Agmda Aspirin ^Buitenland U kunt er om EERSTE BEAD. 2 Alkmaar, Woensdag. NACHTELIJKE BOMAANVALLEN VAN ENGELSCHE VLIEGERS. In den afgeloopen nacht is tijdens een bomaanval door Engelsche vliegers te Groet in de omgeving van Bergen nabij een noodslachtplaats een bom neergekomen in een zomerhuis, waar de familie L. haar vacantie doorbracht. De 59-jarige heer des huizes en een 25-jarige dochter werden gedood, ter wijl twee huisgenooten ernstig en één licht werd gewond. Het getroffen huis is eigendom van de Spoor- en Tramwegenvacantiehuizenstich- tmg en was van 627 Juli verhuurd aan de familie Lodewijks uit Amsterdam. Onge veer om kwart voor vier werd het huis ge troffen door een bom. De menschen lagen nog in bed en het merkwaardige is, dat de man gedood werd, terwijl de naast hem liggende vrouw niets mankeert. De tuinder D. de Graaf, die op 40 meter afstand woont en van wiens woning de pannen werden afgeslagen, was spoedig met den tuindersknecht C. Dalenberg ter plaatse om hulp te verleenen. Toen zij den man van de brokstukken van den schoorsteen hadden bevrijd, leefde hij nog, maar spoedig gaf hij den geest. Ook de dochter, die eenige meters ver was weggeslingerd, was niet oogenblikke- lijk dood. Een van de zwaar gewonden, een kind van 9 jaar, is later ook overleden. De lijken en de gewonden werden onder gebracht in huize Maria Mediatrix van me vrouw Storm van Leeuwen. Naar de heer de Graaf ons mededeelde had het vliegtuig driemaal in de orfigeving gecirkeld. Een ander vliegtuig was niet waargenomen, zoodat niet kan worden aan genomen, dat het vliegtuig den bom liet vallen om aan een vervolging te ontkomen. Een naast het getroffen huis staande hou ten zomerhuis, bewoond door een weduwe uit Bergen met haar kleinzoon, werd even eens verwoest. De inwonenden kregen geen letsel. Aangezien zich tegenover het getroffen huis nog een niet ontplofte bom in den grond bevindt, waarvan vermoed wordt dat het een tijdbom is, is de Achterweg door de politie afgezet. EEN S.A.-MAN BEGRAVEN. Een sobere, indrukwekkende plechtigheid vond hedenmorgen op de algemeene be graafplaats alhier plaats, een jonge S.A.- man, een paar dagen geleden bij het zwem men in zee verdronken, werd door zijn ka meraden naar zijn laatste rustplaats gedra gen. Het lijk was eerst overgebracht naar het poortgebouw, waar twee S.A.-mannen de eerewacht hielden. Toen het tijdstip der teraardebestelling was aangebroken, namen vier kameraden de kist op en achter de mi litaire muziek werd het stoffelijk over schot naar de laatste rustplaats gebracht, vergezeld van een detachement S.A.-man nen en een detachement soldaten. Eenige kransen werden meegevoerd en links en rechts naast het graf neergelegd. Toen de kist, bedekt met de oorlogsvlag, daalde, speelde het korps treurmuziek, waarna woorden van afscheid gesproken werden door den onmiddellijken comman dant en door een van de andere chefs; woor den, waaruit een kameraadschap bleek, woorden ook, waaruit bleek, hoe de gestor vene geleefd had voor zijn vaderland. En nu rust een S.A.-man in Alkmaar- sehen grond, ver van zijn huis, dat hij ver liet, om zijn plicht te doen. Hij ruste in vrede PRIJS BEHAALD. Den heer P. N. Joosen, dirigent van de r.k. harmonie St. Caecilia, alhier, behaalde Zondag j .li, met de gelijknamige vereeni- ging uit Velsen een eersten prijs in de super eere-afd. harmonie op het groot nationaal muziekconcours te Haarlem. VLIEGERS AANGESPOELD. Aan het Texelsche strand. Op het Texelsche Noordzeestrand zijn gister de stoffelijke resten aangespoeld van twee Franschen en een Engelschman, ver