Agenda Bomaanvallen op Nederlandsch gebied. EEN „TAXI". Hoe Den Helder gebombardeerd werd. Een kilo suiker op bon 80. Radioprogramma voor Vrijdag. EERSTE BLAD. 1 Alkmaar, Donderdag, f GEEN VLAGGEN UIT. In overeenstemming met het standpunt der Secretarissen-Generaal van de Departemen ten hebben Burgemeester en Wethouders besloten, in verband met den rouw waarin ons land verkeert, op den verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard op 29 Juni a.s. geen vlaggen van de gemeentegebouwen uit te steken. De ingezetenen worden uitgenoodigd, dit voorbeeld te volgen. CONCERT HERV. ZANGKOOR. Voor den gewonden en zieken soldaat. In aansluiting op het' bericht van het Alkmaarsche comité, d.d. 25 dezer, heeft het Vrijz. zangkoor besloten om op Donderdag 4 Juli a.s., een concert te organiseeren in de kerk. Hieraan zullen medewerken: T. van der Sluyt, sopraan; A. Sluyter, viool; A. Kooger, orgel; W. Akkerman, piano. O.a. zal worden uitgevoerd Minjams „Siegesgesang" van Schubert, waarmee het koor op 18 April 1.1. zooveel succes oogstte. Behoudens goedkeuring der plaatselijke autoriteit zal de kaartverkoop op lijsten ter hand worden genomen. Gaarne wordt hier voor de medewerking van dames of heeren ingeroepen. De prijzen der kaarten zijn 0.25; 0.50; 1. Kent Uw plicht tegenover hen die hun plicht vervulden en thans lijden. EXAMENS STENOGRAFIE EN MACHINESCHRïJVEN. Bij de examens voor stenografie en ma- chineschrijven, gehouden op 26 Juni te Amsterdam, onder leiding van den ontwerper, den heer A. W. Groote, slaag den: voor kantoorstenograaf 130 lettergre pen per minuut, mej. T .van Wijk en de heeren J. Swager, D. Metz en J. Wolden- dorp, allen te Alkmaar. Voor machineschrijven, mej. B. de Ruyter te Heiloo met een snelheid van 235 letteraanslagen per minuut; mej. A. N. Heybroek te Alkmaar met 213, mej. A. A. C. v. d. Wiel te Heiloo met 217, mej. A. Wagenaar te Broek op Langendijk met 226, mej. G. Boon te Alkmaar met 228, mej. J. Rijnberg te Alkmaar met 216 en mej. T. Kaandorp te Akersloot met. 241 aanslagen per minuut, verder de heer D. Franzen te Alkmaar met 235, de heer W. J. van Rutten met 227 en de heer H. Bakker te Heerhugowaard met 221 letteraansl. per minuut. VOORLICHTINGSCURSUSSEN VOOR HUISVROUWEN. Op aanraden van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, worden cursussen voor huisvrouwen georga niseerd, te geven aan de huishoudscholen, om in de tegenwoordige omstandigheden, nu voor verschillende artikelen een distributie regeling bestaat, goede voorlichting te geven op het gebied van voedingsleer en koken, van waschbehandeling en van doelmatige beste ding van het inkomen. Zoowel voor huisvrouwen met een laag gezinsinkomen, als voor de beter gesitueer den zijn deze cursussen wenschelijk. Aan de Alkmaarsche huishoud- en in dustrieschool bestaat gelegenheid nog vóór de zomervacantie een cursus van 4 lessen in verdeeling van het inkomen gecombineerd met doelmatige waschbehandeling (ieder 2 lessen). Maar dan moeten de lessen a.s. week beginnen. Wie aan één of beide cursussen wil mee doen kan zich schriftelijk opgeven of per soonlijk bij de directrice van de huishoud school. Bioscopen. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Vier meisjes in 't wit (hum.-rom.); hoofd rollen Florence Rice, Una Merkel, Ann Ru therford, Mary Howard en Alan Marshal. Toegang boven 18 jaar. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Een banneling keerde terug (rom.); hoofdrollen Tito Schipa en Mireille Balin. Toegang bo ven 18 jaar. