied der vereeniging behoorende gemeenten op 9 cent per liter (de minimum-inkoopprijs voor den slijters is 6 cent). Zooals wij gisteren reeds hebben ver meld heeft Alkmaar ruim 100 melkslijters. Wanneer de Alkmaarsche slijters de melk voor den minimum-verkoopprijs, dus voor 10 cent per liter, zouden verkoopen, dan beteekende dit voor deze slijters een ver mindering van hun verdienst met gemid deld 1 per dag, welke zij met het oog op de verhoogde bedrijfsonkosten bezwaarlijk meenen te kunnen dragen. De Alkmaar sche slijters besloten daarom de verkoop prijs met ingang van a.s. Zondag op 11 cent te stellen. Uit Bordeaux wordt geme dene bladen melden, dat Jeai gouverneur van Parijs is bene meenteraad die niet uit Pariji is, zou den vroegeren prefect eenstemmig gekozen hebben. Naar gemeld wordt, is de k Houaan voor een vernietiging i behoed door het krachtdadige generaal-overste von Kluge, van een Duitsch leger en door digheid van Duitsche troepi De aartsbisschop van Rouaan, de Juleville, heeft op 11 Juni van de Duitsche weermacht vo van de beroemde kathedraal sc vestigd met de volgende woord had de kathedraal van Rouaa Bereidwillig erken ik, dat de I taire overheid alles heeft ged; brand te beperken, 's Avonds vaar afgewend. Bij het blusschi naar thans van bevoegde zijde gedeeld, 2 Duitsche officieren soldaten zwaar gewond. In een uit Parijs gedateerd schrijft de correspondent van e blad, Ramon Garriga, zijn bez bezette Parijs. Hij zegt o.a., dat komen onbeschadigd is. De gel zoo zegt hij, heeft herademd, niet alleen het erfdeel van Fra van de geheele wereld is, en m< dagen gevreesd had, dat Parijs Warschau zou deelen. Uit Bordeaux wordt gemeld: geruchten over een wapenstilst de Fransche legers verder, hoe- onderling contact meer hebben Duitsche troepen de afzonderli kunnen afsnijden. De tegenstar het land steeds verder binnen. De minister van binnenlands Pommaret, heeft gister den m landbouw bij zich ontboden om maatregelen der voedselvoor; nemen. Over de gevechten wordt doo: meld: De vijand oefent krachtig op onze stellingen in Normandi tagne. Duitsche afdeelingen zijr tot Cherbourg en Rennes. Om C woedt een hevige strijd. Eenig over de Loire, bij Orleans en 1 werden door den vijand bezet, de Lome en de Vogezen dringt d tot aan de Jura. Voorts is in de; hevige strijd gaande. Te Irun zijn ex-keizerin Zité hertog Otto aangekomen, die rijk gevlucht zijn. Naar men z« zij naar Portugal doorreizen. I in Spanje de infanten Francis Isabel en Maria Antonia van Parma, alsmede de groother Luxemburg aangekomen. Onder de vluchtelingen, die avond de Spaansche grens zijn men, bevonden zich o. a. de 1 Poolsche gezant te Rome en d Belgische minister-president land. Uit Madrid wordt gemeld: D( correspondenten van de blac A.B.C. schilderen in berichten deaux de dramatische uren well verzoek van maarschalk Petaii kendmaking van de Duitsche standsvoorwaarden voorafgingei prefectuur van Bordeaux zou d( ministerraad van Zaterdagm: Maandagnacht vergaderd hebt naud en Mandel, met nog ande: ters, wilden den regeeringszetel giers verplaatsen. Met tranen ir. merkte president Lebrun op, Frankrijk niet zou verlaten. De Petain en Weygand maakten eer de discussie door te verklaren aftreden, indien de bespreking® voortgezet. Daarop zag Reynaud voorstel af. DE ENGELSCHE BLADEN OV1 TOESTAND. Na den slag door soldatei slag van het volk. De Engelsche bladen bespreken van Churchill en de vermoedelijk e gebeurtenissen. De „Times" is ning, dat Engeland strategisch no is om iets te presteeren. Het blad een studie van de mogelijkheden invasie vanuit de lucht en is van dat niettegenstaande de tegenwoon rioriteit van den vijand wat betref tal luchtstrijdkrachten, hij geen heden heeft voor een invasie via De sterkte van Engeland is thans ter dan in welken tijd ook sedert h ken van de vijandelijkheden en wo durend verbeterd. De Engelsche tac een defensieve zijn. Het is aan ge onderhevig, dat de strijd om de b pij in de lucht den geheelen oorlog slissen. Het feit, dat Engeland tege eenheden moet vechten, moet echtf merking worden genomen. De D; graph wijdt zijn aandacht aan de door de bevolking in de tegenwoo: logsphase gespeeld moet worden. 1 schrijft: Na den slag door soldaten, een slag van het volk komen. Ieder iedere vrouw moeten hierbij me Een buitengewone inspanning ei zaamheid is voor alles noodzakelij] door discipline energie, verstand e van het geheele volk kan de ove worden behaald.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2