Aqwda Jiawinciaal Tlietms Vluchtelingen uit Den Helder Vluchtoorden aangewezen Distributienieuws. De ruilverkaveling van den Noordscharwouder polder. Nadere besprekingen. ZUIDSCHARWOUDE [BROEK OP LANGENDIJK EGMOND AAN ZEE HENSBROEK EERSTE BLAD. 2 Alkmaar, Donderdag. De moeilijkheden, waarin de gemeente Den Helder verkeert tengevolge van de vlucht van duizenden harer inwoners, hebben den secretaris-generaal van het ministerie van binnenlandsche zaken ge noopt een dringend beroep te doen op de medewerking van de burgemeesters der onderscheidene gemeenten, tot herstel voor zooveel mogelijk van het sociale en econo mische leven in die gmeente. De bevolking van Den Helder heeft zich goeddeels verspreid over geheel het land, terwijl de terugkeer belemmerd wordt door de vrees voor hernieuwde luchtaan vallen. Het economisch leven in Den Helder ondervindt hiervan thans zeer na- deelige gevolgen en het gevaar is geens zins denkbeeldig dat een volkomen ont wrichting zal ontstaan, indien niet tijdig wordt ingegrepen. Teneinde te kunnen geraken tot een be- heersching van het vluchtelingenvraag stuk, welke het mogelijk zal maken gelei delijk een algeheel herstel te verkrijgen, is een plan ontworpen tot onderbrenging van de gevluchte bevolking, voor zoover zij niet aanstonds naar Den Helder terug keert, in gemeenten, die in de omgeving van die stad zijn gelegen. De medewerking der burgemeesters zal kunnen worden verleend in dier voege, o at door hen de noodige aandrang wordt uitgeoefend op de in hun gemeente ver blijvende vluchtelingen, opdat deze, voor zoover zij nog niet naar hun woonplaats terugkeeren, zich tijdelijk in een van de bovenbedoelde vluchtoordgemeenten in de nabijheid van Den Helder te vestigen. In verband met het groote aantal vluchte lingen zal het plan tot onderbrenging in de bedoelde vluchtoorden slechts geleide lijk tot uitvoering komen. Met het oog op de economische belangen van Den Helder zullen de burgemeesters in de eerste plaats op die vluchtelingen aandrang uitoefenen, die in normale om standigheden een beroep of 'bedrijf in de gemeente Den Helder uitoefenen of aldaar in eenige betrekking werkzaam zijn. De commissaris afvoer burgerbevolking "in de provincie Noordholland (Keizers gracht 588 te Amsterdam) is belast met het centraal verzamleen van gegevens om trent dergelijke onderbrenging van vluch telingen. Bij de keuze van het vluchtoord dienen belanghebbenden rekening te houden met de wenschelijkheid' van een hervatting van den dagelijkschen arbeid in Den Helder. Daarom zullen zij, die in staat zijn zich per rijwiel van het vluchtoord naar Den Helder te begeven, zooveel mogelijk in de naaste omgeving ervan ondergebracht moeten worden, terwijl zij, die gebruik zullen moeten maken van' een of ander openbaar vervoermiddel, bij voorkeur hun keuze zullen moeten bepalen bij een ge meente, waarmede een trein-, tram- of autobusverbinding bestaat. De commissaris afvoer burgerbevolking zal dan aan de hand van de hem verstrek te gegevens en zooveel mogelijk de aan gegeven voorkeur volgende, voor ieder van deze vluchtelingen een vluchtoord aanwijzen en daarvan door tusschenkomst van den burgemeester van de gemeente, waar hij thans verblijft, aan den vluchte ling mededeeling doen en tevens aan den burgemeester der aangewezen vlucht oordgemeente. Het is de bedoeling dat de vluchtelin gen, voor wie op deze wijze een vluchtoord is vastgesteld of die naar Den Helder wenschteu terug te keeren, bij hun vertrek onmiddellijk worden voorzien van een be wijs van aangifte, terwijl tevens de ge meentebesturen