DAGBLAD VOOR ALKMAAR EM OMSTREKEN. Molotov bespreekt de internationale positie van' Rusland. De Duitsch-Russische overeenkomst©^ blijven gehandhaafd. De Russische politiek der laatste maanden. Luchtaanvallen op Duitschland. Italiaansch legerbericht. Demonstraties voor het H uis van Oranje worden niet geduld. Thee of koffie op bon 53. Het Duitsche legerbericht. Itea DRT VEILING. Op de heden ld voor: Aard- sen 1016, 10—16, >ol 3—4.60, ele spercieboo- 2.50—6, To- 4.50—8 en g; Andijvie f 1 19, 2e s. 4 Komkommers -ƒ 36 en Perzi- Peterselie 1, 1, Wortelen elein per bakje cent per bak. Op de heden waren de prij- 7000 kg. de kaasmarkt oerenkaas aan- prijs was f 30 led. p de heden ge ren aanvoer en ;n 300—800; 50—210; 60 e 325; 12 Kalf- chtere kalveren !g.) 16—24; 35; 175 Lam- en geiten 3 42 cent per kg; lijnen 0.40 1; 35000 stuks K, 1 Aug. 1940. ing). 62000 kg 0 kg Gele kool 1 4; 1500 kg kg Tomaten; A 13 en CC 10.20; 281000 kg Aard- 3.70—4.30, Kriel 1.50— 4.70, Blauwe 7700 kg Vroege kg Snijboonen laboonen 12.30 Frankenthalers 41.30. 1 Aug. 1940. kg Roode kool 5.30 en nep f 5 2.40; 25800 kg Drieling muizen s 4.50, Blauwe Bonken 3.70; 2—2.40; 7875 13.90; 7270 kg 8—8.50 en uli 1940. 120075 muizen 3.70— ;en 2.60—3.10, Dunbar f 3.70; ep 8—8.30, en 1; 175 kg Slaboonen 13 e Krab en klas wagon. Toen won maar win- geld. Dat kon niet t zoo lang, tot hij naar als hij opzag ren, dan miste hij opgetogenheid, die •wachten. het idee van trou- 'rouwen is zoo'n :che groote bedden iess ten slotte in chend lag te droo- op, trok een ki- t raam zitten. Ein- ar heen en kon ze lar liefde voor hem dat haar tranen •aden. En zoo kwam lige was, die nog )epje ruiters hun ot staan bracht en Het duurde lang, i Jeth kwam. En open en vroeg wat eele opstand, juf- an een ernstig on- ïebben". 1? Wat is er ge- een angstig voorge- leg geven, maar zijn zijn mouw en ze erend onder elkaar, kon verstaan, i 'n ongeluk. Maar eth ons kwam hel- troepje op onder- >r roepen we de lui Wordt vervolgd.) S? I ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENT IEN Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 181 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 2 Augustus 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang De voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen, de commissaris van buitenlandsche zaken Molotov, heeft te Moskou in een rede, die onge veer drie kwartier duurde, een uitvoerig overzicht van de buitenlandsche politiek der Sovjet-regeering in verband met den wereldtoestand gegeven en gespro ken over de betrekkingen tusschen de Sovjet-Unie en de verschillende Euro- peesche en niet-Europeesche staten. Hij zeide onder meer: „Sedert de voorgaande zitting van den Hoogsten Sovjet zijn pas vier maanden ver- loopen, die echter voor Europa gebeurtenis sen van de grootste beteekenis gebracht hebben. De militaire feiten hebben zich snel ontwikkeld, waarbij in het bijzonder de snelle nederlaag encapitulatie van Frank rijk na anderhalve maand, genoemd moeten worden. Een groot deel van Frankrijk er, Parijs zijn op grond van het Duitsch— Fransche wapenstilstandsverdrag doorDuit- sche troepen bezet. De vrede met Frankrijk is echter nog niet gesloten. Van de tegen standers van Duitschland is slechts Enge land overgebleven, dat overigens op de hulp der Ver. Staten hoopt. Niet alleen de gebrekkige Fransche oorlogsvoorbereiding is beslissend voor de Fransche nederlaag geweest. Van beteekenis is ook geweest, dat Fran sche regeeringskringen een „lichtzin nig" oordeel hebben gehad over het belang en de beteekenis der Sovjet- Unie. De Fransche catastrofe heeft voorts aangetoond, dat de heerschende Fransche kringen niet met het volk vérbonden zijn geweest, doch het volk èn zijn revo^tionaire tradities ge vreesd hebben. Dit is een der belang rijkste oorzaken van de Fransche ne derlaag. Frankrijk is thans voor een nieuwe taak gesteld. De herbouw kan -echter niet op de oude methode geschieden." De groote successen van Duitschland. Als het belangrijkste feit uit de ontwik keling der laatste maanden noemde Molotov vervolgens de „groote successen van Duitschland", die echter, aldus zeide hij tot dusverre nog niet hebben geleid tot het hoofddoel van Duitschland, het einde van den oorlog. Adolf Hitler heeft nog kort geleden een nieuw beroep op Engeland ge daan om den oorlog te eindigen. De Brit- sche regeering heeft dat beroep evenwel van de hand gewezen. Engeland wil den oorlog voortzetten voor de handhaving van zijn wereldheerschappij, zonder er rekening mede te houden, dat zijn eigen positie be langrijk moeilijker is geworden. Zoo nadert het einde van het eerste oorlogsjaar, zonder dat van een spoedig einde van den strijd sprake kan zijn. Wij staan aldus besloot Molotov zijn overzicht van den wereld toestand „aan den vooravond van nieuwe beslissende gebeurtenissen", waarbij Duitschland en Italië aan de eene zijde, En geland en steeds neer ook de Vereenigde Staten aan den anderen kant van den strijd staan. De ie trekkingen tusschen de Sovjet-Unie en de andere staten. Daarna sprak Molotov over de be trekkingen tusschen de Sovjet-Unie en de andere staten. Allereerst wijdde hij zijn aandacht aan de Duitsch-Russi sche betrekkingen. Deze zijn, zoo zeide hij vast geworteld in de overeenkom sten. Zij zullen zich in vollen omvang blijven handhaven. De tusschen Duitschland en We Sovjet-Unie gesloten verdragen, die van beide zijden strikt nagekomen zijn, zijn ook in de afgeloo- pen maanden van groot gewicht ge bleken. Zij hebben zich verder ontwik keld. Molotov wees de speculaties van Engelsche en andere bladen, die den laatsten tijd herhaaldelijk getracht heb ben, door alle mogelijke geruchten en valsche berichten wantrouwen tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie te zaaien, met sarcasme van de hand. Deze pogingen kunnen geen enkel resultaat hebben, en worden jji beide landen niet ernstig opgevat. De Sovjet-Unie laat zich niet in het minst intimideeren door de dreigende perspectieven, die de aan gegeven bladen schilderen van den ver deren groei en de toekomstige kracht van Duitschland. Veeleer zullen de vriendschappelijke en goede buurbe- trekkingen tusschen de Sovjet-Unie en Duitschland ten volle blijven bestaan. Molotov constateerde met nadruK, dat de betrekkingen met Italië in den loop der laatste maanden verbeterd zijn. De buitenlandsche politiek, van de Sovjet-Unie zoowel als die van Italië biedt de volledige mogelijkheid tot we- derzijdsch begrip en tot een gunstige ontwikkeling der betrekkingen. Rusland en Engeland. In de betrekkingen met Engeland zijn den laatsten tijd geen veranderingen van be lang gekomen. Na de bekende vijandige handelingen van Engeland tegen de belan gen der Sovjet-Unie heeft men ook geen positieve ontwikkeling in deze betrekkingen kunnen verwachten. Misschien kan de be noeming van den nieuwen Britschen am bassadeur, Cripps, een zekere verbetering in de toekomst brengen. Molotov sprak vervolgens over de ont wikkeling aan de Russische