KIJKEN,sKOOPELCLOECK ies Kt £cmd= eii JmH&auia £aatste éedcfitm .Jiucgediike Stand JkcvMcmai Hieuw* wr De werkzaamheden in de Graftermeer en omstreken Italiaansch legerbericht. OUDKARSPEL BERGEN 1. LANGENDIJK BAKKUM LIMMEN HEILOO EERSTE BLAD. 5T. n ALKMAAR e de bevelen saris voor de landsche Weer- met groot ver korporaals en )40 weder bij anneer zij tot 'inden of weder een vrijwillige Duitschland niet geschieden ter ig Militaire Za- 'T voornoemd, KINSCHOT. EDURENDE Alkmaar brengt t besluit van e volgende ver van Alkmaar; in verband met tregelen nood- i van het par- ;len des nachts een algemee- te stellen; er Wet betref egen luchtaan- parkeeren van openbaren weg zonsondergang zonsopgang is rdt aangetoond^ s voor het doel, behoeve van het geven benzine voor de volgende [ofplein, Waag- sn terrein bij de ïchter de Alge- ning dezer ge- •d van kracht en bezigen van: als berg- of 13 der Wet be ng tegen lucht- leving van het orschrift de vol- ;esteld: ing van dit voor- ft met gevange- ;ste vier jaren of an ten hoogste j te wijten is, dat niet wordt vol- met gevangenis twee jaar of met ten hoogste dui- 0. ter van Alkmaar, LN KINSCHOT. DERLANDSCHE N RIJKSGOUW NAU. van ALKMAAR ns een van den larnemend Hoofd n Binnenlandsche ire de gelegenheid van kinderen van rherstellingsoorden in den Rijksgouw stenrijk). [ie meenen dat hun sn hiervoor even- len komen, worden r w ij 1 d aan te van den Gemeen- en Gezondheids luis). :ester voornoemd, VAN KINSCHOT. 0 BOYS 5—3. de vorige week voortgezet. Vrijdag ito Boys en wonnen 'duivels" (het elftal tan de beurt. OLLANDSCHEN 5ND. het 50-jarig bestaan Noordholland, beter llandsche Kolfbond, gisteren in „De g aan de Zaan kolf- Deze zouden eerst in ir tengevolge van de toen uitgesteld, uit het voorwoord in ild wordt, elk jaar idstrijd georganiseerd istrijd, welke in 1890 heer Kos te Schagen d veel belangstelling, als lid toe en aan den Divers deel. in dien tijd nog niet, nte is, uit kunstvoor- s van dezen eersten uden tientjes met een ede prijs drie gouden 1 een gouden tientje vierde prijs een kolf - .naars komen wij den solverswereld. A. Kist egen, den vaiier van ;n overledm penning- Kolfbond, i L De vermindering van de prijzen wordt hoofdzakelijk geweten aan het terugloopen van het ledental. Opgemerkt wordt, dat het ledental van de vereeniging gedurende de laatste jaren gemiddeld 130 bedroeg. Men hoopt, dat bij dit gouden jubileum een stroom van nieuwe leden toetreedt, hetgeen bij het groote aantal kolvers in Noordholland zeer wel mogelijk is. Eerste klasse: Eerste prijs W. Teeling, Zaanstreek, Koog aan de Zaan, 154 punten; Tweede prijs: P. Molenaar, Op Maat, Zuïd- scharwoude, 151 punten; derde prijs C. Vlug, Volharding, Oudkarspel, 145 punten; vierde prijs G. Teeling, Zaanstreek, Koog aan de Zaan, 139 punten. Tweede klasse: eerste prijs J. G. van Tongeren, Togido, Krommenie, 149 punten; tweede prijs Jb. Gelder, Over de Helft, N. Niedorp, 140 pt.; derde prijs J. Buis, Zwaag, 135 pt. Derde klasse: eerste prijs Jb. Bogte, Togi do, Krommenie, 136 pt.; tweede prijs K. Dekker, Barsingerhorn te Barsingerhorn, 127 punten; derde prijs G. Blaauboer, Ons Genoegen, Kolhorn, 126 punten. Buiten de prijswinnaars om: kunstvoor werp, aangeboden door den Ned. kolfbond, voor het hoogste aantal punten in de eer ste en tweede serie tezamen voor gummi ballen in de eerste klasse: