ct.Be,.; VLEKKENWATER OPA BOL VAN DE IJZEREN KNOL Spoet Jiidschüftm JCuHSi en Wetenschap !Bucg£ziil&e Stand JUMLcaties &euil£eton Radioprogramma voor Zaterdag. j* RUGGEGRAAT Glimlachje. DE CECIL FREEMAN CREGG. TWEEDE BLAD. 2 Voetbal WEDSTRIJDEN K.N.V.B. VOOR A.S. ZONDAG (OF ZATERDAG). Om het kampioenschap van Nederland. G.V.A.V.Juliana HeraclesFeij enoord le klasse: XerxesD.H.C. EindhovenB.V.V. Tennis JEUGDWEDSTRIJDEN. Het jeugdtornooi, georganiseerd door het district Noordholland-Noord van den K.N.L. T.B., dat, in verband met de buitengewone omstandigheden, op den oorspronkelijk vastgestelden datum 11 Mei geen doorgang heeft kunnen vinden, is thans vastgesteld op Zondag 7 Juli a.s. Wielrennen DE WEDSTRIJDEN OP DE STADION- BAAN. Schulte wint opnieuw van Wals. Bij de gisteravond gehouden wedstrijden op de Stadionbaan was de belangstelling van de zijde van het publiek zeer behoor lijk, hetgeen te verwachten was. Want het interessante programma werd volkomen be- heerscht door het duel tusschen Wals en Schulte. Dit duel heeft voor den Amster dammer een gunstig verloop gehad. In twee ritten toonde hij zijn absolute meerderheid, hetgeen tenslotte ook nog in den laatsten stayerwedstrijd zijn bekroning vond. De beide rivalen hebben het elkander lang niet gemakkelijk gemaakt. Het duel was zoo fel, dat de overige stayers de vrije hand kregen en daar dankbaar gebruik van maakten. Zwartepoorte behield daardoor zijn bij den start reeds verkregen gunstige positie, ter wijl Bakker en Bosland zich bij hem aan sloten. Het duel Schulte-Wals werd in twee rit ten uitgevochten. In den eersten rit over 20 km. met staanden start had men met veel pech te kampen. Aanvankelijk was het wachten op Wals, daar een van de pedalen van zijn fiets niet in orde bleek te zijn. Toen men eenmaal was gestart, weigerde plotse ling de motor van Bustraan, den gangma ker van Schulte, zoodat opnieuw moest worden gestart. Bij den tweeden start, waarbij Wals vrij goed den kop had geno men, weigerde plotseling de motor van Ka- ser, den gangmaker van Wals. De derde start was schitterend. Op uitste kende wijze wist de gangmaker van Schulte zich naar voren telwerken, waardoor Schul te de gelegenheid kreeg terstond den kop te nemen, om deze niet meer af te staan. Wals raakte een kwart ronde achter, doch werk te zich langzaam aan naar voren. Na zes tien ronden ging Wals definitief tot den aanval over. Het duel was kort doch hevig en eindigde in een absolute overwinning van Schulte. Kort daarop, toen nog vijftien ron den gereden moesten worden, raakte de fiets van Wals onklaar en moest deze rit ontijdig worden gestaakt. De jury besliste ten gunste van Schulte. In den tweeden rit, een inhaalwedstrijd over maximum 15 km. met vliegenden start, toonde Schulte opnieuw zijn meerderheid. Hij speelde het klaar de halve ronde vrij wel geheel in te loopen, zoodat hij, wanneer hij alles op alles zou hebben gezet, moge lijk Wals had kunnen lappen. De uitslagen der diverse nummers waren: Tandemwedstrijd voor beroepsrijders en onafhankelijken, over 1500 m.: le rit: 1. van Rijn-Roes, 2. Reuter-Pronk; 2e rit: 1. v.. d. Voort-van Egmond, 2. de Graaf-Motke, 3. Kuyper-Houtzeel en 4. v. d. Moot-Hiddes; 3e en beslissingsrit: 1. v. d. Voort-van Eg- mond, 2. van Rijn-Roes, 3. de Graaf-Motke en 4. Reuter-Pronk. Inhaalwedstrijd