fömtmlcmd 3euil£etou i J. BECHDOLT. No. 167 Het Duitscf Italiaanscl TWEEDE BLAD OPSPORING VAN VERMISTE RIJWIELEN. Teneinde te komen tot meer centralisatie bij de opsporing van in en door den oorlog verloren geraakte rijwielen, heeft de secre taris-generaal, wnd. hoofd van het departe ment van justitie, in een buitengewoon politieblad eenige richtlijnen verstrekt aan de procureurs-generaal, fgd. directeuren van politie. Daarbij wordt uitgegaan van het volgende: Eenerzij ds beschikt de politie over ver schillende gegevens van rijwielen, die als vermist zijn aangegeven. Anderzijds hebben verschillende hoofden van plaatselijke politie rijwielen in beheer, waarvan de respectievelijke eigenaren onbe kend zijn. De hoofden van plaatselijke politie zullen de signalementen zoowel van de als vermist opgegeven rijwielen als van de rijwielen, die zij onder hun beheer hebben en waarvan de eigenaren onbekend zijn, moeten opzenden aan den procureur-generaal, fgd. directeur van politie, tot wiens ressort zij behooren. Bestaat er reden om aan te nemen, dat een bepaald rijwiel uit een ander ressort dan dat, waartoe het betrokken hoofd van plaatse lijke politie behoort, afkomstig is, dan dient de signalementsopgave bovendien aan den desbetreffenden procureur-generaal, fgd. directeur van politie te worden ingezonden. Aan de hand van de aldus verkregen ge gevens dient te worden nagegaan welke rijwielen aan hun rechtmatigen eigenaar kunnen worden teruggegeven DE ERD AL-F ABRIEKEN VIEREN EEN JUBILEUM. Voor de N.V. Maatschappij voor Wasver- werking Erdalfabriek is deze derde Dinsdag in Juli een belangrijke datum, aangezien het vandaag juist 25 jaar geleden is, dat deze Nederlandsche industrie zich met een be scheiden bedrijf vestigde. De eerste doos Erdal werd op 29 April 1915 in de fabriek, die toen te Hilversum was gevestigd, vervaardigd, doch de offi- cieele oprichting gebeurde op 16 Juli van dat jaar. In 1927 werden fabriek en kantoor overgebracht naar den Omval te Amster dam en daar was het, dat het volgende jaar besloten werd tot een fusie tussohen de Erdalfabriek en de N.V. Nederlandsche fa briek van wasproducten „De Amstel". Als drecteur der vereenigde bedrijven trad de heer J. Wolbers op, toen directeur van „De Amstel", die thans nog den scepter zwaait over de Erdalfabrieken. Dochtermaatschap pijen, zooals de Tana te Brussel en de N.V. Cosmetische fabriek Prodenta werden op gericht en in 1937 werd te Amersfoort een geheel nieuwe fabriek geopend. Alle blik verpakking, reclame-blikplaten enz. worden in dit nieuw moderne bedrijf zelf vervaar digd, de moderne drukkerij heeft een capa citeit van 20.000 bladen druks per dag of gemiddeld 140.000 doozen. In de blikembal- lagefabriek worden 100.000 doozen per dag gemaakt, natuurlijk met het voor de huis vrouw zoo bekende instrumentje voor „een draai en de doos is open". In smeltketels met een gezamenlijken inhoud van 14.000 kg worden de verschillende wasproducten be reid. De nieuwste afdeeling van Erdal is een volledig ingerichte tubefabriek, hier staan de metaal-smeltovens, de gietvormen, de wals, waarmede de gegoten loodstukken na een bedekking met tin, tot lange reepen ge walst worden; de tubepers, welke van de eerste geponste schijfjes metaal een blanke tube perst; de machines voor het lakken der tuben aan binnen en buitenzijde; de moffel- oven en tenslotte een wonder van techniek: de druks'nelpers, welke vier verschillende kleuren tegelijk op den buitenkant der tube drukt. Zeer ingenieus ook zijn de machines in de vliegenvangerfabriek. Vliegensvlug