DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Een vreedzame regeling tusschen Rusland en Roemenië. Terwijl de Russen oprukken, ontruimen de Roemenen de opgeëisehte gebieden. Roemenië stemt in met de militaire bezetting. Officieel communiqué over de Russisch-Roemeensche onderhandelingen. DE BEZETTING VAN CZERNOWITZ. Het Duitsche frontbericht. Het Italiaanschlegerbericht ALKMAARSCHE COURANT. 'witsersclie laven van militaire ?n geïnter- INKRIJK. enbare wer- dat in over- autoriteiten jen het ein- fGELAND 'keer. - Bijna lenland van der gestaakt. de kazemat- in springstof - teeds verder er bezetting, roort op de >m den steun, linie moest ijd in het in- bestond dus van spring- daarbij ware noesten leve- u Dat dit wa- iezen leed, is Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 132 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 29 Juni 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Wij hebben gister reeds in onze stadseditie meegedeeld, dat de Russische troepen gisteren bij het aanbreken van den dag den opmarsch op Roemeensch gebied hebben aangevangen en dat zich geen incidenten hebben voorge daan omdat de Roemeensche troepen bevel hebben gekregen zich ordelijk en zonder weerstand te bieden terug te trekken. Heele escadrilles vlieg tuigen gingen vooraf en beschermden den opmarsch der Russen, die blijk baar eerst de opgeëisehte gebieden willen bezetten alvorens de detailkwesties te bespreken. Een vreedzame regeling tusschen Roemenië en Rusland. Over alle sovjet-Russische zenders is een speciaal bericht uitgegeven, waar in wordt medegedeeld, dat in den loop der laatste dagen tusschen de sovjet- regeering en de Roemeensche regeering een vreedzame beslissing tot stand is gebracht in het Sovjet-RussischRoemeensche conflict betreffende Bes- sarabië en het noorden van de Boekowina. Op 26 Juni heeft de commissaris van bui- tenlandsche zaken Molotof den Roemeen- schen gezant in Moskou Dividescu een nota overhandigd, waarin de Sovjetregeering, verwijzende naar het historisch behooren van Bessarabië tot Rusland en de bezetting van dit gebied in 1918 door Roemenië, de onmiddellijke oplossing voorstelt van het Bessarabische probleem onder de volgende voorwaarden: 1. Bessarabië moet onmiddellijk aan de Sovjet-Unie worden teruggegeven. 2. Het noordelijke deel der Boekowina moet afgestaan worden aan de Sovjet-Unie volgens een aan de documenten toegevoeg de kaart. Iri haar nota spreekt de Sovjet-regeering verder de hoop uit, dat de Roemeensche regëering deze voorstellen zal aanvaarden en aldus het conflict tusschen de Sovjet regeering en Roemenië zal brengen tot een vreedzame oplossing. De Sovjetregeering verwachtte het antwoord van de Roemeen sche regeering in den loop van 27 Juni. Op 27 Juni heeft de Roemeensche gezant te Moskou de Sovjet-regeering een ant woord doen toekomen volgens hetwelk de Roemeensche regeering instemt met de vreedzame regeling der in de Sovjet-nota behandelde vraagstukken en bereid is, met de Sovjetregeering onderhandelingen op zoo breed mogelijken grondslag aan te knoopen. De Sovjetregeering wordt ver zocht, tijd en plaats daarvoor te bepalen. Harerzijds zal de Roemeensche regeering gedelegeerden benoemen. Zij hoopt, dat de oplossing der genoemde vraagstukken tot een goede overeenstemming en vriendschap tusschen beide landen zal leiden. Op de mondelinge vraag van Molotof, of de Roemeensche regeering onmiddellijk be reid was, Bessarabië en de noordelijke Boe kowina aan de Sovjet-Unie af te staan, ant woordde de Roemeensche gezant bevesti gend. In een nieuwe nota aan de Roemeensche regeering verklaardde de Sovjet-regeering, dat het antwoord der Roemeensche regee ring vaag was, dat het geen duidelijke aan vaarding der Russische eischen inhield. Uit de verklaring van Davidescu ieidde de Sovjetregeering echter af, dat de Roe meensche regeering er mee instemde en wenschte, dat de Sovjetregeering overeen stemming werd bereikt. Zij stelde derhalve voor: 1. De Roemeensche troepen zullen in den loop van 4 dagen (te beginnen op 28 Juni te 14 uur) het gebied in kwestie ontruimen; 2. De Sovjettroepen zullen op hetzelfde oogenblik met de bezetting van dit gebied beginnen; 3. De Sovjet-Russische troepen zullen in den loop van 28 Juni de steden Czernowitz, Kisjinew en Akkerman bezetten; 4. De Roemeensche regeering zal waar borgen geven voor de bescherming en de onbeschadigde overdracht van alle open bare gebouwen, verkeersmiddelen enz., in het te bezetten gebied. 