V DAGBLAD VOOR ALKWAAR EN OMSTREKEN. voor tnd. naar. DE INTOCHT VAN DE EERSTE BERLIJNSCHE DIVISIE TE BERLIJN. De troepen werden overladen met bloemen. De heilige stoel en het nieuwe Europa. Een rede voe Churchill. De benoeming van Roosevelt tot candidaat. Aankoop van goud door de Nederlandsche Bank. Het Duitsche legerbericht. -Uitzending. elspel. 8.45 latie. 10.40 natie. 11.30 .05 VARA- P). 2.- „La Gramofoon- amofoonmu- I Orgelspel. ,0: Cyclus ijden". 6.45 gramofoon- >r de kinde- Tuinbouw- .15 Gramo- amma. 9.30 hten ANP. -Uitzending. (Engelsch). ichten ANP. 25 Gewijde muziek. 9.30 Canzonetta- 5 Berichten (Vlaamsch). Berichten 1.Vocale en gramo- iek. 2.Be- 1 en piano 3.15 Berich- vartet „Die :.40 Gramo- n Duitsch). (6.15—6.30 •ichten). 7.30 (Duitsch). (Engelsch). Gramofoon- :h). 9.30 Ge- Vlaamsch). 5—10.30 Ber. 0 Berichten G. Stammes. Serkhout. lok. Tiedo k. Frans lauta. Ber- huwd met J. kermis den ie houders urd. temd, lOT. 3 vermeldt, boterfabrie- rerd 1 kaas- l. 2 kaas- en zelfkazende is met Rijks- eling in per- meer kaas bereid dan zó lang, ijn stok, adderop rdinaire ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HfcRMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 169 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 19 Juli 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Een toespraak van Dr. Göbbels. Onder het feestelijk gelui der klokken is gister de eerste divisie Berlijnsche en Bran,- denburgsche troepen met de lauwerkransen van hun gloerierijke overwinningen in Po len en Frankrijk door de Brandenburger toren in de rijkshoofdstad aangekomen. Op het fraai versierde Pariser Platz wer den zij verwelkomd in naam van den Führer, de rijksregeering en de Berlijnsche bevolking door den gouwleider van Berlijn, rijksminister dr. Göbbels en namens de Duitsche weermacht door den bevelhebber van het vervangingsleger, den generaal der artillerie Fromm. Onder het. onbeschrijfelijk gejubel der bevolking marcheerden de troepen met bloemen overladen twee uur lang door de historische straat van de rijks hoofdstad Unter den Linden. Voor de aan weerszijden van het Pariser Platz opgerichte eeretribunes, die voor de vertegenwoordigers van staat, weermacht en partij, de familieleden van de Berlijn sche gesneuvelden en gewonden, de arbei ders in de Berlijnsche wapenfabrieken als mede voor de binnen- en buitenlandsche pers zijn gereserveerd, hebben de Berlijn sche gewonden met hun verpleegsters een eereplaats gekregen. Om 8.10 uur reed de commandant van de Berlijnsche divisie in een met bloemen overladen auto in langzaam tempo door de middelste boog van de Brandenburger Tor. Hierachter volgde als eerste deel van de binnentrekkende troepen een regiment in fanterie met zijn staf. Namens de weer macht werden zij hier verwelkomd dooi den bevelhebber van het vervangingsleger, generaal der artillerie, Fromm. Daarna bracht rijksminister Göbbels hun de eerste groet van het vaderland. „Toen gij in Augustus van het vorige jaar naar de wapens greept, aldus de minis ter, ging u een onbekend lot tegemoet. Een oorlog, die ons nationaal bestaan moest ver nietigen, was het Riik opgedrongen. Onze vijanden wilden ons de sociale, cultureele, economische en nationale opbloei van ons land niet gunnen, die met het overnemen van de macht door den Führer was inge luid. Zij wilden opnieuw, evenals in 1914, het Rijk omsingelen, door een overmachtige coalitie ons overvallen, onze nationale mo raal ondermijnen, onze vrouwen en kinde ren door een laffe blokkade aan een lang- zamen hongerdood prijsgeven en ons dan door een binnenlandsche revolutie de wa pens uit de handen slaan. Dit gemeene plan hebben wij en hebt vooral gij, solda ten, verijdeld. Meer dan de helft van u heeft reeds in den wereldoorlog het leven van Duitsch- land met uw eigen leven gedekt en