Agenda ^Buitenland £aatste le De evacuatie van Den Helder Bommen op Rotterdam-Zuid -"-*<** EERSTE BLAD. m Alkmaar, Woensdag. EEN JUBILEUM BIJ ONZE POLITIE. Heden is het 25 jaar geleden, dat de hoofdagent van politie M. A. Stor zijn poli tieloopbaan aanving. Op 10 Juli 1915 werd hij agent van politie te Dordrecht, waarna hij met ingang van 16 Mei 1918 als zoodanig te Alkmaar benoemd werd. Op 1 October 1936 volgde zijn benoeming tot hoofdagent. Hoewel de jubilaris wars is van alle uiter lijk vertoon, is deze dag toch op passende wijze door superieuren, collega's en minde ren herdacht. In den loop van den dag werd hij te zijnen huize door den Commissaris van Politie, de Inspecteurs, de hoofdagenten en alle agenten van politie op hartelijke wijze gecomplimen teerd, waarbij door de politieleiding zeer waardeerende woorden werden gespróken. Namens het geheele corps werd hem een prachtig schilderstuk van den kunstschilder H. Bergman aangeboden. Uiteraard werd ook mevrouw Stor in deze huldiging be trokken, waarbij haar namens het corps bloemen werden aangeboden. Van andere zijde mocht de jubilaris ook nog veel belangstelling en eenige geschenken ontvangen. Het is wel gebleken, dat het werk van dezen humanen politieman zeer wordt 'ge waardeerd. Vanaf deze plaats bieden wij hem onze beste wenschen aan. GESLAAGD. Voor het Nederlandsche dansexamen, ge houden voor de Mij. t. bev. v. d. Toonkunst te Rotterdam, is „met lof" geslaagd voor diploma A (onderwijs in dans en rhytmische gymnastiek) en B (voor solo- en groepdans) onze plaatsgenoote mej. M. J. van der Veen. M.U.L.O.-EXAMEN. Gister zijn geslaagd voor het diploma B de candidaten: H. van den Heuvel en J. J. van der Oord te Alkmaar, W. van der Struijs te Heiloo, P. de Jonge te Wierin- germeer (W.Werf), M. C. Francis te Harenkarspel, J. Ivangh te Bergen, J. S. B lijdorp te Middenraeer, W. Rindertsma te Enkhuizen, C. Timmerman te Andijk, S. Kooij te Anna-Paulowna en G. J. Ver veld te Bovenkarspel. Voor het diploma A slaagden M. Muntjewerf en K. Klaver te Heiloo, M. Janse te Castricum, A. M. Volger, M. C. Lemmers, T. Sieben, J. van Renen, G. E. Scheltus, J. W. Dieieman, D. Kaaij, en A. H. Tiemens allen te Alkmaar, C. Vink te Beemster, M. de Vries te Pur- merend, G. Maakal te Oudkarspel, J. W. van Ree, R. J. Mulders, U. E. Boersma en J. Rijswijk, allen te Hoorn, P. Mienis te Aartswoud, H. Boer te Nieuwe-Niedorp, A. Rentenaar te Opmeer en H. van der Vliet te Den Helder. Afgewezen werden 2 candidaten. LUCHTBESCHERMINGSDIENST. De heer Goettsch op verzoek eervol ontslagen als hoofd. De burgemeester heeft aan den heer R. P. Goettsch op zijn verzoek met ingang van 15 Juli 1940 eervol ontslag verleend als hoofd van den gemeentelijken luchtbescher mingsdienst, onder dankbetuiging voor de door hem in deze functie aan de gemeente bewezen diensten. Nieuw hoofd benoemd. Met ingang van denzelfden datum heeft de burgemeester als opvolger van den heer Goettsch tot hoofd van den luchtbescher mingsdienst benoemd den heer F. K. J. Köhlbrugge, kapitein der luchtdoelartillerie, wonende aan den Kennemerstraatweg no. 39 alhier. Naar wij vernemen heeft de heer Goettsch reeds in September 1939 den burgemeester verzocht een vervanger te benoemen, daar hij een volledige dagtaak heeft en het wer ken voor den luchtbeschermingsdienst hem daarom te bezwaarlijk wordt. De burgemeester heeft destijds tegen de vervanging bezwaar gemaakt. Nu alle be roepsofficieren uit den dienst moesten, was kapitein Köhlbrugge bereid den dienst over te nemen. Den heer Goettsch komt ongetwijfeld dank toe, daar hij het groote werk van de voor bereiding en organisatie van den dienst