Wie? Door de branding naar een nieuwe toekomst. heerhugowaard zuidscharwoude warmenhuizen noordscharwoude st. pancras [broek op langendijk HEILOO Dr. Schiefter's Stofwisselingzout. Distributienieuws. EERSTE BLAD. 2 i iri Alkmaar, Zaterdag. M.U.L.O.-EXAMEN. Het diploma A werd gister behaald door: E. Koster, N. Nool en C. Langereis te Alk maar, C. van Foreest te Heiloo, Gr Geert- sema te Hippolytushoef, A. Boers t^ Hoorn, P. de Vries, J. Niesthoven, E. Bels, K. de Jong, A. Bakker, A. Bak, M. van Essen en C. Engeltjes te Den Helder, A Smit en J. Smit te Hoogkarspel, W. Blom te Oterleelc, L. de Leij te Oudorp, S. Heerdt te Medem- blik, C. van Marion te Middenmeer, T. Dekker te Purmerland, A. Hendriks en N. Kool te Beemster, J. de Jong te Purmerend, P Bierdrager te Den lip en A. Twisker te Zuidscharwoude. Afgewezen Werden twee candidaten. RIJKSKWEEKSCHOOL TE ALKMAAR. Bevorderd van klasse I naar klasse II de volgende leerlingen: Antje Bol, Miep Broersma en Rie Dekker te Barsinger- horn; Dina Christiaanse, Willy Faber, Nel Kiljan, Ans Knaap, Rie van 't Laar, To Schut en Ben Verhoeve te Alkmaar; Jan- neke Daalder te Schoorl; Jeanne Gra- bowsky te Hoorn; Elly Hoekstra te Blok ker; Gré Potgieser te De Rijp en Nel Zwaag te Heiloo. Niet bevorderd drie leerlingen. Van klasse II naar klasse III zijn be vorderd: Nel Broekhuijzen te Heiloo; An neke Grabowsky en Ko Verhoogt te Hoorn; Nel Rem en Jan van Tw.uiver te Alkmaar; Simon Bosma te Haringhuizen en Ger Donia te Warmenhuizen. Niet bevorderd vijf leerlingen. VERDUISTERINGSTIJDEN. Men is verplicht te verduisteren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond van 21.51 tot 5.38; Zondagavond van 21.49 tot 5.44. Rijwielen, motorrijwielen en andere voer tuigen moeten gedurende dezen tijd licht op hebben, verduisterd volgens de onlangs gepubliceerde uniforme regeling. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 21 Juli is de apotheek van Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11, geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn - gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. VERBETERING. De heer J. A. Oberg,. wonende Bisschop Bottemannestraat 43, die gister onder ingekomen personen werd opgenomen als r.k., verzoekt ons mede te deelen, dat hij geen lid is van eenige kerkelijke gemeen schap. GESLAAGD. De heer E. G. Oostinga, vroeger alhier, thans te Terschelling, is geslaagd voor het eindexamen aan de zeevaartschool aldaar met getuigschrift A.S. MISLUKTE AARDBEIENTEELT. Hoewel de stand van de aardbeien veel beloofde, is de opbrengst tegengevallen. Men wijt die aan den strengen winter, waar door de wortels geen kracht genoeg hadden om de vrucht te voeden. Waarschijnlijk heeft ook de regen, gepaard gaande met koude, welke tijdens het afrijpen plaats had, hieraan schuld. In Heiloo is de teelt een mislukking ge worden en de opbrengst in nog beduidend lager dan het vorig jaar, verklaarde ons de veilingmeester. De opbrengst, voorzoover per kilogram geveild, was pl.m. 240.000 kg met een gemiddelden prijs van plm. f 19.50 per 100 kg. CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDERHERSTELLINGS- EN VACANTIEKOLONIES. De verpleging weer aardig op gang. Woensdag en Donderdag j.l. belegde het bestuur van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies resp. in Hoorn en in Alkmaar een tweetal pro vinciale vergaderingen, waarin met de af- deelingen in deze provincie benoorden het IJ van gedachten gewisseld werd over de moei lijkheden, die