EERSTE BLAD. AGENDA. Engelsche aanvallen op Frankrijk. Staten-Generaal tot nader order niet bijeen. Taak vertegenwoordigende lichamen. het Duitsche legerbericht. Bommen op Duitschland, 2 Alkmaar, Maandag. I DE SCHOOLFEESTEN VAN „VOLKS ONDERWIJS" GAAN NIET DOOR. De heer H. Lind, bestuurslid van „Volks onderwijs" schrijft ons: Uw onderschrift bij deze aangelegenheid maakt m.i. toelichting noodzakelijk. Laat ik beginnen met op te zoeken, wat verbindt. Ik ben 't geheel met u eens, laten wij voor al ook in deze dagen de jeugd haar hoogtij dagen niet onthouden, maar Half Mei begint de organisatie voor de schoolfeesten, wat betreft de kinderen van de Openbare School en de kleuterscholen, ruim 2100 kinderen. Voor 10 Mei lag alles gereed, op 10 Mei DE MILITAIREN TERUG NAAR HUN GARNIZOENSPLAATS. Vanmiddag zijn het 5e, 16e en 21e regiment infanterie, die voor het grootste gedeelte nog in Alk maar. en omgeving verblijf hou den, naar hun garnizoensplaats Amersfoort teruggekeerd. De regi menten worden ondergebracht in het barakkenkamp „Waterloo" op de Leusderheide. ZAL IK JULLIE EENS TE WATER RIJDEN? Om half een reden een viertal jeugdige landverdedigers met een bakfiets den gebeurde er iets, einde Mei vol moed aan j Voordam in de richting vair. den Dijk op 't werk. De kosten pl.m. 1500 in enkele weken bijeen te brengen, dat zou wel gaan. De Alkmaarsche burgerij toonde zich ten op zichte van 't schoolfeest altijd royaal. De medewerkers zijn altijd paraat. Het vervoer naar Schoorl? Ik stelde mij in verbinding met den heer mr. J. F. Bosman als steeds bereid in ieder opzicht. De boot was beschikbaar als er toe stemming was voor olieverbruik. Op diens advies bezocht ik de besturen van de R.K, jongens- en meisjesscholen om gezamentlijk den Ortscommandatur te vragen. Deze be sturen meenden redenen te hebben dit jaar de tochten naar Schoorl niet te maken. Dan zou Volksonderwijs alleen gaan. De directie van de Alkmaar Packet gaf toestemming als wij de olie-zaak konden regelen. Ik bezocht darna den burgemeester om een en ander te bespreken. De burgemeester ontraadde den tocht met het oog op lucht- gevaar. Laten wij goed vaststellen, dat geen aanval op onze boot wordt bedoeld. Stel echter, dat bij het teruggaan van de boot in de avonduren ergens in den omtrek een vliegaanval plaats heeft en er ontstaat eenige paniek. Wie wil de verantwoordelijkheid daar voor aanvaarden? Wij zijn den burgemeester zeer dankbaar voor diens advies en aanvaarden dit voor 100 Dus geen infectiegevaar maar luchtgevaar heeft ons weerhouden. 20 jaar lang heb ik met mijn vriend, den heer Burger (vorig jaar van ons heenge gaan), de organisatie van 't schoolfeest in handen glhad en over eenige jaren zou ik mijn 40sten tocht naar Schoorl kunnen mede maken. Voor de Alkmaarders (nu reeds 3 ge slachten) is de tocht naar Schoorl 't gemeen schappelijk vreugde-beleven een hoogtij-dag van den eersten rang geweest en deze te moeten missen, brengt teleurstelling. In ge dachten ga ik naar de Groote Markt te Hoorn en lees op Coens standbeeld „ende dispereert niet". Voor 1941 beter. (Wij voelen de teleurstelling met den pen ningmeester mee en wij voelen ze nog meer mee met de honderden kinderen, die dit jaar hun schoolfeest moeten missen en nu juist meer dan ooit behoefte aan pret tige ontspanning in de buitenlucht hebben. Het eenige motief om den tocht niet te laten doorgaan is blijkbaar de vrees voor een paniek als er eens ergens een bominslag plaats vindt. De penningmeester gelooft niet, dat de boot het doelwit van een aanval zou zijn