DAGBLAD VOOR ALKMAAR EM OMSTREKEN. NBOD Het antwoord van Engeland. ERDAGS. regels, Mr. Rost van Tonningen Commissaris van S.D.A.P., R.S.A.P. en C.P.N. Het aanbod van Hitier. Italiaansch Legerbericht. Halifax zal het mededeelen. De Baltische staten sluiten zich bij Rusland aan. Letland wordt een Sovjet republiek. Arabisch-joodsche spanning in Palestina. oederen. ant. nzenden). g bl. cost., beige gab. Dames- en an 118. a. salonkastje Koopje. 35 met ga- iestersingel is. Pracht >st 130, vrwagen op alven prijs, ;nige vouw luwwagens, voor zeer >p van ge- Hygiëna", briefadres en Heeren ets. Prima. kachel met uidspreker. 3uw bekleed tuk a 17.50. tting, Spoor- mis, pracht Hand- en ■ijsjes. Vast 3t 3.50, enz. lofoonplaten. ke inboedels, uw Heeren- en een 49, voor 6, Fabrikanten van waliteitsartikelei» n gr.pl. (2.— .pi. 3.15 Ber. ;r.pl. 4.15 Gr.pl. ANP-ber. 5.30 [Eng.) 6.30 Gr ien dag (ANP) iek. 8.Ber. 30 Ber. (Eng.) 9.15—9.30 Ber. Ber. (Duitsch). luiting. 10.30— 1.30 Ber. (Eng.) Ber. (Eng.) s en eet het praat dan eens ezeji tijd toch aide Allan hef baar ze dan wel llen. Ze is naar llokaal gegaan, an. Als je weten i is, dan kan ik lachte heesch. s vertellen, wat an heeft. Ik heb van het oogen- iwen jongen er- riep Mary uit. in het geheim lag aan dag met :g uit rijden ge- ;och maar. Hij bracht!" i Mary woedend, jaloersch, Allan, efd op Ben!" gek genoeg op toen jij hem ge- at hij op verbo- hem weg laten veel last dit aan at heeft ze me op hem!" ALKMAA Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENT ÏEN: Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan'de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HLRMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 171 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur; C. KRAK. Maandag 22 Juli 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang De volgende officieele verklaring is Za terdag op de persafdeeling van het rijks commissariaat afgelegd: „Daar de in Nederland bestaande Marxis tische partijen in haar leiding op grond van haar klassenstrijdmentaliteit, van haar in ternationale verbindingen en beïnvloeding door onder leiding van Franschen en Engel- schen staande internationalen alsmede van de steeds systematisch door haar gevoerde hetze tegen het naburige Duitsche rijk en het nationaal-socialisme geenerlei waarborg bieden, dat de gewenschte DuitschNeder- landsche samenwerking op de gebieden van den wederopbouw, van de werkloosheids bestrijding en van de opheffing van de sociale positie van de breede lagen der Nederlandsche bevolking, in het bijzonder van de arbeiders, kan worden verwerke lijkt, is een regelend ingrijpen, dat dezen ongezonden toestand opheft, niet langer te vermijden geweest. De rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied heeft dan ook verordend, dat de sociaal democratische arebiderspartij (S.D. A.P.), de revolutionnair-socialisti- sche arbeiderspartij (R.S.A.P.) en de communistische partij Nederland (C.P.N.) onder de uitsluitende lei ding en het uitsluitend beheer van een commissaris worden gesteld. Op dezen commissaris gaan terstond alle rechten en volmachten van de leiding zon der onderscheid, of het gaat over afzonder lijke personen of colleges van personen, over. Hij is gerechtigd alle vereischte maat regelen van organisatorischen, personeelen en/of financieelen aard te treffen. Tot commissaris met den boven omschreven bevoegdheidskring is mr. Rost van Tonningen benoemd. Hij heeft de hem overgedragen bevoegd heden heden op zich genomen. Een van de. belangrijkste taken van dezen commissaris zal het zijn, de sociale waarden en instel lingen, die in de verschillende organisaties van de S.D.A.P. voorhanden zijn, voor de leden te behouden en bovendien onder