Agenda fBuitmland, KIJKEN is KOOPEM IUCLOECK JUiMicaties Voor den gewonden en zieken soldaat. Het Duitsche^frontbericht. Een Alkmaarsch comité vraagt aller medewerking om hun lot te verzachten. EERSTE BLAD. Alkmaar, Dinsdag. HET 5E, 16E en 21E REGIMENT INFANTERIE WEER THUIS. Gistermiddag zijn het 5e, 16e en 21e re giment infanterie in hun garnizoensstad Amersfoort teruggekeerd. Ruim 4 u. rolde 'n lange trein het station binnen. Hierin be vonden zich de manschappen van het 5e en 16e regiment infanterie onder leiding van hun commandeur majoor J. R. v. d. Drift. Gepakt en gezakt verlieten de jongens den trein die hen van Alkmaar naar Amersfoort had vervoerd. Op het perron waren vele familieleden ter begroeting aanwezig. Op het Stationsplein stond een aantal wagens gereed om de bagage te vervoeren. De manschappen begaven zich naar de kampe menten „Oud Leusden" en „Waterloo". Om half zes kwam het 21e regiment in fanterie op het emplacement aan den Soes- terweg aan. Vandaar vertrok het regiment naar het barakkenkamp: „Waterloo" op de Leusderheide. LUCHTALARM PAS NA BOMINSLAG. Het Hoofd van den Luchtbeschermings dienst maakt aan de burgerij bekend, dat sinds Zaterdag 22 Juni de onder hem res- sorteerende diensten weer in werking zijn getreden. Luchtalarm zal pas na bominslag worden gemaakt. Bij luchtalarm moeten alle vrij willigers van den L. B. S. D. zich onver wijld naar hun posten begeven. De burgerij blijve, zoodra zij vliegtuigen bemerkt, in huis en verwijdere zich van de ramen. In geval van luchtalarm late ieder de zich voor zijn woning op straat bevindende personen binnen. Personen, in het bezit van facturen van door de directie gevorderde goederen, wor den verzocht, deze in te leveren bij het Waaggebouw. Het Hoofd L. B. S. D. R. P. GOETTSCH. OPBRENGST VAN DE STRAAT COLLECTE. De straatcollecte voor het Nat. Hulp comité heeft Zaterdag met inbegrip van de pommes-frites-campagne van de padvinders ruim 1000 opgebracht. Zoo als wij gister reeds meldden, hebben de padvinders hieraan 170.83 bijgedragen. De zakjes welke aan particuliere wo ningen waren bezorgd zijn gister en van daag opgehaald. Het is nog niet bekend hoeveel de opbrengst daarvan bedraagt, maar men verwacht dat dit een bedrag van beteekenis zal worden. UITGIFTE VAN VOLKSTUINTJES. In bijlage 52 stellen B. en W. den raad voor: 1. te bekrachtigen de door Burgemeester en Wethouders getroffen maatregelen voor het inrichten van na te noemen terreinen als volkstuintjes ten behoeve van de uit breiding der voedselproductie; 2. aan de door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen vereenigingeo voor 1940 te verhuren: a. een terrein, gelegen in den polder Overdie en Achtermeer ter grootte van on geveer 1.27.64 ha.; b. een door hen te bepalen gedeelte van een terrein, gelegen aan den Bergerweg en den Hoeverweg, ter gezamenlijke grootte van ongeveer 19.45.38 ha., met bepaling, dat deze terreinen overeen komstig de daaraan gegeven bestemming zullen worden beschikbaar gesteld als volks tuintjes, ter grootte van 100 M2. voor een huurprijs van 2 per volkstuintje, op de door Burgemeester en Wethouders te stellen voorwaarden. BESCHERMING ARCHIVARIA. Onder mededeeling, dat met behulp van een ingesteld comité, met het oog op het oorlogsgevaar, waardevol bezit uit het ar chief en de gemeente, bij bankinstellingen in kluizen zijn ondergebracht, stellen B. en W. voor hun daarvoor een crediet van f 550 te verleenen. