OPA BOL VAN DE IJZEREN KNOL tBuitwêand 3ieck éi Sxfi&ot £aatste AedcfUen Qememtecade^i Jlatkt&erichtm ZUID- EN NOORDSCHERMER EERSTE BLAD. 3 DE LANGENDIJKER GROENTENCENTRALE IN JUNI. De aanvoer en opbrengst aan de veiling te Broek op Langendijk bedroeg in de maand Juni: Vroege aardappelen: 1850333 kg. en tegen 3365598 kg. in dezelfde maand van het vorige jaar; kriel resp. 143784 kg. en 260926 kg., tomaten 200378 kg. en 272357 kg.; rabar ber 32720 bos en 45522 bos; bloemkool 3390 stuks en 3677 stuks; peen 10056 bos en 16745 bos; bieten 4650 kg. en 0 kg.; vroege roode kool 550 kg. en 30575 kg.; prei 1736 kg. en 235 kg. De totaal-omzet in Juni j.l. bedroeg: 176.149.52 en in Juni van het vorige jaar 239.259.77. NIEUWE ITALIAANSCHE LUCHTAANVALLEN OP BRITS CHE VLOOT. Na den slag in de Ionische Zee op 9 dezer, aldus meldt de vlootcorrespondent van Stefani, hebben Italiaansche vliegtuigen wederom talrijke verkenningsvluchten ge maakt in verschillende sectoren van de Mid- dellandsche Zee, teneinde de Britsche vloot- strijdkrachten, die zich in zuidelijke, Z. O. en Z. W. richting hadden teruggetrokken, te verkennen. De vijandelijke eskaders ver anderden verscheidene malen van koers, ten einde de Italiaansche verkenningsvliegtuigen op een dwaalspoor te brengen. Vandaag wisten de Italiaansche bommenwerpers echter den geheelen dag de Engelsche sche pen, die eerst koers zetten naar Egypte en daarna naai Kreta, te bereiken en te vol gen. Niettegenstaande het hevige vuren van het afweergeschut, zijn talrijke vijandelijke bodems door bommen van groot kaliber ge troffen en beschadigd. Vier Britsche jacht vliegtuigen, die van het vliegtuigmoeder schip, dat van een der eskaders deel uit maakte, waren opgestegen, zijn door Itali aansche toestellen tijdens luchtgevechten neergeschoten. ITALIË EN JOEGO-SLAVIE. Men is in Italië niet tevreden. De Popoio d'Italia merkt op, dat de Joego slavische pers met groote vrijmoedigheid plaats geeft aan de onzinnigheden en ver- valschingen van Engelsche zijde, waarbij het blad enkele voorbeelden noemt. Dit vasthouden van de Joego-Slavische bladen aan de valsche be.weringen van de overzijde van het Kanaal wijst op het voornemen, aldus het Italiaansche blad, dat men ook op dit oogenblik bereid is mee te werken aan de vergeefsche Britsche manoeuvres tegen de asmogendheden. Het is goed hiervan nota te nemen. 1)E POSITIE VAN HONGARIJE IN HET NIEUWE EUROPA. Uit Livorno wordt door Stefani gemeld: In een artikel, getiteld „Het kenmerk van de diplomatieke ontmoeting te München", schrijft Ansaldo, de directeur van het blad Telegrafo, in een correspondentie uit Berlijn o.a., dat de Hongaarsche regeering reeds sinds eenigen tijd heeft aangedrongen op een be spreking van den toestand met de asmogend heden. De bezetting van Bessarabië was voor den nationalen trots van Hongarije een soort zweepslag. Eigenlijk is het oogenblik voor deze besprekingen slecht geschikt, om dat de asmogendheden betrokken zijn in een BENOEMING ONDERWIJZER. Als tijdelijk onderwijzer aan de openbare lagere school te Bergen is be noemd de heef B. Noordeloos te Enkhuizen. (Ongecorrigeerd). ERNSTIG ONGELUK TE OEGSTGEEST. Twee dooden. In den afgeloopen nacht is te Oegstgeest een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen. De politie werd vanmorgen om zeven uur door burgers gewaarschuwd, dat bij den Nieu