JL. r 1 I DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Engeland zal niet toegeven. De radiorede van Halifax. De Duitsche pers over de afwijzende houding van Engeland. Het kabinet-Konpye geïnstalleerd. Engelsche bomaanvallen op Duitschland. Duitschland en de Baltische staten. De conferentie te Havana. beslist et Duit- itte Ne- ijkertijd lbehoo- ibtelijke ben. tan elke >eslist in chtsmid- andrech- eassatie ie Hoog den ge- ït plaats. Duitsche ■inge be ll staats- ïet pro- kan de toriteiten Len over- n berecht uit Duit- i behoort Lten. vonnissen uit zulk© orden ge- Duitsche Openbaar mdgerecht voert den ireurgene- Ische ge- litsche ge- idsche ge- r een ge- rijk is toe- andseh ge- wien de tte Neder- heeft ver- fvordering. ;t strafver- jkscamniis- ndsche ge- ioe gemach- »de door de htinstanties en rechts- che rijk (in sluiting van iende straf- ndiging gel dt met in de secreta- .andsche de- Bestuur na l machtiging ir het bezet- iitgevaardigd het Neder- sreen met die levenslange fe tuchthuis- ai van meer voor den tijd ir der gevan- lisstraf tot en hechtenis rraf. andsche rech- verordening strafzaak niet 'zaak aan die roegd is ge ren. Achten oegd, dan be ar het bezette de bevoegd- i bevoegdheid l haar geheel, oor de behar- de gemaakte vergoedingen, ingang van tlacft je. l een misda- i AKT EN EN. een 34-jarige vartsluis gelegen aewerken bij het op de andere rrdronk jammer- V ",V» ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENT IEN: Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 172 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 23 Juli 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang In zijn radiorede, aldus meldt hetj D.N.B. uit Londen, heeft lord Halifax I het beroep van den Führer op het ge- 1 zond verstand als een dreigement be- stempeld. Engeland ziet, zoo vervolgde hij, zooals ook Koosevelt en Smuts reeds gezegd hebben, Europa als „een vrije vereeniging van onafhankelijke staten" In elk deel van Groot-Britannië heerscht een onwrikbare geest van vastberaden heid. Engeland zal den strijd voortzet ten, „ook wanneer het ons alles zou kunnen kosten". Engeland heeft den oorlog nooit gewild. Het wenscht ook niet, dat de oorlog langer dan noodzake lijk voortgezet wordt. Engeland wenscht zijn eigen leven te kunnen leven. Lord Halifax „Wij willen een godsdienst en een vereering van God zooals het ons be lieft. Alle volken van het Britsche ge- meenebest zullen nooit de nieuwe wereld van Hitier aanvaarden." Na zalvende woorden over „de on eindig groote mcnschelijke tragedie", die een Duitsche overwinning zou beteeke- nen, beweerde Halifax, dat de volken bidden, dat de Duitsche aanvallen op de verdedigingswerken van Engeland stranden. „Zij zien reikhalzend uit naar den dag, dat wij een uitval uit onze vesting doen en Hitier slag voor slag teruggeven. Wij zullen hen zeker niet teleurstellen. En dan zal de dag der eindafrekening ko komen". Vervolgens sprak Halifax over de Vereenigde Staten, waarvan hij beweer de, dat zij voor de Engelsche overwin ning even hartstochtelijk bidden. Hy twijfelde er niet aan, dat „de rede van den koning, toen hij met Kerstmis zeide, dat wij enze hand in de hand Gods wil len leggen, tot in hun ziel is doorge drongen als in de onze". Tenslotte noem de Halifax den Engelschen oorlog een „kruistocht voor het Christendom". Minister-president Mackenzie King heeft, naar uit Ottawa gemeld wordt, Maandag voor het Canadeesche parlement verklaard, dat Canada het vredesaanbod van den Füh rer met dezelfde vastbeslotenheid van de hand wijst, als lord Halifax dit in naam van Engeland heeft gedaan. Het plan van de Britsche oorlogsophitsers, aldus schrijft Nachtausgabe, toont, volgens