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofdnummer „Geronimo, de verdelger" (sens.); hoofdrol len Preston Foster, Ellen Drew, e.a. Toegang boven 14 jaar. Roxy-theater, 7.30 uur, hoofdnummer 't Zit in de lucht (kom.); hoofdrol George Formby. Toegang boven 14 jaar. Donderdag" 27 Juni. 8 uur, Rustende Jager Bergen, Soiree Everybody. CONTROLEEREND GENEESHEER BENOEMD. In verband met het overlijden van den heer G. Straver, is tot controleerend ge neesheer der P. T. T. te Alkmaar benoemd de heer J. Lourens te Alkmaar. E.H.B.O. LUCHTBESCHERMINGSDIENST. Voor het examen op 18 Juni j.l., cursus dr, Leeuwenberg, slaagden (diploma E.H.B.O.) de heeren J. Jongejan, W. H. A. van der Meer, Langendijk en de dames Bernard, Hermes en Bulthuis, alle vrijwilligers van den Gemeentelijken Luchtbeschermings dienst. GESLAAGDEN MIDDENSTANDS DIPLOMA. Bij de te Alkmaar gehouden examens voor het middenstandsdiploma slaagden o.m. voor algemeene handelskennis: J. Baltus te Beverwijk, M. Baltus te 't Zand, J. Balvers te Uitgeest, A. Beemsterboer te Waarland, J. Beemsterboer te Velsen, N. Berger te Alk maar, A. Berghuis te Beverwijk, J. Bes te Harenkarspel, K. Blok te Egm. aan Zee, C. de Boer te Noordscharwoude, J. de Boer te O. Niedorp, J. de Boer te Castricum, C. Boersen te Alkmaar, L. Boom te Alkmaar, L. Boon te Alkmaar, A. Bos te Alkmaar, N. Brandjes te Castricum, A. Breed te Alkmaar, A. Brouwer te Alkmaar, P. Bruin te Nrd.- scharwoude, L. Burger te Beverwijk, Marg. Bijl te Alkmaar, P. Bijl te Schoorl, T. Bijstra te Heiloo, J. Bijvoet te Graft, A. Castricum te Castricum, P. Dekker te Tuitjenhorn, Th. Dekker te Onderdijk, H. Denneman te Hei loo, H. van Doorn te Beverwijk, A. Dor- restein te Amsterdam, J. Droog te Purme- rend, J. Dik te Beemster, J. Duijn te Bever wijk, S. v. Duin te Warmenhuizen, C. Eeken te Alkmaar, W. Henselmans te Noordschar woude, N. Galesloot te Beverwijk, H. de Graaf te Zijdewind, B. Griefsma te Heiloo, E. Groot te Alkmaar, J. de Groot te Oud karspel, J. de Groot te Warmenhuizen, P, de In een persconferentie van de Presse- abteilung van het rijkscommissariaat in den Haag, heeft de Pressedezernent de heer W. Janlte gister gewezen op de grootere activiteit in de lucht, welke de Engelschen de laatste dagen aan den dag leggen. Zij toonen daarbij, aldus de heer Janke, dezelf de methode als in Duitschland. De aanval len geschieden meest 's nachts van groote hoogte, als het zicht slecht is en het wol kendek schuilgaan mogelijk maakt. De En gelschen vliegen dan in kleine groepen of met een enkel vliegtuig en werpen bommen zonder ander aanwijsbaar doel, dan om de bevolking te terroriseeren. Deze methode bereikt het tegendeel van wat er mee be doeld wordt en heeft geen ander effect dan het uitlokken van represailles, die intus- schen reeds begonnen zijn. Ook hier te lande lijden vreedzame visschersdorpen, afgelegen boerderijen, woonhuizen, die ver van elk militair doel verwijderd zijn, onder deze Engelsche wijze van oorlogvoeren. Bij de Engelschen wordt het bezit der „bond- genooten" blijkbaar niet ontzien, aldus de heer Janke. De laatste dagen heeft speciaal den Helder, waar geen militaire objecten meer bestaan, sinds de Nederlandsche ma rine deze plaats verliet, een en ander van deze Engelsche methode ervaren. Het meest schokkende feit daarbij is, dat het marine lazaret ditmaal bij uitzondering over dag terwijl de Roode Kruisteekens kilo meters ver zichtbaar zijn, op Vrijdag 21 dezer door bommen getroffen werd en de vliegtuigen bovendien met machinegeweer vuur op burgers in de omgeving schoten. In het lazaret waren geen militaire gewonden aanwezig. Uitsluitend burgers zijn van deze handelswijze het offer geworden. Ook in den afgeloopen nacht werd den Helder opnieuw