Aqwda KIJKEUOOPELCLOECK £aatsi Stad w Omgeving JUélicaties eerste blad. eerste nationale inzameling 1940. de opbrengst der nationale collecte in bergen. waarschuwingsdienst voor aardappelziekte. vertrokken personen. concert ten bate van den gewonden en zieken soldaat Voor kleine tuinen. de groenteteelt blijft favoriet. Hoe de heer G. Nobel wordt weggewerkt. bomaak valutakol landsc het duitsc het britsche A diefstal ik Weer een n te wc Boeljon en i K.ï 2 Alkmaar, Dinsdag. BLIKSEM INGESLAGEN. Gistermiddag werd de achter de woning staande als schuur gebruikte bcerenbehui- zing van den landbouwer Jb. Groenveld Jz. nabij den Kruisweg te Reerhugowaard door het hemelvuur getroffen. De spoedig aan wezige motorbrandspuit heeft het vuur kun nen blusschen. (Reeds in een deel der vorige editie opge nomen). IIET BEPROEVEN DER SIRENES. Eiken Zaterdagmiddag eindalarm. Het hoofd L.B.S.D. maakt de burgerij van Alkmaar bekend, dat op last van den waar nemend inspecteur van den L.B.S. in Neder land, in overleg met de Duitsche militaire autoriteiten, de sirene-installatie periodiek zal worden beproefd. Voor 't eerst zal dit geschieden, uitslui tend door 't geven van 't eindalarm (con stante hooge toon) gedurende één minuut, op Zaterdag 20 Juli 1940 te 12 uur. Vervolgens gebeurt dit iederen Zaterdag op denzelfden tijd. De wijze van alarmeering blijft overigens dezelfde, zoodat wanneer men de loeitoon der sirenes hoort, luchtge- vaar bestaat. N.V. AUTOBUSDIENST NOORDHOLLAND. In verband met de elders in dit blad voorkomende mededeeling van de N.V. Autobusdienst „Noordholland" vestigen wij de aandacht van onze lezers op de met in gang van Woensdag 10 Juli ingaande gewij zigde dienstregeling AlkmaarDen Helder v.v., welke vanaf genoemden datum 6 maal daags verbinding geeft uit beide richtingen, speciaal te gerieve van de ingezetenen in Den Helder die geëvacueerd zijn. EINDEXAMEN LYCEUM. Bij de op 5 en 6 Juli j.l. gehouden eind examens gymnasium B van het r.k. ly ceum te Alkmaar, slaagden mej. A. de Grauw te Bergen en de heeren J. Duin, C. de Haan te Spierdijk, G. Luyckx te De Rijp, P. Luycks te Hoorn, H. van Mook te Koog aan de Zaan en N. Reus te Obdam. Afgewezen geen. De totaaluitslag van de afd. gymnasium A en B is: geëxamineerd 15 candidaten, waarvan slechts 1 candidaat werd afge wezen. De totaaluitslag van de afd. H.B.S.-B: geëxamineerd 11 candidaten, waarvan eveneens slechts 1 werd afgewezen. COLLECTE „ZONNESTRAAL". De Zaterdag gehouden „Zonnestraal"- collecte heeft opgebracht 362. LICHT OP! .Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 22.31 tot 5 uur licht op. M.U.L.O.-EXAMENS. Gister zijn hier de examens voor het M.u.l.o.-diploma begonnen. Geslaagd zijn voor het diploma B twee candidaten, n.l. H. Grabowsky te Hoorn en M. J. van Rijswijk te Schagen. Afgewezen geen. Het diploma A werd behaald door D. Waal, G. Spoelstra en J. M. Coolegem te Alkmaar. A. Winkel, M. Weeder en A. J. Singer te Wijdenes, J. H. Zoeters, N. Zwiebel en E. A. Doorn te Hoorn, J. Poldermans te Schagen, J. H. Smith te Den Helder, T. Kieft, M. Vijselaar alsmede R. Geusebroek allen uit de gemeente Medemblik, J. de Jong te Slootdorp, J. de Haas en M. Ten- sen te Andijk, S. de Leeuw te Opperdoes en A. T. Evendijk, N. P. Groot en T. Kam pen te Enkhuizen. Afgewezen vijf candidaten. Bioscopen. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Ouverture (Artisten-ingang) (rom.); hoofdrollen Louis Jouvet, Janine Darcey, Claude Dauphin. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half drie matinee. Roxy-theater, 7.30 uur, eerste hoofdnum mer De laatste waarschuwing (detective film); hoofdrol Preston Forster; tweede hoofdnummer Demonen der renbaan (sens.); hoofdrol Pat O'Brien. Toegang vanaf 14 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Ik stal een millioen (sens.); hoofdrollen George Raft en Claire Trevor. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Dr. Kildare.... dringend! (rom.); hoofdrol len Lew Ayres, Lana Turner, Laraine Day en Lionel Barrymore. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Woensdag 10 Juli. 8 uur, Ruïnekerk te Bergen, concert Ber gens mannenkoor ten bate van het oorlogs- noodenfonds. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. Bekendmaking. De Directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken deelt aan belanghebben den mede, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 10 tot en met Dinsdag 16 Juli 1940 de volgende kleuren bons geldig zijn: Margarinebons bruine kleur; Vetbons rose kleur. Alkmaar, 8 Juli 1940. De directeur voornoemd, v. d. HEUVEL. DIERENBESCHERMING. Zwervend is aangetroffen te Sint Maarten een St. Bernard. Het dier bevindt zich sinds eenige weken ten huize van mevr. Sloof te Sint Maarten. Het is vermoedelijk uit Den Helder afkomstig, doch alle po gingen om zijn baas terug te vinden zijn te vergeefs geweest. Signalement: Reu, vrien delijk karakter, niet jong. Bij den heer Kalis, Noordervaart is aan komen loopen een jonge bruine hond, mid delmatig groot. Eigenaars van deze honden en zij die ons inlichtingen kunnen verstrekken kun nen zich vervoegen tusschen 6 TA uur bij den heer C. Verwer, inspecteur dieren bescherming, Baanstraat te Alkmaar. De collecte, welke te Hoorn is gehouden voor de nationale inzameling 1940, heeft 3071.39 opgebracht. De Zaterdag te Bergen gehouden col lecte voor het Nationaal Hulpcomité 1940 heeft 990.14 opgebracht. In het etmaal van 's avonds 7 Juli tot 's avonds 8 Juli is in Noordholland en op de Zuidhol- landsche eilanden de weersge steldheid kritiek geweest voor het optreden van aardappelziekte. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 25 JUNI TOT 9 JULI 1940. Nieuwe zaken: Castricum: E. W. Rose, Beverwijkerstraat 82, Makelaardij enz. Koedijk: J. Bos, Kanaaldijk 99, expeditie bedrijf. Bestuurswijzigingen: Alkmaar: The Condensed Milk Company of Holland N.V., Postbox 5. Heerhugowaard: Coöp. Zuivelfabriek „Ex celsior", B 180-181. Sluisver. N.V. „Ons Doel", Middelweg G 6. Den Helder: „Casino", Kanaalweg 158. Machinale Brei-inrichting „De Sterke Kous", Zuidstraat 19. Noordscharwoude: „Draagt Elkanders Lasten", Westerpad 1. Petten: Coöp. Boerenleenbank „Petten", M 89. Schoorl: Coöp. Zuivelfabriek, „De Goede Verwachting" G.A., postadres Groet. Andere wijzigingen: Alkmaar: fa. J. Laan, consumptieijsfa briek, Keetgracht 8; ontslag gevolmachtig de en wijz. handelsnaam. Den Helder: Technisch Bureau W. R. Garritsen, Breewaterstraat 16, radiohandel; verplaatst naar: Zijpe. Den Helder: Rhoer van Dam, Koning straat 55, handel in wollen en zijden stof fen; verplaatst naar: Alkmaar. Schagen: K. Swakman, Noord F 41, bier- handel enz.; rechtsvorm gewijzigd. Schermerhorn: J. Schreuder, A 8, café en schildersbedrijf; overgegaan aan: Mw. de Wed. J. Schreuderde Boorder. Wieringermeer: F. Hoogland, Industrie terrein, Wieringerwerf, graanhandel enz.; procuratiehouder uitgetreden. Opheffingen: Den Helder: L. R. Jacobs, Jan