ÏCÏIEEL Noordholland verschaft onderdak aan ruim 30.000 heldenaars. •uik van EL. 3794. De evacuatie wordt georganiseerd. heden nationale collecte. TWEEDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 6 JULI 1940. usje 35 ct. Een 1 melk tegelijk, larop U kokend melk. koopere kwali- ïaakt door alle ie. laken van jam, id. Smaakt ook sn en suiker, heerlijke saus EMENT VAN rlogstijd maakt g van Maandag leenten Texel, de gemeenten: d)Beijerland t, Goedereede, Hellevoetsluis, Middelharnis, rensplaat, Oost- ozenburg, Som- endam, Tonge Zuidland en meentems Ame- 3ameveld, Her- n Vuren onder houderij centrale slachting van den gesteld aan .e gevestigd zijn rwijk, Bussum, oorn, Zaandam, len, Naaldwijk, ded-arn, Sehoon- oort, Barneveld, ie gemeentelijke 3 re slachterijen ommissie uit de rkens, noodig in vóór 12 uur hij den Vleeschkeu- PEMENT VAN CE NS. •orlogstijd maakt bladen is opge- uli 1940 aan de =ns zijn als volgt wicht in centen: van boven 6—140 140 kg kg 74 76 73 75 71 73 74 70 73 69 71 67 70 70 69 69 67 67 70 70 69 69 67 67 ere aankondiging geslacht gewicht, laat gesneden meier zijn afge- wanneer deze niet het geval, oed. Blijkt een slechts de werke- de prijzen der terwijl die der evoederpositie tot worden over- ven hun varkens, laren, coöperaties itrale ter levering ing en inblikking HAAG 958 11623 160 1551 655 4380 247 7371 776 10833 837 12104 949 14330 625 16774 ue Heldersch. visschersvloot heeft Den Helder verlaten en een veiliger ligplaats gezocht in verschillende Noord- holiandsche binnenwateren. Een specialen verslaggever schrijft aan Het Volk: Schagen heet al „klein Den Helder", zóó veel vluchtelingen uit de oude havenplaats zijn in dit vredige landbouwdorp onderdak gebracht. De Engelsche bommen op Den Helder hebben de inwoners uit hun stad, hun huis, hun gewone doen gedreven. Zelfs een korte wandeling door de getroffen wijken over tuigt den bezoeker van het gerechtvaardigde van deze evacuatie. Hoort men de gesprek ken in den trein aan, dan kan men er heel wat procenten overdrijving af doen en dan is het nog erg genoeg. Zonder te kunnen bevroeden, welk mili tair doel de bommenwerpers op het oog hebben gehad, ziet men her- en der woon huizen en gebouwen met den grond gelijk gemaakt. Het maakt volkomen den indruk van een zinloos wegsmijten van projectielen. Juist door dit lukraak bombardeeren voelt niemand zich zeker. Ook degenen, die ver van een gevaar aantrekkend object wonen, hebben volstrekt geen waarborg, dat hier door èn huis èn leven bij een eventueel volgend Engelsch bombardement gespaard zullen blijven. Er zijn té talrijke voorbeel den, die het tegendeel aantonen De Heldenaars zijn dus uitgeweken. „Spon taan geëvacueerd" noemt men dat In de plaats zelf slapen hoogstens een duizend menschen. Ruim 30:000 inwoners namen de wijk. Hiervan zijn er zeker 14.000, die op eigen gelegenheid bij familie en vrienden zijn ingetrokken. Zij vertoeven be neden Alkmaar en vallen dus buiten de officieele bemoeienissen. Wat aanvankelijk een vlucht zonder meer was, moet thans door de overheid worden geregeld. Volgens besluit van 29 Mei j.l. staat dit uitwijken op eigen gelegenheid gelijk met een regelmatige, door de overheid bevolen evacuatie. De ontvangende vlucht oorden kunnen verplicht worden om de uit gewekenen te herbergen en de gastheeren hebben recht op vergoeding. Een 48-tal burgemeesters in den kop van Noordholland hebben een aanschrijven ge kregen om in hun gemeente