5. Een gemengde commissie van Roe meensche en Sovjet-Russische vertegen woordigers zal bijeen komen om de vraag stukken, welke samenhangen met de eva cuatie van het gebied in kwestie te rege len. Verder verlangt de Sovjet-regeering in deze nota een antwoord van de Roemeen sche regeering vöor 28 Juni te 12 uur. Op 28 Juni te 11 uur overhandigde de Roemeensche gezant te Moskou het volgen de antwoord: „De Roemeensche regeering verklaart in te stemmen met de militaire bezetting van Bessarabië en de noordelijke Boekowina, alsmede met de bepalingen voor de evacua tie voor dit gebied. Zijn verzoek eebter om verlenging van den voor de bezetting vast- gestelden termijn (punten 1 en 2 der Rus sische voorstellen)". De Sovjet-regeering heeft zich bereid ver klaard de bezetting eenige uren uit te stel len. Tot vertegenwoordigers in de gemengde commissie heeft de Sovjet-regeering de ge neraals Koslow en Boldin benoemd. De commissie heeft haar zetel te Odessa. Na de aanvaarding der Sovjet-Russische voorstellen door de Roemeensche regeering hebben de Russische troepen op 28 Juni te 2 uur de grens overschreden. Zij rukken op om de steden Czernowitz, Kisjinew en Ak kerman te bezetten. De Sovjet-Unie wenschte een on middellijke regeling. In het officieele communiqué over de Sovjet Russisch-Roemeensche onderhande lingen wordt gezegd: Op 26 Juni heeft Molotof tot den Roemeen- schen gezant te Moskou, Davidescu, het vol gende vertoog gericht: „In. 1918 heeft Roeme nië, gebruik makende van de militaire zwakheid van Rusland, de Sovjet-Unie met geweld een deel van haar gebied, Bessarabië, ontnomen en daarmede de eeuwenoude een heid van het in hoofdzaak door Oekrainers gekoloniseerde Bessarabië met de Oekrain- sche Sovjet-republiek geschonden. De Sov jet-Unie heeft zich met dit gewelddadige af scheuren van Bessarabië nooit verzoend. Zij heeft dat herhaaldelijk en openlijk voor de geheele wereld verklaard. Daar thans de militaire zwakheid van de Sovjet-Unie tot het verleden behoort en de bestaande inter nationale toestand een zoo snel mogelijke regeling der vroeger niet besliste vraag stukken eischt en met het doel, eindelijk de basis voor een duurzamen vrede tusschen de staten te leggen, meent de Sovjet-Unie, dat de noodzakelijkheid en het tijdstip gekomen zijn om in het belang van het herstel dei- rechtvaardigheid, in samenwerking met Roe menië, over te gaan tot een onmiddellijke regeling van de teruggave van Bessarabië. De Sovjet regeering verklaart, dat dit vraag stuk organisch verband houdt met dat van de teruggave aan de Sovjet-Unie van het deel der Boekowina, welks bevolking in overgroote meerderheid met de Sovjet Oekraine verbonden is, zoowel door het ge meenschappelijke historische lot als door de I gemeenschap van taal en nationale samen stelling. Een dergelijk feit zou te rechtvaar digen zijn daar de afstand van het Noorde lijke deel der Boekowina aan de Sovjet- Unie, zij het ook in geringe mate, beschouwd kan worden als schadeloosstelling voor de reusachtige verliezen, die de Sovjet-Unie en de bevolking van Bessarabië zijn toegebracht door de 22-jarige heerschappij van Roe menië in Bessarabië. De Sovjet regeering stelt de Roemeensche regeering voor Bessarabië aan de Sovjet- Unie terug te geven en het N. deel der Boe kowina af te staan. Zij hoopt, dat de Roe meensche regeering dezen eisch inwilligt en daardoor de mogelijkheid schept, dat langs vreedzamen weg het langdurige con flict tusschen beide staten bijgelegd wordt. Zij verwacht het antwoord der Roemeen sche regeering in den loop van den 27en Juni. Het