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 4 TOT 25 JUNI 1940. Nieuwezaken: Alkmaar: A. Doffer, Oudegracht 142, glazen wasscherij Zuivelproducten Maatschappij „De Key- zer" N.V. in opr., Voormeer 30. Wieringerwaard: S. P. Baken, Groote Buurt A 83, manufacturen. Bestuur w ij zigingen. Alkmaar: N.V. Bouwmaterialenhandel v.h. Carel de Wild en Zn., Noorderkade E 4III. Den Helder: N.V. Mij. tot Expl. van Bios- coaptheaters „Lumiére", Pantsoenstraat 3. Coöp. Aankoopver. en Graanmalerij „De Hoop" G.A., Koegras. N.V. Zeebad „Huisduinen", Spoorstraat 41. Walmenhuizen: Coöp. Boerenleenbank, Krankhoorn 4. Winkel: Coöp. Boerenleenbank, C 11. Anderewij zigingen: Alkmaar: C. de Wit, Kanaalkade 2a, aan nemer; verplaatst naar: Uitgeest. N.V. Ambrosine en Honingzoetfabirek v.h. P. J. Boom, Luttik Oudorp 60; benoeming procuratiehouder. H: G. A. Brüggemann, Laat 125, winkel in heerenkl. enz.; rechtsvorm gewijzigd. Heiloo: Th. C. van Schie, Heerenweg F 236, slagersbedrijf; overgegaan aan: G. B. Aelbers. Den Helder: L. Ingelse Sr., Krugerstraat 108/ 110, slagerij: rechtsvorm gewijzigd. Limmen: B. J. Kessel, Disseldorp A 48, electricien enz.; overgegaan aan: P. J. van Kessel. Schermerhorn: G. van Schagen, Breed - straat A 49, kruidenierswaren, overgegaan aan wed. P. C. van Saase—Willemse. Opheffingen: Den Helder: A. Ste- geman, Weststraat 52, sigarenhandel. J. Vermoten, Gasstraat 5, smederij. GESLAAGD. Bij het gisteren te 's-Gravenhage gehou den mach.-examen slaagde voor het voor- loopig diploma o.m. de heer M. Leegwater te West-Graftdijk. VOORZIENING ONDERWIJZEND PERSONEEL. In bijlage 55 stellen B. en W. den raad voor; a. te besluiten: I. één betrekking van onderwijzer aan de Tesselschadeschool met ingang van 1 Augustus 1940 op te heffen; II. in verband met de onder I genoemde opheffing aan den heer J. G. van Burken met ingang van 1 Augustus 1940 eervol ontslag te verleenen als onderwijzer aan de Tesselschadeschool. b. te benoemen tot hoofd van de Roch- daleschool, met ingang van 2 October 1940, den heer J. G. van Burken. DIERENBESCHERMING. Zwervend is aangetroffen een hondje pl.m. 7 weken oud. Ter beschikking staan een paar jonge poesjes pl.m. 7 weken oud. Eigenaars of liefhebbers kunnen zich vervoegen tusschen half zeven en half acht n.m. bij den heer C. Verwer, Inspecteur Dierenbescherming, Baanstraat, Alkmaar. Men wordt verzocht geen dieren bij den Inspecteur te brengen. Alleen gewonden beesten worden aangenomen. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van Politie, Kerkplein, en aldaar te bevragen op alle Woens- en Zaterdagen usschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen, als gevonden gedeponeerd in het tijdvak van 13 tot en met 24 Juni 1940: Groene ceintuur, stel ondergoed, honden penning, koperen armbandje, bruine ta bakszak met ritsijsluiting, portemonnaie inh. eenig geld en sleuteltje, zakmes, ver duisteringskapje voor auto, huissleutel aan houtje, sleutel genummerd 33, étui inh. kam en sleutel, portemonnaie met inhoud, roode lakceintuur. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven in het zelfde tijdvak: Portemonnaie het inhoud, P. Mooij, Noor derkade 26; vulpen „Matador", A. Fluyter. Korte Lyceumstraat 4; dameshandschoen, W. Koalwijk, Heemraadstraat 8; sigareten- koer en -aansteker, J. W. Grotenberg, Dr. Schaepmankade 6; 10 postzegels van 0.05, W. Stroker, Popelmanslaan 20; verm. zilve ren armband, J. Metselaar, Eikelenberg straat 21; heeren badpak met handdoek, A. C. van der Veer, Prins Hendrikstraat 28; blauw kindertaschje, H. Erkamp, Linden- laan 63; kleine autoped, G. Moeijes, Leeu wenhoekstraat 