DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Een interview met rijksmaarschalk Göring. Besprekingen in Salzburg. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 179 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 31 Juli 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Een Duitsche inval in de Vereenigde Staten zou belachelijk zijn. De komende strijd tegen Engeland. Rijksmaarschalk Göring heeft den beken den Amerikaanschen journalist K. H. von Wiegand een interview toegestaan. Göring verklaarde in de eerste plaats, dat hij een inval in de Vereenigde Staten, zoowel van de zijde van den Atlantischen als van den Stillen Oceaan, als een militai re onmogelijkheid beschouwde, ja, dat zulk een denkbeeld bepaald belachelijk was. Met zijn reusachtige „vestinggracht" van 3000 tot 5000 zeemijlen breedte, waardoor het aan beide zijden omgeven is, kon Ame rika, noch van de zee, noch van de lucht uit worden aangevallen. In militair opzicht was een inval volkomen onzinnig. Het tijdperk van luchtoorlogen tusschen werelddeelen, zoo vervolgde Göring, is nog niet gekomen. Ook Groenland is als basis niet bruikbaar, zooals Lindbergh zelf ver klaard heeft. Zelfs voor de vreedzame transatlantische luchtdiensten heeft men het moeten laten vallen. Bij een juiste uit breiding van de luchmacht kan Amerika aan elke mogendheid en aan elke combi natie van mogendheden het hoofd bieden. De rijksmaarschalk zeide te hopen, dat het waandenkbeeld van een inval, die het Amerikaansche continent van Europa uit bedreigt, even snel zal verdwijnen als het gevoel van absoluut veilig te zijn op grond van voldoende bewapening en verdedigings werken moge wederkeeren. Ten aanzien van den strijd luchtmacht of zeemacht verklaarde de rijksmaarschalk: De luchtmacht is nog zeer jong en haar toekomst nog niet te overzien, doch op het oogenblik heeft zij nog haar grenzen. De prachtige luchtmacht van Italië heeft de Britsche vloot zware slagen toegebracht, en de Italiaansche luchtmacht beheerscht de Middellandsche Zee evenveer als de Duitsche luchtmacht het Kanaal en de Noordzee. In uitgestrekte zeegebieden en op den Oceaan zal de zeemacht altijd nog een groote rol spelen. De vliegtuigmoedersche pen zijn te gemakkelijke doelen voor de bombardementsvliegtuigen. Men moet re kening houden met een revolutionnaire wij ziging in de scheepsconstructie. Over de ervaringen met het luchtwapen in dezen oorlog verklaarde Göring, dat het een beslissende factor is geweest, doch men dient in het oog te houden, dat het lucht wapen in zijn massa niet neerdalen en veroveren kan. Duitschland bezit op het vasteland de heerschappij in de lucht en smmm :m Göring zal haar houden. De Duitsche luchtmacht is thans sterker dan op den lOen Mei en wel op grond van haar betrekkelijk geringe verliezen en de uitstekende Duitsche vlieg tuigproductie. De Duitsche vliegtuigpro ductie is altijd nog grooter dan de Engel- sche, de Amerikaansche leveranties er bij gerekend. Overigens zijn sedert het begin van den oorlog meer dan 2000 ten volle te gebruiken vliegtuigen buitgemaakt, die echter in hoofdzaak alleen voor oefening gebruikt worden. Wat de Britsche beweringen over groote Duitsche verliezen aan vliegtuigen betreft, verklaarde rijksmaarschalk Göring, dat de berichten hierover wel niet van de vliegers zelf afkomstig zouden zijn, doch om zuiver propagandistische redenen verspreid wor den. De waarheid zal des te onaangenamer uitvallen. Göring vertelde nog, dat Duitschland in de landen van het westen een hoeveelheid brandstof buitgemaakt heeft, die dubbel zoo groot is