zuidgrens (Bes- sarabië en de noordelijk Boekowina). Hij zeide o.a. „het conflict tusschen de Sovjet- Unie en Roemenië, dat vele jaren geduurd heeft, is op vreedzame wijze geregeld. De Sovjet-Unie heeft haar gebied naar het Westen uitgebre;d en den Donau be reikt. De betrekkingen tot Roemenië kun nen thans in een volkomen normaal spoor komen". Ten aanzien van de jongste ontwikkeling in de drie handstaten zeide de volkscom missaris: „De verdragen van wederzijdschen bij stand, die den vorigen herfst zijn gesloten met de drie randstaten, hebben niet het gewenschte resultaat gehad, doordat de „heerschende groepen" in deze staten een werkelijke toenadering tot de Sovjet-Unie verijdelden. Thans heeft de Sovjetregeering tot de Baltische staten den eisch gericht, nieuwe regeeringen te vormen. Zij heeft de troepen van het roode leger er doen binnenrukken. Als resultaat van deze ontwikkeling is het toen tot de vrije verkiezingen der parle menten van -Estland, Letland en Litauen gekomen, die zich hebben uitgesproken voor de oprichting van de Sovjet-macht en voor de aanhechting der drie Baltische staten aan de Sovjet-Unie. In totaal is de bevolking de Sovjet-Unie door de aansluiting van Bessarabië en de Baltische landen met ongeveer 10 millioen menschen toegenomen. Wanneer men daar bij de dertien millioen bewoners van het westen der Oekraine en het westen van Wit- Rusland optelt, levert dat voor de bevolking der Sovjet-Unie een toeneming op met 23 millioen. In economisch opzicht is het van bijzonder belang, dat de Sovjet-Unie van nu af aan de Oostzee beschikt over een reeks ijsvrije havens. De verhouding RuslandFinland. Wat de betrekkingen der Sovjet-Unie met Finland betreft, moet worden vastgesteld, dat het voor vier maanden gesloten vredes verdrag over het algemeen bevredigend is uitgevoerd. De verdere ontwikkeling der Russisch Finsche betrekkingen hangt in hoofdzaak van Finland zelf af. Wanneer er in Finland eenige elementen zijn, die de normaliseering der Sowjet- Russisch-Finsche betrekkingen tegenwer ken, dan kan daardoor natuurlijk de Rus- sisch-Finsche verhouding schade lijden. De betrekkingen van de Sowj et-Unie tot de Scandinavische staten Noorwegen en Molotov Zweden staan, naar Molotov verder uiteen zette, in het teeken van den door den oorlog ontstanen nieuwen toestand. Over Noorwe gen kan op het oogenblik nog niets be paalds worden gezegd, wat Zweden betreft, zijn de economische betrekkingen zoowel voor de Sowjet-Unie als. voor Zweden op het oogenblik actueel. In dit verband sprak Molotov de hoop uit, dat de Russisch- Zweedsche 'economische onderhandelingen, die op het oogenblik worden gevoerd, spoe dig in het belang van beide partijen tot een positief resultaat zullen leiden. Rusland en de Balkanstaten. Sprekende over de betrekkingen der Sowjet-Unie tot de Balkan-Staten vermeld de Molotov het herstel der diplomatieke be trekkingen -met Zuidslavië. De hoop bestaat op een verdere verbete ring der betrekkingeii 'ea een geleidelijke uitbreiding der wederzij dsche economische betrekkingen. De betrekkingen der Sowjet-Unie met Bulgarije zijn normaal. Die met Turkije hebben den laatsten tijd „geen wijziging van belang" ondergaan. Weliswaar hebben de in het laatste Duit- sche witboek gepubliceerde documenten een onaangenaam licht geworpen op eenige po litieke persoonlijkheden van Turkije. Molotov wees er op, dat de Sowjet-regee- ring de Turksche reeds in April gewezen heeft op het volgende „ontoelaatbare feit". Op het