^Buitenland Een bom neergekomen op Schoorldam. Eén doode. £aat&te iedditm Koop eerst een andere tandpasta ^jMumcuml lUmms HEILOO EGMOND AAN ZEE BAKKUM WIERINGERWAARD OUDKARSPEL NOORDSCHARWOUDE LANGENDIJK Burgerlijke Stand yUMlcaties MacMêedchtm BROEK OP LANGENDIJK EERSTE BLAD 3 Hedenmiddag is bij de spoorbrug, vlak vóór de woning van den brugwachter Mulder, een bom ge vallen. De vrouw van den brug wachter werd ernstig getroffen. Zij werd naar het Centraal Ziekenhuis alhier overgebracht, waar zij kort na aankomst overleed. Het huis van Mulder is geheel verwoest, de naast staande woning is ernstig bescha digd. Aan den overkant van het Kanaal zijn tal van ruiten gesprongen. AUTOBOTSING TE LIMMEN. Drie gewonden, van wie twee zwaar. Gisteravond om ongeveer 10.45 uur had aan den Rijksstraatweg te Limmen een botsing plaats tusschen een Duitschen vrachtwagen, bemand met drie Duitsche militairen, en een Hollandschen wagen, welke met aardappelen was geladen. De beide inzittenden van laatstgenoemden wagen werden zwaar gewond (ieder hun ner had een schedelbreuk en beenbreuk, terwijl één ook nog een kaakfractuur op liep) naar het Sint-Elisabethziekenhuis gebracht. De beide slachtoffers, genaamd Jb. Koning, afkomstig uit Haarlem en Heemstede, 19 en 21 jaar, waren heden middag om 12 uur nog bewusteloos. Van de Duitschers werd er één vrij zwaar gewond. Hij werd naar het in de Willibrordusstichting te Heiloo ingerich te ziekenhuis vervoerd. De aardappelwagen was zeer zwaar ge havend, de cabine was geheel weggerukt. De Duitsche auto had slechts een inge- drukten motorkap. DE LUCHTBESCHERMINGSDIENST TE HEILOO. Onze correspondent schrijft: Het bericht omtrent de benoeming van het hoofd van den luchtbeschermingsdienst, aangevuld door de redactie eischt een na dere toelichting. De dienst kent geen perso neel. Het hoofd, de heer Degener de Jager, werd bijgestaan door hoofden van dienst (torenwacht, radiodienst, politiedienst, brandweer e.a.) en elk der hoofden was mede verantwoordelijk voor den goeden gang van zaken. De burgerij vervulde de diensten onder hunne leiding. En alles functionneerde uitstekend. Vanaf de oprich ting van den dienst hebben de hoofden zich belangeloos gegeven, zoowel bij dag als nacht. En ook de heer de Jager liet zich niet onbetuigd. Hieraan is plotseling een einde gekomen. De hoofden hebben hun ontslag genomen en het nieuwe hoofd zal 't toch niet zonder hulp kunnen redden. 1) De burgerij neemt een passieve houding aan. En zijn we goed ingelicht, dan zal de Opbouwdienst de taak overnemen. De bur gerij zal er niet om rouwen, doch de spon tane wijze waarop ieder zich heeft gegeven, had een beter lot verdiend. Dat is de ge dachte bij iedereen die zijn werk heeft ver richt. (1) En de redactie zwijgt verder, het be treurende, dat hier leedvermaak dus blijk baar boven het algemeen belang gaat. Al erkent zij volgaarne het werk, door allen belangeloos gedaan, al heeft ze ook alle waardeering voor de opvatting van den dienst, zooals deze door de hoofden van dienst werd verricht. Red. A.C.) GESLAAGD. De heer A. Wiegers alhier is gister te Den Haag geslaagd voor het staats examen A. KANAAL OUDKARSPEL—KOLHORN. Gedeputeerde Staten van -Noordholland hebben gister aanbesteed het maken van een vak van het kanaal Oudkarspel— Kolhorn, van een vaargeul in het Kolhor nerdiep, van een keersluis met schotbal- kenloods en het sloopen van de bestaande schutsluis in den afsluitdam van het Kolhornerdiep in de gemeenten Winkel en Barsingerhoro. De laagste inschrijfster was