dan die welke de Duitsche luchtmacht sedert den lOen Mei verbruikt heeft. De rijksmaarschalk uitte zijn veront waardiging over de Engelsche bomaanval len op niet-militaire doelen en schreef ze toe aan het ontbreken van elk systeem bij de aanvallen. Tenslotte kwam het gesprek op den ko menden strijd tegen Engeland. De rijks maarschalk verklaarde in verband hierme de: „Mijn luchtmacht staat geheel klaar en wacht slechts op het bevel van den Führer. Ik kan U de verzekering geven, dat de aan vallen, welke wij tot dusver op Engeland hebben gedaan, slechts gewapende ver kenningen waren en niets anders". Verschillende beoordeefing. Terwijl de dagbladen, ir Z. O. Europa bijna zonder uitzondering de besprekingen in Salzburg toejuichen en den nadruk leggen op het vriendschappelijke karakter van de afzonderlijke gedachten-wisselin gen, tracht men in Londen munt te slaan uit de omstandigheid, dat onder hen, die de rijksregeering een bezoek brachten, geen Zuidslavische staatslieden waren. Bladen als de Times of de Daily Telegraph spreken over een streven der sp-ilmogend- heden om Zuidslavië en Turkije te isolee- ren en willen aanwijzingen zien voor de vorming van een Russisch-Turksch-Zuid- Slavisch d-rie-mogendhedenblok, dat in het Zuidoosten de rol zou spelen van een tegenhanger der spilmogendheden. Derge lijke combinaties hebben hetzelfde doel als de pogingen van Groot-Britannië om zich op te werpen als beschermer van het ■revisionisme in het zuidoosten. Het proces der reorganisatie en' der natuurlijke ver effening op den Balkan moet worden ver stoord. In een beschouwing over Salzburg komt de directeur van de Vreme, semi- officieel orgaan van Belgrado, tot de con clusie dat iedere invloed van Engeland op het Europeesche vasteland voorbij geacht moet worden. De meening in uitsche kringen. De correspondentie „Dienst a-us Deutsch- land" houdt zich bezig met de besprekin gen te Salzburg over Zuidooost-Europa en constateert, dat men in Berlijn en ook wel in Rome met het resultaat der besprekin gen volkomen tevreden is. De algemeene opvatting in Berlijn, zoo vervolgt de cor respondentie, is, dat thans het terrein in Zuidoost-Europa in zooverre geëffend is, dat de landen van^ Zuidoost-Europa onder elkander aan de oplossing van de hangen de kwesties kunnen gaan werken. Recht- streeksche onderhandelingen tusschen Hongarije, Bulgarije en Roemenië kunnen verwacht worden. De uitingen der staat- lieden van de landen uit Zuidoost-Europa zijn zeer hoopvol gestemd, zoodat de ver wachtingen van de as op onderhandelin gen der Balkanmogendheden onder elkaar in een geest van wederzijdsch begrip ge rechtigd toeschijnen. Men mag vermoeden, dat de landen van Zuidoost-Europa met de asmogendheden in d-e opvatting overeen- O stemmen, dat de nieuwe regeling welke bereikt moet worden zoodanig moet zij-n, dat zij een blijvenden grondslag niet slechts voor den vrede doch ook voor de economi sche en cultureele ontplooiing der Balkan volkeren kan vormen. Men mag daarom aannemen, dat de mogendheden van het Zuidoosten in het door hun staatslieden uitgesproken vertrouwen in de as het ook voor den opbouw van het nieuwe Europa onder elkaar van kracht te doen worden. De Hongaarsche pers over de besprekingen. De Hongaarsche bladen blijven zich bezig houden met de ontmoetingen van Salzburg en Rome. Zij laten daarbij het licht vallen op het voornemer van de spilmogendheden om de oplossing der ter ritoriale problemen tusschen Hongarije, Roemenië en Bulgarije langs vreedzamen weg te doen geschieden en door middel van onderhandelingen en accoorden tus schen