in 't Veld- straat 84, Vleeschhouwerij. LIQUIDATIE VAN HET ALKMAARSCH ALGEMEEN MILITAIR TEHUIS. In de gecombineerde vergadering van het bestuur met de commissie van advies is op 8 Juli het besluit genomen tot liquidatie van het Alkmaarsch Algemeen Militair Tehuis. De vergaderden waren eenstemmig van oordeel, dat men tot dit besluit moest ko men, omdat onze militairen, voor wie het tehuis was opgericht, uit de stad verdwenen zijn. Tot goed begrip zij echter vermeld, dat het tehuis een inrichting was van een stich ting. Deze stichting blijft bestaan: zij houdt haar bestuur en haar commissie van advies. Dit is om deze reden besloten, dat de mogelijkheid niét uitgesloten is, dat deze stichting nog eens weer tot eenzelfde taak geroepen zal worden. Intusschen mag wel worden vastgesteld, dat genoemd tehuis aan zijn bedoeling ten volle heeft beantwoord, er is een goed bezoek geweest en de jon gens en mannen voelden zich er thuis. Dit is zeker voor het grootste deel het werk ge weest van vader en moeder Rasch, die door hun uitnemende opvatting van hun taak en hun karaktereigenschappen de aangewezen leiders van het tehuis waren. Ook van deze plaats wil het bestuur niet nalaten hun nog eens een hartelijk woord van dank toe te roepen. Het bestuur zal hen zeker niet ver geten en wat meer zegt: in het hart van menig militair hebben zij een blijvende plaats veroverd. De militairen hebben dan ook niet nagelaten him dank aan hen uit te spreken. Naast -'a^er en moeder komt een hartelijk woord van dank toe aan allen die dcor geschenken in geld, door toezegging en afdracht van contributies, of wel door geschenken in natura van allerlei aard de bestaansmogelijkheid en de gezelligheid van het tehuis hebben verzekerd. Wat die contributies betreft, sommigen hebben deze contributie nog betrekkelijk kort geleden betaald. Dit was vöör het be stuur wist, dat de militairen uit Alkmaar zouden verdwijnen. Daarom meent het be stuur niet tot teruggave van deze contribu ties te moeten overgaan. De contribuanten mogen bedenken, dat mede door hun gaven de liquidatie zonder nadeelig saldo zal kun nen geschieden. Zij die door eenigerlei geschenk het be stuur van het militair tehuis aan zich ver plicht hebben, kunnen die geschenken terug ontvangen. Hun wordt vriendelijk verzocht hun wensch in deze te kennen te geven aan den penningmeester, den heer G. Lou waars, Westerweg 68, telefoon no. 3-1-9-2. Hij zal hun verder den weg wijzen, waarop zij het hunne kunnen terugkrijgen. Er mag te dezer plaatse zeker ook wel even herinnerd worden aan de hartelijke sym pathie uit de burgerij voor het tehuis, ge bleken uit de som door haar bijeenge bracht, die het bestuur het recht gaf, om met het tehuis te beginnen. Eveneens aan de hartelijke samenwerking van de mili taire overheid, die hare afgevaardigden in het bestuur benoemde; dank zij die samen werking heeft er steeds een vlotte afwikke ling van allerhand zaken kunnen plaats hebben. Zoo is dus een goede instelling uit Alk maar verdwenen, het bestuur en de com missie van advies en deze beide lichamen waarlijk niet alleen, betreuren ten zeerste de noodzaak van dit besluit. Inmiddels is het gemakkelijk genoeg, al is 't dan met smart, om in een vergadering zulk een besluit te nemen. Maar moeilijker is de practische afwikkeling ervan. Deze is opgedragen aan een commissie uit het be stuur. Het tehuis is nog steeds in huur en het heeft een inventaris. Is er niet een lichaam of een particulier, die