voor amateurs over 4 km.: le rit: 1. de ploeg bestaande uit de renners Faanhof, Verdonk, Hoek en Rem- kes, tijd 5 min. 13 sec.; 2. de ploeg bestaan de uit de renners van Boheemen, Hutte, Si- monis en van Hekken; 2e rit: 1. de ploeg bestaande uit Petri, Bloem, Keyzer en Boe- finger, tijd 5 min. 13 sec., 2. de ploeg be staande uit de renners Mensen, Ternede, Matzen en Peters; 3e en beslissingsrit: 1. de ploeg bestaande uit Faanhof, Verdonk, Hoek en Remkes, tijd 5 min. 3.3 sec.; 2. de ploeg bestaande uit Petri, Bloem, Keyzer en Boe- finger. Het Kind". In „Het Kind" van 29 Juni schrijft A. Steenhuizen over de beteekenis van den vader voor den opbouw van het gezin. De redacteur heeft in een 3e klas van de H. B. S. een onderzoek ingesteld naar het aesthe- tisch oordeel der leerlingen. Hij kwam tot de merkwaardige ontdekking dat Boutens' „Beatrijs" het bij hen moet afleggen tegen Tollen's rhetorische gedicht „Hondentrouw", A. Gruijs interpelleert een ouden school meester over de Spakenburgsche visschers- jeugd in crisistijd. In een nieuwe rubriek, „De vrouw", schrijft T. M. een fijn-gevoeld verhaal over een grootestads-armoebuurt, die in den oorlogstijd naar een veilig plat telandsdorp evacueert. Een bijdrage over nagelbijters, een verhaal van Andersen, een handwerkrubriek en het kinderbijblad „De Merel" voltooien dit veelzijdige en goed- geïllustreerde nummer. „Astra", geïll. maandschrift. Het Juli-nummer opent met eèn grappig verhaal „Misdadiger in spe" van David Garth, het beschrijft de gevaarlijke 'methode van een jong auteur, die zijn aangebedene wil veroveren door zich interessant te ma ken en zich daarom voordoet als een gere- classeerden misdadiger. Een uitstekend de tective-verhaal is „Kamer 18 geeft geen antwoord", van Guus Betlem Jr., een inge wikkeld moordgeval in een hotel. Wat een jonggetrouwd vrouwtje vol illusies zooal aan ontgoochelingen meemaakt op haar eerste standplaats in de West, vertelt mevrouw A. Wilschutder Weduwen bij goede foto's. Een gevoelig verhaaltje is „De moorde naar" van mevrouw Gerda Rijnders-—Ver sloot. Mevrouw Elisabeth Augustin geeft 'n mooie, psychologische schets „Vrienden", een driehoeksgeval met traglschen afloop. Verdere verschillende kleinere schetsen, mooie kunstplaten en puzzle- en vrouwen rubrieken. Voor vuil, vet, smaer en zooveel meer. - 25 cent. - Bij drogisten. UITSLAG VEILING bij opbod gehouden op Woensdag 3 Juli 1940, ten overstaan van mr. J. Winkel, ean- didaat-notaris, als plaatsvervanger van notaris mr. J. W. van der Heide te Alk maar, van de volgende perceelen alle gele gen in de gemeente Alkmaar: 1. een huis en erf aan de Noorder kade no. 5, groot 1.56 a. 1100 2. een huis en erf aan de Noorder kade no. 6, groot 1.08 a. 1090 3. een huis en erf aan de Noorder kade no. 7, groot 1.10 a. 1080 4. een huis en erf aan de Noorder kade no. 8, groot 1.12 a. f 1080 5. een huis, erf en steeg aan de Noorderkade no. 9, groot 1.80 a. 1100 6. een huis en erf aan de Noorder kade no. 10, groot 1.12 a. 1500 7. een huis en erf aan de Noorder kade no. 11, groot 1.08 a. 1480 8. een huis en erf aan de Noorder kade no. 12, groot 1.03 a. 1480 9. een huis en erf aan de Noorder kade no. 13, groot 98 c.a. 1480 10. een huis en erf aan de Noorder kade no. 14, groot 1.23 a. 1500 11. een woon- en winkelhuis met erf aan de Sint Annastraat