Agenda L'Buitenland Openbare vergadering van de N.S.B. „Wij komen aan de macht." EERSTE BLAD. Alkmaar, Vrijdag. DE KAASPRIJZEN WEER 2.50 HOOGER. De aanvoer van 100.000 kg. was heden 9000 kg. hooger dan de vorige week, de prijs 30.2.50 hooger. De ge middelde markt was 28 a 29 per 50 kg. Hoewel wij ons voor de producenten over dezen gang van de markt verheugen, aangezien wij thans op een prijspeil zijn gekomen waarbij het mogelijk wordt den steun af te schaffen, hadden wij toch deze prijsstijging niet verwacht. Ten eerste niet omdat Friesland vol zit met kaas, ten tweede niet omdat het vervoer naar Bel gië groote moeilijkheden ondervindt, ter wijl de handel ook wat huiverig wordt tegenover de Belgische franc en ten derde niet, omdat bij deze prijzen een veertig plus kaasje in den winkel 1.50 moet kosten, een prijs, die noodwendig weer tot een verminderd verbruik in het binnen land moet leiden. Anderzijds is een Edammer kaas met 40 pet. vetgehalte een zoo goed volks- voedsel, dat zich voor bewaren leent, dat het begrijpelijk is dat velen gaarne eenige kaasjes in voorraad hebben. De markt werd aanvankelijk gedrukt, door het verzoek van de Crisis Zuivel Centrale om de markt een half uur later te doen aanvangen. Het bestuur van de Vereeniging van Kaashandelaren meende, dit verzoek niet te kunnen inwilligen, omdat z. i. de markt vrij moest blijven. Overeengekomen werd bekend te maken, dat om 10 uur de Crisis Zuivel Centrale een belangrijke mededeeling zou doen en aan gezien verwacht werd. dat deze mededeeling zou inhouden den prijs, die voor de expori naar Duitschland via de claering voor de eerste helft van Juli was vastgesteld, had dit practisch tengevolge, dat de markt een half uur laten aanving. Groot was om tien minuten over tien de teleurstelling, toen de voorzitter', de heer Grondsma, bekend maaKte, dat de belang rijke mededeeling was, dat er geen mede deeling gedaan kon worden. De handel, die toch al met transportmoeilijkheden te kam pen heeft, was hierover wel zeer ontstemd. Met de ordening in het ophalen van de melk voor de fabrieken, door den Bond van Zuivelfabrieken onder leiding van Ir. de Waal ter hand genomen, wil het nog steeds niet vlotten. Een poging om althans de fa brieken in het Noorden van Noordholland daartoe vrijwillig te brengen, strandde op den onwil van een aantal boeren die weiger den hun melk naar een voor hen gunstiger gelegen fabriek te brengen. Zij verklaarden dan liever hun melk zelf per wagen naar de fabriek te brengen en aangezien de orde ning slechts op grond van brandstofbespa ring wordt voorgestaan, viel hiertegen wei nig in te brengen. Tot 1 Juli kregen de fabrieken nog vrijwel de benzine die zij voor het ophalen der melk noodig hadden, toegewezen. Sinds 1 Juli krijgen zij echter niet meer dan 50 pCt. van het normale ge bruik. Er zal dus iets moeten gebeuren. Stellig komen er thans fabrieken in het ge drang. De kring Alkmaar van de N. S. B. hield gisteren, in samenwerking met de kringen Castricum, Bergen, Koedijk en de Langen- dijk, in de Harmonie een druk bezochte vergadering, waarin inplaats van den secretaris, den heer van Geelkerken, de heer De Bruin uit Driebergen, het woord voerde. De vergadering werd geopend door Mr. Ir. van Leeuwen, met den nat.