het bestuur zou kunnen helpen, om die huur over te nemen, omdat het tehuis voor velerlei doel einden te gebruiken is? Ook de inventaris zou men gaarne onderhands van de hand doen. De leden van die commissie zijn de heeren: G. Louwaars, Westerweg 68; E. Th. van der Stok, van Houtenkade 13; L. Elte, Laat 105. Deze heeren zijn tot alle inlichtin gen volgaarne bereid. Tenslotte brengt het bestuur ook een hartelijk woord van dank aan de redactie van de Alkmaarsche Courant die ook her haaldelijk haar medewerking aan het tehuis heeft verleend. INGEKOMEN PERSONEN. T. de Jong, z.b., geen, van Amsterdam naar J. van Stolberglaan 14. J. Speets, z.b., N.H., en echtg., van Haarlem naar Reekerstraat 41. D. Visser, kantoorbed., geen, van Amsterdam naar Nieuwpoorts- laan 156. L. J. Molenaar, vertegenwoor diger, geen, van Heerlen naar Rozenstraat 8. P. Beeldman, sergeant-majoor N.l. le ger, N.H., van Amboina (N.l.) naar Noor derkade 43. N. Klaver, koopman, geen, van Hilversum naar St. Annastraat 23. G. A. Bomans, smid, N.H., van Diepenheim naar Achterweg 43. D. M. Petie, exped. knecht, R.K., en gezin, N.H., van Oudorp (N.H.) naar Reekerstraat 39. A. H. de Boer, echtg. S. Reitsma,, z.b., N.H., van Beemster naar van der Lijnstraat 5. A. Seekles, dienstbode, G.D., van Leeuwarde- radeel naar R. Visscherstraat 22. A. Dib- bets, z.b., N.H., en echtg., van Amsterdam naar Zaagmolenstraat 30. D. Buisman, z.b., N.H., van Hoogwoud naar Varnebroek 13. A. ten Pas, koopman manufacturen geen, van onbekend vanwaar naar Voor- meer 35. J. C. F. Brinkman, h.i.d.h., N.H., van Rotterdam naar Langestraat 41a. J. Boelens, reiziger, geen, en gezin, van Rot terdam naar Groot Nieuwland 47. D. J. Witte, dienstbode, R.K., van Texel naar Ly ceumstraat 64. C. J. van Dijk, timmer man, N.H., van Veenendaal naar Ooster- kolkstraat 13. F. W. M. Stevens, priester, R.K., van Nijmegen naar Breedstraat 9. E. A. H. Hornikx, echtg. N. Zomerdijk, R.K., van Roermond naar Korte Lyceumstraat 7. K. E. J. Rosenboom, ambt. crisis-org., geen, van 's-Gravenhage naar Hofdijkstraat 11. J. M. Jamin, bankwerker, R.K., van Baarle Nassau naar Langestraat 47a. M. Smith, dienstbode, N.H., van Akersloot naar Hoogstraat 14. H. van de Wetering, kam toorbed., G.K., van Hillegersberg naar Ju lianastraat 12. M. J. de Leij, z.b., R.K., en gezin, van Rotterdam naar Verdronken- oord 60a. T. Rood, bakker, R.K., van Overdiestr. 73 naar Heerhugowaard. J. Algra, R.K., dienstbode, van v. Everdingenstr. 7 naar Zwolle. A. C. M. de Waal, R.K., van Costerstr. 24 naar Amsterdam. E. L. Katoen, N.H., chauffeur, van Stuartstr. 83 naar Den Bosch. G. Weijers, R.K., van Nieuwstr. 30 naar Nijmegen. A. Pekel, geen, van Koorstr. 24 naar Den Haag. M. de Jongh, geen, z. b., van Bloemstraat 29 naar Egmond aan Zee. M. C. Buter, geen, z. b., van Baanpad 11 naar Velsen. D. J. Saai, N.H., z. b., van Wilhelminalaan 26 naar Voorschoten. B. Alons, N.H., landbouwconsulent, en gezin, van Nic. Beetskade 75 naar Tilburg. J. L. D. van Galen, N.H., kapper, van Doelenstraat 3 naar Amsterdam. P. Siewertsen, N.H., z. b., van Varnebroek 1 naar Rotterdam. J. H. Bekelaar, geen, mach. bankwerker, van N. G. Piersonstr. 