1 EEL! I 1 1 I IVOROL De Nederlandsche Tandpasta rd, OPA BOL VAN DE IJZEREN KNOL im z I ark tBuitenCand Jagezondm Stukken JCeckóL Schooi Jiidscfidften uur JZEN. .oopen. 3 K.M. oopen. en. 2352. Den Haag verliest een attractie. Het Duitsche legerbericht. De besprekingen te Tokio- Italiaansch legerbericht. Krijgsgevangen Belgen worden vrijgelaten. De indrukken van Hitler's rede. Fransche oorlogsbodems in Britschen dienst. HENSBROEK TWEED* R! <\i repen) -luur ..a 4» ViAAR. I K.M. loopen. gericht hotten. sID i 1 uur I and :iub neel. r. i 3—5 eden.) roden. yf W Duivenvangst op Plein en en Binnenhof. Het San Marco Plein te Venetië is vooral beroemd om zijn makke duiven, die daar een attractie vormen voor iederen bezoekër. Maar er zijn heel wat meer steden in Euro pa, die eenzelfde attractie bezitten, zij het in mindere mate. Op het Plein en op het Binnenhof te den Haag kan men dagelijks zien, hoe de duiven gevoederd worden, en hoe er vooral enkele menschen zijn, die op vaste uren komen, en dan onmiddellijk om ringd zijn door de tamme diertjes, op hun schouders en handen gaan zitten en zich uit de hand laten voeren. Hoe het nu in Venetië is, weten wij niet. Maar in den Haag moeten ze zoo lang de oorlog duurt verdwijnen. Daar is niets aan te doen. Die duiven zijn in den loop van de jaren in aantal toegenomen en telen, gelijk der duiven gewoonte is, snel voort. Er zijn postduiven onder, die hun til niet hebben kunnen terugvinden, er zijn zwervende sierduiven bij, en verder een mengelmoesje van die beide soorten. Zooals gezegd, zijn het Binnenhof en het Plein daarvan de centra, al zijn er ook nog wel andere plaatsen, waar ze in kleinere hoeveelheid plegen te komen, omdat er een dierenliefhebber is, die ze er komt voeren. De meeste worden bewaard. Het vangen, dat thans in vollen gang is, wekt over het algemeen niet de sympathie van de Hagenaars, die de dieren graag za gen. Vandaar, dat de Plantsoendienst, die met de opruiming belast is, geen gemakke lijk werk heeft. Op drukke pleinen als de genoemde vormt zich al spoedig een verza meling van menschen, die niet beter te doen hebben dan kijken, en als ze de kans heb ben, jagen ze de duiven vlak voordat ze ge knipt zouden worden, op, en alle geduld is vergeefs geweest. Toch is dat medelijden grootendeels misplaatst. Er wordt namelijk een nauwkeurige selectie toegepast. De ge ringde duiven gaan, als de eigenaar te vin den is, naar hem terug; de waardevolle sierduiven worden geïnterneerd en goed verzorgd tot het eind van den oorlog, en al leen de waardelooze ordinaire exemplaren worden gedood. Bovendien is het werk, dat nu gedaan wordt, juist een gevolg van medegevoel met deze dieren. Immers, ze mogen niet meer gevoerd worden daar let de politie streng op en dus zouden ze, zeker dezen winter, maar wellicht reeds eerder, een jammerlijken hongerdood moe ten sterven. Met het slagnet aan het werk, De Plantsoendienst van de gemeente den Haag heeft zijn best gedaan, de duiven met de hand te vangen. Maar het ging heel lang zaam en dus heeft men andere maatregelen moeten nemen. Thans probeert men eerst nog een eigenaardig middel; men tracht de duiven tebedwelmen met jenever._ Ze werden gevoerd met hennepzaad, dat" een nacht in dit oud-Hollandsch vocht had ge legen, en de duiven hebben er smakelijk van zitten smullen, en gingen toen doodge moedereerd in de dakgoten in den omtrek zitten, hun roes uitslapen. Van bedwelming, zooals men verwacht had, was geen sprake. Ze konden er blijkbaar beter tegen dan menig menschenkind! En dus heeft men iets anders bedacht. Woensdagmorgen vroeg, om een uur of zes werd een slagnet op het Plein opgesteld, zooals die gebruikt worden om ten behoeve van de wetenschap vinken te vangen, die daarna geringd worden en weer losgelaten. En bovendien