aangevallen en zijn een aantal woonhuizen, die ver van elk militair object, voorzoover men daarover in den Helder nog zou kunnen spreken, verwijderd zijn, ge troffen. Het A.N.P. berichtte gisternamiddag het volgende: Naar verschillende onzer corres pondenten in Noordholland melden, heeft de bevolking van den Helder ernstig gele den onder de nachtelijke aanvallen der En gelsche bommenwerpers op de burgerlijke bevolking. De bommen werden over verschillende deelen van den Helder uitgestrooid. Er zijn vele dooden gevallen en tal van gewonden. Onder de bevolking heerschte de grootste verontwaardiging, die zich vaak in de hef tigste bewoordingen tegen de Engelsche be lagers uit. Vele menschen zijn uit den Hel der gevlucht en vonden in de omgeving gastvrij onthaal. Sommigen zijn veel verder gevlucht en in Amsterdam aangekomen. Allen zijn het er over eens, dat de bommen geen militaire doeleinden troffen, de En gelschen hadden het blijkbaar op de burgers voorzien, die zij in den slaap overvielen door van zeer groote hoogte hun bommen neer te werpen. Wat iedere stadgenoot weet. Iedere stadgenoot weet, dat in den nacht van Maandag op Dinsdag Den Helder ge bombardeerd is, maar wat niet ieder weet is, dat er van gevechtshandelingen in ons land tot dusver geen melding mocht wor den gemaakt. Thans heeft in een conferentie der Pres- se-Abteilung in Den Haag de Duitsche pers leiding zelf de aandacht op het gebeurde in Den Helder gevestigd en het is begrijpelijk dat, wanneer men melding maakt van on gemotiveerde Britsche aanvallen op de bur gerbevolking van Duitsche gemeenten, de Engelsche luchtaanvallen op de weerlooze bevolking van Hollandsche steden dus op niet-vijandelijk gebied als daden met een nog veel afkeurenswaardiger karakter "kunnen worden geteekend. Men maakt bij de Duitsche persleiding blijkbaar geen bezwaren meer tegen publi catie van de gebeurtenissen uit Den Hel der, nu bovendien velen ongerust geworden Heldersche ingezetenen reeds vrijwillig naar andere gemeenten ook naar Alk maar zijn getrokken en van hun erva ringen uitvoerig mededeeling hebben ge daan. Tegen half twaalf werden de bewoners door bominslagen in de omgeving opge schrikt en even later bleek dat ook den Hel der zelf gebombardeerd werd en dat ver schillende woonwijken door de projectielen werden getroffen. Tot half vier in den morgen heeft het bombardement voortgeduurd en later bleek, dat er meer dan 200 bommen zijn ge vallen en dat verscheidene huizen verwoest zijn, waarbij het vuur zoodanig om zich heengreep dat men de brandweren uit an dere gemeenten ook uit Alkmaar ter assistentie heeft geroepen. Het staat vast, dat er vele dooden en ge wonden zijn, al is het juiste aantal daar van op het oogenblik niet met nauwkeurig heid te vernemen. Van particuliere zijde is een opgave gedaan van meer dan dertig dooden en ruim twintig gewonden. Het is geenszins te verwonderen, dat de bevolking van deze havenstad voor herha ling van het gebeurde vreest en dat vele in gezetenen tijdelijk een verblijfplaats in de omgeving of elders gezocht hebben, waar zij naar zij hopen minder gevaar loopen door dergelijke oorlogshandelingen te wor den getroffen. De secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van landbouw en visccherij, maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Vrijdag 28 Juni a.s. tot en met Donderdag 25 Juli a.s. de met „80" genummerde bon van het alge meen distributie - bonboekje recht geeft op het koopen van één kilo gram suiker. Groot te Alkmaar, M. de Haan te Heiloo, L. Beentjes te Heemskerk, P. Brandsma te Alkmaar, A. Dekker te Tuitjenhorn, C. Dek ker te Wieringen, D. Docter