tot stand heeft gebracht, een arbeid, waarvan men thans ten volle kan profiteeren. DE VEILIGHEID DIENT BEVORDERD. Het spreekwoord „Als het kalf ver dronken is, dempt men den put" is wel een van de Nederlandsche spreekwoor den, die ons het meest in de gedachten komen, als er een ongeval heeft plaats gehad. Het ongeval den heer Jimmink overkomen, heeft duidelijk de noodzake lijkheid in het licht gesteld om, nu de verduistering zoo sterk blijft doorge voerd, op gevaarlijke punten langs onze grachten beveiligingshekken aan te bren gen. Het was de heer Stoutjesdijk, die in den raad herhaaldelijk gewezen heeft op de noodzakelijkheid om op den hoek Zij- damVoordam een hek te plaatsen. Nadat aldaar des avonds een wielrijder in het water was gereden, is eindelijk een hek aangebracht. Het den heer Jimmink overkomen ongeval heeft wel duidelijk de noodzakelijkheid aangetoond, dat het evenzeer noodzakelijk is in de bocht van de smalle Lindegracht bij de Schetel- doekshaven een dergelijke beveiliging aan te brengen. Wanneer straks de dagen korter worden, dan kunnen meerdere ongevallen niet uitblijven en wij hopen zeer, dat men van gemeentewege vroeg tijdig zal nagaan, waar langs onze grach ten veiligheidsmaatregelen genomen moeten worden. Ook in Alkmaar een 600-tal vrijwillig geëvacueerden. Het groote bombardement op Den Helder op 21 Juni, gevolgd door andere, o.a. het veel verwoestende bombardement in den nacht van Maandag 24 op Dinsdag 25 Juni waarbij de Alkmaarsche brandweer nog hulp bij het blusschen van de groote branden verleend heeft heeft begrijpelijk bij de bevolking van deze havenplaats een paniek stemming gewekt, welke een massale uit tocht van duizenden inwoners tengevolge heeft gehad. Zeer vele bewoners uit die gemeente heb ben natuurlijk hun familie door het geheele land en de allereerste vrijwillige uittocht was er dan ook voornamelijk een van vrou wen en kinderen, die elders in ons land bij familie of vrienden een veilig onderkomen zochten. Toen bleek, dat Den Helder het doel van Engelsche bombardementen bleef en van nacht op nacht aan de grootste gevaren bloot stond, toen het aantal dooden en gewonden tot een bedroevend hoog cijfer was geko men, is een algemeene uittocht gevolgd en bleven er althans 's nachts niet meer menschen in de gemeente dan die daar nood zakelijk moeten wezen. In den beginne verplaatste de bevolking zich naar omliggende gemeenten, waarheen men des avonds per fiets of op allerlei pri mitieve voertuigen heentrok en vaak in de open lucht bivakkeerde. Later zocht men be schutting in stallen en schuren en voorname lijk Julianadorp schijnt het vluchtoord van vele ingezetenen te zijn geweest, totdat ook daar een bom is gevallen, en het bewijs was geleverd, dat een grootere afstand van de bedreigde stad een betere bescherming bood. Trouwens, ook aan de toestanden op hygiënisch en zedelijk gebied moest bij deze primitieve evacuatie aandacht worden ge schonken en dus werd van hoogerhand in gegrepen, waarbij 48 gemeenten als wijk plaats werden aangewezen en de heer De Bordes als commissaris van den afvoer, maatregelen trof om Julianadorp door de vluchtelingen te doen ontruimen. De heer De Bordes oud-burgemeester van Bussum was kort geleden de voor naamste organisator bij de gedwongen or ganisatie in dit gewest toen Amersfoort noodgedwongen bij Alkmaar op bezoek is gekomen. De geëvacueerden uit Julianadorp en omgeving zijn thans voornamelijk in Heer- hugowaard ondergebracht waar reeds 300 vluchtelingen op eigen initiatief een onder komen hadden gevonden. Thans is dat aan tal door de gedwongen evacuatie met een 900-tal vermeerderd, zoodat ook