had men een jonge dame in den arm genomen, die op het Plein woont en die ze geregeld voert. Zij verleende wel willend haar bijstand bij het lokken, even als tenslotte een lokduif, die parmantig tus- schen de netten rondstapte, overtuigd van haar gewicht. Maar het Plein is druk en toen de morgen wat verder voortschreed, kwam het publiek opzetten, en zooveel het kon. de duiven helpen tegen de vangers. Op zeker moment zaten er een dertigtal in het gevaarlijke terrein tusschen de netten, toen er een toeschouwer zijn schoen uittrok en tusschen de beestjes gooide, met het gevolg, dat alle duiven wegvlogen. Op het Binnenhof ging het heter. Het Binnenhof gaf beter resultaten, toen men daarheen was getogen en met zorg de netten er had opgesteld. Want hier kon het publiek gemakkelijker op een afstand wor den gehouden. Bij de bekende fontein wer den de slagnetten gezet, en dan begon de jonge dame bovengenoemd haar werk. Een man aan het slagtouw, en zij tusschen de netten. Eerst gaat het niet. De duiven heb ben al dat vreemde gedoe aangezien van de daken en zijn wat argwanend geworden. Maar dan opeens komt een zwerm neerge streken, een ruk, en er zijn er een vijf-en- twintig gevangen. Zoo gaat dat door, en men schat, dat er wel een veertien dagen noodig zullen zijn, eer het laatste duifje zijn vrijheid kwijt is geraakt. Aanvallen op Britsche militaire werken. Het Duitsche duikbootwapen heeft ver dere successen geboekt. Een duikboot boorde vijandelijke scheepsruimte der koopvaardij met een inhoud van 31.300 br. reg. 'ton in den grond, een tweede duikboot slaagde er in een groot gewa pend koopvaardijschip, dat in een krach tig beveiligd convooi voer, tot zinken te brengen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben wederom met groot succes aanvallen ondernomen op vliegvelden, haveninstal laties en barakkenkampen in Engeland, benevens op schepen, voor de kusten van Noord-Schotland en in het kanaal. Vier koopvaardijschepen met een inhoud van in totaal 12 tot 14.000 br. reg. ton zijn door inslaande bommen tot zinken ge bracht, 12 koopvaardijschepen en 2 pa trouillebooten werden voor een deel zoo zwaar beschadigd, dat verwacht kan worden, dat verscheidene schepen totaal verloren zijn. Naar achteraf bekend wordt is het op 17 Juli gelukt een vijandelijke duikboot met inslaande bommen tot zinken te brengen. In Noord- en West-Duitschland verhin derde de Duitsche afweer den vijand des nachts op doelen gerichte bommen neer te werpen, zoodat slechts geringe persoon lijke en materieele schade ontstond. Luchtafweergeschut schoot daarbij drie vijandelijke toestellen neer. De totale verliezen van den vijand be droegen gisteren 12 vliegtuigen en 2 ver sperringsballons. Hiervan werden 7 vlieg tuigen in luchtgevechten en 5 door luchtafweergeschut neergehaald. Twee Duitsche vliegtuigen worden vermist. De nieuwe premier houdt rekening met de opvatting van het leger. Een belangrijke bespreking is ten huize van vorst Konoye gehouden tusschen den formateur en luitenant-generaal Tojo, vice- admiraal Zengo Yosjoda en Yosoeka Mat- soeoka, die zich zullen belasten met de por tefeuilles van oorlog, marine en buitenland- sche zaken. Deze bespreking had ten doel de politiek te bepalen, die door het nieuwe kabinet zal worden gevoerd op het terrein der defensie en der buitenlandsche politiek. Hierover kon volledige overeenstemming worden bereikt. Konoye zet zijn pogingen thans voort om de lijst uit te breiden van ministers, die in het nieuwe kabinet zitting ■zullen nemen. Men verwacht, dat deze lijst nog heden of morgen voltooid zal zijn. Be voegde beoordeelaars zijn van meening, dat het sluiten van een verdrag met de nationa'e regeering te Nanking geen wijziging betee- kent in de fundamenteele politiek, die streeft naar een nieuwe