zullen moeten zorgen voor het opzenden van inlichtingen aan de rijksinspectie van de bevolkingsregisters. Aan de vluchtelingen kan zoo noodig reisgeld ter hand worden gesteld voor rekening van het departement van binnen landsche zaken, terwijl voor een huisves ting en verzorging in de aangewezen vluchtoorden de op dergelijke gevallen toepasselijke regels analoog zullen kunnen worden toegepast. VERDUISTERINGSTIJDEN. Men is verplicht te verduisteren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond van 21.43 tot 5.51 uur. Rijwielen, motorrijwielen en andere voer tuigen moeten gedurende dezen tijd licht op hebben, verduisterd volgens de onlangs gepubliceerde uniforme regeling. DE HEER BONSEMA GAAT OVER NAAR HET NATIONAAL FRONT. De heer Bonsema heeft aan den Alk- maarschen Raad het volgende schrijven gezonden: Ik deel U bij deze mede, dat ik ben toegetreden als lid tot het „Nationaal Front", de organisatie die een beroep heeft gedaan op alle Nederlanders tot den strijd voor eenheid, welvaart en onafhan kelijkheid in een vrije werkelijk Neder- landsche gemeenschap. Deze beslissing is ingegeven door de overweging, dat ik me niet langer afzijdig wil en mag houden van de veranderingen welke zich op politiek en maatschappelijk gebied hebben voltrokken. Ik heb daarom de consequenties ge trokken uit de veranderde tijdsomstandig heden en wensch mede een aandeel te nemen in de opheffing der verdeeldheid en te ijveren voor de verwezenlijking der denkbeelden van Nationaal Front, beli chaamd in zijn beginselprogram. De Leider van den Distributiedienst Alkmaar vestigt de aandacht van belang hebbenden op het navolgende: le. dat de opplakvellen rsp. met de consumentenbonnen no. 67 en 68 van het algemeen distributibonboekje en betrekking hebbende op boter, mar garine of vet, desgewenscht kunnen worden ingeleverd op VRIJDAG 26 JULI 1940; 2e. dat door WINKELIERS kunnen wor den afghaald de toewijzingen voor RIJST, HAVERMOUT, MAÏZENA en VERMICELLI, en 3e. dat door de instellingen als café's, hotels, ziekenhuizen, etc. ONVER WIJLD moeten worden ingediend de verantwoordingen MD. 217 ter ver krijging van de noodige toewijzingen voor brood en boter voor de maand Augustus 1940. De Leider voornoemd, H. BAKKER. NACHTELIJKE BOMAANVALLEN VAN ENGELSCHE VLIEGERS. Zooals wij gister reeds in onze stadseditie gemeld hebben, is het te Groet door een bom getroffen huis eigendom van de Spoor- en Tramwegenvacantiehuizenstich- üng en was van 627 Juli verhuurd aan de familie Lodewijks uit Amsterdam. Onge veer om kwart voor vier werd het huis ge troffen door een bom. De menschen lagen nog in bed en het merkwaardige is, dat de man gedood werd, terwijl de naast hem liggende vrouw niets mankeert. De tuinder D. de. Graaf, die op 40 meter afstand woont en van wiens woning de pannen werden afgeslagen, was spoedig met den tuindersknecht C. Dalenberg ter plaatse om hulp te verleenen. Toen zij den 59-jari- gen man van de brokstukken van den schoorsteen hadden bevrijd, leefde hij nog, maar spoedig gaf hij den geest. Ook de 25-jarige dochter, die eenige meters ver was weggeslingerd, was niet oogenblikkelijk dood. Een van de zwaar gewonden, een kind van 9 jaar, is later ook overleden. De lijken en de gewonden werden onder gebracht in huize Maria Mediatrix van me vrouw Storm van Leeuwen. Naar de heer de Graaf ons mededeelde had het vliegtuig driemaal in de omgeving gecirkeld. Een ander vliegtuig was niet waargenomen, zoodat niet kan worden aan genomen, dat het vliegtuig den bom liet vallen om aan een vervolging te ontkomen. Een naast het getroffen huis