£aat$te iedchim MadMmditm Jkawtciaai TUeum Nieuws in 't kort. Maatregelen voor bericht geving en fotografeeren, Het Italiaanschlegerbericht De financiering en werkwijze van het wederopbouwfonds. Voor kfieioe tuinen. WIERINGERWAARD BROEK OP LANGENDIJK OUDKARSPEL TEXEL KOEDIJK NIEUWE NIEDORP 2 EERSTE BLAD 3 de partij van de natie in roemenie. De chef van den generalen staf van de Roemeensche partij der natie, minister Ur- darianu, heeft voor de radio een rede ge houden, waarin hij het programma heeft ontwikkeld, waardoor hij zich bij het be stuur der partij wil laten leiden. Hij vatte dit programma samen in de volgende pun- ten: Politieke en karakter-opvoeding van elk partijlid door deel te nemen aan het werk voor het algemeen belang. Daarnaast offer vaardigheid en samenwerking in plaats van het anarchistisch individualisme. Voorts be kwaamheid van eiken leider voor de functie, die hem is toevertrouwd en tenslotte gevoel van verantwoordelijkheid van eiken leider, of hij hoog, dan wel laag geplaatst is. De partij der natie, aldus Urdaianu, zal het ac tieve organisme der beweging zijn. Het Roe meensche volk moet zijn bestaan en zijn welvaart door eigen middelen verzekeren. Dat is slechts mogelijk door een georgani seerde eenheid, in den geest van tucht en door het ondergeschikt maken van het eigen aan het algemeen belang. een kolonie blanken in het oerwoud ontdekt. Volgens te Lima ontvangen berichten heb ben Peruaansche militaire vliegers, die op een verkenningsvlucht waren, in het gebied der Amazone in de streek van Puerto Mal- donada, in het departement Madre de Dios, in het diepst van het oerwoud toevallig een kolonie ontdekt van ongeveer vierhonderd blanken. Men neemt aan, dat het hierbij blanken betreft, die na den tijd der rubberconjunc tuur, door de wilde Indianenstammen in het oerwoud moesten blijven en die 25 jaar van de beschaafde wereld afgesneden zijn ge weest. engelsche ambassadeur uit bordeaux vertrokken. Vernomen wordt, dat de Britsche ambas sadeur bij de Fransche regeering, sir Ronald Campbell, Bordeaux per vliegtuig heeft ver laten. Hij is naar Londen gegaan, aangezien hij vreesde in handen van de Duitschers te vallen. fransche troepen in de vogezen capituleeren Uit het hoofdkwartier van den Führer werd gisteravond gemeld: Hedenmiddag heeft de bij den Donon in de Vogezen in gesloten vijand de wapens neergelegd. Meer dan 22.000 gevangenen, waaronder een be velvoerend generaal van een legercorps, drie divisie-commandanten en rond 1000 officieren, twaalf geheele artillerie-afdee- lingen, waarvan zes gemotoriseerde, zijn met een geweldigen buit in onze handen ge vallen. japansche nota aan engeland. De plaatsvervangende Japansche minister van buitenlandsche zaken Arita heeft gister in een nota aan den Engelschen ambassadeur den eisch gesteld, dat de leveringen aan Tsjiang Kai-Tsjek vanuit Burma en Hong kong worden stop gezet. Britsche en Fransche consulaten in Tsjoengking vernield. - Tijdens de Japansche bombardementen van gisteren zijn de ge bouwen van de Britsche en Fransche consu laten getroffen en vernield. De Italiaansche gezant verlaat Egypte. - De Italiaansche gezant in Cairo, graaf Maz- zolini, heeft, naar de Engelsche radio mede deelt, Egypte verlaten. In zijn gevolg bevon den zich 231 leden van het Italiaansche ge zantschap en consulaat, alsmede leden van de Italiaansche kolonie in Egypte. Noorsche leening voor den wederop bouw. - In Noorwegen is gister ten behoeve van den Noorschen wederopbouw een lee ning uitgeschreven, waarvoor obligaties tot een bedrag van 50 