en wij deelen deze overtuiging ten volle. Men heeft ook nimmer den tocht uitgesteld omdat er onweer kan komen en de bliksem wel eens in de boot zou kunnen slaan, De paniek, waarvoor men vreest, zou dus alleen ontstaan indien ergens op het land een bomaanslag zou plaats vinden. Theore tisch is natuurlijk alles mogelijk en het is zelfs mogelijk, dat die aanval in de duinen van Schoorl zou kunnen plaats vinden en de kinderen dus direct getroffen zouden worden. In werkelijkheid gelooven wij, dat -men den toestand door een wat al te donkere bril heeft bekeken. Niemand kan voorspellen hoe de algemeene toestand op den dag van het schoolfeest zal zijn, maar als het gevaar niet grooter is dan op dit oogenblik nu duizenden kinderen toch ook met hun ouders en in vacantie-kolonies aan het strand en in de duinen spelen wil het ons voorko men, dat er geen reden is om de kinderen den grooten dag van het schoolfeest te onthouden. En vooral niet wanneer men er voor zorgt, dat de boot 's avonds tijdig dus bij daglicht in Alkmaar terug is. Jan Pieterszoon Coen heeft gezegd: „ende dispereetr niet". Dat is voor ons juist een aansporing om het schoolfeest te laten doorgaan. Red. Alkm. Crt.) Twee waren, in de bak gezeten, terwijl één achter de bestuurder zat. Plotseling richtte de bestuurder, in een jolige stemmng, de vraag tot de anderen of hij hen eens in het water moest rijden, Tegelijktijdig stuurde hij in de richting van de gracht. Door den snellen gang was het hem echter niet mogelijk zijn stuur tijdig weer om te gooien, met het gevolg, dat de bakfiets, met de twee inzittende soldaten, midden in de gracht terecht kwam. Het geheele geval zonk onmiddellijk in het diepe water. De beide landverdedigers die gelukkig konden zwemmen, kwamen spoedig weer boven en wisten den walkant te bereiken, waar behulpzame handen hen spoedig op het droge brachten De beide anderen hadden nog gelegen heid gehad tijdig van het voertuig te springen. De bakfiets werd later opge vischt. WELKE BONS IN DEZE WEEK? Broodbons 31 tot en met 40 (broodbon- boekje) geldig van 24 Juni tot en met 30 Juni (niet gebruikte tot en met 4 Juli). Voorts zijn de niet-gebruikte van serie 21 tot en met' 30 nu nog geldig: tot en met 27 Juni. Bon 75: Eén half pond tarwebloem of één half pond zelfrijzend bakmeel tot en met 12 Juli. Bon 69: J4 pond koffie öf Y, ons thee tot en met 5 Juli. Bon 70: één kilo suiker tot en met 27 Juni. Petroleumzegel Periode I. Geldig voor 2 liter petroleum tot en met 30 Juni (al leen voor degenen, die daartoe vergunning hebben). MURMELLIUS-GYMNASIUM. In overeenstemming met het advies van den Inspecteur der Gymnasia stellen cura toren den raad voor, voor het tijdvak 1 September 1940 tot en met 31 Augustus 1941 tot leeraar in de lichamelijke opvoe ding te benoemen de heer W. J. Bruinvis, alhier. RAAD S VERG ADERING. De gemeenteraad van Alkmaar vergadert op Donderdag 27 Juni 1940, namiddag 7>j uur. De punten van behandeling zijn: 1. Vaststellen der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de lichamelijke oefening aan het Murmel- lius-Gymnasium (bijlage nr. 59). 3. Voorstel tot het treffen van voorzie ningen t.a.v. het onderwijzend personeel bij het lager onderwijs (bijlage nr. 55). 4. Idem tot reorganisatie van de Handels avondschool (bijlage nr. 56). 5. Idem tot verhuur aan het Rijk van een terrein ten Z.O. van het Dr. Schaepman- plein (bijlage nr. 51). 6. Idem tot het aanleggen en verhuren van z.g. volkstuinen (bijlage nr. 52). 7. Idem tot aankoop van een sloot in den polder Overdie en Achtermeer (bijlage nr. 53). 