NATUURSCHOON LIMBURG. £tmd: en Juin&outa £aatste éedchtm JMgezandm Stukken 1 Jifds £eui& VRAAG EN AANBOD REGENERATIE WOENSDAGS EN ZATERDAGS. 35 cent per vijf regels, Voor kleins tuinen. ALKMAARSCHE COURANT ELK ORGANISME heeft de mogelijkheden ifi zich tot herstel van wat verloren ging. DERDE BLAD. DERDE BLAD. t'Mt e t b a 1. JAARVERGADERING C. S. V. Vrijdagavond heeft onder voorzitterschap San. den heer Dijkhuijzen de jaarvergade- sSng plaats gehad der Castricumsche sport- vereeniging. Uit het jaarverslag van den penning- Meester bleek dat er een voordeelig saldo was van 50. Tot leden der elftalcommissie werden be- Möemd de heeren P. L. Duinker, A. Stolten en F. C. Peijs, welke laatste tevens gekozen werd tot bestuurslid. Tot penningmeester werd benoemd de heer H, Kuijs. Hierna volgde bespreking training. Na lange discussies werd het voorstel-de Beurs om een commissie te benoemen, aangeno men. Tot trainer werd benoemd de heer H. Fïeeke uit Den Helder. De training vangt aan Woensdag a.s. te 7 uur. Bij de rondvraag bracht de heer de Beurs naar voren een wedstrijd tegen Vi tesse te spelen, hetgeen het bestuur toe juichte, doch met dien verstande dat op beide terreinen een wedstrijd zal worden gespeeld, waarbij door eenige dames een collecte zal worden gehouden. Wielrennen DE KAMPIOENSCHAPPEN VAN NEDERLAND. S Programma van drie dagen. Naar wij vernemen vinden de wedstrij den om het kampioenschap van Nederland, verdeeld over drie dagen, n.l. Zaterdag 20, Zondag 21 en Donderdag 25 Juli a.s. op de Stadionwielerbaan te Amsterdam plaats. Op het programma staat het kampioen schap sprint voor drie categorieën, n.l. voor amateurs, onafhankelijken en professionals. De winnaars der categorieën rijden in mat ches a deux een finale om het sprintkam pioerischap van Nederland. Sprintkampioen 1939 bij de amateurs was, zooals bekend, Derksen, bij de onafhankelijken van der Linden en de beroepsrenners van Vliet. Al gemeen kampioen was van Vliet. In de tweede plaats wordt uitgeschreven het kampioenschap van Nederland over 100 km. met motorgangmaking, dat zal worden ge reden in een rit met slechts een voorrit, over denzelfden afstand. In verband met het kléine aantal gangmaakmotoren, dat in Ne derland beschikbaar is en de moeilijkheid om dit jaar gangmaakmotoren uit het bui tenland te laten komen, kan slechts een voorrit worden verreden. Stayerskampioen 1939 werd Wals. Tenslotte zal het kampioen schap achtervolging over 5 km. plaats vin den in ritten van twee renners. De bepaling is evenwel gemaakt, dat de beroepsrijders slechts kunnen inschrijven of voor de sprint of voor de achtervolging en dus niet voor beide nummers. Kampioen in het nummer achtervolging 1939 werd Klink. Het gedetailleerde programma is als volgt samengesteld: Zaterdag 20 Juli aan vang des morgens half elf, series achtervol ging over 5000 meter, gevolgd door de series voor het sprintkampioenschap van Neder land voor amateurs, onafhankelijken en professionals. Zoo noodig worden dien dag de sprint en achtervolgingskampioenschap pen gereden tot en met de halve eindstrij den. Zondag 21 Juli aanvang half twee eind strijden kampioenschappen sprint en ach tervolging en voorwedstrijd over 100 km. met motorgangmaking. Donderdag 25 Juli des avonds 8 uur eindstrijd over 100 km. met motorgangmaking. ZAADONTSMETTING VERHOOGT DE BEDRIJFSZEKERHEID. Hoewel de zaaitijd