de gevolgtrekkingen, die men thans kan maken, het ondubbelzinnige stre ven van Churchill, om zonder het Lager huis en het Hoogerhuis te vragen, zonder iedere medewerking van het Engelsche volk, daarentegen op den grondslag van een geweldige vervalsching van de openbare meening in Engeland en de Dominions met een zoogenaamde opdracht van het Brit sche wereldrijk het laatste appèl van den Führer van de hand te wijzen, indien hij zich daarvoor sterk genoeg gelooft. Het vreeselijke lot, dat over het Engelsche volk komt, laat Churchill en zijn opdrachtgevers totaal onverschillig. Het Hamburger Fremden- h 1 a t t merkt op, dat het volk in Enge land onmondig is gemaakt. Churchill doet echter alsof hij het volk van Engeland is. De geheele niet-Britsche wereld heeft be grepen dat de keus, die Churchill doet, den ondergang van het Britsche rijk bezegelen moet. Tegen den onmiskenbaren stand van zaken, wordt thans de geheele propaganda van een kabinet gericht, dat met het beroep op het wereldgeweten door den staatsman Adolf Hitler reeds een politieke nederlaag van den eersten rang had geleden, nog voordat de veldheer Adolf Hitler besloten heeft het bevel tot het laatste tafreel van de door Engeland gewilde tragedie te geven. De Deutsche Allgemeine Z e i t u n g schrijft: Alle tot dusverre uit Engeland gehoorde uitlatingen bevestigen, dat de- Engelschen er geen juiste voorstel ling van hebben, wat een voortzetting van den strijd eigenlijk beteekent. Een volk, dat zich door oorlogszuchtigen van de eene illu sie in de andere laat jagen en ondanks alle ervaringen met deze illusies opgedaan, niet ontwaakt, biedt voor de buitenwereld een treurig schouwspel. Het nieuwe Europa is sterk genoeg, om ook dat gat op te vullen, dat ontstaat door de uitgelokte uitschake ling van de Engelsche macht. Een Italiaansche persstem. De Popoio Di Roma consta teert, dat Churchill en zijn vrienden zich weliswaar nog niet rechtstreeks hebben uit gelaten- over de rede van Hitier, dat Chur chill echter door andere leden der Britsche volkerengemeenschap, die door duistere be langen met hem verbonden zijn, ook door de officieuze pers tracht zich tegenover het Engelsche volk een alibi te verschaffen voor de voortzetting van den verderfelijk- sten oorlog, dien Engeland ooit gevoerd heeft. Kenmerkend is in dit opzicht de rede van den Zuid-Afrikaanschen minister-pre sident. Nog karakteristieker echter zijn de kolommen der officieuze pers, die-de pro- pagandatrompet steekt om de Engelschen er van te overtuigen, dat Engeland, zooais Door den keizer ontvangen. Konoye is gister om 7 uur naar het keizer lijk paleis gegaan en heeft den keizer de lijst ministers voorgelegd, welke door den soeverein is goedgekeurd. Om 8 uur is Konoye door den keizer in de Fenixzaal van het keizerlijk paleis geïnstalleerd als mi nister-president. Hierbij was de minister van marine in het aftredende kabinet, vice- admiraal Yosjida, die in het nieuwe kabinet dezelfde portefeuille houdt, aanwezig. De installatie van de andere leden van het nieuwe kabinet volgde om 9 uur. De porte feuille van landbouw en boschwezen wordt tijdelijk waargenomen door Konoye en zal worden overgedragen aan TMdaatsoe Isji- goere, die Dinsdag per vliegtuig uit Mant- sjoekwo wordt verwacht. Naokai Moerase, die onder-minister voor handel en industrie was in het eerste kabinet Konoye, is be noemd tot directeur van het wetgevend bureau, terwijl Rokoezo Takebe, die vice- voorzitter is geweest van het nationale bureau voor ontwerpen, is benoemd tot directeur-generaal van den raad der regee ring van Mantsjoekwo, in welke functie hij Naokai Hosjino opvolgt die toetreedt tot het kabinet Konoye als minister zonder porte