no. 15, groot 69 c.a. 2200 12. een werkplaats met bovenwo ning en erf aan de Handelskade B no. 44, groot 68 c.a. f 4020 De afslag en combinatie blijven bepaald op Woensdag 10 Juli 1940 des avonds 7 uur in het café Het Gulden Vlies van den heer W. Mooij aan de Koorstraat te Alkmaar. Rit a. van de match tusschen de beroeps- renners Wals en Schulte, wedstrijd met mo- torgangmaking over 20 km. (40 ronden) met staanden start: gewonnen door Schulte bij beslissing van de jury. De strijd moest na 25 ronden worden gestaakt wegens ket- tingbreuk. Rit b van de match tusschen de beroeps- renners Wals en Schulte, inhaalwedstrijd met motorgangmaking over max. 15 km.: (30 ronden), werd gewonnen door Schulte in den tijd van 11 min. 24.6 sec. Wedstrijd met motorgangmaking voor beroepsrijders, te verrijden over 40 km. (80 ronden): 1. Zwartepoorte 34 min. 2 sec., 2. Bakker op 40 meter, 3. Bosland op 50 meter, 4. Schulte op 490 meter, 5. Wals op 1275 m. KERKCONCERT. Ten bate van zieke en gewonde militairen gaf het Vrijzinnig Hervormd Zangkoor onder leiding van den heer C. Jonker, gister avond in de Groote Kerk een concert, dat in financieel opzicht, voor zoover men dat nu reeds kon nagaan, zeer geslaagd is. En in artistiek opzicht kon men het niet beter verlangen. Het Ave Verum, en het Laudate Dominum, beide van Mozart (het laatste met sopraan solo) riepen een gewijde stemming op; „O, Gulden Hoofd", van Bonset, zal wel niet dikwijls, door welk koor ook, een betere ver tolking gekregen hebben, dan die van gister avond, en in het meer uitgebreide nummer „Mirjam's Siegesgesang" van Schubert toonde het koor volkomen opgewassen te zijn tegen de vele moeilijkheden, die men er in ontmoet. Mevr. To v d. Sluys, verhoogde den ver kregen indruk, door het koor met Mozart's werken gewekt, nog met de zeer eenvou dige, doch hoogst artistieke voordracht van twee oud Duitsche liederen: Ps. 23, en „Die Psyche ladet die Waldvöglein zum Lobe Gottes ein", met de reeds genoemde solo in Laudate Dominum en in Schuberts koor. En daarbij mag men in één adem noemen het vioolspel van den heer Albert Sluyter in Sarabande van J. S. Bach en in Larghetto van Handel. Zeer mooi zijn die nummers gespeeld. De heer Nico Akkerman toonde zich een uitstekend klavierbegeleider, hetgeen voor namelijk uitkwam in „Mirjam's Sieges gesang" voor de orgelbegeleiding bij de sopraan- en viool- solo. Tevens voor een korte instrumentale inleiding zorgde de organist van de Remonstrantsche kerk, alhier. Na afloop kwamen allen, waaronder het comité, nog eenige oogenblikken in de con sistorie bijeen, waar de voorzitter van het koor, de heer Dalenberg gelegenheid vond allen te bedanken voor hun medewerking, en de sopraansoliste bloemen werden aange boden. Ook de burgemeester sprak woorden van dank, namens het comité, tot hen, en de heer Jonker richtte in 't bizonder, onder het aanbieden van bloemen, eenige woorden tot zijn leerling Akkerman, die steeds bereid werd gevonden het koor te helpen, en ook voor zijn klavierbegeleiding op dezen avond. A. K. van «Ik goed reclame-plan COURANTENRECLAME JAARSVELD, 414,4 M. (AVRO-uitz.) 8.— ANP-ber., gr.pl. 8.30 Orgelspel. 8.50 Gr.pl. 9.15 Concertgebouw-orkest (opn.) 10. Morgenwijding. 10.15 Concertgebouworkest, Kon. Oratoriumver. en solisten (opn.) 10.45 Omroeporkest. (11.25—11.45 Deel.) 12.30 Gr.pl. 12.45 ANP-ber, event, gr.pl, 1. Avro-Amus.