Werkgevers, arbeiders, middenstand en landbouw werken samen. Twee jongens vermist. Met kano de Waddenzee opgevaren. Petroleumdistributie* Werkverruiming op groote schaal. Voorbereiding nieuwe objecten gewenscht. Brood in hotels, enz. nog zonder bon. Vier boerderijen afgebrand in Rosmalen. Acht en twintig menschen dakloos. Bommen op Kerkrade. Dertien dooden. Doelmatige bereiding van de groenten in dit seizoen. Wenken van den voedingsraad. TWEEDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 1 JULI 1910. Zooals bekend is, weid reeds geduren de een aantal jaren geregeld overleg ge pleegd tussehen de centrale organisaties van werkgevers en arbeiders over actuee- le vraagstukken op sociaal gebied. Onmid dellijk na het staken van de vijandelijk heden stelde dit overleg zich volledig ter beschikking van de Nederlandsche autori teiten, terwijl voorts ook de midden- standscentralen werden uitgenoodigd in den vervolge aan dit overleg deel te ne men, welke uitnoodiging gaarne werd aanvaard. Ook de Nederlandsche vakcen trale is sedert dien tot dit overleg toege treden. Toen van de zijde van de bezettende overheid via het departement van sociale zaken contact werd gezocht met de sociale organisaties in den lande, vond de desbe treffende Duitsche autoriteit in bedoeld overleg het Nederlandsch con- tactpun t om vraagstukken van sociaal belang in onderling overleg nader onder oo^en te zien. Sedert dien werden ook de landbouwcentralen uitgenoodigd aan het overleg te willen deelnemen, welke uit noodiging inmiddels is aanvaard. Uit het voortgaande moge blijken, dat de re,eds--h'epL&.hde samenwerking tussehen qentrale organisaties op sociaal gebied ienerzijds werd verstevigd en ander zijds u i t g.e b r e i d, zulks niet de bedoe ling naar Nederlandschen trant een cen traal contact te Vormen, niet slechts voor onderling overleg, doch ook ten aanzien van de Nederlandsche en Duitsche over heidsinstanties. Gebleken is, dat de ver kregen samenwerking zoowel door de Ne derlandsche als door de Duitsche overheid met waardeering is begroet. Het contact-adres voor de in het overleg samenwerkende centralen bleef, evenals tot dusver, berusten bij mr. B. C. Slotema- ker, algemeen-secretaris van het verbond van Nederlandsche werkgevers. De aan bedoeld overleg deelnemende centrale organisaties zijn de volgende: Werkgeverscentralen Verbond van Nederlandsche werkge vers; Centraal overleg in arbeidszaken voor werkgeversbonden; Algemeen Kath. Werkgeversvereeniging; R. K. Verbond van WerkgeversvakvereenigingenVer bond van Prot.-Christ. Werkgevers in Nederland. Arbeiderscentralen Nederlandsch Verbond van Vakvereeni- ©ingen; R. K. Werkliedenverbond in Ne derland; Christ. Nationaal Vakverbond in Nederland; Nederlandsche Vakcen trale. Middenstandscentralen Koninkl. Nederl. Middenstandsbond; Nederlandsche R.K. Middenstandsbond; Christ. Middenstandsbond in Nederland. Landbouwcentralen Koninkl. Nederl. Landbouw Comité; Kath. Nederl. Boeren- en Tuindersbond; Christ. Boeren- en Tuindersbond in Ne derland. Men verkeert te Harlingen in ernstige ongerustheid omtrent het lot van twee Harlinger jongemannen, resp. 17 en 19 jaar oud, die Zaterdagmiddag met een kano de haven zijn uitgevaren. Toen de jongemannen in den laten avond nog niet teruggekeerd waren, ver moedde men een ongeluk. Des nachts te twee uur voer de Harlinger reddingboot jhr. G. A. den Tex, onder leiding van schipper S. Wielenga uit om de vermisten te zoeken. Gisterochtend te vijf uur en later op den ochtend te half elf, vertrok de reddingboot opnieuw, waarbij de ge- heele Waddenzee werd afgezocht, zonder dat eenig spoor van de jongens kon wor den ontdekt. Men heeft de verschillende wachtposten rond de Waddenzee ge waarschuwd. GediDèrtde het tijdvak van Maandag 1 Juli a.sl tot en met Zondag 14 Juli a.s. zal de met periode 2" gemerkte petroleumzegel recht given op het koopen van twee liter petroleu ro. De secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van sociale zaken, heeft tot de gemeentebesturen de volgende cir culaire gericht: „Zooals u bekend is wordt er met kracht naar gestreefd om de vermeerdering van de werkgelegenheid in ons land te bevorderen. Een van de middelen daartoe is de uitvoe ring van werkverruimings-objecten op grooter schaal dan tot nu toe het geval was. Voor de daartoe geëigende objecten zal op de gebruikelijke wijze