de belanghebbende staten. Eensge zind verklaren de Hongaarsche bladen, dat de spilmogendheden de preliminaire toestanden in het leven hebben geroepen voor deze 'onderhandelingen. VERKLARINGEN VAN HENRY FORD. Henry Ford, die gister zijn 77sten verjaar dag viert, heeft in een interview de over tuiging uitgesproken, dat de Vereenigde Staten niet in den oorlog betrokken zullen worden, hoewel zekere zelfzuchtige kringen, die van de wapenindustrie denken te profi teered een geweldigen druk uitoefenen. Het volk der Vereenigde Staten, aldus Ford, weet uit ervaring, dat slechts enkele per sonen, die financieele belangen hebben, van oorlogen profiteeren. Wat Amerika aangaat, men weet natuurlijk, dat de rest van de wereld niet op Amerika aangewezen is. maar wel Amerika op de rest van de wereld. DE NATIONALE GARDE IN DE VEREENIGDE STATEN. De militaire commissie van- den senaat heeft zich gisteren eenstemmig uitgespro ken voor het wetsvoorstel dat president Roosevelt machtigt de nationale garde en de reserve-officieren voor een oefendienst van niet langer dan twaalf maanden op te roe pen. Het voorstel gaat thans naar den senaat terug. WIJZIGING IN ENGELSCHE KABINET OP KOMST? De Londensche correspondent van de Zweedsche bladen maken, volgens het D. N. B., allen melding van komende wijzi gingen in het Engelsche kabinet. Svenska Dagbladet wijst in dit verband op de krachtige positie welke de minister van arbeid, Bevin, die tot de labourpartij 'behoort, inneemt. Bevin geeft in toene mende mate zijn kenmerk aan de regee- ringspolitiek van de labourpartij. Hij schrikt er ook niet voor terug, op Attlee wegens gebrek aan energie critiek uit te oefenen. In een rede voor een kleinen kring in de City heeft Bevin verklaard', dat naar zijn meening een enkele fabrieksarbeider meer waard is dan alle bankers van de City, een uiting die onder zijn toehoorders de grootste ontsteltenis teweeg heeft gebracht. Afgezien van Churchill, zoo vervolgt genoemd blad, is er op het oogenblik geen lid der regeering uit de „Nationale coali tie'", die werkelijk stevig in' het zadel zit. Kingley Wood maakt een zeer slecht figuur met zijn begrooting en zijn dagen als mi nister van financiën zouden geteld zijn. Het optreden van Duff Cooper als minis ter van voorlichting heeft zulk een storm van critiek en gelach uitgelokt, dat hij op het punt staat van het tooneel te verdwij nen. Ook Eden kan als minister van oorlog geen geestdrift verwekken. Tenslotte wijst Svenska Dagbladet op een scherpe critiek tegen den minister van buitenlandsche zaken, lord Halifax, en schrijft, dat ook diens laatste radiorede critiek heeft verwekt omdat hij op het standpunt schijnt te staan, dat de beste verdediging tegen de „dictators" het ge bed is. Ook de correspondent van Stockholms Tidningen wijst cp de critiek, welke op lord Halifax wordt uitgeoefend. Zijn laat ste rede wordt die van een bisschop, maar niet die van een diplomaat genoemd. AANVAL OP DE HAVEN VAN DOVER. Hoe het Duitschen bommenwerpers ge lukte in de haven van Dover 32.00>0 ton scheepsruimte te vernietigen en een groot dee van de havenwerken te verwoesten, wordt geschilderd in een door het D. N. B. ontvangen ooggetuigenbericht. De bericht gever die in een duikbommenwerper aan het bombardement deelnam, vertelt daarin o.c.. dat de zwart Duitsche jachtvliegtui gen den bommenwerpers reeds vooruit waren gevlogen. Dan ziet hij ook reeds Ergelsche Hurricanes en Spitfires opstij gen. In de haven liggen drie groote sche pen, het grootste is een stoomschip van ongeveer 20.000 ton, het tweeue is een schip van ongeveer 