65 aE 89 c ALEIS 42 rd-Holland 2 - ALKMAAR ricHt dat garandeert aagste prijzen. LDER. tAR. ARSPEL Nieuwe bepalingen voor verduistering van fietsen. het corps diplomatique verlaat Den Maag. Dief en oplichter in arrest. Weer bommen op Nederland. ALKMAARSCHE COURANT VAN DINSDAG 9 JULI 1940. per meter [AF 59 et. et. 0. 10 J«H 1940. 15 12.35 16.35 18.35 15 12.45 16.45 18.45 >8 12.58 16.58 18.58 )7 13.07 17.07 19.07 L3 13.13 17.13 19.13 L9 13.19 17.19 19.19 13 13.23 17.23 19.23 19 13.29 17.29 19.29 55 13.35 17.35 19.35 50 13.50 17.50 19.50 10 16.25 18.25 19.55 25 16.40 18.40 20.10 31 16.46 18.46 20.16 37 16.52 18.52 20.22 41 16.56 18.56 20.26 47 17.02 19.02 20.32 53 17.08 19.08 20.38 02 17.17 19.17 20.47 15 17.30 19.30 21.00 20 17.35 19.35 21.05 DE DIRECTIE. n Boschstraat [KERS SINDS 1882 [de het onderwerp vóór 1 over gediscusseerd na n, die op 17 plaatsen rd door een 500 per- ag gerust als buiten- schouwd worden, zóó liet anders kunnen doen in dergelijke avonden i. winter weer van deze lerd. Wij verwachten d deelnemers thans nog ;ten voor 1 October a.s. J. SCHROEVERS, eraar R. L. W. School. JRAAIHARTIGHEID KOOL. ngen omtrent het op- jalmug is gebleken, dat m dit insect afgeloopen juwers kan derhalve en, dat de bespuiting l, zoowel op de banen lans kan worden ge- we vlucht van de kool- lespuiting wenschelijk ran bericht gegeven Nationaal Hulpcomité. an de collecte ten bate Hulpcomité 1940 was in IJ lORDSCHERMER Collecte Nationale Hulp. gehouden collecte „Na- 1940" heeft in deze ge- macht. ermelden wij nog, dat L8 Mei j.l. voor de hulp- iterdam een hoeveelheid stroozakken, ter waarde aan het hulpcomité al- ekomen. Ter aanvulling van de nieuwe verduiste ringsverordening van den rijkscommissaris, opgenomen in het verordeningenblad voor het bezette Nederlandsche gebied op 6 Juli 1940, maakt de bevelhebber van de „Ord- nungspolizei beim hoheren S.S. und Polizei- führer" officieel het volgende bekend: De voornaamste nieuwe bepaling van de verduisteringsverordening is, dat fietsers terstond na het invallen der duisternis niet meer zonder licht mogen rijden. Paragraaf 10 van de verordening bepaalt daarover, dat ook de fietsers met verduisterde lichten moeten rijden en dat de lantaarns van de fietsers zoo bedekt moeten zijn, dat een 3 tot 5 centi meter lange en 1 om hooge recht hoekige opening het licht uit de benedenhelft van de lantaarn door laat. Door deze bepaling is een zoodanige ver lichting van den rijweg beoogd, dat den wielrijder veilig rijden mogelijk is en tegen liggers het rijwiel als zoodanig kunnen her kennen. De afmetingen van de toegelaten lichtspleet komt overeen met de in Duitsch- land geldende bepalingen. Daar schier in Nederland veel meer van fietsen gebruik wordt gemaakt, wordt verwacht, dat in ieder geval slechts de kleinste spleetlengte, name lijk die van drie centimeter, zal worden toegepast. In samenhang hiermede wordt er op ge wezen, dat de vervaardigers van verduiste ringsmateriaal voor voertuigen, fietsen in begrepen, dit, voor het in den handel wordt gebracht, bij de materiaalkeuringscommis sie van de rijksinspectie voor de bescher ming der burgerbevolking tegen aanvallen uit de lucht, Heerengracht 23, Den Haag, ter goedkeuring moeten voorleggen. De materiaalkeuringscommissie contro leert of het aangeboden verduisteringsmid del beantwoordt aan de bedoelingen van de verduisteringsverordening. Daarbij is het voor verduisteringsmiddelen voor fietslan taarns niet steeds noodig, dat zij bepaald de in paragraaf 10 voorgeschreven rechthoekige lichtspleet hebben- de commissie kan ook andere verduisteringsmiddelen goedkeuren, die