ge bruikmaking van de zich thans voordoende nieuwe mogelijkheden nog aanzienlijk uit te breiden. In den loop van deze inwendige saneering en versterking zal aan de arbei ders de gelegenheid worden geboden, zich uit eigen krachten een nieuwe leiding te geven, welke de groote idealen en doelein den, van welke de pioniers van het Neder landsche socialisme vervuld waren, welker verwezenlijking echter door de internatio nale verwatering en rassenvreemde beïn vloeding van de sociaal-democratische par tijen sterk werd benadeeld, in vollen om vang zal kunnen verwerkelijken. Dit sanee- ringsproces moet door geschikte maatrege len van den commissaris tegen iederen reactionnairen aanval van buiten af be schermd worden". De redenen. Het A.N.P. meldt naar aanleiding van het bovenstaande het volgende: „Van bevoegde zijde vernemen wij bij zonderheden omtrent de overwegingen, welke tot den maatregel tegen de vroegere leiding van de socialistische partijen heb ben gevoerd. De internationale verbindin gen, aldus onze zegsman, van deze partijen met de internationalen, waren bekend. Deze internationalen, welke veelal sterk onder Franschen en Engelschen invloed hebben gestaan, waren het Duitsche nationaal- socialisme vijandig gezind. In het bijzonder echter heeft het aan Duitsche zijde kwaad bloed gezet, dat de Nederlandsche socialis tische partijen er niet toe hebben kunnen besluiten deze verbindingen met de inter nationalen te verbreken of althans tijdelijk los te laten, toen in Augustus 1939 de oor log uitbrak. Door besprekingen met de internationalen, vooral de vertegenwoordi ging van de S.D.A.P. bij het congres van de S.A.I. te Parijs, waren geschikt om de Ne derlanders te betrekken in een on-neutrale, anti-Duitsche strooming. De kritiek, welke hiertegen hier te lande is geuit, heeft in den boezem der S.D.A.P. geen weerklank ge vonden. Een tweede reden voor den thans genomen maatregel is de systematische anti-Duitsche hetze, welke in die kringen is gevoerd. Deze hetze dateert niet van het begin van dezen oorlog: toen is zij integen deel onder aandrang van de regeering ver minderd. De hetze is sinds jaren stelsel matig gevoerd. Men kan zeggen, dat de be trokken partijen sinds 1933 in openlijke vijandschap tot Duitschland stonden. In de derde plaats was de leiding der partijen sterk doortrokken van Joodsche elementen, die daar een veel grootere rol speelden, dan door het percentage van de aangesloten Joodsche arbeiders werd gerechtvaadigd. Een en ander is reden geweest om de par tijen onder het bewind van een commissaris te stellen. Opgemerkt dient te worden, dat zij niet ontbonden zijn, maar zich metter tijd zelf een nieuwe leiding zullen kunnen geven". De Duitsche pers over de eerste Ingelsche reacties. De Berlijnsche pers is van meening, dat in de eerste reactie uit Engeland op de rede van Hitier het gezonde verstand, waarop de Führer voor het laatst een beroep deed, ontbreekt. Een zakelijk initiatief tot het be- studeeren van de mogelijkheden, welke door de rede geschapen zijn, kan in de' Engelsche commentaren tot dusverre niet ontdekt worden, aldus de Deutsche Allge- meine Zeitung. De Börsenzeitung ziet in de Engelsche commentaren een blindheid voor den werkelijken toestand: Wij zijn ons er van bewust, aldus dit blad, dat deze stemmen geen officieel antwoord zijn. Doch wij be seffen evenzeer, dat zij geinspireerd zijn en de opvatting van Churchill weergeven. Churchill is niet het Engelsche volk. Tot dat volk, dat den verderen oorlog zou heb ben te ondergaan, heeft de Führer zich ge richt. De Lokalanzeiger schrijft: „Wien de Go den wil verderven, slaan zij met blindheid. De Engelsche pers neemt in het geheel niet de moeite, het volk uitvoerig in te lichten over de rede