ff Het werk van den Rotterdamschen Geneeskundigen Dienst. Aantal Nederlanders in hechtenis genomen. Redenen Duitsch-vijandige houding in Indië. Auto slipte en sloeg tegen een boom. TWEEDE BLAD. DE KAAGWEEK het zeilfestijn bij uitnemendheid, is begonnen. Reeds lang van te voren lagen talrijke bootjes aan de steigers aan den Kagerplas en was het daar al een en al bedrijvigheid. NOODWONINGEN. Langs het Noorderkanaal tegenover den Gordelweg, ter hoogte van den Bergsingel te Rotterdam, is dé bouw begonnen van de eerste nood woningen. ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 20 JULI 1940. KORTEBAAN-DRAVERIJEN werden op den Boulevard de Favanger te Zand- voort gehouden. Tijdens een der races. Links: „Douglas A" (eigenaar A. Witteveen, Schoorl), rechts: „Zora" (eigenaar J. Wagenaar, Amsterdam). op zwarten grond gekweekt kan worden, ziet men vooral in West-Friesland veel lelie-cultuur. Een mooi veld in „De Weert", gemeente Hoogwoud. Nieuwe cijfers over aantal dooden en gewonden. Stadsdeel met 90.000 menschen werd getroffen. De directeur van den Gemeentelijken Ge neeskundigen Dienst te Rotterdam, dr. J. A. Feisser, heeft gistermiddag in een pers conferentie een aantal interessante bijzon derheden medegedeeld over het werk van zijn dienst in de dagen van 10 tot 14-Mei. Hoewel de gebeurtenissen van 14 Mei uiteraard de grootste belangstelling eischen. heeft toch de gemeentelijke geneeskundige dienst ook in de eerste dagen van den oorlog vel werk verzet. Dikwijls zijn gewonde militairen, zoowel Nederlandsche als Duitsche, onder gevaar lijke omstandigheden door de auto's van den dienst naar de ziekenhuizen vervoerd. In den namiddag van den 14en Mei werd evenwel de dienst voor een taak gesteld, welke alles overtrof. Een stadsdeel, waar ongeveer 90.000 menschen woonden, was door een bombardement getroffen en bin nen enkele uren tot een vuurzee geworden. Hier moesten de gewon den zoo snel mogelijk worden ver bonden en de zwaar gekwetsten naar de ziekenhuizen worden over gebracht. Deze taak werd bemoeilijkt door het uit vallen van de telefoon, zoodat de verbinding tusschen de verschillende posten moest wor den onderhouden door ordonnansen, waar bij de Vrouwelijke Vrijwillige Hulp goede diensten heeft bewezen. Bovendien lagen in het getroffen stadsdeel vier ziekenhuizen en waren vele straten door puin en vlam men niet te gebruiken. Hierbij komt nog, dat op 12 Mei reeds een ziekenhuis wegens de gevaarlijke ligging werd ontruimd en dat op 15 Mei ook het St. Franciscus gasthuis wegens brandgevaar moest worden ont ruimd. Het aantal beschikbare bedden was hierdoor van 3000 teruggebracht op 1500. Vele zieken zijn overgebracht naar het r.k. ziekenhuis te 's-Gravenhage. Op het oogen- blik beschikt Rotterdam over meer dan 1000 leege ziekenhuisbedden, doordat tal rijke gewonden weer zijn ontslagen en door dat de beschikking is verkregen over barak ken en hospitaalschepen. Dat ondanks de bovengenoemde moei lijkheden de hulp op 14 Mei zoo vlot kon worden geboden, is vooral te danken aan den moed en groote plichtsbetrachting, als mede de geoefendheid van geneesheeren, verplegend personeel en de chauffeurs van de ambulances-auto's. Drie uur na het einde van het bombardement waren alle zwaar ge kwetsten geholpen. De snelle hulp is boven dien toe te schrijven aan het feit, dat men beschikte over 35 auto's, waarmede tegelijk 140 tot 150 gewonden konden worden ver voerd. Deze wagens stonden verspreid in de stad en hadden opdracht niet op bericht te wachten, doch voortdurend rond te rijden langs bepaalde wegen om gewonden op te nemen. Ook is gebleken, dat men over vol doende instrumenten beschikte. Naar thans bekend is, aldus ver klaarde dl'. Feisser, zijn ruim 700 personen bij den ramp o,m het leven gekomen en dr. Feisser gelooft niet, dat dat dit aantal de 800 zal over schrijden. In verhouding met het aantal ernstig gewonden, dat on geveer 600 bedraagt, is het aantal dooden hoog, doch spr. noemde het zeer gering als men denkt aan de fantastische verhalen, welke de. ron de hebben gedaan. Het aantal ge wonden, dat geheel of gedeeltelijk invalide zal blijven, bedraagt niet meer dan 60. Merkwaardig is ook, dat het aantal „shock-patiënten" zoo gering is geweest. Uit de zieken huizen is slechts een tiental gemeld. Ook het aantal paniek- en schrik- acties is buitengewoon gering ge bleken. Doordat in den zomer van net vorig jaar de meest vitale deelen van den geneeskun digen en gezondheidsdienst waren overge bracht naar de buitenwijken der stad, zijn de centrale melding, de centrale administra tie en de administratie van keuringen, de controle van het gemeentepersoneel, be nevens die van de besmettelijke ziekten en de quarantaine, zijn gespaard gebleven. Het achterklooster-complex, waar in de admi nistratie en de bescheiden betrekking heb bend op de geneeskundige verzorging be rustten en waar ook het psychotechnisch laboratorium met een kostbaar instrumen tarium was ondergebracht, is in vlammen opgegaan. Hierbij is ook de bibliotheek ver loren gegaan. Ook is de polikliniek voor huid- en