en machinaal worden uit een strook speciaal papier de bekende kartonnen kokertjes rol len geplakt, nadat het papier eerst nog de drukpers heeft gepasseerd voor de bedruk king van den tekst. Een bodempje komt nog in het kokertje, de lijmband met het koordje komt er nog in, het dopje met de punaise er nog op, en op de rationeele wijze worden zoo ruim twee millioen vliegenvangers per maand gemaakt. In deze modern ingerichte fabriek, die vandaag haar zilveren jubileum viert, vin den ongeveer driehonderd arbeiders en ar beidsters werk. In verband met de tijds omstandigheden is van een feestelijke vie ring van dit jubileum afgezien. ENGELSCHE BOMMEN BIJ EEN LAZARET. In den nacht van 11 op 12 Juli hebben Engelsche vliegers een aanval gedaan op Straatsburg, waarbij zij veertig brand bommen op een buitenwijk wierpen. De bommen kwamen op 80 meter van een veldlazaret terecht. Bij bewolkten hemel vlogen de Engelsche slechts op geringe hoogte, zoodat zij het groote Roode Kruis op het dak zonder twijfel hebben moeten zien. De bommen troffen geen militair doel en richtten slechts geringe mate- rieele schade aan. DE BETREKKINGEN TUSSCHEN FRANKRIJK EN EGYPTE. De onderstaatssecretaris van het Egyp tische ministerie van buitenlandsche za ken heeft, naar de Tevere meldt, ver klaard, dat de verbreking der diploma tieke betrekkingen tusschen Engeland en Frankrijk geen enkele wijziging brengt in de houding van Egypte tegenover Frankrijk, de Fransche koloniën en de onder Franschen invloed staande landen. DUITSCHE PERSSTEMMEN. De Duitsche bladen keeren zich krachtig tegen de bewering der Engelsche propagan da, dat de Duitsche fabrieken thans 21 uur per dag zouden werken om gifgas te ver vaardigen. De bladen verklaren, dat deze door niets gemotiveerde bewering een in fame laster van den kant van Londen is, die alleen ten doel heeft de openbare mee ning te vergiftigen. In dit verband herin neren de bladen aan het feit, dat in Polen Duitsche soldaten het slachtoffer zijn ge worden van gifgas, dat door Engeland aan Polen was geleverd. EEN OREERLIJKE CHAUFFEUR. De oorlog heeft talrijke oplichters stof verschaft voor medelijden opwekkende verhalen, welke zij voor het uitoefenen van hun oneerlijke praktijken noodig hebben. De gevallen hiervan, welke de laatste maan den bekend zijn geworden houden een ern stige waarschuwing in. Zondagmiddag is te Amsterdam gear resteerd een 26-japige chauffeur, die zich aan een dergelijke oneerlijkheid had schul dig gemaakt. De man had een week geleden op straat een weduwe ontmoet en hij ver telde haar bij Rotterdam te hebben gevoch ten, krijgsgevangen te zijn gemaakt en een tijd in Duitschland te zijn geweest. Nu was hij weer terug, maar als chauffeur kon hij weinig verdienen. Zijn verhaal ontroerde de weduwe zoo, dat zij hem uitnoodigde even mee naar huis te gaan. Eenmaal binnen ont popte hij zich als een dief. Hij wist een bankbiljet van 10 en een aantal distribu tiekaarten te stelen. Zondagmiddag zag de weduwe hem loopen. Zij maakte een agent op hem opmerkzaam en thans is de chauf feur opgesloten. HAARLEMSCHE ORKESTVEREENIGING VRAAGT HULP. Het orkestbestuur der „Haarlemsche Or- kestvereeniging" heeft aan het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen, een schrijven gericht inzake een dringende en spoedige verbetering in den toestand der „Haarlemsche Orkestvereeniging". Een aan tal vooraanstaande Nederlandsche musici deelt mede, dat zij dit schrijven gaarne on dersteunen. Naar hun inzicht is het voor een behartiging naar behooren van de