8. Idem tot afwijzenden beschikking op een verzoek van de Maatschappij tot Exploi tatie van melkinrichtingen „Concordia" N.V., alhier, om haar een schadeloosstelling toe te kennen van 500 in verband met de wijzi ging in 1927, van het uitbreidingsplan voor- zooveel betreft de Achterstraat (bijlage nr. 54). 9. Idem tot wijziging van de gemeentebe- grooting voor 1939 (bijlagen nrs. 57 en 58). 10. Idem tot wijziging van de formatie van het kader der gemeentepolitie en tot wijzi ging van de regeling der periodieke verhoo gingen voor de agenten van politie (bij lage nr. 60). 11. Idem met betrekking tot de bescher ming van schilderijen, archivalia enz. (bij lage nr. 61). 12. Idem tot intrekking van de Raadsbe sluiten inzake de betaling van salaris en loon aan gemobiliseerden in gemeentedienst, die in aanmerking komen voor nersvergoeding (bijlage nr. 62). kostwin- AFLEVEREN PETROLEUM ZONDER BONS. Door de politie alhier is dezer dagen tegen den petroleumvenfer S. H., wonende te Alkmaar, procesverbaal opgemaakt, wegens het afleveren van petroleum aan zijn klanten, zonder inneming van petro- leumdis-tributiezegels. Bovendien zal de gemeentelijke distributiedienst tegen den verkooper de noodige maatregelen treffen. Door de politie wordt zeer streng tegen dit verbod opgetreden. Men is dus nog maals gewaarschuwd. REORGANISATIE POLITIE. Aangezien de burgemeester de bestaan de formatie var. het politiecorps onvol doende blijft achten en de raad in zijn vergadering een algeheele reorganisatie, met het oog op de financieele positie der gemeente niet wenschelij'k achtte, heeft deze thans een nader reorganisatieplan bij den raad ingediend, waarbij met de wenschen van den raad rekening wordt gehouden. Bij het plan wordt in de eerste plaats rekening gehouden met1 de vorming van een inspecteurskader. Voorgesteld wordt dit corps als volgt samen te stellen: 1 hoofdinspecteur, salaris 3200 tot 3800 (met 5 tweejaarlijksche verhoogin- gen van 120); 2 inspecteurs, salaris 2-600 tot 3200 (met 5 tweejaarlijksche verhoogingen van 120); 1 adjunct-inspecteur, (aan te stellen in tijdelijken dienst) salaris 2200 tot 2600 (met 5 tweejaarlijksche verhoogingen van 80); 1 klerk, salaris 1365 tot 19-50 (met twee tweejaarlijksche verhoogingen van 120 en drie tweejaarlijksche idem van 115); 1 schrijver, salaris 950 tot 1350 (met vier éénjaarlij-ksche verhoogingen van 100). De meerdere kosten zullen voor 1941 30-00 bedragen. Bioscopen. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Vier meisjes in 't wit (hum.-rom.); hoofd rollen Florence Rice, Una Merkel, Ann Ru therford, Mary Howard en Alan Marshal. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Een banneling keerde terug (rom.); hoofdrollen Tito Schipa en Mireille Balin. Toegang bo ven 18 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofdnummer „Geronimo, de verdelger" (sens.); hoofdrol len Preston Foster, Ellen Drew, e.a. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Roxy-theater, 7.30 uur, hoofdnummer 't Zit in de lucht (kom.); hoofdrol George Formby. