DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Maarschalk Balbo gesneuveld. Het Duitsche legerbericht. Een Duitsch witboek over de voorgeschiedenis van den oorlog in België en Nederland. Engeland en Frankrijk hadden de neutraliteit van België en Nederland willen schenden. Duitsch eri Italiaansch commentaar. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementspriis per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. No. 153 Maandag 1 Juli 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang „Bij een vijandelijk bombardement boven To.l6oerk, op 28 Juni, is het door Italo Bal- io bestuurde vliegtuig brandend neerge stort. Italo Balbo en de andere leden der bemanning zijn om het leven gekomen. De vaandels der strijdkrachten van Italië nei- ,en zich ten teeken van hulde en hoog eer- t1 ewijs aan de nagedachtenis van Italo Bal- 'O, vrijwilliger en alpenjager in den wereld- jorlog, lid van het viermanschap der revo- utie, oceaanvlieger en luchtmaarschalk, in den strijd gevallen". Maarschalk Balbo, gouverneur van Libye, is een der bekendste en actiefste figuren vatj het fascistische Italië geweest. Hij is in 1896 geboren in de provincie Ferrara. Reeds in zijn jonge jaren voelde hij zich tot de politiek aangetrokken. In den wereldoorlog strafed hij als vrijwilliger, eerst als Alpen jager, lal^r bij de luchtmacht. Hij werd '-«tneermalen wegens dapper gedrag onder scheiden en tenslotte bevorderd tot officier. [Na den wereldoorlog verwierf hij te Flo- n rence den doctorstitel. In 1915 had hij Mus- uden.stfi11! leeren kennen. Onmiddellijk bleken tken zij dezelfde denkbeelden te hebben en in zeer korten tijd had Balbo de geheel Po- vlakte tot Milaan voor de nieuwe gedach ten gewonnen. Aan de zijde van Mussolini, de Vecchi en de Bono maakte hij den marsch naar Rome mede; sedertdien voerde hij den titel „quadrumvier" Bij den opbouw van het nieuwe Italië werd hij aanvankelijk belast met het bevel over de vrijwillige nationale veiligheids militie. In 1925 werd hij onderstaatssecreta ris in het ministerie van economische za ken, om tenslotte in het ministerie van luchtvaart een arbeidsterrein te vinden, dat bij zijn aanleg paste. In 1929 werd hij be vorderd tot generaal en belast met de lei ding van het ministerie; in 1933 werd hij luchtmaarschalk en gouverneur van Libye en maakte hij o.a. rijn bekende vlucht met een'eskader naar New-York, waarbij hij den eersten dag in Schellingwoude landde. De koloniseering van Libye kan als z'Jn werk beschouwd worden. Zeer bekend is de groote koloniseeringsactie, die op zijn initia tief in 1938 begon met het vertrek van 20.000 Italianen naar Libye. Ook do inlijving van Libye op staatsrechtelijk en administra tief gebied is in de eerste plaats aan hem te danken. Balbo was een der bekendste Ita- liaansche vliegers. Bijna dagelijks zat hij aan het stuur en onder zijn leiding werd de opzienbarende etappevlueht Rome-Brazilië in December 1930 en Januari 1931 vol bracht. In 1938 bracht Balbo een bezoek aan Duischland, waarbij hij vriendschapsbetrek kingen aanknoopte met generaal-veldmaar- Göring, die het volgende jaar op zijn j^^t|idiging een bezoek aan Italië en Libye De vlaggen halfstok. Gister en heden worden, in verband met den dood van Balbo alle vlaggen op de Ita- liaansche vliegvelden en openbare gebou Wen halfstok geheschen. Na den dood van den maarschalk. De heldendood van den maarschalk heeft m geheel Libye de grootste droefheid ge- wekt. Op plechtige wijze hebben de troepen e Toboerk hulde gebracht aan de nage dachtenis van den maarschalk en zijn ka meraden. Tegen het vallen van den avond begaf zich de rouwstoet op weg naar Ben ghazi. Uit de landbouwdorpen van de hoogvlak- te stroomde de Italiaansche en Mohamme- daansche bevolking toe om Balbo de laat- S e brengen. In den loop van den nacht kwam het stoffelijk overschot der ge- vallenen te Benghazi aan. In Duitschland heeft de dood van den maarschalk diep medegevoel gewekt en worden in de pers zijn groote verdiensten uitvoerig uiteengezet. ^eutsche Algemeine Zeitung schrijft; Itahe ;eeft 'n groot man verloren, Duitsch land een van zijn grootste en dapperste vrienden. Börsenzeitung schrijft: Italo Bal- Het opperbevel van de weermacht deelt mee: In den nacht van 29 op 30 Juni hebben Duitsche gevechtstoestellen de havenwerken en wapenfabrieken in Engeland en Schotland met bommen aangevallen. Op vele plaatsen worden ontploffingen en branden waarge nomen, voornamelijk in de haven van Car diff en Bristol, waar verscheidene benzihe- opslagplaatsen in vlammen opgingen. Vlieg velden bij Lincoln, Nottingham en York wa ren het doel van nieuwe succesrijke lucht aanvallen. Britsche vliegtuigen hebben des nachts in N.- en W.-Duitschland op verscheidene plaatsen niet-militaire doelen met bommen aangevallen. De aangerichte materieele schade is onbeteekenend. In een Westduit- sche stad beschoot een Britsch vliegtuig de voor het blusschen van een brand uitgerukte brandweer met machinegeweren. DE BEZETTING DER OPGEEISCHTE GEBIEDEN. De Sovjet-Russen zijn naar Tass meldt, in het N. der Boekowina aangekomen op de met Roemenië overeengekomen grens lijn. In Bessarabië rukken de troepen op naar de nieuwe grens langs Proet en Donau. Gemotoriseerde strijdkrachten hebben het spoorwegstation Engheni aan den linkeroever van den Proet bezet. Gemotoriseerde infanterie met tanks is in Cagoel aan den Proet en in Reni aan de Donau binnengerukt. Parachutetroepen hebben de stad Ismail aan de Donau be zet. De opmarsch is overal zonder inci denten geschied. DE BESPREKINGEN DER WAPEN STILSTANDSCOMMISSIE TE WIESBADEN. In hotel „Nassauer Hof" te Wiesbaden heeft gisterochtend om 11 uur de offi- cieele opening plaats gevonden van de vergaderingen van de wapenstilstands commissie, waaraan alle Duitsche en Fransche vertegenwoordigers hebben deelgenomen. Precies om 11 uur verscheen de leider van de Duitsche delegatie, ge neraal von Stuelpnagel, met de leidende personen van de Duitsche delegatie. On middellijk daarna betraden de leden van de Fransche delegatie de zaal. De dele gaties werden vervolgens aan elkaar voorgesteld. De tolk noemde eerst de namen van de Fransche vertegenwoordigers; voor het leger, generaal Huntzinger, die leider is van de delegatie, generaal Muchard voor de luchtmacht, luitenant-kolonel Humbert en kapitein ter zee Tracou. Daarop wer den de namen van de Duitsche vertegen woordigers voorgelezen: generaal von Stuelpnagel, leider van de delegatie, lui tenant-generaal Mieth voor het leger luitenant-generaal Förster voor het luchtwapen, kapitein ter zee Wever voor de marine en luitenant-kolonel Huener- mann voor economie en industrie. Nadat de beide delegaties met elkaar hadden kennis gemaakt, betraden de overige Duitsche en Fransche leden der commissie de zaal. Nadat alle gedelegeer den, ongeveer 40 personen, aan de groote tafel hadden plaats genomen, opende generaal von Stuelpnagel de bijeenkomst met de volgende woorden, die onmiddel lijk werden vertaald: Hierbij verklaar ik de besprekingen van de wapenstilstandscommissie voor geopend. De wapenstilstandscommissie heeft tot taak de bepalingen, die zijn neergelegd in het wapenstilstandsver drag, uit te voeren. Eveneens heeft zij rekening te houden met de regelingen, die uit het ItaliaanschFransche wapen stilstandsverdrag voortvloeien. FRANSCHE ONTSTEMMING OVER CHURCHILL. Churchills verwijten tegen Frankrijk en in het bijzonder tegen minister-president Pétain hebben de ernstige ontstemming der Fransche bladen opgewekt. De Matin spreekt van een „besmeuring van de Fransche cocarde". Voor u, meneer Churchill, is in Frankrijk geen plaats meer, aldus het blad. Ook de Paris-Soir keert zich tegen de pogingen van Engeland, onder het rond maarschalk Pétain geschaarde Fran sche volk oneenigheid en tweedracht tot stand te brengen. Het blad Dernieres Nöuvelles de Paris kenschetst de nieuwe houding van Frank rijk als die van een „neutraal land", dat ijvert voor correcte betrekkingen met (3e vertegenwoordigers van het land, dat Frankrijk overwonnen heeft. bo was het prototype van den strijdvaardi- gen Italiaan, gevormd door het fascisme. Telegrammen