staande hou ten zomerhuis, bewoond door een weduwe uit Bergen met haar kleinzoon, werd even eens verwoest. De inwonenden kregen geen letsel. Aangezien zich tegenover het getroffen huis nog een niet ontplofte bom in den grond bevindt, waarvan vermoed wordt dat bet een tijdbom is, is de Achterweg door de politie afgezet. GERUCHTEN TE EGMOND AAN ZEE. Telkens weer doen ten nadeele van de badplaats hardnekkige geruchten de ronde. Thans gaat het gerucht, dat aan het Eg- mondsche strand zeer veel lijken zouden aanspoelen. Wij kunnen dit gerucht met de meeste stelligheid tegen spreken. Sedert het uitbreken van den oorlog is alleen het lijk van een Engelschen vliegenier aange spoeld. LIJK VAN FRANSCHEN SOLDAAT OP TEXEL AANGESPOELD. Woensdagavond laat is op het Noordzee strand achter de Cocksdorp op Texel het lijk aangespoeld van een Franschen mili tair, die behoorde tot het Marokkaansche leger, dat in Frankrijk heeft gestreden. Ook de reeds eerder op den dag aange spoelde lijken van Fransche militairen, maakten var dit leger deel uit. De stoffelijke resten van den Marokkaan zijn bij die van zijn strijdmakkers op de alge-meene begraafplaats te den Burg be graven. Als vertegenwoordiger van het gemeen tebestuur legde burgemeester Kamp een krans op de groeve. Ook een comman dant van een afdeeling der Duitsche weer macht bewees de laatste eer. Ds. Gorter las een gedeelte uit Rom. 8 en besloot de plechtigheid met het Onze Vader. WOIjLEVERING. Maximumprijzen vastgesteld. Nu ingevolge de voorschriften van het rijksbureau voor wol, de schapenhouders verplicht zijn binnen 2 maanden hun scheerwol 1940 te verkoopen (leveren) aan een der bij dat bureau ingeschreven hande laren, stelt de Noordhollandsche wolver- eeniging, na gepleegd overleg met de drie provinciale landbouw-organisaties, iedereen in de gelegenheid de in 1940 geproduceer de wol bü haar in te leveren. De ontvangst der wol zal op gelijke wijze als de afgeloopen vordering, dus op de ge schiktste dagen en bijna zonder wachten, geregeld kunnen worden, terwijl vooraf op zenden zal worden toegestaan. De betaling zal binnen 8 dagen na levering plaats vinden. Meerdere inlichtingen kunnen desge wenscht worden verstrekt in de volgende plaatsen ter gelegenheid van de eerstvol gende markten: Alkmaar, café Loots; Schagen, café De Beurs, Hoorn café J. P. Coen, Purmerend, café Switser, Den Burg, hotel de Linde boom, Amsterdam, café Veemarkt. Voor normale wol zijn als maximumprij zen vastgesteld: prima 1.80; eerste 1.70; tweede 1.60. Bioscopen. City-theater, tot en met Woensdagavond, 7.30 uur, hoofdnummer Pip met vacantie (rom.-muz.); hoofdrollen Gloria Jean, Ro bert Cummings en Nan Grey. Toegang voor eiken leeftijd. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De onsterfelijke wals (rom.-muzikale film); hoofdrollen Miliza Kor jus, Luise Rainer en Fernand Gravey. Toegang boven 14 jaar. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Morgen word ik gearresteerd (rom.- sens.); hoofdrollen Ferdinand Marian en Kathe Dorsch. Toegang boven 14 jaar. Roxy-theater, 7.30 uur, eerste hoofdnum mer Schoftjes (real.); hoofdrollen de Dead End jongens; - tweede hoofdnummer De vliegende bende (sens.); hoofdrollen Kent Taylor en Rochette Hudson. Toegang boven 18 jaar. Donderdag 25 Juli. 8 uur, City-theater, filmshow-avond Everybody's. GESLAAGD. Voor het examen apothekers-assistente is te Amsterdam o.a. geslaagd mej. M. C. R. Eikelboom alhier. JEUGD-LEIDERS-SAMENKOMST. Hier ter stede werd dezer dagen een jeugd-leiders-samenkomst gehouden, uit gaande van de Ver. van vrijz. hervormden