16 naar Amsterdam. J. P. Torenvlied, geen, choc.werker, en ge zin, van Bergerweg 11a naar Heiloo. J. H. G. Richelle, R.K., schrijver, van Kennemer- singel 8 naar Heiloo. C. J. Fukken, geen, z. b., van Pr. Julianalaan 14 naar Apeldoorn. P. Liphuijzen, R.K., etaleur, van Houtman- str. 2 naa.r Amsterdam. I. Smal, R.K., dienstbode, van Kennemerstraatweg 145 naar Hoorn. P. van Dijk, geen, huishoudster, van Rozen straat 29 naar De Bilt. W. R. Poeschmann, geen, z.b., van Nieuwlandersingel 38 I naar 's-Gravenhage. G. A. Blomhoff, N.H., op zichter N. S., en gezin, van Rembrandtstraat 16 naar Roermond. A. G. van de Wiel, R.K,, chef de bureau, en gezin, van Nieuwe- sloot 29a naar Delft. B. A. J. M. Simes, R.K., priester, van Breedstraat 9 naar Berk hout. T. Peereboom, R.K., echtgen. van W. J. Stoop, dienstbode, van Compagnie straat 10 naar Hoorn. W. de Vries, N.I., z.b., Kooltuin 23, naar Winschoten. C. Roos, Ger.K., naaister, Prinses Julianalaan 14, naar Bloemendaal. C. J. Alles, R.K., dienstbode, Boterstraat 9, naar Schermerhorn. A. van der Noord, N.H., teekenaar, Verdronkenoord 60a, naar Haarlem. E. Draaijer, geen, en echtge- noote, en kind, kapitein toeristenvaart, Spoorstraat 51a, naar Schoonhoven. M. H. F. Mijnssen, EvL., verpleegster, Dr. Schaepmanplein 14, naar Renkum. H. T. Kolenbrander, R.K., z.b., Compag niestraat 10, naar Hoorn. M. Deen, N.I., mach. N.S., en echtgenoote en kinderen, Wollebrandtstr. 17, naar Uitgeest. J. C. H. van den Anker, R.K., fotograaf, Stations weg 178, naar Haarlem. T. Breeuwsma, N.H., werkster, Stuartstraat 69, naar Ber gen. H. C. Dyrbye, H.E.v.L., kantoorbed., en gezin, Rembrandtstra 44, naar Amster dam. A. Beekhuizen, geen, dienstbode, Achterstraat 37, naar Renkum. Nog even herinneren wij aan het con cert van Bergens Harmonie, dat morgen avond in de Ruinekerk te Bergen ten ba te van den Ziken en gewonden Soldaat wordt gehouden. Als solisten treden op mevrouw Westerouwen - van Meeteren en de heeren Hop en Kooger. En voor het' concert en voor het schoone doel is de burgerij verplicht er voor zorg te dragen, dat de Ruinekerk te klein is. Hedenavond concerteert Bergens Har monie in den muziektuin .Op een mooien zomeravond en die beleven wij heden, is het daar heerlijk toeven en verdient ook dit concert in het toch al stille Bergen- sche leven de belangstelling. Niet alleen omdat het van verschillende zijden aanbevolen wordt om groenten te gaan kweeken, hebben vele liefhebbers een deel van hun bloementuin opgeofferd, maar ook omdat het zoo'n stralende zonnige zomer is, een heel voorname factor om kans van sla gen te hebben. We hebben de peulen en de eerste dop erwten al geoogst, een pluk duurt ongeveer drie weken, en nu willen we natuurlijk zoo lang mogelijk over groenten uit eigen tuin beschikken. Daarbij kunnen de zaden van deze vroege doperwten ons ook al helpen, want wanneer we deze iets rijp laten wor den, zaaien wij ze weer uit en zoo kunnen we in September nog doperwten oogsten. Tegen het optreden van het „wit", een meeldauw zwam, die zich vooral ontwikkelt bij warm broeierig weer, zetten we de rijen in de Noord-Zuid richting uit, waarmee we bereiken dat de zon er midden overdag goed tusschen kan schijnen, waardoor alle vocht kan opdrogen. Is toch eenmaal wit ontstaan, dan bestrijden we het zooveel mogelijk door bestuiven met zwavel, daartoe wordt van een busje een strooibus gemaakt door gaten in het deksel te boren. De zwavel laat zich daarmee gemakkelijk op de planten brengen. Wie voor den winter nog wat postelein in flesschen wil inmaken, kan ze tot begin Augustus nog zaaien, het moet n.l. warm zomerweer zijn, voor we postelein in den vollen grond kunnen kweeken. Een leeg bed van peulen of tuinboonen kunnen we er geschikt voor maken door een bemesting met dunne koemest of 2 ons A. S. F.