maatregelen te nemen voor het opnemen van vluchtelingen. Dit moet geschieden tot een maximum van 25 pet. van de eigen bevolkingssterkte. Hartelijke ontvangst. „Ik ben er al overheen!'' vertelt de heer Cornelissen, de burgemeester van Schagen. „Onze plaats is na het Britsche bombarde ment overvallen door de Heldenaars en de bevolking neeft hen nartelijk en bereid willig opgenomen. In heel veel gevallen be talen de gasten zelf voor hun logies. Maar er zijn ook voorbeelden genoeg, dat de over heid de kosten vergoedt. Dit verschil is nu eenmaal aan een spontane evacuatie ver bonden. Veel menschen hebben eenvoudig een leegstaand huis gehuurd, zijn bij een boer ingetrokken of zijn in pension bij een particulier De gezindheid van de gastheeren is de zelfde Ik heb nog van niemand een noe menswaardige klacht ontvangen. Als er in dezen tijd iets goeds aan den dag komt, dan is het wel de onderlinge hulpvaardigheid. Nergens heeft de huisvesting eenige moei lijkheid opgeleverd. Men behelpt zich en schikt zich in het onvermijdelijke. In ons weeshuis, het oude lieden-gesticht „Avondrood" en het clubgebouw van de ijsbaan zijn de bewoners van het Helder - sche tehuis voor ouden van dagen zeer be hoorlijk ondergebracht. Twee plaatselijke geneesheeren en een Heldersch arts behan delen de zieken en oefenen de noodzake lijke controle uit. Gelukkig zijn er nog neel wat, die hun werk in Den Helder blijven uitoefenen. Door middel van ons radio-distributie- apparaat heb ik le menschen trouwens ge wezen op hun plicht om overdag naar hun werkplaats t.e gaan. Schagen is dus plotse ling een forensenplaats geworden Aan het uiterlijke beeld van het dorp is niet te zien, dat het eensklaps met ruim een vierde deel van zijn bevolking is vermeer derd. Het leven gaat er rustig zijn gang Op de markt staan de paarden in lange rijen, droefgeestig loeien de koebeesten en de varkens snerpen nijdig, als ze in den veewa gen worden geladen. De gewone aanblik die de marktdag in een plattelandsplaats oplevert. De bijzondere toestand speelt zich af achter de keurige geveltjes der huizen. waaT i.-.mschen, die tot voor eenige dagen "ildvrcemd waren, zich hebben te verdra- m in een uiteraard beperkte ruimte. Verlost van de spanning. „Voor ons is het wel uit te houden", zegt een rasechte Nieuwedieper. „Al moest ik in een varkenshok slapen, dan zou ik het al prachtig vinden. Eindelijk eens verlost te zijn van die spanning, niet te hoeven den ken: „Elk oogenblik kan het weer boven mijn hoofd losbarsten!", maar veilig den nacht te kunnen doorbrengen dat is een zegen, waar we vroeger geen weet van ge had hebben. Toen was het al een nieuwtje, als de bliksem eens ergens in sloeg In Schagen zitten we best! En de men schen zijn vriendelijk genoeg. Mat een beetje inschikkelijkheid van weerszijden zal het best gaan". „Dus nog geen neiging om naar Den Hel der terug te trekken?" vragen wij. Onze zegsman schudt bedenkelijk het hoofd. „De schrik zit er in", zegt hij ernstig. „Vooral bij de vrouwen en kinderen. En dat is te begrijpen. Nieuwediepers zijn geen week volkje, meneer, maar dit is te erg. Die spanning vooral maakt je zenuwen kapot. Als het eens een tijdlang rustig mocht blijven, dan zullen we wel zoetjesaan weer op huis aan trekken, maar vandaag d'n dag is er nog niemand, die daar iets voor voelt. En wij heelemaal niet, want in Schagen wordt behoorlijk gezorgd". De man heeft gelijk! Ook bij de evacuatie speelt het grillige lot