DAGBLAD VOOR ALKMAAR £M OMSTREKEN. Duitschlands economische plannen voor het nieuwe Europa. Mm ilachje. No. 175 Vrij dog 26 Juli 1940 Een belangrijke redevoering van Rijksminister Walter Funk. Een schip met 13D0 Fransche militairen getorpedeerd. De Duitsche marine was niet gewaarschuwd. gulden genaar en waarop hij nen. PORTVEILING. Op de heden iaid voor: Aard de kool 3.70 L7.50 per 100 kg; erwten 6f 8, 6—12, Dubb. nboonen 1.75 c 100 pond; Gele 1 per 100 kg; An- >ol le s. 13.50— ne kool i 4.50, ommers 2.60— l Perziken 2— lie 1, Rabarber Vertelen f 4f 7 iak 1670 cent. Op de heden ge- raren aanvoer en den 200—800; 120—170; 6 350; 12 Kalf- Tuchtere kalveren rette) 23—34; Bokken en Geiten 26; 41 Biggen 70—1; 70 Een- Kipeieren 4.10 tJK, 25 Juli 1940. iling). 65000 kg 2500 kg Gele kool en 2.60—3.10; -f 15.80, B 16.30, bos Peen 4.20; riel 1.70—1.90, 4.50, Drielingen ers 3.80—4.90, 70—5.10; 2900 kg 200 kg Snijboonen Slaboonen 13.80 Frankenthalers) uien: nep 7.50 3.60—f 3.80. 25 Juli 1940. 5 kg Roode kool ling 5.50 en nep rdappelen: Bonken n 3.70—4.20, 3.70, Blauwe 80; 10100 kg Vroege 675 kg Slaboonen Zilveruien 3.30— n drieling 3.60 Op de heden ge ren twee stapels voerd, wegende to- 40 en de handel Juli 1940. 89900 kg muizen 3.70 ielingen 3.10 ,204.80, Dunbar zilvernep 7.50 en Slaboonen 12.50. t den nieuwen weg dde. Het werd hoe e verte en eindelijk iter een heuveltop, rug naar zijn eigen het rijden waren al de moedige oudjes lar het vrije land. i aan hen, maar te- snde zorgzaamheid, ter omarmd had ge- nschouwde Ben Me el van het Westen. Is het vertrek der )rweg maakte gesta- ;elden der hoeve en kampement der ar- len. Een heel stadje ie als werkloodsen iver een tijdelijk ge- van Cabinal opgere- eidersbevolking aan, jonge beschaving raars en allerlei an- gelegenheid om geld uit te buiten. Het of daar op het land ïigendom van Jeth t volgens het nieuwe worden. Ace Moseby een goed plekje een groote danstent, legenheid op te rich- ;n kwamen er men- te paard of in wa- (Wordt vervolgd.) ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENT TEN: Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37069. Telef. 3320. redactie 3330. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Hooldredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargong Voor de vertegenwoordigers der buitenlandsche pers heeft de Duitsche Rijksminister van Economische Zaken en tevens Rijksbankpresident Funk gistermiddag in Berlijn een rede gehouden over de toekomstige organisatie van Europa. De minister verklaarde de opdracht te hebben gekregen van maarschalk Göring om een plan te ontwerpen voor het toekomstige Europeesche conti nent onder Duitsche leiding, waarvan de voornaamste punten de volgende zijn. le. De Rijksmark wordt vrijgemaakt van de belemmeringen der Duitsche buitenlandsche schulden en de verschillende soorten marken worden op geheven. 2e. Er zal geen geheel Europa omvattend valuta-systeem komen want dit zou neerkomen op het instellen van een Europeesche tol-unie, wat niet mogelijk wordt geacht met het oog op het verschil in levensniveau tusschen de landen van het continent. 3e. Een einde zal worden gemaakt aan het op een automatische werking berustende vrije geld- en diviezenverkeer zooals dit vóór den oorlog gebrui kelijk was. Men zal daarbij uitgaan van de vaststelling en stabiliseering der valuta's, prijzen en voorraden. De Europeesche staten zullen onderling handel drijven op grond van uitge breide geregelde clearings- en verrekeningssystemen en met sommige landen wordt het vrije markenverkeer ingevoerd. 4e. Goud zal bij de toekomstige regeling der valuta's geen rol spelen. 5e. Om in geyal van nood of oorlog zelf-supporting te kunnen zijn zal ons werelddeel in wezen autarkisch worden. Men zal zooveel mogelijk streven naar uitbreiding van het handelsverkeer met het overige deel van de wereld. 