be schermd. Hoeveel anders was het toen dan nu. Toen deze oorlog uitbrak, was de om singeling reeds mislukt. De ver vooruit ziende voor oorlogsche politiek van den Führer had den ring, dien onze vijanden om het Rijk wilde leggen, doen springen. De blokkade, waarmede men ons gedreigd heeft, werd door het geweld van onze wa pens zeer spoedig in een worgende tegen- blokkade veranderd. Gij trok als soldaten van de modernste weermacht, die de wereld geschiedenis kent, te velde. Gij waart met de beste wapens uitgerust. Officier of soldaat, gij waart vervuld van de beste soldaten-moraal. Gij behoefdet niet te vreezen, dat u in het beslissende uur vanuit het vaderland den dolk in den rug gestooten zou worden. De binnenlandsche revolutie, waarop onze vijanden rekenden, zal eeuwig op zich laten wachten. In den rug gedekt door een vastbesloten en tot offers bereid vaderland, kunt gij den zege tocht door Polen beginnen. Gij vocht held haftig aan de Brahe en op de Tucheler heide. Gij hebt den strengsten winter in het gouvernement generaal medegemaakt. Gij zijt naar het Westen getrokken, toen daar het uur der beslissing gekomen was. Gij hebt het uwe er toe bijgedragen, Frankrijk in een moedigen stormloop te verslaan. Na een dagen langen zegerijken doorbraak door de voor onneembaar gehouden Magi- notiinie, hebt gij. het gevangen nemen van 74.000 Franschen kunnen me'den. Gij behoeft u in geen enkel uur, zooals in 1917 en 1918, voor&het vaderland te scha men. Wij in het vaderland hebben gewerkt, zooals men slechts werken kan. Ook in December 1918 werd gij, soldaten van de toenmalige legers, op deze plaats ontvan gen. Landsverraders en joden hebben u toen ontvangen. .In hun begroetingreden verklaarden zij den oorlog, dien gij il/„ jaar met een heldenmoed, zooals de wereld geschiedenis dien tot dusverre nog niet kende, had gestreden, voor een zinr.elooze massa-slachtpartij. Gij, soldaten van onzen oorlog, vindt daarentegen het vaderland zoo terug als u het verlaten hebt. En diegenen, die in uwe voorwaarts stormende rijen vielen, zijn niet gestorven voor een leeg schijnbeeld, doch voor het grootere, mooioe, vrije vaderland. Wij buigen in eerbied voor het heldhaftige offer, dat1 zij voor het Rijk en zijn toekomst hebben gebracht. Wij groeten hun familie leden en beloven hun, dat hun ditmaal wer kelijk de dank van het vaderland zal ge worden. Nog is de oorlog niet ten einde. Zijn laatste étappe moet nog gewonnen worden. Dan zullen de vredesklokken in het vaderland luiden, dan zullen wij een groo- ter Rijk en een beter Europa opbouwen. De oudsten verlaten den dienst. Bij de verwelkoming der Berlijnsche divisie heeft de generaal der artillerie Fromm onder meer gezegd: „Uw trotsche divisie, opgesteld als een der eerste reserve divisies, de oude stelling bevestigd, dat de oude reservisten gelijkwaardig aan de jonge actieve troepen zijn. Gij hebt daarmede aangetoond, dat onze opperste bevelhebber op elk oogenblik zooveel soldaten kan heb ben als hij wil. De oudsten van diegenen onder u, die in den wereldoorlog reeds vier jaar voor Duitschfand hebben gestreden, zullen thans den grijzen wapenrok voor altijd afleggen. Hen geldt onze bijzondere dank. De anderen zullen met verlof gaan, daarna terugkomen en zich voorbereiden voor nieuwe opdrachten, die de Führer het leger gegeven heeft. Want nog voeren wij oorlog. Gij blijft voortdurend bereid, de eindoverwinning te bevechten voor Führer, volk en vaderland". De aanpassing aan het nieuwe Europa. De Gorriera Del Ticino publiceert een bericht van zijn correspondent in Vati caanstad over „aanpassing van den Heili gen Stoel aan het nieuwe Europa." De correspondent schrijft in dit artikel o.a.: „De Heilige Stoel moet zioh ér op voor bereiden, dat hij niet afzijdig staat, wan neer de overwinnaars de bases vaststellen van