van deelneming. De Führer heeft naar aanleiding van den heldendood van maarschalk Balbo een tele gram tot den Duce gericht. Ook Göring en Von Ribbentrop hebben telegrammen van rouwbeklag aan - Musso lini en Ciano gezonden. INSPECTIEREIS VAN MUSSOLINI. Mussolini heeft Zaterdag in het kader van een inspectiereis een bezoek gebracht aan de Italiaansche troepen aan het front der W. Alpen en aan de in het Johannes ziekenhuis in Turijn liggende gewonde soldaten. In Villar Poccardo, Piano San Nicolo en op den pas van den Mont-Cenis bezichtigde de Duce de verschillende troepeneenheden. Daarna begaf Mussolini zich op Fransch gebied. Overal waren duidelijk de sporen van de oorlogshandelingen te zien. Van de straten waren groote gedeelten door het goed gerichte Italiaansche artillerievuur vernield. In den sector Lanslevillard strekt zich de Italiaansche bezetting van Fransch gebied uit van het dal van de Arce tot aan Beesans en Braman en omvat de plaatsjes Lanslevil lard, Lanslebourg, Termignon en Soliers. In Termignon wachtten afdeelingen Alpentroe pen op het bezoek van den Duce, die zich tot naar de verste voorposten begaf. Bij Bra man, dicht bij de grens van het door de Ita liaansche troepen bezette gebied, bezichtigde de Duce het 63ste regiment infanterie. Van hieruit keerde Mussolini van Ulzo terug, waar hij den Italiaanschen kroonprins en opperbevelhebber van de W. legergroep trof. In den mddag zette Mussolini zijn reis voort. Bij den pas van Mingenevro begaf Mussolini zich opnieuw op Fransch gebied. De inspectiereis van Mussolini, die overal door de troepen en de bevolking met groot gejubel was ontvangen, vond in Pinerlo haar einde. De Duce heeft, naar de speciale cor respondent van Stefani meldt, Zondag zijn inspectietocht' door het oorlogsgebied voortgezet en den sector van het eerste leger, dat onder bevel van generaal Pin tor staat, bij den Colle Delia Madalena bezocht. De bevolking van alle dorpen, waardoor de Duce kwam, bracht hem een geestdriftige hulde. Bij den Colle Delia Madalena betrad Mussolini Fransch gebied. Ook op den terugweg werd hij door soldaten en bevolking stormachtig toegejuicht. DE TOESTAND IN ENGELAND. Engeland is de laatste dagen niet tot rust gekomen, schrijft de Londensche correspon- dènt van „Ya". Men krijgt den indruk, als of de Engelschen dagelijks verwachten, dat hun eiland in een vulkaan zal worden ver anderd. De Engelsche arbeiders moeten meer dan 90 uur per week werken. Op eiken straathoek worden barricaden en kleine vestigen aangelegd. De Londensche cor respondent van „A.B.C." schrijft, dat de En gelsche hoogmoed en haat jegens al hetgeen op het vasteland gebeurt, met den dag toe neemt. Als kenmerkend voorbeeld hiervoor haalt de Spaansche correspondent de vol gende zinsneden aan uit de „Daily Express": „Wij zullen die Europeesche heeren eens toonen, wat er gebeuren zal als zij zich in onze zaken mengen. DE POSITIE VAN CHAMBERLAIN. In verband met de mogelijkheid van een aftreden van Chamberlain schrijft de Lon densche correspondent van „Nye Dagligt Allehanda" o.a., dat men van den vroegeren Britschen eersten minister en van Halifax eischt, dat zij uit eigen beweging zullen af treden. Zoowel de labourpartij als de libera len beweren, dat zulk een aftreden van de oude ministers het beste zou zijn. De cor respondent meent, dat de reden, waarom men tot dusver heeft nagelaten Chamber lain en zijn aanhangers uit hun functies te verwijderen, daarin ligt, dat deze maatregel een te groot opzien zou baren, daar nog een groot aantal aanhangers van het oude regiem officieele functies bekleedt. ENGELAND STAAT ALLEEN. Uit Stockholm wordt gemeld: Ofschoon enkele Engelsche dagbladen nog hardnekkig aan hun droomen vasthouden, dat het Fransche imperium toch nog voor Engeland zal vechten, zoo heeft men toch in bevoegde Engelsche kringen ingezien, dat Engeland thans definitief alleen zal moeten vechten. Nu generaal Mittelhauser in Syrië en ge neraal Nogues in Marokko de wapens heb ben neergelegd, verklaren de Engelsche bladen, dat hierdoor de geheele georgani seerde