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. VERZOEK SCHADEVERGOEDING ACHTERSTRAAT. In bijlage 54 stellen B. en W. voor af wijzend te beschikken op het verzoek van de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Melkinrichtingen „Concordia" alhier, welke maatschappij verzocht had haar een schadevergoeding toe te kermen van 500 door haar geleden bij het -bouwen van een pand in de Achterstraat, waarbij rekening was gehouden met de verbreeding die later niet n-oodig is geoordeeld-. Wie DE MAANDAGMARKT. heden de markt in het verband van den loop der weekmarkten elders in onze provincie en hare omgeving be schouwde, had neiging te constateeren „de Alkmaarsche markt kan wel wat heb ben", d. w. z. een iets ruimere aanvoer leidt niet terstond tot een „te veel" wat tot een slechte markt aanleiding geeft. Voor een marktplaats is dit zeker een ge luk en biedt kans tot uitbreiding. De ruime aanvoer zat ditmaal in het groote artikel zoowel koeien als varkens, Bij de koeien was het beeld geheel anders dan Donderdag in Schagen en Vrijdag in Leiden. Ondanks het flinke aanbod was er een doorgaande handel, waarvan spe ciaal de betere waar profiteerde, zelfs bij de beste mogelijk de 9 stuivers passeerde, Ook de rijpe (bepaald volgroeide dieren waren uiterst schaars) oudere exempla ren met kans op wat los vet waren ge zocht op ruim 40 cents per pond geslacht, De varkens openden traag met gelijke prijzen als de vorige week, doch spoedig bleek, dat er voor de ruim voorziene markt een voldoende afzet was, zoodat de middenmarkt vlug en snel werd met iets oploopende prijzen. 33cts. was vrijwel de hoogste markt voor de beste zware var kens, de lichtere tot 240 pond haalden de 32 ets nog. Het kleinvee, nuchtere kalveren en schapen vormde een kleinen aanvoer met flinke prijzen. Voor nuchtere kalveren boven 60 pond werd vlot 30 cents, besteed, terwijl ook de lichtere door het geringe aanbod aan trokken. Bij de schapen ging heden de vraag naar rijpe dieren boven de kwaliteits- eisch. Zoo zagen wij een best zwaar oud schaap a 40 ets. per pond (geen 100 pond voor 39.terwijl met het oog op de kwaliteit voor éénjarige met minder vleesch zulks moeilijker te maken valt. Over het algemeen dus een aantrek kende markt. Zou dit het beeld voor de toekomst van den boer mogen zijn, opdat hij ook nog eens aan een broodgevend bedrijf toekomt? Als dit zoo kan zijn, is het van de regeering (veehouderij-cen trale) niet te begrijpen dat z.g. het toe komstbeest (het schrale marktlam op Texel ad pl.m. 7.uit de markt neemt, dat per pond geslacht veel meer kost dan het per stuk meer kostende doch per pond veel goedkoopere zwaardere lam. De eerste kan het gras tot waarde brengen op een betere wijze dan de laat ste, die feitelijk bij de moeder een zekere slachtrijpheid heeft verkregen. Economie is een schoone zaak, doch schijnt moeilijk te beoefenen. HET ONWEER. Gistermiddag ongeveer half drie ontlast te zich boven Alkmaar en omgeving een hevig onweer, gepaard gaande met een groote regenval, die in Bergen wel zeer hevig was. Het onweer bewoog zich van 't Zuiden naar het Oosten. Bij een veehouder in de Egmondermeer werden twee paarden in het land door den bliksem gedood. REORGANISATIE HANDELSAVONDSCHOOL. Overeenkomstig het voorstel van den Directeur der Handelsavondschool, stellen B. en W. den raad voor het onderwijs aan de Handelsavondschool zoo te reorganisee- ren, dat vier programma's worden ingesteld De bedoeling is, dat de leerlingen die het eindexamen volgens één van de program ma's hebben afgelegd, vrijgesteld zijn van het examen voor het Middenstandsdiploma. De hieraan verbonden hoogere uitgaven beperken zich vrijwel tot de aanschaffing en het onderhoud van boeken en leermid delen. Voorgesteld wordt een geheel nieu we verordening vast te stellen. DE POMMES FRITES CAMPAGNE VAN DE PADVINDERS. Zaterdag bakten de Alkmaarsche Pad- vind(st)ers Pommes Frites in diverse daar toe welwillend beschikbaar gestelde keu kens en zelfs op een kar. De zakjes Pom mes Frites werden graag