Roemeensche antwoord. Op 27 Juni heeft de Roemeensche gezant Molotof het antwoord zijner regeering over handigd, waarin gezegd wordt: „evenals de Sovjet regeering bezield door den wensch, door vreedzame middelen alle kwesties op gelost te zien, welke verschil van meening tusschen de Sovjet-Unie en Roemenië zou den kunnen veroorzaken, verklaart de Roe meensche regeering bereid te zijn onver wijld in den ruimsten geest over te gaan tot vriendschappelijke en gemeenschappelijke onderhandelingen over alle voorstellen, welke van de Sovjet regeering zijn uitge gaan. In overeenstemming daarmede ver zoekt zij de Sovjet regeering plaats en tijd voor besprekingen te willen vaststellen". Kiesjenef en Akkerman. Het Roemeensch parlement bijeengeroepen. Vrijdagmiddag heeft de Roemeensche mi nisterraad vergaderd. Na afloop werd een officieel communiqué verstrekt, waarin het Roemeensche volk wordt medegedeeld, dat zijn regeering den afstand van Bessarabië en Noord-Boekowina ingewilligd heeft. Verder wordt medegedeeld, dat de steden Czernowitz, Kiesjenef en Akkerman heden middag door de Russen bezet werden. De ministerraad heeft zich bezig ge houden met de kwestie van de verzorging der vluchtelingen. Het parlement zal morgen, Zaterdag, bijeenkomen. Daartoe is een ko ninklijk decreet uitgevaardigd. Daar volgens de Grondwet voor het afstaan van gebied een besluit van het parlement noodig is en dit niet door de kroon of door de regeering alleen kan gebeuren, wordt aangenomen, dat het parlement een besluit zal moeten nemen over het afstaan van Bessarabië en de Noordelijke Boekowina aan Rusland. De Roemeensche regeering uitgebreid. De hedennacht gewijzigde regeering is nog vergroot door het toetreden van twee ver tegenwoordigers van rechtsche nationale kringen. De leider van de vroegere IJzeren Garde en opvolger van Codreanu, Hora Sima, is benoemd tot onderstaatssecretaris van On derwijs, en de leider van de eveneens rechtsch-nationaalgezinde „Studentengenera tie 1922", dr. Simionescu, tot onderstaats secretaris van Volksgezondheid. Het ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft voor het geheele land voor den tijds duur van drie dagen alle feestelijkheden, theater- en bioscoopvoorstellingen, alsmede alle openbare muziekuitvoeringen, ver boden. Hedenavond om half zeven heeft een Sovjet-Russische generaal bezit genomen van de stad Cernauti. Hetzelfde geschiedde even later te Chisinau en Cotatea Alba aan de monding van de Dnjester. Er hebben zich enkele incidenten voor gedaan, o.a. te Cernauti, waar Joden met steenen hebben geworpen naar twee vracht auto's, die Roemeensche soldaten vervoerden. De soldaten openden hierop het vuur, waar bij verscheidene Joden gewond werden. Te Cluj, de hoofdstad van Transsylvanië, zijn betoogingen gehouden voor een onmiddel- lijken oorlog tegen Sovjet-Rusland. De poli tie dreef de betoogers uiteen. Volgens den tekst van de nota, die van daag door Moskou aan de Roemeensche re- geering is overhandigd, blijkt, dat zoodra de bezetting van de door de Sovjet-Unie ge- eischte gebieden voltooid is, de Sovjet-Unie het conflict met Roemenië als geregeld zal beschouwen. GENERAAL MITTELHAUSER KONDIGT STAKING DER VIJANDELIJKHEDEN IN SYRIË AAN. Reuter meldt uit Jerusalem, dat de Fran- sche opperbevelhebber in Syrië, generaal Mittelhauser, de staking der vijandelijk heden in Syrië heeft aangekondigd. OOK FRANSCHE TROEPEN IN NOORD-AFRIKA LEGGEN WAFENS NEER. In welingelichte Italiaansche kringen be vestigt men het bericht, dat de opperbevel hebber der Fransche strijdkrachten in Noord-Afrika, generaal Nogues, op grond van het bevel van den generalissimus Wey- gand, zijn troepen in Marokko, Tunis en Al gerije order gegeven heeft, de wapens neer te leggen. Het oppercommando der weermacht maak te gister bekend: Zooals in het wapenstilstandsverdrag was bepaald, hebben onze in de kuststrook op trekkende snelle afdeelingen ten Z. van Bayonne de Spaansche grens bereikt. Daar mede is de geheele kust van het Kanaal en den Atlantischen Oceaan van Frankrijk in ons hechte bezit. Gevechtsgroepen van het luchtwapen heb ben ook in den nacht van 28 Juni wapen fabrieken en haveninstallaties in Z.