moedelijk vliegers. De nationaliteit van een vierde lijk kon niet worden vastgesteld. Nadat dr. Boswijk de lijken had ge schouwd, zijn deze op de algemeene be graafplaats te Den Burg ter aarde besteld. NAAR HET CREMATORIUM. Zondag a.s. organiseert de afd. Alkmaar van de Vereeniging voor facultatieve lijk verbranding weder een tocht naar het cre matorium te DriehuisWesterveld. Het vertrek is bepaald op 12.53 uur, terug in Alkmaar 17.19 uur. Voor aangifte tot deel name zie men elders in dit blad. COLLECTE „NATIONALE INZAMELING 1940". De burgemeester heeft van den penning meester van de Nationale Inzameling 1940" den volgenden brief ontvangen: Het was ons een groot genoegen, bericht te mogen ontvangen van de storting op on ze postrekening nf. 388000 van een bedrag ad 7918, zijnde de opbrenst der in Uwe gemeente gehouden collecte voor de steun- verleennig aan de door de oorlogsramp ge troffen landgenooten. Wij stellen er prijs op U, en degenen, die U bij de collecte ter zijde hebben gestaan, onzen welgemeenden dank te betuigen voor dc genomen moeite. Hiervoor zijn wij zeer erkentelijk. DE RESTAURATIE VAN DE GROOTE KERK. B. en W. hebben op de desbetreffende vragen van den heer A. Eriks, lid van den Raad, alhier, het volgende geantwoord: Naar aanleiding van uw brief van 17 Juli j.l. betreffende bovenvermeld onderwerp, deelen wij u mede, dat wij de daarin gestel de vragen als. volgt beantwoorden; lo Wij hebben van het door u genoemde artikel in de Alkmaarsche Courant van 16 Juli j.l. kennisgenomen. 2o Eveneens namen wij kennis van de mededeelingen van dit dagblad in zijn num mers van 27 Februari en 3 Maart 1939 be treffende den toestand van de Groote Kerk. Een „ruïneuze gang van zaken" is hier naar onze meening niet aanwezig, aangezien het artikel in de Alkmaarsche Courant van 16 Juli j.l. (dat ook in andere bij het A.N.P. aangesloten bladen heeft gestaan. Red. Alkm. Crt.) niet in overeenstemming is met de werkelijkheid. De muren van de Groote Kerk verkeeren niet in een bouwvalligen toestand. Gevaar voor instorting bestaat er om die reden niet, terwijl het nemen van maatregelen voor de veiligheid van het ver keer overbodig zijn. 3o Het is ons bekend, dat met de restau ratiewerkzaamheden sedert eenigen tijd is begonnen. 4o Deze vraag behoeft in verband met het gestelde onder 2o en 3o geen beantwoording meer. Wij hebben in ons nummer van 18 Juli j.l. reeds medegedeeld, dat de beschouwing van 16 Juli over de restauratie van de Groote Kerk telex-copie van het A.N.P. is geweest, welke steeds zonder bronvermelding gepu bliceerd wordt, maar dat wij, wat de bouw valligheid van deze kerk en hét daaraan voor de passanten verbonden gevaar betreft, nog van dezelfde opinie zijn als in onze beschou wingen van Maart 1939. Dit was ook B. en W. op 23 Juli bekend en zij hadden daarom beter naar de juistheid van onze mededeelingen uit 1939 dan naar de onjuistheid van het A.N.P.-artikel kunnen verwijzen. Nog verstandiger ware het geweest, wan neer zij den Edelachtbaren heer Eriks een voudig medegedeeld hadden, dat de tijdsom standigheden niet meer van dien aard zijn, dat een raadslid ter glorificatie van zijn eigen inzichten, over den kostbaren tijd van het college moet kunnen beschikken. Red. Alkm. Crt. UITBETALING VACANTIEBONS. De uitbetaling van vacantiebons voor bouwvakarbeiders zal niet plaats hebben op Vrijdag a.s., maar op Vrijdag 2 Aug. en is dus een week uitgesteld. Men zie elders in dit blad. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot H. C. Kirkenier is aan de Middelbaar Technische School voor Bouwkunde te Amsterdam toegelaten tot het tweede studiejaar, voor de afdeeling weg en waterbouwkunde. BENOEMD. De adjunct-inspecteur van poiltie P. Langedijk alhier is met ingang van 1 Aug. a.s. benoemd tot inspecteur van politie te Apeldoorn. PREMIEKEURING DOOR V. L. N. TE HEILOO. Onder overgroote belangstelling had Dinsdagmorgen op den Zeeweg de premie keuringen plaats van merriën, type tuig- paard van 1 tot en met 6 jaar en voor oudere hengsten met afstammelingen in Noordhol land, uitgeschreven door de afdeeling Noordholland der V. L. N. Deze keuring is als regel in Schagen, doch door de vervoers- moeilijkheden worden de keuringen min of meer plaatselijk gehouden en zoo viel thans aan Heiloo, waar nog al liefhebberij is voor paardensport, de eer te beurt de keuring te hebben. De mooie paarden, waarvan eenige moe- derdieren met veulens, trokken de aandacht van kenners en publiek. Er worden nogal stevige prijzen beschikbaar gesteld, zoodat het de moeite loont om naar een prijs te dingen. De jury bestond uit de heeren dr. C. Brands te Millingen, M. Vink te Vreeswijk, L. Zijlmans te Hoofddorp en als reserve D. Rempt te Nieuwe-Niedorp en L. Biesheuvel Bz. te Santpoort. In de rubriek 1-jarigen werden prijzen toe gekend aan „Dela" van C. A. Rotteveel te Heiloo en Jb. Bierens te West-Graftdijk; in de rubriek 3-jarigen aan „Burranie" van P. Swaag te Koedijk; „Budona" van J. Muijs te Heiloo, „Bettya" van Jac. Koning te Groot schermer en „Briane" van J. Liefting te Egmond-Binnen; in de rubriek 6-jarigen „Zoka" van C. Muijs te Heiloo; in de rubriek 3-jarigen werden „Budona" „Burranie" en „Bettya", premiewaardig gekeurd. Na de keuring werd de opneming in het stamboek niet alleen geregistreerd, doch de dieren kregen een of twee brandmerken. Dat werkje bij den smid had veler belangstelling. Jammer, was het, dat door een kleine on- eenigheid in het stamboek de paarden van den heer C. Oly Jr. uit Heiloo afwezig waren gebleven. Waar deze fokker veelal met iets aparts voor den dag komt, viel het gemis te meer op. VERDUISTERINGSTÏJDEN. Men is verplicht te verduisteren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond van 21.45 tot 5.49 uur. Rijwielen, motorrijwielen en andere voer tuigen moeten gedurende dezen tijd licht op hebben, verduisterd volgens de onlangs gepubliceerde uniforme regeling. Bioscopen. City-theater, tot en met Woensdagavond, 7.30 uur, hoofdnummer Pip met vacantie (rom.-muz.); hoofdrollen Gloria Jean, Ro bert Cummings en Nan Grey. Toegang voor eiken leeftijd. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De onsterfelijke wals (rom.-muzikale film); hoofdrollen Miliza Korjus, Luise Rainer en Fernand Gravey. Toegang boven 14 jaar. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Morgen word ik gearresteerd (rom.- sens.); hoofdrollen Ferdinand Marian en Kathe Dorsch. Toegang boven 14 jaar. Roxy-theater, 7.30 uur, eerste hoofdnum mer Schoftjes (real.); hoofdrollen de Dead End jongens; - tweede hoofdnummer De vliegende bende (sens.); hoofdrollen Kent Taylor en Rochette Hudson. Toegang boven 18 jaar. Donderdag 25 Juli. 8 uur, City-theater, filmshow-avond Everybody's. verlegen zitten: maar soms meer nog om een Aspirin-tje. Bij hoofdpijn of ver koudheid moest men het steeds bij de hand hebben. Let op den oranjeband. ■/teoi&Ui&uisf GOUDEN HUWELIJKSFEEST. zullen hun 50-jarige echtvereeni- ging wegens de tijdsomstandigheden in be perkten kring herdenken". Zoo stond het in de krant en zoo was het. En het is te begrijpen, dat de gouden bruid en bruidegom er zoo over dachten, als men weet, dat de oudste