gekocht en onge veer 2000 zakjes konden worden afgeleverd De netto opbrengst 170.83, komt ten goede aan het plaatselijk Hulpcomité voor de hulpverleening aan de slachtoffers onder de burgerbevolking in Nederland. LAAT DE DADER TOT INKEER KOMEN. De heer F. Mantel, Staringstraat 4, ver zoekt ons opname van het volgende: Zaterdag ging ik even een paar boodschap pen doen in de Achterstraat, wat ten hoogste a 10 minuten duurde. Ik plaatste mijn fiets even neer aan den overkant tegen een pak huis, ik kom uit de zaak en mijn fiets was vertrokken. Ik heb de politie er van in ken nis gesteld, want niet alleen dat ze mijn fiets stelen, maar ze halen tevens mijn ver dienste weg, want ik ga er eiken dag mee naar de werkverschaffing. En daarom kom ik met het vriendelijk verzoek, of dit ge plaatst kan worden. Ik hoop, dat de dader tot inkeer komt en fiets weer terug geeft, als hij beseft, dat hij een werkverschaffings arbeider de mogelijkheid heeft ontnomen om zijn brood te verdienen. WIJZIGING GEMEENTEBEGROOTING DIENST 1939. In bijlagen 57 en 58 stellen B. en W. den raad voor te besluiten tot vaststelling van ontwerp-besluiten tot wijziging van de ge- meentebegrooting dienst 1939. AANKOOP SLOOT. In bijlage 53 stellen B. en W. den raad voor van den polder Overdie en Achter- meer een sloot ter grootte van 2670 M5, aan te koopen voor 1335. Het voorstel wordt gedaan in verband met het uitbreidingsplan. De sloot is ge legen aan de Zuidzijde van het Dr. Schaep-manplein en gedeeltelijk bestemd voor bouwterrein, aanleg van straten en van een gracht. In een officieel Engelsch commentaar op de wapenstilstandsvoorwaarden wordt de Fransche regeering opnieuw heftig aange vallen. Baudoin, zoo wordt gezegd, heeft enkele dagen geleden verklaard, dat Frank rijk geen vernederende voorwaarden zou aannemen. De plechtige overeenkomst tus- schen Frankrijk en Engeland, geen afzon derlijken vrede te sluiten, alsook de belofte van Baudoin, zijn door de regeering Petain geschonden. Deze trouwbreuk wordt niet slechts door alle Franschen overzee ver vloekt, doch ook door het Fransche volk in Frankrijk zelf. Dit is door het optreden van zijn regeering belet den strijd tegen den ge- meenschappelijken vijand voort te zetten onder omstandigheden, die alle hoop op de eindoverwinning in zich droegen. Intus- sche zal Groot-Brittannië de zaak van het Fransche volk behartigen. De Britsche over winning is de eenige hoop voor het herstel van de grootheid van Frankrijk en de vrij heid van zijn volk. De ineenstorting van Frankrijk. De Britsche bladen publiceeren groot op gemaakte artikelen en berichten van hun vroegere Parijsche correspondenten, welke moeten bewijzen, dat de ineenstorting van Frankrijk de uitsluitende schuld der Fran schen is. Zoo meent de Daily Herald, dat de sociale oneenigheid onder het Fransche volk een der voornaamste oorzaken van de ineenstorting is geweest. Bovendien zijn de Franschen gehypnotiseerd geweest door de gedachte, dat de Maginot-linie onneembaar was. Het Engelsche blad komt tot de con clusie, dat Frankrijk zijn tegenstander on derschat heeft. De regeering Petain wordt door de Britsche propaganda thans open lijk bestreden. Sedert gisteren spreekt de de Britsche radio nog slechts van de „regee ring te Bordeaux". Men beweert van Engel sche zijde, dat Petain en zijn medewerkers Frankrijk verraden en het wapenstilstands verdrag tegen den wil van het Fransche volk eigenmachtig onderteekend hebben. De bladen staan thans afwijzend tegen over bewapening van de burgerbevolking. Tegen de gevolgen