cultuur- belangen van Haarlem en noordelijk Noord holland van het grootste belang, dat bij dit reeds 125 jaar bestaande orkest opnieuw een werkperiode voor een volledig jaar kan wor den ingevoerd. Glazenwasscher van ladder gevallen. - - Gistermiddag is in de Adolf van Nassau- straat te Amsterdam een glazenwasscher, die bezig was de ramen van een lichtkoker in de tweede étage van een perceel in die straat te lappen, van een ladder op een steenen vloer gevallen. De man brak zijn linker bovendijbeen en zijn linkerpols, terwijl hij bovendien een ribfractuur en een hoofdwon de opliep. Hij is naar het Wilhelminagast- huis overgebracht. HET FRONTBERICHT VAN IIET D.N.B. Het fxontbericht van het D.N.B. luidt: Het Duitsche luchtwapen zet haar aanval op Engeland onophoudelijk voort. Overdag en 's nachts bevinden zich Duitsche bom menwerpers boven het Britsche eiland, zijn kusten en zijn stroomen om militair belang rijke doelen aan te vallen. Het optreden van de luchtmacht heeft tweeërlei bedoe ling: De reeds merkbare uitwerking van de blokkade voortdurend te verscherpen en de militaire kracht van Engeland door vernie tiging van marinewerven, vliegvelden, mili taire kampen en belangrijke bewapenings centra te verminderen. Dat de blokkade in Engeland reeds op pijnlijke wijze wordt ge voeld, blijkt hieruit, dat het Kanaal door Britsche convooien ook ten koste van groote offers, nog wordt gebruikt, omdat de be langrijke Theemshavens voor den aanvoer van goederen niet gemist kunnen worden. Daardoor vindt het Duitsche luchtwapen ui de Straat van Dover steeds weer gemakke lijke doelen. Op 14 Juli heeft de Duitsche luchtmacht drie koopvaarders met ruim 17.000 ton tot zinken gebracht en een groot aantal andere schepen, waaronder een torpedojager en een hulpkruiser, zwaar beschadigd, hoewei de Engelschen er al eenigen tijd geleden toe waren overgegaan hun convooien door jachtvliegtuigen te doen vergezellen. Daar echter ook de Duitsche bommenwerpers, se dert de bezetting van noord-Frankrijk door jachtafdeelingen worden begeleid en be schermd, vormen deze Britsche jagers een andere gemakkelijke prooi voor het Duit sche luchtwapen. Op het Engelsche eiland zelf zijn de aanvallen, die in den nacht van 14 op 15 Juli werden ondernomen, in de eerste plaats gericht tegen havens, vlieg velden en centra der bewapeningsindustrie in Zuid-Engeland. Onder meer ,zijn het vliegveld van Ramsgate, de marinewerf van Chatham, petroleumopslagplaatsen te Avon- mouth en een munitiefabriek te Faverham aangevallen. Branden en ontploffingen bewezen, dat deze aanvallen succes hadden. DE PARTIJDAG DER DEMOCRATISCHE PARTIJ IN DE VEREENIGDE STATEN. In Chicago is gister de met spanning ver wachte partijdag der democratische partij begonnen. Ongeveer 95 procent der gedele geerden en de journalisten waren van mee ning, dat Roosevelt wederom candidaat zou worden gesteld en dat deze de candidatuur zal aannemen. Agenten van de aanhangers der New Deal reden door de straten en be wogen zich in de hotels met een rozet op de revers met het 'opschrift: „Alleen Roosevelt". De minister voor de posterijen, Farley, die de beide eerste verkiezingscampagnes voor Roosevelt heeft georganiseerd, en die zich zelf candidaat heeft gesteld, toont zich zeer terughoudend. Hij heeft zijn principieele be zwaren tegen een derde ambtsperiode nog steeds niet opgegeven en neemt geen deel aan de propaganda voor Roosevelt. Verschillende bladen te Washington zijn eenstemmig tegen de candidatuur van Roose velt. Zoo verklaren de Evening Star en de Washington