DAGBLAD VOOR ALKMAAR EM OMSTREKEN. Rede van Hitier voor den Rijksdag. Een laatste beroep op het verstond. Het Duitsche leger sterker dan ooit. De radiorede van president Roosevelt. *;.V ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 170 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 20 Juli 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Gisternamiddag heeft Adolf Hitler voor den Rijksdag een rede uitge sproken, waarin hij trad in het reeds in het program van de N.S.D.A.P. uitgesproken voornemen, revisie van het dictaat van Versailles te bereiken. Daarbij onderstreepte hij den wensch, dat zulks langs vreedzamen weg zou worden bereikt. Van het begin van den' oorlog in het Westen af, zoo zeide; de Führer, lag een doorbraak van de Maginotli-nie in het voornemen. Eerst, toen zeker was, dat de tegenstanders een inval in het Ruhr-gebied wenschten uit te voeren door Nederland en België, volgde op 10 Mei een tegenaanval over de grenzen van beide staten. Hitier ontwikkelde de beginselen van de uitgevoerde operaties, loofde leiding en troep, om er vervolgens aan te herinneren, dat van het begin af aan twee punten op zijn buitenlandsche programma hadden gestaan. 1. De oprechte vriendschap met Italië. 2. Het streven om betrekkingen van gelijkheid met Engeland te bereiken. De Führer zeide het te betreuren, dat het hem niet gelukt was, om de gewenschte betrekkingen met Engeland te bereiken, voor beide landen zou dit een zegen geweest zijn Des te grooter is de vreugde, dat de vriendschap met Italië wel tot stand is gekomen. Het genie van Mussolini heeft hier groote verdiensten gehad. De Führer wees vervolgens op de voordeelen die het Rijk van de houding van Italië heeft gehad en hij maakte duidelijk, dat Italië's besluit om in den oorlog te gaan, geheel uit vrijen wil is genomen. Na dankbaar heid aan het adres van Italië tot uitdrukking te hebben gebracht, werd vastgesteld, dat de samenwerking tusschen de beide landen, politiek en t militair totaal is. Hitier sprak zijn overtuiging uit, dat de overwinning het onrecht, dat de beide volken hebben ondergaan, zal herstellen. Van groote beteekenis waren Hitler's uiteenzettingen betrekking hebbend op de toekomst. Uit de rede blijkt, dat de Duitsche weermacht na de over winningen sterker is dan ooit te voren, sterker dan op den tienden Mei het geval was. Van den toestand det bevoorrading van leger en volk kan het zelfde gezegd worden. De voeding van het volk is voor den duur van den oorlog verzekerd. De Führer sprak over de hoop, die vijandige staatslieden koesterden nopens een verwijdering tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie, zij maken verkeerde gevolgtrekkingen. Hitier wees daarna nog eens op zijn op 6 October van het vorige jaar aan Engeland en rankrijk gedaan aanbod; hij had toen blijk gegeven van het goede inzicht in de komende gebeurtenissen. Hoewel hij toen wist, hoe de verdere ontwikkeling zou zijn, had hij niets anders gevraagd dan den vrede. De lieden, die bij de wapenindustrie geïnteresseerd waren, wilden anders. Vervolgens kwam Hitier te spreken over hetgeen thans komen gaat. De lieden, die bij de wapenindustrie geinteresseerd zijn, zullen naar Canada gaan, doch het volk blijft in Engeland. Hij bracht naar voren, dat het niet zijn bedoeling was oorlog te voeren, doch een nieuwen socialen staat op te houwen met een hooge cultuur. Hitler wees in dit verband op een rede, welke Churchill onlangs gehouden heeft, waarin deze had gezegd, dat Hitier den oorlog wilde. De Führer zette uiteen wat de gevolgen zullen zijn. Hij zeide dat het Duitsche antwoord namelooze ellende over millioenen menschen zal bren gen. Hierdoor zal een groot wereldrijk vernield worden en het is nimmer zijn doel geweest dit rijk te vernietigen. Doch deze strijd kan slechts tot de volkomen vernietiging