hiervan wordt vooral met nadruk gewaarschuwd door The Eco nomist. Verliest toch niet het hoofd, zoo schrijft het blad, de verdediging van de hoofdstad is de taak van soldaten en niet van burgers. Engeland erkent Fransche regeering niet meer. In een over de Londensche radio omge roepen officieele verklaring, wordt betoogd, dat Frankrijk na den wapenstilstand in een toestand van volledige afhankelijkheid van Duitschland is gekomen. De Britsche regee ring kan derhalve de regeering te Bor deaux niet meer als de regeering van het Fransche volk beschouwen. De Britsche re geering heeft kennis genomen van het voorstel, dat de vorming van ee-> ..Fransch- nationaal comité" te Londen Britsche regeering verklaart, dat comité zal samenwerken, zoo lai mité een politiek voert, die de i van den oorlog mogelijk maakt. igt. De met dit t co- ietting GENERAAL HERTZOG PROTESTEERT. In een aan den Zuid-Afrikaanschen minister-president Smuts gerichten brief heeft generaal Hertzog uit naam van het Afrikaansche volk verlangd, dat de Unie onmiddellijk stappen neemt om uit den oorlog te geraken. Generaal Hertzog wees erop, dat hij dezen brief schreef, omdat iedere parle mentaire kritiek om de vrije meenings- uiting van het volk onmogelijk waren ge maakt. Hertzog protesteerde in den brief tegen de meedoogenlooze vernietiging van de vrijheid en de zinnelooze opoffering van de Afrikaansche jeugd in dezen nut- teloozen strijd. Sedert maanden, aldus de gewezen premier, is het ieder, die niet vooringenomen was, duidelijk geweest, wat het resultaat van den oorlog tegen Duitschland moet zijn. Desondanks heeft de regeering der Unie, terwijl Duitschland in den eenen slag na den anderen de legers zijner vij anden verslagen heeft, zonder het volk te raadplegen, ook Italië den oorlog ver klaard. Bijna terstond daarop is de val van Parijs gekomen. Intusschen gaat de Unie door met soldaatje spelen, alsof Frankrijk en Engeland in het bezit waren van Berlijn en Zuid-Afrika zich op weg naar een tweede Versailles bevond. Sedert den val van Parijs kan iedere verstandige waarnemer zien, dat de oorlog voor de ge allieerde mogendheden hopeloos verloren is, hetgeen door het Fransche vredesvoor stel bevestigd wordt. Het heden verschenen verordeningen- blad bevat een verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied tot vastlegging van de werkzaamheden van den Raad van State, alsmede van- eenige vertegenwoor digende lichamen. Deze verordening luidt als volgt: Par. 1 De werkzaamheden der beide Kamers der Staten-Generaal blijven tot nader order rusten. Par. 2 De werkzaamheden van den Raad van State ingevolge de artikelen der grondwet alsmede ingevolge de wet van 21 Decem ber 1861, houdende regeling der samen stelling en de bevoegdheid van den Raad van State, blijven tot nader order rusten. Par. 3. Verkiezingen voor de Kamers der Staten-Generaal vinden tot nader order niet plaats. De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsehe gebied bepaalt in hoeverre verkiezingen voor de Provinciale Staten, de gemeenteraden of-andere publiekrech telijke vertegenwoordigende lichamen zul len plaats vinden. De rijkscommissaris be paalt in hoeverre verdere benoemingen van leden van Gedep. Staten en wethou ders van de gemeenten plaats vinden. Hij beslist, indien noodig, over de benoemin gen van andere publiekrechtelijke func tionarissen. I Par. 4. Voor zoover verkiezingen, die op zich zelf hadden moeten plaats vinden, in overeenstemming met de bepalingen van paragraaf 3 niet plaats vinden, worden de volmachten van de gekozen