-soc. groet. Mr. van Leeuwen deelde mede, dat de heer van Geelkerken wegens ziekte verhinderd was. Voorts zeide hij, het noodig te oor- deelen een kort woord van protest te richten tot den burgemeester, die tot ergernis van alle fatsoenlijke menschen, in de laatste raadsvergadering aan allen slechts vriende lijke woorden heeft toegezwaaid en daarvoor dank ontving van den nestor van den Raad, die zijn bewondering uitsprak voor het be leid van den burgemeester. Tegen den lof, dien de heeren elkander hebben toegezwaaid, zond een kameraadske een protest aan de Alkmaarsche Courant, waarin zij haar ver bazing uitte, dat er met geen woord gewezen werd op het zeer groote onrecht, dat een deel van de burgerij was aangedaan, welk deel in de oorlogsdagen was gearresteerd en geïnterneerd en met den kogel gedreigd, terwijl deze arrestaties waren geschied op beschuldigingen, die volkomen uit de lucht waren gegrepen. De opname van dit stuk werd geweigerd, hoogstwaarschijnlijk, omdat de A. C. nog de teekenen van den tijd niet verstaat, evenmin als de gemeenteraad iets verstaat van hetgeen op het oogenblik in de wereld gebeurt en in de toekomst gebeuren gaat. Spr. achtte een vlammend protest in deze vergadering, tegen het onrecht, in de oorlogsdagen aangedaan aan de beste vader landers, die Nederland telt, op zijn plaats. Spr. eindigde, met de hoop uit te spreken, dat alle aanwezigen zich spoedig aan de zijde der N. S. B. zullen scharen. De rede van den heer De Bruin. De heer De Bruin herinnerde eraan, dat hij in de laatste vergadering, vóór den oor log, betoogd heeft: „Wij komen aan de macht, niet door het stembiljet, noch door de volksgunst, maar gedragen door de golven van dezen tijd". De golven van onzen tijd zijn over ons vaderland gegaan. Dat het op deze wijze zou komen, wisten wij geen van allen, omdat niemand van ons kon weten, dat we zoo'n EEN VROEGE TREIN NAAR DEN HELDER. Met ingang van morgen zal om 6.10 uur van Alkmaar een trein vertrekken naar Den Helder, speciaal ten behoeve van de inwoners uit die stad, die wegens vrees voor bomaanvallen den nacht- daar niet wenschen door te brengen, maar toch overdag daar aanwezig moeten zijn. OVERGANGSEXAMENS MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL TE HAARLEM. Aan de middelb. techn. school te Haar lem zijn o. a. bevorderd van het tweede studiejaar naar het practische leerjaar: afd. weg- en waterbouwkunde: J. L. J. Blok te Bergen en H. Lesterhuis te Alk maar; afd. werktuigbouwkunde: H. G. Groot te Alkmaar, F. J. Kuypers te Hoogwoud, C. Rootjes te Oude-Niedorp; afd. vliegtuigbouwkunde: J. Deugd te Alkmaar, J. G. Blaauboer te Bergen, L. Toepoel te Bakkum. Bevorderd van het 2e naar het 4e stu diejaar afd. bouwkunde o. a. J. Booy te Nieuwe-Niedorp en W. Tauber te Oud karspel. GEMEENTELIJKE MIDDELBARE HANDELSSCHOOL. Geslaagd voor het le toelatingsexamen: Piet Adolf, Annie Beets, Rijk Fraay, Rinus Frijn, Herman Meyerink, Jan Otter, Char les de Rover, Leo van Sambeek, Hilda Su- zenaar en Nico Timmerman, allen te Alk maar; Jan Smit en Cor Weder te Broek op Langendijk; Bob Zeevat te Heiloo en Theo Brückmann te Castricum. EINDEXAMEN GYMNASIUM. Na voortgezet examen is het einddiploma A behaald door de dames M. J. van Sons- beek te Alkmaar en E. Zeiler te Bergen en de heeren W. H. Schipper, N. Degenaar en J. Schoorl te Alkmaar, P. Vreeker te Enk huizen en J. Fortuin te Utrecht. Afgewezen geen. De examens zijn afge- loopen. POSTZEGELINZAMELING. De heer J. J. Ruys, Brouwerstraat 31, vraagt: Wie is weder bereid gebruikte postzegels in te zamelen ten bate van evangelisatie- en liefdadigheidswerk onder zieken? WAARSCHUWINGSDIENST VOOR AARDAPPELZIEKTE. Het Kon. Ned. Meteor, instiuut te De Bilt deelt mede: In het etmaal van 's avonds 3 Juli tot 's avonds 4 Juli is in Noordholland, in de omgeving van Oudkarspel en tus- schen Hoorn en Enkhuizen de weersgesteld heid kritiek geweest voor het optreden van aardappelziekte. Er wordt echter op gespeculeerd, dat de ontbrekende benzine nog wordt toegewezen. Dit