van den Führer. Zij heeft de opdracht, ieder vreedzaam en positief ini tiatief te vernielen. Het is precies als na 6 October". De Berlijnsche correspondent van het Hamburger Fremdenblatt, dr. Halfeld, schrijft in een beschouwing: „Buiten het Britsche rijk is er vrijwel nie mand, die ontkent, dat het uniek is, dat de Führer een laatste beroep op het gezonde verstand van het Britsche volk en op de wetten van menschelijkheid gedaan heeft, ofschoon de militaire, politieke en economi sche voorwaarden voor de laatste periode van den geweldigen strijd in overweldigen de meerderheid in het voordeel van Duitsch land zijn. Er kan geen twijfel meer over bestaan, dat de verschrikkingen van den eindstrijd alles te boven zullen gaan, als Engeland niet op het laatste oogenblik er toe overgaat, zjjn verderver binnen de perken te houden". Engelsche persstemmen. Ten aanzien van de uit Engeland komen de stemmen betreffende de rede van den Führer verklaart men in bevoegde kringen te Berlijn, dat deze stemmen niet kunnen DE UITBREIDING DER AMERI- KAANSCHE VLOOT. President Roosevelt heeft de wet tot vlootuitbreiding onderteekend, die een bedrag van 4.600.000.000 dollar beschik baar stelt voor den bouw van een zooge naamde twee-Oceanenvloot, welke tegen iedere denkbare combinatie opgewassen moet zijn. Het nieuwe vlootbouwprogram- ma moet in 1946 of 1947 ten uitvoer ge legd zijn en voor de eerste werkzaam heden heeft Roosevelt reeds 83 millioen dollar van het congres gevraagd. DE BIJEENKOMST VAN DEN RIJKSDAG. Tijdens de bijeenkomst van den Rijks dag, waarin dé Führer over de overwin ning sprak, waren zeven zetels met lauweren bekranst, de zetels der afge vaardigden, die in den strijd zijn gevallen. Een hunner is in den Poolschen veldtocht gesneuveld, de anderen zijn in het westen gevallen. Voor het eerst waren ook de tot het Duitsche Rijk teruggekeerde oostelijke gebieden vertegenwoordigd. De Rijksdag telt thans 873 leden. worden beschouwd als dié van het volk. De haast, waarmede in Londen getracht wordt te antwoorden op het beroep van den Führer, bewijst, dat het niet gaat om ant woorden, die door verantwoordelijkheidsge voel worden ingegeven. Deze stemmen kwamen vooral uit de leidende Engelsche laag en uit de pers. Zij moeten als „armza lig" gekenmerkt worden. Zeer interessant zijn de berichten, die Reuter nog gisteren uit verschillende hoofdsteden zoogenaamd uit toonaangevende en politieke kringen bijeengebracht heeft. Daarin komt het voor nemen om invloed uit te oefenen op het Engelsche volk zoo sterk tot uitdrukking, dat men ze terstond kan begrijpen als op bestelling geleverd. De in Londen verschijnende dagbladen schrijven uitvoerig over de Vrijdag door Hitier uitgesproken redevoering, waarbij zij alle commentaar leveren op het beroep op het verstand. De „Daily Telegraph" merkt in dit verband op, dat Hitler met nadruk zijn vredesaanbod van 6 October heeft herhaald. Het blad tracht dat Duitschland droomen van een wereldover- heersching in de schoenen te schuiven, wel ke het dan aanvoert als motief er voor, dat Engeland onwrikbaar besloten is den oor log voort te zetten. De „Daily Herald" schrijft o.m., dat Engeland slechts vrede en veiligheid kan hebben op voorwaarde, dat het den oorlog tot aan de overwinning voortzet. De oorlog zal lang zijn en vele of fers kosten, maar wij zullen hem voortzet ten tot hij zal zijn gewonnen. Er is niets anders". Lloyd George zou, naar verder beweerd wordt, de laatste acht en veertig uur reeds veertig Lagerhuisleden voor zijn standpunt hebben gewonnen. De Zondagsbladen wijzen evenals de bla den van Zaterdag Hitiers vredesoproep van de hand. De Observer schrijft, dat Hitiers rijksdagrede „niet het geringste spoor van een werkelijk