van een van de beide strijdenden leiden. Churchill mocht gelooven dat dit Duitschland zou zijn, hij, Hitier wist, dat het Engeland zou zijn. In een nogmaals uitgesproken, laatste beroep op het verstand zeide de Führer met nadruk dat hij geen reden zag waarom de oorlog verder gevoerd zou moeten worden. Het is mogelijk dat Churchill dit laatste beroep aan zich voorbij zal laten gaan, van Duitschen kant is echter in ieder geval deze laatste gelegenheid geboden. HU In zijn rede heeft Hitier o.a. nog opge merkt, dat feiten en offers van dezen strijd m geen verhouding staan tot de beweerde aanleidingen tenzij deze voorwendsels wa ren voor verborgen bedoelingen. De herzie ning van het verdrag van Versailles, wat een natuurlijke noodzaak was, had langs vredelievenden weg kunnen geschieden. Het Geneefsche instituut heeft zich van den beginnen af aan slechts gezien als een garant voor een grondige nakoming van de bepalingen van Versailles en iedere Duit- scher voelde dat, in de gegeven omstandig heden als een brutale aanmatiging. Alle Duitsche eischen tot herziening wa ren een natuurlijke noodzakelijkheid en de ten uitvoerlegging kon jarenlang zonder oorlog plaats vinden, maar niet omdat Duitschland daartoe niet in staat zou zijn geweest, Hitier herinnerde er aan hoe de overeenkomst van München van 29 Septem ber 1938 door de openbare meening in on en en Parijs als een afschuwelijk tee- hen van zwakheid werd veroordeeld, ïuv °°r ide houdinë van onverantwoorde- DihLmlenfnten werd Polen opgehitst edelmn h" weerstaan, ondanks het edelmoedige aanbod van Hitier. »Nog op 2 September kon de strijd ver meden worden. Mussolini stelde voor, alle vijandelijkheden onmiddellijk te staken en tot vreedzame onderhandelingen over te gaan. Ofschoon Duitschland zijn legers ze gevierend zag oprukken, nam Hitier dit voorstel aan. Doch de EngelschFransche oorlogsophitsers hadden oorlog noodig en geen vrede". Uitvoerig besprak Hitier daarna de documentenvondst in Frankrijk, welke authentieke stukken hij van een historische beteekenis noemde. Zij toonen aan hoe het voor de ijskoude politici en militairen alle kleine volken slechts middel tot het doel waren. De documenten geven echter ook een beeld van de geheele dilettantistische me thoden waarop deze politiseerende oorlogs ophitsers den door hen aangestoken brand trachten te beheerschen van, hun militaire democratie, die mede-verantwoordelijk is voor het afschuwelijke lot, dat zij honderd duizenden en millioenen soldaten van hun eigen landen beschoren hebben, van hun harbaarsche gewetenloosheid, waardoor zij in koelen bloede hun volken tot massa evacuatie aandreven, waarvan de militaire gevolgen voor henzelf slechts nadeelig, doch waarvan de algemeen menschelijke gevol gen ontstellend wreed waren. Een waarschuwing. Vervolgens herinnerde Hitier er aan hoe hij op 6 October waarschuwde voor een voortzetting van den oorlog waarvan de ge volgen slechts verwoestend konden zijn, maar de verantwoordelijke élementen in Engeland en Frankrijk hebben in zijn op roep slechts een gevaarlijken aanval op hun oorlogstaak bespeurd. In enkele dagen tijds waren de oorlogsophitsers er in ge slaagd Hitier voor de rest van de wereld als een lafaard voor te stellen. Men heeft om oorlog geschreeuwd en de voortzetting is thans begonnen. liet Duitsche leger was volkomen gereed méar het slechte weer in den laten herfst en den winter noopte tot uitstel der militairen operaties. De toest: nd in het Noorden. In den loop van Maart trachtten de Brit ten en Franschen zich in het Russisch Finsch conflict te mengen om een basis te krijgen voor het uitbreiden van den oorlog naar de Oostzee en kwamen er plannen naar voren den Balkan en Klein Azië in brand te steken om den toevoer van petro leum naar Duitschland te beletten, öf het Zweedsche ijzererts in handen te