£aatste Acdchtm Het Italiaanschlegerbericht Verordening totverzekering der openbare orde. Jlcmmciaai Tlieums LANGENDIJK TEXEL BROEK OP LANGENDIJK BERGEN EERSTE BLAD g van ge-< lardoor de 3 groep van s. Meer dart een aantal ;e buit aan /allen. Het tingen van aan den O. rd. men van de zas en in selingen in md. In het hen Oceaan tot in de lereerd. De zaire werdi ukten onze ichting ver- ioopers van /an Genève, vorpen. mmen neer- in Duisburg g, die zwaar uni werden rijen, woon- schadigd. Er PIETER E TL AND. f Op 65-jarigen leeftijd is hier ter stede de heer P. Eiland overleden, een markante figuur in het stadsleven, omdat hij conduc teur en koetsier was op het oude stadstram- nietje, dat eertijds van het Station naar den Kennemerstraatweg en via de Langestraat naar de Mient liep. Men herinnert zich nog wel hoe paard en wagen met bestuurder en koetsier bij den hoek van de Groote Kerk op de aansluiting van de tram van de Langestraat stonden te wachten. Er waren destijds nog geen vluchtheuvels en verkeerslichten op dit drukke stadsgedeelte maar het verkeer gaf weinig moeilijkheden en er was niet het minste bezwaar om hier met het knusse roodgestöffeerde tramwagentje een parkeer plaats in te nemen. Toen het paardetrammetje door een trac tor en deze later weer door 'n autobus werd vervangen, was de taak van den heer Eilands voor het stedelijk verkeer afgeloo- pen, maar bij de Gemeente-reiniging kreeg hij Opnieuw gelegenheid zich met de ver zorging van stadspaarden te belasten. Met het overlijden van den heer Eiland is de laatste schakel die Alkmaar nog met het zoo vaak besproken en beschreven oud- stadsverkeer verbond, thans verbroken. FONDS VOOR DEN WEDEROPBOUW INGESTELD. In het heden verschenen verordeningen blad is opgenomen een verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied betreffende de instelling van een fonds voor den wederopbouw, dat „Herstelfonds 1940" genoemd zal worden. Het zal de uitgaven financieren, welke door het Rijk, in verband met de schade, als ge volg van het oorlogsgeweld geleden, wor den gedaan. Onder uitgaven wordt ver staan: bedragen, die het Rijk ter beschik king stelt als bijdrage in de tengevolge van het oorlogsgeweld geleden schade, uitgaven ten behoeve van den wederopbouw van aan het Rijk of andere publiekrechtelijke lichamen behoorende eigendommen; andere uitgaven, ter beoordeeling van den secr.- generaal van het dept. van financiën. T.a.v. de vaststelling van de gevallen, waarin een bijdrage wordt verleend, als mede ten aanzien van de hoogte dezer bij drage, worden bij verordening nadere rege len gesteld. Voor de financiering van. de uitgaven voor den wederopbouw worden in deze verordening aangewezen: op de begrooting uitgetrokken bedragen, in Het bijzonder die bedragen, welke als gevolg van de gewij zigde staatsrechtelijke verhoudingen niet meer voor hun oorspronkelijke bestemming aangewend kunnen worden: het batig saldo van het egalisatiefonds; vlottende schuld of geldleeningen. De secretaris-generaal van het departement van financien zal na dere voorschriften geven met betrekking tot de dekking van de verplichtingen we gens rente en aflossing in het laatste gevaL De secretaris-generaal van het departe ment van financien stelt de richtlijnen vast, volgens welke het Herstelfonds 1940 door dit departement zal worden beheerd. De verordening treedt in werking op den dag van haar afkondiging. INDIENING VAN VORDERINGEN. Het Nachkommando van den Transport stab Kraut maakt bekend, dat zij, die vor deringen hebben op de Duitsche weermacht uit hoofde van leveranties (onderdeelen, banden, brandstof, enz.), alsook wegens reparatiewerkzaamheden e.d., verricht ten behoeve van de „Autotransportkolonne Kraut" (transporten naar België en Frank rijk) hunne desbetreffende volledige