wen rijksweg, achter het z.g. Groene kerk je, een personenauto in een sloot lag, waar van de bestuurder levenloos achter het stuur zat. Bij een ter plaatse ingesteld on derzoek werd het lijk van een tweeden per soon uit de sloot opgehaald. Het bleken te zijn de 39-jarige koopman C. C. Haale- bos, wonende te Heemstede en de 25-jarige chauffeur J. Bethlehem, eveneens afkom stig uit Heemstede. Men vermoedt, dat de auto van de slachtoffers in botsing is geko men met een andere auto. De politie is de zen wagen reeds op het spoor. De lijken en de auto zijn in beslag genomen. MOTOR IN BOTSING MET VRACHTAUTO. Vanmorgen is te Baambrugge een motor met zijspan waarop twee Duitsche militai ren, komènde uit de richting Amsterdam naar Utrecht, ter hoogte van de ijsfabriek „Moba" in botsing gekomen met een vrachtauto. De schok was zoo hevig, dat de beide militairen van den motor werden ge slingerd en bewusteloos op den weg bleven liggen. Een dokter, die spoedig ter plaatse was, constateerde bij beiden een ernstige hersenschudding. Per auto van het Duitsche militaire Roode Kruis zijn ze naar Amster dam vervoerd. De motor, die bij de botsing in brand vloog, is geheel vernield. FELLE BRAND TE OMMEN. Gisteren is te Ommen brand uitgebroken in de woning van den heer Braam, die een groote kweekerij op den Besthmerberg heeft. De vlammen vonden in het rieten dak gretig voedsel. Het huis is dan ook geheel verloren gegaan. De bewoners konden zich slechts met moeite in veiligheid stellen. Twee geiten kwamen in de vlammen om en ook de bijen stal werd door het vuur vernield. De schade, die aanzienlijk is, wordt slechts voor een gedeelte door verzekering gedekt. Tot ver in den omtrek was de brand zichtbaar. WEER BOMMEN OP NEDERLANDSCHE PLAATSEN. Het A. N. P. meldt: Vannacht omstreeks half vier zijn de in woners van Schiebroek onzacht uit hun slaap gewekt door een achttal explosies. Wederom wierp een Engelsch vliegtuig zijn bommen neer op de onschuldige Nederland- sche burgerbevolking en wederom zijn slacthoffers gevallen. Een bom viel op een houten zomerhuisje, staande in het land achter een woning, waarin drie menschen sliepen, die het in eigen huis te Hillegers- berg niet veilig hadden geacht en van de eigenaresse van het huisje toestemming had den gekregen daar 's nachts te slapen. Dit uit drie menschen bestaande gezin kwam aldus op tragische wijze om het leven. De overige bommen vielen, zooals gezegd, in het open land, terwijl een bom nog in een com plex volkstuintjes is terecht gekomen en het mag een wonder heeten, dat hier geen slachtoffers gevallen zijn. In deze volkstuin tjes n.l. heeft men ook houten huisjes ge bouwd, waar verschillende menschen slie pen, o.a. een Rotterdamsche tracconducteur en zijn gezin. Voorts zyn tallooze ruiten in wijden omtrek vernield. De bommenwerperij op niet-militaire doelen heeft groote veront waardiging in de omgeving gewekt. Voorts is vannacht een bom terecht gekomen op een school in een gehucht bij Rotterdam, in ge bruik bij een luchtbeschermingsdienst. Er zijn één doode en een zwaar gewonde. De slachtoffers van den bomaanval te Schiebroek zijn de heer A. Oorschot, zijn echtgenoote en hun negenjarig dochtertje. De Engelsche luchtmacht heeft haar systeem- looze bomaanvallen verder voortgezet boven een ander stadsgedeelte van Rotterdam. Hier verscheen omstreeks vier uur een