de N.V. Wegenbouwbedrijf P. C. Za- nen te Heemstede, voor 147.700. VERDUISTERINGSTIJDEN. Men is verplicht te verduisteren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond van 21.31 tot 6.02 uur. Rijwielen, motorrijwielen en andere voer tuigen moeten gedurende dezen tijd licht op hebben en verduisterd zijn volgens de on langs gepubliceerde uniforme regeling. ONGEVAL TE TERDIEK. Donderdagmiddag werd de arbeider A. Eriks te Terdiek (gem. N. Niedorp) bij het vellen van boomen door een vallenden bboom getroffen. Op doktersadvies is hij naar het centraal ziekenhuis te Alkmaar overgebracht, waar werd geconstateerd, dat een onderarm is gebroken. De toestand van den patient was hedenmiddag bevre digend. DE OPPERSTE SOVJET BIJEEN. Gistermiddag om 2 uur is in het groote paleis in het Kremlin de zevende vergade ring van den oppersten Sovjet der U.S.S.R. geopend. Daaraan voorafgaand kwam de eerste kamer van den oppersten Sovjet bij een. Op de regeeringsbanken zag men o.a. Molotov. Nadat de nieuw gekozen afgevaar digden van de Carelisch-Finsche bondsrepu bliek binnen waren geleid nam de vergade ring eerst de agenda aan, waarop de vol gende punten voorkwamen: 1. een verklaring over de buitenlandsche politiek; 2. de vorming van een bondsrepubliek Moldau, door de toetreding van Bessarabië tot de autonome republiek Moldau. De Noordelijke Boekowina en de Bessarabische gebieden Chotin (Noord-Bessarabië); Is- mael en Akkerman (Zuid-Bessarabië) zijn opgenomen in de bondsrepubliek Oekraine. 3 tot 5. Behandeling van de verzoeken tot toetreding van de Baltische staten. 6. Bevestiging van de wetten, die se'dert de vorige zitting zijn afgekondigd. De volgende vergadering van den opper sten Sovjet zal Vrijdag (vandaag) om 13 uur Moskousche tijd bijeenkomen. Dan zal het tweede punt der agenda, de aansluiting van Bessarabië aan de Moldaurepubliek en de verheffing dezer republiek tot den rang van een bondsrepubliek behandeld worden. Voorts zal de aansluiting van de N. Boeko wina bij de Sovjet-Oekraine ter sprake ko men. BURGEMEESTER VERZOEKT OM MEER ZAKGELD VOOR DE JEUGD. Men meldt ons uit Westfriesland: Het gebeurde dezer dagen, dat op een van de dorpen in Westfriesland een vader van den burgemeester zijner woonplaats een brief kreeg met 't wel ongewoon verzoek meer gesteld als aanmaning, z'n zoons toch vooral met meer zakgeld te bedeelen. Wij waren er niet bij tegenwoordig toen onze geachte ingezetene den inhoud van voormeld schrijven ter kennis nam, doch kunnen met gerust geweten verklaren, dat de vaderlijke oogen dubbel zoo groot waren geworden en de hartslag een vervaarlijke snelheid had aangenomen, toen vader, na den brief ten tweede male gelezen te hebben, overduidelijk wist dat hij waakte. Wat had die burgemeester met dit, zijn taken te maken, aldus moet de slotconclusie "eweest zijn uit de mengeling van gedachten VINCENT VAN GOGH IN DE DUITSCHE PERS. Het Nederlandsche perskantoor meldt: De vijftigste sterfdag van Vincent van Gogh op 29 Juli wordt ook in een deel der Duitsche pers in waardeerende bewoordin gen herdacht. In „Die Woche" wordt de kunst van Van Gogh zelfs als karakterestiek Germaansch gekenschetst. Hieruit blijkt, dat er in de Duitsche nat. socialistische kunst opvattingen een wijziging heeft plaats ge vonden. Immers, de meeste doeken van Van Gogh werden voor enkele jaren tot de ontaarde kunst gerekend. VERKLARINGEN VAN MATSOEOKA. De minister van buitenlandsche zaken Matsoeoka heeft in de persconferentie zijn formeele verklaringen aangevuld. Het vori