het werk der uitzending van zwakke kinderen onder de huidige omstan digheden ondervindt. Talrijke afdeelingsbesturen hadden aan de uitnoodiging gevolg gegeven. Wat in den loop der besprekingen Dij zonder opviel, was, dat de bezwaren welhaast in iedere afdeeling verschillend zijn. Zijn de ouders in de eene afdeeling wel eens bang hun kinderen van huis te laten gaan, in de andere afdeeling heeft men niet de minste moeite en vindt de uitzending rustig voortgang. Een gelukkige omstandigheid is het, dat de huizen van het Centraal Genootschap zoo goed als alle gunstig zijn gelegen; dit geldt zoowel voor de bosch- als voor de zeehuizen en waar verder door bestuur, directrices en dagelijksche leiding al het mogelijke wordt gedaan om de veiligheid der kinderen zoo goed mogelijk te waarborgen, mag in het algemeen gezegd worden, dat de kinderen in de koloniehuizen zeker niet minder veilig zijn dan thuis. De verantwoordelijkheid, die men bij het uitzenden van kinderen op zich neemt, is thans uiteraard grooter dan in normale om standigheden, doch de aansprakelijkheid moet gezamenlijk gedragen worden. Daarom moet bij de ouders, als deze hun kinderen liever thuis houden, niet te sterk worden aangedrongen toch tot uitzending over te gaan. Het is dan vaak beter, te wachten tot de ouders zich, ter wille van hun kind, met de gedachte van de uitzending naar een her stellingsoord hebben verzoend. Het is in elk geval verheugend, dat de verpleging ondanks alles op nog behoorlijke schaal kan -worden voortgezet. Van de elf tehuizen zijn er acht geheel of gedeeltelijk met kinderen bevolkt en tot ver in het na jaar zijn voor verschillende groepen alweer plaatsen besproken. De algemeene conclusie, die men uit deze beide eerste besprekingen zou kunnen trek ken is, dat zeker niet gesproken kan worden van een terughoudendheid, die over de ge- heele linie merkbaar is. Veel meer blijkt, dat men in iedere ge meente, ongeacht de ligging, zijn eigen kijk op dé zaak heeft en daarnaar te werk gaat. Aan het einde der besprekingen, die ze ker niet nagelaten zullen hebben in vele opzichten verhelderend te werken,, wekte de voorzitter de afgevaardigden op om toch vooral de propaganda voor het werk te blijven voeren. De financiën mogen niet op drogen! Dit geldt in het bijzonder voor de afdee- lingen, die het werk even hebben stilge legd. Laat dit niet beteekenen, dat de acti viteit en de paraatheid verschrompelen. De behoefte aan uitzending wordt niet minder, maar stijgt met den dag. Spreker hoopte van harte, dat men aan de inzameling der gelden krachtig zal blijven werken, opdat straks aan alle aanvragen onverminderd zal kunnen worden voldaan. Ook verdient het aanbeveling om, zoo de uitzending in bepaalde afdeelingen werd opgeschort, even na te gaan, welke kinderen naar het oordeel der doktoren een verpleging het eerst noodig hebben. Om met het uitzenden van deze kinderen niet te wachten tot later misschien dieper ingrijpen noodig is, zou hiervoor opneming in de B-verpleging af zonderlijk overwogen kunnen worden. Het werk van het Centraal Genootschap is in hoofdzaak preventief bedoeld en men mag dus niet uitstellen tot het te laat is. THE ALKMAAR DANCING SOCIETY Het heeft geen nut om voor struisvogel te spelen, den kop in het zand te steken en te denken: nu zie ik niet, dat er iets veran derd is, dus is er ook niets veranderd. Wij leven wel degelijk onder geheel an dere omstandigheden dan vroeger omdat wij nu eenmaal veroverd en bezet gebied zijn