Demobilisatie van Nederlands weermacht. Nederlandsche arbeiders naar Duitschland. „Opbouwdienst" ingesteld. Zomerkleding niet onder textieldistributie regeling. Bommen op Den Helder en Julianadorp. TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 28 JUNI 1940, Weigering van werk heeft stopzetting van steun tot gevolg. Gisteren werd te Utrecht de 42e vergade ring gehouden van den directeur van. den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling met de directeuren van arbeidsbeurzen. In den voormiddag werd beraadslaagd over de intensiveering van de arbeidsbemiddeling in Nederland in de te genwoordige omstandigheden. Verwacht wordt, dat de Nederlandsche werkgevers, gezien de ontwikkeling der arbeidsmarkt door de oorlogsomstandigheden, bereid zul len zijn veel meer dan vroeger, bij de indienstnemnig van personeel van de diens ten der arbeidsbeurze gebruik te maken. In dit verband kwam ter sprake de uitvoering der verordening op het ontslag van arbei ders, waarover namens de directie van den arbeid door den hoofdinspecteur, den heer Winkel, inlichtingen werden gegeven. In den namiddag vond een bespreking plaats over de werkgelegenheid voor Ne derlanders in Duitschland. Het bleek, dat voor zoover er voor onze arbeiders geen werk in Nederland kan wor den gevonden, Duitschland in staat is, in ruime mate Nederlandsche arbeiders op te nemen. Er is werkgelegenheid "oor Neder landers in welhaast alle beroepen. Het weigeren van werk in Duitschland heeft tot gevolg stop zetting van ondersteuning, van plaatsing bij de werkverschaffing of van uitkeering uit de werkloo- zenkas, tenzij in bijzondere om standigheden anders wordt beslist. Zoo zal o.a. rekening worden gehouden met gezinsomstandigheden, zooals ziekte der huisvrouw, of met vaders van gezinnen met meer dan vier kinderen, beneden den tien jarigen leeftijd. De arbeidsbeurze zijn reeds sedert eeni- gen tijd bezig om onder leiding van den rijksdienst de plaatsing van Nederlandsche Wat er gebeurt met het beroepspersoneel en de dienstplichtigen. Volgens de bepalingen van de wapen stilstandsovereenkomst zou het geheele be roepspersoneel van de Nederlandsche weer macht eigenlijk nog als krijgsgevangen moeten worden beschouwd en derhalve normailter in krijgsgevangenenkampen moeten zijn ondergebracht. De Führer ech ter heeft met ruimhartigheid anders be schikt en ter uitvoeing van deze beschik king heeft de Duitsche commissaris voor de demobilisatie van het Nelerlandsche leger thans richtlijnen uitgegeven, die beoogen de krachten van de Nederlandsche beroeps militairen zooveel mogelijk in dienst van den wederopbouw van het land te stellen. Deze richtlijnen bepalen o.a., dat beroeps militairen ontslagen kunnen worden, in dien zij een verklaring op eerewoord afleg gen, dat zij op geen enkele wijze tegen de belangen van het Duitsche rijk werkzaam zullen zijn. Deze verklaring is vanzelfspre kend. Zij bevestigt slechts een sinds de capitulatie bestaanden toestand. Verder zijn deze beroepsmilitairen na hun ontslag onderworpen aan een meldingsplicht en een beperking vanbewegingsvrijheid, voorzoo ver zij niet in openbare diensten treden, welke onder den rijkscommissaris staan. Beroepsmilitairen kunnen overgaan naar: Het vrije bedrijf, voorzoover zij vaste werkgelegenheid hetzij hier te lande, het zij in Duitschland kunnen aantconen. 2. openbare diensten (politie, opbouw dienst invoerrechten en accijnzen, rivierpo litie e.d.) de overgang naar deze diensten is afhankelijk van de toestemming van den Rijkscommissaris en van het aangaan van een vast dienstverband. 