genoemde tijdstip was waargeno men, dat verscheidene buitenlandsche vliegtuigen, die van Turksch gebied kwa men, de Sowjetgrens in het gebied van Ba- toem hadden gepasseerd. De Turksche re geering heeft eerst ontkend, dat dit was ge beurd doch beloofd, maatregelen te nemen tegen een herhaling van dergelijke gebeur tenissen. Thans weet men door de Duitsche documenenpublicatie, aldus Molotov, nauw keurig hoe het met die vliegtuigen gesteld was. Ten aanzien van de betrekkingen der Sowjet-Unie met Iran zeide Molotov, „dat hier, evenais in het geval van Turkije, ge wezen moest worden op een „ontoelaatbare" gebeurtenis, n.l. op het vliegen over het gebied van Oakoe door buitenlandsche toe stellen in April. Een herhaling van dergelijke voorvallen zou kunnen leiden tot een onaangename verwikkeling der betrekkingen van de Sovjet-Uunie tot haar zuid-oostelijken na buur. De betrekkingen met Japan. Over de betrekkingen tot Japan kan ge zegd worden, dat de verhouding den laat sten tijd iets genormaliseerd is. Op 9 Juni is de bekende overeenkomst gesloten over de grensreguleering in het gebied van het conflict van verleden jaar aan het Noman- nor. In den laatsten tijd zijn er eenige verdere aanwijzingen waar te nemen, dat ook van Japansche zijde den wensch wordt gevoeld de betrekkingen met de Sovjet-Unie te ver beteren. Het is in het belang van beide partijen tot dit doel een reeks hinderpalen, die aan een verbetering van hun betrekkin gen in den weg staan, op te ruimen. Het program der nieuwe Japansche regeering bevat echter juist ten aanzien van de Rus- sisch-Japansche verhoudingen nog velerlei onduidelijkheden. Rusland, Amerika en China. Ten opzichte van de verhouding der Sovjet-Unie tot de Vereenigde Staten, zoo ging Molotov verder, is „niets goeds te zeggen". De Sovjet-regeering protesteert zeer en ergiek er tegen, dat de regeering der Ver eenigde Staten, evenals Engeland, de saldi der Baltische staten in de Vereenigde Staten in beslag heeft genomen. Over de betrekkingen der Sovjet-Unie met China zeide Molotov, dat de Sovjet-Unie jegens den Chineeschen nabuur in zijn grooten vrijheidsoorlog yerder vriendschap pelijke betrekkingen van goede nabuurschap onderhoudt, zooals overigens overeenkomt met het Russisch-Chineesche niet-aanvals- pact. Een blik vooruit. De huidige veranderingen in Europa, zoo zeide hij, staan in het teeken van het groote succes der Duitsche wapens. Duitschland is uit het- verloop tot dusverre van deh oorlog versterkt te voorschijn gekomen. Een spoedige liquidatie van den oorlog is nog steeds niet te voorzien. In het bijzonder teeken' zich de strijd om de koloniale bezittingen van België en Frank rijk steeds accuter af. Imperialistische lusten worden niet alleen in Japan gevoeld, maar ook in de Vereenigde Staten. De totale ontwikkeling van den wereld toestand bergt het gevaar in zich van een verdere ontplooiing van den oorlog. De Sowjet-Unie moet derhalve versterkte waak zaamheid toonen en zich wijden aan de ver sterking van haar binnenlandsche en bui tenlandsche posities. De volkeren der Sovjet-Unie moeten de uitspraak van Stalin ook verder ter harte nemen, dat het geheele Sovjet-volk in voort durende gereedheid voor mobilisatie moet staan en voorbereid moet zijn op iedere dreiging van een vijanaelijken overval. De redevoering van Molotow werd door de vergadering met grooten bijval ontvan gen. De opperste Sovjet nam vervolgens een resolutie aan, waarin de buitenlandsche po litiek der Sovjetregeering zonder