het nieuwe Europa. Hij heeft derhal ve een belangrijke, zich over een lange periode uitstrekkende taak. Afloop van den oorlog zal niet alleen een totale ommekeer op de landkaart van Europa en van de Europeesche bezittingen op andere continenten teweeg brengen, doch ook een diepgaande sociale, geeste lijke en ethische ommekeer. Met de macht van zijn geestelijke en religieuze activiteit bereidt de Heilige Stoel zich derhalve er op voor, millioenen zielen de kracht en de geestelijke basis te geven, opdat zij tot nut voor de cultuur in verhouding komen tot de nieuwe levens- maatstaven, en zij bereidt zich er tevens op voor, den overwinnaars de medewer king van haar duizendjarig evenwicht te veileenen. De staatsorden, die thans ten onder gaan en die hierdoor bewijzen, dat zij haar geschiedkundige taak definitief hebben vervuld, zullen door de kerk steeds als toevallig en voorbijgaande ver schijnselen worden beschouwd en zij heeft gedurende de geheele afgeloopen eeuw, die de eeuw van de overwinning van dit regime was, steeds de verkeerde en brooze bestanddeelen in het licht gesteld. Men kan zeggen, dat de politieke geschie denis van de kerk in de afgeloopen eeuw niets anders was dan een strijd tegen de leerstellingen der Fransche revolutie en dat de sociale politiek van de kerk zich juist op de overwinning hiervan heeft ont wikkeld. Vele katholieke denkers, ^ie in nauw contact staan met de politieke krin gen in het Vaticaan, zijn geneigd een zekere parallel te zien tusschen de jong ste sociale praktijk van de kerk en de grootste prestaties van het nationaal- socialisme en het fascisme op sociaal ge bied, prestaties, die volgens de meening in deze kringen, niets anders zijn dan de tenuitvoerlegging van datgene, dat onder het socialisme verwezenlijkt kon worden om zonder noodlottige verwoestende schokken een nieuwe maatschappij op te bouwen." De koning van Engeland als peter. - Koning George VI zal peter zijn van den zoon van kroonprins Paul van Griekenland, die den naam Constantijn zal krijgen. De ambtenaren in Frankrijk. - Krach tens een Fransche regeeringsverordening kunnen voortaan bij de administratie slechts Franschen aangesteld worden, wier vader reeds de Fransche nationaliteit bezat. Er is een tijdelijke overeenkomst met Japan gesloten. Churchill heeft in het Lagerhuis de vol gende verklaring afgelegd: „Op 24 Juni verzocht de Japansche regee ring de Engelsche regeering schikkingen r.e treffen voor het staken van het vervoer van oorlogsmateriaal en bepaalde andere goe deren naar China via Birma; een dergelijk verzoek volgde, voor Hongkong. Thans is de volgende overeenkomst gesloten: „Sedert Januari 1939 was de uitvoer van wapens en munitie uit Hongkong verboden. In feite is geen oorlogsmateriaal van de soort, waaraan de Japansche regeering be- teekenis hecht, uitgevoerd. De regeering van Birma is bereid voor een periode van drie maanden den doorvoer van wapens en muni tie te staken. De voor het vervoer via Birma verboden artikelen en goederen zijn ook voor Hongkong verboden". In het verdere verloop merkte Churchill op, dat de Engelsche regeering de verschil lende door Groot-Britannië aangegane ver plichtingen, voornamelijk die tegenover de Chineesche regeering en tegenover de hier bij betrokken Britsthe souvereine gebieden, niet heeft verwaarloosd. De Engelsche regee ring heeft daarbij ook rekening moeten houden met de tegenwoordige positie van de wereld en heeft zich niet kunnen ontvein zen, dat Engeland zich gewikkeld ziet in een strijd op leven en dood. Engeland heeft zich in zijn politiek tegenover het Verre Oosten voornamelijk laten leiden door den wensch, voor China een vrije en onafhankelijke toe komst gewaarborgd te zien en daarbij ook den wensch uitgedrukt, de betrekkingen met Japan te verbeteren. Om dit doel te bereiken, aldus