NIEN okke I NG uders nsdag lerdag Laatste ingen /erkoopen. ilder, telen. Nationaal comité voor economische samen werking. Drie badgasten verdronken op Ameland. Weermachtsbonnen voor Duitsche soldaten op komst. Geen Fransche en Engelsche films. Kwaliteitsmerk van frirt. Diplomaten verlieten Den Haag. De zaak van den betwisten baby. 11 uur, r agenda salie en atie. IV Thee mee 19 0.95 Jos als et door IT zorgd. ATÏE t van ïerij. SDGE- PPELEN. de Voed- ;ijd maakt rlandsche ale voor ipelen, ge- dtvergun- een teelt- pootaard- :nde mini- tot een n datum ir 100 kg. ir 100 kg. sr 100 kg. ler 100 kg. in om hier- nen, zullen in bekend vereischte ieden. 55 intjes 10 10 10 10 171. ieuw, doch ratie), cou- tie. Tenten- Leveran- ij, Verhuur- intenbedrijl Sijlweg 111, 25-233; VIATINEE [JZEN. DEN. ,et de op te 1, jer kilo" lo 40 ct us beter- sis 10 ct- 3328. TWEEDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN DINSDAG 16 JULI 1940. DE TWEEDAAGSCHE NATIONALE ZEILWEDSTRIJDEN op het Braassemer- meer zijn weder gehouden. Het was jammer, dat er geen wind stond, zoodat de wed strijden in een drijfpartij veranderden. De regenboog- en drakenklasse in den strijd. DE OPENING VAN DE NIEUWE ROTTERDAMSCHE DIERGAARDE. Het nieuwe zeeleeuwen-bassin is een fraai tehuis voor deze waterbewoners. DE HOLLAND-BEKERWEDSTRIJDEN op den Amstel te Am sterdam gaven weer een mooien strijd tusschen de oude achten te zien. welke door Laga met miniem verschil voor Nereus (voorgrond) werd gewonnen. Amstel eindigde als goede derde. HONGAARSCHE MINISTERS IN MUNCHEN. Het bezoek van den Hongaarschen minister-president graaf Teleki en den minister van Buitenlandsche Zaken Csaky aar München. In het midden graaf Teleki, achter hem graaf Csaky en links Rijks minister von Ribbentrop. Teneinde hier te lande de thans zoo noo- dige samenwerking op economisch gebied te bevorderen heeft zich, na overleg met den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, dr. H. M. Hirschfeld, dezer dagen een nationaal comité voor economi sche samenwerking gevormd onder voorzit terschap van dr. F. H. Fentener van Vlis- singen te Utrecht, in welk comité tal van vooraanstaande industrieelen en figuren uit het Nederlandsche bedrijfsleven zitting hebben genomen. Het comité zal in samenwerking met de reeds bestaande organisaties van het be drijfsleven trachten: 1. Een doeltreffende coördinatie tusschen alle bedrijfstakken en ge ledingen van ons bedrijfsleven zooals handel, nijverheid schep- vaart, landbouw enz. tot stand te brengen. 2. Het contact met de autoriteiten te be vorderen en te vergemakkelijken. 3. Aan de aanpassing, die op economisch gebied thans noodig is, praktische leiding te geven. Het heeft daartoe de medewerking inge roepen van die instanties en organisaties, die geacht kunnen worden ons bedrijfsle ven in zijn verschillende geledingen op economisch gebied te vertegenwoordigen. Reeds aanstonds werd toezegging tot me dewerking verkregen van: den nijverheids- raad, den middenstandsraad, den onderne- mersraad voor Ned. Idië, het verbond van Nederlandsche werkgevers, de algemeene kath. werkgeversvereeniging, het verbond van prot. chr. werkgevers in Nederland, den Kon. Ned. middenstandbonds, den Ned. r.k. denstandsbond, het Kon. Ned. landb'ouwco- denstandsbond, het Ko. Ned. landbouwco- mité, den kath. Ned. boererf- en tuinders- bond, den chr. boeren en tuindersbond in Nederland, de Ned. mij voor Nijverheid en handel, vele Kamers van Koophandel onder welke die van Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage en Utrecht en de Amster- damsche bankiersvereeniging. Te ver in zee Bij het baden in zee zijn gisteren te West-Ameland drie personen ver dronken, t.w. het echtpaar Bijlsma uit Steenwijk en mej. Jo Bakker uit Maassluis. De slachtoffers waren bij oostenwind, welke een sterken -.troom veroorzaakt, te ver in zee "gaan. Naar wij vernemen zijn voor die leden van de Duitsche weermacht, die buiten de menage zijn en dus in eigen onderhoud moeten voorzien, bonnen uitgegeven, waarop zij gedis tribueerde goederen bij den détail- handel zullen kunnen verkrijgen. De bonnen varieeren van kleur naar ge lang het daarop verkrijgbaar ge stelde artikel. Winkeliers, die deze bonnen krijgen aan geboden, moeten dus niet zeggen, dat zij ze niet kennen, want zij hebben kracht van gewone distributiebonnen en de levering op vertoon van deze bonnen is verplicht. Dezer dagen zullen uiterlijk en geldigheid dezer bonnen in bijzonderheden officieel worden gepubliceerd. Naar de Tel. uit bioscoopkringen ver neemt, wordt weldra een nieuwe regeling verwacht betreffende de vertooning van buitenlandsche films in Nederlandsche bioscooptheaters. Het zou in de bedoeling liggen om binnenkort geen Engelsche en Fransche films meer in de theaters te laten draaien, doch zich in hoofdzaak te beper ken tot Amerikaansche eny'jDuitsche films en wat deze eerste betreft hoofdzakelijk die, welke 90k in de Duitsche theaters vertoond worden. Op de nieuwe pro gramma's, welke van Vrijdag af in de Haagsche theaters vertoond zullen wor den, staan nog verschillende Engelsche en Fransche films en hiervoor zou nog toe stemming verleend zijn om die in het nieuwe programma op te nemen. Centraal bureau-merk voor appels en peren. Het A. N. P. meldt uit Naaldwijk: Op initiatief van de fruit-adviescommis- sie van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland is eenigen tijd geleden besloten tot het instellen van een Centraal Bureau-merk voor appelen en pe ren. De bijzondere tijdsomstandigheden hebben de uitvoering van dit besluit eenigs- zins vertraagd, maar thans zijn voor de verschillende provincies commissies aange wezen. Dit kwaliteitsmerk zal voor het pu bliek van groot belang zijn, daar de consu ment dan zekerheid zal hebben, dat hij goed, centraal verpakt en gesorteerd fruit koopt. Ook van kweekerszijde blijkt voor dit C. B.-merk belangstelling te bestaan, daar reeds een twintigtal veilingen heeft verklaard gaarne van dit merk gebruik te zullen maken. TIJDELIJK INSIGNE VOOR DEN OP- BOUWDIENST. De militairen, die in •dienst zijn gesteld bij den „Opbouw- dienst", diragen tijdelijk als onderschei- dingsteeken op den mouw een wit driehoekje. Vanmorgen naar hun land vertrokken. Met twee treinen, één in ooste lijke en één in zuidelijke richting, zijn vandaag in den vroegen mor gen de in Den Haag geaccredi teerde diplomaten met hun fa milie en het meerendeel van het legatiepersoneel uit ons land vertrokken. Precies op" het vastgestelde tijdstip, 6.06 uur, zette de gewone D-trein naar Duitschland zich op het Staatsspoor- stdtion in beweging. De voorste beide wagens waren voor de legaties gereser- veex'd, hierin hadden o. m. plaats genomen leden van het gezantschapspersoneel van de Vereenigde Staten, Denemarken, Zwe den, Japan, Cuba, Chili. China en Bra zilië, enkele diplomaten en gravin Teleki, de zuster van den Hongaarschen minister president. Door vrienden en bekenden werd het niet zeer groote gezelschap uit geleide gedaan en nagewuifd door de achterblijvenden verdween het in ooste lijke richting. Een gezelschap van