geworden. Daarmede heeft ieder onzer thans reke ning te houden en wij hebben ons in deze omstandigheden drie vragen te stellen. De eerste daarvan is: wat is er in ons land veranderd? De tweede is: hoe zijn de omstandigheden waaronder wij thans leven? De derde: wat zal er in het belang van volk en staat in de naaste toekomst moeten gebeuren? Het antwoord op de eerste vraag is niet moeilijk. Onze regeering is naar het buitenland vertrokken, het contact van die regeering met het volk is volkomen verbroken en het heeft dus geen enkel practisch nut daaraan verder eenige aandacht te schenken. Er is meer dat verdwenen is en dat, zoo het al niet ontbonden is, weinig kans maakt ooit weer op den voorgrond te treden. Dat is onze staalkaart van politieke par tijen, die haar afspiegeling vond in onze vertegenwoordigende lichamen. Dat is de zucht om ons volk in meer dan vijftig groe pen en groepjes te verdeelen, die allemaal weer anders gekleurd en getint waren, die er elk een eigen programma op nahielden en de arbeidskracht van ons volk door on derlinge oneenigheid en onderlinge bestrij ding hopeloos verzwakt hebben. Ook daaraan zal een einde komen en wij kunnen niet zeggen, dat wij er een oogen- blik om zullen rouwen. Wij hebben in deze courant het politiek programma van geen enkele partij als het eenige juiste en ware op den voorgrond geschoven. Er mogen in politieke partijpro gramma's veel goede en wenschelijke din gen staan, het feit, dat ons volk in zijn op vattingen over den koers, welken ons staats- scheepje moest varen, hopeloos verdeeld was, heeft een doeltreffende samenwerking jarenlang ondermijnd en onmogelijk ge maakt. Een belangrijk gevolg van deze ontbin dende factoren is de groote werkloosheid geweest, welke Rijk en gemeenten de laatste jaren aan den rand van den financieelen afgrond gebracht hebben. Het verbod van vaak nuttigen arbeid, het stelsel van ge dwongen niets-doen om voor levensonder houd in aanmerking te kunnen komen, is funest gebleken. Het heeft in breeden kring tot ontevredenheid en arbeidsschuwheid ge leid en anderzijds tot verontwaardiging over een stelsel, dat men ohder zwaren finan cieelen druk moest bekostigen en dat in zijn wonderlijke inconsequenties niemand kon bevredigen. Te vaak hebben wij gewezen op gevallen, dat menschen, die zelfstandig werken kon den en werken wilden tevergeefs trachtten zich aan den greep der gedwongen werk loosheid te ontworstelen en op de vreemde opvattingen, dat men b.v. niets kreeg als men ging sneeuwruimen, maar wel als men het anderen liet doen en er zelf naar ging kijken. Vraagt men ons nu, wat er in ons land veranderd is, dan is dat voornamelijk, dat wij allen begrijpen, dat dergelijke toéstan- den wat er ook met land en ons volk moge gebeuren niet meer mogen terug- keeren. De omstandigheden waaronder wij leven en daarmede komen wij tot de behande ling van de tweede vraag zijn geheel an ders dan vroeger. Wij moeten begrijpen, dat de nieuwe richtlijnen der Europeesche politiek even min onopgemerkt kunnen blijven als eer tijds de leuzen der Fransche revolutie. Met volkomen erkenning van het feit, dat er sinds 10 Mei in ons land het een en ander gebeurd is en dat ons schip van staat in een sterken stroom van nieuwe inzichten en ge dachten is gekomen, staan wij thans voor het feit, dat wij onze positie opnieuw moeten verkennen. En dan moeten wij dankbaar constatee- ren, dat wij de vrijheid, waarop wij, Neder landers, zoo prat gaan, voor een zeer be langrijk