nog niet is aange broken, vestigt de Plantenziektenkundige Dienst reeds thans de aandacht erop, dat het gewenscht is het zaaizaad, voordat het uitgezaaid wordt, te ontsmetten. Door deze -ontsmetting met chemische middelen, of in enkele gevallen met warm water, is het mogelijk de op en in het zaad aan wezige schimmels of sporen van deze te dood-en. Wanneer het zaad een goede kdemkracht bezit, zal de verbouwer, wan neer hij het zaad ontsmet, grootere zeker heid hebben, dat, wat hij zaait, ook zal opkomen en een normale plant zal leveren. De bedrijfszekerheid en de productie wor den daarom door de ontsmetting ver hoogd! Hierbij komt, dat in'vele gevallen de gebruikelijke hoeveelheid zaaizaad verminderd kan worden, wanneer ontsmet zaad wordt -gebruikt. Mede met het oog op de buitengewone omstandigheden kan daarom de raad gegeven worden alle zaaizaadi te onts-metten, zoodat geen korrel onontsmet worde uitgezaaid. Ofschoon er alle reden bestaat om aan te nemen, dat dezen herfst aan de behoefte aan ontsmettingsmiddelen voldaan kan worden, is het toch ten zeerste gewenschte om zekerheid te hebben, dat zij op het juiste oogenblik aanwezig zijn, de benoo- digde hoeveelheden tijdig te bestellen. Men wachte met bestellen dus in geen geval tot de zaaitijd aangebroken is. (tsa&t hanckn! Nou en óf!! Sterk accelereeren, het gaspedaal foïsoh intrappen krachtig remmen en door de bocht tieuren"i dat ls haast even slecht de banden als rijden op te lage spanning. VLEKZIEKTE TE 'S-GRAVENZANDE Te s-Gravenzande is onder de varkens de gevreesde besmettelijke vlekziekte gecon stateerd. De ziekte heeft 'n ernstig karakter en een tiental varkens is er dan ook reeds aan bezweken. IN HET MERWEDEKANAAL GEREDEN. Gisteravond reden twee wielrijders op het fietspad langs het Merwedekanaal, ter hoogte van de wasscherij „De Lelie" te Zui len. Zij geraakten met de sturen in elkaar verward met het gevolg, dat een van hen, de 45-jarige S. van het rijwielpad afreed en in het Merwedekanaal terecht kwam. Hoe wel onmiddellijk pogingen in het werk wer den gesteld, den man uit het diepe water te halen, gelukte dit eerst na een kwartier. De levensgeesten waren inmiddels reeds gewe ken. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vijf kinderen. GENERAAL CAMACHO PRESIDENT VAN MEXICO. Naar de nationaal-revolutionnaire partij van Mexico meedeelt is bij de presidents verkiezing van Zondag j.l. de candidaat der partij, generaal Manuel Avila Camacho, met 2.225.199 stemmen tot nieuwen presi dent van Mexico gekozen. De candidaat der oppositie, generaal Juan Andre Almazan zou slechts 128.574 stemmen behaald hebben, DOODELIJK ONGELUK BIJ MARKELO, Op den Lochemschenweg, onder de ge meente Markelo, is gisteravond een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Een auto reed met groote vaart bij de kromming van den weg tegen een boom. De gevolgen waren heel ernstig, de auto werd grootendeels vernield, een der inzittenden werd gedood. KINDERBIJSLAGVERZEKERING. Naar de Tel. verneemt, wordt ernstig over wogen, de kinderbijslagverzekering per 1 Januari 1941 in te voeren. De invoering op dezen datum had aanvankelijk ook in de bedoeling gelegen, doch nadat per 1 Mei eenige voorbereidende bepalingen reeds van kracht waren geworden, was later in ver band met de oorlogsomstandigheden beslo ten, de invoering van deze sociale verzeke ringswet voorlcopig