10.000 ton en het derde een van 5:00'0 ton. Wij krijgen het bevel tot den aanval over te gaan. Met groote en steeds toenemende snelheid gaan wij op het doel af. De door ons uitgeworpen bom men treffen doel. Beneden ons schijnt de hel te zijn losgebroken. Vuurzuilen sprin gen omhoog. Men ziet dichte rookwolken boven de schepen. Naast en voor ons maken de andere machines duikvluchten, en bombardeéren de beide andere schepen. Zij laten hun bommen vallen op de pier, vernielen de spoorlijn en de havenwerken. Alles is het werk van slechts enkele mi nuten. Inmiddels speelt zich boven ons een hevig luchtgevecht tusschen de Duitsche en Engelsche jagers af. Als wij weer op ons vliegveld geland zijn en de bemanningen melden wat er allemaal getroffen is weten wij: de drie voor anker liggende schepen met in totaal 32.,0€,0 ton inhoud zijn vernield en alle voor de oorlogvoering belangrijke haven werken zijn succesvol met bommen be stookt. AARDSCHOKKEN IN TURKIJE. Gister zijn op het centrale hoogland van Anatolië aardschokken waargenomen met Yozgad als haard. Er zijn reeds 300 dooden en vele honderden gewonden te betreuren. Twaalf dorpen zijn verwoest. De aardbe ving werd eveneens gevoeld te Ankara, Istanboel, Erzincan, Tokat, Kajersi, Amasija, Sinop en andere plaatsen. Het observato rium te Istanboel heeft een beving geregis treerd met een haard op 620 K.M. van Istanboel. Hulpverleening is reeds op weg. DE AMERIKAANSCHE DIENSTPLICHT WET. Na een debat, dat als het meest verbit terde sedert jaren wordt bestempeld, heeft de militaire commissie van den senaat de stemming over de dienstplichtwet, die gister had moeten plaatsvinden, uitgesteld. Naar deelnemers aan de zitting hebben medege deeld, ging de controverse voornamelijk om den eisch der republikeinen, dat president Roosevelt zijn oordeel over het doel van de wet zou mededeelen. De regeeringsaanhan- gers verweten hierop den 'republikeinen, dat dezen trachtten, uit een defensie- aangelegenheid politieke munt te slaan. AMERIKAANSCHE MANOEUVRES. Uit New York wordt door het D.N.B. ge meld: Vandaag beginnen manoeuvres van het Amerkaansche leger. Tengevolge van de schaarschte aan moderne wapens moest daarbij van alle mogelijke primitieve ver vangingsmiddelen gebruik worden gemaakt. Zoo werden bijvoorbeeld vrachtauto's, die voorzien waren van het opschrift „tank" ge bruikt bij wijze van moderne pantserauto's Verkenningsvliegtuigen werden gebruikt in plaats van gevechtstoestellen, ijzeren bui zen moesten mortieren en stukken geschut aangeven. HET STAATSGERECHTSHOF IN FRANKRIJK. Vele politici zullen zich moeten ver antwoorden. Omtrent de bevoegdheden van het spe ciale Fransche staatsgerechtshof voor de behandeling der zaken tegen alle voor den nederlaag van Frankrijk verantwoordelijk gestelde militaire en politieke persoonlijk heden, wordt in welingelichte kringen be kend, dat maarschalk Pétain dit hof ver strekkende speciale .volmachten zal geven, uitgaande boven alle bestaande militaire en civiele gerechtshoven en zonder rekening te houden met het Fransche strafrecht zooals het tot dusverre bestond. Het staatsgerechtshof zal een onderzoek instellen, dat teruggaat tot 1919 en gericht is tegen allen, die verhinderden, dat Frank rijk zijn militaire positie niet heeft aange past aan de doelstellingen van zijn politiek. Als speciaal punt in de aanklacht zal de kwestie komen, waarom de Fransche gene rale staf negen maanden lang in het defen sief is gebleven, en passief den aanval van het Duitsche leger heeft afgewacht. Een of- ficieele aanklacht is nog niet gepubliceerd. Aangezien