is wel gebleken, dat met de individua listisch aangelegde Noordhollandsche boeren het zeer moeilijk is vrijwillig een ordende regeling tot stand te brengen. verraderlijke regeering hadden. Deze re geering zit op het oogenblik veilig in Londen en de slachtoffers van het verraad van deze lieden zijn onze jonge mannen, die hun leven gelaten hebben in de trouwe plichtsvervul ling voor volk en land. Gij hebt, aldus spr., sinds 10 Mei, veel te verwerken gekregen, omdat gij blind ge loofde in onze regeering, de kranten, de predikanten en de priesters. Toen men ons vroeg, hoe lang het zou duren vóór Neder land zou zijn overwonnen, hebben wij ge zegd: vijf dagen. Men schold ons voor defaitisten, verraders en lafaards. Het heeft vier en een halve dag geduurd. Het is mis dadige waanzin om de welvaart van een volk te vernielen, jonge levens op het spel te zetten, wanneer men zelf vooruit kan be rekenen, dat het alles volkomen doelloos is. Het plechtanker, waaruit de meesten leefden, is ons ontvallen. De vraag is: „Wat nu?" Men kan wel zeggen: „Wij hebben zelf niets meer in te brengen, de overwinnaar zal bepalen, wat gebeuren gaat," maar wij, N. S. B.ers, zeggen dat niet, omdat wij altijd gevochten hebben voor de toekomst en zul len blijven doorvechten voor het vrije, on afhankelijke Nederlandsche volk. Intusschen moeten wij rekening houden met de werke lijkheid, dat wij een bezet land zijn en mogen wij God danken, dat ons nog niet veel erger overkomen is. Dankbaar moeten wij zijn, dat de Duitsche bezetting, bezield door den geest van het nationaal-socialisme, met ons volk omgaat, zooals het ermee om gaat Schamen moeten wij ons over Neder landers, die dit vredelievende werk sabot- teeren. Wanneer het donkerder gaat worden, dan is dat de schuld van deze Nederlanders. Zekerheid is, dat achter elke donkerheid het licht zit. Door dezen tijd komen alleen heen de sterke menschen, geschikt voor den nieuwen tijd, die begonnen is. Belangrijk is: „Wat gebeurt er met ons volk en met ons land?" Er is maar één taak: „Strijden voor het goede, Nederlandsche volk, opdat alles, wat parasiet is, eindelijk wordt uitgesneden". In acht weken zijn de soldaten gevallen, is Nederland bezet, het Vorstenhuis weg, de regeering gevlucht en het parlementaire stelsel om het leven gebracht, ons econo misch leven ontwricht en het goud gestolen. Voor de welvaart van een volk is het goud niet noodig, want de arbeid is het fundament van het gezonde volksleven. Wij zijn revo- lutionnair en willen niet terug naar hét Oude. Er zijn er, die dat wel willèn, zooals Colijn, hetgeen blijkt uit zijn brochure: „Op de grens van twee werelden". Wij vechten bewust voor de nieuwe wereld. Colijn spreekt over het gepruts van de ontwapening, maar onder het bewind van Dansen. lederen avond tot 11 uur in het Wapen v. Heemskerk. Bioscopen. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Ouverture (Artisten-ingang) (rom.); hoofdrollen Louis Jouvet, Janine Darcey, Claude Dauphin. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopenae voorsteiimg. Woensdagmiddag, half drie matinee. Roxy-theater, 7.30 uur, eerste hoofdnum mer De laatste waarschuwing (detective film); hoofdrol Preston Forster; tweede hoofdnummer Demonen der renbaan (sens.); hoofdrol Pat O'Brien. Toegang vanaf 14 jaar. Zondagmiddag 2 en 4.15 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Ik stal een millioen (sens.)hoofdrollen George Raft en Claire Trevor. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag 2 en 4.15 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Dr. Kildaredringend! (rom.); hoofdrol len Lew Ayres, Laha Turner, Laraine Day en Lionel Barrymore. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. OPBRENGST COLLECTE. De collecte ten behoeve van het fonds voor oud-militairen lieeft opgebracht in de gemeente Alkmaar 96.90 en in de ge meente Bergen 23.58)4. NATIONAAL HULPCOMITÉ 1940. De secretaris van het inzamelingscomité te Alkmaar van bovengenoemd N.H.C. 1940 deelt mede, dat voor de inzameling ten be hoeve van de oorlogsslachtoffers onder de burgerbevolking alsnog aan nagiften is ont vangen de som van f 361.49 (waaronder een gift van 100); de totaal opbrengst is daar door gestegen tot j 7946. Zij die dit bedrag tot de ronde som van 8000 zouden willen aanvullen, kunnen hun bijdrage daartoe deponeeren ten kantore van de Amsterdarr.sche Bank Alkmaar, giro rekening 2162, ten gunste van het Nationaal Hulpcomité 1940. ZWEMWEDSTRIJDEN TEN BATE VAN HET NATIONALE HULPCOMITÉ 1940. D.A.W., de .ilkmaarsche Waterratten, de bekende zwemvereeniging in onze veste, ontving van den Koninklijken Nederland- schen Zwembono, de opdracht de kam pioenswedstrijden voor Noordholland boven het IJ te organiseeren. Daar aan deze wed strijden de hoogste eischen worden gesteld, is dit wel een bewijs welk een hoog peil de beoefening van de wedstrijdsport onder lei ding van D.A.W. heeft bereikt. De beste zwemmers en zwemsters uit den kring zullen aan den start komen, zoodat felle strijd gewaarborgd zal zijn, terwijl voor jongere krachten aparte nummers zijn ingelascht. Nummers op diverse afstanden en veschillende zwemslagen, estafetten, polowedstrijd en diverse andere attracties, als schoonspringen e.a. staan op het pro gramma. In overleg met den beschermheer van D. A. W., jhr. mr. F. H. van Kinschot, burge meester van Alkmaar, zal het batig saldo Colijn met zijn partijgenoot Bijleveld, kwam de afbraak van onze defensie tot stand. In 1937 schreef Colijn, dat de N. S. B. geen kans kreeg, omdat ze niet leefde uit de ziel van het volk. Nu schrijft hij: „Als men het on geluk gehad heeft, den wrevel op te wekken van een of andere organisatie, die tevens over politieken invloed in het land beschikt, dan wordt men al spoedig geofferd". Het is wel merkwaardig, aldus spr., zoo te spreken over het spel, dat men zelf gespeeld heeft. Colijn, aldus spr., houdt het met de oude economie, die in het leven van ons volk niets anders beteekent dan kapitalisme. Het nat.-soc. zegt: „Nooit zal de oude economie hier in Nederland weer tot gelding komen". Er komt een tijd, waarin men ons weer zal toestaan, dat wij zijn een vrij, onafhankelijk volk, onder één voorwaarde, dat wij nooit weer worden de haard van verdachtmaking en vuilspuiterij tegen het groote volk, waar op onze eigen welvaart steunen moet. Scherp hekelde spr. de door Dr. Colijn ge opperde mogelijkheid, dat wij staatskundig, economisch en sociaal met een Duitschen leermeester moeten gaan rekenen, zelfs al bestaat dit alleen in afkijken. Wij, aldus spr., achten ons in staat, naar Nederlandsche wijs, zelf te doen en goed te doen, wat noodig is. Wij zijn geen naturen, die vazallen kunnen zijn. Een miskenning van hetgeen over ons volk gekomen is, noemde spr. den door Colijn gewezen weg, dat de leiders van de groote politieke partijen van weleer, de handen ineen moeten slaan. Het kaartenhuis van het verleden is ingestort en op de golven van dezen tijd zal het nat.-soc. in Nederland komen. Geboren staat te worden het nieuwe Europa. Daarvan zal het Noor delijk gedeelte zijn nationaal-socialistisch van Germaanschen inslag en het Zuidelijk gedeelte fascistisch van Latijnschen inslag. Van dat nieuwe Europa wenschen wij, dat Nederland zal zijn een vrij en onafhankelijk deel. Wij gelooven dit, omdat wij de volk- sche gedachte kennen van het nat.