voorbehoud werd goedgekeurd. De zitting van den oppersten Sovjet. Beide kamers namen aan de avondzitting deel. De groote zaal van het Kremlin was tot op de laatste plaats bezet. De ruim 1100 afgevaardigden van den oppersten Sovjet waren allen verschenen. In de loge van het corps diplomatique hadden de leiders van bijna alle op het oogenblik in Moskou aan wezige buitenlandsche missies plaats ge nomen. In den aanvang der zitting verschenen de Sowjet-Russische staatslieden en regeerings- leden in de zaal, met Stalin en Molotow aan het hoofd. Na hun aankomst begroette de voorzitter van den oppersten Sovjet, An- drejew, onder grooten bijval, de in de zaal aanwezige vertegenwoordigers van Letland, Littauen en Estland, benevens de delegaties uit Bessarabië en het noorden der Boeko wina. Daarna heeft Molotov zijn groote rede gehouden. Bommen op Heidelberg. Engelsche vliegers hebben in den vroe gen morgen van den dertigsten Juli de stad Heidelberg aangevallen. Verscheidene bom men vielen op een woonwijk en beschadig den verscheidene huizen. Een burger werd gewond. Heidelberg is vanwege zijn schoon land schap, en zijn uit de middeleeuwen datee- rende bouwwerken in de wereld zeer be kend. Zeer veel buitenlanders, vooral Ame rikanen, bezoeken de stad graag. Wat het Britsche luchtwapen met deze bombardee ring beoogde, is, naar van Duitsche zijde wordt opgemerkt, volkomen onbegrijpelijk. Legerbericht nx. 53 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: Het blijkt, dat tijdens het optreden van de luchtmacht op 28 Juli tegen eenheden van de Britsche marine in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee, een Britsche torpedojager tot zinken is gebracht. Tijdens verkenningsvluchten boven Malta heeft een onzer formaties jachtvliegtuigen een gevecht aangegaan met een vijandelijke formatie. Twee vijandelijke toestellen wer den neergehaald. Een van onze machines is niet teruggekeerd. In Oost-Afrika ondernamen wij doeltref fende acties in de lucht op Wakir, waar een parkeerplaats van auto's met succes gebom bardeerd werd. Ook werd een aanval onder nomen op het vliegveld van Buna, waar drie toestellen op den grond getroffen en ernstig beschadigd werden. De vijand heeft Cassala met bommen be stookt, waarbij lichte schade werd aange richt. BULGAARSCH-ROEMEENSCHE BESPREKINGEN. De minister van buitenlandsche zaken, Popoff, en de Roemeensche gezant te Sofia, Filoti, zullen naar verluidt heden een be spreking hebben. Daarbij zullen de a.s. Bulgaarsch-Roemeensche onderhandelingen over de Dobroedsja-kwestie ter tafel wor den gebracht. De Bulgaarsche delegatie voor deze onderhandelingen, die volgens de op vattingen te Sofia wellicht reeds in het begin van de volgende week in Boekarest zullen beginnen, zou reeds zijn gevormd. Als leider der delegatie wordt de minister van finan ciën, Bosjilof, genoemd. In- opdracht van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied wordt bekend gemaakt: Met het oog op de in de komende weken vallende gedenkdagen van leden van het Huis van Oranje, wordt de bevolking in het bezette Nederlandsche gebied met allen na druk er opmerkzaam op gemaakt, dat ieder demonstratief optreden in het algemeen en elke betooging van afzonderlijke of veree nigde personen, welke rechtstreeks of on rechtstreeks op welke wijze dan ook tegen, de bezettende macht is gericht, met ge strengheid zal worden vervolgd. Als demon straties en betoogingen tegen de bezettende macht zijn ook demonstraties en betoogin- gen voor de