ging Chur chill verder, zijn twee dingen van groot be lang, n.l. Öe tijd en een verminderen van de bestaande spanning. „Wat wij gedaan heb ben, is derhalve het sluiten van een tijde lijke regeling, in de hoop, dat de hierdoor gewonnen tijd tot een rechtvaardige en dra gelijke oplossing voor de beide belangheb benden zal leiden, een regeling, die door beiden, naar wij hopen, vrijwillig zal worden aangenomen." Engeland wenscht, dat het bestaan en de ongeschondenheid van China behouden blijft en is bereid met de Chineesche regeering na het sluiten van een vrede te onderhande len over het teruggeven der concessies en een herziening der verdragen op grondslag van wederkeerigheid en rechtsgelijkheid. Engeland wil echter tevens, dat Japan tot een toestand van welvaart komt, die zijn be volking welstand en economische veiligheid waarborgt. „Wij zijn bereid tot medewer king en steun, opdat beide landen hun doel bereiken. Maar het moet duidelijk zijn, dat, wil dit doel bereikt worden, dit door vreed zame en vergevingsgezinde regelingen moet geschieden en piet met oorlogsdreigementen. De indruk van Churchill's rede is! Japan. Op een vraag betreffende Japans indruk van de door Churchill in het Lagerhuis af gelegde verklaring, heeft de woordvoerder van 'het departement van buitenlandsche zaken verklaard, dat deze toespraak belang wekkend was in zoo verre zij de bedoelin gen van Groot-Britannië ten aanzien van China en Japan ophelderde. Geen enkele vreemde mogendheid echter heeft zich tot Japan gewend met betrekking tot vredesstappen, al heeft de gouverneur der Maleische staten, Jones, een radiorede van andere strekking uitgesproken. Wanneer in feite stappen gedaan zouden worden bij Japan, zoo voegde de woord voerder hieraan toe, zouden de voorstellen bezien worden naar hun verdiensten in het licht van de heerschende omstandigheden. Op een vraag betreffende de Japansche voorwaarden zeide de woordvoerder, dat het thans niet het geschikte oogenblik is om daarover te spreken. Japan stelt geen belang in de Amerikaan- sche presidentsverkiezingen. De belangstel- lnig van Japan is echter gericht op d'e bui tenlandsche politiek der Vereenigde Staten, aldus de woordvoerder, in het bijzonder voor zoo ver deze betrekking heeft op het Verre Oosten. Spr. hoopte, dat deze politiek op een redelijke basis zou worden geplaatst. Japan heeft de hoop gehad op een verbete ring der betrekkingen met de Vereenigde Staten door al zijn kaarten op tafel te leg gen. In het afgeloopen halve jaaar heeft Ja pan gewacht op een duidelijk antwoord van de Vereenigde Staten. Zelfs nu. Echter, aldus de woordvoerder, moet gezegd worden, dat het nooit te laat is. Men is er niet algemeen verheugd over. DE FRANSCHE KOOPVAARDIJ SCHEPEN IN ENGELANI Het Britsche ministerie voor de koop vaardij deelt mede, dat alle Fransche koopvaardijschepen in de havens van het Britsche rijk, krachtens de bepalingen van het ve> dedigingsreglement, in beslag worden genomen. President Roosevelt heeft in een telegram aan senator Byrnes, den voorzitter van het democratische partijcongres, verklaard, dat hij formeel in kennis was gesteld met zijn benoeming tot candidaat voor het president schap. Verwijzende naar zijn voor Donder dagavond aangekondigde radiotoespraak tot de deelnemers aan het partijcongres, ver klaarde Roosevelt verder, dat hij „onder normale omstandigheden" persoonlijk zou zijn gekomen. In deze ernstige dagen ech ter mag hij zich in het belang van het volk niet te ver verwijderen van zijn arbeids terrein. De candidaat voor het vice- presidentschap. De minister van landbouw, Henry Wal lace, is door het democratische partijcon gres met 665 van de 1095 stemmen benoemd tot candidaat voor het vice-presidentschap. Naar verluidt had Roosevelt als voorwaar de voof de aanvaarding van zijn derde