millioen kronen worden uitgegeven. De leening draagt 4 pet. rente. Het Zikawei-gebied aan Japan afge staan. - In verband met de opheffing van den uitzonderingstoestand, die sedert het uitbreken van de vijandelijkheden, in Augus tus 1937, was afgekondigd ter beveiliging van de buitenlandsche nederzettingen, heb ben de Fransche autoriteiten Maandag het ZikaweLgebied aan de Japansche militaire overheid teruggegeven. de italiaansche gevechts handelingen. Het Italiaansche legerbericht maakt mel ding van de herhaling van het bombarde ment op de Engelsche basis Mersa Matroeh en Sidi Barrani. Mersa Matroeh, het En gelsche steunpunt aan de Egyptische kust, was reeds door de Egyptische bevolking lang voor de Italiaansche oorlogsverklaring op bevel van de Engelschen ontruimd, die deze plaats tot zetel van de leiding der ope raties aan het Lybische front hebben ge maakt. Aangenomen kan worden, dat de zich daar bevindende staven intusschen zijn ver plaatst. Sidi Barrani vormt het eindpunt van den door de Engelsche aangelegden kustweg, die van Alexandrië naar het W. in de richting van de grens loopt. Van daar tot aan het grensplaats je Amseat leidt een ingereden woestijnweg. Hierdoor wordt het duidelijk, waarom Sidi Barrani gekozen is als voornaamste stapelplaats voor de Engel sche ravitailleering, zoodat de Italianen bij hun aanvallen gunstige objecten gevonden kunnen hebben. Bovendien wordt in be voegde Italiaansche kringen opgemerkt, dat Engeland aan de grens tusschen Egypte en Cyrenaica zijn belangrijkste pantserdivisies heeft laten oprukken. De eerste dezer divi sies beginnen na tiendaagsche ononderbro ken gevechten reeds teekenen van uitput ting te geven. Ook het materiaal vertoont reeds slijtage, zoodat Engeland een nieuwe gemotoriseerde divisie moest sturen. Doch de Italiaansche strijdkrachten en voorname lijk het luchtwapen belagen den vijand zon der ophouden. Het Egyptische gebied staat over een lengte van verscheidene honder den kilometers langs de grens naar het bin nenland geheel onder controle van het Ita liaansche luchtwapen. frankrijk zoekt begrip in de ver. staten. Frankrijks buitenlandsche politiek wordt alleen door Frankrijk be paald. Een niet genoemd lid van het Fransche kabinet heeft gisteren via de Amerikaan- sche correspondenten in Bordeaux een be roep gedaan tot de Ver. Staten om begrip voor Frankrijks besluiten. De verklaring maakt zich los van alle ge vluchte leden der regeering en verzoekt de Franschen in het belang van de nationale eenheid het verzet niet door vorming van een rompregeering in Londen voort te zet ten. De Fransche regeering verzoekt haar Amerikaansche vrienden de bittere smart van Frankrijk te begrijpen. Voor het uitbreken van den oorlog heeft Engeland beloofd in de eerste oorlogsmaand 26 divisies naar Frankrijk te sturen, maar toen Frankrijk reeds 48-jarigen onder de wapenen had had Engeland nog niet eens zijn 28-jarige mannen gemobiliseerd. In afwachting van het antwoord van pre sident Roosevelt op het Fransche beroep om hulp is het besluit tot wapenstilstand met 24 uur vertraagd. Tenslotte verzoekt de ver klaring Engeland, Londen niet tot een nest van politieke en separatistische agitators te maken, want Frankrijks buitenlandsche po litiek wordt niet door Engeland, Duitsch- land of Italië bepaald, maar uitsluitend door Frankrijk. De algemeene voorschriften van de Duit- sche strafwetten vinden overeenkomstige toepassing. De voorschriften betreffende het luiste ren naar radiouitzendingen en de overige bestaande strafrechtelijke. voorschriften blijven