-soc. Duitschland, dat dezen strijd niet begonnen is uit een veroveringszucht, die Napoleon bezielde. Groot Nederland tot Duinkerken zal als een nat.-soc. geregeerd land herboren worden. Wij, de N. S. B„ jong Nederland, zijn de pioniers, die de bruggen bouwen, waarover de massa juichend zal optrekken. Spr. ein digde met de woorden: „Nederland vrij en onafhankelijk. Hou zee". Vóór de pauze deelde de voorzitter nog méde, dat geen nieuwe leden worden aan genomen, die geen garantie bieden, dat zij voor de beweging willen werken en strijden. Na dc pauze werden vragen beantwoord. van de ontvangen entree's afgedragen wor den aan het Nationale Hulpcomité 1940. Van verschillende autoriteiten mocht D. A W. reeds sympathiebetuigingen met haar streven ontvangen, terwijl de directie van het zomerbad dit bad gratis ter beschikking stelde. Men is bezig een grootscheepsche reclame-actie samen te stellen, waarop wij volgende week met nadere bijzonderheden hopen terug te komen. De wedstrijden zullen, zooals reeds ver meld, worden gehouden in het Zomerbad op Zondag 14 Juli a.s. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Kerkplein, alhier, en aldaar te bevragen op Woens- en Zaterdagen tusschen 11 en 1 uur de navolgende voorwerpen, als gevonden gedeponeerd in het tijdvak van 24 Juni 1940 tot en met 3 Juli 1940; een bijl, een helm, een kam, een potlood en fluit, tasch met in houd, portemonnaie met inhoud, motor band, smalle leeren ceintuur, blauw kinder jasje, sleutels van bestelauto, broodkaart nos. 41-100, zilveren broche, rood-witte landmetersstok, hondenpenning. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven in hetzelfde tijdvak: wollen kinderjasje, concierge Ju- lianaschool; armbandhorloge, A. B. Win ters, Oudegracht 216; rechter damesschoen, P. Kooger, Tuinstraat 29; gouden oorbel met steentjes, K. Rol, van Leeuwenhoekstraat 14; leege kinderportemonnaie, T. Harder, Augustijnsteeg 2a; bruine actetasch met schriften en boeken, F. Ohm, Rochdale- straat 18; rozenkrans, S. Harsevoort, Dr. Schaepmanstraat 12; bos sleutels, J. Poot, Nieuwpoortslaan 21; hoeveelheid marken, J. Kraakman, Westdijk 4; prikkelhalsband, M. Uitenbosch, Tuinstraat 7, vulpotlood aan ketting, H. J. Stroomer, Spoorstraat 63; trekketting, J. B. Harms, van Houtenkade 8; portemonnaie met inhoud; A. van de Graaf, Stationsweg 39e; rijwielbelasting- merk, C. van Veen, Fr. Engelstraat 7: zilve ren rozenkrans, K. Mulder, le Landdwars- straat 49; stafkaart, K. W. Carels, Holle- weg 120, Heiloo; rijwielbelastingmerk, C. A. Smit, Akerslaan 31; kinderfietsje, M. Ver- hage, de Ruijterstraat 5; damesmanteltje, N. Laan, Westerweg 174; zwart lint met han gertje, R. Posthuma, Nieuwesloot 53; blauw manteltje, P. Boots, Popelmanslaan 31; rood badpak met handdoek, M. Weller, Dahlia straat 17a; damesparapluie, P. Roskam, Hoe- verpad 45; actetasch inh. 3 boeken, C. Hes, Kinheimstraat 30; sleutel van melkbus, J. W. Hermes, Oudegracht 104b; portemonnaie met inhoud, Netten, Langestraat 15; verm. zilveren armbandje, H. P. Bakker, Baansin- gel 18; blauw-wit badpak met handdoek, A. Goudsblom, Zilverstraat 3; doos inh. stroop, D. J. Blom, Schermerweg 118; beursje met inhoud, H. Zandbergen, Kanaalkade 58a; autoped, J. J. Jansen, Druivenlaan 49; 1 zil veren gulden, S. Knuist, Korte Landstraat 23; zilveren ringetje, T. Erkamp, 2e Land- dwarsstraat 19; regenkapje, J. Buis, Lin- denlaan 44. HET AANTAL BELGISCHE VLUCHTELINGEN IN FRANKRIJK. Naar het „Algemeen Nieuws" uit Brussel meldt, raamt men in België het aantal naar Frankrijk weggevoerde of