gespe cificeerde rekeningen ten spoedigste, doch uiterlijk Zaterdag 29 Juni 1940, moeten in zenden aan: Nachkommando Transportstab Kraut, Zahlmeister Teschler, Mauritskade 53, den Haag, waarna betaling spoedig kan worden tegemoet gezien. Ter voorkoming van misverstand wordt er op gewezen, dat dc verrekeningen met de houders van vrachtautomobielen, die voor den duur dezer transporten door de Duit sche weermacht zijn overgenomen, tegelijk met den terugverkoop dezer wagens zullen plaats vinden, zoodat deze houders geen rekeningen moeten inzenden. Aanval op Alpenfront. Het heden uitgegeven legerbericht nr. 1.3 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: Op 21 Juni hebben onze troepen den aan val geopend aan de Alpengrens vanaf de Mont Blanc tot aan de zee. De geweldige verdedigingswerken in de rotsen van het hooggebergte, de zeer krachtige reactie van den vijand, die vastbesloten bleek zich tegen onzen aanval te verzetten en de on gunstige weersgesteld hebben de aanvals- kracht van onze troepen, die overal opval lende successen behaald hebben, niet kun nen verzwakken. Dank zij het bijzonder dappere optreden van onze detachementen wisten wij ons van bepaalde vestingwerken meester te maken, zooals bijv. van Chanaillet, nabij Briangon en Razet aan den benedenloop van de Roja. Al onze eenheden bereikten de dalen van de Isere, de Are, de Guil, de Ubaye, de Tinee en de Vesubie, drongen door in het verdedigingsstelsel van den vijand en bedreigden alle vijandelijke fron ten in den rug. Aan alle fronten wordt de opmarsch van onze troepen voortgezet. In de Tyrheensche Zee werd een vijandelijke duikboot tot zin ken gebracht. Onze luchtmacht, die on danks de moeilijke weersgesteldheid voort durend met de landmacht samenwerkt, heeft ook gisteren haar aanvallende actie voort gezet en bomaanvallen ondernomen op de luchthaven van Micabfca op Malta en op het arsenaal van Bizerta. Twee van onze jacht vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. In Noord-Afrika werden de bombarde menten op de basis van Marsa Matrouh en van Sidi Barrani herhaald. Een belangrijke concentratie Engelsche gevechtswagens en vrachtauto's werd op doeltreffende wijze met bommen van groot en klein kaliber be stookt. Al onze vliegtuigen keerden op hun bases terug. In Oost-Afrika werden bomaanvallen on dernomen op de lucl.tbases van Dzjiboeti en Berbera en op vijandelijke troepen in Kenya. De vijand ondernam, zonder resul taat, eenige vluchten boven Massaouah, Assab en Diredawa. Gisterenmiddag heeft de vijand bomaan vallen ondernomen op de stad Palermo, zonder schade aan militaire werken te be rokkenen. Onder de burgerbevolking wer den 25 personen gedood en 153 gewond. Een toestel werd door onze jachtvliegtuigen neergehaald. BRITSCHE KABINET BIJEEN. Het Britsche oorlogskabinet is gister in speciale zitting bijeengekomen. Men ge looft, dat de wapenstilstandsvoorwaarden, die thans te Londen bekend zijn, het onder werp der besprekingen vormen. De verga dering duurde bijna drie uur. Heden is verschenen een verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsehe gebied betreffende de be voegdheden van de secretarissen-generaal van de Nederlandsehe departementen van, algemeen bestuur, waarin bepaald wordt, dat deze gemachtigd zijn om binnen de grenzen van hun bevoegdheid de maat regelen, noodig voor de handhaving der openbare orde en voor de veiligheid van het openbare leven, te nemen in het bij zonder om rechtsvoorschriften uit te vaardigen. Voorts om aan de aan hen ondergeschikte of onder hun toezicht staande autoriteiten, colleges, ambtenaren, diensten, bedrijven en inrichtingen van openbaren of niet openbaren aard en de daarbij betrokken personen aanwijzingen te geven. Deze voorschriften mogen straf bedreigingen bevatten. De rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsehe gebied behoudt zich het recht voor om de mach tigingen, bedoeld in par. 1, in afzonder lijke gevallen te beperken of in te trekken. De verordening treedt heden in werking. Op grond van het voorgaande is uitge vaardigd een verordening van de secreta rissen-generaal van de departementen van justitie en van biniienlandsche zaken ter verzekering van de openbare orde in Nederland. Hierin is o.rn. het volgende bepaald: Het voornemen een vereeniging of stich ting op te richten moet worden medege deeld aan den bevoegden procureur-gene raal, fungeerend directeur van politie. Deze mededeeling behelst: den naam en het doel der vereeniging of stichting; de namen en woonplaatsen van de leden van het bestuur; de statuten, bij een vereeni ging: de namen en woonplaatsen van ten minste twaalf leden-oprichters. Indien de bevoegde procureur-generpal, fungeerend directeur van politie, niet binnen zes weken na de mededeeling ver klaart, dat de oprichting niet in het belang van den openbare orde en het openbare leven is, kan de vereeniging of de stichting haar werkzaamheid aanvangen. Bij wijzi ging der statuten zijn deze bepalingen van overeenkomstige toepassing. De bevoegde procureur-gene raal, fgd. directeur van politie, kan bestaande vereenigingen en stichtingen ontbinden of haar werkzaamheden schorsen. Besloten vergaderingen. Vergaderingen, die in een besloten ruimte gehouden worden, kunnen slechts door het bestuur van een vereeniging, of van een harer plaatselijke afdeelingen, of van een stichting worden bijeen geroepen. Uiterlijk zeven dagen, voordat de verga dering gehouden zal worden, wordt het voornemen daartoe aan den bevoegden procureur-generaal, fgd. directeur van politie, medegedeeld. De vergadering heeft niet plaats, indien de bevoegde procureur- generaal, fgd. directeur van politie, ver klaart, dat het niet in het belang van de openbare orde en van het openbare leven is, dat zij gehouden wordt. onverminderd de bovenstaande bepa lingen moeten de deelnemers aan verga deringen, uitgaande van staatkundige ver eenigingen of van plaatselijke afdeelingen daarvan, of waar staatkundige onderwer pen besproken worden, schriftelijk uitge- noodigd worden. De uitnoodigingen moe ten op naam gesteld zijn, De bevoegde procureur-generaal, fgd. directeur van po litie kan op verzoek van belanghebbenden dispensatie verleenen. Deze bepalingen gelden noch voor ver gaderingen met een zuiver godsdienstig of artistiek karakter, noch voor besloten ge zelschappen, noch ook voor vergaderingen waaraan niet meer dan 20 personen deel nemen:" Voor openluchtvergaderingen en voor optochten is de goedkeuring van den be voegden procureur-generaal, fgd. direc teur van politie, vereischt. De bepaling van art. 435 a. van het wet boek van strafrecht is slechts van toepas sing, indien de bevoegde procureur-gene raal fgd. directeur van politie een verbod in den geest van dat artikel uitvaardigt. Opgeheven worden alle van 1 Sept. 1939 tot 30 Mei 1940 op grond van artikel 37 van de wet van 23 Mei 1899 (staat van oor log en beleg), uitgevaardigd en verboden, welke het vervaardigen, uitgeven, ver spreiden, aanslaan of in omloop brengen van drukwerken betreffen. Indien het be lang van de openbare orde en het openba re leven dit eischt, zal de bevoegde pro cureur-generaal fgd directeur van politie de noodige maatregelen treffen. De verordening treedt heden in wer king. Prins Konoye afgetreden. - Prins Konoye heeft heden den Japanschen minister-president Yonai zijn ontslag als voorzitter van den geheimen staatsraad aangeboden. FRANSCHE REGEERING PROTESTEERT TEGEN VERKLARING VAN CHURCHILL. Naar de Fransche radio meldt, protes teert de Fransche regeering in een officieele verklaring met nadruk tegen