vliegtuig, dat aan den rand der stad eenige bommen liet vallen op een aantal woonhui zen. De gevolgen waren ontzettend. Hier vonden twee vrouwen en een 14-jarig meisje den dood. Voorts werden twee personen ernstig gewond. Uit Dordrecht meldt het A.N.P.: Hedennacht werd te Zwijndrecht lucht alarm gemaakt, toen Engelsche vliegtuigen boven de plaats vlogen. Er werden bommen uitgeworpen, waarvan een op tuinland te recht kwam. Er werd veel schade aange richt aan de tuinbouwgewassen en ongeveer 600 broeikasramen werden vernield. Een tweede bom kwam op het woonhuis der fa milie V. terecht, dat geheel verwoest werd. De bewoners, een man, vrouw en drie kin deren werden gedood. Een brandbom, die hierna werd uitgeworpen veroorzaakte brand in een loods van den gemeentelijken reinigingsdienst. Het vuur kon worden ge- bluscht. Drie paarden kwamen in de vlam men om. Voorts meldt het A.N.P.: Hedennacht hebben zeer hoog vliegende Engelsche vlieg tuigen boven Zeist verschillende bommen laten vallen. Het waren zoowel brandbom men als explisieve bommen. Een huis in een der buitenwijken kreeg een voltreffer, waardoor de achterzijde volkomen werd vernield. Van de familie R., welke dit huis bewoonde, werd de heer des huizes gedood. Zijn vrouw werd ernstig gewond naar het ziekenhuis overgebracht. De kinderen, die aan de voorzijde sliepen konden worden gered. Een andere tijdbom kwam terecht op een huis, waarvan de bewoners toevallig niet op de slaapkamer waren. Zij hadden in verband met het in werking treden van het afweerge schut den kelder opgezocht. Geruimen tijd na den inslag ontplofte deze bom, waardoor ook dit huis volkomen werd vernield. MVoorts werden tal van huizen door scher ven en den luchtdruk zwaar beschadigd. In een andere woning, welke door een brand bom werd getroffen, kon de bewoner door krachtdadig ingrijpen het gevaarlijke pro jectiel onschadelijk maken. In de omgeving van deze bominslagen waren geen militaire objecten. Verschillende bloemisten uit de na bijheid kregen groote schade aan hun broei kassen. HET BINNENLANDSCH-POLITIEKE STREVEN IN NEDERLAND. Het A. N. P. meldt: Nu op verschillend gebied, zooals op dat van de pers, van de sport, en van het sociale leven, middelpunt zoekende krachten aan het werk zijn en alle we gen het woord concentratie een bijzon der actueelen klank heeft verkregen, stellen velen zich de vraag hoe de Duitsche autoriteiten staan tegenover dergelijke pogingen op binnenlandsch politiek gebied. In een persconferentie heeft de Pressereferent de heer W. Janke over dit onderwerp een belang wekkende verklaring afgelegd. Hij achtte de concentratiepogingen, d.w.z. het streven om het geheele Nederland- sche volk onder één beweging samen te brengen, geheel liggend in de lijn van dezen tijd. Sommige lieden uit de oude doos stellen zich tegen deze stroomingen te weer, aldus verklaarde hij, doch dit verzet zal waarschijnlijk slechts van korten duur zijn. Tegenover de concen tratiebewegingen op binnenlandsch po litiek terrein nemen de Duitsche bezet tingsautoriteiten het standpunt in, dat van den aanvang af door den rijks commissaris tot uitdrukking is gebracht: aan het Nederlandsche volk zal een leven naar zijn eigen aard gewaarborgd zijn. Dit brengt mee dat de Duitsche autoriteiten de binnenlandsch-politieke bewegingen zooveel mogelijk de vrije hand zullen laten en geen