DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De onthullingen van oud minister Bonnet. De Fransehe politiek in 1939. Verklaringen van Kingsley Wood. Het Duitsche frontbericht. Zeeslag op de Middel- landsche zee. De zitting van de Fransehe kamer. Filiaalchef tot 3 jaar veroordeeld. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENT IEN Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 141 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeurs C. KRAK. Woensdag 10 Juli 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang De Duitsche avondbladen staan in 't teeken van de sensationeele onthullingen, die de vroegere Fransehe minister van buitenland- sche zaken, Georges Bonnet, heeft gedaan tegenover Fransehe afgevaardigden in Vichy, waar zij bijeengekomen waren om zich bezig te houden met de kwestie van de schuld aan den oorlog en om de schuldigen voor de Fransehe nederlaag ter verant woording te roepen. Het belang van deze onthulling van ver antwoordelijke Fransehe zijde komt reeds tot uitdrukking in de breede opschriften, die o.m. luiden: „Bonnet bevestigt het Duitsche witboek", „Bonnet bekent Frankrijks oor logsschuld", of „Fransehe onthullingen over de schuld aan den oorlog". De Berliner Börsenzeitung schrijft in een commentaar: Bonnet heeft bekend gemaakt, dat hij op 1 September 1939 uit naam van de Fransehe regeering had toegestemd in het Italiaansche voorstel tot het houden van een conferentie om het Duitsch-Poolsche con flict bij te leggen. Op 2 September, terwijl Polen reeds met Duitschland in oorlog was, heeft hij zijn pogingen voortgezet, onver moeid, om den vrede te herstellen. Hij stem de er in toe, dat in de volgende weken een conferentie zou worden gehouden. Bonnet wees er op, dat de Poolsche en de Britsche regeering deze conferentie onmogelijk heb ben gemaakt, doordat zij eischten, dat te voren het reeds door Duitschland bezette gebied zou worden ontruimd. Daarmede wordt, zoo constateert de Bör senzeitung, volledig de inhoud bevestigd van hetgeen reeds in het eerste Duitsche witboek aan de wereld is medegedeeld: De Engelschen en door hen op sleeptouw ge nomen, de Poolsche regeering hebben het bemiddelingsvoorstel van Mussolini te niet gedaan en de aanvankelijke toestemming der Fransehe regeering door druk uit te oefe nen, weten te wijzigen in een Fransch „neen". Wanneer Bonnet thans de feiten in Vichy uiteenzet, zoo schrijft de Lokal Anzeiger, en gelooft, dat hij daarmede op eenigerlei wijze zijn persoonlijke verantwoordelijkheid kan verminderen, dan dwaalt hij op noodlottige wijze. Het ging niet alleen om de laatste drie dagen, maar ook om de geheele vooraf gevoerde Fransehe politiek, minstens sedert de eerste maanden van 1939, waarin de be kende ommekeer zich voltrok van het Fran sehe desinteressement aan de Oostelijke kwestie naar den Britschen koers. De uitgaven bedragen 9.5 millioen pond sterling. De kanselier van de schatkist, Kingsley Wood, heeft in het Lagerhuis ten aanzien van het credietvoorstel van milliard pond sterling verklaard, dat de door het parle ment in Maart goedgekeurde 700 millioen pond sterling bijna zijn opgebruikt. De da- gelijksche kosten van den verdedigings- dienst zijn sinds Maart van 4 tot 6.5 mil lioen pond gestegen. Het is onmogelijk de toekomstige uitgaven te voorzien, doch er mag noch op geld noch op andere middelen bespaard worden zoolang de „weg naar de overwinning" niet is afgelegd. De thans ge vraagde som moet uitsluitend voor oorlogs doeleinden dienen. Voor sociale en andere diensten evenwel zijn nieuwe hooge bedra gen noodig. Het totale bedrag der noodza kelijke nationale uitgaven bedraagt bijna 9.5 millioen pond per dag. Het verschil tus- schen ontvangsten en uitgaven wordt steeds grooter. Daarom moet zeer spoedig tot een nieuwe verzwaring der belasting ter dek king van de oorlogsuitgaven worden over gegaan. Tenslotte verklaarde de minister, dat alle onnoodige uitgaven beperkt moes ten worden en dat het spaargeld van de groote en kleine spaarders naar de schat kist moet worden toegeleid. Het nieuwe credietvoorstel werd door het Lagerhuis aangenomen. PETAIN OVER DE HERZIENING VAN DE FRANSCHE GRONDWET. Minister-president Petain heeft de on middellijke behandeling verlangd van de ontwerp-resolutie inzake de grondwetsher ziening. In