door Churchill afgelegde verklaringen. Churchill heeft o.m. gezegd, dat de Brit sche regeering met verwondering en met leedwezen er kennis van genomen heeft, dat de wapenstilstandsvoorwaarden door de regeering te Bordeaux zijn aangenomen. De nakoming dezer voorwaarden door Frankrijk zou alle hulpbronnen van het Fransche wereldrijk in handen der Duit- schers doen vallen. De Britsche regeering doet een beroep op alle Franschen, „die zich buiten den vijandelijken druk bevin den, om haar bij haar taak te helpen en de vervulling hiervan steeds meer te bespoedi gen". Zij verzoekt alle Franschen, waar zij zich ook bevinden, met alle te hunner be schikking staande middelen de krachten van den vrijheidsstrijd te ondersteunen, welke krachten enorm zijn en bij een goede leiding de overwinning zullen verzekeren. De door Churchill aangenomen houding, zoo vervolgt de Fransche verklaring, is te meer ontoelaatbaar, daar de Britsche regee ring van uur tot uur de militaire operaties volgde, doch niet de elementen van den toestand kende, die de Fransche regeering dwongen om staking der vijandelijkheden te verzoeken. Churchill heeft tot dusver een vriendschappelijk b-grip getoond voor de martelijke noodzakelijkheden van het logenblik. De hier door hem afgelegde ver klaringen zijn geenszins in overeenstem ming met den zorg, die de Fransche regee ring voortdurend bezield heeft om aan de buitengewoon gruwelijke beproevingen niet ook nog een meeningsverschil tusschen Frankrijk en Engeland toe te voegen. De Fransche regeering protesteert tegen het onderscheid dat Churchill tusschen haar en de openbare meening in Frankrijk schijnt te willen maken. Zij is zich er van bewust, daarbij de belangen, welke haar zijn toe vertrouwd, zoo goed mogelijk te beharti gen en de instemming van alle Franschen te bezitten. Pétain contra Churchill. Minister-president maarschak Pétain is gisteravond voor de Fransche radio even eens opgekomen tegen de verklaringen, die Churchill heeft afgelegd. Hij zeide o.a.: De Fransche regeering en het Fransche volk hebben met groot leedwezen kennis geno men van de rede van Churchill. Wij laten hem het recht, over de eer van zijn eigen land een oordeel te vellen, niet echter over de eer van ons land. Frankrijk heeft noch zijn bloed, noch zijn krachten, noch zijn achting gespaard. Dat moet de heer Churchill weten. Wij hebben zeer zware beproevingen doorstaan. Nie mand ontkent dat. Gelooft de heer Chur chill dan werkelijk, dat de Franschen ge weigerd hebben, het kleinste stukje van hun grondgebied te verdedigen? De Fransche regeering en het Fransche volk hebben met smartelijke verrassing de woorden van Churchill aangehoord. Wü be grijpen de angst, waardoor zij waren inge geven. Churchill vreest, dat over zijn land het lijden zal komen, dat het onze reeds een maand lang heeft meegemaakt. Churchill laat zich leiden door de belangen van zijn land, echter niet door de belangen van ons land. Nog minder laat hij zich leiden door de Fransche eer. Onze vlag is vlekkeloos gebleven. Ons leger heeft moedig en trouw gestreden. Het vaderland toont meer groot heid, wanneer het zijn nederlaag toegeeft, dan wanneer het er vergeefsche plannen en illusorische projecten tegenover stelt. LUCHTGEVECHT BIJ TEXEL. In het Duitsche legerbericht van Zaterdag werd o.a. gemeld: In de namiddaguren werden bij het Neder landsehe eiland Texel drie van de zes- vijan delijke vliegtuigen na een kort luchtgevecht neergeschoten. De drie andere werden ge dwongen terug te keeren. In den tijd van 4 tot 20 Juni zijn buiten de tot dusver bekend gemaakte cijfers, nog 63 vijandelijke vliegtuigen vernietigd, zoodat het gezamenlijke aantal van de vijandelijke verliezen in dit tijdvak 705 vliegtuigen bedraagt. Het totale aantal van de sinds het begin van