Fransche regeeringskringen het strengste stilzwijgen in acht nemen over de verblijfplaats der aangeklaagde politici, is het buitengewoon moeilijk na te gaan, waar zij zich bevinden.'Met eenige stellig heid kan slechts bevestigd worden, dat Dala- dier zich na 2ijn terugkeer uit Marokko op houdt in een hotel in Marseille. Hij mag dat hotel niet verlaten. Reynaud vertoeft in de nabijheid van Vichy, eveneens onder politie bewaking in een hotel. Campinchi en Delbos daarentegen zouden nog in Marokko zijn, in Rabat, waar zij eveneens onder politie bewaking zijn gesteld. DE ENGELSCHE FRANCTTREURS- ORGANISATIES. De avondbladen wijden hun bijzondere aandacht aan den officieel georganiseerden franctireurs-oorlog in Engeland. Onder het opschrift „Zoo misbruikt Engeland de bur gerbevolking" vermeldt de Nachtausgabe het officieele bericht uit Londen over het oprichten van scholen voor het opleiden van burgers, zooals de „burgerwachtschool" in Londen onder bescherming van lord Jersey. Een medewerker van de Daily Mirror, Tom Windringham, vertelt, dat ieder daar in twee dagen de tactiek van de guerilla, het gebruik van geïmproviseerde wapenen enz. kan leeren. De onthullingen van Tom Windringham zijn van zeer bijzonder ge- wichtv aldus de Nachtausgabe, omdat de Britsche regeering plotseling naar buiten den indruk wil wekken, alsof zij er naar streeft, de burgerwacht een soort taken van slechts half-militairen aard toe te vertrou wen. De Engelsche regeering heeft zelfs reeds laten doorschemeren, dat zij wil trachten te komen tot internationale over eenkomsten voor de erkenning van de bur gerwacht, in het kader van beperkte mili taire werkzaamheid. Daarom heeft zij voor de formatie, die door haar „local defence volunters" genoemd wordt, een organisatie plan opgesteld. Dit plan moet het klaarblij kelijk doen voorkomen, aldus de Nachtsaus- gabe, alsof de burgerwacht niet 'aan den actieven strijd deelneemt. DE JAPANSCHE LASTHEBBER VOOR NEDERLANDSCH-INDIE. Generaal Pabst, de Nederlandsche gezant te Tokio, heeft een bezoek gebracht aan het Japansche departement van buitenlandsche zaken, zoo meldt Domei, teneinde inlichtingen in te winnen omtrent de keuze van den speci- alen lasthebber, die door Japan naar Neder- landsch-Indie zal worden gezonden. Naar Domei verneemt, heeft generaal Pabst in beginsel toegestemd in het Japansche voor nemen om een specialen lasthebber uit te zenden. NIEUWE ARRESTATIES IN JAPAN. Volgens uit Korea ontvangen berichten, zijn aldaar nieuwe arrestaties verricht van deelen van den „buitenlandschen spionnage- die'nst". Het Koreaansche leger deelt mede, dat in samenwerking met het bureau van den landsadvocaat een aantal buitenlanders on der verdenking van spionnage gearresteerd en aan een verhoor onderworpen zijn. EEN BETOOGING TE PRESSBURG. De Slowaaksehe staatslieden zijn tevreden. Tijdens een Dinsdagavond gehouden groote betooging hebben minister-president dr. Tuka en de minister van binnenland- sche zaken Sano Mach in toespraken gewe zen op de beteekenis van de besprekingen te Slazburg, die het bestaan van het zelf standige Slowakije opnieuw bevestigd en zijn inschakeling in het in wording zijnde nieuwe Europa voltrokken hebben. Slowa kije, zoo verklaarde beide sprekers, willen het echter niet laten bij den uiterlijken vorm van de inschakeling in het nieuwe Europa, doch zijn bevolking ook de zegenin gen deelachtig doen worden, die het nat.