op te schorten. Thans bestaat er groote kans, hoewel een defini tieve beslissing nog niet is genomen, dat toch nog aan den oorspronkelijken datum van in voering kan worden vastgehouden. VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK, 13 JULI. Schriftelijk en tel. transacties. Valuta's: New-York 1.88*/i,—1.88»/i»; Ber lijn 75.28—75.43; Brussel 30.11—30.17; Hel sinki 3.81—3.82; Stockholm 44.81—44.90; Zürich 42.5742.66. Bankpapier: New-York 1.86 IJK)1/»! Brussel 30.08—30.20; Stockholm 44.76—44.94; Zürich 42.52—42.70. Alléén 2de handsch goederen. uitsluitend a contant. (Dinsdags en Vrijdags inzenden). Te koop gevraagd: hand- of trap- naaimachine, iet-: defect geen bezwaar, bill, prijs. Brieven onder letter O 192 bureau van dit blad. Invalidewagens, Babyweegschalen, z. g, a. n. „HYGIENA", Achterstraat 45, Telefoon 2052. Briefadres postbus 26, Alkmaar. Te koop: Een best- Transportrijwiel en een Heerenrijwiel met torpedonaaf. POLDERSTRAAT No. 15. Te koop gevraagd: Koffergramofoon. Tevens gramofoonplaten, inboedels, enz. DEKKER, Spoorstraat 5. Te koop: Waschtafel met spiegelopzet en waschgarnituur voor f 3.50. Deventer vloerkleed. Vast vloerkleed. Kamercloset 3.50. Prima naaimachines (koopjes). DEKKER, Spoorstraat 5. Te koop 1 kachel 11.en een dressoir- opzet met spiegel 3. SPOORSTRAAT No. 31. Bascule ter overname, z. g. a. n. voor 100 K.G. met gewichten. Prijs 12.50. SCHOUTENSTRAAT 17. Ter overname gevraagd boeken le klas H. B. S. L. J. GLASTRA, B. Bottemannestr. 62. 2e hands gevraagd Rust- of dekstoel. Brieven onder lett. V 198 Bur. v. d. Blad. Te koop Studie-piano, prijs 60.Zeer sterke Duitsche piano, 145.noten hout. Mooie eiken Duitsche piano 225. W. KAMSTRA, C. W. Bruinvisstraat 1, Alkmaar. Te koop diverse gebruikte platte wagens. Electrische Wagenmakerij „De Valk". FRIESCHEWEG 4, Tel. 3939. Te koop z. g. a. n. Waschmachine met wringer (merk Miele), geheel electrisch, voor 220 of 130 volt. KENNEMERSTRAATWEG A 49, tegen over Regulierslaan. Te koop z. g. a. n. eenige nette Heeren- costuums. Kameelharen damesmantel, lange, mt. 46 en dezelfde mt. zomerjapon. BERGERWEG 5, ben., Alkmaar. Het Naaimachinehuis. Salonkastje, als nieuw en inzinkb. Singer. Singer handm. 35.Ook nog handm. 10.m. g. J. H. DE- BOER, Geestersingel 48, Alkmaar. EEN BAK VOOR LIEFHEBBERS. Nu de meesten van ons aan het groenten kweeken zijn, komen'naarmate de zomer vordert, vanzelf de gedachten aan een bak, waaruit we tot laat in het najaar nog volop kunnen oogsten, en waarin we aan het begin van het nieuwe jaar alweer zomergroenten kunnen zaaien. Om er dit najaar al plezier van te hebben kunnen we mooi in onze vacantiedagen wat tijd eraan geven, en een bak in elkaar tim meren. Wie een en ander wat kostbaar vindt, kan zich het beste tot een afbraakhandel wenden, waar voor het doel meestal wel ge schikt materiaal gevonden wordt, en waar we allicht ook een raam kunnen koopen. Wanneer we den bak zelf maken, moeten we wel eerst het raam aanschaffen, als we dit tenminste 2de handsch overnemen, want anders zou het wel eens kunnen gebeuren, dat we later geen passende ruit kunnen vinden. Een gewone koude bak is eigenlijk niets anders dan een stukje grond dat met hout en glas is afgesloten van de rest van den tuin, en er is niet eens zooveel ruimte voor noodig als we er maar een goed zonnig plekje voor hebben. En dan maken we den bak in