gevluchte Bel gische burgers, die tot dusver nog niet zijn teruggekeerd, op ongeveer 110.000. Naar het blad schrijft, bevinden deze per sonen zich nog steeds in Fransche kampen. De vluchtelingenorganisaties stellen pogingen in het werk deze personen te doen terug keer en, AMERIKAANSCHE TORPEDOJAGER IN SPANJE. De Noord-Amerikaansche torpedojager Darry is in de haven van Bilbao aange komen. Het schip neemt Noord-Amerikaan sche vluchtelingen uit Frankrijk aan boord. ENGELAND EN IERLAND. De berichten over het Engelsche voor nemen, Ierland onder „Britsche bescherming" te plaatsen en de Iersche havens militair te bezetten, hebben in breede kringen van het Iersche volk de grootste ongerustheid ge wekt. De ongerustheid is te grooter, daar men reeds sedert eenigen tijd in kringen van ingewijden de onderhandelingen tusschen de regeering van Ulster en Londen met groeiend wantrouwen volgt en vreest, dat Belfast zou kunnen toestemmen in het binnenrukken van Britsche troepen, die dan van het noorden uit geheel Ierland zouden kunnen bezetten. In nationale Iersche kringen ge looft men, dat in Ulster oude plannen tot hereeniging van het eiland onder leiding van Belfast en in de nauwste samenwerking met Engeland worden overwogen. Men weet im mers, met hoeveel afkeer te Belfast de Iersche vrijstaat beschouwd wordt. Men vreest, dat Londen en Belfast samen spannen om een vrij Ierland te vernietigen. POLITIEKE LEIDERS IN HET ESTLANDSCHE LEGER. Uit Reval wordt door het D. N. B. ge meld: De opperbevelhebber van het leger, generaal-majoor Jonson, heeft over de ra dio medegedeeld, dat bij het Estlandsche leger de functie van politiek leider is inge steld. Deze heeft tot taak, de militairen waarheidsgetrouw in te lichten en voor po litieke voorlichting te zorgen. DE FRANSCHE TERRITORIALE WATEREN. De Fransche regeering heeft, volgens een door Stefani geciteerd Reuterbericht, een bevel uitgevaardigd, waarbij het allen Brit sche schepen en vliegtuigen verboden is, de twintig mijlszone aan de kust van het Fransche Europeesche of Overzeesche ge bied binnen te varen of te overvliegen. In dien dit bevel wordt overtreden,-zal zonder waarschuwing tot den aanval worden over gegaan. DE FRANSCHE RADIOZENDERS. Tijdens de beraadslagingen van de Duit sche wapenstilstandscommissie is gister het vraagstuk van de Fransche radio besptroken De Duitsche wapenstilstandscomfnissas heef besloten de Fransche regeering toe te staai de Fransche radiozenders in het onbezetti gebied weer in gebruik te nemen. Dc Fransche regeering draagt voor de uitzen dingen de volle verantwoordelijkheid. Vat Duitsche zijde zal geen censuur worder uitgeoefend. DUITSCHE STEENKOLENINVOKR IN ITALIË. Het Italiaansche ministerie van verkeer deelt mede, dat, in weerwil van de «ischen, die de oorlogstoestand aan de spoorwegen stelt, de steenkolentransporten uit Duisch- land met de gewone regelmaat voortduren en in de maand Juni een record-omvang hebben bereikt met een cijfer vaai meer dan een millioen ton. In dezelfde periode zijn de levensmiddelentransportsn naar Duitschland uitgebreid. Tegen 6172 wagens in Mei zijn in Juni 12.413 wagons vertrok ken. HET GEBREK VAN VLIEGTUIG- BESTUURDERS IN ENGELAND. Het gebrek aan vliegtuigbestuurdeis neemt in Londen, naar thans ook officieel wordt toegegeven catastrophale vormen aan Alle afdelingen van het ministerie van luchtvaart, die te zorgen hebben voor de opleiding der piloten zullen onder leiding van den vice-luchtmaarschalk Garrant wor den gecoördineerd. Door middel van de ra dio worden alle geschikte personen opge roepen, zich voor de opleiding aan te mel den. VOORBEREIDINGEN VOOR EVACUATIE