- en Midden-Engeland met succes met bommen aangevallen. Ontploffingen en felle branden werden voor een deel nog lang na de aan vallen waargenomen. Op 27 Juni vlogen overdag op verscheidene plaatsen van de Nederlandsch-Belgische kust Britsche vliegtuigen binnen. Zij werden door onze jachttoestellen aan gevallen, waarbij op een plaats alle 6 naar binnen gevlogen toestellen neergeschoten werden. Twee andere vliegtuigen gelukte het, gedekt door laaghangende afwisselende wolkbanken door te dringen tot in de streek van Hannover en bommen neer te werpen. Er vielen verscheidene dooden en gewonden en er werd eenige materieele schade aange richt. Ook in den nacht op 28 Juni vlogen weder om Britsche vliegtuigen W.- en N.-Duitsch- land binnen. Op verscheidene plaatsen onder meer ook op woonhuizen, werden bommen geworpen, waarbij verscheidene personen werden gedood of gewond. Onze nacht jagers schoten drie vijandelijke vliegtuigen neer. Bij een aanvalspoging op het vliegveld StavangerSola werd een Engelsch vlieg tuig nog tijdens de nadering boven zee neer geschoten. Het luchtafweergeschut der marine haal de twee vijandelijke vliegtuigen neer. Legerbericht nr. 17 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt ais volgt: Schitterende en intensieve actie der lucht macht in Noord-afrika en Italiaansch Oost- Afrika. De gebieden achter het vijandelijk front en de gemotoriseerde Engelsche afdee lingen werden met succes gebombardeerd en beschadigd aan de grens van Cyrenaica. In luchtgevechten werd een Britsch toe-; stel gedwongen te landen nabij Asmara. De ongedeerde inzittenden werden gevangen genomen. Bij Assab werd een toestel neerge schoten, twee andere toestellen werden ernstig beschadigd. DUITSCHLAND EN DE GEBEURTENISSEN IN ROEMENIE. De economische belangen van Duitschland worden niet be- invloed. Van semi-officieele zijde wordt uit Ber lijn gemeld: Op belangstellende vragen van buiten landsche journalisten, of door de oplossing van het Bessarabische vraagstuk tusschen de Sovjetunie en Roemenië de economische belangen van Duitschland beinvloed wor den, is door welingelichte Duitsche zijde ge antwoord, dat zulks niet verwacht of ge vreesd wordt, temeer daar Duitschland steeds begrepen heeft hoe het zijn eco nomische belangen in Z. O.-Europa op de juiste wijze moest behartigen. Naar aan leiding van de gebeurtenissen zelf, die zich, naar wordt opgemerkt, zonder verstoring van de rust op den Balkan afspelen, is er op het oogenblik noch van officieele, noch van semi-officieele zijde een standpunt be kend. In politieke kringen kan men echter de opvatting hooren, dat de oplossing van het Bessarabische vraagstuk in de thans ge volgde vorm een verstandige regeling be teeken t. De vraag komt naar voren, of juist het Bessarabische vraagstuk in de Sovjet-Rus- sische-Roem. betrekkingen zich zoo zouden hebben toegespitst, wanneer de Engelsche invloed in Roemenië een van werkelijk heidszin getuigende en nuchtere, met de gegeven omstandigheden rekening houden de beoordeeling van de kwestie, die op een oplossing wachtten, niet had tegengewerkt. Blijkbaar heeft men in Boekarest het ge vaar en de schadelijkheid van dezen Engel- schen invloed niet bijtijds onderkend. Thans erkent men in Roemenië, dat de Engelsche politiek, in Zuidoost-Europa een nederlaag heeft geleden. In politieke Duitsche kringen wordt op gemerkt, dat een dergelijke liquidatie van de Engelsche politiek van garanties op den Balkan, weliswaar door den huidigen toe stand van Engeland afgedwongen, ook door de onmiddellijk hierbij betrokkenen in geen geval kan worden betreurd. De positie van generaal de Gaulle. - Officieel wordt medegedeeld, dat de Britsche regeering generaal de Gaulle als den leider van alle vrije Franschen beschouwt, onge acht waar zij zich bevinden of zich verbin den om de zaak der geallieerden te steunen. ALLEEN FRANSCHE