Agenda KIJKENkKOOPEIULOECK heerhugowaard noordscharwoude hensbroek langendijk texel oudkarspel bergen [brotk op lang enoïjk] beemster obdam beverwijk oterleek Jkouinciaal TUetuas Spoorweg over deri afsluitdijk. De restauratie van de Groote Kerk. N.V.V. c cc EERSTE BLAD. EERSTE Alkmaar, Dinsdag. EEN ZILVEREN JUBILEUM. Een 25-jarige werkzaamheid in het alge meen belang is misschien geen groote zeldzaamheid, maar toch zeker belangrijk genoeg om gememoreerd te worden. De heer W. Th. S. Matthijsen is morgen gedurende een kwarteeuw bestuurslid ge weest van de vereeniging Kindervoeding. In verschillende functies heeft hij hier zijn sociaal gevoelen gedemonstreerd en vooral als penningmeester is hij een groote pro pagandist geweest voor deze nuttige in stelling, die een kind van den vorigen oorlog genoemd kan worden. We gelooven, dat men den heer M. geen betere feldcita- ti, kan geven dan door een aanmelding als 'lid van Kindervoeding. M.U.L.O.-EXAMEN. Gister zijn voor het examen m.u.l.o.- diploma A geslaagd: S. van Buren, J. Jor- ritsma, M. Timmers, A. Driessen, J. Kansen en D. van Amstel allen te Alkmaar, C. Smit te Nieuwe-Niedorp, J. de Reus en G. Vries te Winkel, M. Kieft te Heiloo, W. van Erp te Schagen, T. van Hout en H. Kroon te Oudkarspel, C. Rutsen en G. Keppel te Zuidscharwoude, R. Visser te Broek op Langendijk, L. Hagen, M. van Doorne, W. Huitinga, P. Ham en J. Gar- stenveld te Den Helder, J. Glas en J. ten Bruggencate te Egmond aan Zee, E. Boszhard te Castricum, H. Franzen te Heerhugowaard. Het aanvullingsdipl. B werd behaald door H. G. Preijer te Schoorl. Afgewezen werden twee candidaten. TOEGELATEN TOT DE M. T. S. TE HAARLEM. Aan de middelbaar technische school te Haarlem zijn op grond van hun diploma H.B.S. 5 j.c. direct toegelaten tot 2e studiejaar, bijzonderen cursus: Tot de afdeeling Bouwkunde J. van Eerden en P. G. de Wit te Alkmaar en H. A. C. Neijssel te Beverwijk. Afdeeling Weg- en Waterbouwkunde: Th. J. van Gijzen en J. H. Wiese te Alk maar. Afdeeling Werktuigbouwkunde J. van Tilburg te Alkmaar. BOERDERIJ TE BERKHOUT AFGEBRAND. Vermoedelijk veroorzaakt door een verdwaalde vonk uit een zoogenaamden vuurduivel, is gister tegen ongeveer 12 uur brand ontstaan in de eenigszins afge legen staande kapitale boerderij van den heer G. Nierop, aan het westeinde te Berkhout. Het vuur greep zeer snel om zich heen en de brandweren uit Berkhout en Bobeldijk, die spoedig ter plaatse wa ren, konden er dan ook maar weinig tegen uitrichten. Toen de groote voorraad hooi eenmaal goed brandde, was het vuur hee- lemaal niet meer te houden. Alles is dan ook verloren gegaan. Een paar varkens kwamen ook nog in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Dank zij het feit, dat de boerderij af zonderlijk stond, hadden de belendende perceelen geen last van het vuur CHAUFFEURS BIJ DE DUITSCHE WEERMACHT. De heeren K. de Boer en C. Stammis .uit Hensbroek zijn de vorige week, na ge- ruimen tijd als chauffeur bij de Duitsche weermacht in België en Frankrijk werk zaam te zijn geweest, in goeden welstand weergekeerd. Hun werkzaamheid bestond aldaar uit sluitend uit het besturen van transport auto's, die levensmiddelen vanuit België nara Noord-Frankrijk vervoerden. Zij zijn besloten om in den loop dezer week weder om naar België te vertrekken om te pro- beeren nogmaals als chauffeur dienst te kunnen nemen. De verdiensten waren uit stekend. Naar men ons verklaarde treft men elders nagenoeg alleen Nederlandsche chauffeurs aan. BEEN GEBROKEN BIJ VOETBALLEN. Bij den Zondag te