hindernis sen in den weg zullen leggen. Dit brengt in de tweede plaats mede dat zij geen voorkeur aan den dag zullen leg gen voor eenigerlei richting. Het be treft hier immers een Nederlandsch vraagstuk, dat het Nederlandsche volk voor zichzelf en op zichzelf moet op lossen. Aan Duitsche zijde zal men dan ook in dit opzicht een afwachtende houding aannemen en zien, welke krachten zich uit het Nederlandsche volk ontwikkelen en hoe zij zich ge dragen. Indien zich geen bijzondere om standigheden voordoen, zullen de Duit sche autoriteiten niet tot ingrijpen over gaan. In het algemeen zien zij met be langstelling en met vreugde, dat er teekenen zijn, dat men in het volk zelf actief wordt en dat er leven in de brou werij schijnt te zullen komen. PETAIN HOOFD VAN DEN FRANSCHEN STAAT. Uit Vichy wordt gemeld, dat heden met het verschijnen van de grondwets artikelen in het „Journal Officie!" maarschalk Pétain hoofd van den Franschen Staat met behoud van het voorzitterschap van den ministerraad is. Als hoofd van den Franschen Staat heeft Pétain in werkelijkheid niet al leen de voorrechten van de uitvoerende macht, doch oefent hij ook de wetge vende macht uit, zoo lang de in de meuwe grondwet voorziene vergade ringen nog niet gevormd zijn. Na het bijeenkomen van de nieuwe vergade ringen zal het hoofd van den Franschen Staat nog het recht hebben, tijdens bepaalde uitzonderingstoestanden, bij binnenlandsche of buitenlandsche crises, de wetgevende macht uit te oefenen. De huidige Senaat en de Kamer blij ven wettig bestaan tot hun opvolgers gevormd zijn. Zij hebben echter niet meer de bevoegdheid automatisch op den tweeden Dinsdag van de maand Januari voor een gewone zitting of bij wijze van uitzondering op voorstel van de meerderheid van hun leden bijeen te komen. Voortaan bezit alleen nog het hoofd van den Franschen Staat het recht de vergaderingen bijeen te roepen Dit jaar weer geen kermis. De gisteravond gehouden vergadering van den raad dezer gemeente, waarbij de heer Kieft met kennisgeving van verhinde ring afwezig was, werd door den voorzitter, burgemeester K o 1 b, geopend met een en kel woord naar aanleiding van de sinds de vorige vergadering zoozeer veranderde om standigheden. Er heeft zich zeer veel voorgedaan, aldus spr., èn velen hebben het leed van den oor log ondervonden. Voor ons is het thans een taak om dit zooveel mogelijk te verzachten en waar noodig de helpende hand te bieden. Dankbaar was spr. ervoor, dat van de ge- mobiliseerder. uit deze gemeente niemand is gesneuveld noch gewond. Hij betuigde deer nis en ook erkentelijkheid voor hen, die hun leven in den strijd voor het vaderland hebben gelaten. Thans zijn wij in bezet gebied en wij heb ben de voorschriften van de Duitsche auto riteiten te volgen. Niet echter behoeven wij ons volkskarakter te verloochenen, integen deel, we moeten meehelpen om ons volks leven weder op te bouwen, waaraan, naar spr. hoopte, allen zullen meewerken. Na dit openingswoord las de V o o r z i t- t er, tevens secretaris, de notulen, welke werden goedgekeurd, nadat de voorzitter nog een kleine toelichting had gegeven op een in verband met het genotuleerde ge stelde vraag. Mededeelingen en ingekomen stukken. De voorzitter deelde mede, dat de Zaterdag gehouden collecte voor het natio nale hulpcomité rond 250 had opgebracht. Spr. voegde hieraan toe, dat na het