van kracht. Deze verordening treedt vandaag in werking. jhr. dr. m. f. van lennep overleden. In den ouderdom van 80 jaar is te Haar lem overleden jhr. dr. M. F. van Lennep, emeritus-predikant van de Ned. Herv. Ge meente aldaar. heidebrand bij radiostation kootwijk. Gisteravond is in de omgeving van het radiostation Kootwijk een heidebrand ont staan, waarbij eenige hectaren heide en vliegdennen verloren gingen. Enkele ploegen van de Veluwsche boschbrandweer bestre den het vuur en wisten het na ongeveer 2 uur te stuiten. In het heden verschenen verordeningen blad is opgenomen een verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied betreffende maatregelen op het gebied van berichtgeving en fotogarfee- ren. Zend- en ontvanginrichtingen. Hierin wordt o.m. bepaald, dat hij, die van den Duitschen weermachtsbevelhebber in Nederland geen vergunning daarvoor heeft gekregen, geen berichten, van welken aard ook, door middel van draadlooze tele grafie of telefonie, of door middel van lichtsignalen mag uitzenden of ontvangen. Hij, die zend- of ontvang-installatie's voor draadlooze telegrafie of telefonie of seinlampen, of geschreven of gedrukte handleidingen voor het gebruik daarvan in zijn bezit heeft of na het in werking treden in zijn bezit krijgt, moet deze binnen drie dagen na het in werking treden dezer ver ordening aan den burgemeester der ge meente, waar deze zich bevinden, afgeven. Een uitzondering wordt gemaakt voor de gebruikelijke radio-ontvangtoestellen voor het luisteren naar uitzendingen van om- roepvereenigingen. De burgemeester moet dengene, die een of meer van bovengenoemde voorwerpen inlevert, een ontvangstbewijs geven. Hij is verplicht de ingeleverde voorwerpen be hoorlijk te bewaren. Duiven. Hij, die duiven, die geschikt zijn voor het overbrengen van berichten (postduiven), daadwerkelijk in zijn bezit heeft, moet aan gesloten zijn bij een door den Duitschen weermachtsbevelhebber in Nederland toe gelaten postduivenbond of -vereeniging, of binnen 24 uur van zoo'n bond of vereeni ging lid worden. De leden moeten voldoen aan de beve len, die de Duitsche weermachtbevelhebber in Nederland ten aanzien van de postduiven gegeven heeft of geeft. Hij, die duiven, die in het algemeen in goed afgesloten ruimten gehouden worden (slagduiven), daadwerkelijk in zijn bezit heeft, moet een lijst van deze duiven opma ken, deze van zijn handteekening voorzien en zichtbaar in het slag ophangen. Een af schrift van de lijst moet aan den burge meester worden overhandigd. Bij verande ring in den voorraad gehouden duiven zijn bovengenoemde bepalingen van overeen komstige toepassing. Is een-duif gestorven, dan moet de poot, waaraan de ring zit, bij het eerste lid worden afgesneden en met den ring ingeleverd worden. De burgemees ter moet onderzoeken, of de aan hem afge geven lijsten volledig' en juist zijn. Het is verboden duiven, van welken aard ook, vrij te laten vliegen. Hij, bij wien een duif binnenvliegt of die op andere wijze een duif daadwerkelijkheid in zijn bezit krijgt of vindt, moet deze, met de zich mogelijk bij de duif bevindende be- richtkokers en mededeelingen, aan den dichtstbijzijnden burgemeester afgeven. Pootringen en dergelijke mogen niet afge nomen worden. Wanneer de Duitsche weermachtsbevel hebber in Nederland het beveelt, moet de burgemeester de aan hem afgegeven duiven en voorwerpen afgeven aan de in het bevel vermelde instantie. Met de afgifte houdt de verantwoordelijkheid van den burgemeester op. Fotografeeren Hij, die niet tot de Duitsche weermacht behoort, mag geen