in Noordholland en de V. C. J. C. De voorzitter, ds. Poldervaart, van Naarden, motiveerde het houden van deze bijeenkomst, door te wijzen op de noodzaak van zelfherziening en van op bouw. Deze zelfherziening is niet opge legd, doch komt voort uit innerlijken drang. Men mag thans niet stilzitten, niet klagen, maar moet de toekomst zien en de taak der vrijzinnig hervormden, der christenen. Na deze inleiding kreeg ds. J. Uitentuis, van Oostzaan, het woord over het onder werp: „Wat kan het vrijzinnig-christelijk jeugdwerk voor de Kerk beteekenen?" Spr. begon met op te merken, dat het jeugdwerk niet tot doel heeft lidmaten te kweeken, doch een bijdrage te leveren tot godsdienstigen opbouw. Heeft de jeugdbe weging echter mogelijkheden welke niet door de catechisatie bereikt kunnen wor den? Spr. achtte dit geheel afhankelijk van de leiding, van haar psychologisch inzicht, haar tact en haar geduld. De leiding moet open blijven voor de jonge menschen, kan zich slechts op deze wijze het vertrouwen verwerven van de jonge menschen. Daar bij moet het ideaal hóóg worden gesteld, ondanks het feit, dat de wereld ver van deze hoogte verwijderd is. Het gaat ons niet in de eerste plaats om kennis, maar om een levenshouding, ge dragen, gesteund en gevoed door evange lisch bewustzijn, door de kerk. Daartoe dient er sfeer te zijn in onze bijeen komsten. In „sfeer" komt het religieuze het sterkst naar voren. De kerk moet in de jeugdbeweging een opbouw bezitten, waarin door zelfarbeid positief wordt gewerkt aan den opbouw van de kerk. Naar aanleiding van deze inleiding volgde een geanimeerde discussie, vooral over de wenschelijkheid van gebed in- de jeugdsamenkomsten. De moeilijkheden der vrijz. chr, jeugdbeweging. Na de pauze hield ds. K. Terpstra, alg. secretaris bij de V. C. J. C. te Utrecht, een inleiding, welke diep inging op de moei lijkheden, welke de vrijz. christelijke jeugdbeweging in onzen dynamischen tijd ontmoet. De jeugdbeweging wil midden in het leven staan; zij mag echter geen clubje bij dominé worden, maar moet onderdeel zijn van het groote kerkelijke leven. Spr. stond vervolgens stil bij de hou ding van de jeugdbeweging tegenover de arbeidsgemeenschap. Wij moeten de jeugd er in opvoeden, dat arbeiden is: „het aan de gemeenschap bewijzen van diensten". Het dienstmotief houdt in zich: samen werking met anderen. Een gemeenschap pelijke hulpdienst van jongeren heeft een symbolische waarde. Evenzeer moet er naar gestreefd worden het werk te doen aansluiten bij den dagelijkschen arbeid van de jeugd zelve. Het probleem van de vrije-tijd-beste- ding behandelende, wees spreker op de noodzakelijkheid van samenwerking tus schen alle jeugdorganisaties. Onzerzijds moeten wij alle onderdeelen van de vrije- tijd-besteding in het licht van een be stemming zien. In verband hiermede dacht spreker aan muziek, zang, leeken- spel. Dit alles moet een functie krijgen in de gemeenschap, in het kerkelijk leven, een functie, zooals b.v. het Kerst-spel der jongeren vaak in de gemeente speelt. Wil men nog een kans hebben om de jeugd te winnen en te behouden voor de kerk, dan moeten wij: a. de vrij-opgroeiende jeugd aan ons binden en hen opvoeden in een gods dienstigen levensstijl; b. hen opvoeden tot dienstbaarheid; c. de verschillende gebieden van het vrije cultuurleven een bestemming geven in dienst der gemeenschap. Wanneer wij dit werk niet terstond aanvatten, dan hebben wij onze vrijheid verloren. Bij de beantwoording van de vele vraagstukken opwerpende discussie wees ds. Terpstra op de plannen tot oprichting van plaatselijke