Akersloot gehouden voetbalwedstrijd, georganiseerd door de plaatselijke vereeniging de Meervogels te gen V. V. A., had een van de spelers van V. V. A. het ongeluk een been te breken. GESLAAGD. Bij de te Amsterdam gehouden examens van de Vereen, v. Leeraren in stenografie en machineschrijven slaagde voor kan toorstenograaf in de Engelsche taal de heer K. Mink uit Warmenhuizen. AANMELDING VAN GOUD ENZ. BIJ DE NEDERLANDSCHE BANK. Naar aanleiding van verschillende vra gen kan nog het volgende worden opge merkt: 1. De sluitingstermijn voor de aangifte is nog niet bepaald, zoodat thans nog op gave kan worden aangenomen. 2. De aangifte kan niet per brief ge schieden, doch moet in tweevoud worden gedaan op formulieren, bij het Agentschap van De Nederlandsche Bank, Heul 1, kos teloos te verkrijgen (dagelijks van 9—1 en Zaterdags van 9—11). 3. De meening, dat één gouden vijfje „vrij" zou zijn, is niet juisL Ook dit moet worden aangegeven. Dit is ook het geval met niet-meer gangbare gouden munten. 4. Ter voorkoming van misverstand om trent de vraag, welke gouden munten als „verzamelstukken" zijn aan te merken, verdient het aanbeveling, ook deze op te geven met een korte toelichting. 5. Wanneer De Nederlandsche Bank tot aankoop wenscht over te gaan, zal dit nader aan den aanbieder worden bekend gemaakt. WAARSCHUWINGSDIENST AARD APPELZIEKTE. Het K. N. M. I. te De Bilt deelt mede: In het etmaal van 's avonds 14 Juli tot 's avonds 15 Juli is in Friesland de weers gesteldheid kritiek geweest voor het op treden van aardappelziekte. In Noordhol land tusschen Hoorn en Enkhuizen en in de omgeving van Obdam was de weersge steldheid eveneens kritiek, behoudens iets te geringe bewolking. DIERENBBESCHERMING. In de Julianastraat is zwervend aange troffen een jong zwart poesje. De eigenaar of liefhebbers kunnen zich vervoegen bij den heer C. Verwer, inspecteur van Dieren bescherming, Baanstraat, alhier. Aan hetzelfde adres is ter beschikking een groote één-jarige poes met jong. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 22.25 tot 5.07 uur licht op. Groot schilderwerk gegund. Na aanbesteding op 1 Juli j.l., waarbij de gunning was aangehouden, is thans ge gund aan' den laagsten inschrijver, den heer A. Breed alhier, het verrichten van verf- werk ten behoeve van de gemeentewo ningen te Haarlem. De heer Breed had in geschreven voor een bedrag van 4886. Zilveren professiefeest. De eerw. zuster Maria Theresia, reli- gieuse van het H. Hart van Jezus aan de r. k. parochiale meisjesschool alhier, heeft Maandag onder groote belangstelling haar 25-jarig professiefeest gevierd. Te harer intentie werd 's morgens een gezongen H. Mis opgedragen in de paro chiekerk, waar pastoor van Noord een toe spraak tot haar gericht heeft. Bioscopen. Roxy-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Va dertje Langbeen (hum.-rom. Ned. film); hoofdrollen Lilly Bouwmeester, Paul Storm, Emma Morel e.a. Toegang voor eiken leef tijd. Woensdagmiddag, half drie, matinee. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De dolende troubadour (hum.); hoofdrollen Bing Crosby, Jo*n Blondell, Mischa Auer. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Je hebt 't of je hebt 't niet (hum.); hoofd rol Hans Moser. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Katja (rom.); hoofdrol Danielle Dar- rieux. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Hersenschudding opgeloopen. De 11-jarige jongen G. Boerema alhier kwam Zondagmiddag nabij Schagen, ter wijl hij met z'n ouders fietste, zoo ongeluk kig te vallen, dat hij een hersenschudding bekwam. Dr. v. d. Sluys te Schagen achtte het noodzakelijk dat de knaap per zieken auto naar huis vervoerd «werd. ZIEKE AARDAPPELEN. Maandag werden in verscheidene par tijen vroege aardappelen, welke op de vei lingen werden aangevoerd, zieke exempla ren aangetroffen, hetgeen voor de expor teurs aanleiding was, om geen wagons voor export naar Duitschland te laden. Te Broek op Langendijk zijn nog een aan tal wagonladingen door een paar exporteurs verladen, nadat op de aardappelen een zeer strenge keur was uitgeoefend. De overigen wachtten het liever af en durfde het risico niet aan. Men achtte het noodzakelijk, dat eerst een regeling werd getroffen ten aan zien van de aansprakelijkheid voor de zie ken. Nu de exporteurs weer zelf met hun Duitsche relaties in contact zijn, hebben zij tevens de verantwoordelijkheid voor het goed weer op zich gekregen. De binnen- landsche handel heeft nog niet veel stagna tie ondervonden door deze ziekteverschijn selen. De handelaren hebben de aardappe len vanzelfsprekend streng gekeurd, maar daar bleef het ook bij. Als ze goed waren, werden ze in ontvangst genomen. Een chirurg op Texel geïnstalleerd. De raad dezer gemeente vergaderde Za terdagmiddag. Het kohier v. rioolgelden werd vastge steld op 1671.75. Aan den heer W. J. Jouwersma werd eervol ontslag verleend als hoofd der Ulo school te Den Burg, wegens benoeming als zoodanig te Midden-Beemster. De voorzitter betreurde dit heengaan. Aan mevr. JouwersmaKoetzier werd eervol ontslag verleend als vakonderwijze res aan de Ulo-school. De raad besloot verder tot tewerkstellen van werkloozen bij een centraal werkver schaffingsobject te Eierland. De gemeente heeft echter ook nog dergelijke objecten ook in den Eendrachtspolder, het aanleggen van rijwielpaden en te Oudeschild. De heer Henkes verzocht degenen, die in de Zuiderzeesteunwet zijn opgenomen en door den oorlogstoestand in dezen steun zijn gekort, in de gelegenheid te stellen, daar als aanvulling te mogen werken. De voorzitter deelde mede, dat hierom trent reeds besprekingen zijn gevoerd. Hierna kwam aan de orde „Credietver- leening voor de inrichting en exploitatie v^p een Noodziekenhuis te Den Burg". Voor de behandeling hiervan was de raad spoedeischend bijeen geroepen. Nu het door den oorlogstoestand niet mo gelijk is, des nachts extra booten te laten varen voor spoedeischende ziektegevallen, en het gevaar dreigt, dat door het vallen van bommen extra gevallen direct behan deld zouden moeten worden, zijn met den hoofdinspecteur van de Volksgezondheid en de Duitsche autoriteiten hierover bespre kingen gevoerd, die tot resultaat -hadden, dat een Hollandsche chirurg, dr. Brederoo, thans werkzaam aan het Centraal zieken huis te Den Haag, zich hier beschikbaar heeft gesteld als chirurg, terwijl ook een operatieverpleegster dient te worden aan gesteld. Inmiddels is te Den Burg reeds een noodziekenhuis ingericht. De kosten zijn door den Inspect, v. Volks- gez. vastgesteld voor vergoeding voor chi rurg 25 per dag en voor verpleegster op 5. Aan het Rijk was verzocht hiervan' 75 pet. te vergoeden, doch dit werd niet toegezegd, waarschijnlijk zullen de kosten voor een chirurg wel vergoed worden. Ook met de ziekenfondsen zijn hierom trent reeds besprekingen gehouden. B. en W. vroegen tot bestrijding dezer kosten tot 1 Jan. een crediet van 2000 en machtiging tot aanstelling van een Direc teur-chirurg voor het Nood-ziekenhuis. Credit en machtiging werden verleend. Mejuffrouw Henkes werd opnieuw tijde