de in paragraaf 10 voorgenomen licht sterkte niet overschrijden en ook overigens aan de voorschriften voor de verduistering voldoen. Allen wielrijders wordt aanbevolen slechts verduisteringsmiddelen aan te schaffen, die door de keuringscommissie zijn goedge keurd. De goedgekeurde afsche-mingsmid- delen zijn gemerkt met een ingeponste rechthoek van 20 bij 15 milimeter met de letters J.L.B. en daaronder het k'eurings- nummer. In den handel gebrachte afscher- mingskappen, die dit merk niet dragen, gel den als niet in overeenstemming met de voorschriften. Over de handhaving van de verduistering zullen binnenkort verdere bekendmakingen volgen. Er wordt verwacht, dat de bepalin gen van de nieuwe verduisterings-verorde- ning door de bevolking zeer nauwgezet zui len worden nagekomen, want ten slotte dient de verduistering slechts de bescherming van de bevolking en van haar eigendom. Maandag 15 Juli zal het corps '.iploma- tiqué Den Haag verlaten en zullen de leden, met hun familie- en gezantschaps- personeel, voorzoover dit niet van Neder landsche of Duitsche nationaliteit is, ieder naar eigen land afreizen. De tot den staf van den rijkscommissaris behoorende ge zant Otto Bene is belast met de zorg Voor een goed verloop van de reis en heeft de noodige faciliteiten voor de diplomaten verkregen. BEJAARD ECHTPAAR SLACHTOFFER VAN GASVERSTIKKING. De man overleden, de vrouw ir levensgevaar. Gisternacht is te Leersum een tragisch ongeval gebeurd, waarvan het echtpaar v. d. B. het slachtoffer is geworden. Toen de melkboer gisterochtend op herhaaldelijk bellen geen antwoord kreeg verschafte hij zich met geweld toegang tot het huis, waar hij den man en de vrouw bedwelmd in de slaapkamer aan trof. Bij onderzoek bleek, dat een gasslang van de leiding was geraakt, waardoor het gas tot in de slaapkamer doordrong. De melkboer paste onmiddellijk kunst matige ademhaling toe, hetgeen alleen bij de 67-jarige vrouw nog baatte. Bij den 69-jarigen man waren de levens geesten reeds geweken. De vrouw verkeert nog in levensgevaar. ONGELUKKIG TERECHT GEKOMEN. Gisteravond is de 42-jarige timmerman H. Beuving, die bij zijn woning aan de Molenstraat te Beilen met een kind speelde door de gladheid tengevolge van den regen, gevallen. Hij kwam daarbij terecht op een waschkuip en liep zoodanige in wendige verwondingen op, dat hij in den fÜ °£0n nacllt- aan de gevolgen is over leden. Beuving was gehuwd en vader van twee kinderen. Op 10 Mei herwonnen vrijheid misbruikt. Toen de oorlog uitbrak op 10 Mei werd een gedeelte van Amersfoort geëvacueerd en de jongens van het rijksopvoedings gesticht daar ter plaatse werden voorloo- pig naar hun woonplaats teruggezonden. Zij genoten, behoudens nu en dan melden, hun volle bewegingsvrijheid. Ook de 20-jarige banketbakker M. M. Z. ging naar zijn huis in Amsterdam, waar hij de oorlogsdagen doorbracht. Hierna gaf hij echter geen gevolg aan den oproep om naar Amersfoort terug te keeren, doch hij begaf zich naar Rotterdam om hier oprui mingswerkzaamheden te verrichten en behulpzaam te zijn bij het vervoeren van gewonden. Hij ontving hiervoor vrije kost en inwoning. De jongen was zelfs nog in gestichtskleeding, maar dit werd waar schijnlijk door de groote verwarring, welke toen in Rotterdam heerschte, door niemand opgemerkt. Dit werk ging Z. echter al spoedig ver velen en hij besloot naar Utrecht te gaan. Daar hij wel begreep, dat zijn niet-alle- daagsche kleeding vroeg of laat de opmerkzaamheid moest trekken, probeer de hij op geraffineerde wijze aan andere kleeding te komen. Hij gaf zich uit als controleur van de distributie en vroeg