de motiveering dezer resolutie, "dit Vichy, wordt o.a. ge zegd: Frankrijk moet uit de verloren veld slagen alle leering trekken. In het bewust- 5P1 ,van. °mvang der nederlaag mag Frankrijk zich niet aan nutteloos geweeklaag overgeven. Uit de militaire nederlaag hebben andere landen de kracht voor de herleving en de reorganisatie geput. In het bitterste °-°fe j van z^n geschiedenis moet Frank rijk de noodzakelijkheid eener nationale revolutie begrijpen en erkennen. De regee ring moet alle gezag bezitten om het noo- dige te I - ''«sen, te ondernemen en te be spreken. Het frontbericht van het D. N. B. van gister luidt als volgt: Het luchtwapen en de oorlogsmarine kun nen in hun strijd tegen Engeland van steeds grootere successen melding maken. Terwijl het zwaartepunt der successen in de afge- loopen dagen bij den handelsoorlog tegen Engeland lag, maakt het legerbericht van vandaag melding van groote successen van de oorlogsmarine en het luchtwapen bij hun optreden tegen de Britsche vloot. Opmerke lijk is ook de jongste actie van Duitsche motortorpedobooten bij de zuidkust van En geland. Ook het optreden van het lucht wapen tegen militair belangrijke doelwitten op het Britsche eiland gaat voort. Van bij zondere beteekenis zijn de aanvallen op tankinstallaties aan de monding van de Theems en op verschillende plaatsen aan de Britsche oostkust. Geweldige ontploffingen en branden waren overal de zichtbare teekenen van een succes, dat noodzakelijker wijze tezamen met de regelmatige vernieti ging van tanktonnage tot een verdere ver slechtering van de petroleumvoorziening van Engeland moet bijdragen. Militair belangrijk waren ook de succes volle aanvallen tegen de kruitfabrieken in Harwich en de -groote chemische fabrieken van Billingham, die reeds veelvuldig het doel van Duitsche luchtaanvallen zijn ge weest. Britsch eskader achtervolgd door Italiaansche oorlogsschepen. De vlootcorrespondent van Stefani meldt draadloos, dat Italiaansche zeestrijdkrach ten gister slaags zijn geraakt met Engelsche zeestrijdkrachten, die de Italiaansche vloot- eenheden, welke een Italiaansch convooi naar een haven van Cyrenaika hadden ge ëscorteerd en thans terugkeerden, wilden aanvallen. De ontmoeting tusschen de vijan delijke strijdkrachten geschiedde om half drie in den middag t|p Z. van Kaap Sparti- vento, de uiterste punt van Calabrië. De slag duurde tot negen uur in den avond en er werd aan deelgenomen door talrijke for maties bommenwerpers, die de vijandelijke schepen in de achtereenvolgende golven met bommen van groot kaliber aanvielen. Bij het vallen van den avond zette het Brit sche eskader koers naar het Z., achtervolgd door de Italiaansche oorlogsbodems. DE FRANSCHE VLOOT IN ALEXANDRIE. De schepen worden onbruikbaar gemaakt. Uit een verklaring van de Britsche marine autoriteiten over den toestand der Fransehe vloot in Alexandrië blijkt, dat de Engelschen den Franschen admiraal Godfroy eischen gesteld hebben gelijk aan die van Oran. Inziende, dat voor de Fransehe schepen in een vreemde haven, in aanwezigheid van een verre superieure Britsche vloot, geener lei mogelijkheid bestond om de volle zee te bereiken, heeft admiraal Godfroy volgens deze verklaring de volgende voorwaarden aangenomen: 1.Zijn schepen te brengen in een toestand, welke het hun niet meer mogelijk maakt de volle zee te bereiken. Deze toestand zou worden bereikt doordat men nog slechts zooveel brandstof aan boord liet als noodig zou zijn voor havendoeleinden. 2. Zijn schepen te demobiliseeren. Dit is geschied door uitlevering van zekere deelen der bewapening, die in de bescherming werden gesteld van Fransehe autoriteiten te land. 3. De bemanningen zoo zeer te vermin deren, dat alleen nog het ter bewaking en instandhouding der schepen noodige aantal matrozen aan boord is. Men is op het oogenblik bezig met de uit voering van deze voorwaarden. De leden der bemanning zullen naar Syrië worden gebracht om van daar verder naar Frankrijk te worden vervoerd. HAVEN VAN DAKAR DOOR ENGELSCHE VLIEGTUIGEN AANGEVALLEN. De Fransehe radio verspreidt een com muniqué van de Fransehe admiraliteit, vol gens hetwelk op 8 Juli Britsche zee- en luchtstrijdkrachten voor de haven van Dakar verscheneq en den Franschen admi raal, die aldaar het bevel voert een ultima tum stelden, dat