REGEERING TE BORDEAUX WORDT DOOR AMERIKA ERKEND. De Fransche ambassadeur, graaf de Saint Quentin in Washington, heeft volgens de Washington Post verklaard, dat voor hem alleen maar de zich in Frankrijk bevindende Fransche regeering bestaat, en dat hij met het z.g. nationale comité van de Gaulle te Londen niets te maken heeft. DE LEVENSMIDDELENVOORZIENING IN ENGELAND. Uit Stockholm wordt gemeld; De levens middelenvoorziening van Engeland wordt gekenmerkt door het feit, dat de Engelsche bladen op aanraden der regeering een ver scherpte rantsoeneering eischen. Zij wijzen daarbij op het onweerlegbare feit, dat de voorraden van Engeland niet onuitputtelijk zijn. Tegelijkertijd is de propaganda voor een grootere productie van levensmiddelen toe genomen. De vrees voor parachutisten heeft er toe geleid, dat thans de naamplaten, waarop plaatsnamen staan vermeld, in bijna alle deelen van de stad Londen zijn ver wijderd. BRITSCHE MILITAIREN ONTRUIMEN KANAAL-EILANDEN. Naar officieel uit Londen wordt medege deeld, hebben de Engelsche militairen de Kanaal-eilanden ontruimd. Alle gewapende strijdkrachten en de geheele militaire uit rusting zijn reeds var. de eilanden wegge haald. VERGADERING VAN DEN BULGAARSCHEN MINISTERRAAD. De Bulgaarsche ministerraad heeft gis termiddag vijf uur lang vergaderd. Tijdens een pauze in de vergadering heeft de mi nister van buitenlandsche zaken Popof den Hongaarschen gezant te Sofia ontvangen. In verantwoordelijke Bulgaarsche krin gen wordt de ontwikkeling van den toe stand met stijgende aandacht gevolgd. Naar vernomen wordt, zou Bulgarije eenige mili taire maatregelen' hebben genomen. JAPANSCHE TROEPEN LANGS D*. GRENS VAN HONGKONG. Japansche troepen hebben hun stellingen langs de grens van Hongkong betrokken. Sjajoejoeng is eveneens bezet. Deze laatste plaats vormt een belangrijk wapendepót voor Tsjang Kai Sjek. De bezetting van de Oostelijke grens van Fransch Indo-China door Japansche troepen gaat systematisch verder. BOMMEN OP HARNE. i In den middag van 26 Juni dook uit laag hangende wolken een Britsch vliegtuig op boven het centrum van de stad Harne in Westfalen en wierp 8 explosieve bommen op een woonwijk. Vier personen werden ge dood, 10 zwaar gewond en verschillende licht gewond. Onder de dooden waren 3 kinderen, die op straat speelden. Twee woonhuizen zijn zwaar beschadigd. In den verren omtrek bevindt zich noch een mili tair doel, noch een fabriek. DE LUCHTAANVALLEN OP ITALIË. Uit Genua wordt gemeld: De buitenland sche journalisten, die de schade in oogen- schouw hebben genomen, welke door vij andelijke bomaanvallen is aangericht, heb ben er zich ten volle van kunnen over tuigen, dat geen enkel militair of maritiem doel is geraakt. Zij hebben vastgesteld, dat de slachtoffers van den aanval uitsluitend burgers zijn en dat de materieele schade zeer beperkt is. Te Sestri Ponente, waar zich een marinewerf bevindt, heeft de vijand 250 schoten gelost, waardoor 11 huizen van burgers zijn vernield, terwijl 3 dooden en talrijke gewonden zijn te betreuren. DE BOTERVOORZIENING VAN DUITSCHLAND. De Duitsche botervoorziening heeft zich als gevolg van de rationeel doorgevoerde melkproductie zoo gunstig ontwikkeld, dat voortaan aan iedereen, die hiervoor in aan merking komt, een extra rantsoen van 125 gram kan worden toegestaan. De in de koel huizen opgeslagen voorraden boter zijn, naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, tot een tot dusver nog nooit bereikte hoeveel heid gestegen. Ook de toestand op andere gebieden der levensmiddelenvoorziening is gunstig. DE HONGAARSCHE MINISTERRAAD BIJEEN. Gister heeft de ministerraad vergaderd en hierna de opperste verdedigingsraad. Hongarije wacht de gebeurtenissen met discipline en kalmte af. Gisteravond werd medegedeeld, dat de Hongaarsche regeering in verband met den in Roemenië ontstanen en nog niet geheel opgehelderden toestand besloten heeft, langs de geheele Roemeen sche grens een strengere controle in te stel len.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1