krijgen. Na den FinschRussische vrede besloot men de belangrijkste punten van Noorwe gen te bezetten en Zweden binnen te ruk ken. Hitier herinnerde vervolgens aan het Altmark-incident waaruit bleek, dat Noor wegen niet bereid was zijn neutraliteit te handhaven. Thans weet men in Duitschland, dat de eerste berichten over het uitloopen der Duitsche vloot in Engeland binnen kwamen toen de Britsche afdeelingen voor de Engelsche actie in Noorwegen reeds werden ingescheept. Een aanval op de Duitsche vloot mislukte en de Duitsche voorhoede-afdeelingen wa ren op 7 April in een gebied dat zich van Oslo tot Narvik uitstrekten. Hitier besprak vervolgens uitvoerig wat de drie Duitsche weermachten in den sec tor in Noorwegen gepresteerd hebben en zeide, dat de naam Narvik in de geschiede nis voor alle tijden een heerlijke getuigenis zal zijn van den geest der weermacht van het nationaal-socialistische Groot-Duitsche Rijk. De veldtocht in het Westen. De Führer wees er op, dat Duitschland tegenover Nederland en België slechts de noodige beveiligingstroepen had opgesteld, terwijl in dezen sector een duidelijke op hooping van Fransche formaties, in het bij zonder van bijna alle gepantserde en gemo toriseerde divisies, plaats vond. „Beslissend echter", aldus vervolgde de Führer, „was de volgende constateering: Terwijl bij een loyale interpretatie der Bel gischNederlandsche neutraliteit beide landen gedwóngen zouden zijn geweest, juist met het oog op de concentratie van de sterkste Engelsch-Fransche strijdkrachten aan hun grenzen, ook hunnerzijds het oog in de eerste plaats op het Westen gevestigd te houden, begonnen zij daar in gelijke ma te steeds meer hun troepen te verzwakken om de grenzen tegenover Duitschland te be zetten. Ook de berichten over besprekingen tusschen de generale staven wierpen een eigenaardig licht op de BelgischNeder landsche neutraliteit. Ik behoef er niet op te wijzen, dat dez*> besprekingen, wanneer zij werkelijk neu traal geweest zouden zijn, met beide par tijen hadden moeten worden gevoerda Ove rigens vermeerderden de aanwijzigingen voor een optreden der Fransch-Engelsche troepen door Holland en België tegen het Duitsche industriegebied zich zoozeer, dat men ook aan onzen kant deze bedreiging als een zeer ernstig gevaar in het oog moest houden. De geheele Duitsche opmarsch on derging dienovereenkomstig de noodige wijzigingen. De nauwkeurige waarnemingen, die over al gedaan waren, gaven langzamerhand de zekerheid, dat van begin Mei af, elk oogen- blik een EngelschFransche aanval ver wacht kon worden. Op 6 en 7 Mei nam de vrees toe, dat van oogenblik tot oogenblik een binnenrukken der zoogenaamde geal lieerden in Nederland en België tegemoet moest worden gezien. Op 8 Mei, aldus Hit- Ier, gaf ik daar om bevel voor den onver- wijlden aanval op 10 Mei, des ochtends te 5.35 uur. In afwijking van het planVan Schlief- fen van 1914 verplaatste Hitier het zwaarte punt der operaties op den linkervleugel van het doorbraakfront maar met schijnbare handhaving van het omgekeerde plan en deze misleiding is gelukt. Blijkbaar had het opperbevel der geal lieerde legers besloten zoo spoedig moge lijk België binnen te rukken. Een stoot in den rechtervleugel der Fransch,—Engelsch gemotoriseerde troepen zou leiden tot een volledige vernietiging en ontbinding, waar schijnlijk tot insluiting dier troepen. Als 2de operatie had Hitier de beheersching van de Seine tot Le Havre aangegeven, als mede het verwerven van een basis aan Somme en Aisne voor den derden aanval, die met zeer sterke strijdkrachten over de hoogvlakte van Langres tot de Zwitsersche grens moest leiden. Het bereiken van de kust ten Zuiden van Bordeaux was als slot der operatie vastgesteld. Volgens dit plan en in deze volgorde heb ben de operaties zich ook voltrokken. Het gelukken van deze geweldige reeks