feuille. Het Japansche kabinet door den keizer ontvangen. De vroegere vice-minister van handel, Hoerase, is benoemd tot chef van de grond- wetssfdeeling, de huidige gouverneur van de provincie Nagano, Tomita, tot staatssecre taris in de rijkskanselarij en de president van de landbouwcoöperatie, Isjigoero, tot minister vap landbouw De Japansche politiek. De Japansche minister van oorlog, Tojo, heeft gisteravond verklaard, dat met het oog op den ernstigen toestand het Japansche front en het vaderland in den waarsten zin van het woord in gelijke mate gemobiliseerd moeten worden. Er moeten onmiddellijk doeltreffende diplomatieke stappen worden ondernomen, ten einde in overeenstemming met de tegenwoordige positie der wereld het conflict met China te beëindigen. Talrijke Duitsche plaatsen aangevallen. Uit een zorgvuldige registratie van de vij andelijke luchtbombardementen van den laatsten tijd blijkt, naar het D. N. B. meldt, dat de Britsche luchtmacht haar aanvallen op niet-militaire doelen sedert Vrijdag, den dag van de rede van den Führer, verveel voudigd heeft. Groot was het aantal gewor pen bommen en daarmede in geen verhou ding staand de geringe militaire schade. Hst is duidelijk te zien, dat de vijand erop uit is, de Duitsche burgerbevolking te treffen. Talrijke Duitsche plaatsjes, open steden en dorpen zijn de laatste dagen herhaaldelijk aangevallen. Zoo zijn in den nacht van 20 op 21 Juli bommen geworpen in de binnen stad van Wismar en eveneens in den daar op volgenden nacht. Daarbij waren 5 doo- den en 20 zwaar gewonden te betreuren. De stad Bremen heeft een der laatste nachten krachtige aanvallen op verscheidene woon wijken te verduren gehad. Drie dooden en drie zwaar gewonden vielen aan den Brit- schen aanval ten offer. Vele badplaatsen op de Duitsche Noordzee-eilanden zijn het doelwit van zinnelooze bombardementen geweest. Ook de stad Hamburg is in den nacht van 20 op 21 Mei aangevallen. In woonwijken en dicht bevolkte stadsdeelen kwamen bommen terecht. In het naburige Pinneberg werd het ziekenhuis beschadigd. Ook boven de steden Paderborn, Hagen en Bochum hebben herhaalde malen vijande lijke vliegers gevlogen, die medoogenlooze aanvallen op burgerlijke doelen onderna men. In Schwerin werden vier mannen, drie vrouwen en drie kinderen door Engelsche bommen gedood. Talrijke gewonden zijn te betreuren. In Wilhelmshaven werden het crematorium en een lijkenhuis vernield. Het verdient opmerking, dat de vijandelijke vliegers, alvorens zij hun bommen wierpen, talrijke lichtfakkels ^gebruikten, waardoor zij ondubbelzinning hadden kunnen vast stellen, dat zij geen militaire doelen voor zich hadden. De stad Kassei is in den nacht van 21 op 22 Juli eveneens het doelwit var. vijandelijke aanvallen geweest. Ook hier werkte de vijand met een aanzienlijk aan- I tal lichtfakkels. Desondanks kwamen alle bommen terecht op niet-militaire doelen in de woonwijken en tuinen. O.a. zijn hier wa gens van den geneeskundigen dienst getrof fen. Daarenboven werden de Landkreis Kassei en de naburige gouw Hannover-Zuid door Engelsche bombardementen geteisterd. Op vele plaatsen, en wel kleine boeren- dorpjes, werden vijandelijke bommen ge worpen. Van Duitsche zijde wordt vastgesteld: Nog in den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben de Engelschen 't grootmoedige aan bod van den Führer beantwoord, door in nog grooter getale vliegtuigen naar het Duitsche rijksgebied te zenden. Deze hebben nog meer dan voorheen op misda dige wijze hun bomaanvallen op de burger bevolking gericht en open steden, boeren dorpen, gehuchten, lazaretten en scholen als doelwit gekozen. Deze opzet blijkt hier uit, dat de laatste nachten bijzonder