de richting Oost-West, zoodat het glas naar het Zuiden helt, hetgeen noodig is voor de goede belichting. Het eenvoudigste is een bak van planken, die we met de dikke kant op de aarde zetten en door paaltjes overeind houden. Door de achterkant 20 cm hooger te nemen, krijgen we een goede helling, en wanneer we dan het hout door een aarden walletje omgeven, zijn alle kieren dicht en kunnen we het raarq. aanbrengen. Het houtwerk wordt geteerd en oe ramen geverfd, om beter tegen regen be stand te zijn. We moeten wel bedenken, dat de aarde door het geregeld onder glas blij ven ten slotte haar natuurlijke eigenschap pen verliest en daarom brengen we er eens per jaar of desnoods om de twee jaar nieuwe grond in, gewone tuinaarde is voldoende, alhoewel het beter is om er wat oude mest, bladaarde en (of) turfmolm door te werken, waardoor het water beter vast gehouden wordt, hetgeen in een bak natuurlijk wel van belang is. A. C. MULLER—IDZERDA. Ïlï. 9® begon de geschieden i« der 139 jaar lang kon de middenstand in de ALKMAARSCHE COURANT zijn reclame plaatsen. Uw advertenties in dit eenige FAMILIEBLAD hebben de grootste de' Tel 3320. Wanneer men de geografische en historische kennis van verschillende personen zou willen toetsen door hun bijvoorbeeld bizonderheden te vragen omtrent de Mookerheide, dan weten de meesten wel mede te deelen, dat bedoeld landschap in het Noorden van Limburg is gelegvn, doch betrekkelijk gering is het aantal van hen, die daar aan nog weten toe te voegen, dat in den slag, die in 1574 op de Mooker heide werd geleverd, Lodewijk en Hendrik van Nassau om het leven zijn gekomen. Weer anderen hebben wel eens de uitdrukking gehoord: „Loop voor mijn part naar de Mookerhei", een uitspraak, die niet rechtstreeks als een zegenwensch kan worden opgevat. Er is inderdaad een tijd geweest, dat de Mookerheide voor een bar en barsch land schap gold, waarheen men niet bijster menschlievend gaarne zijn tegenstander zag geëxpedieerd. In den loop der tijden is de Mookerheide evenwel gedeeltelijk be- boscht, maar gelukkig zijn de callunater- reinen niet geheel aan de sylvicultuur ten offer gevallen, zoodat het althans voor een deel zijn ruigheid, dat wil in dezen zeggen: zijn aantrekkelijkheid, heeft behouden. De Vereeniging tot Behoud van Natuur monumenten zag tijdig in, dat het in histo risch en landschappelijk opzicht van be lang was een niet onaanzienlijk gedeelte van dit gebied voor het tegenwoordige geslacht en voor hen, die na ons komen, in ongeschonden toestand te bewaren. Daar om kocht zij in 1926 voor 26.000 gulden 77 H.A. van het terrein aan, welk, nog niet in cultuur gebracht, gebied, dat aanvan kelijk het bezit was van de gemeente Mook, zij zelf eens beknopt aldus heeft gekarakteriseerd: „De Zuid-Westelijke uithoek van het Nijmeegsche moraine- landschap met het Startsche Dal. Prachtig heidegebied met brem en zeepijnen. On vergetelijk uitzicht over het Maasdal." Een paar jaar later onderging het bezit nog een bescheiden uitbreiding in den vorm van een stukje grond met een op zichterswoning. Het was een aardig idee van „Natuurmonumenten" hieraan den naam „Die swaere Noodt", waaarin gezin speeld wordt op het zoo dramatisch ver- loopen krijgsbedrijf in 1574, te schenken. Wel woedde op de Mookerheide nu en dan een flinke brand zoo werden in Maart 1931 ongeveer 5 H.A. calluna en bezembrem een prooi