van veldslagen is in de eerste plaats aan den Duitschen soldaat zelf te danken. De legergroepen. Het Westelijk leger was onder de bevelen van de kolonels-generaals Ritter von Leeb, von Rundstedt en von Bock verdeeld in drie legergroepen. De legergroep van generaal Ritter von Leeb had in de eerste plaats tot taak, den linkervleugel van het Duitschi» Westelijke front, van de Zwitsersche grens af tot den Moezel, zoo krachtig mogelijk te verdedigen. Het was de bedoeling, dat pas in een later stadium der operaties ook dit front met twee legers onder bevel van ko lonel-generaal von Witzleben en generaal Dollman actief in den vernietigingslag zou ingrijpen. Op 10 Mei om 5.35 in den ochtend, waren de beide legergroepen van de kolo nels-generaal von Rundstedt en von Bock gereed voor den aanval. Zij hadden tot taak, op het geheele front van de Moezel tot aan de Noordzee door de vijandelijke grensstellingen heen te breken, Nederland te bezetten, naar Antwerpen en de Dijle-stelling door te dringen, Luik te nemen, voor alles echter met de geconcen treerde aanvalskrachten van den linker vleugel de Maas te bereiken, den overgang tusschen Namen en Carignam met het volle gewicht van pantser- en motordivisies bij Sedan te forceeren en in het verdere ver loop deze operaties tot aan de zee door te stooten. Aan de Zuidelijke legergroep-Rundstedt was bovendien de belangrijke taak opge dragen, in het verloop van de doorbraak de beoogde afscherming van den linker vleugel volgens de planen te verzekeren, om een herhaling van het wonder van de Marne van 1914 bij voorbaat uit te sluiten. Naar Aisne en Seine. De voortzetting van de operaties in de algemeene richting van Aisne en Seine had niet ten doel in de eerste plaats Parijs te veroveren, doch de uitgangsstelling te scheppen, resp. te beveiligen voor de door braak naar de Zwitsersche grens. Ook deze geweldige aanvalsoperatie verliep, dank zij de voortreffelijke leiding van alle graden, geheel volgens plan. De intusschen tot stand gekomen wisse ling in het opperbevel van het Fransche leger moest dit nieuwe weerstandskracht schenken en aan den ongelukkig begonnen strijd de door de geallieerden verlangde wending geven. Inderdaad gelukte het, de nieuwe aan- valshandelingen van de Duitsche legers op vele plaatsen pas na de overwinning van den krachtigsten tegenstand op gang te brengen. Parijs viel. Het breken van den vijandelijken tegen stand aan de Aisne maakte de doorbraak tot aan de Zwitsersche grens mogelijk. In een geweldige omsingeling stormden de legers voort achter den rug van de Maginot- linie, die op haar beurt zelf doorbroken werd. Deze operaties werden bekroond door den thans algemeen beginnende'n opmarsch van alle Duitsche legers door het naar voren schuiven van een linkervleugel langs de Rhöne in de richting van Marseille en van een rechtervleugel over de Loire in de rich ting van Bordeaux en de Spaansche grens. Toen maarschalk Pétain het neerleggen van de Fransche wapens aanbood, heeft hij niet één hem nog overgebleven wapen ter zijde gelegd, doch een einde gemaakt aan een voor het oog van iederen soldaat totaal on houdbare situatie. Alleen het bloedige dilet tantisme van den heer Churchill kan dit of niet begrijpen of tegen beter weten in loo chenen. Na ook de legerleiders in deze tweede, derde en laatste phasen van den oorlog te hebben gehuldigd, vervolgde Hitier: „In dezen strijd heeft het Duitsche voet volk wederom bewezen wat het altijd was: de beste infanterie der wereld. Met haar hebben alle wapens van het leger 'gewed ijverd. Zonder de dapperheid van het leger zouden nimmer de behaalde successen be reikt zijn. Zonder het heldhaftige optreden van het luchtwapen zou alle dapperheid van het leger slechts vergeefsch zijn ge weest. Leger en luchtwapen zijn beide den hoogsten lof waardig". Hierna maakte de