C. Goet, Over de Helft, Nieuwe Niedorp, 92 pt. Kunstvoor werp, aangeboden door den heer, H. Ero, voor het hoogste aantal punten in le en 2e serie tezamen, voor gummiballen in de 2e klasse: W. Zwaan, Ons Genoegen, Wognum, 91 punten. Kunstvoorwerp, aangeboden door de club Zaanstreek voor de hoogste, eerste en tweede serie tezamen voor gummiballen in de derde klasse: J. Kramer, Op Maat, Zuid- scharwoude, 86 punten. Kunstvoorwerp, aangeboden door de kolf- clubs Sta Vast en Onderl. Genoegen, voor de hoogste, eerste en tweede serie tezamen voor sajetballen, van de eerste en tweede klasse: S. G. Wit, S.O.S., Nieuwe Niedorp, 103 punten. Kunstvoorwerp, aangeboden door Mik Wis, voor het hoogste aantal punten in de le en 2e serie tezamen voor sajetballen in de derde klasse: J. Schuddeboom, Mik Wi:i Koog aan de Zaan, 89 punten. Serieprijs voor de hoogste eerste serie: J. Schenk, Barsingerhorn, 55 punten. Serieprijs voor de hoogste tweede serie: D. Blaauboer, Barsingerhorn, 54 punten. Kunstvoorwerp, aangeboden door den heer C. de Vries, voor den kolver die de meeste twaalven slaat in de eerste en twee de serie: P. Toepoel, S.O.S., Nieuwe Nie dorp, 4 twaalven. Kunstvoorwerp, aangeboden door kolfver. Noordholland, voor de meeste elven in de eerste en tweede serie: P. de Wit, Ons Ge noegen, Wormer, 5 elven. Tengevolge van de moeilijke treinver bindingen was de deelname niet zoo groot als in normale tijden. Er hebben ongeveer 70 kolvers aan den wedstrijd deelgenomen. W i e 1 r ij d e n. A. S. V. VICTRIX. Zondag heeft Victrix een recordrit laten verrijden, ditmaal over een afstand van 27 K.M. voor de A en B-klasse en 18 K.M. voor de C-klas en junioren. Blok heeft zich hierin weer het sterkst getoond. J. Lute werd tweede. Bij de B-klasse was het A. Lute, die ditmaal voor de verrassing zorgde. Ook de junioren hebben zich in deze rit van hun goeden kant laten zien door dezen rit binnen de tijd van de C-klasse te rijden. De uitslag luidt A-klasse: H. Blok 40,40, J. Lute 41,15, R. Hiemstra 43,12, J. Nierop 44,43; B-klasse: A. Lute 43,31, P. Wante 44,3, N. Constant 50,31; C-klasse: C. Constant 31,44, K. Ooyevaar 32,37; junioren: J. Wante 30,13, K. Horn 31,41, C. Stroombergen 32,37. KAMPIOENSCHAPPEN VAN NEDERLAND OP DE BAAN 1940. De wielerkampioenschappen van Neder land op de baan 1940 zullen dit jaar, be houdens onvoorziene omstandigheden, wor den verreden op de wielerbaan van het Olympisch stadion te Amsterdam. De data zijn voorloopig vastgesteld op Zaterdag 20 en Zondag 21 Juli a.s., doch het is zeer wel mogelijk, dat hieraan nog Dins dag 23 Juli wordt toegevoegd. Het programma en de voorwaarden zul len ongeveer gelijk zijn aan die van 1939, met dien verstande, dat de beroepsrijders slechts kunnen inschrijven of voor de sprint of voor de achtervolging en dus niet voor deze beide nummers. Schaken SCHAAKKRING ALKMAAR. Vrijdagavond 28 Juni kwamen de schaak verenigingen die een onderlinge competitie hebben gespeeld voor het laatst in dit sei zoen te Bergen bijeen. Algemeen werd ge constateerd, dat men evenals vorig jaar weer prettig en met groote ambitie had ge schaakt. Er is in de twee winters dat men nu samenspeelt, een band ontstaan die niet gemakkelijk zal worden verbroken. Wat de kosten betreft, ook deze vielen mede, daar iedere deelnemende vereeniging slechts ongeveer drie gulden had te betalen, waar van ook de