De suikerbietenteelt. Gemeenschappelijk graf van Duitsche vliegers te Delft overgedragen. De rijkscommissaris spreekt een S.S. „Doodskop"- regiment toe. ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 20 JUNI 1940. Geheele huizenblokken in Duinkerken door voltreffers vernield, daar de vijand er zich verschanst had. Een ploeg arbeiders en arbeidsters aan het werk in een suikerbietenveld bij Middenmeer. Daar de sui kerbiet in verband met on ze suikervoorziening een belangrijk gewas is, wordt er alle zorg aan besteed. Bovendien is de aanplant sterk vergroot, daar de aan-, voer van suiker uit Indië nu niet mogelijk is. Het Hollandsehe fruit smaakt- den Duitse hen soldaten goed. Een vroolijk troepje in een kersenboomgaard bij Wageningen. Een Amsterdamsch bruidspaar liet zich op bovenstaande origineele wijze naar het stadhuis rijden. Op het kruispunt KanaalwegKanaal straat te Delft zijn dezer dagen 33 Duitsche soldaten begraven. Zij zijn gesneuveld tij dens de gevechtshandelingen tusschen 10 en 15 Mei j.l. en hun stoffelijke resten rusten thans in een gemeenschappelijk graf. Gistermiddag heeft de Duitsche militaire bevelhebber in het bezette Nederlandsche gebied, generaal Christiansen, dit Duitsche heldenkerkhof aan de zorgen van de Duit sche kolonie in Delft overgedragen. Deze plechtigheid werd bijgewoond door den rijkscommissaris, den rijksminister Seyss- Inquart en door verscheidene andere Duit sche burgerlijke- en militaire autoriteiten, ter weerszijde van het kerkhof stonden op gesteld het muziekkorps van het luchtvaart regiment Hermann Göring, een detachement van het Duitsche luchtwapen, de afdeeling Delft van de Duitsch-Nederlandsche vereeni- ging en de Hitlerjeugd van de Duitsche ko lonie te Den Haag. Ook de burgemeester van Delft, mr. G. van Baren, de gemeente secretaris, de commissaris van politie en de garnizoenscommandant van deze gemeente, alsmede enkele andere Nederlandsche mili taire autoriteiten woonden de plechtigheid bij. Bij het begin van de officieele overdracht betrokken vier leden van het Duitsche lucht wapen de wacht en speelde het muziekcorps drie coupletten van „Wilt heden nu treden". Generaal Christiansen bracht hierop in een korte toespraak hulde aan de heldendaden van de daar ter ruste gelegde kameraden. Spr. bracht den Nederlandschen autoriteiten dank voor de goede zorgen, die zij aan de stoffelijke resten en aan de laatste rustplaats van deze gevallenen hebben gewijd. Aan het slot van zijn toespraak droeg de generaal het kerkhof aan de Duitsche kolonie in Ne derland over. Deze rede werd beantwoord door den leider van de N. S. D. A. P. in Nederland, de heer Ruhberg, die de rond het graf ver zamelde Hitlerjeugd op het hart drukte, dat de hier ter ruste gelegde soldaten zijn ge vallen voor hen en voor hun toekomst. De wacht bij deze graven zal door leden van de Hitlerjugend in Nederland worden be trokken. Vier leden van deze organisatie namen daarop hun plaatsen naast de reeds op wacht staanden soldaten in. Nadat nog was gesproken door een r.k. en een protestant Duitschen geestelijke, speelde ten slotte het muziekcorps het lied: „Ik had een wapenbroeder". Het detachement lucht vaarttroepen loste tijdens het spelen hiervan een aantal geweersalvo's. Het groote graf was gedekt met kransen van den rijkscommissaris, rijksminister Seyss-Inquart, van generaal Christiansen, •van de Duitsche kolonie in Nederland en van den Duitschen commissaris in de provincie Zuidholland. Landbouwer verdronken. - Toen de landbouwer M. V. V. te Lieshout (N.Br.) gisteravond laat per fiets naar huis terug keerde, veroor hij op de noodbrug over het Wilhelminakanaal de