ge kabinet, zoo betoogde hij, voerde een politiek van samenwerking met die vreem de mogendheden, die Japan in verband met de Chineesche kwestie gunstig gezind wa ren, maar sloot diegenen uit, die het Japan- sche optreden in China wilden belemmeren. Dit was heel goed, maar het nieuwe kabi net is van plan het initiatief te nemen om in de huidige omstandigheden zooveel mo gelijk mogendheden tot zijn vriend te ma ken, teneinde de Japansche buitenlandscht politiek uit te voeren. Natuurlijk zulle: sommige vreemde mogendheden bereid zijn zich aan de zijde van Japan te scharen, maar zullen anderen daartoe -niet in staat zijn. Japan zal voortaan nooit meer probee- ren vriendschap te onderhouden met die vreemde landen, die de samenwerking met Japan weigeren. De buitenlandsche politiek is erop gebaseerd, dat een eind gemaakt wordt aan de politiek om vriendschap naar alle kanten te onderhouden. Op een vraag of de politiek van niet-in- menging in den Europeeschen oorlog hier door beïnvloed wordt, zeide Matsoeoka, dat aan deze politiek voorloopig zooals tot dus ver wordt vastgehouden. Hij weigerde ech ter hierop verder in te gaan. Er zal een" groote Oost-Aziatische ruimte van gemeen schappelijke welvaart worden opgericht, zoo vervolgde de minister, met Japan, Mandsjoekwo en China als kernpunt, welke haar dringende aandacht zal wijden aan de oplossing van de Chineesche kwestie, maar het spreekt vanzelf, dat Groot-Azië het ge bied van de Zuidzee tevens bevat. Japan gaat een gestabiliseerde Oost-Aziatische ruimte oprichten, waarin zelfvoorziening en autarkie zullen heerschen, niet alleen be slaande Japan, Mandsojekwo en China, doch ook Fransch Indo-China en Neder- landsch-Indië. Een verdere uiteen zetting van de buitenlandsche politiek der regeering, zoo besloot Matsoeoka, zal niet gegeven worden. Hij beloofde echtéb te zijner tijd een meer definitieve verklaring te zullen afleggen. ENGELANDS „OFFENSIEVE VERDEDIGING". Engeland, zoo meldt het D.N.B. uit New- York, gaat tot de „offensieve verdediging" over, schrijft de New-York Daily News uit Londen. De burgerbevolking ten O. en N.O. van Londen wordt weggevoerd om een ver stopping der straten te vermijden. Tevens heeft het opperbevel gelast de onlangs aan gebrachte stalen en betonnen hindernissen op de wegen weg te nemen,daar zij het militaire verkeer belemmeren. en gevoelens; althans de vader begaf zich zonder verwijl, met reuzenschreden naar het gemeentehuis, waar hij burgemeester in soortgelijke bewoordingen begroette. De burgemeester zag niet-begrijpend. Wel ja, hier heb je 't, wierp de vader het document onder de oogen van den edelachtbare. Gespannen stilte. Dan plots barst de bur gemeester in een schaterlach uit. Volkomen helder, als beleefde hij de geheele toe dracht, staat hem deze ineens geheel voor oogen. Immers: een zoon van den vader had dienst als luchtwacht ten gemeentehuize. Deze dienst werd in 's burgemeesters kamer uitgeoefend; zij was niet zwaar, bood veel vrijen tijd, in welk géval men al eens wat doet om den tijd te dooden, temeer wanneer méér jongelui tegenwoordig zijn. De zoon zag een schrijfmachine, een gemeentelijk vei papier, een gemeentelijke enveloppe en 's burgemeesters stempel En toen tikte hij en postte hij correct het schrijven van den „burgemeester" Ter geruststelling kunnen we aan deze ware geschiedenis toevoegen, dat thans net gemeentelijk schrijfgereedschap buiten be reik van de nachtwacht is gesteld. AARDBEVING WAARGENOMEN. Het Joegoslavische seismologische insti tuut meldt, dat op 