Post, dat Roosevelt een zeer ernstige fout zou begaan, indien hij met de traditie dat geen president de regeerings- machinerie er voor mag gebruiken, om lan ger dan acht jaar in zijn functie te blijven, zou breken. NOG GEEN JAPANSCH-ENGELSCH ACCOORD. De Londensche correspondent van het „Journal de Genève" merkt op, dat tusschen Groot-Brittannië en Japan tot nu toe nog geen overeenstemming is bereikt. DE POSITIE VAN ENGFLAND IN CHINA. Het toegeven van Engeland inzake de af sluiting van den weg door Burma, zooals dat door Japan was geëischt, heeft in de natio nale Chineesche pers een storm van veront waardiging verwekt. De oladen schrijven, dat Engelands aanzien in China een zeer zwaren slag heeft gehad. De „Csoengmaijih- pa" verklaart de toegeeflijkheid van Enge land uit de toenemende verzwakking van zijn Europeesche positie en houdt reeds rekening met een volledigen terugtocht uit Oost-Azië, zoodat het voor China moeilijk wordt in het vervolg vriendschappelijke be trekkingen met Engeland te onderhoud in. DE MILITAIRE- EN ECONOMISCHE POSITIE VAN ENGELAND. Het Duitsche luchtwapen is superieur. De Berliner Börsenzeitung heeft van mili taire zijde over de militaire en economische positie van Engeland het volgende overzicht ontvangen: Engeland leeft in afwachting van den Duitschen aanval. Wanneer deze aanval zal komen, hangt alleen van de beslissing van den Führer af. Het beeld van dezen oorlog is totdusver daardoor gekenmerkt, dat het initiatief in Duitsche handen was. Nieuw bij den tegenwoordigen toestand is echter het volgende: Terwijl het tot aan het begin van het groote offensief in het westen mogelijk was, dat onze tegenstanders het initiatief genomen hadden, schijnt een dergelijke po ging van Engeland thans theoretisch en practisch uitgesloten. Engeland heeft dit maal geen andere keus dan te wachten tot de beslissende strijd begint. Daarbij komt nog, dat zijn mintaire en economische positie van dag tot dag slechter wordt. De Duitsche aanvalsbases van Noorwegen tot aan den Atlantischen Oceaan worden met de grondigheid en syste matiek, die de Duitsche militaire leiding ken merken, uitgebreid en versterkt. De Duitsche troepen van alle wapensoorten hebben een strijd achter den rug vol van ongehoorde successen. Zij hebben in drie geweldige veld tochten de wereld verbaasd doen staan en het onmogelijk schijnende mogelijk ge maakt. De Engelsche vloot kon niet beletten, dat zij de Noorsche kust bezetten. De sterk ste verdedigingswerken der wereld, begun stigd door geweldigë'-'natuurlijke hindernis sen, en de vereende krachten van de legers westelijke mogendheden, vereenigd met der westelijke mogendheden, vereenigd met België en Nederland, konden een ongeloofe lij k snellen Duitschen opmarsch niet op houden. De Duitsche troepen van alle wapensoorten hebben in deze gevechten ervaringen opge daan, die hun aanvalskracht nog verder ver sterken moet. Zij hebben deze in de weken van rust na den wapenstilstand goed benut en benutten ze dagelijks om nog betere pres taties te kunnen volbrengen. Wanneer het bevel tot den aanval op Engeland gegeven wordt, zal het lot van Engeland bezegeld zijn. Engeland wacht op den Duitschen aan val en moet werkeloos toezien, hoe zijn eco nomische positie van dag tot dag slechter wordt. De nachtelijke vluchten boven Duitschland van Engelsche vliegtuigen kunnen geen be langrijke schade aanrichten, ook al veroor zaken zij nu en dan een stoornis. Het Duit sche luchtwapen heeft tot nu toe nog geen grooten aanval op Engeland ondernomen. Het heeft echter