subsidie in den loon- post kunnen worden verkregen. Bij de keuze van bovengenoemde werken dient op hun waarde als middel tot werk verruiming te worden gelet. Dit beteekent in de eerste plaats dat de kosten voor het grootste deel uit loonen dienen te bestaan. Dat maakt het werk niet alleen uit een oog punt van directe werkveruiming aantrek kelijk doch beteekent tevens en dat vormt in de huidige omstandigheden een tweeden eisch dat een naar verhouding geringe hoeveelheid aan materiaal behoeft te worden gebruikt. In de derde plaats valt te overwegen in hoeverre het werk na ge reedkomen voor de toekomst blijvende werkverruiming tot gevolg zal hebben. U gelieve met voortvarendheid er naar te streven, dat dergelijke ob jecten eventueel in samenwerking met waterschappen en andere wor den voorbereid. Over de plannen kan in eerste instantie overleg worden gepleegd met de inspectie van den rijksdienst voor de werkverruiming in uw provincie. Mijnerzijds wordt gaarne de verzekering gegeven, dat voor een snelle beoordeeling en goedkeuring van daarvoor in aanmerking komende dat wil in verband met het bovenstaande zeg gen loonintensieve, weinig materaal eischen de en zoo mogelijk blijvende werkverrui ming biedende plannen zal worden zorg gedragen. Bij werken, welke aan de eerste twee der bovengenoemde maatstaven voldoen, zal de financiering in het algemeen geen moei lijkheden bieden, daar het grootste deel der kosten voor subsidie in aanmerking kan worden gebracht. Wanneer echter onder be paalde omstandigheden de financiering van de niet uit loonen bestaande kosten moei lijkheden zou opleveren, dan noodig ik uw college uit ook die plannen indien zij overigens uit het oogpunt van directe of blijvende werkverruiming aantrekkelijk zijn ter beoordeeling voor te dragen met ver melding van eventueele financieele bezwa ren. Ik vertrouw, dat uw college er met kracht toe zal medewerken, dat het in dezen brief bedoelde middel tot bestrijding van de werkloosheid te weten door uitvoering van werkveruimingsobjecten, op korten termijn tot belangrijke resultaten zal leiden". De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en vis- scherij, maakt bekend, dat ook na 30 Juni voorloopig de verstrekking van brood in ho tels, restaurants, broodjeswinkels, enz, nog toegestaan is, zonder dat daarbij bonnen in ontvangst behoeven te worden genomen. De hotels enz. kunnen derhalve ook tot nader aankondiging de benoodigde hoeveel heid brood tot de tot nu toe gebleken be hoefte nog vrij van hun leverancier (bak ker) betrekken. VOERMAN MET WAGEN EN TWEE PAARDEN TE WATER. De mail en de dieren verdronken. Zaterdagmiddag reed te Ouddorp (Z.H.) Jan Aleman met een wagen met hooi, waarvoor twee paarden waren gespannen, huiswaarts. Toen een bakfiets passeerde schrokken de paarden en sprongen opzij. Nog voor de voerman in kon grijpen trok ken de paarden den kar van den weg in een daarnaast liggende diepe sloot. Zoo wel de voerman als de paarden gingen onder en verdronken. HET NIEUWE STADHUIS TE LEIDEN WORDT IN GEBRUIK GENOMEN. De inrichting is reeds zoover gereed, dat één gemeentedienst er reeds in ondergebracht kon worden. De teekenkamer volledig in. bedrijf. Zaterdagmiddag heeft te Ros malen een ziware brand gewoed in vier boerderijen, waardoor groote materieele schade werd aangericht en 28 personen dakloos werden. Omstreeks één uur ontdekte men, dat uit een hooimijt, gelegen bij de boerderij van den landbouwer H. van Herpen, rook kwam De vlammen laaiden hoog op en sloegen weldra over op het dak van de hoeve, wel ke met stroo was gedekt. Toegeschoten buurtbewoners probeerden in allerijl nog te redden wat te redden viel, maar spoedig moesten zij het veld ruimen, daar het vuur oversloeg naar de hoeve van E. van Pink steren, welke eveneens een dakbedekking van stroo had. Ook hier viel slechts weinig te redden. De bewoners van de plaats namen inmid dels voorzorgen om het vijftig meter ver derop gelegen gebouw van den landbouwer J v. d. Berg voor het vuur te sparen. Met emmers water poogde men de overslaande vlammen en vonken te dooven. Aanvanke lijk gelukte dit ook doch door den sterken wind sloegen de vlammen steeds hooger uit de twee reeds brandende gebouwen, zoodat tenslotte ook de woning van v. d. Berg moest worden opgegeven. Toen deze was ontruimd bleek het, dat de twintig meter daarvandaan liggenden