prijzen konden worden gekocht. Er werd dan ook besloten de a.s. winter weer een competitie te organiseeren, waar voor als leidende vereeniging werd aange wezen „Schaakmat" van Noordscharwoude. Er werd op aangedrongen nog meerdere vereenigingen te bewegen zich bij den „kring Alkmaar" aan te sluiten. De uitslag der competitie was: Schaakmat te Noordscharwoude 32 ®5 Pct- le prijs; De Pion te Bergen tt -ï 18, 64 Pct- 2e Prijs; Oppositie te ?n 51,06 pct' 3e Prüs; D.O.S. te Alkmaar 28—27, 50.91 pct.; Het Paard te St. Pancras, 19 pct. Hengelen HENGELCONCOURS VISCHLUST. -r.Zo"daf j'1' hfeft het Alkm. vischcollege: w° nUi\T tt66? gelc°ncours gehouden in het G.N.H. kanaal aan den Westdijk. Zes vereenigingen name: deel. Verder was er een personeele wedstrijd, waaraan 40 per sonen deelnamen. Korpswedstrijd: 1. 't Karpertje te Bever wijk 13 st., 2. Visch op tijd te Alkmaar 2 st., 3. Vischrust te Alkmaar 1 st., 4. De Henge laar te Oudorp, 5. 't Karpertej te Bergen, 6. De Sander te Akersloot. Volgorde der laat ste drie bij loting. Grootste baars 24.7. Personeele wedstrijd: 1. Stolz te Bever wijk 2 st., 2. F. Eriks te Alkmaar, 3. J. Posch te Beverwijk, 4. J. Bakker te Bever wijk, 5. J. Schut te Beverwijk, 6. R. Peper kamp te Alkmaar, 7. J. Aafjes te Bever wijk, elk 1 st. Ook de dames vischten er lustig op los. De eerste prijs werd gewonnen door mej. W. Davidson te Alkmaar en verder door de dames Mooy, Peperkamp, Schmidt en Jan sen. Tafeltennis. LANGENDIJK. Uitslag en stand na den 7den competitie avond: uitslag gesp. gew. stand gesp. gew. 1. P. Verburg 3 3 14 14 2. J. Klinkert 2 0 19 14 3. R. Schrieken 3 2 24 14 4. C. Francis 2 1 22 12 5. J. P. Schrieken 4 2 26 14 6. P. J. Schrieken 3 1 25 7 7. C. Rootjes 5 2 22 4 2de groep: 1. G. Nieman 0 0 10 10 2. G. Verkroost 4 4 8 8 3. A. Prijs 5 4 22 15 4. H. Hart 0 0 8 5 5. P. Stins 3 3 8 4 6. C. Kuilman 5 2 9 4 7. K. Kroon 0 0 5 2 8. C. Moreal 4 2 16 4 9. W. de Boer 2 1 2 1 10. B. Buisman 6 2 11 2 11. W. Kaan 0 0 5 0 12. K. Stins 5 0 5 0 13. A. Glas 2 0 V -2 0 LANGENDIJK. De prijzen der aardappelen zijn redelijk. Kleinere sorteeringen goedkooper. Tengevolge van de verbetering van de afzetmogelijkheid, doordat er in het midden van de week ruimte kwam voor export naar Duitschland, konden grootere partijen aardappelen dan vóór dien tijd worden af gezet. Het blijft echter noodig, den aanvoer to regelen, aangezien die, wanneer de tuin ders zonder restrictie zouden kunnen doqr- gaan, spoedig te groot zou zijn om alles te kunnen plaatsen. Na eerst 3, later 6 kg per are te hebben mogen aanvoeren, is dit de laatste dagen 4 kg per are geweest en dit heeft men zoo kunnen laten. Het binnen land is ook flink aan de markt en de mini mumprijzen, welke thans gesteld zijn, zijn nog heel redelijk. Na tot en met Dinsdag 6 per 100 kg. te zijn geweest, werd het Woensdag 5.50; de opbrengst in kilo grammen in aanmerking genomen kan het er nog wel voor. Het is jammer, dat de kleinere sorteeringen, drielingen en kriel, zoo in prijs gedaald zijn. Aanvankelijk gingen de drielingen nog ongeveer op en neer met de groote aardapelen. zoodat nog f 67 per 100 kg. kon worden gemaakt. Hieraan kwam spoedig een einde, toen Woensdag de noteering terugliep tot 2.30- 3.70 per 100 kg. en hier, behalve Zaterdag toen tot 4.50 per 100 kg. werd betaald, niet meer boven is geweest. De kriel is goed kooper