een rol. Vooral als die evacuatie niet voor uit kon worden georganiseerd. Want dan spreken de financiën van de geëvacueerden een woordje mee! Orde wordt geschapen. Het is de taak van de commissie tot huis vesting van de burgerbevolking om zoo spoedig mogelijk orde te scheppen in wat nu nog hier en daar een chaos is. De vluch telingen huizen niet slechts in Breezand, Anna Paulowna, Schagen en andere plaat sen, waar de verzorging goed is, maar ook in alleenstaande boerderijen. Men slaapt soms in kippenhokken, tochtige schuren, hooibergen. In de duinen wordt massaal ge kampeerd en er zijn zelfs voorbeelden van menschen, die den nacht in de open lucht doorbrachten. De evacuatiecommissie is volkomen over tuigd van het hoogst ongewenschte van dezen toestand, die allerlei gevaren van hy giënische en zedelijke aard met zich mee brengt. Ook in het Julianadorp is de huis vesting verre van voldoende. Het gemeentebestuur heeft de verwijde ring van deze geëvacueerden naar Heerhu- gowaard en nog een ander dorp voorbereid. Maandag a.s. zullen zij in de gelegenheid worden gesteld om met twee treinen naar een alleszins goed ingericht vluchtoord te worden gebracht. De moeilijkheid is evenwel, dat deze menschen zich binnen de gemeente hebben verplaatst, zoodat men hoogstens van een „interne" evacuatie kan spreken. Toch ge biedt het- algemeen belang en het belang van de direct betrokkenen om snel in te grijpen, daar anders epidemische ziekten niet kunnen uitblijven. Het vluchtoord Heerhugowaard is grondig voorbereid. Tweeduizend Nieuwediepers kunnen er terecht. Mogen zij hun tegenzin om „zoo ver van huis" te gaan, spoedig overwinnen! Want als zij niet vrijwillig hun erbarmelijke „woon"-gelegenheid ver laten, zouden zij voor de keus gesteld kun nen worden: óf naar je eigen huis óf naar een behoorlijk vluchtoord! Het gemeente bestuur en de evacuatiecommissie zijn te recht niet van plan om dezen toestand te laten voortduren. Zij ontplooien een prijzenswaardige acti viteit om binnen den kortst mogelijken tijd geordende verhoudingen te scheppen. Hoe meer de bevolking meewerkt, des te eerder zullen deze zijn bereikt! Een boerenhofstede in de buurtschap Olburgen, gemeente Steenderen, welke een Engelsche bom werd getroffen. door BRANDSTICHTING TE HENGELO (O.) In het heerenhuis Paul Krugerstraat 41 te Hengelo, van den heer ir. K. Kroll, di recteur van de N. V. Hazemeyers fabriek van signaalaparaten heeft vanmorgen brand op de zolderverdieping gewoed. Het dak stortte in, terwijl het benedengedeelte van de woning aanzienlijke water- en vuur- schade opliep. De schade wordt door ver zekering gedekt. Een gedeelte van den in boedel ging verloren. Door het optreden van de brandweer kon het vuur spoedig worden beperkt. Er zijn vermoedens van brandstichting. Installatie schade-enquêtecommissie voor Rotterdam. - In het stadhuis aan den Coolsingel heeft gistermiddag ir. W. H. van Leeuwen, voorzitter van de commissie-oor logsschade, de schadc-enquete-commissie vcor Rotterdam geïnstalleerd. HOE GROOT DE WANORDE MOET ZIJN GEWEEST bij het terugtrekkende Fransche leger, bewijst deze foto van, weggeworpen uitrustingsstukken. „Schenk uw gave als een goed Nederlander". De secretaris-generaal wnd. hoofd van het departement van binnenlandsche zaken, mr. dr. K. J. Frederiks, heeft gisteravond de volgende radiorede- gehouden ter aanbeve ling van de nationale inzameling, welke he den in tal van- gemeenten wordt gehouden. Mr. Frederiks