6e. De Europeesche landen zullen onderling door langjarige handelsver dragen tegen vaste prijzen en vaste leveranties aan elkaar worden ge schakeld- De minister zeide, dat men er van moet uitgaan, dat de nationaal-socialistische eco nomische politiek zich bij haar methoden nooit door een starre dogmatiek heeft laten leiden. De methode werd steeds toegepast, die telkens het doelmatigste scheen. De nieuwe Europeesche economische orde wordt op de natuurlijke voorwaarden opge bouwd. De oorlog zal diep ingrijpende ge volgen hebben op het economische leven van de wereld. Duitschland zal met Italië zeer nauw samenwerken. Men zal de eco nomische krachten van beide landen voor den herbouw van Europa aaneensluiten. Na de zegevierende beëindiging van den oor log, zullen die methoden worden toegepast, die Duitschland de groote economische suc cessen van voor en tijdens den oorlog heb ben gewaarborgd. Natuurlijk denkt men er niet aan, het vrije spel der krachten weer te laten optreden. Het valutavraagstuk zal zich vanzelf op lossen, omdat het dan nog slechts een vraagstuk van de juiste geldtechniek is. Het gebied waar de rijksmark gangbaar is, zal voortdurend toenemen. Natuurlijk moet men de rijksmark van haar ketenen bevrijden. Verder zal men de verschillende marken moeten laten verdwijnen. Het is noch de bedoeling een volledig vrij geld- en deviezenverkeer in te stellen, noch in ge heel Europa zooiets als een valuta-unie te vormen. De valutavraagstukken worden ge regeld volgens het evenwicht der waarde- balansen. Het nu toe bestaande verreke ningssysteem biedt de basis voor een der gelijke verbetering der valutaverhoudingen. Ook de verschillende landen zullen over een clearinginstituut onder elkaar geregelde economische betrekkingen kunnen onder houden. Dan kan logischer wijze' ook het deviezenverkeer in aanzienlijke mate van de thans bestaande ketenen en belemme ringen worden bevrijd. Overtollige produc ten zullen er niet in Europa zijn. Men de 1 .t er in het geheel niet aan een autarkisch Duitschland en een Europa in den geest van een volledige zelfgenoegzaamheid te vormen. Men zal er op bedacht zijn, dat zooveel mogelijk alle producten voldoende aanwezig zijn in het door Duitschland be- heerschte economische gebied, waardoor dit gebied onafhankelijk van andere wordt. Men beoogt geen autarkie in den zin van zelfgenoegzaamheid, doch een politieke en voor het _leven noodzakelijke economische leerstelling, die voor den uitvoer een groot, vrij arbeidsterrein overlaat. Dit uitvoerpo- tentiaal zal in groot-Duitschland na den oorlog aanzienlijk grooter worden. Vervolgens stelde de minister de vraag, welke goederenleveranties men kan ver wachten van Rusland," Amerika en van het Verre Oosten. Rusland zal zich nog meer ontwikkelen als leverancier van grondstoffe) en als afne.ue rvan Duitsche fabrikaten. In hoeverre Duitschland za ken zal doen met de Vereendgde Staten zal var de Amerikanen afhangen. De minister besprak daarop het pro bleem, dat ontstaan is door de ophooping van het grootste gedeelte van het goud in Amerika. Als grondslag voor de Europee sche valuta's zal het goud in de toekomst geen rol spelen. De handei met Zuid-Amerika en Oost- Azië zal zich weder gunstig ontwikkelen zoodra de Engelsche zeerooverij ophoudt. De moeilijkheden in het econon.ische we reldleven zijn dooi de methoder van Ver sailles ontstaan, en wel daardoor, dat de groote Russische markt uitviel. Wanneer in China de orde is hersteld zal ook Oost- Azië weder een markt worden, welke veeli kan opnemen. Ik geloof niet, zoo verklaarde Funk, dat pogingen, de Amerikaansche markten autarkisch U. maken, success zullen heb ben. De Vereenigde Staten moeten de ge dachte, Duitschland, resp. Europa hun economische voorwaarden te kunnen op leggen, laten varen. Om met Zuid-Amerika handel te drijven, hebben wij de Noord- Amerikaansche bemiddeling niet noodig. Aan een normalisatie van de wederzij dsche handelsbetrekkingen tusschen de Ver eenigde Staten en Duitschland staan geen technische moeilijkheden *n den weg. Wat de kwaliteit van de Duitsche wa len betreft, zullen wij ons in de toekomst geen zorgen behoeven te maken. Minister Funk besprak de kwestie, hoe de oorlogseconomie teruggebracht zal worden tot de vredeseconomie. Deze over- ing zal beslist niet tot een groms economische crisis leiden. Men zal na den oorlog een volgorde voor de groote plan nen op economisch gebied moeten aan houden. Men zal den geld- en crediet- stroom leiden, zooals men noodig acht. Duitschland zal in de eerste plaats de belangrijkste taken uitvoeren. Samenvattend kwam de minister tot de volgende conclusies. 