DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Een Amerikacmsch beschermheerschap over de ëuropeesche kolonie. Minister Huil stelt een compromis voor. De positie der Baltische landen. Roemeensche autoriteiten noar Berlijn. Brltsch convooi van vijf schepen vernietigd. De toestand in Letland. Het Duitsche legerbericht. Italiaansch legerbericht. Op bon 66 een kilogram suiker. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsoriis pt.* 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het géheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENT IEN: Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HLRMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 174 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur; C. KRAK. Donderdag 25 juli 1940 Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang De positie van Uruquay. Op het oogenblik worden in Havanna onder leiding van den minister van Buiten- landsche Zaken der Ver. Staten, Huil en zijn medewerker Berle in besloten zittin gen met de andere delegaties de vraag stukken der Ëuropeesche koloniën in Amerika en economische problemen be sproken. Men dringt er op aan, dat zeer spoedig een besluit zal worden genomen en men heeft derhalve bepaald, dat na van middag geen nieuwe resoluties meer kun nen worden ingediend. Hedenavond zal het materiaal, dat de conferentie van alle delegaties heeft ont vangen, geschift en onder de betreffende commissies verdeeld worden. Zaterdag avond zal een nieuwe voltallige vergade ring en op 30 Juli de slotzitting worden gehouden, indien het de- Amerikaansche regeering gelukt de gewenschte hesluiten aangenomen te krijgen. Met betrekking tot het beschermheerschap over de Ëuro peesche koloniën heeft Huil, naar ver luidt, een compromis voorgesteld, tusschen een algemeen mandaat en een afzonder lijke controle in den vorm van een drie ledige commissie. Deze commissie zal telkens gevormd worden door drie staten, die bij de betreffende kolonie uit geogra- phisch en strategisch oogpunt het meeste belang hebben. In de commissie voor economische vraag stukken worden op het oogenblik technische vraagstukken ter verlichting van het inter- Amerikaansche handelsverkeer besproken, b.v. het verieenen van voorkeurstarieven, alsmede het invoeren van uniforme douane bepalingen in alle 21 landen, zoowel wat betreft de goederennamen als de gewichts- maten en de waardeberekeningen. De Mexicaansche delegatie stelde de eisch, dat de kapitaalsbeleggingen van „andere" Amerikaansche landen (Vereenigde Staten) zoo belegd moeten zijn, dat zij niet tot een „imperialistische" absorbeering van den be- treffenden tak van industrie in het land, dat deze kapitalen heeft toegelaten, leiden. De positie van Uruguay. Uit Montevideo wordt door het D. N. B. gemeld: Het blad „El Debate" schrijft over de con ferentie te Havanna o.a. het volgende: De stellingen van de conferentie beteeke- nen eenvoudig, dat Amerika als groote mo gendheid en vertegenwoordiger van de En- gelsche belangen in Amerika wil probeeren de overheersching over Latijnsch Amerika te verkrijgen. Een economisch kartel zou voor Uruguay het verlies beteekenen van de economische vrijheid met Europa, dat steeds het natuurlijke afzetgebied is geweest voor Uruguay. Op ieder gebied voelt Uruguay zich met Europa verbonden, naar lichaam en ziel, geschiedenis en toekomst, belangen en cultuur. De afnemers van Uruguay, die met de zegenrijke uitwisseling van goederen ook hun cultuur en technische beschaving b achten, behooren eveneens tot de landen van Europa. In een ander artikel schrijft hetzelfde blad, dat Duitschland zijn productiekracht verveelvoudigd heeft en dat het als gevolg van het feit, dat het de voornaamste ijzer erts- en kolenmijnen van Europa bezit, de grootste industrieele mogendheid ter wereld is. Het is derhalve niet overdreven op te merken, dat Duitschland de grootste kooper van grondstoffen ter wereld zal worden, hetgeen ook voor Zuid-Amerika van de grootste beteekenis is. Duitschlands positie op het Ëuropeesche vasteland is thans reeds overheerschend en door het systeem van het uitwisselen van goederen zullen voortaan zijn aankoopen van grondstoffen nauw ver bonden zijn met den afzet van zijn industrie producten. Deze zullen ongetwijfeld een goed afzetgebied vinden, daar zij niet op de markt worden geworpen om deviezen te verkrijgen, doch om te ruilen tegen grond stoffen. De Duitsche economische kracht en he Duitsche handelssysteem zullen een nieuwen toestand scheppen, waarmede ook in Zuid-Amerika