vredesaanbod" bevat. De Sunday Times tracht het voor zijn lezers te doen voorkomen, alsof de groote rede van den Führer evenals op den 6en October '39 een „rede van de Duitsche zwakte" vormt. Lloyd George treedt op den voorgrond. In de Engelsche hoofdstad doen sedert Za terdag, naar de Zweedsche bladen uit Lon den melden, de meest uiteenloopende ge ruchten en veronderstellingen de ronde, vooral in verband met het feit, dat Lloyd Het 42ste legerbericht van het Italiaan- sche Algemeen Hoofdkwartier luidt als volgt: Onze vliegtuigen hebben bij een nachte lijk bombardement van geringe hoogte een torpedofabriek op Malta doeltreffend met bommen bestookt, waardoor geweldige branden ontstonden. Al onze vliegtuigen keerden behouden op hun basis terug. In Noord-Afrika werd een Britsch vliegtuig neergehaald en de bemanning, bestaande uit drie personen, gevangen genomen. In Oost-Afrika hebben onze vliegtuigen doeltreffende bombardementen uitge voerd op de vliegtuigbasis van Buna (Kenya), op de vlèo'tbasis van Berbera en op de vijandelijke stellingen in het gebied van Eurmuk, in de Engelsch-Egyptisehe Soedan. Een van onze vliegtuigen keerde r.iet terug. EEN TELEGRAM VAN MUSSOLINI AAN HITLER. Mussolini heeft aan den Führer het vol gende telegram gezonden: „De woorden van uwe groote rijksdagrede zijn regelrecht tot het hart van het Italiaansche volk gegaan. Ik dank u en ik zeg u opnieuw, dat het Italiaansche volk, wat ook komen mag, met het uwe zal marcheeren tot aan het einde, d.w.z. tot de overwinning". De Führer heeft hierop het volgende telegram van dank gezonden: „Ik dank u, Duce, voor uw vriendschappelijk telegram. Vereend in on ze wereldbeschouwing en verbonden in de kracht van onze wapens, zullen het fascis tische Italië en het nationaal-socialistische Duitschland de vrijheid vooronze volken zegevierend veroveren". CIANO UIT BERLIJN VERTROKKEN. r De Italiaansche minister van buitenland- sche zaken, graaf Ciano, is Zaterdagavond met zijn medewerkers naar Italië terugge keerd. De Duitsche rijksminister van bui- tenlandsche zaken, von Ribbentrop, verge zelde den Italiaanschen gast naar het Anhal- ter station en inspecteerde met hem de eere compagnie, die voor het station aangetreden stond. Voortaanstaande personen van staat, partij en weermacht, de Italiaansche ambas sadeur, Alfieri,, de leden van de ambassade, vertegenwoordigers van de fascio en de Ita liaansche kolonie te Berlijn waren aanwezig. Ciano nam hartelijk afscheid van den rijksminister, waarna de speciale trein te lïfiddernacht vertrok. George terstond na de redevoering van den Führer een audiëntie bij den koning heeft aangevraagd en gepleit heeft voor onder handelingen met de spilmogendheden. Ook de hertog van Windsor zou een soortgelijk standpunt hebben uiteengezet in een telegram aan zijn broeder, den koning. Bovendien vertelt men in Londen, dat in vloedrijke kringen der City eveneens trach ten hun invloed te doen gelden, opdat de regeering ten minste een bestudeering der eventueele vredesvoorwaarden in nadere overweging zal nemen. Spanje en de rede van Hitier. De Spaansche bladen staan geheel in het teeken van den Führer. „Vanguardia" schrijft boven zijn com mentaar: „Hitier maant Engeland verstan dig te zijn". Het is het laatste appèl, zoo schrijft het blad verder en Engeland be gaat een geweldige vergissing, indien het deze laatste mogelijkheid verwerpt. Het ap pèl van den Führey op het verstand stemt overeen met de fundamenteele grondbegin selen van de politiek van Adolf Hitler. Het is mogelijk, dat de tegenwoordige Engel sche regeering niet wil luisteren naar deze rede. Het is echter zeker, dat de rede op het Engelsche volk den sterksten indruk heeft aemaakt. Naar verluidt, zal de minister van buitenlandsche