Mm A KNAPT HET OP LHAL WAT DE „NEDERLANDSCHE UNIE" WIL. 10 EN REPARATIE I steren met pleizier. maakt, smkaart, i paar twéé! i TEL. 3663 Auto sloeg over den kop en reed te water. Wijziging wet coupon belasting. Auto met steenen slipte, In twee dagen reeds meer dan 200.000 leden. TWKF.DE blad ALKMAASCHE COURANT VAN MAANDAG 29 JULI 1940. KT. i. Op de heden aanvoer en prij- s niet genoteerd; 335, handel goed; 5; 75 Nuchtere -ƒ 20; 57 Vette 340. Op de heden :t waren de prij- 220.000 kg. 940. Op de heden aanvoer en prij- >eien, le kw. 86 it en 3 e kw. 60 ht; 50 Melk- en '6 Vette kalveren kw. 4656 cent Nuchtere kalveren 1545; 31 Lam- IJK, 29 Juli 1940. ïiling). 18400 kg 4300 kg Gele kool nep 5; 425 bos ippelen: Schotsche rielingen 2.20— 1.10—4.30, Kriel igenheimers 3.90 witte kool 2; 15 50 kg Slaboonen I, 700 kg Uien: 0 stuks Bloemkool kg Aardappelen: e muizen 3.70 2.50—3.50, Kriel genheimers f 4— witte kool f 2.20— ;n 12.90—14.60; nep 8.10—8.50 Juli 1940. 82150 he muizen 3.70— 3—3.60, Eigenhei- :g Roode kool 3.80 13.80. ;mand weet, hoe en met z'n oude :n toe moet, is het t grootste belang evensduur te i g e nDaarom ze dagelijks met A L-schoencrême; :dthetleder soepel, :n duurzaam I Erdal is 'andsch Fabrikaat. itallateur. - Voor ver- sen aangewezen adres. ;en ons gaarne met en van Uw electrische Lt U even langs? ontnemen U alle zorgen den dag van morgen. R P.E.N. smmwwarrn>min»K-r i" 1 - HET 32STE KORPS OPBOUWDIENST TE AMSTEDAM heeft onmiddellijk ook de sport ter hand genomen en onder leiding van den lsten luitenant L. E. Huyer, wordt athletiek, maar ook de zwemsport beoefend. De eerste zwemlessen, van rechts naar links: de korpscommandant majoor P. G. Dekkers, kapitein ad. A. P. Smit en in zwemtenue de 1ste luitenant L. E. Huyer. PL.M. 6 WEKEN NA HET SCHEREN vangt het schapen- en lammeren-wasschen aan, hetgeen noodzakelijk is om de huid te reinigen en den haargroei te bevorderen. Nadat het schaap is ondergedompeld in een vergif bevattend bad, laat men het dier uitdruipen, waarna het in een loophok wordt gedaan om verder te drogen. Een kijkje in een schapenwasscherij op „De Gouw", gemeente Hoogwoud. 4 dooden. Gisternacht is bij de pont Valken- weg in Amsterdam-Noord een zeer ernstig ongeluk gebeurd, dat aan vier Duitsche militairen' het leven heeft gekost. Een gesloten personenauto van de Duit sche luchtmacht, waarin vijf militairen zaten, is, komende van de Meeuwenlaan, te water gereden. Het was om dien tijd zeer duister en het regende. De bestuurder heeft waarschijnlijk nit gezien, dat hij reeds op den oprit van de pont reed. De pont was juist vertrokken en halverwege het IJ. De auto, die een vrij groote snelheid moet heb ben gehad, sloeg over den kop en verdween onder water. Zij kwam op het dak te lig gen. Drie der inzittenden wisten een ruit te verbrijzelen en een deur te openen, waar door zij uit de auto konden komen. Een van hen, een 28-jarige Obergefreiter, die ver wondingen aan hand en hals had, wist zich zwemmende boven te houden. Gelukkig meerde juist de tweede pont, die van de De Ruyterkade kwam. Een 36-jarige varensge zel, P. Riedeman, wist den Obergefreiter met de hulp van den politieagent Schou wen op den wal te brengen. Den beiden an dere militairen die de auto hadden weten te verlaten, kon echter geen hulp meer worden geboden. Eer. van hen is nog gezien, doch waarschijnlijk door de strooming, ver oorzaakt door het schroefwater van de mee- rende pont, onder de remmingsbalken van de westelijke pontfuik geraakt en verdron ken. Inmiddels waren G. G. en G. D., brand weer en politie gewaarschuwd. De geredde werd voorloopig verbonden en vervolgens naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. De brandweer arriveerde met een kraan wagen van de kazerne Achtergracht. Om half twee kon de verongelukte auto op den wal worden gebracht. De lijken van een vliegerluitenant en van een Gefreiter kon den worden geborgen. De beide andere slachtoffers waren eveneens een luitenant en een Gefreiter. Volgens een publicatie in het verordenin genblad is de wet op de couponbelasting ge wijzigd. Deze wijziging houdt in, dat onder het begrip effecten, waarop de couponbe lasting van toepassing is, mede zullen vallen alle vorderingen ten laste van publiekrech telijke of privaatrechtelijke rechtspersonen, indien