zoon in den Helder woont (of moeten we zeggen: woonde en een ander familielid in Ede. En zoo hebben we een klein gedeelte van het familiefeest meegevierd, natuurlijk niet uitbundig en uitgelaten, maar rpstig en ge zellig. Waarbij het onderhoudend gesprek op het programma als nummer één prijkte. De heer A. Bruijn zoo heet de bruide gom was in Enkl.uizen geboren en woont thans precies 50 jaar in Alkmaar. Goed uit gerekend beteekent dat dus, dat hij gedu rende zijn huwelijksleven Alkmaarder is geweest. En zijn vrouw, afkomstig uit Fries land, is ook al (hoe is 't mogelijk!) een hal ve eeuw Alkmaarsche, zoodat wij hier toch wel mogen spreken van een Alkmaarsche familie! De bruidegom dan kwam hier als conducteur op een tram-omnibus Hoorn Alkmaar, welke tramdienst al gauw ter ziele ging, zoodat de jonge man na korten tijd „op de keien stond", zooals men dat wel eens zegt. En waar net de winter van 1890 voor de deur stond, brak dus een moeilijke tijd aan voor de jonge menschen. Gelukkig bleef de heer Bruijn niet bij de pakken neerzitten; hij sloeg zich door allerlei moei lijkheden heen, pakte alles aan en werd ten slotte benoemd bij het Rijksopvoedingsge sticht, waar hij met een schamel loon maar moest zien rond te komen met zijn gezin, dat met drie kinderen tot 5 personen was uitgebreid. En het gezin kwam rond, ook toen na het eerste proefjaar van de 500 traktement nog 11 y2 pet. pensioen af moest! Geleidelijk werd het beter, niet alleen dank zij salarisherziening, maar vooral ook door ijverige studie, waardoor de heer Bruijn langzamerhand opklom tot leeraar aan het gesticht. Dat bleef hij tot 1922, toen het R.O.G. hier werd opgeheven en de toen malige leeraar van een korte detacheering op wachtgeld kwam en later met pensioen ging. Ziedaar in het kort de loopbaan van den bruidegom van vandaag, die zich bovendien steeds interesseerde voor het vereenigings- leven, eenige jaren lid was van het hoofd bestuur van den bond van justitie-ambte- naren en nu nog altijd actief deelneemt aan het werk zijner kiesvereeniging en zijner schoolvereeniging. Maar wat doet dat er op 't oogenblik alle maal toe. Hoofdzaak is, dat de beide oudjes zich nog altijd mogen verheugen in een zeer goede gezondheid, dat ze opgewekt zijn en dat zij omringd worden door een schare lief hebbende kinderen en kleinkinderen. Het spreekt vanzelf, dat wij deze geluk kige mnschen nog zeer vele jaren toewen- schen! ders van Oudorp ons bij brief van 6 Juli j.l. bericht, dat de raad dier gemeente in zijn vergadering van 5 Juli 1940 besloten heeft ter zake medewerking te verleenen. Wij kunnen u nog mededeelen, dat de ver keersweg ten N.O. van Alkmaar bijna ge reed is; de openstelling voor het verkeer kan echter eerst plaats hebben, wanneer de aansluitende provinciale weg in gebruik ge nomen wordt. In verband met het bovenstaande bieden B. en W. het desbetreffende besluit ter vast stelling aan. VERKEERSWEG TEN N.O. VAN ALKMAAR; BESTEMMING VAN OPENBAREN WEG. Op grond van het bepaalde in artikel 4, le lid, onder III, der Wegenwet, zoo schrij ven B. en W. in bijlage No. 64, moet aan den verkeersweg ten N.O. van Alkmaar de be stemming van openbaren weg verleend worden. Deze handeling moet geschieden door den rechthebbende naar burgerlijk recht. Daar deze gemeente de rechthebbende is op genoemden weg, zal uw college het desbetreffende besluit moeten nemen. Aangezien de weg gelegen is in de ge meente Oudorp, kan bovengenoemde be stemming slechts gegeven worden met medewerking van den raad dier gemeente, zulks in verband met de bepaling, vervat in artikel 