1 Augustus om 16.20 uur plaatselijke tijd een catastrophale aardbe ving is opgeteekend welke negen seconden duurde en zou hebben plaats gehad op een afstand van 9050 kilometer van Belgrado. DE AMERIKAANSCHE DIENSTPLICHT WET. De militaire staatscommissie heeft de stemming over het cntwerp inzake de dienst plicht opnieuw uitgesteld. De leden van deze commissie hebben van de kiezers tal rijke brieven ontvangen, die eerst aan een nauwkeurig onderzoek zullen worden onder worpen. De commissie komt a.s. Maandag weer bijeen. HET ZEEGEVECHT IN HET ZUIDEN VAN DEN ATLANTIS CHEN OCEAAN. De Engelsche hulpkruiser Alcantara, die met zware slagzij de-haven van Rio de Janeiro is binnengeloopen, heeft bij het ge vecht met een Duitschen hulpkruiser ver schillende treffers gekregen. Een schoor steen is geheel vernield. In de scheepshuid is boven de waterlijn een geweldig gat ge slagen. De Alcantara helt naar bakboord zijde over met het hekwerk diep onder wa ter, terwijl de boeg hoog uit het water op steekt. Behalve de door de Engelsche admirali teit opgegeven twee dooden en zeven zwaar gewonden, zouden zich aan boord nog tal rijke licht gewonden bevinden. De Alcantara is bij het eiland Vianna voor anker gegaan om gerepareerd te worden. VIJFTIENJARIG MEISJE VERMIST. De commissaris van politie, chef bureau kinderpolitie te Amsterdam, verzoekt na mens de ouders de opsporing en aanhou ding van de minderjarige Johanna Hartman, zich ook noemende Jopie van Buren, gebo ren te Amsterdam 23 Juni 1925, die sinds 22 Juli 1.1. wordt vermist. Signalement: lang plm. 1.60 m., flink postuur, gezonde gelaaskleur, blauwe oogen, lichtblond haar. Zij is gekleed in bruine rok, witte blouse, grijze manel met zwarte strepen, lage brui ne schoenen, gele sokjes, blootshoofds. Zij draagt zilveren oorbellen met blauwe steentjes. SCHIP MET DOODEN GELICHT. Voor de tweede maal in een week heeft de waterrijke omgeving van de gemeente Vlissingen een der oorlogsdrama's onthuld, die zich in de eerste dagen van Mei hebben voltrokken. Gisteren, werd in de Vlissing- sche buitenhaven door een drijvende bok het zwaarbeschadigde stoomschip „Luctor et Emergo" opgehaald, dat 12 Mei tot zin ken werd gebracht. De „Ductor" was een der passagiers- en vrachtschepen van den irovincialen stoombootdienst op de Wester- schele, die de verbinding met Terneuzen onderhield. Aan boord bevonden zich zeven man van het scheepspersoneel, die mede omkwamen, alsook de dames Plasschaert uit Oostburg en van Besien uit Aardenburg, die zich van de kostschool naar huis begaven. Het vier jarig zoontje van den pontonknecht de Korte uit Vlissingen, alsmede de scheeps- pensionhouder Eekman uit Vlissingen. De ze laatsten hadden toen tijdens het bombar dement een goed heenkomen aan boord van het schip gezocht. Gisteren is het schip ach ter in de Nieuwe haven tegen den berm gezet en werd met de berging van de slachtoffers begonnen. ROTTERDAMSCHE KINDEREN IN DRENTE. Vanmiddag zijn 700 Rotterdamsche kin deren in Drente aangekomen. Hierbij zijn 600 kinderen, die vier weken vacantie in deze mooie provincie komen doorbrengen, terwijl de overige 100 evacuatiekinderen zijn, die drie maanden in Drente zullen blij ven. Met de aankomst van dit transport zullen er bijna 1000 Rotterdamsche kinderen in Drente zijn ondergebracht, een aantal, dat nog in geen andere provincie is bereikt. In alle Drentsche gemeenten, waar men de zorg voor kinderen heeft aangeboden, zijn deze thans ondergèbracht. VALUTAKOERSEN DER NEDERL. BANK, 2 AUGUSTUS. Schriftelijke en