jeugdraden, te benoemen door de kerkeraden. De taak van deze jeugdraden zou moeten bestaan uit: 1. benoeming van de hoofdleiding van het jeugdwerk, waarschijnlijk meestal in handen van den predikant; 2. beoordeeling en goedkeuring van het jaarprogramma, het jaarverslag, de begrooting en de rekening; 3. het beslissen over het optreden van de jeugdorganisaties naar buiten. Het eerste resultaat van deze leiders bijeenkomst was, dat er een commissie ter voorbereiding van gewestelijke Jeugd leiderscursussen werd benoemd, bestaan de uit: mevr. Baudet te Benningbroek, ds. P. H. Kapteijn Jr. te Schagen, C. A. Korndörffer te Zuidscharwoude en ds. H. Kreb te Aartswoud-Hoogwoud. ALKMAARSCHE HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. Gisteren slaagden voor het diploma „Hulp in de Huishouding": B. Bakker, M. Boers- ma, J. C. Brinkman, G. Evers, E. W. M. Fluyter, M. C. Keysper, V. E. M. Keysper, E. Möler, M. Rolff, A. G. J. A. Rommel, J. H. van Rijn, A. J. Tiemens, A. A. Visser, T. A. de Wit, allen te Alkmaar. J. Schoen te Castricum, H. C. Schermerhorn te Groot schermer, B. Schutten te Hoorn, G. de Moor te Schagerbrug, E. G. Degens te Schoorl, C. M. Dammes te Twisk. Met één leerling wordt het examen voort gezet. Voor het diploma costuumnaaien slaag den: J. Butter, A. B. Jager, E. Sruys, E. van Tilburg, allen te Alkmaar. G. J. Wagenaar te St, Pancras, C. Twisker te Zuidschar woude, A. Kuitwaard te Broek op Langen- dijk, K. Wijker te Egmond aan Zee. Het examen wordt met twee leerlingen voortgezet. Voor het diploma dienstbode: E. A. Asjes, J. van der Weide, beide te Alkmaar. H. Leeg water te Broek op Langendijk, C. Cnossen te Bergen, J. Imanse te Heiloo, G. Bobbel- dijk te Stompetoren. Afgewezen één leerling Naar wij vernemen, is Dinsdag nog maals een bespreking gehouden tusschen het bestuur van den Noordscharwouder polder en de heeren de Priester en Tenkink, resp. hoofdingenieur en ingenieur van den Prov. Waterstaat van Noordholland, over de ruil verkaveling van den Noordscharwouder polder. In een in het begin van deze maand ge houden buitengewone vergadering van stem gerechtigde ingelanden met vertegenwoor digers van het gemeentebestuur, de banne en de plaatselijke tuinbouwvereenigingen werd deze zaak reeds besproken. De vergadering was bijeengeroepen naar aanleiding van een onderhoud, dat het pol derbestuur gehad had met de beide boven genoemde heeren. Er moesten werkobjecten ten behoeve van de werkverruiming worden gezocht en daarbij was ook het oog gevallen op den Noordscharwouder polder. De inge nieurs rieden het bestuur aan, een aanvrage tot ruilverkaveling van den polder in te dienen, daar anders de kans bestond, dat de polder voor dit werk gevorderd zou worden. De ingelanden en andere belanghebben den echter gevoelden niet veel voor ruil verkaveling, aangezien daardoor een geheel andere bedrijfsindeeling zou ontstaan en de mogelijkheid van het vervoer der producten langs het water zou vervallen en men aan gewezen zou zijn op het vervoer per as. Veel bezwaar zou hieruit voortvloeien, terwijl het tevens voor de betrokkenen de vraag was, of het land niet zeer in waarde achteruit zou gaan, doordat het peil verlaagd zou worden, er minder water in den polder zou zyn en de vrees bestond, dat er geen dubbele cul tures meer op izouden kunnen worden ver bouwd. Het gevolg van de besprekingen was, dat wel een aanvrage voor ruilverkaveling werd ingediend, maar met voorwaarden. Deze be heisden dat eerst een onderzoek zou moeten worden ingesteld naar de economische mo gelijkheden, d.w.z. dat werd vastgesteld, dat