-orkest en solist. 2.— De Staal meesters.' 2.40 Disco-causerie. 3.30 Avro- dansorkest. 4.Avro-strijkorkest. 4.45 Kin derkoor „Zanglust" met pianobegeleiding. 5.15 Omroeporkest en gr.pl. 6.40 Interview. 7.Avro-Musette:ensemble. 7.30 Rep. 8. ANP-ber. 8.15 Avro-amus.-orkest, de „Har mony Sisters" en solist. 9.15 Gr.pl. 10.— VPRO-avondwijding. 10.15—10.30 ANP-ber. KOOTWIJK, 1875 M. (KRO-uitz.) 8— ANP-ber. 8.15 Wij beginnen den dag. 8.30 Gr.pl. (11.1511.30 Ber. Eng.) 12.Rococo- oetet. 12.30 Ber. (Duitsch). 12.45 ANP-ber. 1.— KRO-orkest. 1.45 Gr.pl. (2.—2.15 Ber. Duitsch 3.15$.30 Ber. Eng. 5.—5.15 Ber. Duitsch). 5.30 KRO-melodisten. (6.15—6.30 Ber. Eng.) 7.— Rep. 7.15 Gr.pl. 8.— Ber. (Duitsch). 8.15 Ber. (Eng.) 8.30 ANP-ber. 8.45 KRO-Groot-amus.-orkest en solist. 9.15 Ber. (Eng.) 9.30 Musiquette. 9.55 Wij sluiten den dag. 10.Ber. (Duitsch). 10.1510.25 ANP-ber. 11.15—11.30 Ber. (Eng.) ALKMAAR. GEBOREN: Leonards M. R., d. van Bernard P. C. Timmermans en C. G. A. van Lin. ONDERTROUWD: Petrus M. Moerenhout en Elisabeth C. Bosman. Johan van Wezel en Grada C. Jansen. Gerrit Kouwenberg en Anna de Boer. Petrus W. de Rooi en Margaretha M. Bos. Frans C. Zeilemaker en Wilhel- mina Nauta. Bernard Schats en Hiltje Tump. Dirk J. Wijmans en Maartje Klok. Klaas Bk.nkman eh Alida C. Elles. Tiedo C. Nap en Johanna Klarenbeek. Martinus de Rover en Trijntje Dekker. Cornelis G. A. Dam en Martina Godijn. Arie Mors en Maria Mol. OVERLEDEN: Jakob Otsen, gehuwd met G. Timmerman, 62 jaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeen* kennis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar nr. 1700 is opgenomen het besluit van den Raad dier gemeente van 25 April 1940 waarbij is vastgesteld een Verordening tot wijziging van de Verordening, regelende de bezoldi ging der ambtenaren, verbonden aan den Keuringsdienst voor waren in het gebied Alkmaar. Deze verordening is heden afgekondigd en gedurende drie maanden ter ge meente-secretarie ter lezing gelegd. Zij is aldaar tevens in afdruk, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar. Alkmaar, 5 Juli 1940. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Ik ben wat laat vanmorgen. Ik eet wel een worstje aan het station. BERGEN (28 Juni-4 Juli '40). Geboren: Heiniich Johannes Wilhel mus z. van H. Manderfeld en G. C. Houten- bos. Overleden: Johannes Roobeek, 59 j. WIERINGERWAARD (2e kwartaal '40). Geboren: Jacob z. van S. Boltjes en T. de Jong. Bouke z. van R. Rienks en B. Bekius. Simon z. van S. Smit en D. Vries. Overleden: Cornelis Keesman Cz., 77 jaar, wed. van W. Kaper eerder van N, Kui per. Neeltje van Nienes,74 jaar, echtg. van J. Rezelman. Jan Kossen, 88 jaar, wed. van K. de Jongh. Getrouwd: Jan Pieter Pool met Kla- sina Bobeldijk. Jan Jeremias Blaauboer Cz. en Catharina Elisabeth van der Kolk Chrd. Pieter Jacob Bruin met Maartje Rezelman. Pieter Versluis met Neeltje Clazina Kuiper. Albert Kiers met Foekje Douma. Gerrit Jan Oonk met Maartje Bakker. 57. Daar waren geen weilanden, alleen maar bossen. „Wat zijn dat allemaal voor grote groene pleinen?" vroeg hij aan zijn ijzeren paard. „Domoor", zei de „Arend", de koeien moeten toch eten hebben. Het zijn weilanden, daar grazen de koeien op". 