macht over het stuur, tengevolge waarvan hij in het kanaal terecht kwam en verdronk. Het slachtoffer laat een vrouw en zes kinderen achter. UNIFORMVEBBOD GELDT NIET VOOR DUITSCHE UNIFORMEN. De secretaris-generaal van het departe ment van justitie heeft in een circulaire tot de procureurs-generaal gezegd, dat het uniformvèrbod op Duitsche militairen en Duitsche officieele persopen niet van toe passing is. Naar wij vernemen, had zich hier en daal de vraag voorgedaan, in hoeverre de Duit sche uniformen onder het uniformenverbod vielen. De verordening van den rijkscom missaris van 29 Mei immers verklaart het Nederlandsche recht van kracht, „voorzoo ver het met de bezetting vereenigbaar is". Door de circulaire van den secretaris generaal is thans uitgemaakt dat de gelding van het uniformverbod voor Duitsche uni formen met de bezetting niet vereenigbaar zou zijn en is de hieromtrent bestaande twijfel opgelost. FELLE BRAND IN BOERDERIJ BIJ ZWOLLE. Brandweer stond door gebrek aan water machteloos. Door nog niet opgehelderde oorzaak is gisteren te Doornspijk brand uitgebroken in een schuur, behoorende bij de boerderij van den landbouwer J. v. d. Veen en staan de aan den z.g. Roode Landweg. Door ge brek aan water kon de brandweer niets uitrichten. De vlammen sloegen dan ook weldra over op het woonhuis en den hooi berg, die evenals de schuur, een prooi der vlammen werden. Ook de inboedel en de landbouwinventaris gingen verloren. Het huis werd bewoon door de familie v. d. Veen en het gezin van diens zoon. De eerste was laag, laatstgenoemde in het ge heel niet tegen brandschade verzekerd. GEVANGENE UIT HUIS VAN BEWARING ONTSNAPT. Dinsdagavond is het den 41-jarigen gla- zenwasscher, die een hechtenisstraf in het Amsterdamsche huis van bewaring onder ging, op tot nogtoe niet opgehelderde wijze gelukt, aan zijn gevangenschap te ontko men. De man genoot een zekere bewegings vrijheid en verrichtte verschillende werk zaamheden. Waarschijnlijk is hij hierdoor in de gelegenheid geweest, of zijn eigen of ander toebehoorende burgerkleeding te be machtigen. Hierin is hij ontsnapt. Uiter aard wordt er door de politie met ijver naar den voortvluchtige gezocht. Het is echter nog niet mogen gelukken, den man wederom te arresteeren. MARINE-RAMPENFONDS EN FONDS „VOOR HEN, DIE VIELEN". De nieuwe stichtingleger en vlootfonds „voor hen, die vielen", beoogende gelden bijeen te brengen om toelagen te kunnen verstrekken op de pensioenen van ver minkte militairen en van de weduwen der in den oorlog gesneuvelde militairen, deelt mede, dat de stichting geen bemoeienis heeft met de zorg voor zieke en gewonde militairen in de ziekenhuizen of hospitalen. Het heeft dan ook volstrekt niet in de be doeling van „voor hen die vielen" gelegen om onze langenooten aan te sporen zich te onthouden van medewerking en steun aan het centraal comité voor den gewonden en zieken soldaat, Javastraat 66, te 's-Graven- hage en zijn plaatselijke comité's. Bij de overdracht op het Bin nenhof te Den Haag van een S.S. „Doodskop"-regiment aan den rijkscommissaris, hield deze een toespraak waarin hij o. m. het volgende zeide: „Mannen der Waffen-S.S., Gij zijt hier te 's-Gravenhage op Ne- derlandsch grondgebied aangekomen als soldaten van den Führer, bereid om door uw houding te allen tijde te getuigen, dat gij zijt Duitsche mannen, nationaal-socia- listen en strijders voor Führer en Rijk. Hoe zou de glansrijke zege van onze weermacht mogelijk zijn geweest, als niet iedere Duitscher innerlijk doordron gen was van zijn geloof aan Duitschland en den Führer. KOLENVERVOER TE WATER HEDEN HERVAT. Gister werden de eerste schepen in de haven van