deze vorderingen het gevolg zijn van leeningen, die, bestemd tot voorziening in de kapitaalbehoefte dier rechtspersonen, in wezen dezelfde strekking hebben als obli- gatieleeningen. Zoodanige strekking wordt in elk geval aanwezig geacht, indien de lee ning niet binnen een jaar na het aangaan daarvan zoowel opeischbaar als aflosbaar is; indien een der partijen het recht heeft de leening te verlengen, wordt, ter bepa ling van den vervaldag, het recht tot ver lenging mede in aanmerking genomen. ACTUEEL Chauffeur gedood. Zaterdagmiddag reed een vrachtauto beladen met steenen te Wekerom nabij Ede over den Rijksweg. Bij het inhalen van een anderen vrachtwagen slipte de zwaar beladen auto in de berm van. den weg. De chauffeur M. verloor hierbij de macht over het stuur, waarna de wagen met een grooten klap tegen een langs den weg staande paal botste. De 50-jarige A. K. uit Harskamp, die naast den chauf feur in de cabine zat, werd onder de zwa re steenmassa bedolven. Zwaar gewond werd hij opgenomen en overleed na enkele oogenblikken aan de bekomen ver wondingen. De politie heeft het lijk m beslag genomen en stelt een onderzoek in naar de oorzaak. Lijken aangespoeld op Schiermon nikoog. - Op het Noorderstrand zijn vijf lij ken aangespoeld, waaronder dat van een Franschen officier. Voorts zijn groote hoe veelheden hout aangespoeld, welke naar men vermoedt, afkomstig zijn van een schip, dat op een mijn is geloopen. Eenigen tijd ge leden heeft men in zee een zware ontplof fing gehoord. VERWOEST NARVIK. Het station voor de verzending van erts te Narvik, gedurende de gevechten in de omgeving zwaar werd beschadigd. hetwelk Leiding van ons volk op Nederlandse he wijze. (Van onzen eigen verslaggever.) De belangstelling voor de op initiatief van mr. J. Linthort Ho- man, mr. L. Eintlioven en prof. dr. J. E. de Quaij tot stand gekomen Nederlandsche Unie blijkt bij het Nederlandsche volk wel zeer groot. Dit kwam ook Za terdag op een door het drieman schap in Hotel Centraal te Den Haag gehouden persconferentie tot uiting, waar een 60-tal vertegen woordigers van Nederlandsche dag bladen geluisterd hebben naar een uiteenzetting van mr. Einthoven, die o.m. meedeelde, dat de Unie in twee dagen reeds meer dan 100.000 leden had geboekt, in den loop van den dag steeg dit aantal tot 200.000. Mr. Einthoven concludeerde, dat ook uit de groote opkomst van de Pers wel bleek, dat het verlangen naar een Neder landsche eenheid sterk onder ons volk leeft. Na maanden vergeefs op het initiatief van ouderen te hebben gewacht, hebben wij, (het driemanschap) aldus spr., de zaak aan gepakt, omdat van alle kanten aandrang daartoe werd uitgeoefend. Er moest een daad komen. Er moest een daad komen en daarom, zoo vervolgde hij, hebben wij gemeend, leiding te moeten geven aan een te vormen cen trum, waaromheen ieder zich kan scharen, die het ermee eens is, dat door de krachtige klank van het aantal een Nederlandsch ge luid gehoord moet worden. Het is noodig, dat men hoort, dat er nog andere Nederlanders zijn, dan de relatief kleine groepen, die zich op hun manier laten gelden. De bezettende macht mag niet den indruk krijgen, dat het overgroote deel van het Nederlandsche volk met lamheid is geslagen. Zij moet weten, dat ondanks den geweldigen Mr. J. Linthorst Homan slag, die ons getroffen heeft, er in ons volk nog durf en. initiatief aan wezig is. Wij willen niet langer lijdelijk afwach ten en toezien, wat er met ons gaat gebeu ren. Wij willen mede bouwen, daar, waar gebouwd kan worden. Wij hebben de situatie op staatkundig terrein te aanvaarden. De toekomst van onze staatsinrichting moet blijven rusten tot na de vredesconferentie. Er zijn echter nog andere vraagstukken, die ons buiten gewoon na aan het hart liggen, maar waar over wij moeten zwijgen, omdat zij vallen onder de consequenties van een bezet land. Wanneer wij op staatkundig gebied geen program willen doorvoeren, dan beteekent dit niet, dat wij geen overtuiging hebben. Wij hebben de les van het verleden ge leerd, maar wenschen daarover thans geen. discussie. Uit ons program (wij publiceerden dit in ons nummer van Zaterdag, Red.) hebt u ge zien, dat onze denkbeelden op cultureel en sociaal-economisch gebied verder zijn uitge werkt en dat de doorvoering daarvan ter hand kan worden genomen. Ons