fotografieën of films van inrichtingen en materiaal, alsmede van leden van de Duitsche weermacht maken, tenzij hij in het bezit is van een door den Duitschen weermachtsbevelhebber in Neder land afgegeven vergunningsbewijs. Perso- nenopnamen van leden der Duitsche weer macht, welke met hun toestemming gemaakt zijn, worden hierdoor niet getroffen. De Duitsche weermachtbevelhebber in Nederland kan uitzonderingen toestaan op enkele dezer voorschriften en zijn bevoegd heden aan hun ondergeschikte instanties of personen overdragen. Hij die opzettelijk of door zijn schuld in strijd handelt met de bovenstaande bepa lingen wordt met gevangenisstraf (Duitsch recht) bedreigd. In ernstige gevallen kan opzettelijk handelen tuchthuisstraf (Duitsch recht) of de doodstraf worden uitgesproken verdacht van afpersing Op verzoek van de politie te Rotterdam is in den afgeloopen nacht in zijn woning aan de van Lumeystraat door de Haagsche politie gearresteerd de 35-jarige J. J. A., die verdacht wordt van afpersing. Hij is van morgen op transport gesteld naar Rotter dam. nederlandsche vluchtelingen in frankrijk en belgie. De Rijkscommissaris voor het Neder- landsche bezette gebied heeft in samen werking met de Nederlandsche autoritei ten maatregelen getroffen ter bevorde ring van den terugkeer van Nederland sche staatsburgeds die naar België en Frankrijk zijn geevacueerd. Tot dit doel is heden een Duitsch-Neerlandsche commis sie, onder leiding van een Duitschen offi cier, naar België en Frankrijk afgereisd. POSTVERBINDING MET BELGIE HERSTELD. De postverbindingen tusschen Neder land en België zijn hersteld. De postzen- dingen worden tegen de oude tarieven per auto naar de Nederlandsche grens ge bracht waar de Nederlandsche posterijen ze overnemen. De oorlog voortgezet tegen Engeland. Legerbericht no. 14 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: Vannacht om 1.35 uur zijn als gevolg van het onderteekenen van het wapenstilstands verdrag, de vijandelijkheden tusschen Italië en Frankrijk aan alle Italiaansche en over- zeesche fronten geste akt. Een Italiaansche duikboot heeft een vij andelijk schip van 8000 ton tot zinken ge bracht. Een andere duikboot, die in de Roode Zee opereerde is niet op haar basis teruggekeerd. Tijdens vijandelijke vluchten boven Tripolis, werden geen militaire ob jecten geraakt. De bommen vielen op hui zen in de oude Jcdenwijk, waarbij een twintigtal slachtoffers vielen. Bij vijande lijke vluchten boven Cagliari waarbij een dertigtal bommen geworpen werden, wer den enkele personen gewond. Pogingen om naar Palermo door te dringen werden door Italiaansche jagers verhinderd. De oorlog wordt voortgezet tegen Engeland en zal worden voortgezet tot aan de overwinning In een persconferentie heeft vanmiddag de commissaris-generaal voor financieele en economische aangelegenheden, dr. Fish- böck, een toelichting gegeven op de veror dening betreffende de instelling van een fonds voor den wederopbouw. De verordening noemt als eerste groep van middelen de op de begrooting uitge trokken bedragen, in het bijzonder die be dragen, welke als gevolg van de gewijzigde staatsrechterlijke verhoudingen niet meer voor hun oorspronkelijke bestemming aan gewend kunnen worden. Dr Fishböck heeft in zijn toelichting eenige voorbeelden aangeduid welke be dragen hieronder gerekend moeten wor den. In de eerste plaats zullen bedragen vrijkomen, doordat de gewijzigde omstan digheden hun aanwending voor het oor spronkelijke doel onnoodig hebben ge maakt. Zoo zullen vele posten van de de- fensiebegrooting