geworden en brengt thans bijna veevoederprijs op. Vrijdag betaalde men van 1.201.60, Zaterdag weer tot 2.60 per 100 kg. Te Noordscharwoude werden de eerste blauwe eigenheimers aangeboden, welke met 6.20 per 100 kg. werden betaald. De eerste roode kool, welke te Broek op Langendijk werd aangevoerd, noteerde 6.30 per 100 kg. Deze eerste aanvoer was juist een dag later dan dien van verleden jaar. Voor bospeen, waarvan de aanvoeren niet groot zijn, betaalde men behoorlijke prijzen Meestal gingen zij van de hand voor 5— 5.80 per 100 bos. Maandag was de hoogste noteering 6.80. Met de rabarber wil het nog maar steeds niet boteren. De geringe aanvoeren werden verhandeld voor 11.50, doch deze laatste prijs was slechts een hooge uitzon dering. Tuinboonen, welke te Broek op Langen dijk werden gepresenteerd, gingen van de hand voor 4.30—5 per 100 kg. De tomatenprijzen waren voornamelijk gelijk aan den minimumprijs van 21 per 100 kg voor de voor export geschikte maten. In het begin brachten enkele koopjes 22 op. De CC-tomaten noteerden van 1214 per 100 kg. Bloemkool komt nog maar in kleine hoeveelheden aan de markt te Broek op Langendijk In de afgeloopen week wer den slechts 112 stuks aangeboden. De no teering der eerste soort was 1012. voor de tweede soort 7 per honderd. VERORDENING ONTSLAG ARBEIDERS. Antwoord op het adres van den Bedrijfsraad. De bedrijfsraad voor het tuinbouwbedrijf in Noordholland richtte dezer dagen een adres aan den directeur-generaal van den arbeid over het z.g. ontslagverbod, waarin, gelet op de moeilijke omstandigheden waar in bedrijf en werkgevers verkeeren, meer speciaal de aandacht werd gevestigd op de bezwaren, welke het verbod zou oproepen ten aanzien van de thans aangebroken sei zoenwerkzaamheden. Bij schrijven d.d. 28 Juni ontving de be drijfsraad hierop het navolgende antwoord yan den directeur-generaal van den arbeid: „Naar aanleiding van uw schrijven d.d. 25 Juni 1940 deel ik u mede, dat voor de door u geuite vrees voor moeilijkheden bij het ontslag van arbeiders, die voor het ver richten van seizoenarbeid in dienst zijn ge nomen, geen grond bestaat. Verzoeken om vergunning tot ontslag van bovenbedoelde categorie arbeiders worden ingewilligd, indien de arbeidsinspectie de redenen daartoe kan erkennen. Bovendien kan men in dergelijke gevallen ook vooraf vergunning tot ontslag van ar- Vrijdagmiddag j.l. hebben vele autori teiten een bezoek gebracht aan den Graf- termeerpolder en de kleinere droogmake rijen Kamertop en Sapmeer. Het bezoek hield verband met de aldaar plaats vindende werkzaamheden, welke ten doel hebben het geïnundeerde land zoo snel en zoo doeltreffend mogelijk weer cultuurrijp te maken. Onder de aanwezige bezoekers bevon den zich de prov. voedselcommissaris ir. Dekker, de prov. productiecommissaris ir. Lienesch, de inspecteur van het bureau Ontruiming, de heer Gerkes, de inspec teur van den dienst voor de werkverrui ming ir. v. Rossum du Chattel, de alg. inspecteur ir. Maandag, de secretaris van de Holl. Mij. v. Landbouw ir. Vet, de voorzitter van de L. C. O. voor Noordhol land, de heer R. Schenk, de burgemeester van Graft, de heer van Staveren en de dijkgraaf van de Starnmeer, de heer Schermerhorn. Het bezochte gebied laat nog duidelijk de zeer schadelijke gevolgen van de inundatie zien, maar daarnaast kan men tevens waarnemen wat onder wederop bouw