door dagelij ksche vluchten belangrijke militaire doelen in Engeland en Schotland met goed succes aangevallen. Het Duitsche luchtwapen heeft zich in het ge- heele verloop van den oorlog, wanneer het tegenover het Engelsche luchtwapen kwam, superieur getoond. Dit en de niet mis te ver stane superioriteit naar getal van het Duitsche luchtwapen bewijzen de zinneloos heid van de Engelsche verwachtingen op een succesvollen tegenstand. De laatste gebeur tenissen hebben bewezen, dat van een heer schappij van de Engelsche vloot in de Mid- dellandsche Zee geen sprake meer kan zijn. In de Middellandsche Zee kan men hetzelfde zien als tijdens den oorlog in Noorwegen, n.l. dat de Engelsche vloot niet opgewassen is tegen de strijdmacht van een sterk vijan delijke luchtwapen. Engeland wacht op den aanval. Uit alle uitlatingen blijkt, dat de stemming van het Engelsche volk steeds zenuwachtiger wordt en dat de leiding haar innerlijke onzekerheid door middel van dic tatoriale maatregelen probeert te verbergen. Desondanks schijnt de Engelsche regeering besloten te zijn, den oorlog verder te voeren en op zinnelooze wijze het leven van hon derdduizenden, ja zelfs van millioenen men- schen in Groot-Britannië op het spel te zetten. Zij zal de verantwoordelijkheid voor de geschiedenis hiervoor hebben te dragen. Lebrun verlaat Vichy. - Naar uit Vichy wordt gemeld, heeft de voormalige president der republiek, Albert Lebrun, met zijn gemalin gisterochtend Vichy verlaten. De Fransche kunstschatten. - De aan Frankrijk behoorende kunstschatten, die bij het uitbreken van den oorlog ergens waren opgeslagen, hebben, naar'Havas uit Vichy meldt, op geen enkele Wijze geleden. DE STRIJD TEGEN VALSCHERM JAGERS. Uit Stockholm wordt door het D.N.B. ge meld: De Vicaris van Witcham, Gibbon, geeft volgens de „Star in het kerkelijk gemeente blad aanwijzingen voor den strijd tegen valschermjagers. Wie geen pistool heeft, schrijft hij, moet het eerste het beste voorwerp gebruiken. Ik bijvoorbeeld zet iederen avond een mest vork in de gang klaar. Alleen de aanwezig heid hiervan geeft mij moed. Wanneer de nazi's komen, telefoneer ik eerst de politie, dan neem ik zoo mogelijk mijn mest vork en steek deze diep in iets, dat geen aarde is. DE VLOOTVERHÖUDINGEN IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Engeland moet zijn strijdkrach ten in twee groepen gereed houden. De diplomatieke medewerker van het agentschap Stefani synthetiseert als volgt de meeningen, die hij in bevoegde krin gen heeft vernomen met betrekking tot de jongste vlootoperaties in de Middel landsche Zee: 1. De Britsche westelijke en oostelijke vlootstrijdkrachten, die gezamenlijk ope- reeren, trachtten de Italiaansche kusten te naderen, doch werden gedwongen, zich naar de bases van Gibraltar en Alexandrië terug te trekken. De legende van het ver meende overwicht van de Britsche vloot in de Middellandsche Zee heeft daarmede afgedaan. Het resultaat van de gevechten heeft aangetoond, dat, Italië, dank zij zijn .sterke zeestrijdkrachten en dank zij de superioriteit van zijn luchtmacht, gesteund door geweldige strategische posities, vol komen in staat is, den weg op het cen trale schaakbord van de Middellandsche Zee te versperren. 2. Om de bases van Gibraltar en in den Levant te verdedigen, is Engeland ver plicht zijn strijdkrachten in de Middel landsche Zee in twee groepen verdeeld te houden. Italië daarentegen, dat de con trole over de straat van Sicilië en de straat van Messina heeft, is steeds in staat, de verbinding tusschen zijn zee strijdkrachten, zoowel die in het oosten als die in het westen tot stand te brengen. 