- socialistische gedachtengoed van Adolf Hitler het Duitsche volk heeftg ebraeht. In dit verband deelde minister-president dr. Tuka mede, dat de Slowaaksehe staats leiding haar voornaamste taak ziet in de v volgende punten: 1. Wijziging van de grondwet; 2. vernie tiging van den Joodsehen invloed in de politiek en het economisch leven; 3. strijd tegen de corruptie en 4 verbetering van de sociale positie van de boeren, arbeiders en employe's. De minister van binnenlandsche zaken Sano Mach gaf in de eerste plaats uiting aan de dankbaarheid van het Slowaaksehe volk jegens den Führer. Hij schetste daarop in groote trekken de maatregelen, die geno men zullen worden voor de sociale pacifica tie des lands en hij besloot zijn rede met een groet aan Adolf Hitler, die door de tien duizenden met groote geestdrift werd over genomen. DUITSCHE PERSSTEMMEN OVER DE CONFERENTIE TE HAVANNA. De conferentie in Havanna heeft niets anders gebracht dan het feit, dat men aan den overkant van den oceaan Engeland reeds voor zoo zwak houdt, dat men zich reeds zorgen begint te maken over zijn nalatenschap. Dit is de conclusie, die de Berliner Börsenzeitung trekt uit „het tot dusver bekende resultaat van de Pan- Amerikaansche conferentie in Havanna". De bezittingen van Engeland zijn in de oogen van Amerika rijp voor een mandaat. Dit is een feit, waarmede geen zelfbewuste Brit gemakkelijk genoegen zal kunnen ne men en dat zeker niet er toe geschikt is het prestige van Engeland in de wereld te ver- hoogen. Het Engelsche dagblad in West-ïndië, „Trinindad Guardian" beschouwt de kwes tie als volgt: West-Indië bevindt zich in de positie van een patiënt, die op de operatie tafel ligt en de doktoren de operatie hoort bespreken, terwijl zij weigeren den patiënt te vragen, of hij in het geheel wel geope reerd wil worden. Nog treffender kan men den toestand van Engeland als volgt kenschetsen: De patiënt ligt op zijn ziekbed. Rondom hem heen staan lieve familieleden, die hem troosten en hulp beloven, doch in een kamer er naast gekomen, reeds de erfenis van den ouden heer verdeelen. Dat er van hem te erven is, en dat dit spoedig zal zijn, daar over zijn zij het klaarblijkelijk allen over eens. Over het feit, hoe de erfenis t-e ver deelen, wordt nog beraadslaagd. ARRESTATIES VAN BRITSCHE ONDERDANEN IN JAPAN. Naar uit Sjanghai wordt vernomen, be draagt het aantal in Japan gearresteerde Britsche onderdanen 10. De arrestatie wer den tegelijkertijd in verscheidene deelen van het land verricht. Onder de gearresteer den bevinden zich eenige der meest op den voorgrond tredende Britsche persoonlijk heden in Japan. In verband met de arrestatie van Engel- schen in Japan schrijft de Daily Herald, dat de Engelsche regeering een algeheel onder zoek naar den geheimzinnigen dood van der. Reuter-correspondent in Tokio zal eischen. Engeland zal verlangen, dat Japan de aan klacht over een spionnagenet duidelijk for muleert. De Daily Telegraph schrijft: Het kabinei zal zich vandaag met deze aangelegenheid bezighouden. Het blad noemt de toestar d zeer ernstig. De ambtsaanvaarding van de regeering-Konoje is gevolgd door een vijan delijke handelwijze tegenover Groot-Britan nië. Ook de Times legt er den nadruk op, dat de Britsche regeering den toestand als zeer ernstig beschouwt. De Daily Express eischt van de regee ring, dat zij geen genoegen zal nemen met een scherp protest aan Japan, doch als tegenmaatregel onmiddellijk elf Japanneezen in Engeland moet arresteeren, als verdere maatregel stelt het blad voor een embargo op den Japanschen invoer. Deze methode is in 1933 tegenover Rusland toegepast, toen Rusland twee Britsche ingenieurs tot ge vangenisstraf veroordeeld had.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1