valt te verstaan. Op voorstel van den productiecommis saris heeft de commissie van akkerbou wers uit Beemster, Purmer en Schermer ook hier, ev nals in den Beemster, op zich genomen de werkzaamheden voor het herstel uit te voeren. Met behulp van rups- en wieltrekkers en de daarbij passet.de werktuigen is men volop bezig het land zaaiklaar te maken en weer in te zaaien met graszaad. Het daarbij ontwikkelde tempo is dusdanig dat met enkele dagen de Graftermeer als afgewerkt is te beschouwen. Het wachten is dan slechts op gunstig weer om een mooie zode te zien groeien. In de Sopmeer is men met behulp van de schijvenegge bezig een enkel perceel bouwland te maken. Waar de voedselvoor ziening voor ons volk sterk gediend wordt met uitbreidh.g van den akkerbouw, wordt de gelegenheid te baat genomen vandaar, waar dat succes kan opleveren, grasland te scheuren. 4 In de Graftermeer zijn momenteel een vijftigtal arbeiders, door bemiddeling van het bureau voor werkverruiming, te werk gesteld om de diverse waterloopen weer haar bestemming terug te geven. De dagelijksche leiding van de gemoto riseerde werkzaamheden wordt uitgevoerd door de heeren A. J. Barendregt en P. Bürmann, respectievelijk voorzitter en secretaris van de herstelcommissie, welke reeds zulk voortreffelijk werk leverde bij het cultuurherstel van 180 ha geïnun deerd bouwland in den Beemsetr. Het ob ject, dat nu onder handen is, beslaat een areaal van plm. 280 ha. Voor alle landgebruikers is de arbeid, die nu plaats vindt, zeer belangwekkend en tevens een prachtig voorbeeld van het geen door samenwerking bereikbaar is. Polygoon ontbrak niet om het een en ander van dezen unieken arbeid vast te leggen op de filmstrook. De ontvangst ten raadhuize van Graft. Het gezelschap vond tijdens den rond gang nog een gastvrij onthaal bij het col lege van den Kamertoppolder en bij de gemeente Graft. Tijdens de ontvangst in he tprachtige raadhuisje te Graft nam de heer van Staveren de gelegenheid te baat om aan allen die zich bezig hielden met het herstel van de landerijen in zijn ge meenten, dank te brengen voor hun snelle en dikwijls spontane hulp. Waar juist zijn gemeenten zoo sterk waren getroffen dooi de inundatie, was hij op velerlei manie ren in aanraking gekomen met degenen, die met den opbouw waren belast. Hij sprak de hoop uit, dat de geleden schaden zoodanig kunnen worden vergoed, dat de grootste zorgen voor de gedupeerden zeer bmnenkort tot het verleden zullen be- hooren. Alle aanwezigen hebben den indruk gekregen, dat de werkzaamheden zoo ra tioneel mogelijk worden verricht en de beste waarborgen inhouden voor de toekomst. DE BEGRAFENIS VAN BALBO. De plechtige, ontroerende begrafenis plechtigheden van maarschalk Balbo en zijn kameraden hebben te Benghasi plaats ge vonden. Maarschalk Graziani, die uit Tripo lis was gekomen, heeft de laatste eer be wezen aan het stoffelijk overschot van de gesneuvelden. Hierbij waren de weduwe van Balbo, de familieleden der andere slachtoffers en alle militaire en fascistische autoriteiten aanwezig. Het stoffelijk over schot van Balbo werd naar de kerk gebracht op de affuit van een kanon, voorafgegaan door karibiniers en gevolgd door zijn witte paard. Vele autoriteiten en legerafdeelingen besloten den stoet, die schreed door een haag van militairen en Arabieren. Na de kerkelijke plechtigheid volgde voor maar