op verschillende plaatsen inzage van de distributiekaarten. Hij bekeek ze dan en gaf ze terug met de opmerking, dat het in orde was, maar niet nadat hij de stam kaart in zijn zak had laten glijden. Hierna trok hij naar Amsterdam, waar hij contact zocht met families, waarvan hem ter oore was gekomen, dat zij zoons hadden, die den oorlog hadden meege maakt. Hij hing hier het verhaal op, dat hij Roode Kruis-verpleger was geweest en in aanraking was gekomen met hun zoon. die momenteel verpleegd werd ergens in een hospitaal. De zoon zou eerstdaags weer thuiskomen en daarom kwam hij nu eenig zakgeld, een costuum en ondergoed halen, hetgeen hij hem dan ter hand zou stellen. De betrokken families, die zeer verheugd waren iets van hun jongen te hooien, stelden het een en ander ter hand, waarna hij vertrok en op deze manier van kleeding kon verwisselen. Bovendien deed Z. zich zoo keurig en beleefd voor, dat hij hier en daar te eten werd gevraagd en zoodoende in zijn kost voorzag. Toen de terugkomst van de resp. zoons echter uitbleef en men niets meer van Z. hoorde, kreeg men argwaan en waar schuwde de politie. Hierop verscheen het signalement van den jongeman in de couranten. Het werd hem toen te warm in de hoofdstad en hij besloot zijn domicilie naar Den Haag te verleggen. Hij veranderde hier van „werkkring" en stal links en rechts rijwielen. In ver schillende pensions hield hij hier verblijf, o. a. op het Oranjeplein, in de Wagen straat en op het Spui, waar hij steeds valsche namen opgaf. Na eenige weken had hij tien rijwielen vergaard en nu be sloot hij deze van de hand te doen, het geen vlot geschiedde. Rechercheurs van den Haagschen Cen- tralen Opsporingsdienst kwamen hem echter op het spoor. Op den avond van den tweeden Juli hadden zij succes. Zij surveilleerden in de Wagenstraat en za gen toen op den hoek van de Amsterdam- sche Veerkade een man, die voldeed aan het signalement, loopen met een rijwiel aan tie hand en een meisje naast zich. Een van de rechercheurs sprak den man aan en vroeg hem zijn naam. Beleefd en prompt kwam het antwoord: „van Nieu wenhoven". Op de vraag of hij zich kon legimiteeren, haalde de man een visite kaartje voor den dag, waarop inderdaad de naam: P. J. H. van Nieuwenhoven voorkwam. De andere rechercheur had ondertusschen de foto te voorschijn ge haald en de gelijkenis bleek zoo opvallend te zijn, dat hij onmiddellijk werd gear resteerd en overgebracht naar het politie bureau aan de Prinsestraat. Hier werd Z een verhoor afgenomen en al spoedig viel hij door de mand. DE OUDSTE NEDERLANDER OVERLEDEN. i JF€- ^ordrccht is in den ouderdom van 11)3 jaar en 141 dagen overleden de oud ste inwoner van ons land, de heer J. M ettig. Ziek is de overledene eigenlijk nooit geweest. Ook in de laatste jaren van zijn leven was de overledene gezond en helder van geest. Op zijn 102den ver jaardag stond hij nog de N.C.R.V. vraaggesprek toe. DE N.S.V. DEELT LEVENSMIDDELEN AAN VLUCHTELINGEN UIT. Leden der N.S.V. bij' de uitdeel mg van levensmiddelen aan teruggekeerde vluchtelingen te Le Havre. DE MOORD OP HET TIENJARIG MEISJE TE DEN HAAG. Ter zake van den moord op het tienjarig meisje J. O. te Den Haag, vernemen wij nog het volgende: Vermoed wordt, dat het kind Donderdag door J. K. aan school is opgewacht en is meegelokt met bonbons. In deze meening wordt men gesterkt, omdat op het zolder kamertje, waar het lijkje is gevonden, enkele stukjes zilverpapier zijn aangetrof fen. Het meisje is waarschijnlijk na het plegen van een zedenmisdrijf gewurgd hetgeen blijkt uit de omstandigheid, dat het hoofd blauw was. Het lijk' van J. K heeft