Heer- hugowaard evenals Schagen waarover wij Zaterdag een en ander publiceerden volop zijn deel van de gevolgen van dit drama heeft gekregen. Burgemeester Sutman Meyer uit Heer- hugowaard deelde ons mede, dat hij tot een gedwongen inkwartiering heeft moeten be sluiten wat bij dt overgroote aantal natuurlijk volkomen begrijpelijk is. Zooals bekend zijn er van hoogerhand maatregelen getroffen waardoor de behoef- tigen zoowel de gastheeren als de gas ten financieel worden geholpen waarbij dezelfde regelen van toepassing zijn wel ke voor Rotterdam gelden Aan hen die dagelijks bij de Kooi werken wordt reisgeld verstrekt. Ir. Dekker te Alkmaar, verbonden aan de Landbouworganisatie, heeft er als betrokkene bij de Provinicale voedselcom- missie voor zorg gedragen, dat er met de distributie, de bonnen, enz., in Heerhugo- waard geen moeilijkheden met de levens middelenvoorziening kan ontstaan. Vele geëvacueerden gaan 's morgens weer naar Den Helder terug, openen er weer hun winkels en hervatten er hun dagelijksche bezigheden, maar het is vanzelfsprekend, dat van normale toestanden op het oogenblik allesbehalve kan worden gesproken. Ook Alkmaar kreeg zijn deel. Het is begrijpelijk, dat ook Alkmaar zijn deel der geëvacueerden heeft gekregen, waar trouwens reeds een en ander te voren besproken en geregeld was door Jhr. Rei gersman, die als commissaris bij deze eva cuatie optreedt. Alkmaar heeft evenwel uitsluitend vrij willig geëvacueerden een 600 in getal menschen dus, die öf bij vrienden en ken nissen een onderdak vonden, óf wel bij stad- genooten, die daarvoor desgewenscht de vastgestelde vergoeding ontvangen. In het algemeen bevinden de geëvacueer den zich in plaatsen, die aan de spoorlijn, of in de omgeving daarvan zijn gelegen, zoodat een bezoek aan hun stad en huizen niet te groote moeilijkheden oplevert. Gemeenten als Anna-Paulowna, die niet als vluchtoorden zijn aangewezen, worden ontruimd. De daar vertoevende geëvacu eerden worden grootendeels naar Wieringer- waard overgebracht. Hoe lang zal de evacuatie nog duren? De burgemeester van Den Helder deelde ons mede, dat, de stad waar het aantal dooden en gewonden een bedroevend groot getal is geworden, de beide laatste nachten met rust is gelaten. Evenwel, zekerheid, dat die rust van blijvenden duur zal zijn, is er natuurlijk allerminst. Vele ingezetenen openen over dag weer hun winkels, maar Den Helder heeft door den grooten uittocht, toch een onnatuurlijk karakter gekregen, al heeft men algemeen hoop, dat alles zich spoedig ten goede zal keeren en ook met den weder opbouw van deze zwaar getroffen en geha vende stad kan worden begonnen. De dag, dat men weer zonder zorg voor de toekomst naar huis zal kunnen trekken voor zoover dat huis er dan nog staat wordt door de geëvacueerden hoopvol te gemoet gezien. Bioscopen. Hairmonie-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Ouverture (Artisten-ingang) (rom.); hoofdrollen Louis Jouvet, Janine Darcey, Claude Dauphin. Toegang boven 18 jaar. Roxy-theater, 7.30 uur, eerste hoofdnum mer De laatste waarschuwing (detective film); hoofdrol Preston Forster; tweede hoofdnummer Demonen der renbaan (sens.); hoofdrol Pat O'Brien. Toegang vanaf 14 jaar. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Ik stal een millioen (sens.)hoofdrollen George Raft en Claire Trevor. Toegang boven 18 jaar. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Dr. Kildaredringend! (rom.); hoofdrol len Lew Ayres, Lana Turner, Laraine Day en Lionel Barrymore. Toegang boven 14 jaar. Woensdag 10 Juli. 8 uur, Ruïnekerk te Bergen, concert Ber gens mannenkoor ten bate van het oorlogs- noodenfonds. GESLAAGD VOOR LEIDER GYMNASTIEK. Op het op 30 Juni j.l. te Zaandam ge houden examen slaagde de heer Cor Spaans te Heiloo voor het leidersdiploma voor athletiek en gymnastiek, ingesteld door het K.N.G.V. CONCERT IN DEN STED. MUZIEKTUIN. In samenwerking met het muziekcorps St. Caecilia (onder leiding van P. N. Joo- sen) zullen Joh. Kuipers dames- en kinder zangkoor a.s. Zondagavond half 8 in den stedelijken muziektuin een tuinconcert ge ven. Joh. Kuipers zangklassen hebben reeds jaren lang een uitstekende reputatie op muzikaal gebied. Wie dit nog onbekend mocht zijn, raden wij aan eens kennis te gaan maken met dit frisch en beschaafd zingende ensemble. Het vocale gedeelte van het programma is samengesteld uit lie deren en cantaten van Nederlandsche componisten, die op het gebied van koor zang voortreffelijk werk schreven, zooals C. v. Rennes, Theo v. d. Bijl, J. D. van Ramshorst e.a. Mejuffrouw Bep Kuiper zal de klavierbegeleiding verzorgen. St. Caecilia zal met succesvolle nummers den zang afwisselen. O.a. zullen worden uit gevoerd de beide nummers waarmede het corps dit jaar bij het muziekconcours te Rotterdam in de superieure afdeeling 2 eerste prijzen behaalde. In het bijzonder wordt vermeld de prachtige ouverture Wilhelm Tell van Rossini. Genoemde ouverture die dikwijls wordt uitgezonden door de radio, is nu te beluisteren in den stedelijken muziektuin. Ieder zal begrijpen, dat ook in Alkmaar het cultureele leven moet worden gesteund en in stand gehouden. Bovendien doen der gelijke avonden in deze bewogen tijden de zware zorgen eens vergeten. De prijs van de kaarten in voorverkoop is laag gesteld. Men zie daarvoor de bijzonderheden el ders in dit nummer. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 22.30 tot 5.01 uur licht op. LUCHTBESCHERMING. Fietsen zonder licht verboden. Het hoofd L. B. S. D. deelt het publiek mee, dat na zonsondergang het fietsen zon der licht ten strengste verboden is. De bestuurders van fietsen en motorrij tuigen hebben zorg te dragen, dat zij zeer nauwkeurig de verduisteringsvoorschriften naleven, daar tegen overtreding streng zat moeten worden opgetreden. De verduisteringsvoorschriften voor de woningen moeten beter worden nageleefd. Het blijkt bovendien eiken dag weer, dat ook het nakomen van de verduisterings voorschriften voor de woningen veel te wenschen overlaat. Nog altijd zorgen velen niet voldoende voor het afschermen van ramen en bovenlichten van deuren. Men zij in deze nogmaals gewaarschuwd. Er is in een geval van nalatigheid reeds een procesverbaal opgemaakt. Het hoofd van den L. B. S. D„ R. P. GOETTSCH. HET VACANTIE-OORD BERGEN. Hoewel wij het badseizoen, dat 1 Juli aanvangt, reeds zijn ingegaan, is het in Bergen en Bergen aan Zee met de zomer gasten net drukker dan dit normaal in Mei het geval is. De gasten die er zijn genieten van de vrije wandelingen in het natuur reservaat, het schoone duingebied en het toeven op het vrije strand. Het weer is mooier dan wij in jaren hebben gekend. De rechte lust om met vacantie te gaan is bij het Nederlandsche volk nog niet aanwezig en toch zijn wij overtuigd, dat dit zijn vacantie thans meer dan ooit noodig heeft. Wanneer er geen verandering komt, dan beleeft Bergen als vacantie-oord een zoo slecht jaar als 't nog niet gekend heeft. Het oorlogsgeweld, dat over ons land is gegaan, brengt dit rustige oord wel zware slagen toe. In het begin van het jaar stond het er zoo voor, dat alles er op wees, dat Bergen een ongekend goed seizoen zou maken. Reeds vroeg waren vele hotels en pensions voor Juli en Augustus besproken en tal van ge meubileerde huizen verhuurd. Na 10 Mei werden de gemaakte afspraken