schalk Graziani en zijn kameraden een appel in fascistischen stijl. Tenslotte werden de lijkkisten overgebracht naar de lucht haven, vanwaar het stoffelijk overschot der gevallenen naar Italië zal worden overge bracht. DE TOESTAND TE HONGKONG. De Londensche correspondent van „Sven- ska Dagbladet" wijst er op, dat in Engeland groote onrust bestaat over de plannen van Japan in Oost-Azië. Deze toenemende on rust heeft geleid tot omvangrijke voorzorgs maatregelen in de Oost-Aziatische bezittin gen van Engeland. Lange files menschen van alle landaarden staan in Honkong voor de banken, consulaten en scheepvaartkan toren. De meeste schepen, die in de komen de weken zullen vertrekken, zijn reeds vol geboekt. De Chineesche boeren beginnen al aan Honkong geen levensmiddelen meer te leveren, hoewel de Japanneezen hen hebben doorgelaten in het bezette gebied. De consuls van de Ver. Staten, Neder land, Noorwegen en Frankrijk maken reeds aanstalten om hun landslieden te evacueeren. Legerbericht no. 22 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: Aan de grens van Cyrenaica hebben onze vliegtuigen, ondanks ongunstige weersge steldheid bombardementsacties - uitgevoerd, waarbij bommen van licht en zwaar kaliber geworpen werden op vijandelijke pantser auto's, waarvan enkele in brand vlogen. Twee vliegtuigen keerden niet naar hun basis terug. In het Z.O. van de Middellandsche Zee verraste onze luchtmacht een groot vijan delijk convooi, dat herhaalde malen doel treffend gebombardeerd werd. In O.-Afrika heeft onze luchtmacht doel treffend de haveninstallaties van Berbera bestookt. Vijandelijke vliegtuigen hebben getracht Massaoeah te bombardeeren, doch het optreden van onze jachttoestellen, die 2 machines neerhaalden, en het luchtafweer geschut der marine, dat een toestel bran dend deed neerstorten, dwong den vijand zich terug te trekken. Vijandelijke vliegtuigen hebben een bom bardement gericht op Augusta. Het onmid dellijke en doeltreffende optreden van het luchtafweergeschut der marine maakte den aanval vergeefs. Een vijandelijk toestel werd neergehaald. De schade is onbeteeke- nend. Onder de burgerbevolking vielen 3 gewonden. beiders vragen, met aanduiding der werk zaamheden en haar vermoedelijken duur, aan het bevoegde districtshoofd der arbeids inspectie; b.v. voor aardappelrooien, aan- vangenden den (datum), waarvan de duur wordt begroot op(dagen of weken. Ik neem aan, dat u, na kennisneming van het bovenstaande een bespreking inzake dit punt overbodig zult achten." OPNIEUW BOMBARDEMENT OP ROTTERDAM. Het A.N.P. meldt: Hedennacht is de stad Rotterdam weder geteisterd door een Britsch bombardement, dat deze keer vrij aanzien lijke schade heeft aangericht, waarbij weder om particulier eigendom het heeft moeten ontgelden. Het verkeer heeft in de gevolgen van dezen nachtaanval moeten deelen. TWEE BLADEN VERBODEN. In de provincie Noord-Holland zijn twee kleinere bladen voor den tijd van twee weken verboden, omdat zij, naar de Presse- abteilung van het rijkscommissariaat mede deelde, systematisch een onvriendelijke hou ding jegens de Duitsche bezettingsmacht hebben aangenomen en niet hebben kunnen afzien van hun vroegere eenzijdige propa ganda ten gunste van de geallieerden. BOMMEN BIJ BRISTOL. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat vannacht verscheidene vijandelijke vliegtuigen boven de Engelsche Z.W.