orde in Oost-Azië. De for muleering hiervan is tijdens de besprekin gen uitgewerkt. Dezelfde beoordeelaars mee- nen te weten, dat gesproken is over een her vorming van de binnenlandsche politiek. Deze hervorming zal het karakter hebben van het nationaliseeren der politieke krach ten en zal volledige nationale mobilisatie mogelijk maken. Wat de buitenlandsche po litiek betreft, zal gestreefd worden naar nauwere relaties met Duitschland, Italië, Groot-Britannië en de Sovjet-Unie, waarbij de wijzigingen in de Europeeshe situatie in aanmerking zullen worden genomen en waarbij het streven naar een zelfstandige Japansche buitenlandsche politiek zal war den bevorderd door een versterking van de nationale verdediging. Voorafgaande aan de verdere besprekingen met Konoye heeft Tojo een onderhoud gehad met den af tredenden minster van oorlog, generaal Hata, en met andere hooge officieren over de zienswijzen van het leger ten opzichte van de binnen- en buitenlandsche politiek. Adverteeren in de krant Brengt U nader tot den klant. Gibraltar werd gebombardeerd. Legerbericht no. 40 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: Ondanks de slechte weersomstandigheden heeft een afdeeling van onze luchtmacht, na een vlucht van 3200 K.M. van haar Zasis, Gibraltar bereikt en daarop het arsenaal en de andere militaire doelen met succes gebombardeerd. Een vijandelijk schip, dat door onze luchtmacht werd verrast, toen het poogde het Kanaal van Sicilië te passeeren, werd door twee bommen getroffen en zoo zwaar beschadigd, dat het door de beman ning moest worden verlaten. Al onze vliegtuigen zijn op hun basas teruggekeerd. In het oostelijke deel van de Middel- landsche Zee is een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. DE FRANSCHE POLITIEK. Verschillende Parijsche bladen nemen te genover de regeering te Vichy een afwij zende houding aan, waarbij slechts voor maarschalk Pétain een uitzondering wordt gemaakt. Deze bladen eischen, dat het Fransche volk, in het bijzonder het arbeidende volk bij den heropbouw van Frankrijk wordt betrokken. „La Vie Nationale" vraagt zich af, hoe men een nieuw Frankrijk kan op bouwen, zoolang de vroegere voorzitter van den Senaat, Jeanneney, en de vroegere voorzitter van de Kamer, Herriot, daaraan meewerken. Weliswaar zijn er onder de parlementsleden enkelen die nog recht van spreken hebben, maar deze beiden moeten verdwijnen. De „Dikke Eduard" (bedoeld wordt Herriot), deze demagoog en voor tweehonderd procent anti-fascist heeft de onbeschaamdheid thans op te roepen tot een herstel des lands. In den naam van de moeders en weduwen van Frankrijk kan niet worden geduld, dat lieden als hij deel hebben aan den heropbouww van Frankrijk Het blad „La France au Travail" schrijft: De nieuwe regeering te Vichy denkt niet aan de arbeidersklasse. Maar het is de ar beidersklasse, die tijdens den oorlog in de eerste linie heeft gestaan en die haar bloed voor Frankrijk heeft gestort. De beslis singen, die te Vichy worden genomen, zijn waardeloos. Uitgezonderd officieren en onder' officieren. De Führer heeft bepaald, dat alle Bel gische krijgsgevangenen, met uitzondering van officieren en onderofficieren, worden vrijgelaten. De terugkeer der vóór de capitulatie naar Duitschland gebrachte krijgsgevangenen zal geschieden naar ge lang van de beschikbare vervoermiddelen. Er is reeds een begin gemaakt. In Duitschland. De Berliner Börsenzeitung schrijft, dat het door Adolf Hitler geleide Groot-Duit- sche Rijk, zij aan zij strijdende met Italië en levend in vriendschappelijke betrek kingen met Rusland, thans gereed staat voor de laatste afrekening met Engeland, groo- ter en sterker dan ooit op alle gebieden en in staat om op ieder oogenblik den vernie tigenden slag te slaan. De Führer heeft den Engelschen nog een laatste kans gegeven om tot bezinning te komen. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft over de verdiensten van den rijksminister von Ribbentrop, zeggende, dat de Duitsche buitenlandsche politiek er zorg voor gedra gen heeft, dat er voor Engeland geen ont komen meer is, in het bijzonder, dat er geen hoop blijft op een verstoring van de Duitsch-Russische betrekkingen. Den Engelschen blijft niets anders over dan hun bedreigde eiland en het perspectief hun groote wereldrijk moedwillig te ver nielen, wanneer het beroep op het verstand niet gehoord wordt. In Italië. De Giornale d'Italia plaatste over de ge- heele breedte van zijn editie de volgende opschriften: „Laatste beroep op het ver stand. De groote rede van den Führer in te genwoordigheid van graaf Ciano in den rijksdag. Dank aan den Duce en het fascis tische Italië". Het blad wijst verder op de volstrekte zekerheid van de overwinning, die Adolf Hitler toont. De Lavoro Fascista spreekt in zijn opschriften van het „front der spil tegen Engeland", van de „loyale en hartelijke erkenning van de bijdrage van het fascistische Italië voor de gemeenschap pelijke overwinning" en schrijft in een an der opschrift: „Nog kan Engeland de ont zetting van den vernietigingsoorlog ver mijden". In Italiaansche politieke kringen wijst men op het feit, dat Hitier de volledige solidariteit en de constructieve kracht van de spil tot uitdrukking heeft gebracht. Zijn woorden bevestigen tevens het belang, dat Duitschland hecht aan de deelneming van Italië aan den oorlog. Bijzonder sympathiek vindt men, dat ook de Italiaansche gesneu velden zijn herdacht, waarbij vooral de heldhaftige dood van luchtmaarschalk Bal bo vermeld werd. Zonder voorbehoud valt men ook de con clusies bij ten aanzien van de verdere ont wikkeling van den toestand, ook hetgeen Hitier gezegd heeft over de samenwerking met Rusland. In Italiaansche politieke kringen zegt men, dat in deze woorden een groote staatsmansvisie tot uitdrukking komt, welke het zekerste onderpand vormt voor de gemeenschappelijke slotoverwinning en het bereiken van alle constructieve doelein den der beide revoluties. In Amerika. Onder geweldige opschriften, die het al ternatief van Engeland: Vrede of verwoes ting, ondubbelzinnig tot uitdrukking breng en, publiceeren de late edities van de New Yorksche kranten Vrijdag de gedenkwaar dige redevoering van Hitler met groote uit voerigheid. Daarbij worden uiteraard de tot Engeland gerichte passages op den voor grond geplaatst. De Associated Press, die den volledigen tekst van de rede heeft ge publiceerd, legt den nadruk op Hitiers waarschuwing voor de verwoesting van een wereldrijk, wanneer Engeland vasthoud aan voortzetting van den strijd. Vol span ning kijkt het geheele Amerikaansche pu- briek naar Londen, welks antwoord van fatale beteekenis zal zijn voor de ontwik keling der wereldgeschiedenis, zooals men ook in de Vereenigde Staten duidelijk in ziet. De redevoering van Hitler is door talrijke Amerikaansche stations uitgezonden en door millioenen Amerikanen gehoord, on danks den korten termijn, waarop zij was aangekondigd. In afwachting van het beroep van Hitler op Engeland hebben eenige Amerikaansche dagbladen de laatste dagen reeds getracht den inhoud van het Engelsche antwoord te lezen in de rede, die Churchill Zondag heeft uitgesproken. Bemanningen kunnen blijven varen. Volgens een officieele mededeeling zul len thans alle Fransche oorlogsschepen, die in Engelsche en Schotsche havens lig gen, in dienst van de Britsche marine worden gesteld. Den bemanningen wordt toegestaan, onder Engelsche vlag te blij ven strijden. EEN JAPANSCH—AMERIKAANSCH INCIDENT. Terwijl het incident te Sjanghai van 7 Juli j.l., toen zestien Japansche gendar mes, die in burger