het offensief in het Westen door luchtdoelartillerie vernietigde vijandelijke vliegtuigen, bedraagt tot den 15en Juni 854 vliegtuigen. DEZE WEEK WEER GEHEIME ZITTING VAN ENGELSCH PARLEMENT. Volgens de Daily Herald zullen het Hoo- gerhuis en het Lagerhuis deze week wederom bijeenkomen in een geheime zitting om te beraadslagen over de maatregelen voor de landsverdediging. Bij de laatste zitting van het Hoogerhuis waren ruim honderd lords uit Noord-Engeland en Schotland afwezig, doordat zij tengevolge van de slechte trein verbindingen niet tijdig hadden kunnen aankomen. DUITSCHE TROEPEN STELLEN INTOCHT IN BORDEAUX UIT. Verscheidene Duitsche troepenafdeelingen zouden in de nabijheid van Royan en Sain- tes aangekomen zijn. Op een desbetreffende vraag van Pétain heeft Hitier hem medegedeeld dat de Duit sche strijdkrachten niet Bordeaux binnen zullen trekken, zoolang de Fransch-Ita- liaansche besprekingen nog niet geëindigd zijn. FRANSCHE MINISTERRAAD BESTUDEERT ITALIAANSCHE VOOR STELLEN. Het officieuse Fransche persbureau meldt, dat de minister van binnenlandsche zaken, Pomaret, aan de pers heeft meegedeeld, dat de ministerraad in zijn vergadering van he denochtend de voorstellen heeft bestu deerd, welke aan de Fransche delegatie te Rome zijn voorgelegd voor het sluiten van een wapenstilstand. - Laval en Marquet ministers van staat. - Pierre Laval en de burgemeester van Bor deaux, Marquet, zijn gister benoemd tot mi nisters van staat in het kabinet van maar schalk Petain. POLDER GEESTMERAMBACHT (OOSTERDIJK EN MOLENGEERZEN). Een toegangsweg naar het motorgemaal. In de Vrijdag onder voorzitterschap van den heer Jb. Krom te Oudkarspel gehouden vergadering van het „Geestmerambacht", werd na een uitvoerige uiteenzetting over de gang van zaken aan de provincie een bedrag van 2150 beschikbaar te stellen voor het maken van een eenvoudige land weg met beharding van een toegangsweg naar het motorgemaal vanaf den nieuwen weg. De rekening 1939 werd vervolgens aan de orde gesteld. Deze sloot met een totaal batig saldo van 8407.35. Het batig saldo van het motorgemaal was 1758.66, dat van den Oosterwijl 3460.10 en van de Molen- geerzen 3188.59. De begrooting 1940 werd voorgelezen door den secretaris en toegelicht door den voor zitter. De voorzitter merkte op, dat de tij den onzeker zijn, ook wat betreft den aan koop van materialen enz. Het kan met de cijfers alle kanter heen. Indertijd is de begrooting niet krap opgezet. Het zal ech ter noodig zijn, den omslag van het motor- gemaal met 0.10 te verhoogen, in verband met de verhooging der olieprijzen. Na eenige besprekingen werd de begroo ting vastgesteld met voor het motorgemaal een vermoedelijk batig saldo van 222.05, met 2.35 lasten per H A. Voor de Oosterdijk is het vermoedelijk batig saldo 1205.82, met 1.05 per ha aan lasten, terwijl het vermoedelijk batig saldo van de Molengeerzen 370.03 be draagt, bij een omslag van 0.40 per ha. Het totale vermoedelijk batig saldo be draagt 1797.90. De heer Groot (Warmen/huizen) infor meerde naar de vergoeing van den sein gever in de Diepsmeer, waarop de voorzit ter antwoordde, dat een en ander reeds geregeld is. In de rondvraag heeft de voorzitter allereerst den heer Lammerschaag (Koe dijk) die thans 25 jaren hoofdingeland van den polder is, een hartelijke felicitatie toe gesproken. Spr. dankte den heer Lam merschaag voor diens onvermoeide werk zaamheid in het belang van den polder. Den heer van Wonderen, die infor meerde naar den toestand van de Ooster dijk onder Broek op Langendijk, werd medegedeeld, dat in een onderhoud met den Prov. Waterstaat de toezegging is ge daan, dat er verbetering zal worden aan gebracht. In antwoord op een vraag van den heer Groot deelde de secretaris mede, dat de omslagen van de Uit waterende sluizen