JMQ&zmdw StMjw £aatsie êedchtm 5ildschdltei^i tëMegedijke Stand ]UiMicaties ÜHmnieuws 3 langendijk op Wat is er met het Nederlandsch Socialisme gebeurd Parijs onder de Duitsche bezetting. EERSTE lil.AD 3 V- Jiz-L ».sb Centraal Genootschap van Kinder- herstellings- en vacantiekolonies. Woensdagavond vergaderde de afd. Lan gendijk van het Centr. Genootschap van kinderherstellings- en vacantiekolonies in „Concordia" te Noordscharwoude. Mevr. ScheneBöttger gaf bij de opening een overzicht van het werk van het Centraal Genootschap tijdens de oorlogsdagen. Nadat eenigen tijd de kinderen geëvacueerd zijn geweest, zijn zij op verzoek van de ouders weer in de huizen opgenomen. Wel een bewijs van vertrouwen! Aan het jaarverslag van de secretaresse ontleenen wij, dat het ledental is toegeno men van 239 tot 240. Er zijn tien kinderen voor rekening der afdeeiing uitgezonden. Het financieel verslag van de penning- meesteresse, mevr. Paarlberg—Hartland, vermeldde, dat de ontvangsten met inbegrip van het aanvangssaldo van 200,42 totaal 679,47 hebben bedragen, de uitgaven 493,07, batig saldo 186,40. Medegedeeld werd nog, dat de oude be- lastingmerken, zilverpapier en postzegels ook voor de vacantiekolonies verzameld worden. Maatregelen werden besproken, om meer financiën ter beschikking te krijgen. Men besloot in ieder dorp een collecte te houden. Uit elke gemeente zullen twee kinderen worden uitgezonden. Aan mevr. BontHart werden namens het bestuur in verband met haar 25-jarig hu welijksfeest bloemen aangeboden. kunnen wij slechts antwoorden: Des te erger. Want daardoor bewijzen zij slechts, dat zij tegen beter weten gehandeld hebben en op de meest onverantwoordelijke wijze hun misdadig va banque-spel hebben voort gezet". (Ongecorrigeerd.) NEDERLANDSCHE VLIEGTUIGEN IN GEBRUIK. Het A.N.P. deelt het volgende mede: De Engelsche radio heeft gemeld, dat de naar Engeland overgebrachte Nederlandsche vliegtuigen behalve van een oranje drie hoek, van een ander onderscheidingsteeken worden voorzien. Hieruit blijkt, dat deze machines door Engeland voor zijn strijd tegen Duitschland, wellicht zelfs voor de nachtelijke bomaan vallen op Nederland, worden gebruikt. OOK BOMMEN TE NIEUWER-AMSTEL. Het A.N.P. meldt: Ook te Nieuweramstel hebben Engelsche vliegers gisternacht bom men laten vallen, echter ditmaal zonder noemenswaardige schade voor de burgerbe volking. Dertien bommen ontploften in wei deland. WAARSCHUWINGSDIENST AARDAPPELZIEKTE. In het etmaal van 's avonds 23 tot 's avonds 24 Juli is in het midden van het land de weersgesteldheid kritiek geweest voor het optreden van aardappelziekte, behoudens wellicht iets te weinig bewolking. VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK, 25 JULI. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties) New-York 1.88 3/161.88 9/16; Berlijn 75.28—75.43; Brussel 30.08—30.20; Helsinki 3.81—3.82; Stockholm 44.81—44.90; Zürich 42.72—42.81. Bankpapier: New-York 1.86 1/21.90 1/4; Brussel 30.08—30.20; Stockholm 44.76— 44.94; Zürich 42.67—42.86. KOKEN IS EEN KUNST ZICH ZELF. Geachte Redactie, Iedere moeder is verplicht, als ze meisjes heeft, zoo'n meisje in de kookkunst bij te staan. Zoo iets kan men niet leeren in een paar uren. Ondergeteekende heeft zelf jaren les ge geven in koken, zoowel eenvoudig als uit gebreid koken. Maar mijn ondervinding op dit gebied is: 't ligt geheel aan de persoon zelf, of men hart beeft voor de huishouding en voor koken. Dan kan men van het eenvoudigste eten een feestmaal maken, en de voedings waarde verhoogen. Men moet beginnen met tijd te nemen voor alles. Zoowel wat de reinheid bij het afwasschen der groenten betreft en het schoonhouden der pannen. Bij de jonge