leden geacht tot nader order verlengd te zijn. De rijkscommissaris neemt de noodige maatregelen om te verhinderen, dat eer» publiekrechtelijk vertegenwoordigend! lichaam niet in staat zou zijn om 'besluiten! te nemen. Par. 5. Deze verordening treedt in werking op den dag van haar afkondiging. Het opperbevel van de weermacht maakte gister bekend: De slag in Elzas-Lotharingen is met de capitulatie van de ingesloten Fransche legers op 22 Juni beëindigd. Wederom is hiermede na zware gevechten door de dap perheid van onze troepen en koene en vast besloten leiding een overwinning van ge weldigen omvang behaald, waardoor de laatste nog geheel strijjdkrachtige groep van het Fransche leger overwonnen is. Meer dan 500.000 gevangenen, waaronder een aantal generaals alsmede een geweldige buit aan wapens zijn in onze handen gevallen. Het sterkste bolwerk van de vestingen van Straatsburg, de vesting Mutzig aan den rand der Vogezen, werd veroverd. Slechts nog afzonderlijke sectoren van de Maginotlinie in den beneden-Elzas en in Lotharingen en verstrooide afdeelingen in de Vogezen bieden nog tegenstand. In het kustgebied van den Atlantischen Oceaan hebben beweeglijke afdeelingen tot in de nabijheid van La Rochelle geopereerd. De Fransche oorlogshaven St. Nazaire werd veroverd. In het dal van de Rhone rukten onze troepen van Lyon en O. in Z. richting ver der op. Zij dwongen aan de uitloopers van de Alpen van Savoye, ten Z.W. van Genève, den overgang af over de Rhone. In het kader der gewapende luchtverken- ning voor de Fransche Atlantische kust tus- schen St. Nazaire en de Gironde werden in totaal 5 koopvaardijschepen varieerende tus- schen 3.000 en 10.000 ton door bomtreffers ernstig beschadigd, een vrachtschip van 10.000 en een van 4.000 ton tot zinken ge bracht. De aanvallen van gevechtseenheden en van duikbommenwerpers richtten zich in den loop van Zaterdag voornamelijk tegen met vijandelijke vliegtuigen bezette vlieg velden in het gebied ten N. van Bordeaux. Hierbij werden op het vliegveld Rochefort 10 vliegtuigen in brand geworpen, 20 vlieg tuigen bij veelvuldige duikvluchten door beschieting vernield, en een hangar door bomtreffers vernietigd. De verliezen van den vijand bedroegen Zaterdag in totaal 49 vliegtuigen. Hiervan werden er 6 tijdens luchtgevechten neergeschoten en de rest op den grond vernield. 4 eigen vliegtuigen wor den vermist. Een duikboot heeft uit een vijandelijk convooi een vijandelijke tankboot van 16.090 brt. getorpeteerd. In den nacht van 22 op 23 Juni zijn vijandelijke vliegtuigen het Duitsche rijksgebied binnengevlogen. Tijdens bomaanvallen van Britsche vlie gers op Keulen in den nacht van 18 Juni werden zes bommen in het centrum der stad geworpen, die zes dooden en 14 gewonden onder de burgerbevolking maakten. Elf brandbommen vielen buiten de stad neer zonder schade aan te richten. In een voor stad werden door bommen twee personen gedood en twee gewond, alsmede eenige schadé aan woonhuizen aangericht. In totaal werden 31 explosieve- en 74 brandbommen op niet-militaire doelwitten geworpen. Dezer dagen zijn lukraak bommen neer gekomen op een katholieke kerk in Duisburg en een daarnaast staande woning, die zwaar beschadigd werden. In den nacht van 20 op 21 Juni werden door Engelsche bommen boerderijen, woon huizen en een kerk in Essen beschadigd. Er zijn 9 dooden en vele gewonden. In den nacht van Zaterdag zijn Engelsche bommen in een woonwijk van Berlijn gewor pen. Geen enkel militair object werd ge raakt.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2