Führer melding van het optreden van het luchtwapen onder het persoonlijke opperbevel van den generaal- veldmaarschalk Göring en noemde de na men op van verdienstelijke leiders met in begrip van die der luchtdoelartillerie. Göring Rijksmaarschalk. Generaal Göring werd benoemd tot Rijks maarschalk van het Groot Duitsche Rijk en begiftigd met het grootkruis van het IJze ren kruis. Bevorderingen. Voor verdiensten der overwinning van de Duitsche wapens in den strijd voor de vrij heid en de toekomst van het Groot-Duitsche rijk werden verder, naar de Führer mede deelde, bevorderd: Totgeneraal-veldmaars chalk: schalk: De opperbevelhebber van het leger, von Brauchitsch, de opperbevelhebber van de legergroep a, von Rundstedt, de opperbevel hebber van de legergroep c, Ritter von Leeb, de opperbevelhebber van de leger groep b, von Bock, de opperbevelhebber van het twaalfed leger, List, de opperbevelheb ber van het vierde leger, von Kluge, de opperbevelhebber van het eerste leger, von Witzleben en de opperbevelhebber van het zesde leger, von Reichenau. Voorts werd een aantal legerleiders o.a. de chef van den generalen staf van het leger Halder en de militaire bevelhebber in Noorwegen von Falkenhorst tot kolonel- generaal bevorderd; tot generaal der infan terie, luit.-gen. Dietl, de commandeerende generaal van het corps bergtroepen in Noorwegen; voorts tot generaal-veldmaar- schalk kol.-gen. Milch, de generaal der vliegers Sperrle en de generaal der vliegers Kesselring, tot generaal der vliegers o.a. gen.-majoor Freiherr von Riehthofen. In zijn opperbevel der weermacht bevorderde de Füher kol.-gen. Keitel tot generaal-veld- maarschalk en gen.-majoor Jodl tot gene raal der artillerie. In het laatste deel van zijn radiorede ver klaarde Roosevelt, dat hij zich aan zijn plicht om Amerika te dienen even weinig zal ont trekken als millioenen burgers, die reeds voor de defensie van de Vereenigde Staten ingeschakeld zijn of nog opgeroepen worden. Deze plicht is des te dringender, daar „ge wapende agressie" op het oogenblik de wereld beheerscht en ook het sociale en regeeringssysteem der Vereenigde Staten bedreigt. De sociale vooruitgang, die in de laatste zeven jaar in Amerika is bereikt, wordt „ernstig in gevaar gebracht" door de ge beurtenissen in andere werelddeelen. In Europa worden talrijke naties, aldus Roose velt, door dictatuur of door een „gewapende invasie" gedwongen nieuwe en z.g. tot betere prestaties in staat zijnde regeerings- vormen in te voeren. Hieraan knoopte de president nog verdere beleedigende opmer kingen tegen het autoritaire regime vast. Aan het slot van zijn radiorede verklaarde Roosevelt, dat hij bleef sympathiseeren met de vrije volken, die weerstand boden .aan aanvallen. Hij gevoelde geen spijt over'zijn hardnekkige pogingen om de Vereenigde Staten wakker te schudden tot inzicht van het „dreigende gevaar" Hij heeft deze poli tiek gevoerd ondanks de naar een com promis strevende elementen der „vijfde colonne", die hem daarom beticht hadden van oorlogsophitsing. De president verze kerde, dat hij alles wilde doen voor het be houd van deze buitenlandsche politiek. Na tuurlijk kan het bevel om verder dienst te doen alleen uitgaan van het volk der Ver eenigde Staten. Wanneer dit bevel hem mocht worden gegeven, zou hij naar zijn beste vermogen en met inzet van al zijn krachten de activiteit der laatste zeven jaar voortzetten. De toestand in de wereld dwingt hem in Washington te blijven en af te zien van een verkiezingscampagne. Hij zal echter het Amerikaansche volk door mededeelingen en radioredevoeringen op de hoogte houden. Roosevelt besloot met het publiek aan te manen te besluiten voor de verdediging van alle „heilige" waarden. De vrijheid kan alleen door offervaardigheid worden ver zekerd.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1