gekleed waren, door Amerikaansche mariniers werden gear resteerd en op ruwe wijze behandeld, nog steeds niet geregeld is, heeft de Japansche consul-generaal Yosjiaki Mioera een pro test ingediend bij den waarnemenden Amerikaanschen consul-generaal in Sjanghai, Richard P. Butlick, in verband met een aanval, die op 15 Juli zou zijn gepleegd op twee Japansche burgers door drie in uniform gekleede Amerikaansche mariniers in een Japansche bar in de internationale nederzetting. De Japansche consul-generaal behield zich het recht voor schadevergoeding voor de aangeval len Japanneezen te eischen. AMERIKANEN WILLEN GEEN DEEL NEMING AAN OORLOG. Uit een door „Gallup's instituut voor de openbare meening" gehouden enquête blijkt, dat het volk der Vereenigde Staten in zijn overgroote meerderheid nog steeds materieelen steun aan Engeland wil ver- leenen, doch beslist gekant is tegen deel neming van Amerika aan den oorlog. Drie-en-vijftig procent der antwoorden wenschte uitbreiding der materieele hulp aan Engeland, 41 procent achtte de tegen woordige hulp voldoende, 6 procent ver langde een vermindering van den bijstand. Vijftien procent was voor deelneming aan den oorlog. Bij de republikeinen heeft het isolationistische standpunt de overhand. BULGAARSCHE STAPPEN IN BOEKAREST. De Roemeensche minister van buiten landsche zaken, Mancilescu, heeft den Bul- gaarschen gezant te Boekarest ontvangen. Deze diende protesten in tegen maatregelen, die genomen zijn tegen de Bulgaarsche volksgroep in de Dobroedsja. De Roemeensche autoriteiten hadden de laatste dagen leidende persoonlijkheden der Bulgaarsche volksgroep gearreseerd. Boven dien waren van militaire zijde omvangrijke opvorderingen ten uitvoer gelegd, zoodat de Bulgaarsche boeren hun oogst niet kunnen binnenhalen. De stap van den gezant hield ook ver band met den scherpen toon van de Roe meensche perspolemiek tegen Bulgarije. Minister Manoilescu zegde toe, dat een onderzoek zou-worden ingesteld. 83. „Nee, brrr, Kobusje brrrik heb je stokje niet gezien. Het spijt me verschrikkelijk, brrr „Mij ook, zei Kobusje en ging naar de derde klas wagon. Deze waren nu ook dichtgespannen met een zeil. Dat was een hele verbetering Daar zat Okelepokie, het Javaantje. 84. Hij had een leeg bordje op zijn schoot en keek er met treurige ogen naar. Misschien had hij nog erge hon ger in wat lekkere rijst. Maar daar kon Kobusje hem niet aan helpen, want er waren nog geen restauratie wagens aan de trêinen. ENGELAND EN DE SOVJET-UNIE. In alle Russische bladen is een officiëele mededeeling verschenen, waarin de bewe ring van Churchill, dat de Engelsche regeering alvorens de nieuwe overeen komst met Japan aan te gaan, ook de Sovjet-Unie heeft geraadpleegd, wordt tegengesproken. Het eenige wat geschidde, was dat de plaatsvervanger van den minister van buitenlandsche zaken, Butler, den ambas sadeur van de Sovjet-Unie te Londen op de hoogte stelde van het besluit der En gelsche regeering met Japan een over eenkomst aan te gaan over een sluiting van de wegen tusschen Birma en China. TAXI-TARIEF. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoekt ondergeteekende een antwoord op het volgende: Op het Stationsplein- staat als voorheen weer de blokband-taxi. Voor velen een gemak. Is het echter noodig dat voor een rit, die voorheen 0.40 kostte, nu 1. betaald m-oet worden? Is dat bedrag het nieuwe tarief? Bij voorbaat dankend. EEN ABONNE. (Aangezien de taxi-ondernemingen per wagen en per maand slechts 3-0 liter ben zine krijgen, is dit tarief noodzakelijk geworden-. Voor langere trajecten wordt 15 cent per km. gerekend. Wanneer inzen der weet, dat de taxi's met de htm toege kende hoeveelheid benzine slechts een 250 km. per maand kunnen rijden, dan zal het hem, evenals ons, wel duidelijk zijn, dat ook de taxi-ondernemingen- met s-m-art uit zien naar de terugkomst van het normale verkeer. Red. AJLm. Courant.) TE DE GEEVACUEERDEN HEILOO. M. de Red., Mag ik U een plaatsje verzoeken voor onderstaande? Bij voorbaat mijn vriende lijken dank. In antwoord op het bericht van den heer C. ten Bruggencate „V. V. V. en de geëva- cueerden" kan ik met kennis van zaken mededeelen dat Heiloo tjokvol is. En wat de prijzen betreft kan ik mededeelen dat niets er op wijst, dat men rekening houdt met de tijdsomstandigheden. Wilt ge voor beelden? 