Born verwacht en daarmee zal de scheepvaart op het Julianakanaal zijn hersteld. Gistermorgen passeerden verscheidene schepen die, in afwachting van de open stelling van het Julianakanaal, te Venlo voor anker waren gegaan in de sluis te Linne met bestemming Born. Aangezien het verkeer nu weer mogelijk is, worden deze schepen gisteravond te Born ver wacht. Met de verlading Van. steenkolen zal heden een begin, worden gemaakt, zoo dat na een lange rustperiode ook weer het kolenvervoer van onze mijnen te water zal kunnen geschieden. Wij zijn ons volkomen bewust van de beteekenis van dit grootsche moment. Het gaat hier om het lot van een volk van 80 millioen menschen dat zijn recht tot leven onder alle omstandigheden moet kunnen verdedigen. Ter bescherming van onze levensrech ten moesten wij ook dit land binnenruk ken. Maar wij staan hier, in dit land, niet als vijanden. Wij wenschen het Neder landsche volk te achten als een Ger- maansch volk. Ook al moesten wij strij den voor ons recht, dan willen wij toch den Nederlanders hun levensrechten niet ontnemen. Er is in de krijgsgeschiedenis geen voorbeeld aan te wijzen waarbij een land en volk, dat bezet werd, zoo vrij aan eigen beheer en bewind werd overgelaten als het Duitsche rijk in Nederland vrijheid en eigen beheer heeft laten bestaan. Wij doen dat hier in het volle bewustzijn dat het hier menschen geldt van Germaan- sehen bloede die eens zullen begrijpen Het bestuur van het toeslagfonds voor het land- en tuinbouwbedrijf in Noord holland heeft de tweede uitkeering voor het contractjaar 1939-1940 vastgesteld. Bereids werden de noodige uitkeerings- staten aan de plaatselijke commissies toe gezonden, zoodat die commissies over de noodige gegevens beschikken. Rechthebbende arbeiders dienen zich met hun trouwboekje en eventueel het bewijs van lidmaatschap van hun organisatie, te melden aan het adres, waar zij in de maand Januari 1.1. hun eerste uitkeering hebben ontvangen. Het overleggen van een patroonsverkla ring is voor eze tweede uitkeering niet ver- eischt. welke groote daad de Führer heeft ver richt door het Nederlandsche volk deel te laten hebben aan de bestemming van een nieuw lot voor toekomstige generaties". De rijkscommissaris zeide verder nog met betrekking tot de overwinning in Frankrijk: „Wij zullen niet meer naar de wapens behoeven te grijpen, want de Franschen zullen tot het bewustzijn zijn gekomen dat thans met wapens niets meer te be reiken valt. Deze openlijke bekentenis zal leiden tot een opklaring in de verhoudin gen tusschen Frankrijk en Duitschland. Gij weet dat wij bijzondere plichten hebben. Wij. zijn bereid het Duitsche bloed te offeren als dat moet. Het gaat hier om het Duitsche rijk". De rijkscommissaris beëindigde zijn rede met er op te wijzen, dat de drie eenheid van het nationaal geloof is: het Duitsche volk, het Duitsche rijk en de wil van den Führer. WIELRIJDER DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN. Gisteren in den laten namiddag is de wielrijder T. K. op den rijksstraatweg van Nijkerk naar Putten door een hem achter op komende vrachtauto gegrepen en op slag gedood. Zijn rijwiel is totaal vernield. De auto reed na de aanrijding tegen een boom en werd zwaar beschadigd. De be stuurder kwam met den schrik vrij. Aan de gevolgen overleden. - Een dezer dagen kwam het 13-jarige zoontje van de wed. H. Vasters te Markelo met de fiets te vallen, waarbij de jongen een ernstige her senschudding opliep. Aan de gevolgen van dit ongeval is de knaap thans overleden. De troepen defileeren voor Rijkscommissaris. Sijksminisfer Seyss-Inquart.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5