deel mochten behouden. Natuurlijk dienen wij in deze omstandig heden geen oogenblik te vergeten, dat wij, als een overwonnen volk, hebben af te wachten wat er over ons zal worden be slist, dat wij ons zoolang Duitschland nog oorlog voert aan beperkende bepa lingen hebben te onderwerpen en dat wij het gezag moeten erkennen van degenen, die van de Duitsche overheid daarvoor de bevoegdheid hebben gekregen. Men zal daarnaast evenwel met voldoe ning kunnen constateeren, dat van een min of meer gewelddadige vervorming naar het politieke systeem van den overwinnaar geen sprake is. Zij, die verwachtten, dat wij onmiddellijk gelijkgeschakeld en aangekoppeld zouden worden, hebben zich ten eenenmale vergist. De Duitsche bezettingstroepen gedragen zich uiterst correct en vragen niet anders dan een gelijke behandeling, de niet-mili- taire autoriteiten wier invloed op den dagelijkschen gang van zalfen voor ons van veel grooter beteekenis is hebben van zelfsprekend alle maatregelen genomen welke voor een vlot verloop van onze staatshuishouding noodzakelijk zijn, maar zij hebben daarnaast ons volk een zeer groote mate van vrijheid en zelfbeschikking gelaten. De Rijkscommissaris, Rijksminister Dr. Seyss-Inquart heeft het bij zijn- installatie rede reeds gezegd, dat Duitschland geens zins de bedoeling heeft ons land zijn poli tieke inzichten op te dringen en dat tee- kende van het begin af aan de groote vrijheid, welke wij, bij alle gebondenheid, voor ons volk mochten behouden. Elk volk heeft zijn eigen aard, zijn eigen historie en zijn eigen daarin wortelende in zichten en overtuigingen en al is het van zelfsprekend, dat ons staatsscheepje niet tegen den stroom zal mogen invaren, men heeft nog zooveel ter eigen keuze gelaten, dat de grootste pessimisten moeten erken nen, dat zij onze toekomst door een te don kere bril hebben bekeken. Nog dezer dagen heeft de Duitsche pers chef in ons land nadrukkelijk meegedeeld, dat de Duitsche autoriteiten onze binnen- landsche politiek zooveel mogelijk vrij zul len laten en geen hindernissen in den weg zullen leggen. En bovendien, dat zij geen voorkeur hebben voor eenigerlei richting daar het hier een Nederlandsch vraagstuk betreft, dat Nederlanders zelf hebben op te lossen. Deze niet genoeg te waardeeren verzeke ring brengt ons tot de beantwoording van de derde vraag, namelijk wat er in het be lang van staat en volk in de naaste toe komst zal moeten gebeuren. Men begrijpe daarbij volkomen onze tegenwoordige positie. Wij mogen, met inachtneming van de algemeene richtlijnen, zelf de mannen naar voren brengen, die wij als onze leiders wil len erkennen en volgen. Men wacht het resultaat daarvan van Duitsche zijde met belangstelling af, maar de groote gebeurtenissen hebben in ons volk een zekere 'verwarring doen ontstaan. Het is bezig zich van den schok te herstellen, maar het heeft te vele groote figuren uit het verleden van hun voetstukken zien vallen cm zich duidelijk bewust te zijn wat daar voor thans, met behoud van onze eigen ge aardheid en karakter, in de plaats zal moe ten komen. Wij wenschen niet de kopstukken van de vroegere partijen weer naar voren te schui ven wanneer wij er niet van overtuigd zijn, dat zij niet alleen opnieuw naar een leider schap streven, maar de teekenen des tijds volkomeh hebben verstaan. Opnieuw komt het onkruid in Hollands tuin welig naar boven, opnieuw verdringen de voormannen van oude groepen elkaar om vooraan te komen in de rij dergenen, die zich als de leiders