groenten moet men wel degelijk alles met geduld doen en alle deeltjes die er niet in behooren, verwijderen. Verder de groente kort bevochtigen. Er zijn wel menschen, die b.v. andijvie en lof ruim koken cm de bittere smaak te verwijderen. Dit is heel onverstan dig, of men moet het water er niet afgieten, maar aanmengen en gebruiken. Neem heel weinig water en dan zoo nu en dan met een houten lepel omroeren, zoodat alle deelen ge lijk gaar zijn. Dat verhoogt de voedings waarde. Men kan door langdurige ervaring de kookkunst beoefenen. Daarom is mijn opinie, dat ieder meisje verplicht is de kookkunst te beoefenen, en in eigen milieu, dan leert ze met de beurs omgaan, wat een gezin betreft. Dan leert ze vanzelf eenvoudig en uitgebreid koken, door ervaring. Voor ieder meisje is het huwelijk niet weggelegd, maar dan moet men toch goed en smakelijk kunnen koken. Het is voor haar eigen gezondheid en voor degenen, voor wie zij kookt. Ik heb ook leerlingen gehad, die op de les een voorbeeld voor anderen waren zoo heerlijk konden ze koken. Maar als ze in hun eigen huishouden wa ren, brachten ze van koken niets terecht en ook niet van de huishouding. Dan gingen ze te veel uit, waren op het laatste nippertje thuis, en dan gauw, gauw, alles klaar ma ken en daar ligt juist de fout. Ieder meisje die werkelijk bestemd is voor de huishou ding, wijdt zich eerst daaraan, en denkt er dan aan om uit te gaan. Daar komen de goede kooksters en huishoudsters vandaan. Als men zich werkelijk geeft voor het werk, kan men even goed met een kleine beurs, een heerlijk maal klaar maken waar alle vitiminen in zitten. Men kan buiten vleesch en visch. Dat ligt ook aan de persoon. Er zijn menschen, die uit principe geen vleesch willen gebruiken, maar het toch noodig hebben. Het eene lichaam is geconstrueerd om vleesch te ge- HET A.S. BEZOEK VAN DE ROEMEENSCHE STAATSLIEDEN. Het a.s. bezoek van de Roemeensche staatslieden aan Duitschland en Italië wordt door de Italiaansche bladen besproken in den geest van de „omzetting der Roemeen sche politiek op de concrete realiteit van de as". Algemeen is men in politieke kringen te Rome van opvatting, dat het onderzoek der tusschen Roemenië, Hongarije en Bul garije hangende vraagstukken thans in een eindstadium komt en dat op een definitieve oplossing van de moeilijke en ingewikkelde Balkanproblemen gerekend kan worden. De bezoeken van de ministers uit Zuidoost- Europa aan Duitschland en Italië moeten als etappe gelden, van de kalmeering en het herstel waaraan de asmogendheden begon nen zijn. TWEE BURGERS TE ROME GEDOOD. Bij het luchtalarm in den nacht van Dins dag op Woensdag zijn te Rome, volgens een officieele mededeeling, twee burgers om het leven gekomen en vier gewond. DE SCHULD VAN FRANKRIJK AAN DEN OORLOG. In een artikel getiteld „Reine onsiftiuld1 bespreekt de „Berliner Börsen Ze^ung" de schuld, die Frankrijk aan den oorlog heeft. Het blad schrijft: „De kardinale waag, wie verantwoordelijk is voor het verbreken van den vrede en daarmede voor al het ongeluk dat over Europa gekomen is, wordt in Frankrijk op gemakkelijke manier terzijde geschoven. Hoe ver deze lichtvaardigheid gaat, bewijzen bladen als de „Temps" en de „Journal des Debats", die eenvoudig zeg gen, dat Frankrijk niet voor den oorlog ver antwoordelijk is. Zoo gemakkelijk kan Frankrijk ziclr ech ter niet aan zijn vreeselijke verantwoorde lijkheid onttrekken. De gebeurtenissen er de documenten hebben duidelijk aange- toond, dat de Fransche regeering dezen oor log gewild en samen met Engeland stelsel matig voorbereid heeft. Alle pogingen, die de Führer in de jaren voor den oorlog in het werk stelde om tot overeenstemming te ko men, werden