zorgvuldig rekening gehouden zal moeten worden. Het Duitsche standpunt. De „Dienst aus Deutschland" meldt: De conferentie der noord- en zuid-Ame- rikaansche staten in Havanna wordt door de Duitsche pers zonder commentaar versla gen. Ieder politiek standpunt wordt zorg vuldig achterwege gelaten. De conferentie wordt van Duitsche zijde principieel als een inter-Amerikaansche aangelegenheid be handeld. In de terughoudendheid der be richtgeving weerspiegelt zich, naar men in Berlijn verklaart, het principe van een zui ver gebruik der Monroeleer. Echter worden in de Wilhelmstrasse niet die accenten over het hoofd gezien, die blijk geven van een bijzonder naar voren komend anti-Duitscn resp. anti-Europeesch karakter. Aan den anderen kant echter wordt in Duitschland met dezelfde belangstelling de omstandig heid opgemerkt, dat zich uit de groep der zuid-Amerikaansche staten eveneens be langrijke stemmen doen hooren, die alle noord-Amerikaansche monopolistische plan nen van de hand wijzen en t de aandacht vestigen op de nauwe verbondenheid van de zuid-Amerikaansche staten met Europa door den historischen oorsprong, de taal en het economisch belang. Klaarblijkelijk be staat in zuid-Amerika, zoo zegt men in Duitschland op grond van de tot dusver be kend geworden standpunten een sterk be wustzijn voor de absolute noodzakelijkheid voor het handhaven van een economische gemeenschap met de oude wereld. Er kan twijfel over bestaan, dat ook het nieuwe Europa, hoe weinig het zich ook bevoegd acht tot het geven van politieke raadge vingen aan het Amerikaansche vasteland, in overeenstemming met de zuid-Ameri kaansche staten waarde hecht aan een economische samenwerking en hierbij zijn goede diensten ter beschikking stelt. De conferentie. De Pan-Amerikaansche conferentie heeft heden een geheime vergadering gehouden. De staatssecretaris der Vereenigde Staten Cordell Hull, is gekozen tot voorzitter van de „commissie tot instandhouding van den vrede'", de Mexicaansche minister van fi- napcien Suarez tot leider van de „economi sche commissie" en Melo (Argentinië) tot hoofd van de „neutraliteits-commissie". Engeland wil beter betrekkingen met Rusland. De gezanten van Letland, Littauen en Est land in Groot-Britannië hebben geprotes teerd tegen de vernietiging van de Balti sche landen door Sovjet-Rusland en hebben Groot-Britannië verzocht deze vernietiging niet te erkennen. Het protest schept voor Engeland een nieuwe moeilijkheid, daar de Engelsche regeering pogingen in het werk stelt de betrekkingen met Rusland te ver beteren. De reis gaat ook naar Rome Ministerpresident Gigurtu en de minister vari buitenlandsche zaken Manoilescu zijn uit Boekarest naar Duitschland vertrokken. Met denzelfden specialen trein reist ook de Duitsche gezant dr. Fabricius, die de Roe meensche staatslieden op hun reis vergezelt. Op uitnoodiging van de fascistische re geering zullen de Roemeensche minister president Gigurtu en de Roemeensche mi nister van buitenlandsche zaken Manoeiles- cu zich Zaterdag a.s. naar Rome begeven, waar zij besprekingen zullen voeren met Mussolini en Ciano. Een zesde schip in brand geraakt. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: „Gisterochtend hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een Britsch convooi van vijf koopvaardijschepen, teza men metende 17.000 ton, vernietigd. Boven dien is een ander vijandelijk koopvaardij schip van 4000 ton in brand gebombar deerd''. EEN HITTEGOLF IN SPANJE. In geheel Spanje heerscht op het oogen blik een hittegolf. In Sevilla werd Woens dag een temperatuur van 42 graden in de schaduw gemeten. Te Madrid steeg het kwik tot 34.5 graden, terwijl te Cordoba de temperauur tot 42 graden in de schaduw steeg. Grondwetscommissie bijeen. In het paleis te Riga is de door het Let- landsche parlement aangestelde grondwets commissie voor een eerste zitting bijeen gekomen. Alle circulatiebanken en crediet- instellingen aan den staat. De minister van financien, Karlson, heeft Woensdag verordend, dat overeenkomstig het besluit van het Letlandsche parlement alle circulatiebanken en credietinstellingen aan den staat worden getrokken. Een burgerwacht. Naar blijkt uit een bericht in het dagblad Trudowsja Gaseta is door de communisti sche partij in Letland een burgerwacht ge vormd, die in bataljons is ingedeeld. Het bevel en de controle over deze burgerwacht wordt uitgeoefend door de communistische partij. Als taak van de burgerwacht wordt genoemd de bescherming en beveiliging van fabrieken, ondernemingen, winkels, demon straties en optochten. De organisatie zal nauw samenwerken met de bevoegde instanties en de Sovjet orde van Letland beveiligen. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Een duikboot heeft uit sterk beveiligde convooien twee gewapende vijandelijke koopvaardijschepen van in totaal 14.000 ton tot zinken gebracht. Tengevolge van de on gunstige weersomstandigheden was de be drijvigheid van de luchtmacht gering. In Zuid-Engeland werd een aanval gedaan op eenige spoorlijnen en wegen, terwijl ar senalen met bommen werden bestookt. Bij de gewapende verkenning boven het Kanaal en aan de zuidkust van Engeland zijn onze vliegtuigen er door het werpen van bommen in geslaagd twee voorposten schepen en een mijnenveger tot zinken te brengen en een ander schip te beschadigen. In de Noordzee zijn onze vliegers er in geslaagd een duikboot tot zinken te brengen. In den nacht van 23 op 24 Juli wierpen Britsche vliegtuigen op verschillende plaat sen in Noord- en West-Duitschland bommen, zonder veel resultaat te bereiken. Onze nachtjagers hebben twee. ons luchtafweer geschut heeft een vijandelijk vliegtuig neer gehaald. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht publiceert legerbericht no. 45: Onze duikbooten hebben in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee een Australische torpedojager en een vijande lijken duikboot tot zinken gebracht. Een afdeeling van onze luchtmacht heeft de brandstofvoorraden van de marinebasis te Malta gebombardeerd. Ondanks het hevige vuur van den vijand werden de gestelde doelen getroffen, waardoor verscheidene branden ontstonden. In Noord-Afrika werden twee vijandelijke vliegtuigen van het type Glouster in^ een luchtgevecht neergehaald. Aan Italiaansche ziide werden geen verliezen geleden. In den nacht van 23 op 24 Juli is te Rome lucht alarm gemaakt op grond van een bericht u't Gaeta. De luchtafweerbatterijen te Rome hebben daarop tweemaal versperringsvuur geopend. Bommen werden niet geworpen Door scherven van het luchtafweergeschut werden enkele personen gewond. DE ZUIVERING VAN FRANKRIJK. De zuivering van Frankrijk van alle on- gewenschte elementen wordt, naar het D. N. B. meldt, bepleit door de bladen „La France au Travail" en „Paris Soir", die het tijdstip gekomen achten om het overheids apparaat, de banken, den handel, de beurzen, de universiteit en de pers te zuiveren. Als de grootste parasieten worden de Joden en vrijmetselaars beschouwd, die weer pogen op den voorgrond te komen. De Franschen moeten uit eigener beweging dit euvel ver helpen en in de eerste plaats de vrijmetse laarsloges sluiten, daar deze een schuilhoek zijn van duisterlingen Eerst daarna kan ge dacht worden aan een herstel van de sociale orde. „Derniers Nouvelles de Paris" bepleit met nadruk het verieenen van een schade vergoeding aan hen, die door de schuld der Fransche regeering, hun bezittingen hebben verloren en voor een groot deel in diepe ellende leven. Afdoende financieele midde len moeten door den staat onverwijld ter beschikking worden gesteld. CHURCHILL BIJ KONING GEORGE. De koning van Engeland heeft naar de „Petit Dauphinois" uit Londen meldt, Churchill in Buckingham Palace ontvangen voor een onderhoud van een half uur. De chef van den generalen staf van het lucht- wapen, luchtmaarschalk Cyril Newall, is eveneens door den koning ontvangen. DUITSCHE AVONDBLADEN OVER DE HOUDING VAN ENGELAND. „Zelfverheerlijking van den misdadiger", „Burgers zijn het doelwit van zijn bommen", zoo luiden enkele opschriften van de Ber- lijnsche avondbladen, die scherpe critiek leveren op de uitlating van de Londensche Times, dat door Engelsche luchtaanvallen op onverdedigde Duitsche steden en dorpen het moreel van de Duitsche bevolking wordt beïnvloed. Hierdoor wordt erkend, aldus schrijft de Deutsche Allgemeine Zeitung, dat deze nachtelijke bombardementen niet ge richt zijn op militaire objecten, doch uitslui tend op de burgerbevolking. De officieuse Times, aldus de Berliner Börsenzeitung, be roemt zich op de erbarmelijke en laffe da den van het Engelsche luchtwapen, dat zijn verachtelijke aanslagen evenzeer terugbe taald zal krijgen als zijn opdrachtgevers. De pochende woorden van de Times zijn een van veraf zichtbaar teeken voor het nog nooit eerder bereikte laagtepunt en de verwaar- loozing van de Engelsche moraal. Ook deze kenmerkende vorm van de Britsche politiek zullen wij voor kennisgeving aannemen en niet vergeten. „Tot iedere misdaad bereid", schrijft de Angriff boven zijn artikel, dat zich met het zelfde onderwerp