-kust hebben gevlogen. In de nabijheid van Bristol werden bommen geworpen. ALKMAAR. GEBOREN: Catharina M., d. van Herman A. Heide- mann en A. Mandemaker. OVERLEDEN: Cornelia C. Ohmstede, wed. van W. H. J. Helling, 78 jaar. Klaas Kuiper, wedr. van E. Veldman, 82 jaar. Peter Hecker, ge huwd met M. Ros, 66 jaar. Margaretha Volkers, wed. van G. A. J. Kloos, 71 jaar. Aaltje N. de Boer, gehuwd met S. Met, 52 jaar. Willem F. G. Wiese, gehuwd met A. Wit, 41 jaar. MODERNE MACHINES VOOR LVV DRUKWERK! ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320. Dijbeen gebroken. Bij het spelen op het schoolplein, kwam het zoontje van den heer Landman te vallen, met het gevolg, dat hij een dijbeen brak. Door dr. de Wit werd overbrenging naar het ziekenhuis te Alkmaar noodzakelijk ge acht. Schoon Nederland. In de uitzending van de Avro over „Schoon Nederland" van morgenavond 7.35 uur komt ook een vraaggesprek voor met den vice-voorzitter van de V. V. V„ den heer Klomp, over Bergen als vacantie- oord. Ongetwijfeld zullen velen in Bergen, morgen van de gelegenheid gebruik willen maken, om eens te hooren wat deze pro pagandist van Bergen aan het Nederland- sche volk van het geliefde vacantieoord vertelt. Schoolvoeding. Blijkens een door het Centraal Bureau voor de Statistiek uitgegeven overzicht be treffende de schoolvoeding, werd in deze gemeente gedurende de 5 wintermaanden viermaal per week warme maaltijden aan schoolkinderen verstrekt. Bij den aanvang bedroeg het aantal kinderen, dat voor deel neming in aanmerking kwam 185, aan het einde 200. In totaal werden 12950 porties eten uitgedeeld. De kosten voor beheer be droegen 36, voor voeding 955, totaal 991. Geslaagd. Voor het einddiploma van de chr. han dels H. B. S. te Amsterdam slaagde dc heer P. Wijers te Bergen. ter het het een Sint Josephs Gezellen Vereeniging. Voorafgegaan door een voorbereidings avond op Vrijdag j.l., waar kapelaan Schoon- derwoerd, vice-praeses van de Sint Josephs gezellen vereeniging te Warmenhuizen een voorbereidingspreek hield, vierde de Lan- gendijker Sint Josephs gezellen vereeni ging Zondag het 17de stichtingsfeest. 's Morgens om 9 uur droeg de vice-praeses een H. Mis op uit dankbaarheid voor den behouden terugkeer van alle militaire leden. Door de ziekte van den praeses, pastoor Van Noord, hield pater Jacobs S. C. J. de predicatie over den patroon der Gezellenver- eenging, den H. Joseph. Onder deze H. Mis naderden allen H. Tafel. Na afloop verzamelden allen zich in vereenigingsgebouw „De Burg" voor traditioneel gezamenlijk ontbijt, waar gezellige sfeer heerschte. Hierna werd de feestvergadering gehou den onder leiding van den senior, den heer Jac. Bruijn. De secretaris der vereeniging, de heer B. Bruin, gaf een goed verzorgd jaaroverzicht, terwijl voorts afscheid werd genomen van de leden, die wegens het bereiken van den 25-jarigen leeftijd de gezellenvereeniging verlaten. 's Middags om 4 uur was er een plechtig Lof voor leden en parochianen, waaronder aanneming van de oudste aspiranten tot lid en waaronder de oud-vice-praeses, de heer J. J. Oudshoom de predicatie hield. 