vrijkomen. Voorts ko men er bedragen beschikbaar tengevolge ven het vertrek der regeering naar het buitenland. De Rijkscommissaris immers, staat op het standpunt, dat regeeringsper- sonen, die naar het buitenland vertrekken ophouden in functie te zijn en daarom zul len de bedragen, uitgetrokken voor de ci viele lijst der Koningin, alsmede de sala rissen van ministers niet worden uitge keerd. Voorts wordt besparing veroor zaakt door de uitschakeling der diploma tieke vertegenwoordigingen aangezien de Rijkscommissaris een vertegenwoordi ging van een in het buitenland vertoeven de regeering niet mogelijk acht. Als tweede groep van middelen noemt de verordening het batig saldo van het Egali satiefonds. Hieromtrent zeide de commis saris-generaal, dat de Nederlandsche regee ring het ten onrechte juist heeft geacht be langrijke bedragen gouds van het Egalisa tiefonds naar het buitenland over te bren gen. Er is reden tot bezorgdheid over het gevaar, dat Nederlanders, in het buiten land vertoevende, dezen goudschat zullen willen aanspreken. Al hoopt de rijkscom missaris niet, dat zij zoover zullen gaan zich aan dit Nederlandsche volksvermogen te vergrijpen, zoo moet hij toch, voor het ge val dat zulks onverhoopt zou geberuen, aan kondigen, dat de vermindering van den goudschat van het Egalisatiefonds zal wor den verhaald op de vermogensbestanddee- len van degenen, die zich aan den goud schat zullen hebben vergrepen. Doch in het geval dat het fonds niet al te zeer door dergelijke handelingen wordt vermagerd, zal er een batig saldo moeten zijn, dat voor den wederopbouw zal wor den bestemd. Als derde middel tot financiering van de uitgaven van het wederopbouwfonds noemt de verordening vlottende schuld of geldlee- ningen. Dr. Fishböck meent, dat deze finan cieringsmethode, gezien de structuur van de kapitaalmarkt, gerechtvaardigd is. Wat nu de wijze betreft waarop de aldus verkregen middelen zullen worden besteed, stelt de rijkscommissaris twee punten op den voorgrond: de verleende steun moet snel effect hebben en hij moet rekening houden met de sociale situatie. De uitvoering van het wederopbouwwerk is aan 't dept. van soc. zaken toevertrouwd. Natuurlijk kan de wil tot snelle uitvoe ring niet voorkomen, dat elk geval nauw keurig zal moeten worden afgewogen, en dat de onderlinge voorrang der gevallen met het oog op het beschikbare budget zal moeten worden afgewogen. De commissa ris-generaal verklaarde over deze punten zeer gaarne de adviezen der Nederlandsche autoriteiten te zullen aanhooren, en stelde als beginsel, dat de steun, welke het fonds verleent in verband met de schade, als ge volg van het oorlogsgeweld geleden, geen individueele steun zal moeten zijn, doch zal moeten worden verleend naar den maatstaf, dat het geheele volk er van zal moeten pn> fiteeren. de tuin biedt steeds wat nieuws. Ons werk laat ons lang niet altijd toe, om uren in den tuin te vertoeven, en zoo moet het dikwijls overdag bij een kleine rondwandeling blijven, terwijl het echte werk tot de Zaterdag moet blijven liggen. Maar bij die dagelijksche inspectie zijn er nog genoeg kleinigheden te verrichten, en zoo verdient het aanbeveling om dan een schaar of snoeischaar en een mandje mee te nemen, waarin we afgevallen bloemblaadjes en uitgebloeide bloemen kunnen verzame len, alsmede opvallende onkruidplantjes die we op onzen weg tegen komen, alle beetjes helpen tenslotte de welcelijksche beurt te verlichten. De tuin begint er al echt zomersch uit te zien en we ontdekken bij onze leiperziken dat er al enkele vroegere