der vlammen maar onherstelbare rampen bleven het reservaat gelukkig bespaard. Daar iedereen, dus ook niet-leden der vereeniging, toegang heeft tot de Mooker heide, op de voor de hand liggende voor waarde, dat hij zich aan de wegen en paden houdt en alle natuurschennis achterwege laat, richt menig toerist in het goede sei zoen, wanneer duizenden op nectar beluste bijen boven de hooge paarse hei haar lied zingen, gaarne zijn schreden naar de eens vermaledijde Mookerheide, die inmiddels ook den vlindermenschen heel wat weet te bieden. De Vereeniging tot Behoud van Natuur monumenten in Nederland kan in Limburg nog een tweede natuurmonument, dat ech ter veel en veel kleiner is, het hare nee- Aan de jeugd de toekomst. Elk organisme is een harmonisch geheel, een in zich zelf besloten eenheid, waarin, onder het vaak schijnbaar onbewogen en onveranderlijk oppervlak van den uiterlij- ken verschijningsvorm, processen zich vol trekken van afbraak en opbouw, die in we zen op de zelfhandhaving van dit organisme als individu en als soort gericht zijn. Natuurlijk staat een organisme niet op zich zelf. Het leeft in een wereld, bevolkt met tal van andere en andersoortige or ganismen, die ieder voor zich aan deze we reld eischen stellen, onderling elkaar beïn vloeden en als door onzichtbare draden zijn verbonden. Dit is de levensgemeenschap, die evenzeer als het individu op zelfhand having is gericht, welke, ondanks de vaak tegenstrijdige krachten, een zeker even wicht, een zekere stabiliteit bereikt. Het individueele organisme zoowel als de levensgemeenschap heeft in zich mogelijk heden tot herstel van wat verloren ging, tot regeneratie, die levensvernieuwing kan beteekenen. Regeneratie wordt vrijwel overal in de levende natuur aangetroffen. Men verstaat daaronder in de eerste plaats het proces, waardoor het organisme verlo ren gegane deelen of organen opnieuw vormt of vervangt door andere deelen of organen, een herstel dus van het harmo nisch geheel. Het meest bekende voorbeeld van rege neratie is wel dat van de polyp, die in stuk ken gesneden uit deelen van haar lichaam nieuwe individuen doet ontstaan, de Hydra, die zooals het in de oude Mythologie heet door Hercules telkens een kop werd afge sneden en dan op dezelfde plaats nieuwe koppen regenereerde, het oudste staaltje van experimenteele morphologie, dat ons bij overlevering bekend is. Andere voorbeelden van regeneratie, die meer algemeene bekendheid genieten zijn die van den regenworm of pier, waarvan de stukken zich tot een geheel individu her stellen, of van de zeester, aan welks losge sneden arm vier nieuwe armen ontbotten. Ook het geval van de hagedis, die zijn staart in de hand van wie op hem jaagt achterlaat en dan na verloop van korten tijd een nieuwe staart, zij het van kleiner formaat krijgt, noemt men regeneratie. In het laatste geval dient er evenwel met na druk op te worden gewezen, dat wel de hagedis een nieuwe staart ontvangt, maar dat aan de losgelaten staart geen nieuwe hagedis groeit Dit beteekent, dat regeneratie niet alleen niet overal op dezelfde wijze, mogelijk is, maar ook niet in denzelfden graad geschiedt Regeneratie komt slechts tot stand indien het organisme in zich de mogelijkheid heeft tot herstel, m.a.w. indien zijn weefsels zich kunnen vernieuwen en verjongen. Hoe meer jong, zoogenaamd embryonaal, weef sel een dier bezit, des te