3. De Italiaansche luchteskaders van Sicilië en van Lybië, versterkt door die van Sardinië en Apulië, beletten de Brit sche vloot, zich van Malta als steunpunt te bedienen. Malta is nog slechts een ves tiging van geringe waarde, die reeds groo- tendeels ontruimd is. 4. Het oostelijke Britsche vlooteskader is tijdens de terugreis naar Alexandrië ver scheidene malen doeltreffend gebombar deerd door Italiaansche luchteskaders, die in Sicilië, Apulië, Libye en de Dodekane- sos waren opgestegen. 5. Het Britsche eskader in het westelijk deel van de Middellandsche Zee is tijdens de terugreis naar Gibraltar eveneens ernstig getroffen. De Hood, het machtigste schip van Engeland, was gedwongen zijn vaart van 31 knoopen tot slechts 8 knoo- pen te verminderen, hetgeen den ernst van de opgeloopen schade bewijst. Deze schade is overigens nauwkeurig op foto's vastgelegd. 6. De Britsche vlooteskaders in het wes telijk en het oostelijk deel van de Middel landsche Zee kunnen in verband met de groote afstanden het centrale schaakbord niet bereiken zonder onmiddellijk door de Italiaansche schepen en vliegtuigen te worden opgemerkt. Iedere kans op ver rassing is uitgesloten. Voorts beschikt Engeland in de Middellandsche Zee niet over werven voor scheepsreparaties. Coneludeerenid kan gezegd worden, dat de eerste operaties, die op de meest ener gieke wijze door de Italiaansche vloot- en luchtstrijdkrachten ten uitvoer zijn ge legd, duidelijk hebben aangetoond, dat er in de Middellandsche Zee geen Britsch overwicht meer bestaat en dat de Brit sche vloot niet meer ongestraft haar bases te Gibraltar en Alexandrië kan verlaten om het centrale schaakbord te naderen. Fransche ministerraad bijeen. - Om zes uur gistermiddag zijn, zooals reeds aange kondigd, de leden der nieuwe regeering onder voorzitterschap van Petain in Vichy voor de eerste maal in ministerraad bijeen gekomen. DOOR 5) „Oom Les heeft me zijn orders gege ven". „Kom, Mary, stel je nu niet belachelijk aan. Je doet als een idioot". „Vind je?" vroeg Mary bedaard. „In elk geval ga ik zoo door, totdat oom Les terug J-» IS Bess Reeder wist heel goed, hoe onver zettelijk haar jongste zuster was en dus gaf ze het op en dreef haar pon naast het paard van Meredith naar voren. „Toe, u moet ons heusch niet als halve wilden gaan beschouwen", zei ze veront schuldigend. „Oom isnu ja, woest over dien spoorweg en Mary „O, ik begrijp het volkomen. Om de waarheid te zeggen, uw zuster is heel flink. Ik weet zeker, dat ik genieten zal van mijn verblijf hier". „We zullen in elk geval ons best doen het u zoo prettig mogelijk te maken", ver zekerde Bess hem hartelijk. Ze bleef naast Meredith rijden en liet haar uster in de achterhoede. Mary kreeg op die manier geen kans om zich in het gesprek te mengen. De houding van Bess maakte het geval min of meer dwaas en onverantwoordelijk. Bess had er slag van Mary een gevoel van onervarenheid te be zorgen. „Hoe dan ook, oom heeft mij de verant woordelijkheid opgedragen", dacht Mary koppig. „Het is een strijd, geen theevisite. Hij vroeg me de zaak hier voor hem op te knappen en dat zal ik dan ook doen". Ze bereikten de hoeve, waar Sarah hen met het avondeten in een gezellig verlichte kamer wachtte. In dat licht bekeek Marv haar gevangene nog eens wat beter. En Ben Meredith zag Bess toen voor het eerst goed. Hij keek echt verwonderd en tegelijk bewonderend. En ongetwijfeld, toen Bess haar hoed afgooide en het licht op haar goudblonde haren