te Stompetoren, A. Engel te Oosterland, J. Groot te Hoog woud, L. de Groot te Alkmaar, P. Hoogland te Egm. a. d. Hoef, H. Hoogsteder te Alk maar, N. Timmer te Den Burg, J. Jongedijk te Oudeschild, J. Jonk te Hippolytushoef, G. Kaandorp te Castricum, A. Kleen te Alk maar, C. Koning te Akersloot, P. Schuit te Alkmaar, T. Slegt te Alkmaar, C. Souge te Alkmaar, J. Speur te Alkmaar, C. Vader te Alkmaar, P. Lube te Castricum, J. van Mook te Hippolytushoef, J. Nijman te Castri cum, C. Rietveld te Schoorl, P. Schot te Alk maar, E. VenverlooDonders te Alkmaar, J. Admiraal te Heiloo, V. v. Baarsen te Be verwijk, K. Houtman te Beets, J. Huyg te Akersloot, P. Jonker te Warmenhuizen, N. v. d. Kamer te Alkmaar, F. Kehl te Heiloo, C. Kerssens te Alkmaar, J. Kerssens te Hei loo, C. Klaasse te Heiloo, J. Klaasse te Hei loo, N. Komen te Noordscharwoude, P. v. d. Kommer te Uitgeest, Th. Meijer te Warmen huizen, A. Mors te Bergen, W. Kraakman te Bergen, S. Kramer te Zuidscharwoude, J. Kuilboer te Oudkarspel, A. Kuin te Noord scharwoude, G. Verberne te Alkmaar, P. v. d. Lans te Bergen, W. te LinteiHekkert te Hoorn, A. Louwe te Beverwijk, F. Majoor te Beverwijk, E. v. Mastrigt te Alkmaar, M. de Moei te Schagen, W. de Moei te Alkmaar, W. Molenaar te Castricum, M. v. Voort te Beverwijk, B. Nooy te Purmerend, H. Nij man te Noordscharwoude, J. de Nijs te War menhuizen, B. Oortmeijer te Alkmaar, Th. Bleij endaal te Castricum, P. Huneker te Heemskerk, P. Kraakman te Beverwijk, N. Rijs te Heemskerk, P. Baart te Egm. a. d. Hoef N. Bakker te Warmenhuizen en W. Bakker te Alkmaar. In 1939 werden uitgevoerd 179 diensten, voor leden 127, voor niet-leden 47, voor zustervereenigingen 5. Medegedeeld werd door den voorzitter, dat in afwijking van het medegedeelde nog geen schriftelijke arbeidsovereenkomst met den directeur-uitvoerder is aangegaan. Over de jaarverslagen van den secretaris verlangde niemand het woord. De voorzitter dankte den secretaris. Aan de orde werd daarna gesteld het jaar verslag van den penningmeester. Het bleek, dat de financieele positie der vereeniging kerngezond is. De rouwkamerbenoodigd heden met een aanschaffingsprijs van 2040,98 zijn tot op 3 afgeschreven. Zij verkeeren in uitstekenden staat. Aan hout voor lijkkisten was op 31 December 1939 nog een voorraad van 722,25. De reserve bedraagt 2100,35. Aan leden is voor ver richte begrafenissen een korting uitgekeerd van 603,50. Het ledenkapitaal bedraagt 5000. In 1939 is aan begrafenissen ontvan gen een bedrag van 36800,21. De verlies- en winstrekening sluit met een batig saldo van 509,34. De voorzitter koppelde aan het jaarver slag van den penningmeester de verslagen van de commissie van verificatie (bestaande uit de heeren J. Hoekstra, D. van der Bor den en A. van Kleef) en het verslag van den accountant (den heer Chr. Vennik) vast. Niemand had over een en ander iets te vragen of op te merken zoodat ze met een woord van dank werden goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werden de hee ren W. Derksen en J. G. den Hollander weder herkozen. Tot lid van de commissie van verificatie in de vacature van den heer J. Hoekstra, die volgens de statuten niet herkiesbaar is, werd gekozen de heer J. W. de Haas alhier, De voorzitter dankte het afgetreden lid den heer J. Hoekstra voor het werk door deze verricht. Bij de rondvraag roemde de heer J. W. de Haas de duidelijke toegezonden jaarversla gen, waarop de voorzitter de vergadering sloot en hoopte het beste voor het loopende jaar. ZIJ, DIE ZICH MET 1 JULI OP DIT BLAD VOOR MINSTENS DRIE MAAN DEN ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. Geen