58. „Wat zijn koeien?" vroeg Kobusje. Toen blies de „Arend" van kwaadheid een wolk stoom uit zijn keelgat en zei: „koeien zijn koeien, wat zou een koe nu anders zijn dan een koe. „De mensen in Halfweg schrokken ver schrikkelijk van het donderend gevaarte. Door 65) Hij was er blij om, want nu was het hoogst onwaarschijnlijk dat hij de oorzaak was van Heckensteins blindheid, maar ge heel tevreden was hij niet. Eerst nadat hij op de handen van den dooden Mapell eeni ge vurige krabbels ontdekt had, slaakte hij een zucht van verlichting. Van nature een goedhartig en vriendelijk man, had hij er een hekel aan te denken, dat een ander door zijn toedoen blind zou zijn geworden. De krabbels beslisten echter de zaak, want Higgins had gevuurd in de richting van het lawaai en het stond nu wel Vast dat de kat in zijn val Mapell en niet Heckenstein had geraakt. Heckensteins' verminking was di rect noch indirect aan den inspecteur toe te schrijven. Higgins hield persoonlijk het toezicht op het onderzoek van Handley House. Er werden verschillende interessante ont dekkingen gedaan en het was de aangena me taak van den inspecteur om diverse compromitteerende papieren aan de res pectievelijke eigenaars terug te geven. Ge durende de eerste maand ontving het Politie Weezen Fonds heel wat aanzienlijke bijdra gen, want als hij wilde kon Higgins aardig overredend zijn. Toen Higgins op Scotland Yard kwam lag daar een geteekende verklaring van den heer Tyndall op hem te wachten, waarin deze verzekerde dat Thomas Hamper de kooper was van het geweer, waarmee Ray mond was vermoord. Den avond tevoren had Higgins zich er van overtuigd, dat Mapells bewering door de telefoon, dat hij een speciaal soort handschoen gebruikte om valsche vinger afdrukken achter te laten, louter fantasie was, want Mapells duimafdruk was precies gelijk aan die, welke de inspecteur zich zoo duidelijk in zijn hersenen had geprent. Higgins drukte op het belknopje op zijn bureau. „Breng deze verklaring naar brigadier Mercier en verzoek hem het papier eens op vingerafdrukken te onderzoeken. Als hij er vindt, moet hij mij persoonlijk komen rap porteeren". - Het duurde niet lang, voordat brigadier Mercier kwam opdagen. Vlak beneden de handteekening van den heer Tyndall was een heel flauwe, half zichtbare duimafdruk waar te nemen. „Goed genoeg". Voor de eerste maal keek inspecteur Higgins eindelijk eens met ge noegen naar dien vermaledijden afdruk. Dit schakelde Tommy uit. Inspecteur Higgins klopte beleefd op de deur van het kantoor van hoofdinspecteur Dryan, wiens vroolijke stem hem het vol gende oogenblik verzocht om binnen te ko men. De chef zat achter zijn bureau dat met papieren overdekt was, doch bij het zien van Higgins glimlachte hij. Hij koesterde een groote waardeering voor zijn assistent. „Wel, Higgins, ouwe jongen, kom je rap port uitbrengen? Ga zitten". Met een ge baar werd hem een wankel uitziende stoel aangeboden en Higgins fronste, weinig op zijn gemak, het voorhoofd. Hij kende die stoel. Vandaag of morgen ging hij er door heen en dan Voorzichtig ging hij zitten. „Dank u, mijnheer. Betreffende de moord op Raymond Op overzichtelijke wijze gaf inspecteur Higgins verslag van zijn werkzaamheden gedurende de laatste dagen, de rol die hij zelf in het drama gespeeld had aandikkend, noch verkleinend. Toen hij zijn verhaal be ëindigd had zonder in de rede gevallen te zijn (want zijn