-kor- rels (opgelost) op 5 vierw. meter. Van het zaad nemen we 15 gram per vierk. meter, het is zeer fijn en mag niet worden inge- harkt of met aarde bedekt. We drukken het voorzichtig aan en begieten het, waar na wij het met natte zakken dekken. By warm weer ontkiemt het in 1 of 3 x 24 uur, waarna we de zakken weg nemen en de eerste dagen nog voorzichtig gieten, daarna niet meer. Ongeveer na 4 weken zijn de plantjes 10 c.M hoog en kunnen zij gesne den worden. De gewone gele postelein wordt het meest gekweekt. Wie eenmaal groenten gekweekt heeft, krijgt er vanzelf de smaak van beet, maar in ons enthousiasme moeten we alleen niet overdrijven en ook voortuintjes er aan op offeren, want de menschen die vrij wat meer wandelen en fietsen als vroeger heb ben meer dan ooit behoefte om naar mooie bloemrijke tuinen te kijken. A. C. MULLER—IDZERDA. (i „Die zorgt, en waakt, en slaaft, en draaft, en ploegt, en zweet, „En tot 's lands oorbaar vast een lastig ampt bekleedt, „En waant de menschen aan zijn vroom heid te verbinden, „Die zal zich jammerlijk in het end be drogen vinden „Van 't wispelturig volk, dat veel te los van hooid, „Genoten dienst vergeet, en leider, 't kwaad gelooft. Vondel. Men zal zich herinneren, dat de heer P. Nobel uit Lutjewinkel, jaren lang een stuw kracht van het landbouwvereenigingsleven in Noordholland, als voorzitter van het kaascontrolestation, kenbaar heeft gemaakt, dat de goede naam van de N.H. 40 plus kaas op de wereldmarkt in het gedrang kwam door het feit, dat vooral de groote fabrieken een te hoog vochtgehalte in de kaas verwerkten. Ook sprak hij zijn teleur stelling er over uit, dat de feiten uitwezen, dat de best geoutilleerde fabrieken voor wat de afwijkingen betreft, in een ongunstige positie waren gekomen en de meeste boe ten opliepen. De heer Nobel liet dit waarschuwend woord hooren, omdat hij meende, dat in de toekomst Nederland zijn kaas positie slechts dan zou kunnen herwinnen, als men het beste bleef maken en niet te veel het oog richtte op directe voordeelen. Deze in het algemeen belang geuite vrij moedigheid, wekte de ontstemming op van de leiders van den in den bond van op coöp. grondslag werkende zuivelfabrieken in Noordholland georganiseerde groote fa brieken, waarvan de heer Nobel secretaris was en in 1938 toen hij als zoodanig be dankte, tot eerelid werd benoemd. Toen bekend werd, dat de heer Nobel, in het be lang van den Nederlandschen belastingbeta ler, zich voorstander had verklaard van de invoering van de rijkscontrole op den melk- steun, welke bij de particuliere fabrieken was ingevoerd, ook toe te passen bij de coöp. georganiseerde fabrieken, die daar voor met hun eigen boekhouding konden volstaan, werd de gramschap zoo groot, dat de groote fabrieken besloten hem, uit de or ganisaties waar zij de meerderheid hadden, weg te werken. De eerste poging daartoe werd gedaan in de op 12 April gehouden vergadering van het botercontrolestation Noordholland, waarvan de heer Nobel voorzitter was, doch waarin de vertegenwoordigers van de groo te coöp. fabrieken in het bestuur de meer derheid vormden. Het bestuur bestaat uit 7 leden. De heer Nobel was in een bestuursverga dering, welke door 4 leden werd bijge woond, als voorzitter met 3 tegen 1 stem herkozen. Op grond van een artikel in het reglement, dat aan drie bestuursleden het recht geeft te vorderen dat de voorzitter zijn zetel beschikbaar stelt, werd gevorderd dat binnen