postverbinding met België. - Het bericht in de bladen, als zou de postverbin ding NederlandBelgië weer hersteld zijn, is, naar wij vernemen, voorbarig. De ver binding is nog niet hersteld. Men zal nog eenigen tijd geduld moeten hebben. CONCERTEN TE BERGEN. Bergens Harmonie gaf Dinsdag in den muziektuin haar tweede concert in dit seizoen. Het was heerlijk toeven in den prachtigen muziektuin, terwijl het corps weer bewees dat het terecht onder de harmoniecorpsen een vooraanstaande plaats inneemt. Met voldoening zagen wij dat de belangstelling voor deze concerten groeit. Ze dragen er toe bij de menschen in de gewone sfeer terug te brengen. 10 Juli, des avonds 8 uur, geeft Bergens Mannenkoor in de Ruïnekerk, onder lei ding van zijn dirigent Karl Böhne, een cancert ten bate van den opbouw van Rotterdam. Als solisten werken aan dit concert mede mevr. Westerouenvan Meeteren, de cellist Hop en de organist Kooger, allen uit Bergen. De accoustiek in de Ruïnekerk is uitstekend, zoodat men 10 Juli op kunst gebied waarlijk zal kunnen genieten. 14 Juli geeft het Vrijzinnig-Herv, Koor uit Alkmaar, met medewerking van de Alkmaarsche Postfanfare, een concert in het Openluchttheater. Als solisten zullen daar aan medewerken de dames Westerouen van Meeteren, Jurrien Leegwater en Kreb uit Bergen. Ook dit concert wordt ten bate van den wederopbouw van Rotterdam georganiseerd en verdient reeds daarom aller belangstel ling. JAARVERGADERING VAN DE „ASSOCIATIE UITVAART-VERZORGING VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN". Deze vergadering, die oorspronkelijk op 29 Mei 1940 zou worden gehouden, vond Woensdagavond in de dancing van de Har monie plaats. De voorzitter, de heer T. Bonsema, opende precies 8 uur deze verga dering. Spr. wees er op dat het ledental het afgeloopen jaar sterk is toegenomen, nl. met 736 leden. Het bedraagt thans 2734 leden. Het aantal begrafenissen nam eveneens toe. Reeds zijn in de eerste 5 maanden van 1940 145 begrafenissen uitgevoerd. Spr. vroeg excuus voor het late houden van de jaar vergadering, doch de tijdsomstandigheden waren de oorzaak dat de vergadering moest worden uitgesteld. De secretaris, de heer J. G. den Hollan der, las daarna de notulen der vorige alg. ledenvergadering voor. Deze werden onder dankzegging goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het afgeloopen jaar een flinke stijging van leden heeft plaats gevonden. Het personeel bestaat uit 1 leider en 14 dragers. Het materiaal bevindt zich in zeer goeden staat. De verhouding tot de zusterorganisaties in de andere plaatsen, die aangesloten zijn bij het Centraal Genootschap voor Lijkbezor ging te Amsterdam is uitstekend. Diverse leden werden van en naar andere vcreenigingen overgeschreven. Voetbal. OM HFT KAMPIOENSCHAP VAN ALKMAAR. Alcm. VictrixAlkm. Boys 23. De belangrijke wedstrijd, gisteravond in de competitie om het kampioenschap van Alkmaar gespeeld tusschen Alcm. Victrix en de Alkm. Boys, is door de Boys met 32 gewonnen. Ook nu was het verschil in doel punten dus niet groot. De Boys speelden over 't geheel iets fanatieker en dat heeft mede bijgedragen tot de overwinning, die zij ten slotte behaalden. TEN BATE VAN ROTTERDAM. AmsterdamHaarlem 31. Utrecht Den Haag 31. In de reeks wedstrijden ten bate van Rot terdam, tusschen de steden-ploegen van Amsterdam, den Haag, Utrecht en Haarlem, speelde gisteravond in de hoofdstad Am sterdam tegen Haarlem. Amsterdam won met 31 en behoudt daardoor de beste kans op de eereplaats in deze competitie. In Utrecht verloor den Haag met 31. VOLEWIJCKERSD.W.V. 2—1. Voor het kampioenschap van Amsterdam werd gisteravond gespeeld Volewijckers tegen D.W.V. Deze wedstrijd werd tot veler verrassing door D.W.V. verloren met 21. H.L.O.