helder waren en den Engelschen vliegers goed zicht boden. Bovendien hebben de Engelschen een groot aantal lichtfakkels uitgeworpen, die hun geen twijfel erover konden laten, dat zij zich boven open steden, boven woonwij ken en dorpen bevonden. Geen enkel noe menswaardig militair doel hebben zij in den loop der laatste nachtelijke vluchten ge troffen Wij zijn er van overtuigd, dat zij hiernaar niet gezocht hebben. Uit den ge- heelen opzet en de wijze van uitvoering der Britsche luchtaanvallen blijkt, dat Churchill het Duitsche volk wil laten zien, hoe hi.1 zich het antwoord op de vredesdaad van den Führer denkt. Het is moord op Duit sche vrouwen en kinderen, verwoesting van vreedzame Duitsche steden en dorpen. Bevolkingsuitwisseling tusschen Roe menië en Rusland. - Tusschen Roemenië en Rusland vindt, naar uit Boekarest wordt gemeld, op het oogenblik een soort bevol kingsuitwisseling plaats. Bijna 1000 Roe menen uit Bessarabië zijn reeds te Jassy aangekomen, terwijl over Galatz degenen reizen, die zich naar Bessarabië begeven. Dit zijn voor het meerendeel arbeiders, die uit Bessarabië afkomstig zijn. ten tijde van Napoleon, een eiland is, waar op men niet kan landen. In weerwil van deze propaganda doet de leidende Engelsche klasse alles om haar rijkdommen en haar menschen in Canada in veiligheid te brengen. ROEMEENSCH-RUSSISCHE ONDERHANDELINGEN. Tusschen de Roemeensche en de Russische regeering worden op het oogenblik onder handelingen gevoerd over de regeling van de kwesties, de ontstaan zijn door den af stand van Bessarabië en de noordelijke Boe- kowina. Zoo eischt Rusland teruggave van het rollend spoorwegmaterieel, dat bij de evacuatie van de Roemenen uit Bessarabië werd meegenomen. De Russische eischen worden door de Roemenen als hard, doch niet als onvervulbaar gekenmerkt. Men ver wacht, dat zeer binnenkort overeenstem ming zal worden bereikt. De Britsche troepen in Gibraltar. - De Britsche bezetting van Gibraltar is, naar het Giornale d'Italia meldt, tot tienduizend man verhoogd. Alleen reeds op 18 Juli zijn 2000 man ontscheept. In de laatste dagen komen ook talrijke munitie- en levensmiddelen- transporten in Gibraltar aan. Duitschland heeft er geen belang bij. Van semi-officieele zijde verluidt uit Berlijn: In verband met de nieuwe politieke rege lingen in de drie Baltische staten en met het verzoek door deze staten gedaan, om te worden opgenomen in de Sovjet-Unie, zij er op gewezen, dat het vraagstuk op welke wijze de betrekkingen tusschen de Baltische staten en Sovjet-Rusland zijn geregeld, uit sluitend deze staten en Sovjet-Rusland aan gaat en dat de Duitsche economische betrek kingen met deze 'landen en met Rusland hierdoor in geen enkel opzicht worden ge schaad. Bovendien zijn voorzorgsmaatrege len getroffen om de economische belangen en vraagstukken tusschen deze landen en Duitschland te behandelen overeenkomstig de nieuwe verhoudingen. Ook Italië interesseert er zich niet voor Naar aanleiding van het verzoek tot in lijving der randstaten bij de Sovjet-Unie wordt in Italiaansche politieke kringen ver klaard, dat hier kwestie is van een gebeur tenis in een gebied, waarin Italië geen di recte belangen heeft. De grond in Estland gemeen schappelijk bezit. In de Maandagavond gehouden bijeen komst van de Estlandsche Kamer van afge vaardigden heeft de minister van landbouw, Joeaeaer, het noodzakelijk genoemd, dat de grond tot bezit van het geheele volk ver klaard wordt en dat voor den boerenstand faciliteiten worden geschapen. Na een langdurig debat, tijdens hetwelk alle sprekers zich in denzelfden zin uit lieten, werd een commissie gevormd, die een dienovereenkomstige verklaring zal op stellen. Nader wordt