afgewezen of genegeerd. De Duitsch-Fransche vredesverklaring van De cember 1938 is in Parijs gesaboteerd, toen de inkt nauwelijks droog was. Het spel der omsingeling en een woeste ophitsing tegen het Duitsche rijk werden op touw gezet, totdat men zijn doel had bereikt met het verklaren van den oorlog. Evenals het be middelingsvoorstel van Mussolini heeft men het grootmoedige vredesaanbod van den Führer, gedaan na het einde van den Pool schen veldtocht, afgewezen. Als nu de hee ren politici in Frankrijk zich willen ver ontschuldigen door te zeggen, dat zij het voorstel van Mussolini immers aanvanke lijk hadden aanvaard en het daarna ter "ille van Engeland hebben afgewezen, dan bruiken hoe weinig ook, en het ander visch. Maar in het geheel geen vleesch, daar kan m.i. niemand buiten. Kan men het niet betalen, dan maar één keer per week en niet vet-loos. Degenen, die geen vleesch kunnen bekostigen, gebruiken veel vet. Dat heeft het lichaam noodig, zoo wel als een machine olie. T.b.c. komt ook voort uit ondervoeding, doch vet of olieën zijn het behoud voor het lichaam en ook goed voor rheumatieklijders, tenzij men geen vet of olie kan vedragen. Velen gebruiken geen vet voor hun „lijn", doch daar ligt het niet in. De een wordt var. water, de ander van vet en andere dingen dik. Dat ligt ook aan de persoon. In het eenvoudigste voedsel zit vaak de meeste voedingswaarde. Meisjes, wie ge ook zijt: geeft u met toe wijding aan de huishouding en de kook kunst, het is de mooiste roeping die er voor een meisje bestaat, maar dan met geheele toewijding. Het huwelijk staat daar buiten. Snoepen van gebakjes en alle soorten koekjes zet dikte aan en geeft geen voeding voor het lichaam. Het lichaam vraagt on derhoud, evenals een huis of machine. Mijnheer de redacteur, mijn dank voor het plaatsen. H. C. DEKKER, Stuartstraat 35a, Leerares in koken en huishouden. „Astra", geïll. maandblad. Het Augustus-nummer van het maand blad „Astra" opent met een grappige ver telling van Sanne van Havelte over de be levenissen van een jong echtpaar, dat een huwelijkskunstreis door Frankrijk maakt engeluk in de loterij heeft. Van den bekenden Belgischen schrijver Emile Buysse is er een levensschets „Scheiding". Voor 'n detective-verhaal zorgde J. Th. van Ellink- hoven, wiens drama in een hotel speelt. Een spannend verhaal uit China, van de hand van onzen daar wonenden landgenoot K. F. Mulder, is „Neem mij niet kwalijk, zegt Kimoera"; en meneer Kimoera blijkt een politieke spion. Gevoelig is „Peter" 's schetsje „De held". Spannend is ook de le vensgeschiedenis van Frits Duquesne, den „Meester-spion", den Transvaalschen boer, die zijn wrok tegen de overheerschers uit leeft. Voorts zijn er verschillende kleinere verhalen, de puzzle- en mode-rubrieken en foto's van het strandleven. ALKMAAR. GEBOREN: Hendrik, z. van Hendrik Blumink en A, van Aanholt. Rebekka M., d. van Simon M. de Jong en M. B. van de Rhoer. GETROUWD: Arie Mors en Maria Mol. Jan A. Klem- kerk en Maria E. Stubbe. Elias P. Bis- kanter en Johanna M. Wijte. Cornelis Molenaar en Niza G. Brouwer. Het commissariaat van Mr. Rost van Tonningen is van vérstrekkende bevoegdheid. Men schrijft ons van de zijde der V.P. het volgende: Het blijkt nu wel dat de maatregel van den rijkscommissaris, mr. Rost van Ton ningen te benoemen tot commissaris voor de S.D.A.P., een zeer vérstrekkende betee- kenis heeft gehad. Want het geldt niet al leen het politieke lichaam der S.D.A.P., maar evenzeer alle organisaties welke op eenigerlei wijze beschouwd kunnen worden als te behooren tot dit zeer ingewikkelde en machtige complex der Nederlandsche Ar beidersbeweging, in de eerste plaats de Ar beiderspers met een 10-tal