sprak als volgt: „Landgenooten, Nederlanders. Wanneer ik tot U als Nederlanders spreek dan geeft ik U den schoonsten eeretitel, die er voor ons, landgenooten, op aarde bestaat. Die titel geeft voor ons uitdrukking aan de idee van het vaderland, het vaderland, dat wij allen dragen onder het hart. Meegesleurd in den maalstroom van het ontzaggelijk wereldgebeuren, beleeft dat vaderland een duisteren tijd, een groot leed is over ons gekomen en nog dagelijks groeit dat leed in breedte en in diepte. Maar leed, dat allen treft, bindt nog oneindig meer dan gemeenschappelijk gedeelde triomf. De saamhoorigheid in de volksgemeenschap wordt er door gestaald. Laten wij den dag plukken. Het is nu het oogenblik, dat alle Nederlanders, onver schillig wat hun verleden was, de handen moeten ineenslaan. Hoog boven alle partij gekrakeel rijst het beeld van het vaderland. Het is als een moeder, die haar armen wijd uitspreidt om als haar kinderen te drukken aan het hart. Zij maakt geen onderscheid. De moeder vraagt niet, doch geeft sleëhts. Laten wij dan in dien geest elkaar slechts als Nederlanders zien. Wij moeten den blik vooruit richten. Toen ik enkele weken terug de ruïnes ging be zoeken van mijn oude vaderstad Middelburg ging er een huivering van verdriet door mij heen om het verlies van zooveel eerwaardig schoon. Maar ik heb door die puinhoopen heen kunnen zien in de toekomst en ik heb mij overtuigd dat bij veel dat voor goed voor ons verloren is, veel ook kan worden gered en weer opgebouwd in de oude glorie. Zoo moeten wij de toekomst zien van ons geheele land. Niet de blik terug geeft scheppende kracht, maar wel het geloof in de levenskracht van ons volk. Door Karei den vijfden bij Pavia gesla gen, schreef zijn tegenstander, koning Frans I. dat alles verloren was behalve de eer. In de dagen, die achter ons liggen, heeft het Nederlandsche volk zijn eer ge red. Dat is heel veel. Maar ik zie een bree der perspectief. Onze vaderen hebben voor ons land geleden en gestreden. Zij hebben het groot gemaakt door de deugden, die hen sierden. Deze deugden zijn door de ge slachten der eeuwen op ons overgegaan als een kostelijk erfdeel en wij hebben ze niet verguisd. In dit opzicht verwacht ik niet. dat het vlijmende woord van Schiller op ons van toepassing zal zijn, dat de groote tijd een klein geslacht baarde. Laten wij die oud-vaderlandsche deugden hooghouden, laten wij ze hooger opstooten in den moeilijken tijd, waarin wij leven Onder die deugden is een steeds grootere plaats gaan innemen de naastenliefde, de hulp aan den lijdenden nevenmesch. Culti veert daarom deze deugd. Omhoog de har ten Sursum Corda en laat dan morgen, wanneer gij uwe gave gegeven hebt, uw blijde, vrome gedachte zijn: Ook ik behoor door mijn offer tot de ge meenschap van mijn volk. Ik heb gehan deld als trouw kind van mijn vaderland, als een goed Nederlander", DE FUHRER BRACHT EEN BEZOEK AAN STRAATSBURG. De aankomst aan de prachtige, oude kathe draal. DE TOEKOMST VAN DEN NEDERLANDSCHEN LANDBOUW. In een persconferentie heeft graaf Grothe, landbouwdeskundige van den staf van e.en rijkscommissaris, eenige beschouwingen ge houden over de toekomst van den Neder- landschen landbouw. Graaf Grothe zeide o.m.: „Belangrijke steunmaatregelen waren in de voorafgaande jaren noodig om bijvoor beeld den tuinbouw, die een groot dee' van zijn producten uit gebrek aan afzet moest vernietigen, in het leven te houden. De steun van