-OEFENINGEN. Nu bekend is geworden, dat ook in Alk maar de H.L.O.-examens doorgang zullen vinden, zullen velen weer met ijver aan het oefenen willen gaan. Er zijn liefhebbers, die in eigen verenigingsverband daartoe in de gelegenheid zijn, maar er zijn er ook, die zich graag aansluiten bij een speciale oefen- gei egenheid. De heer B. Bruinvis, die de vorige jaren de leiding had bij de H.L.O.-training, wil zich ook nu met de instructie belasten. Hiertoe moet echter het aantal deelnemers aan zijn cursus een zeker minimum bereikt hebben, zoodat eventueele deelnemers ver zocht worden, zich vóór a.s. Maandag schrif telijk bij hem aan te melden (met opgave van naam en adres, manlijk of vrouwelijk, terwijl zij, die alleen deelnemen, wanneer de training voor dames en heeren op geschei den avonden gehouden wordt, dit eveneens gelieven mede te deelen). Hoewel voornamelijk de athletiek en het balwerpen beoefend zullen worden, zal er ook, evenals vorig jaar, in H.L.O.-verband gewandeld en gezwommen worden. Tegen woordig, vooral in den laatsten tijd, wordt er meer en meer aandacht besteed aan de waarde van de lichaamsoefening als ont spanning. De buitentraining vooral heeft danook vele voordeelen. Niet alleen bereikt men door de vrije oefenwijze en de spelen- derwijs-lichamelijke inspanning, een wel dadige ontspanning van de gespannen geest (oorlogsnieuws en dergelijke verhalen zullen ook niet toegelaten worden!), maar ook het lichaam ondergaat, dank zij de fris- sche lucht en beweging in luchtige kleedij op een tot aan het eind der oefeningen door de zon beschenen veld, een weldadigen in vloed, die ons weerstandsvermogen voor den komenden winter zeer zeker ten goede zal komen. Dat een speciale training voor het H.L.O.- examen zelf ook gewenscht is, blijkt o.m. uit het volgende. In April van dit jaar heeft reeds een groepje militairen uit Den Haag Reeds Zondagmiddag hebben we ont dekt dat Alkmaar niet langer zonder taxi was. Voor het plantsoen tegenover het station waar altijd een lange rij genummerde auto's op de aankomende reizigers stond te wachten, was een met rood leer bekleed tweepersoons bankje op wielen gezet en aan een ijzeren stang daarvoor was een doodgewone fiets verbonden. Op den zijkant van het bankje prijkten zwart-witte blokjes en er stond een „•net echte" chauffeur bij den uitgang, die tegen vele uit de tunnel komende en rond kijkende reizigers in vragenden vorm het woord „taxi" mompelde. Het gelaat van een „gewichtige" dame met twee groote koffers klaarde op. „Een taxi? ja graag". Haar zoekende blik gleed over het leege Stationsplein. „Waar staat ie?" „Hier", verklaarde de chauffeur en hij wees op het speelgoedbankje op wielen. „Dank U', zei de dame met een blik vol teleurstelling, terwijl zij in iedere hand een koffer opnam en den zwaren wandel tocht naar een mogelijk verre bestemming aanvaardde. „Taxi, meneer?" De meneer keek nadenkend naar het twee persoons blo-kbandje en naar de lucht die een dreiging van regen voorspelde. Hij scheen er wel iets voor te voelen, maar zijn tweede blik omvatte den kleinen man, die hem en zijn bagage met kuitkracht naar huis moest transporteeren. Er was iets van medelijden in zijn ge laat, betzelfde medelijden, dat wij bij die« renvrienden wel eens opgemerkt hebben als zij vroeger in een Jan Pleizier zaten en het afgematte paard op den langen duur auto matisch zijn vaart begon te minderen. Ook wij hebben een oogenblik medelijden; gehad met den armen chauffeur, die zoo z'rt best had gedaan om zijn bedrijf bij de