3. den gepensionneerden staat, voorzoo ver recht op pensioen aanwezig is. Als nieuwe diensten wordt een „op- bouwdienst" ingesteld, een instituut, dat waardig aansluit op de maatregelen van het Duitsche staatshoofd tot vermijding van hardheid tegenover den vroegeren te genstander, ja zelfs nog daarboven uit gaat. Demobiliseering van de rest van het Ne derlandsche leger zou voor verreweg het grootste deel van de soldaten neerkomen op werkloosheid. Praktisch stond tot nu toe niets anders open en daardoor waren dui zenden jonge menschen en huisvaders steuntrekers geworden, een toestand, welke op den duur het gezondste en krachtigste volk moet ondermijnen en verlammen. De werkloosheid is een moreele verdelgings oorlog, die een volk in het merg aantast, Daartegen helpt slechts een krachtig aan- paken, geen halve maatregelen, dit leert een ervaring van jaren, dat bewijst een eindelooze lijdensweg, aan welks rand ontel bare, voor het leven gebroken, hopelooze en gedemoraliseerde menschen zijn neerge zonken. Hier roept de vroegere tegenstan der de dappere jeugd van Nederland en geeft haar de gelegenheid zich zelf te hel pen, zich miden in het werkzame leven te plaatsen en de op het slagveld beoefende kameraadschap nu ook op het veld van den arbeid in daden om te zetten. Om misverstanden te vermijden moet ech ter eerst dit worden opgemerkt: de opbouw dienst is geen blijvende ondersteuning doch een voorziening voor een overgangstijd. Hij is ook geen arbeidsdienst, 'zooals die in Duitschland voor de jeugd bestaat. Hij is veeleeï een niet-militaire instelling van den Bij het bombardement op Den Helder door de Engelsche luchtmacht zijn vele niet-militaire doeleinden getroffen. Het hoofdbureau van politie aan het Stationsplein werd geheel vernield Nederlandschen staat en is bestemd om de rest van de Nederlandsche weermacht naar de burgermaatschappij over te brengen, om den werkloozen soldaat te helpen zijn krach ten aan den wederopbouw van zijn land te wijden, zoodat hij als gaaf man en mensch uit de arbeidsgemeenschap den weg naar het vrije bedrijf vindt. Wanneer de werklooze soldaat met behulp van het bemiddelings bureau van den opbouwdienst weder een betrekking gevonden heeft, heeft de opbouw dienst zijn taak in elk opzicht Vervuld. De opbouwdienst is voor alle dienstplichtige onderofficieren en manschappen verplicht, die zich thans bij het leger bevinden en die, na 15 Mei j.l. uit de weermacht ontslagen, thans geen werk hebben gevonden of zich niet vrijwillig voor werkgelegenheid in Duitschland hebben gemeld. De opbouwdienst staat onder de leiding van vrijwilligers, in de eerste plaats onder die van jonge oud-officieren en oud-onder officieren, die voor deze groote taak alle krachten willen en kunnen geven. Het moet een werk zijn naar het hart van vele offi cieren, hun menschen thans weer het leven binnen te voeren en hen te helpen het juiste startpunt te vinden. Dat deze leiders en on der-leiders een financieel zekere positie zullen verkrijgen, spreekt vanzelf. Inge nieurs en eenige andere vrijwilligers zullen aan het leidercorps worden toegevoegd. Strenge discipline is natuurlijk noodzakelijk wil men slagen. De opbouwdienst zal geen nieuwe vorm van werkverschaffing moeten zijn, slechts objecten, voor de gemeenschap van betee- kenis, komen in aanmerking, in de eerste plaats de vele opruimingswerken, die thans noodig zijn. In den landbouw, die in dezen oorlogstijd voor de levensmiddelen voorzie ning van het