6; roode autoped op lucht banden, H. J. Hazes, Geestersingel 21; wit kindermutsje, N. Stoop, Oudegracht 219; zakketting, W. Schmidt, Boomkampstraat 8; vulpen Caws Union, A. Mol, postkantoor, Schoorl; paar kinderklompen, T. Kemps, Baansingel 24; rijwielbelastingmerk in huisje, J. Go vers, P. L. Takstraat 10; lap japonstof, J. J. Douwes, Jan van Scorelka- de 12; zilveren armbandje, S. J. van Dijk, Langestraat 95; roode autoped op lucht banden, van de Wetering, Heldèrscheweg 27; vulpen, J. Hoveling, Landstraat 68; bruine zak inh. pet en paardenleidsel, A. de Boer, Nieuwpoortslaan 28; wandelstok, A. Appel, St. Annastraat 37; portemonnaie inh. rozenkrans, H. Timmer, Dahliastraat 11a; blauw kindertaschje, J. C. Peereboom, St. Jacobstraat 26a; ketting met 2 sleutels, G. Bruijn, Oudegracht 124; zwarte rozen krans, D. Geels, Kennemerstraatweg 83; kop van electr. lantaarn, F. J. Westra, Geestersingel 38; kwartiermuts, A. Rondeel, Sationstraat 38; eenige foto's, H. van Dort, Boomkampstrakt 26; wit kindersokje, mej. van Oudheusden, Juliana van Stolberglaan 10; wollen kinderjasje, concierge Julianasch. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, gelieve men daar van kennis te geven aan het Bureau van Politie. De oorlog in Frankrijk practisch geëindigd. Het frontbericht van het D. N. B. luidt als volgt: De oorlog in Frankrijk is thans reeds practisch geëindigd. Op 23 Juni werd echter reeds nog slechts ten Z. O. van Lyon gestreden, waar de Duitsche troepen taaien tegenstand van den vijand braken en in de richting van de pas sen van Savoye onder moeilijke terreinom standigheden verder gebied verwierven. In Elzas Lotharingen zijn met de daar nog strijdende, zwakke Fransche groepen onder handelingen geopend over de overgave, ten einde met het oog op het volledig rusten der wapenen den tegenstander nuttelooze bloedoffers te besparen. Aan de kust echter gaat de bezetting sy stematisch en zonder strijd verder. De daar oprukkende Duitsche troepen stonden op 23 Juni reeds direct ten N. van de monding der Gironde. Zij namen bij hun opmarsch o.m. de Atlantische havens La Rochelle en Rochefort. Na het bereiken der monding van de Gironde zijn alle belangrijke Fran sche Atlantische havens in Duitsche han den. Den Engelschen is daarmede ook de laatste mogelijkheid van verassende lan dings-manoeuvres ontnomen. In het land werd de streek ten noorden van Poitiers bereikt. Bioscopen. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Vier meisjes in 't wit (hum.-rom.); hoofd rollen Florence Rice, Una Merkel, Ann Ru therford, Mary Howard en Alan Marshal. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Een banneling keerde terug (rom.); hoofdrollen Tito Schipa en Mireille Balin. Toegang bo ven 18 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofdnummer „Geronimo, de verdelger" (sens.); hoofdrol len Preston Foster, Ellen Drew, e.a. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Roxy-theater, 7.30 uur, hoofdnummer 't Zit in de lucht (kom.); hoofdrol George Formby. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. Bekendmaking. De Directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken deelt aan belangheb benden mede, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 26 Juni tot en met Dinsdag 2 Juli 1940 de volgende kleuren bons geldig zijn: Margarinebonnen: wit kleur. Vetbonnen: bruin kleur. Gehaktbonnen: rose met roode streep. Alkmaar, 24 Juni 1940. De directeur voornoemd, E. v. d. HEUVEL. COMMENTAAR IN DE ENGELSCHE FERS OP DE FRANSCHE CAPITULATIE. De Londensche avondbladen houden zich 'bezig met den nieuwen toestand in Frank rijk, waardoor zij evenals Churchill, maar schalk Pétain en zijn regeering veroordee- len en verklaren, dat thans het Britsche rijk de laatste hoop is voor de vrijheidslievende wereld. De Daily Telegraph beweert, dat de re geering Pétain geen volmachten heeft ont vangen om met Duitschland een wapenstil stand te sluiten. Volgens berichten uit dee- len van het Fransche imperium, kan wor den aangenomen, dat de Franschen in over- zeesche gebiedsdeelen verder willen strij den. Hierop zal het Fransche nationale co mité steunen. De Daily Herald trekt eveneens van leer tegen maarschalk Pétain en is van mee ning, dat thans de krachten buiten het Fransche moederland de ten uitvoerlegging van de eigen Fransche volkswil zullen over nemen. De News Chronicle moet toegeven, dat de aanvalsmogelijkheden van Duitschland op Engeland wezenlijk zijn toegenomen. De verklaring van Churchill over de regeering van maarschalk Pétain heeft de gevoelens van het Engelsche volk weergegeven, die voornamlijk in de twee woorden verbazing en ontsteltenis tot uitdrukking komen. De Daily Mail noemt den wapenstilstand een schaamtelooze capitulatie. De Daily Epxress schrijft, dat het bekend is geworden, dat de Britsche regeering alles in het werk zal stellen om het aan de Fran sche overzeesche bezittingen financieel en anderszins mogelijk te maken den oorlog verder te voeren. Alle Franschen, die willen strijden of munitie vervaardigen, zullen in Engeland onder Fransche leiding worden georganiseerd. Generaal de Gaulle zal hier bij een groote rol spelen. Naar de Daily Telegraph bericht, heeft generaal de Gaulle reeds zijn bureaux ge opend. DE BURGERBEVOLKING KEERT NAAR GEEVACUEERDE DUITSCHE GEBIEDEN TERUG. De Führer heeft het volgende bepaald. In September 1939 ontstond door de Britsch-Fransche oorlogsverklaring de noodzakelijkheid, deelen van de aan het W.- front grenzende gebieden door de Duitsche burgerbevolking te doen ontruimen. Hon derdduizenden volksgenooten werden door dezen maatregel getroffen. Thans is het uur van den terugkeer in de ontruimde steden en dorpen gekomen. Instructies voor een geordend verloop worden onverwijld gegeven. Met de uitvoe ring van het terugtransport zijn dezelfde instanties belast, die in September en Oc tober van het vorig jaar de ontruiming heb ben geleid. Voorzoover de plaatsen en woonsteden aan het front door het vuur der artillerie of door andere oorlogsuitwerking schade moesten lijden, zal voor wederop bouw of herstel onverwijld gezorgd wor den. Alle schade, die personen tijdens hun af wezigheid hebben geleden, wordt vergoed. ZWEDEN EN DE OORLOG. In Zweedsche politieke kringen, die de ontwikkeling van de verhoudingen Frank rijkEngeland nauwlettend gevolgd heb ben, verheelt men zijn verbazing niet over het vormen van een z.g. Fransch nationaal comité in Londen en over het feit, dat de Engelsche regeering de Fransche regeering niet meer wil erkennen. Men is van mee ning, dat de Engelsche stap geleid is door ontgoocheling en woede. Men verwacht, dat de vorming van een Fransche nevenregee- ring te Londen geenerlei invloed op de di plomatieke en politieke betrekkingen van Zweden met de Fransche regeering zal heb ben. Veelal verneemt men hier het sarcasti sche oordeel, dat het tenslotte op een emi- grantenregeering meer in Londen niet meer aankomt. Wij hebben Zaterdag met dankbaarheid voor al wat wij uit de dagen van strijd en leed behouden mochten, geofferd voor de groote