lijk benoemd tot gemeente-vroedvrouw te Oosterend. Hierna volgde rondvraag en sluiting. Varkensdistributie. De heer P. Kuilboer alhier is aangewe zen voor de distributie van varkens onder de slagers van den Langendijk en Sint Pancras. Registratie vluchtelingen. Aangezien vele vluchtelingen, afkom stig uit door bombardementen geteisterde gebieden, in deze gemeente een toevlucht hebben gevonden, is het gewenscht geble ken, dat zij zich ten raadhuize (afdeeling bevolking) aanmelden, teneinde aldaar ge registreerd te worden. Uitslag stierenkeuring. Van de 19 in April j.l. ter keuring aan geboden stieren uit deze gemeente zijn 7 blijvend goedgekeurd, 3 voorloopig goedge keurd, 5 blijvend toegelaten, 2 voorloopig toegelaten en 2 afgekeurd. Kinderuitzending naar Ostmark. Voor uitzending naar Ostmark hebben zich uit deze gemeente drie kinderen aan gemeld. Van zijn paard gevallen. Het ongeluk, waarvan we gister onder dit hoofd melding maakteh, vond niet plaats aan den Kogendijk (daar woont de eige naar van het paard), maar in de Dorpsstr. Het slachtoffer heeft, behalve de kneuzin gen aan beide beenen, nog wonden opge loopen aan hoofd en arm en een bloeduit storting in een bovenbeen. Per militaire auto werd hij naar een militair geneeskun digen post gebracht, waar het onderzoek plaats vond en vanwaar hij daarop naar huis werd vervoerd. De heer Fijn zal zeker een paar dagen rust moeten houden. Adres aan den rijkscommissaris voor den wederopbouw. De Friesche Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft zich met een adres gericht tot den rijkscommissaris voor den weder opbouw in verband met de berichten, dat opnieuw de plannen voor den aanleg van een spoorwegverbinding over den afsluit dijk zijn ter hand genomen. Genoemde Kamer heeft zich voor deze gelegenheid van den beginne af sterk ge ïnteresseerd' en re,eds bij schrijven van 4 Juni 1929 bij den toenmaligen minister van Watersta'at er op aangedrongen, de voorbereiding en het vaststellen der plan nen voor den spoorwegaanleg over den afsluitdijk en de uitvoering van de benoo- digde werken met zodanigen spoed te doen plaats hebben, dat, als de afsluitdijk ge reed was, ook het spoorwegverkeer daar over zou kunnen plaats hebben. Ten aanzien van afstand en reisduur mogen wij hier nog eens weergeven de Het werk zal vier jaar duren. Zooals bekend, is de restauratie van de Groote Kerk alhier weer zeer actueel geworden, nu binnen zeer afzienbaren tijd deze restauratie eindelijk afdoende ter hand wordt genomen. Het is naar aanleiding daarvan, dat wij hier nog eens een beknopte uiteen zetting geven over het belangrijkste, wat er van deze kerk te vertellen valt. Dat wij daarbij veel zullen herhalen wat vroeger reeds gepubliceerd is, is iets, dat niet te vermijden was. Onze Groote kerk, of zooals haar naam officieel luidt: de Sint Laurentius en Sint Mathiaskerk, is uit bouwtechnisch oogpunt bezien, een van de meest waardevolle ker ken in ons land. Deze kerk is namelijk in één periode afgebouwd en wel in laat- Gothischen stijl en vertoont hier en daar uitingen van de renaissance, merkwaardig, omdat slechts weinig kerken in ons land op dezelfde wijze gebouwd zijn. Immers de meeste kerken zijn later uitgebreid of ver anderd, waardoor zij als het ware een staal kaart vormen van de verschillende in ons land toegepaste stijlen. Deze kerk verkeert in een volkomen V'ouwvalligen staat, een staatf die waarlijk beschamend is, omdat daaruit zou kunnen blijken, dat de Nederlanders weinig belang stelling hebben voor hun kunstmonumen