viel, was ze een stralende schoonheid. De diepliggende oogen van Sarah Cabi- nal glinsterden, toen ze het verhaal van Mary over de gevangenneming van Mere dith hoorde. Sarah was mager en lang en had dun grijs haar. Ze hinkte vrij erg, maar ze be zat nog echt den vurigen geest der oude voortrekkers. In haar jeugd had ze schou der aan schouder met haar man gestaan en den aanval van plunderende Indianen met het geweer in de hand afgeslagen. „Mary heeft uitstekend gehandeld!" ver klaarde ze beslist. „Maar tante Sarah daartoe geeft de wet ons toch geen recht?" zei Bess. „We verdedigen ons eigen land. Mary kon niets beters doen. Nu komt er ten minste geen bloedvergieten van". Bess wist al van te voren, hoe tante er over denken zou, maar daarom was ze het er nog niet mee eens. Ze haalde geërgerd haar schouders op. De gevangenneming van Ben Meredith door Mary was echt een staaltje van de zeden en gewoonte van de Verborgen Vallei, die ze zoo verafschuwde. Die man was een echte heer en nu gedroe gen ze zich als wilden tegenover hem! En met het vaste voornemen, hen te toonen, dat er onder die wilden dan toch één was, die beschaafder vormen kende, wijdde ze gedurende het maal al haar aandacht aan Ben Meredith. Het kostte haar niet veel moeite, hem te boeien; ze zag zijn bewonderende blikken en genoot van haar nieuwen triomf. Na den maaltijd ging ze voor de piano zitten en Ben kwam naast haar staan en sloeg de muziek voor haar om. Bess zong heel aar dig en met de zekerheid, die het gevolg is van veel toejuichingen. En die had ze niet zoozeer aan haar stem, als wel aan haar schoonheid te danken. Ze speelde slordig maar met veel gevoel de nieuwste muziek, die per post op de hoeve bezorgd was en Ben zong onder haar begeleiding mee. Ma ry zat in de schaduw en glimlachte bemoe digend. Ze had graag wat meer met Ben gebabbeld, maar ze was al blij, dat hij met zijn gevangenneming verzoend scheen te raken. Ze wilde hem graag een paar pret tige dagen- bezorgen. „Kom juffrouw Mary, zingt u toch met ons mee. We hebben hulp noodig", drong hij glimlachend bij haar aan. „Iedereen loopt weg, als ik begin te zin gen", zei ze lachend. „Ik kras als een kraai". „Dat is niet waar en dat weet je zelf heel goed", bromde Sarah, die nog geen woord gezegd had en in haar hoekje de drie jongelui aandachtig in het oog hield. Ze maakte zich eigenlijk een beetje ongerust over Bess. Die had al zooveel bewonde raars gehad en aan geen hunner haar gunst geschonken. En nu deed ze alweer haar best, dezen nieuweling voor zich te veroveren. Dat ging haar eigenlijk tè ge makkelijk af. Ze was te verwend. En dan, Mary was er toch ook' nog. Vanavond was Mary heel anders dan vroeger. „Bess is geboren om harten te breken, maar Mary is van dat soort, wier hart ge broken wordt", dacht. Sarah. Plotseling werd het concert onderbroken Zoodra Bess den bezoeker zag binnenko men, werd haar aanslag onzeker en keek ze verlegen voor zich. Het was Allan Bow- den, een harer vurigste aanbidders. Zijn komst gaf haar een schok, omdat ze slechts enkele uren geleden verbitterd van elkaar waren gegaan. Allan had toen gezworen, dat hij nooit meer terug zou komen. Bess mompelde een excuus, ging naar Allan toe en bleef bij de deur met hem staan praten, zoodat de anderen hen niet konden verstaan.