een maand een bestuursvergadering werd gehouden, waarin opnieuw een voor zitter kon worden gekozen. De beslissende stem berustte bij den vertegenwoordiger van den H. M. v. L., die meer de algemeene belangen moest voorstaan, doch als be stuurslid van een groote fabriek zich aan de zijde schaarde van de drie directeuren der groote fabrieken die deel van het bestuur uitmaakten. Men was dus zeker van de meerderheid van het bestuur! Het motief was, dat de heer Nobel in het botercontrolestation geen zitting meer had voor den bond, maar voor de organisatie van particuliere fabrieken, de V.V.Z.M. Onder het motief dat het wenscheljjk was, dat in het station een lid van het be stuur van den bond zitting had, had men n.l. den nieuwen secretaris van den bond als vertegenwoordiger in het station aangewe zen en den heer Nobel, die voor den bond groote verdiensten had, en dien men tot eerelid had benoemd, gewipt, denkende hem zoo weg te werken. Dit spel had niet het gewenschte succes, omdat de vertegenwoordiger van de V.V. Z.M. zijn plaats voor den heer Nobel in ruimde! Het onverkwikkelijke spel wekte de ver ontwaardiging op bij vooraanstaanden in het landbouwvereenigingsleven in Noord holland, waaronder de vroegere zuivelcon- sulent, dr. L. C. Schey, de voorzitter der vereeniging tot ontwikkeling van den land bouw in Hollands Noorderkwartier, de heer P. Burmann, de zuivelconsulent, ir. Huis man, en de landbouwconsulent, ir. Lienesch, die tot de H. M. v. L. het verzoek richtten, hun .vertegenwoordiger in het botercontrole station, duidelijk te maken, dat de alge meene landbouwbelangen, met deze scherp slijperij niet wordt gediend. In de hoofdbestuursvergadering van de Holl. Mij. van Landbouw was het de voorzitter der F.N.Z., de heer H. K. Koster, die als rivaal van den heer Nobel, betoog de, met erkenning van het nuttige werk door den heer Nobel verricht, dat het met het oog op het door het centraal comité ge wilde controle niet wenschelijjc was, dat deze, omdat hij thans zijn opdrachten van de V.V.Z.M. ontving, voorzitter van het bo tercontrolestation bleef. Het bestuur van de H. M. v. L. besloot in meerderheid haar ver tegenwoordiger in het station, den heer Govers, zijn gang te laten gaan. Tengevolge van het oorlogsgebeuren bleef de zaak rusten en wij hadden gehoopt, dat daardoor dit schandaal voorkomen zou wor den en dat men zou hebben begrepen, met terzijdestelling van persoonlijke geschillen, dat het algemeen landbouwbelang vorderde, dat de besten de leidersplaatsen bleven be zetten. Helaas leverde de Vrijdag gehouden bestuursvergadering het bewijs, dat men nog niets geleerd heeft. Met 4 tegen 3 stem men besloot n.l. het bestuur van het boter controlestation in Noordholland in plaats van den heer Nobel de heer E. Govers Dzn., de vertegenwoordiger van de H. M. v. L., tot voorzitter te kiezen. Met alle waardeering voor den heer Go vers als organisator van de vereeniging tot verbetering van den wolhandel zal ieder, die met het landbouwvereenigingsleven in Noordholland bekend is, toch grif toe geven, dat hij op het terrein van de boter- en kaascontrole toch verre de mindere is van den heer Nobel. Wij beleven nu het merkwaardige feit, dat men den heer Nobel wipt onder het mo tief, dat een bestuurslid van den bond deel behoort uit te maken van het bestuur van de organisatie, waarin hij den bond verte genwoordigt, vervangen wordt door een vertegenwoordiger van een organisatie die evenmin deel van het bestuur