inzameling waardoor allen die door den oorlog materieele schade hebben ge leden werden getroffen. Wij hebben geofferd voor den weder opbouw der meest geteisterde steden en gebieden, voor het weer op gang helpen van de zeer velen, die door het oorlogsge weld htm bedrijven, hun voorraden, hun woningen en huisraad hebben verloren en die als de zwaarst getroffenen terecht een beroep mochten doen op de landgenooten, wier bezittingen door den oorlog niet heb ben geleden. Maar er is daarnaast nog een andere categorie Nederlanders, die onze belang stelling verdient en naar wie aller sym pathie uitgaat, omdat zij niet de toevallige slachtoffers van het oorlogsgeweld zijn rrtaar de mannen, die voor ons allen op de bres stonden en die stuk voor stuk wisten, dat het vervullen van hun gevaarlijken plicht ten bate der gemeenschap voor elk hunner het groote gevaar van dood of verminking zou kunnen brengen. Er zijn soldaten, die terwille van ons allen voor het behoud van onze vrijheid en onafhankelijkheid gevochten hebben en onder hen zijn er zeer velen geweest, die hun trouwe plichtsbetrachting, hun moed en hun zelfopoffering, met hun jon ge leven betaald hebben. De duizenden, die bij de verdediging van ons land zijn gevallen, alvorens het bevel tot capitulatie werd gegeven, zijn de helden van dezen tijd, de tallooze onge- noemden en voor ons onbekenden, die gezamenlijk het hoogste offer bij de ver vulling van hun gevaarlijken plicht brachten en wij zijn er van overtuigd, dat binnen afzienbaren tijd een passend mo nument van Neerlands diepgevoelden dank voor zijn dapperste zonen zal ge tuigen. Duizenden mannen al dan niet als krijgsgevangenen weggevoerd zijn on gedeerd uit den strijd gekomen, maar daarnaast is er nog een groote categorie zieken en verminkten. Dat zijn de dap pere verdedigers, die de zwaarste slagen hebben opgevangen en die nog in de ge lukkige omstandigheid verkeeren, .dat wij hun onze hulde en dank niet in monu menten behoeven te toonen, maar dat wij op andere wijze tot uitdrukking kunnen brengen hoezeer ons hart vervuld is van dank en bewondering voor wat zij voor land en volk gepresteerd hebben. Er zijn oorlogsverminkten, die nu nog verpleegd worden, die de toekomst met groote zorg tegemoet zien, omdat zij niet weten of het volk waarvoor zij hun offer brachten den plicht der dankbaarheid zoo diep zal gevoelen, dat zij in staat ge steld zullen worden ook in de toekomst in eigen levensonderhoud te voorzien. Er zijn daarnaast zoovele zieken en ge wonden, wier definitief herstel en onver minderde arbeidskracht in de toekomst wel zeker is, maar die nu nog overal in ziekenhuizen liggen en de pijnlijke gevol gen van hun moed en hun trouw moeten dragen. Zeer velen van hen kunnen geholpen worden door een daadwerkelijke belang stelling met hun lot, door fruit en ver snaperingen, door lectuur, door velerlei kleinigheden van dagelijksch gebruik, door het mogelijk te maken, dat hun vaak onbemiddelde familieleden hen van tijd tot tijd in de stad waar zij verpleegd wor den kunnen bezoeken. Natuurlijk zal men dat alles in overleg met de betrokken geneesheeren moeten regelen, maar allereerst zal daarvoor door het centraal comité, dat daarvoor hier te lande is opgericht (Centraal comité voor den gewonden en zieken soldaat, Park straat 38 Den Haag) over de noodige gel den beschikt moeten worden. Er is hier ter stede een plaatselijk co mité gevormd, waarin naast den burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot, de volgende heeren zitting hebben genomen: Dr. F. J. Frederikse voor het Roode Kruis, mr. J. P. Bosman voor de V. V. V. en de heer G. Grondsma voor O. en O. Dit comité zal voor het hierboven ge noemde goede doel gaarne bijdragen uit stad en omgeving tegemoet zien, welke men kan storten op giro no. 293293 ten name van mr. J. P. Bosman te Alkmaar met vermelding: „Voor den gewonden en zieken soldaat". Wij hebben bij de groote algemeene collecte een beroep gedaan op velen, die geen oorlogsschade hebben geleden om hun dank daarvoor tot uiting te brengen in een extra gift aan hen die hun have en goed hebben verloren. Thans doen wij een beroep op alle va ders en moeders, die het geluk gekend hebben, dat zij na de verschrikkelijke oorlogsdagen hun jongens gezond en on gedeerd uit den strijd zagen terugkeeren. Laat hun dank zich thans uiten in een bijdrage voor den gewonden en zieken soldaat, voor de plichtsgetrouwen, die op de gevaarlijkste plaatsen hebben gestaan en die nog in de gelukkige omstandigheid verkeeren, dat wij hun daadwerkelijk kunnen toonen hoe trotsch wij op hen zijn en hoe gaarne wij er aan willen meewer ken hun alles te verschaffen waaraan zij behoefte kunnen hebben. DE UITBREIDING VAN DE AMERIKAANSCHE VLOOT. Het Amerikaansche huis van afgevaardig den heeft met algemeene stemmen het groote programma tot uitbreiding van de Ameri kaansche vloot aangenomen. Het programma beoogt den bouw van een vloot ter verdedi ging van den Stillen Oceaan. Deze vloot is niet slechts berekend op de verdediging van de Vereenigde Staten, doch van het geheele westelijke halfrond. Dit groot opgezette pro gramma omvat 200 oorlogsschepen met een totale tonnage van 335.000 ton. Behalve de vloot wordt ook de luchtmacht vergroot. Het aantal vliegtuigen der Vereenigde Staten zal van 10.000 op 15.000 worden gebracht. GENERAAL DE GAULLE. Het officieele blad der regeering publi ceert een ministerieel decreet van 22 Juni, waarbij de benoeming van den kolonel der infanterie, de Gaulle, tot generaal-majoor, welke benoeming pas eenigen tijd geleden is geschied, nietig wordt verklaard. Boven dien wordt de kolonel der infanterie de Gaulle krachtens een speciale maatregel, die onmiddellijk van kracht is, gepensionneerd. EEN FRANSCH BLAD OVER DE VERKLARING VAN CHURCHIL. Naar aanleiding van het antwoord van Pétain op de verklaringen van Churchill schrijft de Petite Gironde: Wij zijn het eens met de woorden van Pétain, dat slechts de Fransche regeering over de eer van Frankrijk kan oordeelen, en dat zij de beslissingen in volle onafhankelijk heid genomen heeft. Het blad wil den Brit- schen premier niet zonder nader onderzoek veroordeelen en betoogt, dat de verant woordelijkheden verdeeld zijn. Het blad wijst op de hardnekkigheid van Groot-Britannië, dat den oorlog voortzetten en alle krachten van zijn wereldrijk voor den strijd verzamelen wil. Daarentegen weten wij, zoo vervolgt het blad, dat het nog grootere uitputting riskeert en onder de puinhoopen van Europa verdwijnen zai. Het is noodig, dat „Zich een groote stem verheft" om den oorlog te doen eindigen. President Roosevelt, de paus en de Spaansche regeering, aldus het blad, zouden in dit opzicht een groote rol kunnen vervullen. JASPAR NAAR LONDEN. De Belgische regeering deelt mede, dat de Belgische minister voor de volksgezondheid, Marcel Henri Jaspar, om redenen van per soonlijk gemak zijn post verlaten heeft en zonder zijn ambtgenooten te waarschuwen, uit Frankrijk naar Londen is vertrokken. Jaspar wordt niet langer geacht, tot de re geering te behooren. VOORBEREIDING VAN