can- didatuur den eisch gesteld, dat Wallace candidaat zou worden 'voor het vice-presi dentschap. De democratische senator Burka heeft gister aangekondigd, dat hij uit de demo cratische partij treedt en den republikein- schen candidaat voor het presidentschap, Willkie. zal ondersteunen. In een brief aan Willkie verklaarde Burka, dat ook talrijke andere democraten uit protest tegen het aanvaarden van een derden ambtstermijn wat zij een inbreuk op de traditie achten, vóór Willkie zullen stemmen. De meeningen zeer verdeeld. In het middelpunt van de belangstelling der New Yorksche pers staat de aanwijzing van Roosevelt tot candidaat voor het pre sidentschap voor de democratische partij. De reactie van de bladen is verdeeld. Ter wijl de „New York Daily News" zonder voorbehoud applaudisseert, doen andere bladen, zooals de „Dailly Mirror" en de „New York Herald Tribune", een zeer kri tisch geluid hooren. Ook de in partij-politiek opzich onafhan^ kelijke „New York Times" komt rond uit voor haar teleurstelling over de verkiezing van Roosevelt tot candidaat voor een der den termijn. Het blad verwijt Roosevelt ge broken te hebben met de Amerkaansche traditie. Het is duidelijk, dat Roosevelt een derde ambtsperiode heeft gewild, ómdat hij overtuigd is van zijn „onmisbaarheid". De „New York Herald Tribune" verklaart dat de democratische partijdag de Ameri- kaansche overlevering met de voeten heeft getreden en een dictatuut uitoefent, zooals men die in de politieke geschiedenis van de Vereenigde Staten nog nimmer heeft aan schouwd. Machtshonger heeft Roosevelt be wogen door ntriges achter de schermen elke concurrentie onmogelijk te maken. De democratische gedelegeerden te Chicago hebben een bevel van het Witte Huis voor gelegd gekregen en hun eenige taak was dat te ratificeeren. Met een verkiezing naar vrije democratische begrippen heeft dat alles niets uit te staan. De „Daily Mirror" noemt den partijdag het meest beschamen de schouwspel der Amerikaansche partij politiek". Scherpe critiek. Het D. N. B. meldt nog uit Washington: Alle ooggetuigen oefenen scherpe critiek uit op de methoden, waarmede men de „met algemeene stemmen" tot stand geko men benoeming van Roosevelt tot candidaat voor het presidentschap heeft verkregen. De hoofdredacteur van de Washington Ti mes Herald, Waldrop, schrijft: „De volksmenigte heeft zich meester ge maakt van den democratischen partijdag. De door de burgemeester geënsceneerde „geestdrift" had duizenden zwervers zon der toegangskaart aangelokt. Zoo waren de onmachtige gedelegeerden gedwongen bui ten het program om te gaan en terstond vóór de candidatuur van Roosevelt te stem men". Andere getuigen laten het licht val len op het krachtige verzet, dat losgekomen is vóór de stemming tegen een derde can didatuur van Roosevelt. De Washington Post geeft uitdrukking aan zijn voldoening over het feit, dat Huil de candidatuur van Roosevelt is blijven afwijzen. Het groote orgaan erkent, dat de tactiek van Roose velt handig kan worden genoemd. Weinigen echter vinden haar bewonderenswaardig. Door zijn schaakzetten heeft Roosevelt de benoeming van andere candidaten onmoge lijk gemaakt. De uitslag van den dag stelt hem geenszins in het licht als den besten dienaar van het volk, maar wel als den ge- slepenste in den strijd tegen de oppositie. Deze karaktertrek zou het beste argument vormen tegen een wederom voor vier jaar toevertrouwen van het presidentschap aan Roosevelt. Artikel 9 van de Deviezenverordening legt, zooals bekend is, aan de bezitters van goud, buitenlandsche betaalmiddelen en buitenlandsche geldswaardige papieren de verplichting op daarvan aangifte te doen en deze waarden op verlangen te verkoopen en over te dragen aan De Nederlandsche Bank. De vraag is gesteld of op het oogenblik ook reeds de verplichting tot verkoop en