slechts gedeeltelijk kunnen worden afge kocht. De voorzitter zou wel gaarne zien, dat deze lasten verlaagd werden, nu het water schap Uitwaterende sluizen zoo groot wordt. Zal daaraan iets te doen zijn? Daarna sluiting. DE VERSTERKING VAN DE AMERIKAANSCHE VLOOT. Met algemeene stemmen heeft het Ame- rikaansche congres het wetsontwerp tot ver sterking van de vloot aangenomen. Er zul len 200 nieuwe oorlogsschepen gebouwd worden. ENGELAND ROEPT MANNEN ONDER DE WAPENEN. De dienstplichtigen van de lichting 1910 zijn gister in geheel Groot-Britannië onder de wapenen geroepen. Er hebben zich 332.996 mannen gemeld. DE DUITSCHE LUCHTAANVALLEN OP DE ENGELSCHE OOSTKUST. Bij de Duitsche luchtaanvallen op de Oostkust van Engeland zijn ook in de groo te olie-opslagplaatsen van de Theemshaven en aan de monding van de Humber door inslaande bommen groote branden ontstaan. Verdere doeltreffende aanvallen waren ge richt op 'n reeks Oost-Engelsche havens en vliegvelden, benevens op luchtafweer- en schijnwerpers stellingen in het strijdgebied. In het zeegebied voor de Humber kreeg een groot in convooi varend koopvaardij schip een voltreffer op het voorschip. RADIOREDE VAN KONING CAROL. Koning Carol van Roemenië heeft Zater dagavond voor de radio zijn aangekondigde toespraak gericht tot de Roemeensche natie. Hij verklaarde, dat hij op verlangen van de leiding van „front der nationale wederge boorte" de opperste leiding op zich had ge nomen van de nieuwe staatspartij, de „partij der natie", in de overtuiging, daarmede een hoogen plicht jegens de natie en den staat te vervullen. De nieuwe partij geeft met haar verbreede basis aan alle kringen der natie de mogelijkheid gemeenschapsarbeid te doen. De koning richtte vervolgens een warmen oproep tot de natie en in het bijzonder tot de jeugd om geestdriftige soldaten van deze partij en daarmede van de natie te zijn en mede te werken aan de nationale vereeni ging. Op die wijze zal het gelukken de vei ligheid van den staat en de natie te waar borgen. De leider van de IJzeren Garde, Horia Sima, heeft zijn aanhangers bevolen, tot de nieuw opgerichte „Partij der natie" toe te treden. Verscheidene bekende gardis ten, zooals de vader van Codreanu en de advocaat Garneatza, zijn reeds lid ge worden. De extra-broodbonnen voor degenen, die zwaar werk verrichten, waren in het begin van de vorige week nog niet voor handen op de distributiekantoren. De be trokken gezinnen, (en er zijn er nogal wat aan den Langendijk die zwaren arbeid ver richten) zullen in den loop van de week wel eens bezorgd naar de steeds minder wor dende broodkaarten hebben gekeken. Ge lukkig konden Zaterdag de extra kaarten, (de tuinbouwers kregen een extrakaart voor 50 pet.) worden uitgereikt, zoodat ook deze zaak juist op tijd voor elkaar is geko men. Engelsche vliegers met militaire eer begraven. Zaterdagmiddag zijn op de algemeene begraafplaats te Den Burg vier Engelsche vliegers, die tijdens een luchtgevecht Vrij dagmiddag j.l. het leven lieten, met mili taire eer ter aarde besteld. De gevallenen werden door Duitsche militairen grafwaarts gedragen. Drie kransen, respectievelijk van het gemeentebestuur, van de thans nog op Texel vertoevende Nederlandsehe vliegof- ficieren en van de Duitsche weermacht dekten de baren. De burgemeester van Texel woonde namens het gemeentebestuur de teraardebestelling bij. Aan het graf werd in het Engelsch ge sproken door ds. Gorter, doopsgezind pre dikant. Het wil met den afzet van de vroege aardappelen nog maar niet vlotten. Er zijn in den loop van de afgeloopen week verschillende maatregelen getroffen, welke den aanvoer tegen hielden, zooals het be sluit, dat Vrijdag en Zaterdag niet gerooid mocht worden. Thans is de situatie zoo, dat alle tuin bouwers de door hen geteelde aardappelen