zaken, Halifax, heden avond in een radiorede voor het Brit sche rijk en de Ver. Staten een stand punt bepalen ten aanzien van de rijks dagrede van Hitier. De diplomatieke medewerker van de Times is van meening, dat lord Halifax slechts herhalen kan, hetgeen reeds gezegd is, aangezien Engeland vast be sloten is den oorlog voort te zetten, vooral daar de leiding der weermacht geen reden en ook geen geneigdheid heeft om wijziging te brengen in haar tot dusverre ingenomen „rustige hou ding vol vertrouwen". Een soortgelij ken gedachtengang vindt men terug in een hoofdartikel van de Times. DE CONFERENTIE TE HAVANA GEOPEND. De president van Cuba, Laredo Bru, heeft gister de conferentie van de mi nisters van buitenlandsche zaken der Amerikaansche landen geopend. Hij ver klaarde o.a.: Amerika schijnt de laatste beschermheer van een verraden bescha ving te zijn geworden. De gevaren stijgen van dag tot dag. Amerika zal gelukkig zijn, wanneer het dank zij zijn wonder bare isoleering ook in de toekomst aan de diepere gevolgen van de deprimeerende gebeurtenissen van dezen oorlog zal kun nen ontkomen. Amerika moet in elk geval de feiten onder de oogen zien en zich ge reed maken voor de bescherming zijner rechten. In dezen zin wenschte Laredo Bru de conferentie veel succes. EEN REDE VAN ANSALDO. Men bereikt meer met bom.men dan met woorden. In zijn gister gehouden radiotoespraak tot de Italiaansche weermacht heeft Ansaldo van de „Telegrafo" vol lof gesproken over de groote rede van den Führer. Hij stelde in de eerste plaats vast, dat de Engelsche radio en de Engelsche pers de rede verdraaid heb ben, waarna hij vervolgde: De leidende mannen in Engeland, die hun zonen naar Canada hebben gestuurd, hebben slechts de bedoeling, de dingen voor hen, die niet naar Canada vertrekken kunnen, in een cata strophe te doen eindigen. De bommen, die eiken nacht Engeland en zijn steunpunten bereiken, zijn het beste middel, aldus An saldo, om in Engeland nog een beetje ge zond verstand te doen rijpen. DE VERLIEZEN DER NOORSCHE SCHEEPVAART. Naar het Noorsche Telegraafagentschap meldt, publiceeren de Noorsche reeders een lijst van de verliezen aan scheeps- ruimte sedert 9 April. De lijst bevat de namen van 17 Noorsche koopvaardijsche pen, in totaal metende 68.699 ton, die on der Britsche controle stonden. Van de bemanningen zijn 55 leden om het leven gekomen. DE TOESTAND IN FRANSCH-NOORDAFRIKA. „Voce d'Italia" houdt zich in een artikel bezig met den toestand in Fransch-Noord- Afrika en wel voornamelijk in Tunis. Fransch-Noord-Afrika, zoo schrijft het blad, is een soort dominion geworden, waar autoriteiten en particulieren zich in een isolatonistische atmosfeer bewegen. De be velen der regeering te Vichy ten spijt regee- ren de Fransche autoriteiten vooral in Tunis naar eigen goeddunken, hetgeen voor namelijk tot uiting komt in de hevigste on derdrukkingen en vervolgingen van de Ita liaansche kolonie. Daar heerscht bij de Fransche autoriteiten thans nog dezelfde vijandige stemming tegenover Italië, als voor en tijdens den oorlog. Het is duidelijk te merken, dat Frankrijk in Tunis met de wapenstilstandsvoorwaarden hetzelfde spel wil spelen als eens met de conventie van 1896: Voorhistorische paalwoningen gevon den. - In een moeras bij Daarup, een plaats bij Naestved, op het Deensche eiland See- land, zijn overblijfselen van paalwoningen uit de praehistorie gevonden. Deskundigen van het Deensche nationale museum zullen een ander onderzoek instellen. Estlandsche president niet afgetre den. - In strijd met hetgeen eerst werd gemeld, wordt thans officieel tegenge sproken, dat de president van Estland is afgetreden. Demonstraties voor de Sovjet Unie. In tegenwoordigheid van het diplomatie ke corps en van eenige buitengewone afge vaardigden der Sovjet-regeering heeft het nieuw gekozen parlement van Letland be sloten Letland tot een Sovjet-republiek om te vormen en aan te sluiten bij de Sovjet- Unie. Een verzoek daartoe is te Moskou in gediend. 