krachtiger is zijn regeneratievermogen. Doorredeneerend komen wij vanzelf tot de veronderstelling, dat het organisme in zijn kiem het meeste tot herstel in staat zal zijn. In zekeren zin is dit ook zoo. De be kende onderzoeker Driesch en vele ande ren na hem hebben aangetoond, dat een kiem van een zee-egel, die zich nog maar een klein eind heeft ontwikkeld en pas en kele klievingsdeelen heeft doorgemaakt, zich door bepaalde manipulaties in haar compo nenten laat splitsen en dat dan uit ieder van deze kiemdeelen zich een nieuw orga nisme ontwikkelt. De beteeke'nis van deze proef is tweeledig. Ten eerste onderdrukt in de kiem ieder element een deel van de ont wikkelingsmogelijkheden van zijn buurman ten bate van het harmonisch geheel, terwijl deze elementen op zich zelf een tijd lang de mogelijkheid tot ontwikkeling tot een geheel organisme bewaren. In het volwas sen organisme zijn deze regeneratiemoge lijkheden veel beperkter. Weefselculturen laten ook hier zien, en hetzelfde blijkt bij het aanbrengen van ver wondingen, dat ook het volwassen organis me tot regeneratie in staat is. Ware dit niet het geval, een kleine, onbeduidende wond zou den dood tengevolge hebben, gelijk in derdaad het geval is bij die dieren, die het vermogen tot regeneratie missen. Daar kan het verlies van één enkele celkern fataal zijn. Regeneratie evenwel zou niet die rol kunnen spelen in het groote geheel indien zij chaotisch, maar luk raak geschiedde. Brengt men embryonaal bindweefsel of ook andere elementen van een jong dier in een weefsel kweekschaaltje volgens Carrell dan groeit dit weefsel uit en laat zich tot in het oneindige overenten, maar nooit ontstaat daruit een kip of ook maar een georgani seerd deel van een individu. Gaillard en Needham nu hebben aangetoond, dat, indien, men bij deze ongeorganiseerde weefsel elementen extracten van embryo's voegt, een begin van organisatie waargenomen wordt. Beenvorming en kraakbeenvorming treedt op. Het embryo in zijn geheel bevat dus stof fen, die een organiseerende werking uit oefenen. Hetzelfde blijkt trouwens ook het geval te zijn bij de ontplooiing van het embryo zelf, gelijk Spemann, Woerdeman en anderen hebben aangetoond. Bij een pier die doorgesneden is, aan den arm van een zeester, bij de hagedis, kortom overal waar het g'eheel harmonisch dient te worden hersteld, treden centra van organi satie op van waaruit de herstelarbeid wordt aangevat en tot een goed einde wordt uitge voerd, al zal een en ander vaak niet mogelijk zijn zonder het achterlaten van litteekens. Bij een wond in ons lichaam trekken de herstellende elementen in groote scharen van uit de wondranden op om zoo spoedig mogelijk het geslagen gat te dichten. In den vorigen grooten oorlog is gebleken, dat schot wonden veel sneiler genazen als vliegen- maden de wonden van dood weefsel reinig den. Want behalve het feit, dat deze dieren vuil uit de wonden verwijderen, is hun werkzaamheid ook uit anderen hoofde nut tig. Bij proeven, waarbij men de vliegen- larven in een trechter boven een watten- prop waschte met water en het afdruipende waschwater chemisch onderzocht, kon wor den vastgesteld, dat de bedoelde vliegen- larven een stof uitscheidden, allantoidine ge naamd, die overal in de levende natuur in kiemende organismen aanwezig is, bij plant en dier beide. Ook vruchten en zaden bevatten deze stof. Dit allantoidine