dagbladen en een zeer groot aantal periodieken, verder de V.A.R.A., het instituut voor Arbeidersont wikkeling, enz. De radiorede welke de nieu we commissaris gehouden heeft, om de be- teekenis van den maatregel uiteen te zet ten en den geest, waarin hij zijn werkzaam heid denkt uit te oefenen, toont wel aan dat het hier niet alleen een administratieven maatregel betreft, maar een gebeurtenis van groot politiek belang voor ons land, die ook medebepalend kan zijn voor de toe komst. Wat is er nu in werkelijkheid gebeurd? Het beeld van de Nederlandsche arbei dersbeweging, zooals wij die tot kort voor den oorlog kenden, werd bepaald door een drietal factoren: le. Een marxistischen inslag, welke voor al aanleiding is geweest tot den economi- schen strijd. Hoewel het marxisme als we tenschappelijke leer van het socialisme, in den zuiveren vorm vrijwel door niemand meer wordt aangehangen en met name de materialistische instelling van Marx in de latere jaren hem zijn plaats in de theoreti sche grondslagen van het socialisme heeft doen verliezen, is de strijd om economischen invloed en de strijd om materieele lotsver betering van den arbeider onverzwakt ge handhaafd. En ongetwijfeld met belangrijke resultaten. 2e. Een sterk idealistischen inslag. Vooral bij de socialistische jeugd is voortdurend een drang naar een beter en zonniger we reld kenbaar geweest, die zich in velerlei banen heeft ontwikkeld en zoowel een reli gieuzen, als, in de laatste jaren ook vaak, een meer nationalen inslag heeft gekregen. Dit idealisme was het, dat nog steeds de dragende kracht van het socialisme is ge bleven, al was het dan ook vaak veel te zwak om zich door te zetten tegen het doode gewicht der groote massa partijleden, die alleen voor directe economische voordeelen, loonsverhoogingen, stakingseischen, winst- verdeeling, enz., streden. Het sterkst echter is dit socialistische idealisme doodgeloopen op den derden fac tor, die mede het totaalbeeld van het Ne derlandsche socialisme bepaalt. 3e. De politieke actie der S.D.A.P. Het is de strijd om de politieke macht, door mid del van het parlementarisme, die de arbei dersbeweging heeft gemaakt tot het groote, maar interne en feitelijk doode lichaam dat zij de laatste jaren was. De parlementaire politiek heeft geleid zooals zij onafwend baar bij alle partijen leidt tot compro missen, tot koehandel in politieke beginse len', tot het opofferen van principieele waar den voor een politiek voordeel in het Ka merspel. Ook, en dat is wellicht nog beden kelijker, tot het nastreven van de gunst der grootst mogelijke massa, met alle middelen welke daartoe slechts ter beschikking ston den. Hetgeen de politieke arbeidersbewe ging tot zulk een merkwaardig laag cultu reel peil heeft gebracht en ook geen en kele aandacht meer over had voor de cultu- reele ontwikkeling van den arbeider. Wel is waar heeft een Instituut voor Arbeidersont wikkeling getracht hierin verbetering te brengen, maar dit instituut bereikte slechts een kleinen kring en het heeft no'oit kunnen bereiken, dat de politieke leiders met iets anders rekening hielden, dan met de belan gen der politiek. Dat deze politieke leiding daarbij volko men anti-nationaal was, zich geheel en vol komen gebonden had aan de Volkenbonds ideologieën, mag bekend worden veronder steld. Daardoor echter kwam zij tevens on der invloed van de Britsche en Fransche overheerschers van den Volkenbond en heeft zij dientengevolge de Nederlandsche arbeidersbeweging den slechten dienst be wezen, haar in dezen oorlog te binden aan de verliezende partij. Na den oorlog had, gelijk vanzelf spreekt, de politieke actie van de socialistische be weging afgedaan. Het stopzetten