het land niet in waarde zou achteruitgaan en verder dat de vaart en de sluis behouden bleven. Men besloot ook telegrafisch een on derhoud aan te vragen met den rijkscommis saris, om te trachten, den Noordscharwouder polder van de lijst der uit te'voeren werken afgevoerd te krijgen. Dit onderhoud heeft nog niet plaats gehad de prov. waterstaat heeft aan het polderbe stuur een brief gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat de aanvrage niet moest worden gericht aan den prov. waterstaat, maar aan Ged. Staten van de provincie, waarin het object zich bevindt. Bovendien voldeed de aanvrage niet aan den voorge schreven vorm, aangezien een aanvrage met voorwaarden als daarin vermeld, geen aan vrage was. Nogmaals werd daarom een on derhoud met de beide ingenieurs voorgesteld, In dit onderhoud nu is de zaak nog eens uitvoerig besproken. De bestuursleden waren echter niet gemakkelijk te overtuigen van de nuttigheid van de ruilverkaveling in dit geval. De hierboven reeds om schreven bezwaren werden nog eens nader toegelicht en besproken, waardoor de beide heeren ongetwq- feld een goed inzicht hebben ge kregen in de vele moeilijkheden, welke uit een en ander voor dezen polder zullen voortvloeien. Na het onderhoud heeft het bestuur aan den hoofd-ingenieur-directeur van den prov. waterstaat een brief gericht van den volgenden inhoud: „Naar aanleiding van de op 23 Juli 1940 met ir. de Priester en ir, Tenkink gehouden besprekingen deelen wü u mede, dat ons bestuur geen machtiging heeft, een andere aanvrage tot ruilverkave ling in te dienen, dan die waarvan het be ginsel is uiteengezet in den brief van 5 Juli 1940 aan den heer Tenkink van uw dienst. Het door de vergadering van stemgerech tigde ingelanden, vertegenwoordigers van de gemeente, de banne en de plaatselijke tuinbouwvereenigingen, van 2 Juli 1940 in genomen standpunt was aldus: Een onder houd aan te vragen bij den rijkscommissaris; om te trachten den Noordscharwouder pol der van de lijst van de ruilverkavelingen af te voeren en binnen den gestelden termijn van 5 Juli 1940 een aanvrage in te dienen mits na onderzoek zou zijn gebleken, dat de gronden niet in kwaliteit zouden achteruit gaan en de vaart met sluis behouden zouden blijven." Het polderbestuur laat den moed dus nog niet zakken. Men probeert het nog eens. Of het gelukken zal, de ruilverkaveling van dezen polder tegen te houden, zal de naaste toekomst wel uitwijzen. GESLAAGD. Gisteren slaagde te Den Haag voor de akte L. O. handteekenen mej. T. J. Gijzen alhier. BEVERWIJK GEBCMBARDEERD. Geen slachtoffers. Nadat Dinsdag de dag nogal rustig ver- loopen was, werd in Beverwijk 's avonds laat het ratelen van mitrailleurs en het dreunen van afweergeschut gehoord. Steeds opnieuw snorden er vliegtuigen over de stad en werden er door de bevol king, die dit al meermalen meemaakte, gissingen gemaakt omtrent de nationaliteit. Midden in den nacht, zoo deelt de Bev. Crt. mede, werd de geheele burgerij opge schrikt door eenige dreunende slagen en 't sissend neerkomen van brandbommen. Er kwamen twee bommen van licht kaliber terecht in de tuinen naast de kassen van de heeren Heynekamp en Nijman. Zij richtten daar 'n ware ravage aan. Er was geen kas meer heel en in een der tuinen bleek er een krater geslagen te zijn van on-gev. 7 meter omtrek en 2 meter diepte. In de buurt sprongen alle ruiten, waar onder ook de kasruiten van den heer Nijman-, Boompjes werden 30 meter ver weggeslingerd. De scherven, die witgloeiend waren, werden overal verspreid en sloegen o.a. gaten in daken en muren. Men vond bij