tijds omstandigheden aan te passen en die op zijit doornig pad niet anders dan menschen ont moette, die van de noodzakelijkste „aanpas sing" blijkbaar nog niet het flauwste be grip hadden. Maar vanmorgen... Vanmorgen kwam het blokband-bankjé met zijn éénpersoons mannekracht ons bureau voorbij. De chauffeur glunderde en hij had al zijn kuitspieren gemobiliseerd om er een aardig vaartje in te zetten. Op het bankje, in een gemakkelijke hou ding, zat een meneer met een stroohoed en een flanellen pak, die op zijn wandelstok steunde en zich de bezienswaardigheden van Alkmaar liet toonen en de chauffeur liet zoo nu en dan met één hand zijn stuur los en wees naar onze meest markante ge bouwen en straten. Dat is de Waag en de Waagtoren en hier is de kaasmarkt". De meneer knikte. Hij geloofde het wel. Hij leunde nog wat behagelijker achterover en tipte de aschvan zijn sigaret buiten boord. Met een sierlijke boog trok de „chauf feur" zijn aanhangbankje om den hoek van de gracht en onwillekeurig kwam ons een filmplaatje in herinnering. Het was van een hardloopenden Chinees in' Hongkong voor een karretje op wielen, voor een ricksha waarin twee Engelschen sigaretten rookten en het stadsbeeld in zich' opnamen. En omdat onwillekeurig ieder bedenkt, dat een Alkmaarsche chauffeur geen Chi nees is, ziet men er tegen op zich met zware koffers op een bankje te zetten, dat een landgenoot in vlugge vaart door de straten zal moeten trappen. Laat men anderzijds bedenken, dat elk persoonlijk initiatief beloond dient te worden, dat de grootte van een chauffeur vaak omgekeerd evenredig is aan de kracht van zijn kuitspieren en dat het menschelijke paard niets liever ziet dan dat het publiek zoo veel mogelijk van zijn practisch vervoermiddel gebruik maakt. Het is nog even- een kwestie van wennen en aanpassen, maar dat geldt tegenwoor dig niet alleen voor de taxi's. JAARSVELD, 414,4 M. (KRO-uitz.) 8 ANP-ber. 8.05 Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.Gr.pl. 12.15 John Kristel en zijn Trou badours. 12.45 ANP-ber. 1.Gr.pl. 1.15 Verv. van 12.15. 2.Orgelconcert. 2.30 Gr. pl. 3.30 Rococo-octet. 4.Gr.pl. 4.15 Musi- quette en gr.pl. 5.Ziekenpraatje. 5.15 Gr. pl. 5.45 Musiquette en soliste. 6.30 VPRO: Cyclus „Groote mannen in bewogen tijden". .45 Gr.pl. 7.— Rep. 7.20 Gr.pl. 7.30 Rep. 8.ANP-ber. 8.15 Gr.pl. 8.30 KRO-Groot- Amus.-orkest, KRO-Operettekoor en solis ten. 9.45 Gr.pl. 9.55 Wij sluiten den dag. 10.10.15 ANP-berichten. KOOTWIJK, 1875 M. (AVRO-uitz.) 8— ANP-ber. 8.15 Gr.pl. 9.— Ber. (Fr.) 10— Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Omroep orkest en solisten (opn.) Hierna orgelspel. 11.15 Ber. (Eng.) 11.30 Avro-Amus.-orkest. 12.30 Ber. (Duitsch). 12.45 ANP-ber. en event, gr.pl. 1.Gr.pl. 1.45 Ber. (Fr.) 2. Ber. (Duitsch). 2.15 Omroeporkest en solist. .15 Ber. (Fr.) 3.30 Omroeporkest en deel. Ber. (Duitsch). 5.15 Avro-Amus.-orkest, een dameskoor en solisten (opn.) 5.45 Avro- dansorkest. 6.15 Ber. (Eng.) 6.30 Gr.pl. 7.10 Kinderkoor „Zanglust" en het Omroep orkest (opn.) 7.40 Rep. 8.Ber. (Duitsch). 8.15 Ber. (Eng.) 8.30 ANP-ber. en event. gr.pl. 8.45 Da Capo-orkest. 9.15 Ber. (Eng.) 9.30 Omroeporkest, Avro-Operakoor en solist (opn.) 10.Ber. (Duitsch). 10.15 ANP-ber., sluiting. 11.15—11.30 Ber. (Fr.) het examen afgelegd. Door de geringe voor bereiding bleek echter, dat de athletiek, naast klimmen en zwemmen, het grootste struikelblok was, zoodat er tenslotte slechts 8 van de 23 deelnemers slaagden! Wij zullen hopen, dat Alkmaar een gunstiger percen tage aflevert! Voor nadere gegevens zie men elders in dit blad.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2