1. Door het afsluiten van handelsver dragen op langen termijn tusschen alle Europeesche staten zal bereikt worden, dat het Europeesche economische leven zich in zijn productie op langen termijn op de Duitsche markt instelt. Daardoor zal het ook mogelijk zijn, de Europeesche pro ductie nog steeds op te voeren. Anderzijds zullen ook voor de Duitsche goederen betere afzetmogelijkheden op de Euro peesche markten ontstaan. 2. Door het scheppen van stabiele koersverhoudingen moet een perfect func- tionneerend betalingssysteem in het leven worde: geroepen voor de afwikkeling van het goederenverkeer tusschen de verschil ilende staten. Daarbij kan aangeknoopt worden aan de op het oogenblin bestaande Minister Walther Funk verrekeningsovereenkomsten, die aldus moeten worden uitgebreid, dat zij op de basis van stabiele koersen een grooter goederenverkeer bevorderen. 3. Op het gebied van landbouw en in dustrie dient een maximum aan productie van levensmiddelen en grondstoffen be reikt te worden. Door samenvatting van alle economische krachten in Europa moet de levensstandaard der Europeesche vol keren verhoogd worden terwijl tegelijker tijd de mogelijkheid van een blokkade van Europa uitgesloten 'moet worden. 4. Onder de Europeesche volken moet het gevoel in het leven geroepen worden van versterkte gemeenschappelijke saam- hoorigheid en samenwerking op alle ge bieden, op het gebied van valuta, crediet, productie en handel. De economische so lidariteit van de Europeesche staten zal ook positief zijn in den wereldhandel. Dit vereenigde Europa zal zich door geen buiten-Europeeschen staat voorwaarden van politieken of economischen aard laten voorschrijven. Op deze doeleinden zal het nieuwe Europeesche leven gericht moeten zijn. MAATREGELEN TEGEN PETROLEUM- MAATSCHAPPIJEN IN ROEMENIE. De Roemeensch-Fransche petroleummaat- schappij Calombia Coulon, alsmede ver scheidene hooge functionnarissen van deze maatschappij en van de eveneens door Fransch kapitaal gecontroleerde petroleum- maatschappij Concordia, totaal twaalf per sonen, zijn uit Roemenië gewezen. De uit wijzing is geschied, nadat bewezen was, dat de betrokkenen gepoogd hadden, de pe troleumindustrie te saboteeren. De hittegolf in Amerika. - De hittegolf in de Vereenigde Staten maakt steeds meer slachtoffers. Tot dusver zijn 150 menschen aan een zonnesteek overleden. 214 Menschen zijn bij het baden verdronken. Uit Berlijn wordt door het D.N.B. gemeld: De Britsche minister van marine, Alexan der, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat een Duitsch oorlogsschip het Fransche schip „Meknes", dat met 1300 Fransche officieren en soldaten op weg was van Engeland naar Frankrijk, getorpedeerd heeft. De Fransche regeering was, naar Alexander verklaarde, van het transport in kennis gesteld, zoodat zij bij de Duitsche regeering om een vrijge leide kon vragen. Het schip voerde de Fransche vlag, die ook op de zijden van het schip was geschil derd. Dit schip was, naar Alexander zeide, identiek met het schip van 18000 ton, zoo als in het Duitsche legerbericht gemeld werd, dat het tot zinken was gebracht. Naar aanleiding hiervan wordt van be voegde zijde aan het D.N.B. medegedeeld: Het ligt in de lijn van de Engelsche tak- tiek, dit voorval als propagandamiddel tegen Duitschland te gebruiken. Het „klei ne" verschil tusschen het door Duitschland tot zinken gebrachte schip van 18000 ton en de uit elk scheepsregister blijkende maat van de „Meknes", welke slechts 6000 ton be draagt, speelt natuurlijk voor den heer Churchill geen rol. Het is algemeen bekend, dat de Britsche admiraliteit reeds voor eenigen tijd liet me- dedeelen, dat Engeland alle Fransche koop vaardijschepen in beslag zou laten nemen om ze onder Britsche vlag te laten varen. Die Fransche schepen welker Fransche bemanning zich voor den dienst ter beschik king stelde, moesten onder