nader onderzoek ook in de Beecksangh- laan in een der tuinen een 'brandbom van klein kaliber. In de Boogaardlaan op no. 10 ontstond een gat in het dak. Begrijpelijkerwijs ontstond een gewel dige schrik over dezen plotselingen en nutteloozen aanval op een plaats, die toch zeker geen militaire objecten bergt. Tot laat in den nacht bleven de menschen wakker en overal besprak men den toe stand en men hoorde de meest fantasti sche veronderstellingen. Over één ding was men het echter wel eens, en dat was over het feit dat men hoopt van dergelijke visites voortaan verschoond te blijven. Een bijzonder woord van dank komt toe aan de brandweer die onmiddellijk aan wezig was. Gelukkig behoefde geen hulp verleend .te worden. DE ZIEKEN UIT DEN HELDER. Een noodziekenhuis te Julianadorp. Ten behoeve van de Heldersche patiënten sinds het groote bombardement worden de zieken uit Den Helder gedeeltelijk in Alkmaar verpleegd is in het schoolge bouw te Julianadorp een noodziekenhuis ingericht, dat binnenkort nog izal worden uitgebreid met eenige barakken. Men zal dan in totaal beschikken over 40 bedden. Vier specialisten uit Den Helder en twaalf zusters zullen aan deze noodinrichting wor den verbonden. Het begin is er. Men is reeds met de voorbereidende werkzaamheden voor den nieuwen weg van de Dorpsstraat naar den Hasselaarsweg be gonnen. Het woonhuis van den heer C. Klif fen wordt thans gesloopt. De eerste bieten. Aan de veiling van de Langendyker Groentencentrale werden Woensdagmorgen de eerste bieten aangevoerd door den heer S. de Boer Kz. uit Zuidscharwoude. Pootaal uitgezet. Naar wij vernemen, zijn deze week door de visschersvereeniging Geestmerambacht opnieuw 1650 pond pootaal uitgezet in den polder Geestmerambacht. Dit geschiedde met medewerking van de Ned. Visschery- centrale. Het is de eerste hoeveelheid wel ke dit jaar met steun van deze instantie wordt uitgezet. De pootaal is afkomstig van den Moerdijk. Minder aanvoeren. Met ingang van heden, Donderdag, zul len de tuinbouwers in plaats van 6 kg. per are 4 kg. mogen aanvoeren. Minder export gelegenheid zal hiervan de oorzaak zijn. Inenting tegen typhus. In onze gemeente wordt gelegenheid gegeven zich kosteloos te laten inenten te gen typhus. De eerste inenting zal morgen middag plaats vinden van 34 uur en des avonds van 89 uur in het wijkgebouw. Geëvacueerden. Het aantal geëvacueerden, dat in onze gemeente een toevlucht heeft gezocht, be draagt 60. Zij zijn afkomstig uit Den Helder en uit IJmuiden. De reddingboot gaat uit. Woensdagmiddag is een geslaagde oefe ning met de strand-reddingboot President Steyn gehouden. De zeer was vry onstuimig waardoor de oefening goed tot haar recht kwam en de bemanning kon toonen wat zij waard is. Met het oog op eventualiteiten is de boot aan alle kanten duidelijk zichtbaar voorzien van het Roode Kruis-teeken. Brugbouw voleindigd. De bouw van een nieuwe brug over de ringvaart van den polder Heerhugo- waard is thans beëindigd. Deze brug heeft ongeveer de dubbele breedte van de vori ge gekregen. Ook de doorvaarthoogte is veel verbeterd, zoodanig dat schippers hun booten niet meer onder de brug door moeten wringen wat bij dit massieve bouwwerk ook wel onmogelijk zou zijn zooals dat voorheen tal van malen het ge val was. Binnenkort zal de nieuwe brug voor het verkeer opengesteld worden; men is thans nog bezig met den aanleg van de opritten. Er kan geconstateerd worden dat voor as en boot hier een groote verbetering tot stand gekomen is, bovendien een sieraad voor 't landschap.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2