bombar dement van Rotterdam daarheen waren ver zonden de ten behoeve van het onderbren gen van geëvacueerden opgeslagen dekens, lakens en matrassen, welke niet meer noodig waren geweest, voor welken maatregel spr. de goedkeuring van den raad vroeg. De waarde van een en ander was circa 200 geweest. De gevraagde goedkeuring werd eenstem mig verleend. Ingekomen waren van Ged. Staten eenige gc edkeuringen van raadsbesluiten en voorts o.a. jaarverslagen van de gemeentelijke lees bibliotheek en het bureau voor arbeidsbe middeling. Blijkens dit verslag waren er in het afgeloopen jaar 111 personen ingeschre ven geweest, van wie 16 waren geplaatst in de gemeente en 12 in andere gemeenten. De subsidie voor de wijkver pleging. In een pas gister ingekomen verzoek van de vereeniging voor wijkverpleging werd gevraagd om 100 subsidie méér, waardoor de steun vanwege de gemeente weer op het eertijds verleende bedrag van 550 zou wor den. teruggebracht. Het verzoek was nog niet in de vergade ring van B. en W. behandeld, maar deson danks meende de voorzitter op de instemming van de wethouders te kunnen rekenen, als hij voorstelde het verzoek in te willigen, welk voorstel hij o.a. motiveer de met te wijzen op het gemeentebelang bij het behoud van de wijkverpleegster, vooral ook omdat hier geen geneesheer is. Mevr. Slooten was tegen het voorstel op grond van de met zooveel moeite opge maakte begrooting der gemeente. De heer vanderLaan wees op het belang van de gemeente bij het voortbe staan der vereeniging, die zich met de hon derd gulden méér misschien zou kunnen be druipen. De heer H e ij nes vroeg of wel moeite genoeg is gedaan om het ledental te doen toenemen of de contributie te verhoogen. De voorzitter was er van over tuigd, dat het aan activiteit in dezen niet heeft ontbroken, maar het zal groote moeite kosten om het ledental op peil te houden. De heer vanderLaan merkte op, dat er een zestal jaren geleden 300 leden waren en thans 388. De burgemeester zei nog, dat de vereeniging is gebonden aan het salaris van de wijkverpleegster, dat niet verlaagd kar, worden. Mevr. Slooten dacht dat dit wel moge lijk is, maar de voorzitter en de heer vanderLaan ontkenden zulks. De heer Schot amendeerde het voor stel van den burgemeester met de aanvul ling, dat de 100 méér zal worden toege staan alleen, indien ook de gemeenten Akersloot en Graft hun aandeel daarin bij dragen. Het voorstel van den voorzitter werd als het verst strekkende in stemming gebracht. De stemmen staakten. Vóór de heeren Bart, Vaalburg en van der Laan; tegen mevr. Slooten en de heeren Schot en Hcijnes. In de volgende vergadering komt hetdus weer aan de orde. De kermis gaat niet door. De meerderheid van B. en W. stelde voor, om de kermis, die het vorige jaar is uitge steld, ook dit jaar te laten overgaan in ver band met de tijdsomstandigheden. Mevr. Slooten (die de minderheid vormde in het college) wilde een beslissing aanhouden tot Sept. a.s., omdat de omstan digheden dan misschien wel heel anders kunnen zijn. Zoo mogelijk zou zij dan de kermis willen doen doorgaan, omdat het be lang van velen er bij betrokken is. Na korte bespreking werd beslo ten ook dit jaar geen kermis te houden. De heer Schot wilde geacht worden te hebben tegengestemd, 70. „Goedenmidd; met U te maken", in de trein. „Mijn de sloot, mijn lievi wil gaan trouwen, blieft." omdat