uit Riga gemeld: Op voorstel van den minister van landbouw, Vanags, heeft de Letlandsche Sejm besloten, allen grond tot eigendom van het geheele volk te verklaren. De door de afzonderlijke boeren bewerkte grond mag niet grooter zijn dan dertig hectare. Het parlement heeft even eens besloten, alle groote handels- en in- dustrieele ondernemingen, alsmede de ban ken, te naasten. De toetreding aangenomen. De Estlandsche Kamér van afgevaardig den heeft gistermiddag een verklaring over de toetreding van de Estlandsche raden republiek in de Sovjet-Unie aangenomen. HET ITALIAANSCHE LEGER- BERICHT. Legerbericht 43 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: Volgens stel lige berichten hebben bij de luchtvlootge- vechten tusschen 8 en 13 Juli behalve het vliegtuigmoederschip Ark Royal en 't slag schip Hood, nog een slagschip van het type Warspite, groot 31.000 ton, en de kruisers Gloucester, groot 10.000 ton, en Arethusa, groot 5200 ton, ernstige schade bekomen. De verliezen onder de vijandelijke bemannin gen zijn aanzienlijk. Een vijandelijk vliegtuig, dat getracht had de bemanning van een onzer toestellen met mitrailleurvuur te bestoken, toen het door schade aan een der motoren gemeerd lag en toen reddingspogingen in het werk werden gestejd, is brandend neergeschoten door onze jachtvliegtuigen. Een officier, die per valscherm op zee was neergedaald, is gered en door een onzer watervliegtuigen gevangen gemaakt. In N.-Afrika werden intensieve en doel treffende bombardementen der vijandelijke bases in Sidi Barrani en Mersa Matroe ten uitvoer gelegt. In O.-Afrika werden Engelsche troepen en vliegtuigen gebombardeerd op de basis van Duna en Wajir, waar een vijandelijk jachtvliegtuig werd neergeschoten. Al onze toestellen keerden op hun bases terug. Vijandelijke aanvallen op Asmara richtten geen schade aan en maakten geen slachtoffers. EEN VREDESPETITIE IN ZUID-AFRIKA. De vrouwen van de Boerenbevolkingg in Zuid-Afrika hebben den minister-president der Zuid-Afrikaansche Unie, Smuts, een vredespetitie overhandigd, welke meer dan 60.000 handteekeningen draagt en waarin zij eischen, dat Zuid-Afrika terstond een einde maakt aan den oorlog met Duitschland. Daar Smuts de petitie van de hand heeft gewezen, zal het document thans aan het parlement worden voorgelegd. Ook de nationalistische studenten in Zuid- Afrika komen openlijk tegen de politiek van Smuts in opstand. De voorzitter van den Na- tionalen Studentenbond heeft tot Smuts een brief gericht, waarin hij verklaarde, dat de studenten weigeren, zich te houden aan het insigneverbod en de geweren in te leveren. Voorts eischte hij het staken van de eenzij dige radiopropaganda en het onmiddellijk sluiten van vrede tusschen Zuid-Afrika en Duitschland. Huil zette het standpunt der Ver. Staten uiteen. In de conferentie der Amerikaansche mi nisters van buitenlandsche zaken werd gister het woord gevoerd door den minister van buitenlandsche zaken der Ver. Staten Huil. Hij verklaarde, dat bepaalde krachten bezig zijn, de „internationale moraal" te vernietigen. Verscheidene naties waren daardoor reeds getroffen. Haar souvereini- teit was met voeten getreden. Het zou tra gisch zijn, wanneer Amerika onverschillig toezag en zich verbeeldde, dat dit gevaar niet ook naar Amerika zou kunnen komen. Er bestaat gevaar, zeide Huil, dat pogin gen worden ondernomen, met alle middelen eenige der Amerikaansche landen econo misch onder controle te brengen en politiek te doordringen en tusschen Amerikaansche republieken argwaan en strijd te zaaien. Dit gevaar dwingt tot gemeenschappelijke beraadslaging over afweermaatregelen, in de eerste plaats op economisch gebied. Huil verklaarde, de