's Avonds werden te Riga groote demonstraties en optochten gehouden, waarbij vpor de Sovjet-Unie werd gedemon streerd. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. In het verdere verloop van de vergade ring van het Littausche parlement is ook het tweede punt der agenda, de aansluiting van Littauen bij de Sovjet-Unie, om half zes, nadat verschillende redevoeringen wa ren gehouden, afgehandeld. De minister van justitie, Pakarklis zette in een uitvoerige verklaring de voordeelen voor Littauen uiteen van zulk aansluiting. In het slot van zijn rede stelde hij vast, dat nu ook de Sovjet-grondwet door de Sejm voor Littau en is aangenomen, de ontworpen aanslui ting van Littauen bij de Sovjet-Unie moet wettelijk worden vastgelegd. Daarom stelde de minister aan de Sejm voor aan den Op persten Raad van volkscommissairssen der Sovjet-Unie te verzoeken Littauen als zelf standige socialistische Sovjet-republiek op te nemen in de Sovjet-Unie. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Daarop werd de vergadering tot Maandag verdaagd. Ook Estland Sovjetrepubliek. Ook in de Kamer van Estland, die gister middag bijeen is gekomen, is het toetreden van Estland tot de Sovjet-Unie, op voorstel van de afgevaardigde Jalak, met algemeene stemmen op de agenda geplaatst. De verga dering werd, behalve door de regeering, ook bijgewoond door talrijke diplomatieke vertegenwoordigers, waaronder de gezanten van de Sovjet-Unie, Duitschland,1' Italië, Frankrijk en Engeland. Na een uitvoerige gedachtenwisseling, waarbij ook de minis ter van buitenlandsche zaken het woord voerde werd met algemeene stemmen het voorstel aangenomen om een commissie van 9 personen te benoemen, welke het vraag stuk van de staatsinrichting van Estland zal behandelen Vervolgens werd de vergader- ring verdaagd tot 7 uur. Bijeenroeping van den oppersten Sovjet verwacht. In politieke kringen te Moskou neemt men aan, dat de Operste-Sovjet der Sovjet- Unie, die formeel over het opnemen der drie Oostzeestaten als bondsrepublieken in het verband de Sovjet-Unie te beslissen heeft, een dezer dagen te Moskou bijeen zal worden geroepen. Aanvallen van Arabieren op Joden. Uit Jaffa wordt aan het Spaansche sinaas- appelsyndicaat medegedeeld, dat aanvallen der Arabieren op de Joden in verband met den nieuwen toestand voortdurend toe nemen, waardoor vooral in de sinaasappel- gebieden een moeilijke situatie is ontstaan. In het bijzonder in de omgeving van Jaffa hebben de Arabieren groote Joodsche sinaas appelplantages in brand gestoken of op an dere wijze verwoest. O.a. zijn irrigatie-wer ken opgeblazen, waardoor vele plantages wegens watergebrek te gronde zijn gegaan. Bullitt te New-York aangekomen. - Uit New-York wordt gemeld: De Amerikaansche ambassadeur te Parijs, Bullitt, en ex-keize rin Zita zijn met het Clippervliegtuig van Lissabon Zaterdag te New-York aangeko men. Er waren buitengewone politiemaat regelen genomen? dertig agenten waren bij de aankomst aanwezig. Een rede van Smuts. - De Zuid-Afri- kaansche minister-president Smuts heef: gister een radiorede gehouden, waarin hij zijn persoonlijke zienswijze gaf. Hij verklaar de, dat hij een vrede verwacht, die Europa van het nationaal-socialisme zal bevrijden, en die met een nieuwen volkenbond eeiï „centrale controle" instelt. Voorhistorische paalwoningen gevonden De beurs te Antwerpen. - De Antwerr. sche handels- en scheepvaartbeurs word heden heropend irdt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1