men gevonden op de eerste étage met het hoofd bij den gasmeter, waarvan een looden buis was doorgevi ild en waardoor het gas naar buiten is getreden. Verder vond men nog het cadaver "an een hond, die eveneens door het gas den dood heeft gevonden. J. K. heef- reeds in het verle den gevangenisstraf ondergaan, voor het plegen van ontucht met kinderen. OUDE BEKENDE VAN DE HAAGS CHE POLITIE GEARRESTEERD. De Haagsche politie heeft op het Malie veld aldaai aangehouden den 29-jarigen handelsreiziger J. v. d. V., die in Augus tus van het vorige jaar een moordaanslag heeft gepleegd op den kapelmeester van het Pritz Hirsch-operette-gezelschap Bovendien bekwam toen een agent van politie, die te hulp was gesneld, een klap op het hoofd, waardoor verwondingen werden toegebracht. De aangehoudene, die deswege tot ge vangenisstraf was veroordeeld, onderging zijn straf in het huis van bewaring te Rotterdam, doch was tijdens de oorlogs dagen hieruit tijdelijk ontslagen en niet teruggekeerd. Hij heeft nog een gevange nisstraf van vier jaar te goed. DE HILLEGERSBERGSCHE ZEILWEEK IS BEGONNEN onder fraaie weersomstandigheden, zij het zonder wind. De omgekeerde regenbogen onderweg. EEN FRANSCHE VLUCHTELING KEERT NAAR ZIJN WOONPLAATS TERUG. Tot in alle hoek jes ie de auto volgeladen. Zelfs het kleinste plekje wordt benut. Ook de pop is meegenomen. Het A. N. P. meldt: Gistermiddag heb ben Engelsche vliegtuigen een aantal bommen geworpen op Sliedrecht. De vliegtuigen vlogen op groote hoogte en waren in de zware onweerswolken af en toe zichtbaar. Door de bommen werd een aantal huizen geheel of gedeeltelijk ver hield. Negen personen zijn om het leven gekomen, verscheidene anderen werden meer of minder ernstig gewond. Ook dok toren van buiten „Sliedrecht hebben ge neeskundige hulp verleend. Van de ge wonden bevindt zich nog een aantal in levensgevaar. Alle personen, die om het leven zijn gekomen, onder welke een echtpaar, vrouwen en kinderen, bevonden zich buitenshuis, niettegenstaande de sirenes voor luchtalarm waarschuwden. Gistermiddag heeft een vliegtuig op het terrein van een scheepswerf te Slikkerveer (gemeente Ridderkerk), waar thans een centrale werkplaats voor jeugdige werk- loozen is gevestigd, een drietal bommen geworpen. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Alleen werd materieele schade aangericht. Van een school, welke in de naotheid staat, sprongen de ruiten. PERSFOTOGRAAF VERMIST. Sedert 27 Juni 1940 wordt de heer H. M. E. Sagers, perfotograaf, verbonden aan de N.V. Fotopersbureau „Polygoon" vermist. S. was des morgens uit Amster dam naar Den Helder vertrokken, waar hij foto's zou maken. Nadien heeft men niets meer van hem vernomen. Namens de echtgenoote verzoekt de waarnemend commissaris van het bureau Lei'dscheplein te Amsterdam opsporing. Men vreest dat een ongeluk is gebeurd. BOMMEN OP HOEK VAN HOLLAND. Het A. N. P. meldt het volgende: De anders omstreeks dezen tijd zoo bloeiende badplaats Hoek van Holland biedt thans een troosteloozen aanblik. „Rotterdam aan zee" staat bijna dagelijks bloot aan dc zinnelooze Engelsche bom bardementen. Vele woningen zijn dan ook zwaar beschadigd. Een groot deel der Hoeksche bevolking is vrijwillig geëvacu eerd. Tal van huizen zijn geheel verlaten, de ramen zijn met planken dicht gespij kerd. 