grootste belang is, zullen be hulpzame handen veel nuttig werk kunnen doen. Hoevéel noodzakelijke werken, die het belang der gemeenschap zouden hebben ge diend, heeft men laten liggen, omdat men er geen geld voor over had. Daarom kan de opbouwdienst op veel gebied goed werk doen: de aanleg van golfbrekers, dijkver zwaringen- en verhoogingen, de aanleg van waterwegen, boschbouw en dergelijke, welke werken grootendeels door ongeschoolde ar beidskrachten kunnen worden verricht. Beter dan werkloos te zijn is het, opbou- wenden arbeid te verrichten de gemeen schap te dienen, dan zal men ook zelf weder werk vinden. NOTARIS TE GOES NAM BIJ ZIJN VLUCHT DE CONTANTEN MEE. Hij wilde ze elders in veiligheid brengen. Door de rechtbank van Middelburg is het faillissement uitgesproken van den heer H. Jonkers-, notaris te Goes. De heer Jonkers, die in Goes een drukke practijk had, is in het begin van den oorlog, op Zondag 12 Mei, van Hoedekenskerke naar Zeeuwsch-Vlaanderen vertrokken er, vandaar per auto verder gereisd. Zijn tegen woordige verblijfplaats is onbekend. Toen men de brandkast opende, bleek, dat de contanten, welke zich daarin moesten bevinden, waren verdwenen. De effecten der cliënten waren nog aanwezig. Later heeft men een schrijven van den notaris ontvan gen, waarin hij mededeelde, dat hij de gelden meegenomen had om deze elders in veilig heid te stellen. In het openbaar belang heeft de officier van justitie het faillissement aangevraagd, hetgeen door de rechtbank is uitgesproken. Door den voorzitter van den raad van toe zicht is tot waarnemend notaris benoemd dc candidaat notaris, mr, M. R. Krans. Wat er van eenige huizen aan de Cornelis Dito-straat te Den Helder overgebleven is na het bombarde ment, dat door de Engelsche luchtstrijdkrachten op de stad werd uitgevoerd De directeur van het rijksbureau voor de distributie van textiel producten door den handel, deelt ons mede, dat de volgende artike len in overleg met de desbetreffen de autoriteiten zijn vrijgesteld van de beperkende betalingen van de distributieregeling voor textielpro ducten van 14 Juni 1940. Echt bont en daaruit vervaardigde ar tikelen. Verduistering-stof en daarvan voor ver duisteringsdoeleinden vervaardigde arti kelen. Parapluie-foudralen, alle soorten zonne schermen, doozen, étui's, beurzen, e.d., zwabbers e.d., stofzuigerzakken, slaapsok- ken, wollen lijfgordels, buik-, borst- en kniewarmers, veters, poetsdoeken, vlaggen, vlaggetjes, en vaandels, kunstbloemen, haar netten e.d., hangmatten. Shawls, hoofddoeken en omslagdoeken voorzoover daarin geen wol is verwerkt. Linoleum en dergelijke vloerbedekking. Lampekappen, lampekappenstof en glans cretonne, pitten en petroleumbranders e.d. Visscherij-artikelen (geen z.g. visschers- garen). Poppenkleeding, speelgoederen en onder- deelen daarvan, voorzoover bestaande uit textiel. Echt zijden en kunstzijden kleedingstof- ken opmaak. Echt zijden en kunstzijden kleedingsstof- fen en kleeding uit deze stoffen vervaar digd, voor zoover het betreft bedrukte en in pastelkleuren geverfde stoffen en arti kelen welke kennelijk bestemd zijn voor zomerkleeding. Lamé en brocaatweefsels en daaruit ver vaardigde kleeding. Lederen kleeding, gummi- en gegum- meerde regenjassen, bruidskleeding, kap en bedmanteltjes, misgewaden, kleeding voor koorknapen en kerkelijke paramenten alsmede ambtskleeding voor de rechterlij ke macht, rijbroeken en specifieke rijklee- ding, avondjaponnen, avondcapes, avond mantels, heerensmokings en rok-costuums, rokhemden en witte