aanmerkelijk groo teren omvang, ongeveer 150 personen groot, vertrok even over zeven uur met een extra-trein van het station Holland- sche Spoor naar Bern. Onder hen bevon den zich de gezanten en legatiepersoneel van de Vereenigde Staten, Uruguay, Roe menië, Venezuela,Portugal, Argentinië, Brazilië, China, Zwitserland, Italië en Mexico en het personeel van het Perma nente Hof van Internationale Justitie. Dit laatste werd uitgeleide gedaan o. m. door den president van het hof, den heer Guerrero, en den rechter jhr. mr. van Eysinga. Voorts werden op het perron opgemerkt de oud-ministers van buitenlandsche za ken jhr. mr. A. C. D. de Graeff en mr. J. A. N. Patijn, de secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van buitenlandsche zaken jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, de chef van de afdee- ling diplomatieke zaken van het departe ment dr. J. H. van Roijen en de chef van het protocol jhr. mr. G. C. J. van Reenen. Van Duitsche zijde waren ten afscheid aanwezig de gezant dl*. Otto Bene, de legatiesecretarissen dr. Wissmann en dr. Zapp en de gezantschapsattaché dr. Kampf. WIELRIJDER DOOR PUINAUTO OVERREDEN. Gisteravond is op den Westzeedijk te Rot terdam ter hoogte van de Noorsche kerk de 58-jarige wielrijder D. van Beest aangere den door een vrachtauto, geladen met puin, welke werd bestuurd door den 34-jarigen chauffeur M. v. O. uit Rotterdam. De auto reed den man over het onderlichaam, ten gevolge waarvan hij kort na het ongeluk overleed. Onderzoek van bloedgroepen, vingerafdrukken en oorschelpen. De president van de Haagsche recht bank, mr. Rueb, heeft in de zaak van den door twee echtparen betwisten baby een onderzoek heeft gelast naar de bloed groepen van de beide echtparen en het kind, teneinde aanwijzingen te verzame len, die kunnen leiden tot de toewijzing van den baby. In een onderhoud van de Haagsche Crt. met den politie-deskundige, dr. W. F. Hesselink, heeft deze eenige interes sante mededeelingen gedaan. Ongeveer tien jaar geleden heeft dr. Hesselink in een soortgelijk geval reeds gebruik gemaakt van vingerafdrukken. Het ging toen om de vraag, of een be paalde man de vader kon zijn van het kind van een ongehuwd, minderjarig meisje. Hoewel de vingerafdrukken in die zaak maar een bescheiden rol hadden, leverden zij niettemin een nuttige aanwijzing op. n de zaak van den betwisten baby mag veel meer succes van het onderzoek naar de bloedgroepen en de vingerafdrukken worden verwacht, zoo verzekerde dr. Hesselink, met het oog op de zeer gunstige omstandigheid, dat slechts met twee echt paren rekening behoeft te worden gehou den en niet met een aantal onbekenden. In strafzaken, zoo wordt beweerd, zijn vingerafdrukken van verschillende perso nen nooit aan elkaar gelijk. Het zal me nigeen wellicht eenigszins vreemd in de ooren klinken, dat nu wel gelijkheid aan wezig zou kunnen zijn. Dr. Hesselink merkte in dit verband op, dat ten aanzien van de détails van vingerafdrukken nooit overeenstemming bestaat, wél in het al gemeen verloop der papillard-lijnen (krin gen, lussen, bogen, enz.) Wanneer de vingerafdrukken der echt paren onderling weinig kenmerkende ver schillen vertoonen, is er natuurlijk kans, dat h'et onderzoek geen overtuigend resul taat oplevert. Afdrukken van teenen, handpal men en voetzolen. Dan zou het nuttig kunnen zijn, ook de afdrukken der teenen, en eventueel j ook die van de handpalmen en voetzolen in het onderzoek te betrekken. De resultaten zcuden'bovendien kunnen worden getoest aan de vingerafdrukken der andere