bezighoudt. Wij kunnen de Times bevestigen, aldus het blad, dat het zich hier, evenals reeds zoo dikwijls, ver rekend heeft. Moet de opmerking van lord Halifax in zijn rede, dat de Engelschen een uitval uit hun eilandvesting zouden onder nemen en dat de neutralen niet ontgoocheld zouden worden, gezien worden in verband met de interpellatie in het Lagerhuis, waar bij de regeering werd aangespoord met het luchtwapen Berlijn en Rome aan te vallen? Een dergelijke oorlogvoering zou geheel in de lijn van de Britsche plutocraten liggen. Zouden deze vrome wenschen werkelijk worden uitgevoerd, dan kunnen de Britscne vliegers op een warme ontvangst rekenen. ITALIË TEGEN DEN FRANC-TIREURSOORLOG. De Romeinsche bladen keeren zich heftig tegen den franc-tireursoorlog, die door En geland wordt voorbereid Engeland, aldus de „Popoio di Roma", beschouwt den oorlog zooals Churchill dien wil, als een massa actie van burgers. De Engelsche regeering verandert de burgerbevolking in franc- tireurs. De vorming van dergelijke groepen vrijschutters is in strijd met het internatio nale recht. Een dusdanige schending van het volkenrecht noodzaakt tot het treffen van tegenmaatregelen. Het gevolg van de on wettige Engelsche maatregelen zal een ver schrikkelijke vernietigingsoorlog zijn, waar voor de Engelsche regeering alleen de schuld zal hebben te dragen. 4 weken geldig. De secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van landbouw en visscherij maakt be kend, dat gedurende het tijdvak van Vrijdag 26 Juli a.s. tot en met Vrijdag 23 Augustus a.s. de met „66" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht geeft op het koopen van een kilogram suiker. DE „ZWIJGENDE COLONNE" IN ENGELAND. Churchill heeft in het Lagerhuis een vraag beantwoord betreffende de vorming van de „zwijgende colonne". Hij zeide, dat het doel van deze beweging is, den strijd aan te bin den tegen deprimeerende en defaitistische uitlatingen. Nadat men dit denkbeeld in de parktijk had toegepast, bleek het minder aantrekkelijk te zijn. Het maakte redelijke gesprekken over den oorlog tusschen loyale personen onmogelijk. Integendeel, zoo voeg de Churchill eraan toe, de regeering vindt het verheugend, wanneer de oorlogsomstan digheden begrepen en besproken worden, wanneer daarbij geen officieele geheimen worden onthuld. Churchill zeide verder: Wij zijn thans in een zeer kritieke phaze van den oorlog ge- kcmen. De verdediging is dag en nacht op haar hoede om een aanval af te weren. In het Lagerhuis zijn talrijke bepalingen aan genomen, die aan den ernst van den toestand zijn aangepast. In normale tijden zouden zij met al onze denkbeelden in strijd zijn. Ik heb den minister van binnenlandsche zaken ver zocht, de veroordeelingen wegens onover- wogen defaitistische opmerkingen te herzien en nietig te verklaren, wanneer blijkt, dat geen boos opzet bestond. De regeering wil dagelijksche gesprekken niet als overtredin gen beschouwen. Het is alleen onze plicht, propaganda van defaitistischen aard te on derdrukken. Churchill zeide niet te geloo- ven, dat het mogelijk was, de bepalingen in zake deze propaganda te wijzigen. DE EVACUATIE VAN GIBRALTAR. De nieuwe evacuatie van de burgerbevol king uit Gibraltar is begonnen. Men ver wacht, dat meer dan 15.000 personen einde dezer week geëvacueerd zullen zijn. Officieel wordt medegedeeld, dat diegenen, die zich tegen evacuatie verzetten, met een geldboete van 100 pond sterling en een gevangenisstraf van drie maanden zullen worden bestraft. ENGELAND WACHT OP DEN AANVAL. '-V DUITS CHE v '..BELGIË O 7 N-\ FRANKRIJK R IJK (4058) Tn verband met de herhaalde Duitsche luchtaanvallen op militaire doelen ir Engeland, publiceeren wij bovenstaande kaart. Ten eerste komt hier op voor, de lange Kuststrook (met vette zwarte lijn) var Bergen tot Brest welk geheel in Duitsche handen is. Van hier uit zijn kilometerafstanden aangegeven op de voornaamste militaire Engelsche doelen. Ten tweede zijn op de kaart aangegeven de Britsche mijnenvelden. Als gevolg van het toenemende duikbootgevaar heeft de Britsche Admiraliteit nieuwe ingrijpende maatregelen moeten nemen, er is een nieuw mijnenveld gelegd welke het St. George's kanaal en het kanaal van Bristol afsluit, waardoor alle schepen genoodzaakt worden ten Noorden van Ierland via de lersche zee de Zuid kust van Engeland te bereiken. Ten derde is op de kaart aangegeven de Britsche hoofdoorlogshavens welk' herhaaldelijk door de Duitsche luchtmacht worden bestookt. f

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1