en over eenkomsten geanuleerd. De hotel-pension houders, die er steeds naar streven hun vrienden niet te ontstemmen, namen hoe wel zij wettelijk gerechtigd waren schade vergoeding of nakoming van de aangegane overeenkomsten te vorderen hiermede noode genoegen, in de hoop, dat deze cliën ten, na wat rustiger weken, op hun besluit zouden terugkomen. De V.V.V. stelde voor hen een geruststellend woord beschikbaar om dit aan hun cliënten t.e zenden en inder daad had dit tengevolge, dat er waren, die op hun besluit terug kwamen. Zij, die dit aeden, heDben daarvan, naar zij ons verze kerden, geen spijt gehad. Hun werd duide lijk, dat er van de verontrustende verhalen, welke er over Bergen door het land gingen, geen woord waar is. Bewoners uit Rotterdam en den Helder gevoelen zich in Bergen als in Abrahams schoot en staan stom verwonderd over de onrust die zich, met het oog op het vlieg veld, dat hemelsbreed 2 y2 K.M. uit het hart van het dorp lgt, van velen elders, heeft meester gemaakt. Bergen is zoo uitgestrekt, dat zelfs van een eventuëelen aanval op het vliegveld, niets gevreesd behoefte worden. Wie in de week des avonds in het centrum van het dorp loopt, waar anders, in dit deel van het jaar, de drukte op de terrassen op valt, moet wel getroffen worden door de geringe drukte. Zaterdags en Zondags is dit anders, dan trekken de dansgelegenheden de jeugd uit de omgeving en biedt Bergen weer het gewone seizoensbeeld. Er zijn er, die het thans ongepast vinden, dat daartoe thans nog gelegenheid wordt gegeven. Zij zouden dit thans het liefst willen verbieden, evenals een r.k. organisa tie in Noordholland die daarvoor reeds aan de burgemeesters in ons gewest adresseer den. Dezulken gelieven echter te bedenken, dat daardoor velen broodeloos worden ge maakt en dat het nu eenmaal een eigen schap van de jeugd is om ontspanning te zoeken. Ook wij zagen liever dat er thans wat meer ernst werd gedemonstreerd, door evenals de Duitsche bezettingsmanschappen, die zich, zoolang de oorlog niet is beëindigd, van dansen onthouden en rustig naar de mu ziek e luisteren. Per slot van rekening moet men echter kunnen begrijpen, dat de jeugd zich wil uitleven en dat vooral de pas ge slaagden, die 't volle leven nog vóór zich hebben de blommetjes wel eens buiten wil len zetten. Hoe meer het gewone leven zijn voortgang kan hebben, hoe beter dit ten slotte voor allen is. Ook de benzinebeperking heeft tengevolge, dat het dagbezoek veel minder is dan ge woon. Bergen maakt thans, evenals alle seizoenplaatsen in het land, een moeilijken tijd door. Moge de groote vacantie hierin spoedig verbetering brengen. W DE BLOEMENVEILING TE BEVERWIJK. Aan de bloemenveiling ,,'t Centrum" zijn de veilingomzetten van het verstre ken half jaar heel wat minder dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. De omzet van het eerste halfjaar in 1940 bedroeg 162.110 tegen 213.682 in 1939 en 179.378 in 1938. Er is dus een achteruitgang van 51.572. Deze achteruitgang in den omzet moet voornamelijk worden toegeschreven aan de zeer strenge vorstperiode in de eerste maand van dit jaar en den oorlog in Mei. Vooral in laatstgenoemde maand daalde de omzet. In Januari 1940 werd ongeveer voor 16.000 minder geveild dan in dezelfde maand van het jaar ..daarvóór, terwijl in de maand Mei de omzet ongeveer 21.000 lager was dan in Mei 1939. u —De hertog van Windsor. - Naar officieel verluidt, is de hertog van Windsor benoemd tot gouverneur en opperbevelhebber van de Baharna-eilanden. KEIZER VAN ANNAM VERMOORD? Uit Bangkok wordt door de radio van Bagdad gemeld, dat Bao Dai, de 27- jarige keizer van Annam, is vermoord. Van het