ten. Reeds in 1926 werd met de hoogst nood zakelijke restauratie begonnen, doch toen men gereed gekomen was met de zijbeuken, uitgezonderd de noordelijke en zuidelijke gevels, bleek het geld op te zijn en moesten de werkzaamheden worden afgebroken. De gevolgen zijn niet uitgebleven. In 1938 stortte een gedeelte van het schip in en toen het zoo ver gekomen was, werden opnieuw plannen voor de restauratie gemaakt. Thans is men, twee jaren later, zoo ver gevorderd, dat begonnen kan worden aan de uitvoering van deze plannen. Het schip van de kerk is inmiddels zoo danig geschoord, dat verdere instortingen niet gevreesd behoeven te worden. Anders is de situatie in het koor. Hier vertoonen de muren op sommige plaatsen groote scheu ren en het regenwater heeft daar vrij spel. De muren zijn geheel verzakt en verkeeren in een dusdanigen staat, dat hier ook in stortingen kunnen worden verwacht, het geen, gezien het feit, dat het oostelijk deel der kerk aan den verkeersweg staat, ramp zalige gevolgen kan hebben. De restauratie, waarmede binnenkort zal worden aangevangen, zal dan ook in de eerste plaats dit gedeelte 'van de kerk betreffen. Zij staat onder leiding van den ar chitect Herman van derKloot M e y b u r g, die reeds zijn sporen bij de restauratie van de kerk te Delft heeft verdiend. De St. Laurentskerk werd omstreeks het jaar 1500 gebouwd, in de plaats van twee kleinere kerken, die tezamen op het toen malige kerkhof stonden. De bouwers waren vader en zoon Keldermans uit .Meche- len, van wie o.a. ook te Antwerpen en Middelburg bouwwerken te bewonderen zijn. Hoewel het oorspronkelijke een katholieke kerk was pas omstreeks 1570 ging zij in protestantschen handen over was de kerk van binnen vrijwel onbeschilderd. De wanden, opgetrokken uit baksteen en bekleed met natuursteen, waren geheel ge kalkt. Wandschilderingen ontbraken, het geen blijkt uit een bewaard gebleven kwi tantie uit 1525. Toen is de geheele kerk op nieuw gewit. In 1693 werd door Romein de H o o g e boven het korten tijd daarvoor aangebracht beroemde orgel, dat thans nog geheel intact is, een groote allegorische wandschildering aangebracht, welke aan sloot op de gewelfschilderingen van Jan van Scorelin den kap van het schip, het koor eri de zijbeuken. De schildering van Jan van S c o r e 1 werd omstreeks 1860 niet langer waardig gekeurd de kerk te sie ren. De plafonds werden gesloopt .en als brandhout verkocht. Een zekere de S t e u r s wist echter het plafond bo ven het koor, voorstellend het laatste oordeel, te redden. Hij schonk het aan het Rijksmuseum en straks als de kerk weer hersteld is, zal hei opnieuw aan de zoldering prijken. De bekleeding der kerkwanden bestaat in hoofdzaak uit ledensteen, geïmporteerd uit de zuidelijke Nederlanden, al is ook wel Bentheimersteen uit Duitschland gebruikt, waarschijnlijk doordat degenen die den kerkbouw financierden, relaties hadden bij den bouw van de Hontbosschers en Petter zeewering, die geheel uit Bentheimersteen betaat. Een toren heeft de kerk nooit gehad, al is het waarschijnlijk wel de bedoeling geweest, dat er een zou komen. Slechts op de viering staat een klein torentje, waarvan de klok door de abdy van Egmond is geschonken. Dit torentje is het eenige deel van de kerk, dat aan verbouwing onderhevig 'is geweest. Tot schade van de kerk overigens, want de latere bouwmeesters maakten hem te zwaar, zoodat verzakkingen niet uitbleven. Het inwendige. In den oorspronkelijken vorm bezat de kerk twee kleine orgels van Hans van Coblentz. Bij den bouw van het groote