kinderen, voorzoover aan wezig, die natuurlijk slechts bij hun eigen ouderpaar zouden mogen passen. De structuur van de oorschelp. Zouden bloedonderzoek en vingeraf drukken geen afdoend resultaat opleveren, dan komt als verder, belangrijk afstam- mingsker.merk ook de structuur van de oorschelp in aanmerking. Het oor is het meest kenmerkende on derdeel van het menschelijik gezicht. .Dank BEREKENING VAN STAAL CONSTRUCTIES. Eenige jaren geleden zijn door de hoofd commissie voor de normalisatie vastgesteld de normaalbladen no. 788 tot en met no. 795, technische grondslagen voor bouwvoor schriften. De daarin voorgeschreven toe laatbare spanningen, belastingen, enz. heb ben in hooge mate bijgedragen tot meerdere uniformiteit in de gemeentelijke bouwver ordeningen. Doordat de grondslagen echter verschillend werden toegepast, was het wenschelijk om met de normalisatie een stap verder te gaan en naast den techni- schen grondslag voor bouwvoorschriften, ook, de grondslagen voor 't berekenen van staalconstructies te normaliseeren. Deze wenschelijkheid werd temeer gevoeld, om dat juist in de laatste jaren inzichten om trent deze berekeningen hebben veld ge wonnen, welke van gropten invloed op de resultaten kunnen zijn, zooals op de toepas singen der plasticiteitsmeehanica. Verder wordt gewezen op de z.g. evenwichtsvraag- stukken in tegenstelling met de sterkte vraagstukken, op de nieuwe inzichten- om trent de belasting door windstooten, enz. De toepassing van deze inzichten zal leiden tot 'n betere spanningverdeeling in de construc tie en tot 'n grootere economie in 't mate- riaalverbruik, hetgeen vooral in den tegen- woordigen tijd van beteekenis moet worden geacht. Op grond van besprekingen met ver tegenwoordigers van constructiebedrijven en van het bouwtoezicht heeft de hoofd commissie voor de normalisatie thans inge steld een commissie voor de normalisatie van grondslagen voor de berekening van staalconstructies. Van deze commissie be kleedt ir. E. A. van Genderen Stort, raadge vend ingenieur te 's-Gravenhage, het voor zitterschap. De commissie werd op 11 Juli j.l. geïnstalleerd door den heer C. J. P. Zaalberg, voorzitter der hoofdcommissie voor de normalisatie in Nederland. GRAFMONUMENT DER EVERTSENS NAGENOEG ONBESCHADIGD. Bij het wegnemen van de zandzakken, die het monument van de gebroeders Evertsen in de Nieuwe Kerk te Middelburg bescher men, is gebleken, dat dit monument bijna geheel onbeschadigd is gebleven. zij zijn veelvuldige diepten en hoogten, biedt het een zóó groote hoeveelheid ver schillende samenstellingen, dat het bijna onmogelijk is, twee personen te ontmoe ten met ooren, die absoluut dezelfde zijn in al zijn o.iderdeelen. Bovendien verandert de vorm van het oor niet, van de geboorte af tot den dood. De signalementen, die het oor van een individu beschrijven, het eene genomen bij zijn geboorte, het andere bij zijn dood, b.v. op 60-jarigen leeftijd, zullen dezelfde zijn. Zoowel het vel, dat hei, kraakbeen van het oc-r bedekt, als de vormen en de richtingen van de onderdeelen, die het oor samenstellen, zullen gedurende het geheele leven onveranderd gebleven zijn. De afmetingen zullen natuurlijk verande ringen ondergaan hebben. Verschillen in den rand van het oor, van de lel, van den vooroorknobbel, den anti- tragus (een kleine verhevenheid) en den anthelix (de z.g. oor-vouw) kunnen be langrijke aanwijzingen zijn. Het onder zoek in deze .richting is, raar het oordeel van dr. Hesselink, zeker -an te bevelen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5