moeten opgeven bij den secretaris van hun tuinbouwvereeniging. Zij zullen moeten opgeven, hoeveel aardappelen zij volgens hun teeltvergunning mogen telen en aan de hand van deze opgaven zullen zij in het vervolg aan de veiling mogen aan voeren. De aan te voeren hoeveelheid is voor het eerst vastgesteld op 3 kg. per verbouwde are aardappelen. De tuinders zullen hierdoor slechts weinig ter veiling kunnen brengen, aan gezien deze hoeveelheid heel wat minder is dan die, welke zij gewoonlijk aanvoe ren. Een tuinbouwer met een ha aardap pelen, en zoo zijn er niet zoo heel veel, zal slechts 300 kg mogen veilen. Dit zal voor verscheidene tuinders moeilijkheden geven, vooral ook t. a. v. het personeel. Het werk aan de vroege aardappelen, werd anders steeds in zoo kort mogeljjken tijd verricht, aangezien op 15 Juli de aardappelregeling, met de minimum-garantieprijzen afliep. Men wil de altijd maar liefst voor dien datum van zijn aardappelen af, aangezien men dan wist, waar men aan toe was. Deze haast behoeft er nu niet achter te zitten, want een aardappelregeling met vastgestelde minimum-garantieprijzen krijgt men nu niet. Als de minmumprijzen op een rede lijk peil worden gehouden en de aanvoer wordt zoodanig geregeld, dat alle aardap pelen tegen deze minimumprijzen of hoo- ger van de hand kunnen worden gedaan, heeft men geen reden tot klagen. Het vraagstuk van de nateelten is hier mede echter niet opgelost. Er zullen onge twijfeld tuinders zijn, die niet de gewoon te getrouw na hun aardappelen nog een product kunnen telen. Dit is voor hen geen voordeel, maar of het een nadeel zal zijn is nu niet te bepalen. Dat zal de naaste toekomst moeten uitwijzen. Het verdere verloop van de aardappel campagne wordt door de tuinders met be langstelling tegemoet gezien, dat is te be grijpen. Aanbesteding. Onder leiding van den burgemeester van deze gemeente, den heer H. Schelhaas, voorzitter van het marktbestuur van de Langendijker Groenten Centrale, werd van wege deze veilingsvereeniging een aanbe steding gehouden van den bouw van drie gebouwtjes op het nieuwe parkeerterrein van deze veiling, welke onder leiding van den opzichter der veiling, den heer J. M. de Jong, zouden moeten worden gebouwd. De uitslag der aanbesteding was als volgt: A. Schram te Sint Pancras 4445; P. de Geus te Broek op Langendijk 4460; Jb. Balder te Broek op Langendijk 4490; A. Smit te Sint Pancras 4510; T. v. d.. Plas te Broek op Langendijk 4510; W. Giltjes te Broek op Langendijk 4515; P. Zeegers te Sint Pancras 4530; Jb. Vroegop te Broek op Langendijk 4530; Fa. Bruin te Sint Pancras 4660. De begrooting was 3950. Het werk is niet gegund. Een nieuwe aanbesteding volgens een nieuw plan, zal later worden gehouden. De Nederlandsehe militairen naar hun garnizoen. Nadat de vorige week Donderdag, de aan het vliegveld verbonden. Nederland sehe militairen naar Zeist zijn vertrokken, zijn vandaag de overige militairen naar Laren verhuisd, zoodat zich thans in Bergen en Bergen aan Zee geen Neder landsehe militairen meer bevinden. De restauratie van de kerk. Bij het bestuur van de Ned. Herv. Kerk is bericht ingekomen, dat de restauratie van de kerkruïne, waarvan de kosten op 4500 zijn geraamd, nu het kerkbestuur de gevor derde 300 zal bijdragen, voortgang kan hebben. De familie vermeerderd. De paar laatste dagen zijn er in de Her tenkamp 11 hertjes geboren. Het is merk waardig gade te slaan, hoe de moeders schijnbaar geen nota nemen van hun kin deren, doch bij het minste denkbeeldige gevaar hun kroost herkennen. Slechts een paar dagen blijven de jonge diertjes hulpeloos liggen, zwakke pogingen doende om op de been te komen. De oppasser kan ze dan nog in handen nemen. Na twee da gen is dit echter uitgesloten.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 3