Fransche tegenstand niet alleen in het moederland, doch ook in het geheele koloniale rijk van Frankrijk heeft opgehou den. VOORWAARDEN VOOR SAMENWERKING TUSSCHEN NOORD- EN ZUID-IERLAND. De minister-president van Noord-Ierland, lord Craigavon, heeft in een bijeenkomst in het graafschap Down verklaard, dat hij be reid is, met de Valera nauw samen te wer ken op het gebied van de gemeenschappe lijke verdediging, onder voorwaarde, dat: 1. Ierland zich eveneens aan de zijde van Groot-Britannië en het imperium .schaart; 2. Alle Duitschers en Italianen uit Ierland worden gezet, en 3. De Valera zich verplicht, niet de kwestie van de grondwet ter tafel te brengen. Het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn heeft thans het vijfde Witboek over het vraagstuk van de schuld aan den oorlog gepubliceerd. Dit document draagt tot titel „documenten over de politiek van de westelijke mogendheden tot uitbreiding van den oorlog". Het handelt over de be sprekingen van de generale staven van Engeland en Frankrijk met die van België en Nederland. Concludeerend wordt in het Witboek vastgesteld: Ten eerste: Sedert het einde van den we reldoorlog zijn de bespreking gen tusschen de generale staven van België en Frankrijk nooit afgebroken. Hetzelfde geldt voor de samenwerking tus schen de Belgische en Engel sche generale staven. Op gelijke wijze heeft de Ne- derlandsche regeering ver gaande militairen overeenkom- ten gesloten met Engeland en Frankrijk. 'e: Het materiaal, dat door de Duitsche troepen bij hun op marsch in België is buitge maakt en waarvan thans de eerste documenten worden gepubliceerd, toont onweerleg baar aan, dat de reeds in Sep tember Fransch-Britschen op marsch naar het Ruhrgebied door België en Nederland tot in de kleinste bijzonderheden was voorbereid. Niet alleen de generale staven, doch ook de strijdende troepen waren be kend gemaakt met alle bijzon derheden van de bevelen. De samenwerking met Nederland. Het Witboek bevat o.a. marschbevelen voor Fransche afdeelingen naar Walcheren en andere Zeeuwsche eilanden. Een dezer afdeelingen moest oprukken uit Duinkerken naar Breskens. Hier zou de afdeeling over gezet- worden naar Vlissingen om het vlieg veld aldaar te bezetten. Een andere afdee ling moest door België, via Brugge en Ant werpen, oprukken naar Breda. Het desbetreffende marschbevel was ge dateerd op 17 April 1940. Herhaaldelijk wordt in deze marschbevelen gesproken over de samenwerking met de Belgische en Nederlandsche troepen. Memorandum van den Nederlandschen opperbevelhebber. Document nr. 19 is het memorandum van den Nederlandschen opperbevelhebber aan den Nederlandschen gezant te Brussel, waarin dezen wordt verzocht onmiddellijk na ontvangst van dit memorandum den in houd mede te deêlen aan de Belgische re geering. In afwachting van de komst van een vertegenwoordiger van den opperbe velhebber kon de gezant de Belgische re geering meedeelen, dat het Nederlandsche leger opdracht had den opmarsch van den aanvaller zooveel mogelijk te vertragen en wel te beginnen aan de grens. De Nederlandsche gezant moest verkla ren, dat de bovengenoemde linie in de stel lingen in Zeeland zoodanig waren inge richt en bezet, dat idien de te hulp komen de Fransche en Britsche troepen snei ter plaatse zouden zijn, verbeten tegenstand mogelijk zou zijn. Zou deze hulp evenwel op zich laten wachten, dan moest de moge lijkheid overwogen worden, in verband met de lengte van de genoemde linie en den langeren duur van den oorlog, de Neder landsche troepen terug te trekken binnen de vesting-Holland. De opperbevelhebber heeft de regeeringen van Frankrijk en Engeland er met nadruk op gewezen, dat hij dezen maatregel, zoo wel van Nederlandsch- als van internatio naal standpunt bezien, betreurt en hij heeft erop gewezen, dat de verdediging van de Grebbe-linie de mogelijkheid open liet te gelegener tijd uit deze stelling tot den aan val over te gaan. terwijl de insluiting van troepen aan de Grebbe-linie meer vijande lijke krachten zou eischen, dan insluiting van de vesting-Holland. Vervolgens