vesten. Specifieke zomerkleeding voor dames en heeren uit linnen, katoen, wol en halfwol vervaardigd, voor zoover deze als zoodanig afgewerkt engereed is. Niet toegestaan aan den winkelier is dus het verder aanmaken op voorraad of op be stelling van deze zomerkleeding, welke vrijgesteld is van distributie. Het Bondsgebouw van de Nederlandsche Marine te Den Helder heeft het zwaar te verduren gehad, toen Engelsche bommenwerpers deze week hun vernielenden aanval op de stad richtten WAAROM OPENBARE GEBOUWEN NIET VLAGGEN. Het A.N.P. meldt het volgende: „Het Britsche leugenministerie heeft een bericht laten verspreiden, volgens hetwelk de Duitsche bezettingsautoriteiten bepaald zouden hebben, dat in de toekomst, zoowel de Hollandsche vlag als ook de kleuren van het Huis van Oranje niet meer gehepchen mogen worden. In verband hiermede deelt het rijkscom missariaat voor de bezette Nederlandsche gebieden mede, dat het Londensche bericht iederen grondslag mist en op elk punt een bewuste verdraaiing der feiten vormt. Het hijschen van de Hollandsche, of juister, Nederlandsche vlag, alsmede de kleuren van het Huis van Oranje, is noch door de militaire, noch door de burger-lijke Duitsche autoriteiten in Nederland ver boden. Iedere neutrale waarnemer kan zichzelf er van overtuigen, dat door talrijke hotels en in het bijzonder in de kust- en badplaat sen, de Nederlandsche kleuren zijn uitge stoken. De secretarissen-generaal der Nederland sche ministeries hebben aan de onder hen gestelde openbare diensten en autoriteiten een instructie gezonden, waarin o.a. gezegd wordt: Voorloopig moet op geen enkel open baar gebouw de nationale vlag, de oranje vlag inbegrepen, geheschen worden. Ons volk treurt om dat, wat het verloren heeft, om de velen, die voor hun vaderland sneu velden, in dm strijd verminkt werden of vermist worden. In deze omstandigheden past geen openbaar vreugdebetoon". Havenwerken zwaar beschadigd. Het A.N.P. meldde gisteren het volgende: Engelsche vliegtuigen hebben in den afge- loopen nacht opnieuw bomaanvallen op Den Helder ondernomen. De havenwerken aldaar werden zwaar beschadigd. Een Engelsch vliegtuig heeft eveneens bommen laten val len op Julianadorp. Ook hier teisterden deze bommen de burgerbevolking. Een boerderij werd getroffen, waardoor zes menschen het leven verloren. Deze volkomen nuttelooze en willekeurige aanvallen van Engelsche vliegtuigen verwekken in den lande alom verontwaardiging. MILITAIRE WACHTPOST TE NIJMEGEN AFGEBRAND. Gisteravond is brand uitgebroken in de voormalige militaire wachtpost aan de Waalbrug te Nijmegen, welk gebouw door arbeiders in gebruik was genomen. Om hun kleeren te drogen hadden zij de kachel aangemaakt. De pijp scheen echter niet goed afgeschermd te zijn, zoodat het dak van het wachthuis, dat ruim twintig meter lang was, vlam vatte. Weldra stond het geheele gebouw, dat van hout binnen een z.g. stalen kooi was opgetrokken, in lichter laaie. Na een uur had de brandweer het vuur overmeesterd. Slechts de ijzeren kooi stond toen nog overeind. De schade wordt op enkele duizenden guldens geschat. arbeiders in Duitschland te regelen. De rijksdienst werkt hierbij nauw samen met de sociale afdeeling van den commissaris generaal voor economische zaken en finan ciën. Er hebben zich reeds duizenden ar beiders voor werk in Duitschland bij de arbeidsbeurzen opgegeven. Tusschen 21 en 26 Juni j.l. zijn reeds plus minus 2000 Ne derlandsche arbeiders naar Duitschland vertrokken.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5