van een nieuwe natio nale volksgroep aan de Duitsche machtheb bers willen presenteeren. De oude verdeeldheid, het onderling wan trouwen, de altijd botsende inzichten, ko men weer op den voorgrond en men zal van Duitsche zijde wel den indruk moeten krij gen, dat er van een nationale eenheid, van een voor allen aanvaardbaar programma, tot dusverre geen sprake geweest is. De tijd dringt, want wanneer ons volk onmachtig blijft eigen richting te kie zen, dan zal men van Duitsche zijde die keuze doen en dan hebben wij het volko men aan ons zelf te wijten als wij niet de organisatie en niet de leiders krijgen waar mede wij, voor het behoud van zooveel wat ons dierbaar is, het meeste gebaat zijn. Het wordt meer dan tijd, dat er uit de werkelijk groote en onbaatzuchtige figuren, waarvan ons volk er zoovele kent, een com binatie tot stand komt, waaromheen zich alle Nederlanders van goede wille scharen, die aan den opbouw in den nieuwen geest hun beste krachten willen wijden. Wij moeten zoo spoedig mogelijk kunnen bouwen op de fundamenten van ons eigen volkskarakter. Wanneer wij de fouten van het verleden vermijden en de goede dingen van het heden dankbaar accepteeren, zal het Hol land-huis in de rij der nieuwe Europeesche gebouwen tot een architectonisch schoon geheel kunnen worden. meen te zoeke m:n direct dekking in wo ningen of gebouwen. Niemand blijve bui ten. Bij alarmeering van den luchtbescher mingsdienst na bominslag begeeft alleen het personeel van dezen dienst zich naar buiten en naar zijn post. DE MINIMUMPRIJS VROEGE AARDAPPELEN. Ingaande Maandag a.s. zal de minimum prijs van de vroege aardappelen 3.70 per 100 kg zijn. Tot en met heden was deze prijs 4. Programma voor het concert, te geven door „Concordia" te Oostzaan en „Eensge zindheid" te Heiloo (gecombineerd) onder directie van den heer A. Meins, op Zondag 21 Juli 1940 's middags half drie, in het muziekpark te Heiloo: 1. Champion, marsch, S. W. Ord; 2. Moon et Gui, fantasie ballet, de Roeck; 3. Wiener Praterleben, wals, Translateur; 4. Lugdunum, ouverture, Al- lier. Pauze. 5. De Pacificatie van Gent (3 deelen) Bencit: a. De intocht van Alva te Brussel, b. Liefde Tooneel en c. Feest van de pacificatie (volksfeest); 6. La Husarde, gr. valse militaire, Ganne; 7. Firenza, fan tasie-ouverture, Allier; 8. Albatros, marsch, J. v. d. Glas. De toegang is vrij. Eerlijke vindster. De heer A. M. verloor zijn portemonnaie met vrij grooten inhoud. De 12-jarige J. W., die de vindster was, deed onmiddellijk aan gifte. Hierdoor kwam de verliezer weer in het bezit van zijn geld. Benoemd. De heer J. IJtsma, korten tijd geleden als tijdelijk ambtenaar in evacuatie-aan gelegenheden alhier aangesteld, is thans als ambtenaar te Olst (Geld.) benoemd. S. D. A. P. De heer van Elten, oud-raadslid der S. D. A. P., die enkele maanden geleden wegens ernstige ongesteldheid als raads lid ontslag nam, gaat thans weder lang zaam vooruit. We vernemen, dat na het bedanken van den heer Vader voor het raadslidmaat schap ook mevr. VisserFranchot voor den zetel bedankt heeft. Opvolger is thans de heer J. Hiemstra. Tachtig vluchtelingen. Naar wij vernemen, bedraagt het aanta) vluchtelingen, dat in deze gemeente een onderkomen heeft gevonden, ongeveer tachtig. ZWARTE BESSENVEILING. Op de tweede zwarte bessenveiling te Heiloo, welke Donderdagmiddag plaats had, werd circa 4000 kg aangevoerd. Kooper werd de N.V. „De Betuwe" voor 35.50 per 100 kg. VERTROKKEN PERSONEN. V. L. M. Jonker, geen, aannemer, en