Koningin of andere leden van het Huis van Oranje, dat den oorlog tegen het Groot-Duitsche rijk hardnekkig voort zet, te beschouwen. Het dragen van insig nes, bloemen, strikjes of andere voorwer pen, waardoor men zijn gezindheid voor het Huis van Oranje tot uitdrukking brengt, kan evenmin worden geduld als het uitste ken van vlaggen of het aanbrengen van andere versierselen aan gebouwen ter eere van een lid van het Huis van Oranje. Het zelfde geldt voor alle andere handelingen, welke de strekking hebben aanhankelijk heid aan het Huis van Oranje te betuigen. Degene, die den inhoud van deze veror dering overtreedt, zal zonder pardon wor den gestraft en vooral dan bijzonder zwaar, indien hij demonstraties en betoogingen in den zin van deze bekendmaking uitlokt, doet plegen of begunstigt. De bepaling van paragraaf 2 van verordening nr. 52/1940 van den rijkscommissaris over de Duitsche rechtspleging in strafzaken wordt in het bijzonder in herinnering gebracht. Al naar gelang van het geval zal de verordening nr. 33/1940 over inbeslagneming van ver mogens in toepassing worden gebracht. De Duitsche en de Nederlandsche politie zijn aangewezen om de naleving van deze bekendmaking te handhaven. Straatverkoopers van bloemen wordt er op gewezen, dat het voorhanden hebben en aanbieden van zekere soorten bloemen (oranjekleurige, vergeetmijnietjes, witte anjers e.d.) op Oranjedagen ook beschouwd kan worden als het uitlokken van verboden demonstraties. Vier weken geldig. Gedurende het tijdvak van 3 Aug. tot en met 30 Aug. a.s. zal de met „53" genummerde bon van het al gemeen distributiebonhoekje recht geven op het koopen van 2J4 ons koffie of ons thee. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Tengevolge van de weersomstandigheden bleef de actie van de luchtmacht ook op 31 Juli zeer beperkt. Bij de gewapende ver kenning in het Kanaal en op zee, ten W. van de Scilly-eilanden zijn alleen varende ge wapende vijandelijke koopvaardijschepen met bommen aangevallen. Nachtelijke aan vallen, die met zwakkere strijdkrachten werden ondernomen, waren gericht tegen schepen en havenwerken in Z.-Engeland, alsmede tegen vijandelijke zoeklichtstellin gen. Men heeft ontploffingen en branden waargenomen. In de avonduren is het ter hoogte van Dover tot luchtgevechten tus schen Engelsche Spitfire-jagers en Duitsche Messerschmidt-vliegtuigen gekomen. Men slaagde er hierbij in, 5 Britsche jagers en 2 versperringsballons neer te schieten, zon der zelf verliezen te lijden. Bij het binnen vliegen van Britsche bombardementsvlieg tuigen in Noorsch, Deensch en Nederlandsch gebied zijn nog drie vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. De bommen, die in den nacht van 31 Juli op 1 Augustus door vijan delijke vliegtuigen zijn neergeworpen in Noord- en West-Duitschland, hebben slechts geringe schade aangericht. Een vijandelijk vliegtuig, dat op groote hoogte boven de wolken vloog, heeft een aantal bommen in het centrum van de stad Hannover gewor pen, ver verwijderd van ieder, militair doel. Daarbij zijn verscheidene huizen zwaar be schadigd en eenige personen omgekomen en gewond. In totaal verloor de vijand gis teren acht vliegtuigen. Twee eigen vliegtui gen worden vermist. DE IN JAPAN GEARRESTEERDE ENGELSCHEN. Bevoegde kringen deelen mede, dat zes van de gearresteerde Engelschen weer zijn vrijgelaten. Men gelooft, dat er van de in Japan gearresteerde Engelschen thans nog zeven in arrest zijn.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1