volk wil leiding hebben. Men vraagt en dringt aan op leiding. De NADAT DE RESTAURATIE van de uit de 15e eeuw dateerende Groote of Sint Laurenskerk alhier eenige maanden had stilgelegen, is men thans weer, na verkregen toestemming, voortgegaan met dit werk. normale leiding is er niet meer en in de bui tengewone moeilijke huidige omstandighe den is het noodig dat er een leidingscentrum wordt gevormd. Wij willen ook in nauwe aanraking met het Nederlandsche ambte lijke apparaat ons werk doen. Ook deze menschen voelen behoefte aan contact met een lichaam, dat de nooden van ons volk kent en voor de belangen van ons volk wil opkomen en het volk rijp wil maken voor nieuwe denkbeelden en met de Duitsche overheid in open contact, loyaal wil samen werken. Wij hopen daarom, dat velen zich om ons zullen scharen om de noodige me dewerking te verkrijgen. Hoe meer adhae- siebetuigingen er komen, hoe meer groepen zich aanmelden, hoe gemakkelijker het voor ons wordt, voor de gewenschte situatie te arbeiden. Wij willen geen verkiezingen, noch Kamerzetels, wij willen alleen trach ten, aan het volk leiding te geven en het geen in het volk leeft, daar brengen, waar het moet zijn, met voorbehoud van de om standigheden, waarin wij verkeeren. Binnenkort zullen er in de groote steden onderdeelen van de Neder landsche Unie komen. Het be langrijkste is echter, dat de daad verricht wordt en daarvoor bestaat gelegenheid, door zich individueel of als groep, als sympathiseeren den te melden aan ons bureau, Alexanderstraat 20, den Haag. De minmumcontributie bedraagt 50 ct per jaar, maar van de deelnemers aan de Unie wordt verwacht, dat zij naar vermogen zullen bijdragen. Inons program hebben wij het cultu- reele en niet het staatkundige voorop ge steld, omdat op dit moment het staatkundi ge niet voor uitvoering in aanmerking komt. De eigenschappen onder ons volk, waardoor wij in staat waren, een wereld rijk en een wereldhandel op te bouwen en een plaats in de wereld te veroveren, w.il- len wij bewaren en omhoog brengen. Door deze krachten zullen wij ons door deze tijden moeten heen helpen. Vandaar, dat wij het geestelijke element in onze samen leving voorop hebben gesteld. De verwaar- loozirig daarvan is een groote fout geweest. Het is daarom van het grootste belang, dat het Nederlandsche idealisme ons volk weer warm kan maken voor een groot, Neder landsch ideaal. Handhaving' van de vrijheid van gods dienst, kerk, levensbeschouwing- en op voeding is een groot Nederlandsch goed. Raakt men aan deze vrijheden, dan kan men den Nederlander niet handhaven. Daarom, zoo vervolgde spr., heb ik van morgen in de dagbladen met groote vreugde gelezen, dat de rijkscommissaris gezegd heeft, dat het zijn bedoeling niet was, aan het volkskarakter, het volkseigene te tor nen. Dit komt overeen met hetgeen wij na streven. Het bedoelt niet, dat 'wij moeten, handhaven de ongelooflijke versnippering, waaraan wij leden. De vrijheid moet echter blijven bestaan. Spr. eindig de zijn betoog, met het verzoek, het voor- loopige gironummer van de Nederlandsche Unie, dat van de bankiers De Bas en Co., Den Haag, no. 6532, te vermelden. De propaganda. In antwoord op een vraag, hoe de propaganda gevoerd zal worden, zeide mr. Einthoven, dat er in alle centra vergaderin gen zullen worden gehouden en dat propa gandageschriften zullen worden uitgegeven. Met aansluiting van groepen worden geen politieke groepen bedoeld, doch menschen, behoorende tot sociale vereenigingen. Stel ling tegenover de rede van den rijkscom missaris had de Unie nog niet kunnen ne men. Wel had spr. met groote belangstel ling die rede gelezen. Over het program was geen overleg met de Duitsche overheid gepleegd, overtuigd als men was, dat daarin niets ten nadeeie van Duitschland staat. Wel is de Unie in contact getreden met de Duitsche overheid, die verzekerde, met de grootste belangstel ling onze beweging te zullen volgen. De verschilpunten met de Duitsche overheid zijn besproken. Ook zeide spr., dal de Unie voortdurend in nauw contact is geweest met andere organisaties en vooral met die, welke in den laatsten tijd zijn opgekomen. Beperking- bedrijfsconcentratie. In antwoord op een vraag, wat onder beteugeling van bedrijfsconcentratie en

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5