orgel in de 17e eeuw is het zuidelijke afgebroken. Het andere is echter nog geheel intact en wordt thans gebruikt, daar het groote orgel in verband met de werkzaamheden in het schip gekist is. Dit kleine orgel, dat als een zwaluwennest tegen den muur is geplakt, stamt uit 1511 en is prachtig van klank en van uitvoering, versierd met zeer merkwaardig houtsnij werk. cijfers, voorkomende in Spoor- en Tram wegen 1929 no. 9. via via Enkh. Zwolle Leeuwarden-Amsterdam 151 141 207 Leeuwarden-Den Haag 190 200 243 Leeuwarden-Rotterdam 213 223 235 Reisduur: via Anna Paulown? via via Enkh. Zwolle Leeuwarden-Amsterdam 2.31 3.29 3.41 Leeuwarden-Den Haag 3.10 4.32 4.19 Leeuwarden-Rotterdam 3.33 4.57 4.09 Opgemerkt zij, dat de reisduur door het gebruik van modern materieel sindsdien veel verkort is. Voor de route via den afsluitdijk zal deze verkorting des te ster ker gelden, omdat op de beide andere routes tot op heden in Friesland nog geen snel modern materieel werd ingezet. De voornaamste factoren, welke de waarde van deze spoorwegverbinding be palen, zijn de volgende: 1. Het vervoer van land- en tuin bouwproducten, speciaal melk, boter, groenten, vroege aardappelen en slachtvee van Friesland naar de groote steden in het Westen des lands. 2. Het vervoer van industrieproducten en landbouwhulpstoffen uit het Westen des lands naar Friesland. 3. Voor het internationaal verkeer voorziet deze lijn in een rechtstreeksch verbinding Noordholland'Friesland— N oord-Duitschland. Het snelvervoer van land- en tuinbouwproducten uit deze beide provincies naar Noord-Duitschland zal toeter geschieden, wanneer dit traject een onderdeel wordt van de lijn Amsterdam- afsluitdijkHamburg. 4. De lijm over den afsluitdijk geeft een. snelle rechtstreeksehe verbinding tus schen GroningenFriesland en de haven van Amsterdam. 5. Voor het reizigersverkeer kam sinds de invoering van het knooppumtemstelsel door de Ned. Spoorwegen nog genoemd worden de ontlasting van de knooppunt- stations Zwolle en Amersfoort. Minder aardappelen rooien. Met ingang van Maandag 15 Juli zul len de tuinbouwers in plaats van 8 kg per are zes kg per are mogen rooien. Een en ander zal wel verband houden met onvoldoende wagonruimte, waarmede men de laatste dagen te kampen heeft. Geslaagd. De heer C. Wiersma te Z. O. Beemster is aan de middelbaar technische school te Am sterdam geslaagd voor het eindexamen voor bouwkunde. Die kunnen groeien. Tengevolge van den abnormaal strengen winter is op de zeelt na grootendeels alle visch in onzen polder gestorven. Om de vischstand weer eenigszins op gang te hel pen zijn nu 1000 jonge karpers en 10 pond monté in den polder gezet, terwijl waar schijnlijk nog meer pootvisch zal volgen. Kostelooze rijwielplaatjes. Ter verkrijging van een kosteloos rijwiel plaatje zal voor ingezetenen van Hensbroek en Obdam zitting ten gemeentehuize te Ob dam worden gehouden op Maandag 22 Juli en Dinsdag 23 Juli beide dagen van 7-9 uur 's-namiddags, alsmede op Vrijdag 26 Juli en Zaterdag 27 Juli eveneens van 7 tot 9 uur 's-namiddags. Belangrijke schildersopdracht. Aan de gebr. Goedhart te Beverwijk is door het bestuur van de woningstichting „Ons Belang" te Haarlem gegund het schil derwerk aan 68 woningen en 2 bergplaatsen aldaar. Geslaagd. De heer J. Mammen alhier is geslaagd voor het examen radio-telegrafist 2e klasse. Het afsluithek tusschen het groote orgel in het schip en de kerk is vervaardigd door Jacob van Campen, die bovendien een twee tal prachtige heerenbanken vervaardigde, welke gelukkig nog in goeden