VAN CAIRO. Van de Egyptische grens wordt gemeld: Wegens de principiëele weigering van de Engelschen, Caïro van de Britsche militai ren te bevrijden en tot open stad te verkla ren, heeft de militaire gouverneur van Caïro besloten, de stad in geval van nood door de burgerbevolking te doen ontrui men. Om dezen maatregel tot uitvoering te kunnen brengen, is Cairo in vier zönes ver deeld. In de eerste plaats eventueel ook terstond moet de bevolking uit de kazernewijken verwijderd worden. DE ZETEL DER FRANSCHE REGEERING. Volgens berichten uit Frankrijk is Vichy, dat oorspronkelijk slechts het centrum van het parlement zou worden, thans definitief tot zetel der Fransche regeering geworden. Behalve de president der republiek hebben zich, naar de Fransche bladen melden, thans ook de meeste ministeries daar gevestigd. De Kamers zullen te Vichy afzonderlijk bijeenkomen om een besluit te nemen over de bijeenkomst als nationale vergadering voor de grondwetsherziening. De bijeen komst der nationale vergadering zou daar op, naar verluidt, te Clermont-Ferrand wor den gehouden. De minister-president zou de noodige bevoegdheden krijgen om in over leg met zijn regeering een nieuwe grondwet op te stellen. GERUCHTEN UIT LONDEN. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Om de Engelsche openbare meening, die onder zwaren druk staat, wat op te monte ren, zoo wordt van Duitsche zijde opga- merkt, gaan sommige kringen in de Lon- densche City voort berichten over zooge naamde Duitsche vredespogingen wereld kundig te maken. United Press meldt uit Londen en verwijst daarbij naar een bui- tenlandschen diplomaat, die uit bescheiden heid natuurlijk niet wordt genoemd, dat Duitsche agenten aan een groep Engelsche particulieren vredesvoorstellen zouden heb ben aangeboden. Het nieuwsbureau poogt zelf het bericht geloofwaardiger te maken door de zoogenaamde Duitsche voorstellen weer te geven. Van welingelichte Duitsche zijde wordt hiertegenover vastgesteld, dat dit bericht gefantaseerd is en zijn oorsprong klaarblijkelijk heeft in den wensch van sommige Londensche kringen het Engelsche volk te misleiden over den hopeloozen toe stand. DE FRANSCHE CONCESSIE TE SJANGHAI. De Japansche militaire autoriteiten te Sjanghai hebben, naar de Fransche consul- generaal tegenover persvertegenwoordigers bevestigd heeft, aan de autoriteiten der Fransche concessie de garantie gegeven voor de instandhouding der Fransche concessie en voor de handhaving van den status quo in dit gebied. Deze toezegging is de vorige week gegeven als uitvloeisel van het ac- coord waarbij de Japansche politie het recht heeft, de anti-Japansche elementen in de concessie in samenwerking met de Fransche politie-autoriteiten te vervolgen en te arres teeren. De garantie zou, naar verluidt, voor verscheidene jaren gelden. DE VOEDSELVOORZIENING IN ENGELAND. Uit Stockholm wordt door de D.N.B. ge meld: De oproep van het ministerie voor de voedselvoorziening tot het aanleggen van een voorraad meel voor het geval dat „ver- voersmoeilijkheden ontstaan", heeft in En geland groote ongerustheid gewekt. De be volking ervaar door dezen oproep, dat de broodvoorziening van Engeland op geen enkele wijze gewaarborgd is. In den oproep werd den huisvrouwen tevens op het hart gedrukt, in de zomermaanden zoo weinig mogelijk conserven te gebruiken, doch ver- sche groente en fruit. Als gevolg van de prijsstijging zijn versche groente en fruit voor het grootste geaeelte van de arbeiders bevolking niet meer te betalen. In arbei dersgezinnen is een besparing op meel zoo goed als onmogelijk. -

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2