over dracht bestaat. Dit is echter niet het geval, zoodat men met aangifte kan volstaan. Naar het Hbld. verneemt, ligt het echter wel degelijk in de bedoeling om geleidelijk tot aankoop van dit bezit door De Nederlandsche Bank over te gaan. Op beperkte schaal hebben, deze overnemingen ook reeds plaats, doch om te vermijden, dat het aanbod zich te veel opstapelt en er stagnatie ontstaat in den admi nistratieven arbeid, die voor deze overneming noodzakelijk is, is men tot nu toe niet tot een oproep tot verplichte overdracht door particu lieren overgegaan. Het spreekt van zelf, dat het goud, dat in allerlei voïm wordt aangeboden, terdege moet worden onderzocht en dat daarmede veel arbeid gemoeid is. Intusschen is De Nederlandsche Bank thans begonnen om goud op te vragen van de particuliere bank, die boven aan het lijstje staat van de deviezenbanken. Eerst later zal men er toe overgaan om van per sonen, wier namen met bepaalde letters be ginnen overdracht van goud bij De Neder landsche Bank te verlangen, voor zoover dit nog niet bij de deviezenbanken heeft plaats gehad. Er zijn echter ook gevallen, waarin de houders van goud een dringend beroep op De Nederlandsche Bank hebben gedaan om reeds thans het goud, dat zij bezitten te willen overnemen, omdat zij over geldmid delen willen beschikken, en dus anders in liquiditeitsmoeilijkheden zouden komen te verkeeren. In zulke gevallen is de Bank reeds thans bereid om het goud werkelijk over te nemen. Uit het bovenstaande blijkt intusschen wel, aldus schrijft het blad, voldoende, da! het allermnist in de bedoeling ligt om het bij een aangifte van goud te laten, maar dat wel degelijk het particuliere bezit geleidelijk door de Circulatiebank zal worden over genomen. Duitsche troepen op Quessant. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In overzeesche wateren opereerende Duit sche oorlogsschepen hebben nog 30.0QO br. reg.ton scheepsruimte der vijandelijke koop vaardij in den grond geboord. Met vaartuigen der marine zijn Duitsche troepen geland op het voor-. Bretagne lig gende eiland Quessant. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben het exercitieterrein Aldershot, benevens vlieg velden, fabrieken en haveninstallaties in Zuid- en Midden-Engeland aangevallen. Op het vliegveld Tunbridge Wells, in een fabriek te Eastbourne en in de haveninstal laties te Portland werden bijzonder zware branden waargenomen. Op een groote wa penfabriek in Greenock werden verschei dene voltreffers geplaatst. Bij aanvallen op schepen in het Kanaal gelukte het een koopvaardijschip in brand te zetten, benevens een tweede koopvaardij schip en een patrouilleboot met bommen zoo zwaar te beschadigen, dat de bemanningen de schepen moesten verlaten. Gedurende den nacht het Rijn- en Roei"- gebied binnenvliegende vijandelijke toestel len werden door luchtafweer verdreven of verhinderd hun bommen neer te werpen op de beoogde doelen. Eenige lukraak neerge worpen bommen richtten noch persoonlijke, noch materieele schade aan. Een vijandelijk vliegtuig van het type Britsol-Blenheim werd in een luchtgevecht ten Noorden van Cherbourg neergeschoten, een eigen vliegtuig is boven het Kanaal neergestort. DE EVACUATIE VAN KINDEREN IN ENGELAND. In het Engelsche Lagerhuis heeft Chur chill verklaard, waarom de regeering het plan tot evacuatie van kinderen over den Oceaan heeft laten varen. Hij zeide in dit verband, dat een uittocht uit Groot-Bri tannië op groote schaal niet wensche^l is en dat naar zijn meening de militpre situatie zulk een massa-uittocht ook niet noodzakelijk maakt. Het plan is slfechts uitgesteld, doch niet opgegeven. Echter wees Churchill er in dit verband op, dat telkenmale slechts een beperkt aantal kinderen uit het land zou kunnen worde gebracht.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1