noodzakelijkheid in te zien van een overgangsperiode, doch op den langen duur zou slechts vrijhandel kunnen bevredigen. Intusschen dienden de Ameri kaansche landen hun handel onder elkaar uit te breiden en aan te vullen. De regee ring der Ver. Staten, aldus Huil, draagt haar deel bij door deelname aan de inter- Amerikaansche economische commissie, aan de inter-Amerikaansche Centrale Bank en aan de commissie, die tot taak heeft, de productie van zuid-Amerikaansche produc ten te verbeteren en op te voeren. Om ech ter de urgente problemen op te lossen, dienen mogelijkheden geschapen te worden voor regelmatigen afzet van overschotpro ducten en voor de grootst mogelijke verge makkelijking van den handel tusschen de Amerikaansche naties. De bank voor den buitenlandschen han del te Washington is hierbij reeds behulp zaam. Thans zal Washington maatregelen nemen om den omvang en de wijze van deze hulp aan den handel uit te breiden, zoowel financieel alsook waar het onder nemingen op langen termijn betreft. Hierbij hoopt Washington op begrip en medewer king van de zijde der andere twintig repu blieken. De Amerikaansche minister van buiten landsche zaken, Huil, heeft in zijn rede verder uiteengezet dat een oplossing van de inter-Amerikaansche economische proble men niet voldoende was om den vrede en de veiligheid op het Westelijk halfrond te behoeden. „Duistere krachten" zijn in Ame rika aan het werk om Amerika in het ver derf te storten en willig te maken voor buitenlandsche doeleinden. Haar einddoel is de poging om, aldus Huil, de Amerikaan sche republieken te overheerschen in bui tenlandsche belang Daartegen afweermaat regelen te nemen kan echter geen vreemde staat euvel duiden. Het derde punt is de kwestie van de Europeesche bezittingen in Amerika. Iedere poging om den status quo te wijzigen zou voor alle Amerikaansche republieken aan leiding zijn tot ernstige en onmiddellijke bezorgdheid. De regeering der Ver. Staten stemt toe in het "oorstel van een collectief beschermheerschap voor dergelijke geval len, zonder dat dit de instelling van speciale belangen in deze gebieden met zich mee zou mogen brengen. Men is hier bijeengekomen, zoo verklaar de Huil, om dringende problemen te bespre ken. Men wil echter van niemand in de wereld iets. Men is vrij van den geest van vijandschap tegen welke natie ook, maar men kan niet vermijden bewust te worden van de gevaren, waartegen men zich moet verdedigen. Desondanks zoo besloot spr., geef ik niet het geloof aan de menschheid en het geloof aan den terugkeer van een vreedzaam wereldverkeer op, waaruit Ame rika in ieder geval geen ander land wil uit sluiten. HET DUITSCHE LEGERBERICHT. Het opperbevel der weermacht maakt be kend: Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op nieuw vliegvelden, haven-, tank- en fabrieksinstallaties in Engeland aangeval len. Explosies en zware branden zijn waar genomen. Bij aanvallen op een convooi in het Ka naal gelukte het een tankboot met een tota len inhoud van ongeveer 40.000 br. reg. ton door inslaande bommen tot zinken te bren gen. Vijandelijke vliegtuigen, die in den nacht van 21 op 22 Juli N.- en W.-Duitschland binnenvlogen, richtten daar evenals in de bezette gebieden met neergeworpen bom men slechts materieele schade aan. Een vliegtuig is door luchtafweergeschut der marine, een tweede door nachtjagers neer gehaald. De totale verliezen van den vijand be droegen Zondag acht vliegtuigen o.m. een Sunderland-vliegboot, die bij Drontheim werd neergeschoten. Vier eigen toestellen keerden niet terug, o.m. een z.g.n. „zee- noodvliegtuig", dat boven de Noordzee door de Engelschen werd neergeschoten.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1