uitmaakt van de organisatie, welke hij vertegenwoordigt. Als ooit geldt „Barbertje moet hangen" dan is dit wel hier het geval. Het feit, dat men in de 12 April gehouden vergadering een aftredend bestuurslid van het kaascontrolestation Noordholland door een aanhanger van de groote fabrieken heeft vervangen, wijst er op, dat men de voorbereidingen treft, om den heer Nobel ook als voorzitter van het kaascontrolesta tion af te zetten. Voor den heer Nobel, dien wij reeds een kwart eeuw kennen als een rustelooze Wer ker voor de verheffing van den landbouw- stand, moet deze ervaring wel diepe teleur stelling wekken. Wij kennen hem echter ook als een filosofisch onderlegd mensch, die zich hierdoor niet zal laten weerhouden zijn arbeid rustig voort te zetten, in de overtui ging, dat tenslotte toch de rechtvaardigheid zal zegevieren. Aan den georganiseerden vragen wij ech ter in ernst of het geen tijd wordt aan dit onverkwikkelijk spel een halt toe te roe pen. Thans behoort meer dan ooit te gelden: de beste en onbaatzuchtigste werkers in de leidende functies. (Oi Het A. n. P. n Twee Engelscl termiddag omstr bommen uitgego Zwolle. Er werd Een meisje kreej schippers en een wond en moester den overgebracht Valuta's: (schrif New-York 1 75.28—75.43; Br sihiki 3.813.82; Zürich 42.5742 Bankpapier New-York 1 30.08—30.20; Zürich 42.5242 Het frontberich volgt: De handelsoorlc voortgezet. De gro Duitsche duikboot melding kon mak successen en niet enkel optreden. Veeleer kan wo I Duitsche oorlogsm; gunstige kustbases tegen Engeland mi merking komende voortzetten en vei Het heeft ding gewei Het afwijzende a voorstellen met bi van goederen en heeft in politieke bevreemding gewe mee Londen de ve stellen poogt te rei Japansche zijde al beschouwd. De „r. merkt op, dat Eng zyn verlies aan pr maken door een ta: Japan aan te nem< Britsche houding, stemming met W „Hochi Sjimboen" maatregelen „tegen land". Het blad n van dien aard reed worden voorbereid boen" stelt vast, da den in geheel Japa: gewekt. Londen he verstaan gegeven, op te houden m Tsjiang Kai Sjek. 1 zijn anti-Japansch( kenbaar gemaakt, seert het blad de van Arita. Deze he Engeland en Japan heeft echter tot een tusschen Engeland e geleid. Daar de Enj stel bekend is, moet door een tijdstip be Londen eischen. De Haagsche reel doende in d>" zaak 1 die heeft terecht ge heling van zilveren het vliegveld Ypen verschillende voon len en by welken d genoemden S. betrc wiens verhaal, dat 1 jongeman de scha schonken, de vader veroordeelde gents maanden gevangen zes maanden. De moeilijkheden,1 Voetbalbond in het ti zoen te kampen heef hjk in de historie van vinden en wel als een m de herinnering ach De mobilisatie, ter: buitengewoon strenge daarop volgende oor] een instelling als de schipbreuk doen lyd< men over het bezwaa zomermaanden heen is deze competitie nie er naar uit, dat pas te maand de beslissing 2 treft het landskampic Inmiddels is dan h' waarop men bij den gen treft voor het nii wooniijk in Septembe In verband hierme gever van het A.N.P. c onderhoud gehad met en A. JStaal, resp. h taris-penningmeester 1 „Geheel zonder klei natuurlijk den laatste komen", zei de heer leden, die hun plicht moeilijke uren bij de land, zijn gelukkig si offers te betreuren O tot nu toe 54 in totaal denken, zijn geen inté Tal van vereeniging, mobilisatie al ernstig verrichtingen hebben 1 wat schade berokkend, bond is natuurlijk ev

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2