nu activeert het weef sel in hooge mate. De werkzaamheid van de vliegeniarven in wonden is nu daarop terug te brengen, dat de vliegeniarven overal in de wond kleine hoeveelheden van deze stof brengen, waardoor als het ware cristal- lisatiecentra ontstaan, van waaruit de wond in haar geheele uitgestrektheid en niet van den rand uit alleen dichtgeweven wordt, het geheel harmonisch hersteld. Oude weefsels missen de regeneratie kracht. Ook is het regeneratievermogen al naar de soort weefsels verschillend, daar de ontwikkelingsmogelijkheden daarvan ver schillen. Bovendien zullen de levensomstan digheden waarin het individu, waarin de levensgemeenschap verkeeren, mede maat gevend zijn voor het regeneratievermogen van individu of gemeenschap. Aan de jeugd is de toekomst heeft ook daarom een diepe biologische zin omdat het regeneratievermogen niet alleen in licha- melijken maar ook in geestelijken zin voor wie jong is of jong is gebleven grooter is dan voor wie in oude vormen is verstard. Thans praevaleert niet langer de vraag van het precedent. Thans zal in de eerste plaats moeten wegen, wat noodig is en nut tig voor de regeneratie, de vernieuwing van ons volksbestaan. Nieuwe wijn vraagt nieuwe zakken. Dan alleen zal zelfhandha ving mogelijk zijn. men. Het wordt meestentijds aangeduid als het Carumterreintje bij Weert; het is aan de Tungelroysche Beek gelegen en ontleent zijn beteekenis aan de omstandig heid, dat het de groeiplaats is van een in ons land overigens zeldzame plant, die familie is van het algemeen bekende ko mijnzaad; wij bedoelen de kranskarwij, Carum verticillatum, een umbellifeer (schermbloemige), die alleen kan aarden in bepaalde moerassige weilanden van Noord-Brabant en Limburg. De plant heeft haar Nederlandschen naam gekregen in verband met het feit, dat er aan de bladeren slippen kunnen worden opgemerkt ,die den vorm hebben aangenomen van draden en kransgewijze staan gerangschikt. RINKE TOLMAN. DE LINNENKASTEN GAAN OPEN. Maar het moet nog wijder! De linnenkasten gaan open, mede dank zij de hulp van Uw lezers zoo schrijft de redactrice van De Vrouw en haar Huis aan onze redactie maar zij moeten nog wijder open komen, als wij in staat willen zijn alle beter-gesitueerde huisvrouwen, die door den oorlog alles hebben verloren, te helpen. Men zal zich herinneren, dat het doel dezer inzameling onder het motto „Zet uw linnenkast open" is, de verborgen schatten uit de Nederlandsche linnenkas ten en huizen te voorschijn te brengen. Alle huisvrouwen, die zelf een welgevulde linnenkast hebben, die door erfenis enz. meubilair te veel bezitten, worden opge wekt dit af te staan aan gezinnen uit de geteisterde gebieden, die vroeger zelf mooi linnengoed en een keurigen inboedel be zaten, maar die alles in vlammen hebben zien opgaan. De eerste oproep, dien wij eenigen tijd ge leden publiceerden, heeft veel opgeleverd. Dit wordt met groote dankbaarheid gecon stateerd. Er zijn volledige zitkamers, slaap kamers, complete eetserviezen en cassettes met zilver binnengekomen. De stapels lin nengoed worden al hooger en hooger. Maar helaas worden zij direct weer zooveel lager, als er aan één gezin, dat een nieuw huis heeft gevonden, een, o zoo beperkte, uitzet wordt toegezonden. Een voorraad van 18 lakens, 9 sloopen, 9 handdoeken en evenveel badhanddoeken, van 3 tafellakens en 12 servetten, 12 keuken- doeken en 