1. Aan den Stationsweg zat een gezin van 5 personen op zolder voor 15 per week. 2. Nog een gezin moet 2 per dag en per persoon voor eenvou dig pension betalen (kind medegerekend). 3. Nog een gezin idem. Pensionprijs van 3 per dag wordt gevraagd. Ik zelf krijg een huisje open voor 4 per week in het zuidelijk gedeelte aan een stillen zij weg en het loopt storm om het te kunnen huren. De V. V. V. kan aan meerdere aanvra gen voldoenEen voorbeeld. Door om standigheden kwam ruimte aan den Hol- leweg open. In een uur tijd aan 5 perso nen verhuurd. Maar in tegenstelling met deze bewering deelde de heer Eekhof op de vergadering van de V. V. V. mede dat hij zooveel aanvragen kreeg alsof hij het secretariaat van de V. V. V. had. En de heer ten Bruggencate zeide daarop: „Wij houden ons aanbevolen als er ruimte open komt!" Commentaar overbodig! G. SMITS, Heiloo. Drs. J, H. Becker, hulpprediker der geref. kerk van Krommenie, voor den evangelisatie-arbeid te Uitgeest en Assen delft, heeft den kerkeraad verzocht zijn hulppredikerschap gedurende meer dere jaren gecontinueerd thans te mo gen neerleggen, ter voortzetting van zijn studie. De kerkeraad heeft daarin bewilligd en hem op de meest eervolle wijze ontslag verleend tegen 1 October a.s. Tot predikant bij de herv. gem. te Grootschermer is beroepen de ïieer W. de Mooij, candidaat tot den H. Dienst te Weesp NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. BROEK OP LANGENDIJK, 10 en 3 uur, ds. Van der Heide. OUDE NIEDORP, 's av. 8 uur, ds. Van der Heide. UITGEEST, Evangelisatiegebouw Sedeur, 10 uur, de heer A. Donker, 11.40 uur Zon dagsschool. Het kind". „Het kind" opent in zijn jongste nummer met een beschouwing over Basedow, den grondlegger van het Philanthropinisme in Duitschland, bij de herdenking van diens 150ste sterfdatum op 24 Juli 1790. A. M. E. Beernink—Trip levert een bijdrage over waterpokken en galbulten bij kinderen. A. Gruijs publiceert zijn slotartikel over de visschersjeugd van Spakenburg en Bun schoten. T. M. schrijft over het leven van de Zwitsersche boerenvrouw, „een leven van arbeid, strenge, voortdurende arbeid", dat maar weinig ontspanning en rust brengt. Het slot van het in het vorige num mer begonnen verhaal over nieuwelingen in het jeugdherbergmilieu en een boekbespre king besluiten dit nummer. Verscheidene goede illustraties staan tusschen den tekst. CORRESPONDENTIE. P. D. alhier. Het door U behandelde vraagstuk kan thans geen onderwerp voor een ingezonden stuk van een onzer lezers vormen. De redactie houdt de behandeling daarvan i-n eigen handen. Red. Alkm. Crt. Onze plaatsgenoot de heer C. Koppenol Jr. is geslaagd voor het eindexamen van de kweekschool voor de zeevaart te Amster dam. Met ingang van 19 Aug. a.s. wordt hij geplaatst als stuurmans-leerling bij de maatschappij „Nederland".. GRAAF CIANO TE BERLIJN. De Italiaansche minister van buiten landsche zaken, Ciano, is gistermiddag op uitnoodiging van de Duitsche Rijksregee- ring voor een kort bezoek te Berlijn aan gekomen. FRANSCHE AMBASSADE TE LONDEN GESLOTEN. De Fransche ambassade te Londen heeft gister haar leuren gesloten. De zaakge lastigde en zijn medewerkers zijn naar Frankrijk vertrokken.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5