5, lid 1, van genoemde wet. Naar aanleiding van ons desbetreffend verzoek hebben Burgemeester en Wethou INGEKOMEN PERSONEN. L. Snijder, N.H., tuinbouwer, Kinheim- straat 19, van Koedijk. P. Korver, R.K., koopman, Heul 15a, van Dordrecht. E. G. Oostinga, geen, z.b., Voormeer 32a, van Terschelling. C. J. Nederpel, R.K., lief dezuster, Nassauplein 11, van Delft. H. M. Pot, geen, z.b., Westerweg 3, van Bladel. Z. Molema, N.H., z.b., Kanaalkade 28, van Groningen. G. Rijper, R.K., slager, Zoutstraat 4, van Beemster. D. W. Rat- tink, N.H., sergeant, Stuartstraat 10, van Harderwijk. C. Koppes, R.K., z.b., Om val 5 I, van Heiloo. B. C. M. van der Tas, R.K., z.b., Ger. Doustraat 14, van Am sterdam. M. M. Roffers, R.K., dienstbode, Emmastraat 85, van Haarlemmermeer. A. A. Stuijt, R.K., z.b., Costerstraat 22, van Heerhugowaard. J. M. Wapstra, N.H., Stationstraat 23, van Oudorp. P. Donker sloot, geen, z.b., Voormeer 18, van Tilburg. A. Krooi, D.G., z.b., Nieuwlandersingel 27, van Nijkerk. W. C. J. Bruggeling, R.K., en echtgenoote, en kinderen, maga zijnchef, J. van Scorelkade 15, van Rotter dam. M. van der Molen, R.K., z.b., Sta tionsweg 35, van Amsterdam. M. Nap, N.H., z.b., Verdronkenoord 49a, van Heiloo. F. J. Dun, N.H., z.b., Wilhelminalaan 23, van Zeist. J. P. A. van der Putten, R.K., en echtgenoote en kinderen, winkelier, Hofstraat 14, van Heiloo. A. van Geest, R.K., winkelier, Laat 86, van Heiloo. W. Tol, N.H., z.b., Ricardostraat 3, van Amster dam. A. Alphenaar, geen, en echtgenoote, en kind, handelsreiziger, Westerweg 112, van Koog aan de Zaan. A. P. van Am- stel, Rem., z.b., Macl. Pontstraat 38, van Amsterdam. A. Smit, N.H., z.b., Kinheim- straat 19, van Broek op Langendijk. J. Kolk, geen, hulp in de huishouding, Wil helminalaan 11, van Amsterdam. H. A. Brouwer, N.H., arts, Nassaulaan 55 van Groningen. G. Blaauw, N.H., en echtge noote en kind, z.b., Westerweg 104, van Zijpe. C. Jongkees, N.H., employé Heide mij., de Ruyterstraat 17, van Purmerend. J. Tol, R.K., schilder, Luttik Oudorp 70a, van Amsterdam. A. Eeken, R.K., ver pleegster, Wilhelminalaan 11, van Haarlem. H. Withaar, N.H., en echtgenoote, en kinderen, Omval 5, van Ommen. A. van Dijk, N.H., geleidster, C. W. Bruinvisstraat 29, van Ermelo. H. J. W. Nijhuis, Ger.K., en echtgenoote en kind, directeur gevange nis N.-I., Comansstraat 29, van Bloemen- daal. C. J. J. Smit, geen, z.b., Stuart straat 12, van Den Helder. L. Warringa, N.H., z.b., Geestersingel 47, van Amsterdam. VERTROKKEN PERSONEN. J. Blokdijk, N.H., los werkman, van Schelp- hoek 8 naar Norg. M. Wipprecht, N.H., wijnkoopersknecht, van Geest 21 naar Haar lem. G. A. M. Scholbroek, R.K., z.b., en gezin, van Krelagestraat 39a naar Heiloo. L. B. Andringa, geen, bankwerker, van Fo- restusstraat 41 naar Amsterdam. A. van Grunningen, N.H., huishoudster, van Nieuw landersingel 71 naar Velsen. T. C. Koh- nert, N.H., z.b., van Stationsweg 118 naar Hilversum. M. Schaper, R.K., verpleegster, gehuwd met J. J. Botman, van Fnidsen lila naar Bovenkarspel. A. van Straaten, geen, serveerster, gehuwd met P. Bontes, van Landstraat 49 naar Den Helder. J. N. Blokker, N.H., groentenhandelaar, en gezin, van B. Bottemanneplein 3 naar Oudkarspel. M. Smith. N.H., dienstbode, van Hoog straat 14 naar Akersloot. N. Maars, N.H., z.b., van Verdronkenoord 57 naar Bergen. B. C. Sijm, R.K., dienstbode, van Ridder straat 14 naar Hoorn. G. C. Jansen, R.K., winkeljuffrouw, van Stationstraat 65 naar Utrecht. H. P. Pols, geen, z.b., van Rip- pingstr. 