echt genoote, D.G., van Kennemerstraatweg 96 naar Koedijk. A. J. Smeets, R.K., timmer man, en echtgenoote, van Dahliastraat 22 n. Bussum. W. A. Groenendijk, geen, electr. techn. amt. P. T. T„ en echtgenoote, D.G., van Westerweg 73 naar Zeist. P. Ooijkaas, N.H., zonder beroep, en echtgenoote, geen, van Houtweg 22 naar Heiloo. A. Cnossen, G.K., boerenknecht, van Westdijk 10 naar Bergen. C. Doodeman, R.K., dienstbode, van Egmonderstraat 16 naar Heerhugowaard. J. Jelsma, G.K., agent colporteur, van Nieuwlandersingel 75 naar Schagen. C. Groen, R.K., dienstbode, van Breedstraat 33 naar Tilburg. P. A. Frijters, R.K., zonder beroep, en echtgenoote, van Snaarmanslaan 157 naar Alphen aan den Rijn. P. Kos, geen, dienstbode,, van Langestraat 27 naar Schagen. D. van Moerkerken, N.H., leerl. verpleegster, van Wilhelminalaan 11 naar Zaandam. W. de Blauw, geen, vertegen woordiger, en echtgenoote, R.K., van Metius- gracht 2 naar 's-Gravenhage. verstopping, overmatig vet wil doen verdwijnen en de schadelijke gevolgen, aambeien, rheumatiek, zenuwachtigheid wil voorkomen, die zuivere bloed en Ingewanden met Het resultaat is verrassendl Men bespeurt terstond den grooten dienst aan de ge zondheid; men gevoelt zich vrijer en beter. Flacon t 1.05. Dubbele ftacoi) I 175 btj apotheken en vakdroglslen. „EVERYBODY". Bovengenoemde vereeniging heeft ge dacht iets bijzonders te moeten bieden. Zij heeft een groote film-show-avond georga niseerd met een 7-tal super-jazz-films. In deze films zult u bijv. de fenomenale jam-band van Bobby Hacket en Ina Ray Hutton met haar groot dames swing-orkest kunnen beluisteren en zien. U kunt Helen Forest, voorheen lady-crooner bij Benny Goodman, nu bij Artie Shaw en de buiten- gewoone jazz- en blues-zangeres Nan Wynn beluisteren. Op het tooneel zal u een „elck wat wils" programma geboden worden. Dit zal o.a. bestaan uit Cowboy-songs; Pianosoli; Zang; Levensliedjes; Jazz-songs; Chromatic-mu sic; Jam-session; etc., etc. Zij, die houden van een gezelligen en ontspanning gevenden avond, kunnen wij zeer zeker aanraden dezen avond te bezoe ken. Geen meel of bloem op brood bonnen. De leider van den distributiedienst Alkmaar vestigt er de aandacht van belanghebbenden op, dat onder geen voorwaarde bloem of meel mag worden verkocht op broodbonnen. Op broodbonnen mag uitsluitend brood worden verstrekt en n i et s anders. Bloem en meel kunnen uitsluitend worden betrokken op de voor tarwebloem enz. aangewezen bonnen van het Algemeen Distributiebonboekje, thans dus de bonnen nummers 75 en 90. Ieder wordt met nadruk in zijn eigen belang aangeraden, het vorenstaande stipt na te leven, wijl men zich anders aan een strafrechterlijke ver v o 1- g i n g kan bloot stellen. De leider voornoemd, H. BAKKER. Jkouinciaal Tlieums Geen vervroegde winkelsluiting op Zaterdag. Donderdag hield de Middenstandsver- eeniging „Samenwerking" een algemeene ledenvergadering in het café Slikker. In gekomen was o.a. een mededeeling over bescherming van schuldenaren. Dit betrof de zakenlieden, die door den na 10 Mei ontstanen toestand in moeilijkheden zijn geraakt en niet aan hun verplichtingen kunnen voldoen. Deze worden door de overheid in bescherming genomen, als juistheid blijkt. Naar aanleiding van een schrijven van het hoofdbestuur, waarin werd verzocht om steun voor oorlogsslachtoffers, werd besloten hiervoor een lijst te laten circu- leeren bij de leden. Na breedvoerige bespreking ging de vergadering hier niet accoord met ver vroegde