4 messendoekjes met 9 vinger doekjes is toch waarlijk geen overdaad voor een gezin van 4 personen. Maar: er is niet één gezin van 4 personen, dat gaarne zoo'n minimaal uitzet zou ont vangen, maar er zijn er honderden. En dus: 3600 lakens, 1800 sloopen enz. Er is niet één gezin, dat innig dankbaar is voor een huiskamertafel en stoelen, voor ledikanten met toebehooren, maar er zijn er honderden, die alle vroeger een kostbaren inboedel hebben bezeten. Daarom klopt „De Vrouw en haar Huis" nog eens aan bij allen, die niets verloren hebben, net alsof zij niet weet, dat allen al heel veel hebben gedaan: Ga uw gehee le huis nog eens grondig door, kijk precies, wat U heusch niet echt noodig hebt en stuur dat aan „De vrouw en haar Huis", N. Z. Voorburgwal 171, Amsterdam C. Vindt U heel veel, vraagt U dan even een adres, waar U het rechtstreeks heen kunt sturen. En vindt U niets, bedenk U dan, eens, wat U had willen uitgeven voor de aanvulling van Uw linnenkast in het ko mende halfjaar en wat U nu ten gevolge van de koopbeperkng niet kunt uitgeven „De Vrouw en haar Huis" kan voor dat geld wel linnengoed koopen voor de ge troffenen; haar giro is 181672 ten name van dr. M. G. Schenk te Amsterdam. Lani Wij ontvingen zondere atlas va King-Atlas, than belangrijk uitgeb Naast de zeer 11 provinciën, vi cie een verkeers! wegen, ook de a Verder is er ei van het Gooi, va oe Veluwe en Zr Voor den Wate practische kaarte zijn ook de landv gegeven, zoodat i kend georiënteerd De wijze, waari deze uitvoerige e: men, is elders in maakt. Bij W. L. en J. verscheen de 4e bundel Reidansen, Brom—Struick. D liedjes met uitvoe stellingen voor de nomen. Verschenen is a: te schaakpartijen reldschaakkamipoE een vertaling van De uitgave is ve maatschappij „De De wereldkampioe: voor geschreven. Het Juli-nummer geïllustreerd maan tuurleven, reizen, enz., opent met ee: Paauw zijn lezers land zooveel prach dat het onnoodig ii sloten grenzen, die tenland verhinderei requisitoir tegen d« Gooi, terwijl A. J. schoonheid van Ar len met prachtige fi deins over den Aus over de Hollands over vlinders en na ten dit veelzijdige i De Prins than heeft een gedaa gaan, aangezien me gang tegemoet geko van vele abonné's t meer leesstof te 1 thans het doel mee: ren, die een richtsn veranderde omstandi sche zoowel als in 1 ven. Het thans vers met de publicatie va vooraanstaande figu landsche leven op cultureel- en artistie De reeds tot nu t< het weekblad zal ex Bijgevoegd is een g voor jongeren „Jeugc Het bureau is geve: Amsterdam (C.). een goede de ZO! In verband met he eerst iets over het o bruik van gepasteuri: Gebruikers van gej flesschen doen versta punten te denken: de moet ongeschonden zi pel op de flesch staa van verkoop vermeli moet na het ontvangt weggezet. Beschikt rr hoorlijk koude bewaa 3) Met een zucht van "IJ zijn paard. ..Ik ga er van door, Ik ben ervan overtuig zult afbrengen!" „Veel succes, oom Le Proces wint!" „Ik zal tegen hen nog lang heugen zal!" „Ik ook, als ze probi andere streek uit te hi Ze wuifden elkaar t begon zijn langen rit Mapr voelde een zw. neid op haar jonge sc De zon was bijna or heuvel afreed. Toen ze schje elzenstruiken nieuwe japon geheel verdwenen. Plotseling hield ze ha gezicht van een vreemc den kleinen revolver ii «et paard van den ma te Srazen. Hij zat op ee

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 10