werd gewezen op het belang van de verdediging van Zeeland. Frankrijk werd verzocht een legercorps van vier divisies bereid te houden als reser ve voor de verdediging van het hart des lands, de Britsche regeering werd verzocht op de eerste plaats een divisie, versterkt met luchtstrijdkrachten en luchtafweer- middelen ter beschikking te stellen voor de verdediging van Zeeland en verder lucht strijdkrachten en afweermiddelen tegen aanvallen uit de lucht ter beschikking te stellen voor de verdediging van het hart des lands. Bovendien werd aan beide regee ringen verzocht escadrilles bombardements vliegtuigen ter beschikking te stellen voor de vernietiging van de bruggen, welke de Duitschers over Ysel en Maas zouden slaan. Tenslotte werd den Nederlandschen ge zant te Brussel verzocht aan de Belgische regeering mede te deelen, dat indien het opperbevel van de geallieerde legers ertoe zou kunnen besluiten voldoende troepen te legeren in noord-Brabant, de opperbevel hebber zijnerzijds de mogelijkheid onder de oogen zou kunnen zien, al naar gelang de ontwikkeling van den toestand, een deel van zijn leger benoorden de Maas zijde aan zijde met het Belgische, respectievelijk Engelsche en Fransche leger, te doen aan vallen. Dit document is gedateerd te 's-Graven- hage, 23 Maart 1940 en is onderteekend door generaal H. G. Winkelman. De Duitsche bladen maken onder groote koppen melding van het verschijnen van het vijfde Witboek. Men noemt het een be wijs voor het feit, dat sedert 1939 de geal lieerde generale staven overeenkomsten hadden gesloten met Nederland en België en Nederland Duitschland wilden binnen vallen met medewerking van de generale staven van deze beide landen. Het Duitsche Witboek is in Italië met groote belangstelling ontvangen en het wordt beschouwd als een document tot op heldering van het vraagstuk van de schuld aan den oorlog. Men acht het een beschul diging jegens Frankrijk en Engeland, die voornemens waren het Ruhr gebied aan te vallen. De correspondent van de „Tribuna" te Berlijn schrijft aan zijn blad, dat alle bui tenlandsche journalisten zich hebben kun nen overtuigen van de echtheid der docu menten, het blad schrijft verder, dat er geen twijfel kan bestaan over de plannen van Frankrijk en Engeland de neutraliteit van België en Nederland te schenden, evenals die van Noorweger DOOR VLIEGTUIGEN UITGEWORPEN TIJDBOMMEN. Het Britsche ministerie van luchtvaart heeft op 28 Juni in een communiué beweerd, dat de Duitsche vliegtuigen bij het bombar deeren van militaire doelen in Groot-Britan nië tijdbommen hebben uitgeworpen, die pas-na geruimen tijd ontploften. Van bevoegde Duitsche zijde wordt in dit verband vastgesteld, dat deze bewering met de feiten in overeenstemming is. De Duit sche luchtmacht is overgegaan tot dezen ver geldingsmaatregel, nadat onomstootelijk was komen vast te staan, dat de Royal Air Force dergelijke bommen op Duitsch gebied heeft laten vallen. Om een voorbeeld uit vele te noemen: In den nacht van 26 op 27 Juni zijn om 1.15 uur op Allendorf ten Z. van Arns- berg in Westfalen twee bommen geworpen. Een daarvan was een tijdbom, die pas na on geveer 9 uur ontplofte. Vijf schoolkinderen, die op weg naar school waren, werden hier door gedood. DE ENGELSCHE TROEPEN IN SYRIË. Het D.N.B. meldt uit Geneve: Volgens een bericht van de Petit Dauphinois hebben de Engelsche troepen van het Engelsch-Fran- sche Levantleger in Syrië geprobeerd, de door generaal Mittelhauser tenuitvoer ge legde demobilisatie te saboteeren. Tusschen de Fransche en Engelsche soldaten zijn ernstige incidenten voorgekomen. FRANSCHE REGEERING NAAR CLERMONT-FERRAND. Naar de „Petit Dauphinois" uit Bordeaux meldt, zijn gisteravond de te Bordeaux aan wezige Fransche parlementsleden voor een laatste vergadering bijeengekomen. Zij be tuigden den stedelijken autoriteiten én de bevolking van Bordeaux hun dank voor de verleende gastvrijheid en besloten, zich naar Clermont-Ferrand te begeven, waar de Fransche regeering voortaan haar zetel zal hebben.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1