boer derij van den landbouwer A. van der Hey- den eveneens niet voor het vuur kon wor den gespaard. Men had de inboedel reeds in veiligheid gebracht. Het dak werd met wa ter overgoten en overslaande vonken ge- bluscht, doch door de groote droogte der laatste dagen vatte het stroo tenslotte toch vlam. Weldra brandden de vier boerderijen met de daarbij gelegen hooibergen als fak kels. De brandweer uit Rosmalen was met al haar materiaal naar den brand uitgerukt doch kon aanvankelijk wegens gebrek aan slangenmateriaal geen water uit de brand putten oppompen. Ondertusschen begon ook de boerderij van den landbouwer Th. v. d. Berg, welke aan de andere zijde van een dijk was gele gen ernstig gevaar te loopen, door het vuur te worden aangetast. Fel gierden de vlam men over het rieten dak, doch de hooge Canadaboomen om dit perceel vormden een flinke beschutting, terwijl burgers kracht dadig met emmers water tegen elk begin van brand optraden. Zoodoende kon deze boerderij behouden blijven, en beperkte de schade zich hier slechts tot den inboedel, welke waterschade kreeg. Na drie kwartier was de brandweer zoo ver, dat zij water op de vuurzee kon spui ten. Zij heeft echter van de vier reeds brandende boerderijen niets kunnen be houden. Alles brandden tot den grond af. Nog vier uur was zij met het nablusschen bezig. De schade, welke zeer aanzienlijk is, wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Van den landbouwer van der Hey- den werden de landbouwinventaris en het huis vernield, van Van den Berg gingen de pas binnengehaalde hooioogst, de inboedel, een aantal kippen en het huis in vlammen op, terwijl ook bij van Herpen en van Pink steren vrijwel alles verloren ging. Het A. N. P. meldde Zaterdag uit Kerk rade het volgende: „In de afgeloopen nacht hebben de Engel- sche vliegers hun lukrake bombardementen op Nederlandsch grondgebied voortgezet. Dadelijk na het invallen van de duisternis ronkten de Engelsche machines over de stad. Er werd spoedig luchtalarm gemaakt en vele menschen begaven zich in de schuil plaatsen. Om ongeveer twee uur wierpen de vliegtuigen een vijftal bommen uit op de buurtschap Bleijerheide, tengevolge waar van dertien menschen werden gedood en verscheidene mijnwerkerswoningen werden vernield. Een voltreffer viel op een woning van de mijnwerkersfamilie Scholtes. De geheele familie, bestaande uit man, vrouw en vijf kinderen, is om het leven gekomen. De woning werd totaal verwoest. In een huis, dat tegenover dat van de familie S. is gelegen, werd een kind van vier jaar, dat tussehen twee andere kinderen in bed lag, door een granaatscherf gedood. De tweede Te Beverwijk, welk plaatsje beroemd is vruchten langs den trein verkocht. het menschelijk lichaam broodnoodig zijn en die de mensch niet in staat is zelf op te bouwen. Worden evenwel de groente en het fruit afgesneden of geplukt, dan treedt meestal geleidelijk, doch ook wel vrij snel, weer afbraak van die stoffen op, als wij niet zoo goed mogelijk maatregelen daar tegen nemen. Het komt er dus op aan te zorgen, dat in het voedsel, dat wij nuttigen, dit afbraakproces zoo min mogelijk is voort geschreden. In de eerste plaats dus is het van belang er op bedacht te zijn groente en fruit zoo versch mogelijk te nuttigen. Wat het fruit en de groenten betreft, die rauw verorberd worden, hiermede is over dit onderwerp eigenlijk alles gezegd. In- tusschen zijn er spijzen, die, ter beperking van het volume en mede ter bevordering van hun opneembaarheid, eerst gekookt plegen te worden, voor zij op tafel worden gebracht. Hierbij hebben wij een middel in de hand om het afbraakproces, dat zich in verwelkende planten voltrekt, snel te stuiten, door de groenten vlug aan de kook te brengen, waarna het gaar worden gevoeglijk op den spaarbrander kan geschieden. Men zette dus de groente wanneer niet met het aanhangende water kan volstaan worden met een weinig kokend water in een pan met goed geslo ten deksel op een volle vlam. Het brand stofverbruik is hierbij zeer gering en een hooikist komt hierbij niet van pas. In het algemeen dient hierbij den raad te worden gegeven zoo kort mogelijk te koken. Groente heeft doorgaans minder dan een half uur noodig om gaar te worden. Vooral niet nastoven en voorts zoo min mogelijk roeren of stampen, omdat de hierdoor veroorzaakte aanraking met de lucht, bij de hooge temperatuur der