2 n. R'dam. L. v. d. Velde, geen, dienstbode, van Langestraat 79 naar Koe dijk. J. Boelens, geen, reiziger, en gezin, van Groot-Nieuwiand 47 naar Schiebroek. W. Weel, N.H., dienstbode, van Voordam 10 naar Schellinkhout. J. T. Heidstra, E.L., expediteur, van Ramen 11 naar Haarlem. K. Bouwman, geen, grondarbeider, van Overdiepad 22 naar Amsterdam. A. C. Mirani, geen, en gezin, van Kennemerstraat- weg 150 naar Warmond. H. Olthoff, N.H., vertegenwoordiger, van Kennemerstraatweg 150 naar Leiden. H. Schreuder, geen, laad- stationbed., van Schermerweg 36 naar Zaan dam. K. Molenaar, N.H., z.b., en echtgen., van Pr. Julianalaan 14 naar Nieuwe-Niedorp. H. A. A. Venverloo, R.K., monteur, van Langestraat 46 naar Haarlem. M. A. Meuwese, R.K., smid, en echtgen., van Oude gracht 152 naar Kerkrade. G. A. M. Hol- lenberg, R.K., dienstbode, van Everdingen- straat 18 naar Akersloot. J. Sietsma, geen, ass. landmeter, en echtgen., van Corfstraat 33 naar Graft. A. J. Sips, R.K., schoen maker, van Ridderstraat 9 naar Amster dam. G. W. Saelman. R.K., banket bakker, en gezin, van Korte Landstraat 45 naar Utrecht. M. P. Bulthuis, G.K., leer ling-verpleegster, van Oudegracht 188 naar Hoorn. M. Suiker, R.K., dienstbode, van Mient 19 naar Heerhugowaard. J. H. M. Driesen, R.K., huisknecht, van Kweerenpad 6 naar Bergen. H. E. Breijer, N.H., echt genoote van J. Berkhout, z.b., van Coster straat 5 naar Heiloo. D. Nierop, N.H., fabr. arb., van Stuartstraat 21 naar Ursem. C. H. L. Pollé, R.K., banketbakker, en gezin, van Toussaintstraat 20 naar Haarlem. J. van Arenthals, N.H., verpleegster, van Wil helminalaan 11 naar Rotterdam. A. C. Hogeboom, R.K., religieuse, van Nassauplein 11 naar Grootebroek. T. Doodeman, R.K., dienstbode, van St. Laurensstraat 5 naar Be verwijk. P. J. Wester, R.K., letterzetter, en gezin, van Dr. Schaepmanplein 9 naar Tilburg. M. H. Huijsmans, R.K., pakhuis knecht, van Voormeer 35 naar Amsterdam. B. M. van der Kooij, R.K., z.b., van Fnid sen 22 naar Zaandam. PROGRAMMA VOOR HET AMERIKAANSCHE LEGER. In afwijking van de traditie, is de Ame- rikaansche legerleiding voornemens, ter be vordering van de recruteeringscampagne door hooge officieren regelmatig radiolezin gen te laten houden. De officieren zullen iedere week spreken over 750 radiostations, in een programma, waarin tevens professio- neele hoorspelen met beelden uit de geschie denis van het leger, alsmede korte vertel lingen tot populariseering van het leven in het leger zouden worden opgenomen. SPOORWEGAANSLAGEN IN ENGELAND. Volgens een in het ministerie van binnen- landsche zaken opgesteld bericht, zijn in den nacht van 21 op 22 Juli de volgende daden van sabotage op het Engelsche spoorwegnet vastgesteld: Op de lijn Nottingham-Sheffield zes kilo meter ten Z. van het station Chesterfield waren de verbindingsschroeven tusschen de rails losgeschroefd en was de rails gedeel telijk verwijderd. Dank zij de oplettendheid van den machinist werd een ernstig ongeluk voorkomen. Op de lijn LondenManchester werden bij East Retford en Penistone dynamiet- patronen gevonden. In de omgeving van Yarnton op de lijn LondenBirmingham ontspoorde een munitietrein. Als door een wonder kwam de munitie niet tot ontplof fing. In Northampton haperde tusschen 22.00 en 01.00 het geheele signaalsysteem. Dit bericht is den minister-president voor gelegd. Churchill heeft zelf met de leiders van de Engelsche veiligheidsorganisaties de onmiddellijk te nemen maatregelen bespro ken. DE AFWEERMAATREGELEN IN ENGELAND. De bewapening van burgers. Onlangs moest reeds van Duitsche zijde met nadruk gewezen worden op het feit, dat de tegenwoordige voor het grootste deel