„Kom mee naar buiten. Ik moet je spreken, Bess!" zei Allan be deesd. „We hebben een gast, Allan". „Maar ik moet je spreken". „Ik dacht, dat je nooit meer met me spreken wou", zei Bess koket met een ver drietig zuchtje. „Vanmiddag nog zei je.." „Kom je mee?" Als ze weigerde, kon Allan het wel eens heel kwalijk nemen. Misschien maakte hij wel een scène, daar was hij wanhopig ge noeg voor. Daarom glimlachte ze even ver ontschuldigend tegen de anderen en ging met hem mee. „Als het de eene jongen niet is, dan is het de andere", zei Sarah met verbitterden trots en wendde zich dan tot Mary met de woorden: „Kom, zing jij nu maar iets voor ons. Vóóruit nou!" „Och, tante Sarah „Toe, doet u het maar", drong Ben aan. „Ze zingt iederen avond voor me", zei Sarah. ,Ze is de eenige, die de ouder- wetsche liedjes, die ik zoo graag hoor, voor me zingen wil. Kijk dat kind nu toch eens. Ze kijkt ons aan, of we haar willen scal peeren". Mary ging voor de piano zitten en zon der müziek voor zich begon ze: „Kom o droom mijner liefde". Heel even was ze niet zeker, maar spoedig vergat ze de aan wezigheid van den vreemde en zong voor Sarah alleen. Klagende, ouderwetsche, maar toch mooie liederen. Haar stem was ongeoefend en vormde met die van Bess een schril contrast, maar toch vergat Ben al spoedig de blonde sirene voor dit elfje, dat met zooveel gevoel wist te zingen. Ze had hem gevangen genomen onder bedrei ging met een pistool, nét als een woestijn bandiet. En nu zat ze voor de oude piano als een klein meisje een hartbrekende oude melodie te zingen! „Ze moest voor die aanhouding een pak slaag hebben", dacht hij. „En toch, al kost te het me tweemaal zooveel last en moei lijkheden, ik zou haar kennismaking voor geen geld ter wereld gemist hebben". In het heldere maanlicht wandelden Al lan en Bess naar een boschje in de buur» der zeestallen. Wordt vervolgd. Het opperbevel kend: Een duikboot der vijandelijke van 23,600 bruto gebracht. Een vijandelijke tank een sterk beveiL grond geboord. Bij herhaalde op het Engelsche Kanaal gelukte met een totalen registerton tot zin vijf koopvaardijsch schadigen. In den loop van wapen verder de Pembroke, St. Bicester, de hav Brighton, beneve Yeovil aan. De n< talrijke branden Engelsche vlie geloopen nacht Duitschland op neergeworpen, 2 Het Italiaansche publiceert legerbe volgt: Maandag is gen torpedoboot j ager het resultaat van van een onzer du den strijd aanbond pedobootjagers. Een onzer form heeft in Palestina bombardeerd, een centrum. Verschei raffinaderij en getroffen. Er or den, welke onze bases terugkeerde! op een afstand den zien. Tijdens luchtaai zonder resultaat b vliegtuig neergeha den gevangen ger In Oost-Afrika zij een schitterend de plaatsjes Doet Kokay;a Dula en land in de richtini front in deze richt is bekort. Een poging van te ondernemen op zóne van het Ru- met behulp van waarbij den vijar gebracht. DUITSCK1 De Britsche rad weerd, dat de Dui uur per dag gifga hieraan de ironisi Duitschland zich z over het gebruik Het doel, dat de richt nastreeft, is wordt verklaard, land heeft den oo gens de bepalinge voerd. Thans ech weder opnieuw, een nieuwe schen overeenkomsten t< tieven hiertoe zijn naamde Duitsche gasoorlog, die geh „Wij waarschuwe: men hieraan toe. EEN VERKL7! De lord-grootzej in het Lagerhuis haar plan voor he ren naar overzees tot de toestand tei ken, dat men vol beschikking zou h grondige wijziging liezen aan scheep van een groot dee bestaande omstani Britsche vloot in de nationale veilig voor moeten, aldu wegingen wijken. DE OORL< Tegenover bewe paganda, volgens liezen aan vliegtu Juni tot 12 Juli h tot een of zelfs v< Engelsche verlieze pers: in de genoi volgens de lege luchtwapen 223 Duitsche toestellej "-pgegeven werder

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6