DEN AANVAL OP ENGELAND. De opperbevelhebber van de oorlogsma rine, grootadmiraal dr. H. C. Rader, heeft tusschen 17 en 22 Juni de eenheden van de oorlogsmarine en de stellingeh der marine bezocht aan de Nederlandsche, Belgische en Noord-Fransche kust, ten einde zich te overtuigen van de paraatheid dezer eenhe den in den strijd tegen Engeland. DE EERSTE MIS BIJ HET GRAF VAN PETRUS. Zondag is voor de eerste maal in de cata comben van het Vaticaan aan het graf van den apostel Petrus een mis gecelebreerd voor den vrede, met het speciale gebed, dat de nieuwe orde, die uit den huidigen oorlog zal ontstaan, gegrondvest moge zijn op waarheid, gerechtigheid en naastenliefde. Deze mis, die iederen Zondag herhaald zal worden, is door den Vaticaanschen zen der uitgezonden en met een inleiding van commentaar voorzien. De spreker verklaar de, dat wat den tegenwoordigen oorlog aan gaat, men moest toegeven, „dat hij het droe vige gevolg is van den wereldoorlog, die geen waren vrede heeft gebracht, omdat het geen vrede van God was". Dit feit is betreurd door de pausen van Benedictus XV tot Pius XI, die er op gewe zen hebben, dat in het vredesverdrag God niet was genoemd en bovendien, dat in zijn bepalingen de geest der menschelijkheid van het erbarmen en van de naastenliefde ontbraken. DE BESCHERMING VAN HET ENGELSCHE KONINGSPAAR. Een ideale schuilkelder. De Londensche correspondent van Afton- bladet meldt aan zijn blad het volgende over de veiligheidsmaatregelen, die geno men zijn ter bescherming van het Britsche koningspaar voor het geval van een lucht aanval op Londen. Bij een bomaanval wordt in het Buckingham Palace het bevel door een speciale beschermingsorganisatie aanvaard. Deze bestaat uit uitgelezen leden der paleiswacht. De koning en koningin zijn verplicht te gehoorzamen aan de bevelen van deze organisatie. De bomvrije schuil plaats onder het paleis wordt iederen dag geinspecteerd en voorzien van versch wa ter. In de schuilplaats is een haard aange legd voor het bereiden van thee en spijzen. In de slaapkamer van den koning en de ko ningin worden iederen dag gasmaskers en warme kleeren gereed gelegd zoodat zij zich snel kunnen aankleeden en in enkele minu ten in den schuilkelder zijn. Hier staan een tafel en stoelen benevens een telefoon voor den koning, terwijl voor de koningin steeds een handwerkje gereed ligt. Ook staat er een radiotoestel. De kelder is groot genoeg om alle bewoners van het paleis te kunnen bergen. Eens per week wordt de kelder grondig gelucht, opdat hij niet voch tig wordt en oudere personen geen ver koudheid zullen oploopen. DE REIS DER „DIPLOMATEN- SCHEPEN". Gisterochtend, in de vroegte is in de ha ven van Lissabon het zoogenaamde „diplo- matenschip" aangehouden. Dit is het Ita- liaansche schip „Conto Rosso" met de Fran sche en Engelsche ambassadeurs en hun staven aan boord. De Engelsche en Fransche diplomaten zullen thans hier tegen de Ita- liaansche diplomaten, die te Parijs en te Londen waren geaccrediteerd, worden uit gewisseld. Ook de Italiaansche diplomaten zijn, aan boord van de „Monarch of Bermu da" gisterochtend in de vroegte in de haven van Lissabon aangekomen. De uitwisseling zal nog vandaag geschieden. EERSTE BLAD DE PARTIJ VAN DE N. ROEMENIE. De chef van den generalen Roemeensche partij der natie, darianu, heeft voor de radio i houden, waarin hij het prog ontwikkeld, waardoor hij zich stuur der partij wil laten leid dit programma samen in de i ten: Politieke en karakter-opvoe partijlid door deel te nemen a voor het algemeen