Fransche vlag varen. Naar aanleiding van deze officieele mededeeling moest de Duitsche regeering natuurlijk door den wapenstilstand ter ken nis van de Fransche regeering brengen, dat Duitschland onder deze omstandigheden ook de onder Fransche vlag varende koopvaar dijschepen van den 23en Juli af als vijan delijke schepen moest behandelen en dat de Duitsche oorlogsschepen dienovereenkom stige bevelen ha'dden ontvangen. Voor sche pen, die in dienst of in opdracht van de wettige Fransche regeering zouden varen, was een speciale regeling getroffen. Het was in verband hiermede plicht der Britsche re geering geweest, de Fransche regeering er van te verwittigen, dat het voornemen bestond, Fransche soldaten terug te trans porteeren, en te wachten op een antwoord, waaruit bleek of het gevaarlijke transport door het operatiegebied ter zee op een vrij geleide kon rekenen. In dit verband moet uitdrukkelijk worden vastgesteld, dat de Duitsche regeering van zulk een aanvrage nooit iets bekend geworden is. Het lijdt derhalve niet den geringsten twijfel, dat de volle verantwoordelijkheid voor deze ge beurtenis enkel en alleen de Britsche regee- ring treft. Zij heeft weer eens den dood van Fransche soldaten, die op dit schip naar hun vaderland terug willen keeren, op haar ge weten. Want de Britsche regeering kent zeer goed het gevaar, dat het varen in de Britsche kustwateren tegenwoordig met zich meebrengt. Het geval van de „Meknes" vormt derhalve de voortzetting van de snoode traditie, die met het geval van de Athenia begon en in Oran haar hoogtepunt vond. DE VERANTWOORDELIJKE FRANSCHE LEIDERS. Uit Vichy wordt gemeld, dat nog niet be slist is, voor welk rechtscollege de personen, die verantwoordelijk zijn voor het uitbreken en de voortzetting van een oorlog en voor de nederlaag van Frankrijk, zullen worden ge roepen. Waarschijnlijk zal dit het hoog gerechtshof zijn. Binnenkort zullen de namen dergenen, die ter verantwoording zullen worden geroepen, bekend gemaakt worden. AMERIKA ZAL ENGELAND 3000 VLIEGTUIGEN PER MAAND VERKOOPEN. De minister van financiën, Morgenthau, heeft, naar Associated Press meldt, mede gedeeld, dat de regeering der Vereenigde Staten zich verplicht heeft Engeland op alle manieren te helpen en het per maand 3000 militaire vliegtuigen te verkoopen, buiten de reeds vroeger geplaatste op drachten. Voor dit doel zullen groote fa brieken worden gebouwd. Engeland heeft beloofd de kosten van het bouwen en de productie te betalen. De Engelschen schijnen, zoo voegde Morgtnehtua hieraan toe, over rijkelijke geldmiddelen te be schikken, daar de hiervoor benoodigde bedragen geweldig zijn. De Engelschen hebben een onmiddellijke actie verlangd. DE A.S. BESPREKINGEN IN SALZBURG. De a.s. besprekingen te Salzburg van den rijksminister van buitenlandsche zaken met den minister-president en den minister van buitenlandsche zaken van Roemenië kunnen, naar in weingelichte Italiaansche kringen wordt verklaard, beschouwd worden als natuurlijke conse quentie en normale ontwikkeling van het contact, dat tien dagen geleden in Mün- chen tot stand is gekomen met als doel een vreedzame oplossing der Balkankwes tie. Men is er van overtuigd, dat de nieu we besprekingen in den geest van de laatste bijeenkomst te München zullen worden voortgezet, ofschoon, naar in de zelfde kringen wordt gezegd, met betrek king tot het resultaat om politieke rede nen vooreerst nog terughoudendheid ge boden schijnt. Het oogenblik voor een bestudeering der afzonderlijke problemen zal ook in zooverre wel gunstig zijn, dat zij geschiedt in een sfeer, die door geener lei spanning op den Balkan wordt ver troebeld, ingeval zich niet opnieuw de bekende Engelsche inmengingspogingen in dat gebied zouden doen gelden. De Turksche landsverdediging. - Het Turksche parlement heeft voor de landsver dediging een buitengewoon crediet goedge keurd ten bedrage van 64 millioen Turksche ponden. HITLER IN DEN RIJKSDAG. Een moment tijdens de met veel spanning luisterde toespraak van den Führer tot de leden van den Rijksdag op 10 dezer. be-

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1