onbezonnen maatregelen in Engeland voor den oorlog in het eigen land in tegenspraak zijn met het volkenrecht, daar zij beoogen de Engelsche burgerbevolking op te leiden tot een franctireursoorlog. De duidelijke waarschuwingen, die van Duitsche zijde hiertegen zijn uitgesproken, wil men in Londen, naar in Berlijn wordt opgemerkt, klaarblijkelijk in den wind slaan. Thans heeft men de beschikking over nieuwe documentaire bewijzen, dat de voor bereiding van het Engelsche volk tot het vormen van bewapende benden klaarblijke lijk met medeweten en goedvinden van de Britsche regeering geschiedt. Zoo zijn, naar reeds gemeld is, b.v. in de Vereenigde Staten foto's aangekomen van het opleiden van burgers in het gebruik van alle soorten wapens. Nog opmerkelijker is het artikel van een Engelschen militairen medewerker in het veel gelezen tijdschrift „Picture Post", dat als opschrift draagt „Bewapent de burgers". Het artikel geeft afzonderlijke aanwijzingen voor het gebruik van wapens, het aanleggen van loopgraven en tankvallen, het bouwen van schuilplaat sen en het bestrijden van tanks. Het artikel eindigt met de woorden „ook een buks met kruit geladen of een geweer, dat slechts op een afstand van vijf yards doel treft, is een wapen. Bewaar het,' je kunt er een Duit- scher mee dooden. Ook al tref je er maar één, je hebt er dan toch toe bijdragen Hitier te verslaan." Deze documenten toonen aan, hoe het met de geestelijke verwarring in Engeland ge steld is. Van Duitsche zijde herhaalt men in dit verband nog eenmaal de vroegere waarschuwing onder verwijzing naar het lot, dat den Poolschen franctireurs en moordbenden niet bespaard kon worden. Burgers, die tegenover een soldaat van de Duitsche weermacht naar de wapens grij pen, zijn, naar in Berlijn wordt verklaard, niets anders dan gemeene moordenaars, waarbij het in het geheel van geen belang is, of zij het kleed van den priester dragen of dat zij voorzien zijn van een legitimatie van het Britsche Lagerhuis. De ergste misdaad begaat echter de Britsche regeering, die deze openlijke voorbereidingen tot het vormen van moordenaarsbenden klaarblijkelijk niet alleen duldt, doch zelfs op alle mogelijke manieren bevordert. STRAFMAATREGELEN TEGEN GEVLUCHTE LEDEN DER BELGISCHE REGEERING. Tegen de gevluchte staatsambtenaren en leden van de vroegere Belgische regeering zijn thans strenge strafmaatregelen genomen. De ambtenaren zullen al naar gelang hun positie gestraft worden met ontslag of tijde lijk ontslag, degradatie of inhouden van salaris. DE BRITSCHE VLIEGTUIGAANKOOPEN IN AMERIKA. Nadat, volgens berichten in de bladen, de legerleiding den nationalen verdedigings- raad verzocht had te verhinderen, dat nieuwe Britsche vliegtuigorders het Ameri- kaansche bewapeningsprogramma nadeelig beïnvloeden, is Dinsdag onder voorzitter schap van de minister van financien Mor- genthau een gemeenschappelijke Britsch— Amerikaansche conferentie gehouden. Hieraan namen van Amerikaansche zijde deel de minister van oorlog Stimson, de mi nister van marine Knox en de leider van de wapenroductie Knudsen en aan den ande ren kant de Britsche inkoopagent Pruvis en de Noord-Amerikaansche vertegenwoordiger van lord Beaverbrook, Wilson. De zitting was volgens Morgenthau gewijd aan de „Synchroniseering" van de Amerikaansche en Britsche vliegtuigbestellingen in de Ver. Staten. De nieuwe Britsche bestelling omvat 1200 vliegtuigen, waarvan de vervaardiging, naar de Amerikaansche luchtmacht vreest, ern stig Amerika's eigen bestellingen in gevaar brengt.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2