's Avonds om 7 uur werd in het vereeni gingsgebouw een feestavond aangeboden aan de leden, hun ouders, verloofden en genoo- digden. De senior opende den avond met een be groetingswoord, waarna de vice-praeses al len toesprak. De aftredende leden ontvingen allen hun diploma. De avond kreeg het feestelijk karakter door de vertooning van de mooie film „De Spooktrein", welke film met aandacht werd gevolgd. Weer veel gasten aan den Langendijk. Ook de Langendijk heeft zijn aandeel van de vluchtelingen uit Den Helder ge kregen. Er zijn talrijke Heldersche families naar de Langendijker gemeenten getrokken, waar zij in leegstaande woningen, schuren en bij particulieren onderdak hebben ge vonden. Verscheidene halen hun huisraad uit Den Helder weg en blijven hier voor loopig wonen. Nieuwe minimumprijzen. Met ingang van heden gelden weer nieuwe minimumprijzen. Voor de vroege aardappelen zullen zij J 5 per 100 kg. be dragen. Voor tomaten 20 per 100 kg. en voor bospeen 5.50 per 100 bos. De mini mumprijzen voor de bloemkool zijn als volgt vastgesteld: AA f 7.25, A 6 en B 4.50 per 100 stuks. Er worden weinig bloembollen geteeld. Naar wij vernemen, vallen de resultaten van den bollenoogst niet mee. Kweekers, die reeds begonnen zijn met rooien, deelden ons mede, dat er weinig leverbare bollen worden geraapt. Eindelijk eens een echte seizoendag. Zondag heeft Bakkum voor het eerst in het seizoen een echten seizoendag gehad. Reeds Zaterdagmiddag trokken vele dag- jesmenschen met hun fietsen ons dorp bin nen. Het totaal aantal fietsers was Zondag wel dubbel zoo groot dan anders. Er heerschte weer de gezellige drukte, zooals wij dat des zomers gewend zijn. Het kampeerterrein mocht zich ook in meerder gebruik verheugen. Echter is het met het verhuren van ge meubileerde huizen treurig gesteld. Vele, die reeds handgeld hadden gegeven, wilden dit terug ontvangen, omdat ze niet definitief kunnen huren wegens den onzekeren toe stand. Verbetering uitzicht Rijksstraatweg, Door het rijk zijn eenigen tijd geleden aangekocht het cafétje van wijlen den heer J. Groot en het woonhuisje van den heer Dirkson, en dezer dagen zijn deze gebouwen gesloopt en de boomen, die in die buurt stonden, gerooid. Daardoor is een flinke ruimte ontstaan (even voorbij het pomp station) en het uitzicht op den Rijksstraat weg en den nieuwen weg naar Bakkum is beduidend verbeterd, waardoor het gevaar voor aanrijdingen e.d. zeer is verminderd. De raad brengt een bezoek aan den proef- en rassentuin. Vrijdagavond heeft de geheele raad, in clusief de wethouders en de gemeente-se cretaris, een bezoek gebracht aan den proef tuin aan den Zeeweg. Eerst werden de volkstuinen bezocht, welke door het ge meentebestuur voor een geringen huurprijs aan de werkloozen zijn afgestaan. Het ge meentebestuur constateerde met voldoe ning, dat de werkloozen hun tuinen goed bewerken, bepoten en bezaaien; behoudens één uitzondering waren alle tuinen vrij van onkruid. Onder leiding van den ambtenaar van den voorlichtingsdienst, den heer Couwenho- ven, werd de tuin in oogenschouw geno men. Het gewas en vooral de soyaboonen en maïs (voor menschelijk en dierlijk voed sel) trokken de aandacht. Hoewel de turn laat in gebruik is genomen, haalt het ge was zijn achterstand in en eiken dag kan men zien dat die kleiner wordt. Een kort bezoek aan de tentoonstelling en daarna werd het gezelschap ontvangen in de serre van den heer Couwenhoven, waar diens echtgenoote thee serveerde. De heer Couwenhoven heeft het gezel schap een woord yan dank gebracht yoor

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 3