chef had de loffelijke ge woonte niets te vragen voordat het heele verhaal uit was) zonk hij tevreden in zijn stoel, maar een protesteerend gekraak deed hem terstond weer rechtop zitten. Hoofdinspecteur Dryan, die met zijn el lebogen op zijn bureau geleund, aandachtig naar de schoenen van zijn assistent had zitten staren, keek op. „En hoe staat het met Tyndals winkel in Shoreditch?" „Uiterst nuttig, mijnheer. Het schijnt dat Mapell die zaak al jaren lang dreef. Al de mannetjes uit East End en heel wat vreem de schutters plachten hun wapenen van hem te betrekken. Er ging nog heel wat om, vermoed ik. En er werden geen lasti ge vragen gesteld. Ook verkocht hij in brekerswerktuigen en zoo. Ja, het was be paald een lucratief zaakje!" „En denk je, dat Tynaall, Mapell of hoe hij in werkelijkheid ook heeten mag, aan het eind van deze week toestemming ge kregen zou hebben om naar Canada te gaan?" „Ik ik weet het heusch niet. Mis schien wel. Ik koesterde nog geen verden king tegen hem. Wij zouden hem als ge tuige noodig hebben gehad, wat den datum van zijn vertrek vertraagd zou hebben. In ieder geval met een grimmige lach is hij niet vertrokken, wat het voornaamste is", „En hoe staat het met juffrouw Hick? "Verdronken gevonden, luidde meen ik, het oordeel". „O! Juffrouw Hick! Daar ben ik naast geweest. Zij placht voor Mapell te werken toen zij in Notting Dale woonde. Ik ben er'vrij zeker van dat zij hem in zijn ver momming als politieagent niet als Mapell herkende, maar Mapell zelf moet haar her kend hebben en nam waarschijnlijk eh de no'odige maatregelen". „Maar dat zullen we nooit weten, hè? En Sanderson is nu weer heelemaal beter, hè? Ik vermoed dat het Mapell was, die toen op hem schoot. Iets anders zullen wij er wel nooit van hooren. Er is in dit geval een verduivelde hoop, dat wij nooit zullen hoo ren, Higgins", merkte de chef nadenkend op. Inspecteur Higgins zei niets. „Hoe staat het met Sanderson?" Kunnen we de een of andere aanklacht tegen hem indienen?" „Waarlijk, mijnheer, ik weet het niet. Maar we kunnen hem uitleveren". „Hè?" „De Yankees verlangen vurig naar hem, geloof ik", „Prachtig. En de uitspraak inzake Henry Hamper. Moet die nog herzien worden?" „Ik ben er niet zeker van, maar ik denk het niet. Voor zijn veiligheid is Sanderson natuurlijk verplicht bij zijn eens opge- dischte verhaal te blijven hoewel ik sterk betwijfel of het overeenkomstig de waarheid is". „En wat is dan volgens jou de waarheid, Higgins?" „Och, mijnheer", antwoordde Higgins, een beetje aarzelend. „Het is zuiver gis werk, natuurlijk ik heb er geen enkel bewijs voor maar ik geloof dat zoowel Mapell als Raymond, die later op de bus vermoord werd, den dood van Henry Ham per op hun geweten hebben. Ik zou denken dat de ongelukkige kerel met gas vergif tigd was toen hij buiten bewustzijn was waarschijnlijk terwijl hij sliep want ik twijfel er niet aan, dat hij, nadat hij eerst met de bende had gebroken, met een spe ciale bedoeling nog eens naar het groote huis in Medhurst was gelokt, of zij hadden ontdekt, dat hij in Bulstroade's Buildings woonde. Daar zoowel Raymond als Mapell nu dood zijn, zie ik het nut van een nieuwe uitspraak niet in. Vooral niet, daar San derson moet vasthouden aan zijn fabel, welke hij mij heeft opgedischt". Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5