van de po litieke parlementaire actie van het parle ment, ook de volkomen misrekening ten aanzien van het verloop van den oorlog der leiders, hebben de arbeidersbeweging een zeer ernstigen slag toegebracht. Die slag is des te zwaarder geweest, omdat juist door de uitsluitend materialistische en politieke instelling der leiders, de geheele beweging steeds meer op deze beide doeleinden was gericht geworden. De afgoden die men zich gemaakt had, zijn omvergeworpen en er is nu geen andere keus meer, dan de aandacht weer op het innerlijk te richten. Dit is nu de groote beteekenis van de po ging van den heer Rost van Tonningen, dat hij blijkbaar naar zijn radiorede te oor- deelen ■v wil trachten dat wat er nog aan werkelijk idealistisch leven in de arbeiders beweging te vinden is, opnieuw licht en lucht te verschaffen, door met krachtige hand het politieke onkruid te wieden. Anders gezegd: dat wat in dezen tijd voor de arbeidersbeweging een dood gewicht zou zijn, waaraan zij dreigde ten onder te gaan moet volgens zijn denkbeelden, verwijderd worden, opdat het lichtere idealisme op nieuw den boventoon kan krijgen en de be weging opnieuw, ook in dezen tijd, kan doen bovendrijven. De burgerij is nog verdoofd door den slag. Parijs, Juli 1940. De betrekkingen tusschen de Duitsche soldaten en de bevolking zijn correct. Bot singen komen niet voor ternauwernood enkele kleine onaangenaamheden. Toen eenmaal des morgens bleek, dat men de banden had laten leegloopen van de auto's, die des nachts voor Hotel Scribe waren blijven staan, dacht men eerst, dat dit aan sabotage van de Franschen toe te schrijven was. Doch later bleek, dat een Duitsche pa trouille in den loop van den nacht de ven tielen had geopend, omdat de wagens niet voorzien waren van het door de Komman- dantur verstrekte bewijs. Slechts af en toe vallen de militairen op, wanneer zij door onwetendhed tegen een of ander vèrbod zondigen. Zoo hoorde ik een klein meisje verschrikt tegen haar moeder zeggen: „O, moeder, kijk eens: ze rooken in de Métro!" De soldaten bekommeren zich niet meer om hetgeen achter hen ligt het verle den, waarvan de Franschen zoo vast geloof den, dat het een garantie voor de toekomst was. In het Café de la Régence staat een klein tafeltje met koperen pooten. Niemand heeft er een blik voor over. Soldaten zitten aan een tafeltje en proosten. „Nee, Richard, geen bier! Champagne die kost hier maar 15 Pfennig per glas!" Zij praten over de overwinning, over het nieuwe frontkrantje. Zij slaan geen oog op het kleine bordje, dat den bezoeker verkondigt, dat Luitenant Bo naparte hier in 1791 altijd zat te schaken. Het heden is te belangrijk voor de Duit- schers, om aandacht te schenken aan het verleden. De Franschen leven in onzekerheid. Maar de Franschen denken er des te meer aan althans aan het verleden van giste ren. Zij piekeren over hun familiebetrek kingen. Waar zijn zij gebleven? Reeds voor de bezetting waren de postverbindingen ge stoord. Wie is gevallen? Wie heeft het on geluk overleefd? Men weet het niet. Het on geluk van het vaderland staat nog achter bij de kwellende onzekerheid waarin men verkeert over het lot van zijn familieleden. Wanneer men een vrouw vraagt: „Hebt u iemand aan het front?" dan verliest zij da delijk haar met moeite bewaarde zelfbe- heersching en komen de waterlanders voor den dag, zooals bij de lange, magere bak kersvrouw uit den Faubourg St_. Honoré. „Mijn man is alles, wat ik nog op de we reld bezit! U gelooft toch ook wel, dat ik hem terug zal zien? Zeg mij toch, dat u het gelooft!" „En hebt u niemand anders?" „Neen. Ik had een zoon van twintig jaar als hij nog geleefd had". Man, zoon, vader, broeder wie zal te