het groot-Duitsche gebied zal den Nederlandschen landbouw in de toekomst van deze afzetmoeilijkheden verlossen. Ondanks de groote transportmoeilijkheden heeft de Duitsche markt, behalve de tot nu toe betrokken hoeveelheden, het vroeger naar Engeland geëxporteerde deel der groenteproductie opgenomen en daaren boven zelfs de anders aan de vernietiging prijsgegeven onverkoopbare hoeveelheden. Daarbij zijn van Duitsche zijde zelfs prijzen betaald, welke hooger waren dan voor gaande jaren. Ook in de toekomst is een zekert- afneming voor rechtvaardige prijzen gewaarborgd. Het wegvallen van den veevoeder-invoer maakt het noodzakelijk, het veebestand op het peil terug te brengen, dat op grond van de voedselvoorraden en de uit de eigen productie voortkomende hoeveelheden voedsel mogelijk is. Deze maatregel zal per soonlijke offers met zich meebrengen, maar voor een hoog ontwikkelden en voortschrij denden landbouw zal deze veranderde in stelling geen onoverwinnelijke moeilijkheden veroorzaken. De scherpste beperking der voedselfoewijzing is noodzakelijk, aangezien in de eerste plaats de brood-graanverzorging veilig gesteld moest worden. De rantsoe neering waarborgt de voeding tot den oogst van 1941. Voor zoover dit technisch mogelijk is, zullen voorraden worden gevormd van die producten, welke vrijkomen in verband met de vermindering van den veestapel, ook zijn maatregelen getroffen dat de prijs door het noodig geworden afslachten niet wordt ge drukt. De gevolgen van de noodzakelijke wijzigingen in den veestapel zullen zooveel mogelijk worden verzacni. De extra-hoe veel heden, die thans vrijkomen, zullen daartoe worden opgenomen tot vaste prijzen, die in den laatsten tijd nog verhoogd zijn ten op zichte van de vroeger geldende. Elke prijs- druk tengevolge van te groot aanbod zal worden opgevangen, opdat de boer geen kapitaalverlies zal lijden. Voor de bedrijven zullen mogelijkheden worden geschapen, om door omzetting een vervanging te vinden voor de verminderde productie aan veredelingsproducten. Ook wordt een verbetering der prijsverhoudingen en op vele gebieden een verhooging van de prijzën der producten voorzien, welke den boer de aanpassing van zijn bedrijf aan de veranderde verhoudingen mogelijk maakt en hem een voldoende inkomen zal ver zekeren. DE SLUITINGSTIJDEN DIENEN TE WORDEN GEHANDHAAFD. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van binnenlandsche zaken, heeft aan de burgemeesters een schrijven gericht, waarin hij het volgende mededeelt. Van Duitsche zijde is de opmer king gemaakt, dat het in verschillende ge meenten zou voorkomen, dat aan de vast- gesteldes luitingsuren niet voldoende da hand wordt gehouden. Mede uit een oogpunt van de bescher ming van de bevolking tegen luchtaanval len wordt nauwgezette handhaving van de sluitingstijden noodzakelijk geacht. Met klem wordt verzocht voor zoover noodig de ter zake noodzakelijke maatregelen te ne men, om nauwgezette handhaving van da sluitingstijden te bevorderen. ONDER EEN HOOIKAR GERAAKT EN OMGEKOMEN. Donderdagavond is de dertigjarige L. uit Groesbeek, terwijl hij een voor een kar ge laden met hooi gespannen paard bij den kop leidde, gestruikeld, zoodat hij kwam te vallen. Hij kreeg een der wielen van de kar over zijn borst en werd met zware inwen dige kneuzingen in het St. Canisius zieken huis te Nijmegen opgenomen. Gisteren 'S hij aa de kwesturen overleden.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5