staat ver keeren. De verwaarloozing der kerk heeft zeer veel schade veroorzaakt, welke nu, dank zij den steun van rijk, provincie, gemeente, de Nederduitsch hervormde gemeente en parti culieren, hersteld zal kunnen worden. Met name het plafond van de oude sacristie, thans consistoriekamer, dat prachtige lijmverf- schilderingen had, is geheel vernield. Muren worden ontkalkt. Het plan van den heer van der Kloot Mey- burg is de kerk geheel schoon te maken, d.w.z. de kalk van de wanden te verwijde ren, zoodat- het roode baksteen bloot komt. Dit zal ongetwijfeld de kerk een warme kleur geven, doch haar tevens veel donker der maken en mogelijk het lijnenspel ver storen. De St. Laurentskerk bevat de groot ste kerkramen in ons land. Een zee van licht, vooral bij zonneschijn, stroomt der halve het gebouw binnen en toovert thans op de witte muren en tusschen de gewelven heerlijke levende schaduwen, schaduwen die waarschijnlijk op de bakstëenen muren ver loren zullen gaan. Het is te hopen, dat de sedert het opmaken der plannen gewijzigde omstandigheden toch zullen toe laten, dat de restauratie over vier jaar gereed zal komen en daarmede een van Nederlands belangrijkste bouwwerken in zijn oude glorie hersteld zal zijn. INLEVER© Wij verwijzi de laatste in c blicatie over c Wanneer mi brekende stroi strafmaatregel den. Het A. N. P „De rijkscor Nederlandsche maatregelen i ganisatie en d< sche vakverbo De vakverbc toonaangevend van het social rein van hun middellijk en levensverhoudi afzonderlijk. D bepaling van waarden, voor ring alsmede de sociale verz De arbeid oj rijkscommissari op het gebied den wederopbc heids bestrijding aan het hart. I arbeid in het t schen arbeider werking in on< den rijkscommi bied werkzame De naar lede nisatie in Nedi Verband van V, dam, biedt in voor een samen slag. De leiding haar werkzaam die met de jarei op klassenstrijd het verbond en den oorlog ondei met het internat stemmen. Deze met de nations gen niet in ove is, sluit een pos: de betrokken in: missaris uit. De rijkscomr ingang van hec het Nederlanc vereenigingen zaamheid ver! een nieufv besti bewindvoerder windvoerder is Woudenberg te Het nieuwe be maatregelen te t satorisch, persons het N.V.V. of zijn gingen in het bel lang van de waar noodzakelijk zijn. bewindvoerder h< aangevangen. Het doel van d niet daarin, de rei de Nederlandsche vakorganisaties h< voor hij jaren lar gestort, prijs te voorzieningen dc te breken. De rijkscommissaris i volen, in vollen o vendien zooveel verbeterd worden, afgezien van een listische organisat WAARSCH ORDEVE Van den missaris. Reeds heeft de politie te 's-Grave: geleden verplicht burgerij er op te ernstigen en zwan plaatst is dan het heden of het uitlo! geen zoo fnuikend gang van zaken, t wij allen belang h dus allen, zonder rang of leertijd, ns dienen mede tr w< heid werd tevens ieder voorval, dat i orde zou kunnen het personeel der kracht en indier zal worden opgetre Helaas is het in malen voorgekome verstoring der oper stad hebben voorgs zijde der Duitsche drongen'op de loy een ieder, kan een het verwerken va burgerrij onder ges worden gedoogd. V sche hoofdcommissa waarschuwt tegen welken vorm dan o vers daarvan de sti uitzicht stelt. Het pi heden en het uitlok oen niet ,n een georc door de Haagsche j: acties met kracht w KABINET ÏONj Uit Tokio wordt ge Yunai is afgetreden. De minister van O daag volgens Domei, Y mai, kort voor zijn hem mededeeiing gec het leger ten aanzien nieuwe politieke stru

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2