soorten rijp wor den. Waterloo en Early Alexander kunnen we oogsten als de vrucht aan den achter kant ook kleurt en er niet zoo groen meer uitziet. We weten reeds dat perziken eerst volmaakt van geur en smaak zijn, als ze aan de boom tot rijpheid komen. Ontdekken we bloedluis aan onze vrucht- boomen, dan moeten we wat kankerteer of kankerdood aanschaffen, waarmee we de aangetaste plekken insmeren, waarbij we gebruik maken van een kwastje. Over een poosje herhalen we deze behandeling nog eens voor de zekerheid. Van alle rijk beladen vruchtboomen kun nen we deze maand de vruchten uitdunnen, hetgeen een voorzichtig werkje is, en als we toch bij onze vruchtboomen beland zijn, maken we meteen den grond weer eens goed los en geven de boomen die een goeden oogst beloven nog een extra bemesting in den vorm van A.S.F. korrels. Van afgedragen aardbeiplanten worden de uitloopers verwijderd, tenzij we jonge planten wenschen. Om sterke jonge planten te krijgen, graven we potjes met goede aarde in den grond op de plaats waaraan de ranken een jonge plant ontstaan is en zetten de rank met pennen vast waardoor gemakkelijker wortelvorming plaats vindt. A. C. MULLER—IDZERDA. Wielrennen. A. S. V. VICTRIX. Zondag heeft Victrix een sprintwedstrijd over vijf honderd meter laten verrijden. Hierin heeft Harry Blok weer getoond, dat hij momenteel best in vorm is door al zijn ritten te winnen. Ook de B-klasser N. Con stant slaagde erin al zijn tegenstanders te slaan en zijn jeugdige broer C. Constant werd in de C-klas eerste. Bij de junioren was het ditmaal Stroomberg, die erin sraagde zijn grootsten concurrent J. Wante te slaan, De uitslagen luiden: A-k 1 a s s e 1. Harry Blok, 2, J. Lute, 3. R. Hiemstra; B-k 1 a s s e 1. N. Constant, 2. C. de Haan, 3. P. Wante, 4. A. Lute; C-k 1 a s s e 1. C. Constant, 2. K. Ooijevaar; Junioren: 1. C. Stroomberg, 2. J. Wante, 3. K. Horn BROEK OP LANGENDIJK, 25 Juni 1940. (Langendijker Groenten veiling). 7900 kg Tomaten: A 21.10—21.30, B 21—21.10, C 21 en CC 14—14.10; 450 bos Rabar ber 11.50; 1500 bos Peen 55.70; 175800 kg Aardappelen: Schotsche muizen 66.80, Drieingen 66.80, Kriel 3.20—3.70. PURMEREND, 25 Juni .1940. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: Gem. Kaasbeurs. Verhandeld 19 partijen, wegende 86000 kg. Hoogste prijs 25. Han del goed. Kaasmarkt. 6 stapels Kleine boeren, we gende 1842 kg, 26.50 per 50 kg; 754 kg Boter 1.751.85 per kg; 290 Vette koeien 80—86 cent per kg, 190 Geldekoeien 100— 190, 105 Melkkoeien 180280, 45 Stie ren 60—72 cent per kg handel matig; 17 Paarden 225400, 75 Vette kalveren 55 —75 cent per kg handel stug; 365 Nuchtere kalveren (slacht en fok) prijzen niet geno teerd maar handel vlug; 336 Vette varkens (slacht) 5864 cent per kg; 38 Magere var kens 25—40, 176 Biggen 14—22 han del stug; 448 Schapen 16—30, 70 Bokken f 416, 647 Lammeren 710.50 han del matig; Kipeieren 3.754.25 en Eend eieren 2.80 per 100 stuks: 1600 Noordholl. kuikens (blauwen) 50—52^ cent per kg; 6600 stuks Oude kippen en hanen: wit en rood 4047 K cent en blauw 4550 ct. per kg; Konijnen 0.30—1.60; 1100 Eenden 1020 cent; Duiven (per paar) 40 cent; 2600 Jonge hanen (wit en rood) 4550 cent per kg. Coöp. Centr. Eierveiing Purmerend G.A. 80000 stuks Eendeneieren 2.753,10; 80000 stuks Kippeneieren 3.754.40. SCHAGEN, 24 Juni 1940. (Juni-paarden- markt). Aangevoerd 100 stuks, prijzen: 1 y,\ jarige paarden 175—275; 2y, jarige paar den 25040; Rijtuigpaarden 5.50 800; Werkpaarden 250—775; Hitten 200—400. Handel goed. TEXEL 24 Juni 1940. (Veemarkt). 