's Nachts is Hoek van Holland nage noeg uitgestorven. De meeste menschen, die er overdag nog wonen, gaan des avonds in 's Gravenzande en andere na burige Westlandsche gemeenten slapen, omdat de Engelschen bij voorkeur s naehts hun bommen over de huizen uitstrooien. NATIONALE INZAMELING 1940 EEN SUCCES. Straatcollecte bracht te Amster dam ruim 119.000.op. Het resultaat van de straatcollecte van de nationale inzameling 1940 te Amster dam heeft wel de meest optimistische ver wachting overtroffen. Toen men gister avond omstreeks half twaalf klaar was met het tellen van het uit de bussen ge komen geld, was het bedrag van 119.000 gulden overschreden. Ruim 84.000 gulden was hiervan op straat verzameld. Vijfentwintig duizend gulden bevond zich in de bus van den burgemeester. Giften van allerlei aard waren binnengekomen. In een bus werd een chêque van 10.000 gulden en een cheque van 3000 gulden aangetroffen. In een andere bus vond men een gouden ring, afkomstig van een Rotterdamsch meisje, dat niets anders bezat om te offe ren. De actie in de hoofdstad voor de na tionale inzameling is met de straatcollecte nog niet geëindigd. Hoeveel per giro inge komen is, is nog niet bekend. Gisteren is voorts een nieuwe actie begonnen bij ver schillende groote bedrijven en particulie ren. Gezien het prachtige resultaat van de straatcollecte heeft men goede hoop, dat deze nieuwe actie ook een fraaie uitkomst zal opleveren, zoodat de uizindelijke uit slag een paar ton zal worden. De totale opbrengst dei nationale inza meling bedraagt te Groningen ongeveer 50.000, te Eindhoven ruim 25.000, te Amersfoort meer dan 21.000. DE WERKLOOSHEID ONDER DE INTELLECTUEELEN. Een enquête. Op verzoek van den regeeringscommis- saris voor de organisatie van den arbeid stelt het centraal bureau voor de statistiek een onderzoek in naar de werkloosheid onder intellectueelen. Dit onderzoek be oogt uitsluitend een inzicht te verkrijgen in den omvang der werkloosheid onder deze groep der bevolking. De enquête heeft betrekking op per sonen met een of meer der volgende diploma's, akten of graden: onderwijzersakte, hoofdakte, akte van bekwaamheid tot het geven van nijver heidsonderwijs, einddiploma middelbare landbouwschool, einddiploma middelbare nijverheidsschool (middelbare technische school of school kunst- en kunstnijver heidsonderwijs), einddiploma 5-jarige handelsdagschool, einddiploma zeevaart- of machinistenschool, einddiploma mid delbare meisjesschool, einddiploma 5-jari- ge H. B. S. of extranei-examen, eind diploma gymnasium of staatsexamen, middelbare akte (M. O.), diploma van een examen aan een universiteit of hooge- school, universitaire graad. Ook zij, die op wachtgeld zijn, als volontair of kweekeling met akte werk zaam zijn en als zoodanig niet in hun levensonderhoud kunnen voorzien, als mede gemobiliseerden, die bij demobili satie zonder werk zullen zijn, worden in het onderzoek betrokken. Allen, die hiervoor in aanmerking komen, dienen hun naam en adres op te geven aan het centraal bureau voor de statistiek (portvrij te richten postkantoor te 's-Gravenhage schen haakjes centraal bureau statistiek). aan het met tus- voor de DE A.N.W.B. VERGADERDE. De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. heeft zijn jaarlijksche algemeene verga dering te Utrecht gehouden, onder voor zitterschap van den heer H P. J. Bloemers. In een aan de algemeene bondsvergade ring voorafgegane vergadering van het algemeen bestuur van den A.N.W.B. is de balans over 1939 met een eindcijfer van 551.258 goedgekeurd. Ter voorziening in de vacatures in het alg. bestuur, ont staan door het overlijden van de heeren J. Bergmans te Borger e 'ir. H. A. H. de Ronde te Maastricht en het bedanken van den heer E. Pool te Hengelo, werden ge kozen de heeren J. G. Legro, burgemeester van Eede, J. Bn. de Weichs de Wenne, buigemeester >ran Wanssum (Limburg) en C. M. Gelderman te Oldenzaal. Goedgekeurd