deze voor onwaardig en geen antwoord waard achtte. Hierop is de haven van Dakar door Britsche vliegtuigen aangevallen, die waren opgestegen van een op zee gestationneerd Engelsch vliegtuig moederschip. De Fransehe luchtafweer heeft een groote activiteit ontplooid. tfE BENOEMING STIMSON BEVESTIGD. De Amerikaansche senaat heeft gisteren met 56 tegen 28 stemmen de benoeming van Stimson tot minister van oorlog bevestigd. De wijziging der grondwet aangenomen. De zitting van de kamer in Vichy is om 9.50 uur door 'Herriot in aanwezigheid van ongeveer vierhonderd afgevaardigden ge opend. Onder de aanwezigen bevond zich ook Paul Reynaud met verbonden, hoofd. De voorzitter van de Kamer las het decreet voor, waarbij de kamer voor een buitengewone zitting wordt bijeengeroepen. Hierop werd de zitting onderbroken. De commissie voor het kiesrecht nam een stemmig en zonder bespreking de ontwerp resolutie aan, waarbij wordt vastgesteld, dat er aanleiding tot herziening van de grond wetsbepalingen bestaat. De kamerzitting werd om 11 uur weer geopend. Rapporteur Mistier gaf een toe lichting van de ontwerp-resolutie. Hij wees er op, dat de debatten vandaag gehouden zullen worden. Daarna werd een voorstel van Laval, heden om negen uur een voorbe reidende vergadering van Kamer en Senaat te houden, waarin hij op alle vragen en be zwaren zal antwoorden, aangenomen. In openbare stemming werd de ontwerp resolutie met 395 tegen 3 stemmen aange nomen. De tekst van de ontwerp-resolutie luidt als volgt: „De Kamer van afgevaardigden ver klaart, dat er aanleiding bestaat tot een herziening van de grondwetsbepalingen". Tegen stemden de radicale afgevaar digde Margaine (Marne), de socialisti sche afgevaardigde Biondi (Oise) en de socialistische afgevaardigde Roche (Haute Vienne). EEN REDE VAN HERRIOT. Naar uit Vichy wordt gemeld, heeft de voorzitter van de Kamer, Herriot, in de gister gehouden bijeenkomst van de Kamer een rede gehouden, waarin hij, na de geval lenen herdacht te hebben, over den herbouw vóin het land sprak. Na de groote cata strophe, zoo zeide hij, zoekt men naar ver antwoordelijken. De schuld is van verschil lenden aard. Het uur der gerechtigheid zal komen. Het huidige uur moet echter het uur van overdenking en flinkheid zijn. Rond maarschalk Petain, wiens figuur allen met eerbied vervult, heeft het volk zich in zijn nood geschaard. Frankrijk moet zich veran deren. Men moet de republiek, die men, licht zinnig gemaakt heeft, waardiger maken. Haar grondslagen echter zullen hun volle waarde houden. Het lot van dit werk hangt af van het geheele gedrag van thans. ENGELSCHEN VERLATEN ROEMENIE. Gedurende de laatste dagen zijn te Istan- boel over land en over zee talrijke Engel schen uit Roemenië aangekomen, die tenge volge van de veranderingen in Roemenië het land hebben moeten verlaten. Daar het voor de Engelschen, die op de Balkan werk loos zijn geworden, niet mogelijk is naar Engeland terug te keer en, zullen zij voor- loopig in Istanboel moeten blijven. DE BESPREKINGEN TE BERLIJN. Zij hebben betrekking op de voort zetting van den oorlog tegen Engeland. De besprekingen, die graaf Ciano Zondag in Berlijn is begonnen en die hij in de volgende dagen zal voortzetten, hebben, naar in politieke kringen te Rome eenstemmig verluidt, betrekking op de militaire en poli tieke voortzetting van den oorlog tegen Engeland. Niettegenstaande de beslissende beteekenis van de aanstaande phase van den oorlog tegen Engeland, die evenals voorheen het voornaamste doel is van de spilmogend- heden, krijgt de functie van de spilmogend- heden reeds thans onmiskenbaar steeds meer en steeds duidelijker een Europeesch karakter. Het is volstrekt normaal en na tuurlijk, dat in het tegenwoordige oogenblik, waarin de militaire gebeurtenissen tijdelijk iets op den achtergrond zijn geraakt, een ge- dachtenwisseling tusschen de spilmogend- heden over den nieuwen vorm van Europa wordt gehouden. TEKST DER MOTIE VOOR DE NATIONALE VERGADERING. Uit Vichy wordt officieel gemeld: De - ministerraad heeft Maandagavond on der voorzitterschap van president Lebrun vergaderd en het ontwerp voor een wijziging in de grondwet aangenomen. Dit ontwerp zal aan de nationale vergadering ter goed keuring worden voorgelegd. De vice-presi dent van dén ministerraad, Pierre Laval, zal den raad in de nationale vergadering vertegenwoordigen. De tekst van de ont- werpmotie welke aan de nationale vergade ring zal worden voorgelegd, luidt als volgt: „De nationale vergadering verleent aan de regeering der republiek onder handtee- kening en gezag van maarschalk Petain, voorzitter van den ministerraad, alle vol machten tot het uitvaardigen van de nieuwe grondwet van den Franschen staat. Deze grondwet moet de rechten van den arbeid, van het gezin en van het vaderland waar borgen. Zij zal door de vergadering gerati ficeerd worden". DE BRITSCHE VERLIEZEN IN DE LUCHT. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Naar aanlei ding van nieuwe pogingen van de Engel sche radio, de Britsche verliezen in de lucht te verkleinen, wordt van bevoegde zijde gewezen op de Duitsche legerberichten, vol gens welke de Britsche luchtmacht van 25 Juni tot 8 Juli, dus sedert den wapenstilstand met Frankrijk, in totaal 110 vliegtuigen ver loren heeft, terwijl 20 Duitsche vliegtuigen als vermist zijn opgegeven. DE NATIONALE VERGADERING KOMT HEDEN BIJEEN. De Fransehe nationale vergadering, bestaande uit de leden van de Kamer en den Senaat, zal vanmiddag om drie uur bijeenkomen. Hedenmorgen om negen uur komen de afgevaardigden in voorloopige zitting bijeen. De persafdeeling van den staf van den rijkscommissaris deelt mede: Een Duitsche krijgsraad behandelde op 8 Juli 1940 in de raadszaal te Dordrecht een zaak tegen den 41-jarigen Salomon Leo Jacob van der Sluis, wonende te Dordrecht, Singel 144. Van der Sluis was bedrijfsleider van het filiaal in Dordrecht van het Warenhuis „Hema" aan de Voorstraat aldaar. Hij werd er van beschuldigd, de vrouwelijke bedienden van de zaak bij herhaling er tegen gewaarschuwd te hebben, met Duitsche soldaten uit te gaan, en haar verboden te hebben, met hen zelfs te spreken. Deze beschuldiging werd in de zitting, waartoe vertegenwoordigers van alle cou ranten uit Dordrecht toegang hadden, door de onder eede afgelegde verklaringen der vrouwelijke getuigen als in vollen omvang juist vastgesteld. Van der Sluis, die inmiddels op 6 Juli gearresteerd was, werd door den krijgs raad wegens het verachtelijk maken van de Duitsche weermacht tot 3 jaren gevan genisstraf veroordeeld. De aanklager had 5 jaren gevangenis straf gevorderd. DE TOESTAND IN IERLAND. De Iersche minister-president, de Va lera, ontving op 5 Juli een vertegen woordiger van de Times en zeide tegen hem, dat Ierland vastbesloten zijn neu traliteit zou handhaven. Tevens sprak de Valera over de vereeniging in Ierland en zeide, dat de eenige voorwaarde, die hier aan vastgeknoopt wordt, is, dat de regee ring te Ulster onder het volledig Iersche parlement, in plaats van onder het Brit sche parlement, moet staan. Ierland zou aan een eventueelen aanval tegenstand bieden. De tegenwoordige toestand is normaal, omdat in de zes graafschappen van Noord-Ierland honderdduizenden de vereeniging met Eire wenschten. Hieruit vloeit het merkwaardige feit voort, dat een gedeelte van het Iersche eiland neu traal en het andere oorlogvoerend is. Ook van het standpunt van de landsverdedi ging is dit gevaarlijk. Dit zou echter op basis der neutraliteit geregeld moeten worden. De strikte neutraliteit is de beste garantie. Zou Ierland een ander land op zijn grond dulden, dan zou dit voor een ander land een uitnoodiging tot den aanval zijn. GEEN BRITSCH OORLOGSSCHIP MEER TE GIBRALTAR. Het D.N.B. meldt uit Madrid: In de haven van Gibraltar zou na het uitloopen van de Britsche vloot geen enkel Britsch oorlogs schip meer liggen. Gisternacht heeft men uit de richting van de Middellandsche Zee zwaar kanongebulder gehoord, dat men aan een zeegevecht toeschrijft. HET KANAALFRONT. In verband met de komende Duitsche operaties welke voornamelijk gericht zijn op Zuid-Engeland, publiceeren wij hierbij deze interessante kaart welke de belangrijkste militaire doelen in Zuid-England weergeven. Uit de gunstige bases, die de Duitsche luchtmacht in Frankrijk thanc inneemt, is een straal van 200 km. vogelvlucht getrokken. Op de kaart overziet men de Kanaal-eilanden (Britsch bezit) die nu door de Duitsche lucht- en zeestrijdkrachten bezet zijn. De verklarende teekens geven de belangrijkheid der militaire doelen weer.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1