winkelsluiting op Zatrdag, omdat op dit terrein voetangels en klemmen liggen. Besloten werd om een actie voor con tante betaling ter hand te nemen en die zoo mogelijk in samenwerking met de zustervereeniging „de Hanze" in te voeren. Ook hier gasten. In deze gemeente zijn zeventig perso nen ondergebracht, voornamelijk uit Den Helder. Nieuw hoofd luchtbeschermingsdienst. In de plaats van den heer D. Schuite maker is tot hoofd van den luchtbescher mingsdienst aangewezen de heer B. J. Wil mink. Plaatsvervangend hoofd is de heer J. Keizer. Kostelooze fietsplaatjes. Voor de gemeenten Noordscharwoude, Oudkarspel en Heerhugowaard-Noord kun nen kostelooze rijwielbelastingmerken wor den aangevraagd ten huize van den dienst- geleidster der belastingen te N.-Scharwoude Oosterstraat 36, uitsluitend op 27, 29, 30 en 31 Juli en 1 Augustus, telkens van 's avonds 7.30 tot 9.30 uur N.T. Kolfclub Ond. Genoegen. De kolfclub Ond. Genoegen alhier heeft 'haar gehouden vergadering besloten, tegen het voorstel van het hoofdbestuur te stemmen, om de wedstrijden van den Ned. Kolfbond tweemaal achtereen te Krom menie te houden, nu deze wedstrijden dit jaar niet hetzelfde karakter zullen dragen als de yprige. Lichtmasten geplaatst. Op de kruising DorpsstraatNieuwe v/eg zijn Vier lichtmasten geplaatst. Wegens de verduistering zal er van branden voor- loopig wel niet veel komen. Om deze zelfde reden zal nog geen vluchtheuvel worden gemaakt. Kroosplaag. In de slooten vooral in het zuidelijk ge deelte heerscht een kroosplaag als nooit te voren. Alles is z.g. dopjeskroos, wat hier bijna niet voorkwam. Voor de tuinders is het een ware plaag. Het onkruid tiert welig. *Door de steeds weerkeerende regenbuien beginnen vele akkers een vreeselijk vuilen aanblik te vertoonen. Wel wordt, nu de meeste aardappelen zijn gerooid, het onkruid bestreden, doch de resultaten zijn dat het onkruid zich slechts verplaatst. Gescheurde tomaten. Vermoedelijk door de vele regens en het broeiende weer komen onder de tomaten veel gescheurde vruchten. Voor de tuinders vloeit hieruit financieele schade voort, voor al nu een goede prijs voor tomaten wordt betaald. Onvoorzichtig varen. Hoe gevaarlijk het is om geen signaal te geven om een hoek ondervond schipper de Jong, toen hij met zijn motor van Broek op Langendijk kwam, en juist vanaf Sint Pancras een tuinder met zijn motor de hoek om kwam. Geen van beiden gaf een signaal, het gevolg was, dat het geladen vaartuig met kool de ledige motorboot van de Jong als het ware ramde. De punt boorde geheel in den zijwand. De schade werd onderling geregeld. Officiëele mededeelingen. De burgemeester dezer gemeente heeft bekend gemaakt, dat vluchtelingen zich bij aankomst en bij vertrek moeten melden ter secretarie der gemeente, tusschen 10 en 12 uur. Bij aankomst moet de distributiestam kaart worden overgelegd. Voor zoover de vluchtelingen reeds vertrokken zijn, moeten de kwartiergevers dit alsnog melden ter secretarie. De vluchtelingen moeten de te maken onkosten zelf aan den kwartièrgever vergoeden. Wanneer de vluchteling hiertoe beslist niet in staat is, kan de kwartiergever zich melden bij den heer H. Vinke. Wanneer de sirene voor den luchtbescher mingsdienst wordt beproefd, geschiedt dit uitsluitend des Zate-dagsmiddags om 12 uur precies, gedurende 1 minuut. Men make zich derhalve niet ongerust, wanneer men op dit tijdstip de sirene hoort. Bij event, luchtgevechten boven deze ge

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2