naar zijn meening „de jeugd ook wel eens wat wil hebben." Aanvulling belastingverordeningen. Goedgekeurd werd een voorstel van B. en W. tot aanvulling van enkele belastingveror deningen, o.a. in verband met het herstellen van onjuiste aanslagen. De voorzitter lichtte toe, dat het voornamelijk gaat om billijk geachte verlagingen, waarvoor be langhebbenden verzuimden tijdig een aan vrage in te dienen, te kunnen toepassen. Toekenning B-steun. B. en W. stelden voor om, evenals vorige jaren, ook nu weer extra-hulp (zoogenaamde B-steun) te verstrekken aan werkloozen en kleine tuinders, waarvoor totaal 12 perso nen in aanmerking komen, die dan ieder van gemeentewege 2 ontvangen, welk be drag door het Rijk wordt aangevuld tot f 6.92. Een en ander is bestemd om den in bedoelde gezinnen ontstanen achterstand zooveel mogelijk in te halen. De heer Schot verbaasde zich over het voorstel, omdat immers gepubliceerd is, dat geen werkloozensteun meer wordt uitge keerd. De voorzitter maakte duidelijk, dat zeker niet allen direct aan werk kunnen worden geholpen en dan toch gesteund moeten worden. Er is nu een goede gelegeu- heid om die menschen een extra-steun te verleenen. Echter, als er heelemaal geen steun meer zou worden gegeven, zal ook deze B-steun zeker niet worden uitgekeerd. Het voorstel werd hierna zonder stem ming goedgekeurd. Rondvraag. Mevr. Slooten wilde maatregelen ge nomen zien, om de torenklok weer te doen slaan. De voorzitter antwoordde hierop, dat in verband met de luchtbescherming de klok is stil gezet (de dienst vereischt de aanwezigheid op den toren van eenige man nen, die veel hinder zouden ondervinden van het loopen van het uurwerk.) Hij wilde wel probeeren of aan den wensch kan wor den tegemoet gekomen. Op verzoek van den heer H e ij n e s gaf de voorzitter eenige toelichting ten aanzien van de gehouden grasverpachting. De heer Schot zei, dat hij bij het wacht- loopen op den toren ziek geworden is en vroeg of daar ook vergoeding voor wordt gegeven, waarop de voorzitter ont kennend antwoordde. Mevr. Slooten merkte op, dat het ziekenfonds er toch is; de heer Schot heeft zich daar te vervoegen, naar zij meende. Hierna volgde sluiting van de openbare vergadering. DE KAASMARKT. ALKMAAR, 12 Juli 1940. Op de heden gehouden kaasmarkt waren in totaal 33 sta pels, wegende 100.000 kg kaas aangevoerd, waarvan soort en prijzen als volgt: 25 sta pels Kleine Fabriekskaas f 29; 8 stapels Kleine Boerenkaas f 26.50. Alles met rijks- merk. Handel goed. AMSTERDAM, 12 Juli 1940. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prij zen onveranderd. Aanvoer 278.000 kg. NOORDSCHARWOUDE, 12 Juli 1940. (Noordermarktbond). 441700 kg Aardappe len: Schotsche muizen 4.404.60, Bon ken 4.40; Drieing muizen 2.202.80, Kriel 1.20—1.60 en Blauwe Eigenheimers 4.605.10; 52 kg Slaboonen 16.60. BROEK OP LANGENDIJK, 12 Juli 1940. (Langendijker Groenten veiling). 25700 kg Roode kool 4.50—4.60; 40 stuks Bloem kool 2e s. 9.70; 12G0 bos Peen 5—5.40; 450000 kg Aardappelen: Schotsche muizen 4.50—5, Drielingen 2.10—2.90, Kriel 1.50—2, Eigenheimers f 4.40 en Blauwe Eigenheimers 4.505.30; 66 kg Snijboo- nen 12.90—18.20; 290 kg Slaboonen 18.20—19.20; 125 kg Zilveruien: nep 10 en drielingen 6; 345 kg Tuinboonen 4. W ARMENHUIZEN, 11 Juli 1940. 