groente, waardevolle voedingsstoffen onwerkzaam maakt. Wie op deze wijze leert voorzichtig en verstandig met onze kostelijke groenten om te gaan, bespaart zich geld en ver hoogt de gezondheid van het gezin. Kookcursussen van vier lessen, waarbij deze regelen toepassing vinden, worden thans overal in stad en land, met mede werking van den voedingsraad, voor de huisvrouwen georganiseerd door het nijverheidsonderwijs voor meisjes. Voor deelname wende men zich tot de directrices van de nijverheidsscholen voor meisjes en tot de plaatselijke commissies voor het landbouwhuishoudonderwijs. met eenige paters Franciscanen voor het verleenen van geneeskundigen en geestelij ken bijstand aan de slachtoffers, die ge deeltelijk onder de puinhoopen waren be dolven. De huizen in de buurtschap Bleijer heide hebben belangrijke schade opgeloo- pen. Tot ver in den omtrek sprongen de ruiten, tal van daken werden afgerukt. De bevolking van de gemeente Kerkrade is diep onder den indruk van deze ramp. Er is geen sprake van militaire doelen in deze gemeente, zoodat het ook hier weer pa- niekzaaien onder de onschuldige burgerbe volking betreft. Verschillende autoriteiten waren spoedig ter plaatse, waarna men van gemeentewege is begonnen met het oprui men van het puin". VLUCHTELINGEN KEEREN HUIS WAARTS. Nu de wapenstilstand tussehen Duitschland, Italië en Frankrijk is gesloten. De voedingsraad schrijft ons: Een kort bericht in de dagbladpers waarschuwt ons, dat de zuidvruchten schaarscher zullen worden. Dat gemis, hoe onaangenaam ook, vullen wij voor een deel met producten uit ons eigen land aan. Wij moeten er ten minste ernstig naar streven. Nu mag op het oogenblik het jaargetijde in dit opzicht bijzonder gunstig heeten. Het Hollandsche fruit is thans voorhanden. Dank zij den velen zonneschijn heeft een krachtige suiker vorming plaats gevonden, die de voe dingswaarde verhoogt en de smaak van de aardbeien en van de kersen bijzonder lekker maakt. Daarna beginnen de bessen 'in rijke verscheidenheid op de markt te komen. Dit jaar zijn de vruchten zoo zoet, dat zelfs de aalbessen, vooral versch ge plukt gegeven, nauwelijks suiker be hoeven. Maar vooral moet aller aandacht ge richt worden op de zoo waardevolle tomaten, die nog lang niet de populariteit hebben verkregen, die zij verdienen. Nu wij door de bijzondere omstandigheden gedwongen worden deze kostbare vrucht te leeren eten, moge zij voorgoed ook bij onze bevolking de plaats gaan innemen, die haar toekomt. Voorts vormen peulen, tuinboonen, dop erwten, jonge capucijners, spercieboonen, bloemkool, postelein, sla, andijvie en worteltjes de groenten van het seizoen. Wanneer de aanvoer van de eene soort soms eens wat mindert, dan stijgt allicht weer de toevloed van de andere, zoodat er ook voor een bescheiden beurs genoeg keus is. Wij beschikken dus over een groote verscheidenheid van groenten en van zacht fruit. Maar nu moeten wij hiervan ook zocr goed mogelijk profiteeren. Wist u, dat een goede portie spinazie op het bord (2 lA ons gekookt, 4 ons rauw ge wicht) 10 gram eiwit levert, dat wil zeg gen evenveel als 'A ons vleesch? en daar mee is van de spinazie nog lang niet alle goeds gezegd dat er van te vertellen valt. Dat bewaren wij echter nog wel voor een afzonderlijke bespreking. Vandaag willen wij slechts de aandacht vragen voor het belang, dat groente en fruit in het algemeen voor onze voeding hebben. Dit komt, kort gezegd, hierop neer. In groente en fruit ontstaan onder invloed van de zón, allerlei stoffen, welke voor bom kwam in een weiland terecht zonder te ontploffen. Tweehonderd meter verder viel een treffer op een huis, dat werd bewoond door de mijn werkersfamilie Schaefer en Fuchs. De" beide echtparen, alsmede de baby van de familie Fuchs werden gedood. In dezelfde straat werd de kleuterschool van de zusters Ursulinen geheel vernield. Vlak bij de school sloeg een bom in den grond en maakte een trechter van zes bij vier meter. Alle slachtoffers zijn naar het ziekenhuis in Kerkrade overgebracht. Ter verpleging zijn daar nog opgenomen juffrouw Westen- dahl en haar kind. De toestand van de vrouw, die waarschijnlijk een hersenschud ding heeft opgeloopen, is ernstig. Een drie tal geneesheeren was spoedig aanwezig AARDBEIENVERKOOP AAN DEN TREIN om zijn heerlijke aardbeien, worden deze

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5