bericht is nog geen bevesti ging te verkrijgen. De keizer niet vermoord. Het D.N.B. meldt heden uit Londen: Het bericht, dat gisteren door Reuter is ver spreid, als zou de keizer van Annam zijn vermoord, is vandaag door de Londensche radio tegengesproken en wordt bestempeld als geheel uit de lucht te zijn gegrepen. DE DUITSCH-JAPANSCHE SAMEN WERKING. Volgens een telegram uit Berlijn aan de Nitsji Nitsji is in een bespreking tusschen den leider van de Japansche economische delegatie in Italië, Sato, den Japanschen ambassadeur te Berlijn en den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, gesproken over den invloed van den nieuwen Europeeschen toestand op het Verre Oosten en de toekomstige samenwer king tusschen Duitschland en Japan. DE HOUDING VAN DEN NOORSCHEN KONING. De Noorsche bladen houden zich bezig met de aansporing van het presidium van het Storting aan den koning om afstand te doen en met het door den koning vanuit Londen gegeven afwijzende antwoord. Nationen wijst er op, dat het besluit van het presidium van het Storting aantoont, dat het land voor belangrijke beslissingen staat. De indruk wordt steeds sterker, dat er de officieele machthebbers niets aan ge legen is, dragelijke levensvoorwaarden voor het volk te scheppen. Fritt Folk noemt het afwijzende antwoord van den koning een oorlogsverklaring aan Noorwegen. Een lange en tragische geschie denis is door dit antwoord, naar het blad schrijft, beëindigd, nadat koning en regee ring uit het land waren gevlucht en de voortzetting van hun strijd op andere fron ten aankondigden. Tidens Tegn herinnert aan de groote om wentelingen, die zich heden ten dage in Europa voltrekken en schrijft, dat in een dergelijke buitengewone historische situatie ook door Noorwegen buitengewone beslis singen moeten worden genomen. De briefwisseling. Ten aanzien van de briefwisseling tus schen den Noorschen koning en het presi dium van het Storting schrijft Aftonbladet, dat het kenmerkend is, dat het contact tus schen den koning en het Storting schrifte lijk yerloopen moet. Men kan over de oor- (Ongecorrigeerd.) HET PROCES OM DE BABY. Nog geen eindbeslissing. De president van de Haagsche rechtbank heeft heden uitspraak gedaan in het pro ces tusschen twee families om de baby, die in veiligheid werd gebracht bij den bom inslag op 10 Mei jl. in huize Bethlehem en van welk kind zoowel de famile S. als de familie van der W. den eigendom op- eischt. De president heeft, zich uitdrukkelijk voorbehoudende de verklaringen der ge tuigen en deskundigen nader in oogen- schouw te nemen, bevolen een deskundig bloedonderzoek en een deskundig onder zoek naar de vingerafdrukken van de eischers, de gedaagden en het kind. Voorts heeft hij het noodig geoordeeld nog eenige getuigen en een deskundige te hooren nopens den gang van zaken in zaal 8 van de Bethlehemkliniek onmiddellijk na den bominslag. Als deskundige tot het verrichten van het bloedonderzoek is aangewezen dr. A. B. F. A. Bontman te Utrecht, als des kundige tot het doen van het onderzoek naar de vingerafdrukken dr. J. Dankmeijer te Oegstgeest, die geassisteerd zal worden door den deskundige J, M. Waltman, hoofdinspecteur van politie te s-Graven- hage. De getuigen, die nog zullen worden ge* hoord, zijn: de dames van der Kooi Hilgersom, Hijdra Kruining en Vink Kortekaas allen te 's-Gravenhage, mevr. van den Ende Zundert te Naaldwijk en als getuige-deskundige dr. M. G. A, Tholen te s-Gravenhage. Dit verhoor zal morgen, Donderdagmiddag met gesloten deuren plaate hebben. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Gisteravond is het vijfjarig jongetje H. van Geene ut de Schilderstraat te 's-Herto- genbosch bij het spelen in de Zuidwillems vaart geraakt en verdronken. DENATURATIE VAN AARDAPPELS. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt aan belangheb benden bekend, dat de denaturatie van aardappelen met toeslag, welke 17 Juni 1940 wederom werd opengesteld, op 13 Juli a.s. wordt beëindigd. De aanvragen voor denaturatie van aard appelen dienen uterbjk op 13 Juli a.s. in het bezit te zijn van de betreffende instantie, terwijl de datum, waartegen de denaturatie wordt aangevraagd, uiterlijk zeven dagen na genoemden datum moet liggen. Uit Rotterdam meldt het A. N. P.: Nog steeds blijkt, dat de Engelsche luchtmacht haar systeem van des nachs lukraak bom men werpen niet verlaten heeft. Vannacht zijn hiervan een achttal inwoners van Rot terdam-Zuid het slachtoffer geworden. Toen Engelsche vliegtuigen in het luchtruim wa ren, vielen twee bommen op een woonhuis. De resultaten waren vreeseljjk. Spoedig wist men twee lijken uit de puinhoopen van het totaal vernielde huis te halen, terwijl vaststaat, dat nog twee dooden te betreuren zijn. Vier min of meer ernstig gewonden zijn naar het ziekenhuis overgebracht, waar zij zijn opgenomen. In de omgeving van het vernielde pand zijn tallooze ruiten ge sprongen. Opgemerkt dient, dat in de om geving geen militaire doelen aanwezig zijn. De bommen zijn in een dichtbevolkte buurt gevallen. VLIEGTUIGBOM IN AMSTERDAM GEVALLEN. Het A. N. P. meldt: In den afgeloopen nacht, is een zeer lichte bom, vermoedelijk geworpen door een Britsch vliegtuig, dat toen over de stad vloog en waarop door het luchtafweerge schut is geschoten, in een gracht gevallen. De bom, mogelijk was het een brandbom, kwam tot ontploffing, waardoor de ruiten van enkele perceelen werden vernield. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Ook aan den rand van de stad zijn enkele bommen terecht gekomen. Zij velen op op gespoten land, zonder schade aan te richten. Ook bommen boven Alphen aan den Rijn. Voorts meldt het A. N. P.; Vannacht werd de gemeente Alphen aan den Rijn opgeschrikt door een hevig bombardement. Het bleek, dat een Engelsch vliegtuig bom men had geworpen, waarbij een heerenhuis zoodanig werd getroffen, dat het vrijwel geheel vernield is. Een wonder is het, dat de daarin wonende familie geen letsel kreeg. In den omtrek van het huis zijn vele ruiten gesprongen, terwijl rondvliegende scherven en stukken steen hier en daar schade hebben aangericht. Van de openbare school zijn talrijke ruiten vernield, zoodat deze school vanmorgen gesloten moest blij ven. Tenslotte zijn in de omgeving van Oost- West en Middelbeers in den afgeloopen nacht omstreeks half één door een Engelsch vliegtuig drie bommen geworpen. Zij kwa men in een weiland terecht, zonder schade aan te richten. Alleen zijn van een boer derij n de buurt enkele ruten gesprongen. zaken der omstandigheden denken zooals men wil, maar een staat kan na het einde van een oorlog niet gebaat worden doordat de buitengewone toestanden van den oor logstijd verder in stand gehouden worden. Het schrijven van het presidium van het Storting noemt het blad een correct en waardig beroep. Het uit Londen gedateerde antwoord is gekleurd door de Engelsche stemmingen, die aan een, thans zeer hete rogene, emigrantenstemming voedsel geven. Het antwoord van den koning draagt in zijn politieke wendingen de sporen van Hambro en Nygaardsvold. Men zegt, dat de politici, die Noorwegen hebben verlaten, hun be- sluitvrijheid voor de toekomst bezitten. ^Hier oefent een nog al wereldvrc"-"0- "it- legging der politieke problem*1" dag invloed uit.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2