84800 kg Aardappelen: Schotsche muizen 4.40 4.50, grove 4.40, drielingen f 2.10 2.80 en Eigenheimers f 5.40; 15 kg Snij- boonen 15. LEEUWARDEN, 12 Juli 1940. Op de heden gehouden markt waren aanvoer en prijzen als volgt: Stieren: Enter f 70180 per stuk; 194 Twenter 180—395 per stuk; 375 Vette koeien 130—335 per stuk, 0 42—0.82 per kg.; 582 Melk- en Kalf- koeien 110—235; 89 Pinken 60—155; 40 Vette kalveren 25—60; 207 Graskalve ren 30—75; 701 Nuchtere kalveren 5— 10; 214 Vette schapen 1833; 190 Weide schapen 11—18; 502 Lammeren 6—12; 373 Vette varkens 50—165 per stuk, f 0.52—0.68 per kg.; 39 Magere varkens 0.20—0.50 per kg.; 168 Kleine biggen 1318 per stuk; 43 Bokken geiten; 22 Paarden. Totaal aanvoer 3849 stuks. ig, mejuffrouw, aangenaam kennis ,Help, help!" gilde meneertje Schrans lieve juffrouw Schrokkebrok ligt in juffrouw Schrokkebrok, met wie ik Conducteur, stoppen, stoppen, alsje- 69. Daar vloog juffrouw Schrokkebrok uit de wagon, zweefde door de lucht en kwam neer bij een diepe vuile sloot. De kikkers, die daar zaten te kwaken, schrokken heel erg, maar hielden toch hun kikkerfatsoen. Ze maakten een diepe buiging en zeiden: oorlog, welke Europa moet veranderen. De vrede op den Balkan is voor de as mogendheden om bijzondere reden van be lang. Ansaldo zegt het waarschijnlijk te achten, dat de Hongaarsche leiders, na den binnenlandschen toestand te hebben uiteen gezet en de gevoelens te hebben weerge geven ten aanzien van de nationale eischen, opnieuw de bevestiging hebben gekregen van het warme begrip dat Italië en Duitschland hebben voor de Hongaarsche verlangens en voor de offers, welke Hongarije zich thans getroost door met het geweer aan den voet te blijven. Die bevestiging zal stellig verge zeld zijn gegaan van de verzekering, dat de huidige status quo van den Balkan niet ver stoord zal worden en dat het tijdelijke offer van Hongarije niemand eenig voordeel zal brengen. In het nieuwe Europa, dat Italië en Duitschland bezig zijn te vormen, zal Hon garije een eereplaats krijgen overeenkomstig zijn heldhaftige traditie en zijn geestelijke beteekenis. DE NOORSCHE POLITIEK. Vóór of tegen den koning? De pers blijft aandacht besteden aan de briefwisseling tusschen den voorzitter van het Storting en den koning. „Aftenposten" spreekt van een „nieuwe inrichting van het Noorsche staatsbestuur". Het blad van de boeren „Nationen" schrijft, dat een beslis sing onvermijdelijk is. „Willen wij aan de zijde van den koning den oorlog met de be zettende macht voortzetten of willen wij den weg van den vrede kiezen, in tegenstelling tot den koning? Dat is de vraag, maar ook is het duidelijk hoe het antwoord in het belang van het Noorsche volk zal uitval len. De beslissing zal genomen worden door de gekozen vertegenwoordigers van het Noorsche volk". HET COMMUNIQUE VAN DE BRITSCHE ADMIRALITEIT OVER DEN STRIJD IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Het avondeommunique van de Britsche admiraliteit luidt als volgt De ontmoeting tusschen de Britsche en de Italiaansche vloot in de Middellandsche zee kan als een zeer teleurstellende handeling beschouwd worden. Deze teleurstelling moet in het feit gezocht worden, dat de Britsche vloot den vijand geen werkelijke verliezen heeft kunnen toebrengen. De Italiaansche vloot werd door onze oorlogsschepen achter volgd. Ongelukkigerwijze konden wij geen der schepen torpedeeren.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 3