geslachtsziekten aan de Nieuwe Haven met een schat van wetenschappelijke en sociale gegevens vernietigd, alsook de gemeente-apotheek. Gelukkig was een groole hoeveelheid genees- en verbandmiddelen tijdig in veiligheid gebracht. Voorloopig is thans de apotheek ondergebracht in de be waarschool aan den Vredehofweg en de poli kliniek is tijdelijk gehuisvest in het St. Franciscus gasthuis, in afwachting tot het overgaan naar het nieuwe gebouw voop de volksgezondheid, dat als door een wonder temidden van de ruïnes gespaard is ge bleven. Uit alle deelen van het land, tot zelfs uit Groningen, werd hulp geboden en wel zoo overvloedig, dat het niet mogelijk was van alles gebruik te maken. In den nacht vol gend op het bombardement kwamen reeds drie lange treinen met ambulance-auto's, geneesheeren, verplegend personeel en ver bandmiddelen uit verschillende steden aan. Dr. Feisser kon hen evenwel meedeelen, dat het groote reddingswerk reeds was voltooid en dat zij naar hun haardsteden terug kon den keeren. Het A. N. P. meldt het volgende: Terwijl de instanties van de Duitsche weermacht en van het Duitsche burger lijke bestuur zich van het oogenblik der Nederlandsche capitulatie af moeite heb ben gegeven, de betrekkingen tusschen het Duitsche rijk en de Nederlanden in vreedzame banen te leiden en het herstel van de normale verhoudingen te bespoe digen, heeft de regeering in Nederlandsch- Indië niet opgehouden zich op bijzonder Duitsch-vijandige wijze te gedragen en zonder rekening te houden met de ver houdingen in het moederland maatregelen in stand gehouden, welke door het Duit sche rijk niet langer voorbijgezien en ge duld kunnen worden. Nadat tot op heden in Nederlandsch- Indië meer dan 2000 Duitschers, waaron der vrouwen en kinderen, geïnterneerd gehouden en op de smadelijkste wijze be handeld werden, heeft men zich thans van Duitsche zijde genoodzaakt gezien, tegen maatregelen niet langer uit te stellen. Dientengevolge is heden een aantal Nederlandsche onderda nen, die voor het grootste deel tot het koloniaal bestuur in be trekking staan, in hechtenis genomen. Het zal van het inzicht van de beslissende krachten in Nederlandsch-Indië afhangen, hoelang deze toestand gehand haafd moet blijven. De aanneming van postzendin- gen voor de Nederlandsche koloniën is tot nader order ge staakt. De gezondheidstoestand. Tenslotte gaf dr. Feisser nog een over zicht van den huidigen gezondheidstoestand te Rotterdam. Deze is sedert jaren niet zoo goed geweest. Belangwekkend is een verge lijking tusschen de aantallen besmettelijke ziekten in het tijdvak van 10 Mei tot 18 Juh van dit jaar en dezelfde periode van het vorig jaar: 1940. 1939 roodvonk 131 200 diphterie 6 27 typhus en paratyphus 1 2 Vooral dit typhus-cijfer is zeer verheu gend, angezien de vrees niet ongegrond was, dat tijdens de vlucht nar buiten door velen ondeugdelijk water zou zijn gedronken, waardoor het uitbreken van een typhus- epidemie niet denkbeeldig was. Het is voor al aan de goede -drinkwatervoorziening in de dorpen rond Rotterdam te danken, dat een dergelijke epidemie niet is ontstaan: Ongeveer 60.000 personen hebben zich tegen typhus laten inenten, doch tengevolge van de gewijzigde omstandigheden zal deze inenting spoedig worden gestaakt. Wel zal voor hen, die dit wenschen, op bepaalde tijden ge legenheid bestaan zich te laten vaccineeren. Dr. Feisser verklaarde tenslotte te hopen, dat de gezondheidstoestand te Rotterdam ook in den komenden winter zoo goed zal blij ven. a Een doode, twee gewonden. Een auto, bestuurd door den heer H. Arerids uit Wassenaar, is Donderdagavond op den Rijksstraatweg tusschen Borne en Zenderen, vermoedelijk tengevolge van slippen, tegen een boom gereden. De bot sing was zoo hevig, dat de wagen naar de andere zijde van den weg vloog en daar nog eenige boomen raakte. De bestuurder en twee inzittende da mes, familieleden van den heer Arends, werden uit de auto geslingerd en bekwa men ernstige verwondingen. Zij werden, nadat dr. Stomps uit Borne de eerste hulp had verleend, naar het algemeen zieken huis te Almelo vervoerd. Een van hen, mevrouw ArendsWeltevreden is gister avond aan haar verwondingen overleden. OPBRENGST NATIONALE COLLECTE TE DEN HAAG. Mede dank zij een aantal giften, welke zijn gestort bij de bankiers Heldring en Pierson te 's-Gravenhage en het steeds doorvloeien van giften op de girorekening van de collecte-commissie, kan de voorzit ter van de collecte-commissie voor de na tionale inzameling 1940 te 's-Gravenhage met groote dankbaarheid melden, dat in derdaad de „anderhalve ton" te 's-Graven hage-is overschreden. Tot gisteren toe werd door de commissie ontvangen: 153.083.62, waarvan f 64.839.87 bij de straatcollecte, 75.998.95 op de giro-rek. en 12.244.80 bij Heldring en Pierson, JONGEN OP SLAG GEDOOD. Gistermorgen is de 15-jarige W. Helling- huiser uit Beetsterzwaag, doordat hij te ver- buiten het balcon van de tram hing, met zijn hoofd tegen de langs den weg staande boomen geslagen. De jongen was op slag dood.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7