rugkomen? Niemand weet het. Allen blij ven hopen en eerst over weken zal men rouw gaan dragen. De soldaten, die in leven zijn gebleven, vragen even angstig naar hun gezin. Zoo bijvoorbeeld de politieman, die op post stond voor de Tuileriën en mijn vragen op poli tiek gebied beantwoordde met de vraag naar zijn familie: of ik hem niet behulp zaam zou kunnen zijn, om een onderzoek in te stellen in Nantes. Hij slikte iets weg en bracht toen met bevende stem uit: „Mijn dochtertje is twee maanden oud, ik heb het nog nooit gezien en ik bezit niet eens een foto van haar". „Als de Duitschers hier niet waren, hadden we al revolutie gehad". Neen, op dit oogenblik bekommert zich geen mensch om het vaderland. Ieder is te zeer vervuld van zijn eigen aangelegenheid. Men ontmoet slechts een grenzelooze, smar telijke verbazing niet eens toorn over hen, die voor deze catastrophe verantwoor delijk zijn. Over een paar maanden zal dat wel anders worden. Misschien is het waar, wat men vaak kan hooren verkondigen: Als de Duitschers niet hier waren, hadden we al revolutie gehad. Waarom er geen haat bestaat? Omdat men er van overtuigd is, dat de krachten te ongelijk waren. Frankrijk is verdoofd door den ontzettenden slag ter aarde gestort. Het geeft er zich nog geen rekenschap van hoe het zich heeft toegedragen. En toch gaat het leven verder. De mees ten zijn blij, dat- zij het leven hebben be houden. Men kan het op de gezichten lezen. Het individualisme viert hoogtij. Goed ge- kleede menschen vullen de café's in de Champs Elysées. In hun toestand van her ademing doen de menschen, wat hun het eerste invalt. Het teruggevonden leven heeft ongekende bekoring. Eigenaardig doet in deze omgeving het verschijnen aan van een groep ruiters, die de verpersoonlijking schijnen van Frank- rijks mannelijke kracht. Het zijn de Gardes Républicaines met hun kurassiershelmen en de wapperende paardestaarten. In hun uni formen van het Keizerrijk herinneren zij aan de cavalerie-regimenten, die zich in alle stilte hier of daar verzamelden voor een massa-aanval. Zij zijn niet naar het front geweest. Dat is niet hun schuld want zij behooren tot de bewakingstroepen. Verwonderd staren hen de Duitsche soldaten en officieren na. Het leven gaat verder. De agenten para deeren nog evenals vroeger met hun péleri nes, waarmede zij, als deze zijn opgerold, gevoelige slagen kunnen toebrengen. De concierges zitten weer voor de huisdeuren met haar breikous. Langs de trottoirs staan de groenten- en fruitkoopvrouwen met haar volgeladen wagens. De kinderen zien er weer vroolijk onbezorgd uit en in den tuin van het Luxembourg laten zij weder hun scheepjes varen. Natuurlijk de menschen zullen weder tot zichzelf komen. Zij branden van ver langen naar een verklaring. En die zal men hun moeten geven van den eenen kant of van den anderen REGISTRATIE HELDERS CHE VLUCHTELINGEN. De burgemeester van ALKMAAR vestigt er nogmaals de aandacht op, dat vluchtelin gen uit Den Helder, die zich tijdelijk te Alkmaar bevinden en zich nog niet voor registratie hebben aangemeld, aan deze verplichting zoo spoedig mogelijk gevolg moeten geven. Aanmelding moet geschieden ter ge meentesecretarie, dagelijks van 9 tot 1 uur? Alkmaar, 25 Juli 1940. De burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. Het reclame-middel bij uitnemendheid: EEN GOED DAGBLAD. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar nrs. 1701 en 1702 zijn opgenomen de besluiten van den Raad dier gemeente van 27 Juni 1939 waarbij zijn vastgesteld I. een Verordening tot wijziging van het Ambtenarenreglement; II. een Verordening tot wijziging van het Werkliedenreglement. Deze verordeningen zijn heden afgekon digd en gedurende drie maanden ter ge meentesecretarie ter lezing gelegd. Zij zijn aldaar tevens in afdruk, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar. Alkmaar, 25 Juli 1940. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, burgemeester. A. KOELMA, secretaris. INTREKKING UITBREIDINGSPLAN PAYGLOP EN ACHTERSTRAAT. Openbare zitting door Commissie uit Gedeputeerde Staten. Burgemeester en Wethouders van Alk maar; Gelet op den aan hen gerichten brief van Gedeputeerde Staten van Noordholland d.d. 20 Juli 1940, le afdeeiing, nr. 177D/13040, in zake bovenvermelde aange legenheid; e. Maken bekend, dat na afloop van het onderzoek, hetwelk een Commissie uit Gedeputeerde Staten dezer provincie met betrekking tot de in trekking van het uitbreidingsplan voor het Payglop en de Achterstraat op Maandag 29 Juli 1940, des voo. middags dz 11.30 uur, ter plaatse zal instellen, ten Raadhuize der ge meente Alkmaar door genoemde Commissie een openbare zitting ter zake zal worden gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, burgemeester. A. KOELMA, secretaris. MOEDERLIED. Harmonie-Theater. Het Harmonie-Theater brengt in de komende week een zangfilm van buiten gewone kwaliteit, die tevens een speelfilm van klasse is. Benjamino Gigli, de groote Italiaansche zanger behoeft geen intro ductie meer. Hij vervult in deze film de hoofdrol en zijn prachtige zang zal ook nu weer aller harten veroveren. Maar ook de verdere medewerkenden verdienen de volle belangstelling, want Michael Bohner, Marie Cebotari, Hans Moser en de kleine Peter Bosse vormen een ensemble, dat elke film tot een succes maakt. De sfeer achter de coulissen der opera is goed getroffen en het drama,' dat zich daar afspeelt, maakt diepen indruk. Deze Gigli-film is een bijzondere gebeurtenis. DE AFGOD VAN PARIJS. City-Theater. Een Tobis-film, die als sterke onder houdende speelfilm, door zijn boeienden inhoud en het buitengewone spel van alle hoofdpersonen de aandacht ten zeerste verdient. Gustaf Gründgrens is een acteur van groote kwaliteiten, die men hier te weinig ziet. In deze film is hij de bekwa me hoofdvertolker. Verder ziet men in deze film Sybille Schmitz in een aantrek kelijke rol en Theo Lingen in één van zijn bekende creaties. DE VERDWENEN MINNAAR. Victoria-Theater. Dit is de film van Theo Lingen en zij beleeft in het Victoria-theater haar eerste Nederlandsche voorstelling. Zij mag ge rekend worden tot de beste komische films momenteel in circulatie, maar daarnaast biedt zij ook spanning en sensatie, want als in de opvoering van het tooneelstuk de vertolker der minnaarsrol plotseling uit zijn schuilplaats verdwenen blijkt te zijn, treedt de politie op en mag niemand het gebouw verlaten. De opwindende gebeurtenissen zijn daarna niet van de lucht, maar om de belangstelling voor de geschiedenis leven dig te houden, mogen wij verder niets over den inhoud mededeelen. Hoe de zaak in elkaar zit en of er werkelijk een moord gebeurd is, moet gij zelf gaan zien. Theo Lingen is in deze film op zijn best en een aantal eerste krachten staan hem ter zijde n.l. Fita Benkhoff, Gertrud Mcijen, Otto Wernicke, Paul Henckels en Paul Kemp. Zij allen zorgen voor een kostelijk amusement. DE GENTLEMAN-VAGEBOND. Roxy-Theater. In het Roxy-theater treedt deze week de bekende Heinz Rühmann op in één zijner beste films, nl.. De Gentleman-Vagebond. Men weet nu eenmaal, dat 'n film met Heinz Rühmann in de hoofdrol eenige uren van kostelijk amusement brengt en wij twijfelen dan ook niet of de bezoekers van het Roxy- theater zullen deze week in alle opzichten genieten en door deze ylotte komische film alle zorgen voor een poosje vergeten.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 3