3 Koeien 140—240; 2 Pinken 100—125; 3 Graskalveren 35—50; 4 Nuchtere kal- veien 1015; 15 Schrammen 2035; 8 Biggen 18—22; 10 Schapen 18—20; 3021 Lammeren 713. Eierenveiling. Aangevoerd 65000 stuks eieren: groote eieren 3.80—4.50, kleine eieren 3.40—3.75 per 100 stuks. De prij zen waren 35 a 40 cent per 100 hooger dan vorige week. Herkozen. Bij enkele candidaatstelling zijn de heeren C. J. Blaauboer en C. Boekei herko zen als hoofdingelanden van den polder Wieringerwaard. Een goede opbrengst. De collecte voor het Nationaal Hulpco mité 1940, welke in deze gemeente gehou den werd, heeft zich wel in de belangstel ling der burgerij mogen verheugen. Met kleine en groote bedragen heeft men in to taal 1173 bijeengezameld. Voor een ge meente van dezen omvang er zijn 2300 inwoners is dit wel een mooi resultaat. De middenstanders houden onder elkaar een inzameling voor hun getroffen collega's. Minimumprijs tomaten. Maandag werd de minimumprijs voor tomaten vastgesteld op 21 per 100 kg. Schilderspatroons steunen elkaar. Naar wij vernemen, hebben de Schil derspatroons, vereenigd in de Nederl. Schil derspatroonsbond een onderlinge steunactie voor de collega's uit de door den oorlog ge teisterde streken georganiseerd. N.V. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 24 Juni 1940. Op de heden gehouden veiling werd betaald voor: Aard appelen (N.) 5.70—7.10 per 100 kg; Aardbeien 0.51—1.06 per slof; Aalbessen 13 per 100 doos; Andijvie 1.302.10, Bloemkool le s. 8.5013, 2e s. 47, Kropsla 12.60, Komkommers 4— 6.40 per 100 stuks; Asperges 1556, Peterselie 3.204..60, Rabarber 1.80 2.90, Radijs 1.80—2.60, Selderie 1.60 2.10, Uien 3.60—6 en Wortelen 6 10 per 100 bos; Doperwten 510, Druiven 3940, Peulen 13f 17, Snij- boonen 1519, Dubbele spercieboonen f 1819, Tuinboonen 4.505.50 en Tomaten 10.9012.50 per 100 pond; Pos telein per bakje 0.450.71; Spinazie per bak (16 pond) 0.361.18. AMSTERDAM, 25 Juni 1940. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prij zen als volgt: Noordholl. muizen 7 cent; Westlandsche muizen 8 cent; Duinzandmui zen 9 cent; Friesche Redstar 4.30 per H.L. Aanvoer 378000 kg. NOORDSCHARWOUDE, 25 Juni 1940. (Noordermarktbond). 51700 kg Schotsche muizen 6f 6.30, Drieling muizen 6 6.30, Keine muizen 34.30. Dood gebleven. Zondag is een 65-jarige inwoner van Schagen, de heer A. de W., toen hij na fa miliebezoek op de autobus stond te wach ten, plotseling in elkaar gezakt en overle den. Lammeren gekocht. Op de groote lammerenmarkt, die Maandag gehouden werd, heeft ook dit maal de handelaar H. Keesom voor reke ning van de regeering lammeren gekocht. Eerst te ongeveer 12 uur begon de heer Keesom met den aankoop hiervan. Ditmaal werden de lichte dieren gekocht, totaal om streeks 500 stuks, voor den prijs van 5 tot 8. Een ernstig ongeluk. Het 2-jarig dochtertje van den heer J. Blaauboer kwam met haar handje tus schen een electrische waschmachine en werd zoo deerlijk gekneusd, dat overbren ging naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar noodzakelijk werd geoordeeld. Waarschijnlijk zullen deelen van twee vingertjes geamputeerd moeten worden. Dankbare geëvacueerde!). De twee duizend geëvacueerden uit Amersfoort, die gedurende de bange Pink sterdagen in Nieuwe Niedorp waren onder gebracht, hebben als dankbetuiging voor de goede zorgen, toen aan hen besteed, 400 bijeengebracht. Dit bedrag zal, in overeen stemming met het gemeentebestuur, worden besteed voor het aanbrengen van een elec trische klok in den raadhuistoren der ge meente Nieuwe Niedorp.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 3