belang. Da vaardigheid en samenwerking het anarchistisch individualist! kwaamheid van eiken leider vc die hem is toevertrouwd en te: van verantwoordelijkheid van of hij hoog, dan wel laag gepl partij der natie, aldus Urdaiani tieve organisme der beweging meensche volk moet zijn best welvaart door eigen middelen Dat is slechts mogelijk door e seerde eenheid, in den geest i door het ondergeschikt maken aan het algemeen belang. EEN KOLONIE BLANKE? OERWOUD ONTDE1 Volgens te Lima ontvangen 1 ben Peruaansche militaire vli een verkenningsvlucht waren, der Amazone in de streek van donada, in het departement M in het diepst van het oerwoud kolonie ontdekt van ongeveer blanken. Men neemt aan, dat het hie betreft, die na den tijd der ri tuur, door de wilde Indianenst; oerwoud moesten blijven en di de beschaafde wereld afgesnec we est. ENGELSCHE AMBASSAD: BORDEAUX VERTROï Vernomen wordt, dat de Br: sadeur bij de Fransche regeerir Campbell, Bordeaux per vliegti laten. Hij is naar Londen gega hij vreesde in handen van de vallen. FRANSCHE TROEPEN VOGEZEN CAPITULE) Uit het hoofdkwartier van werd gisteravond gemeld: heeft de bij den Donon in de gesloten vijand de wapens nee: dan 22.000 gevangenen, waaroi velvoerend generaal van een drie divisie-commandanten en officieren, twaalf geheele ar lingen, waarvan zes gemotor: met een geweldigen buit in onz vallen. DE ITALIAANSCHE GE^ HANDELINGEN. Het Italiaansche legerberichl ding van de herhaling van b ment op de Engelsche basis M en Sidi Barrani. Mersa Matn gelsche steunpunt aan de Egj was reeds door de Egyptisch lang voor de Italiaansche oorl op bevel van de Engelschen deze plaats tot zetel van de lei raties aan het Lybische fronl maakt. Aangenomen kan worden, daar bevindende staven intussc plaatst. Sidi Barrani vormt 1 van den door de Engelsche kustweg, die van Alexandrië n: de richting van de grens loo] tot aan het grensplaatsjc Ams ingereden woestijnweg. Hierdo duidelijk, waarom Sidi Barrar als voornaamste stapelplaats v< sche ravitailleering, zoodat de hun aanvallen gunstige object kunnen hebben. Bovendien w voegde Italiaansche kringen oj Engeland aan de grens tussch Cyrenaica zijn belangrijkste i heeft laten oprukken. De eers sies beginnen na tiendaagse!» ken gevechten reeds teekener ting te geven. Ook het mate: reeds slijtage, zoodat Engelani gemotoriseerde divisie moest de Italiaansche strijdkrachten lijk het luchtwapen belagen de der ophouden. Het Egyptische over een lengte van verschei den kilometers langs de grens nenland geheel onder controle liaansche luchtwapen. FRANKRIJK ZOEKT BEG1 VER. STATEN. Frankrijks buitenlanc wordt alleen door 1 paald. Een niet genoemd lid van kabinet heeft gisteren via df sche correspondenten in Bord roep gedaan tot de Ver. Stati voor Frankrijks besluiten. De verklaring maakt zich lo: vluchte leden der regeering e: Franschen in het belang van eenheid het verzet niet door een rompregeering in Londen ten. De Fransche regeering i Amerikaansche vrienden de van Frankrijk te begrijpen. Voor het uitbreken van der Engeland beloofd in de eerste 26 divisies naar Frankrijk te toen Frankrijk reeds 48-jarige wapenen had had Engeland i zijn 28-jarige mannen gemobi In afwachting van het antw sident Roosevelt op het Franse hulp is het besluit tot waper 24 uur vertraagd. Tenslotte ve: klaring Engeland, Londen nie van politieke en separatistisch maken, want Frankrijks buite litiek wordt niet door Engel land of Italië bepaald, maa door Frankrijk.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2