werd het voorstel tot in stelling van een lidmaatschap tegen een contribr.ie van 2.50 van 1 Juni t/m. 31 Dec. 1940. De buitengewone tijdsomstan digheden waren oorzaak, dat het D. B. het wenschelijk achtte, de contributie voor nieuw-toetredende leden voor de restee- rende maanden van dit jaar van 1 Juni af te brengen op 2.50, teneinde degenen die met hun nieuw aangeschafte fiets toch ten willen maken te bewegen, daarvoor bij den A.N.W.B. voorlichting te vragen en dus lid te worden. BRUGGENCONSTRUCTIE EN UITZICHT. De A. N. W. B. heeft zich tot den direc teur-generaal van den rijkswaterstaat gewend met het verzoek bij het constru- eeren van bruggen rekening te willen houden met de mogelijkheid den automo bilist van het dikwijls zeldzaam fraaie riviergezicht, dat men van een brug heeft, te doen genieten. Bij het tot stand komen van de bruggen over de groote rivieren en ook bij tallooze kleinere overbruggingen, ontworpen door het bruggenbureau van den rijkswater staat, is het bovenstaande wel eens nage laten. De vloer is soms zoo laag tusschen de onderranden van den hoofdligger aan gebracht, dat men van een auto uit niet over de onderranden heen kan zien, ter wijl in andere gevallen de leuningen van de uitgebouwde voet- en rijwielpaden zoodanig zijn geconstrueerd, dat de auto mobilist precies tegen een horizontale leuningstrip aankijkt. Nu tal van bruggen hersteld of ver nieuwd moeten worden, geeft de A. N. W. B. in overweging bij de herstellingswerk zaamheden en ook in den vervolge bij het ontwerpen van nieuwe overbruggingen met het uitzicht, dat de weggebruikers van de bruggen af op het omliggende landschap kunnen genieten, rekening te willen houden. GROOT ALARM VOOR EEN KAT. Een kat die in het nauw zit, doet rare sprongen. In dit geval veroorzaakte zij echter groot alarm. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 2 uur werd de Haagsche politie opgebeld door bewoners in de Haagsche straat, met de mededeeling, dat bij hem vermoedelijk werd ingebroken. De politie trok er direct op uit en om singelde het huis. Toen men nu een nadef onderzoek instelde, kwam men tot d® ontdekking, dat de dader slechts een kat was, die met haar kop tusschen de spijlen van een rooster was beklemd ge raakt en bij de pogingen om zich te be vrijden groot misbaar maakte. De politie heeft toch nog goed werk kunnen doen: zij heeft de kat bevrijd. MAANDAG HEROPENING VAN DE BEURZEN. De wnd. secretaris-generaal, wnd. hoofd van het dept. van financiën, deelt mede, dat de beurzen van den geld- en fondsen handel op Maandag 15 Juli 1940 worden heropend. Ter opneming in de dagelijksche notee- ring in de prijscouranten der beurzen van genoemden dag af, zijn door hem aange wezen de volgende fondsen: 3 pet. Nederlandsche Staatsleening 1936. 4 pet. Nederlandsche Staatsleening 1940 I (met belastingfaciliteit). 4 pet. Nederl. Staatsleening 1940 II (met bel.faciliteit) 4 pet. Nederl. Staatsleening 1940 II (zonder bel.faciliteit). RING NA 14 JAAR TERUGGEVONDEN. De postbode Jb. de Vries Gz. te Andijk, destijds werkzaam in het tuindersbedrijf, verloor in 1926 zijn verlovingsring. De man is reeds lang getrouwd en vader van. enkele kinderen. Aan het verloren sym bool werd al lang niet meer gedacht, tot dat dezer dagen de heer W. Laanstra uit een kluit modder op den bouw den ring opdiepte. De nog ongeschonden ring met de initialen wees den eigenaar aan, zoo dat de heer De Vries na zooveel jaren weer in het bezit er van werd gesteld. Ver moedelijk is de ring te water geraakt en met modderen weer op den bouw terecht gekomen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5