tel. transacties. Valuta's: New-York 1.88Vm1.88'J/i6; Ber lijn 75.28—75.43; Brussel 30.11—30.17; Hel sinki 3.813.82; Stockholm 44.8144.90; Zürich 42.72—42.81. Bankpapier: New-York 1.86)41.90V4; Brussel 30.0830.20; Stockholm 44.7644.94; Zürich 42.67—42.86. en liefst de duurste die er is en probeer daarna Ivorol. Dan neemt U waar hoe Ivorol in reinigend, witmakend en schuimend vermogen alle andere verre overtreft. Tube 60.40 en 25 c. Het Gemeentelijk Electriciteits- bedrijf (G.E.B.) In het afgeloopen jaar heeft het G. E. B. 25 jaar bestaan. Bij dezen mijlpaal geeft de directie een overzicht van inge kochte K.W.U., opgetreden maximale be lasting en opbrengst stroomverkoop en meterhuur. Deze cijfers spreken een dui delijke taal. Hierbij moet men niet ver geten den sterken aanwas der bevolking. Op 1 Januari 1914 telde onze gemeente een 2200 inwoners en nu ruim 8000. In 1914 werd ingekocht 113C5 K.W.U., max. belastir 22 K.W.; opbrengst stroom verkoop en meterhuur 1965.21. In 1939 waren deze cijfers resp. 753.392.326 en 95.810.31. Het jaarverslag gewaagt van het op 17 Augustus 1.1. afgeloopen contraci met het P.E.N. Ged. Staten hebben goedgevonden dat, in afwachting van den afloop van het proces met de gemeente Alkmaar contra de provincie, de stroomlevering zal wor den voortgezet. Vanaf 1 Januari 1938 be taalde de gemeente een toeslaop de maximale belasting van 50 procent en op 17 Augustus is ingevoerd het z.g. tarief van Swaay, hetwelk geldt gedurende den duur van het proces en voor de gemeente een hoogere uitgave van circa 22000 per jaar beteekent. Ondanks die belangrijke verhooging is nog een winst gemaakt van 17.714.71. Dat het G. E. B. met zijn tijd mee gaat, bewijst wel de ingevoerde verlaging van verschillende tarieven (niet voor huishou delijke verlichting). De kookstroomver- bruikers, de grootverbruikers, de ver bruikers van stroom voor de nachturen en zij die voor heetwatervoorziening stroom afnemen, behoeven over de medewerking van het G. E. B. niet te klagen. De opbrengt, van stroomverkoop voor licht en huishoudelijke doeleinden ging in één jaar met 5326.15 vooruit, zijnde 7.6 Het aantal kookinstallaties steeg in één jaar met 23 en bedroeg 71. Het geleiding net heeft een lengte van 46.765 meter, waarvan 8C52 meter ondergrondsch. Dat de directie overal aandacht aan wijdt, kan hieruit blijken, dat zij de spleten in de palen bespuit met een insectendoodend praeparaat, ter bestrijding van de boktor, dia gangen vreet in de palen, een 500 van deze dieren werden buit gemaakt. De baten en lasten van het G. F. B. zijn 99.533.69. Aan stroom is ingekocht, voor een bedrag van 57.538.39, opbrengst 91.495.47, winst 17.714.71. De bezittin gen zijn 156.569.01, de schulden eveneens (winstsaldosen reservefonds inbegrepen). Het bedrijf heeft een schuld aan de ge meente van 69.678.23. Verbetering bestrating. ""Opnieuw zijn dezer dagen verschillen de nieuwe bestratingen gereed gekomen. Zoo is de Gasthuisstraat geheel nieuw be straat en aanmerkelijk verbreed, hetgeen vooral voor het verkeer aan het Westein de, waar al wat naar het strand gaat passeeren moet, een enorme verbetering is. Bovendien zal hier waarschijnlijk tevens éénrichtingsverkeer worden inge steld. Voorts is het verlengde van de Wilhelminastraat tot de Boulevard geheel nieuw bestraat en met flinke trottoirs tot 12 meter verbreed, hetgeen zonder twijfel den nieuwbouw (hier staat nog slechts een enkel huis) zal bevorderen. Verder is de Duinstraat thans opnieuw bestraat en aan beide kanten van tegeltrottoirs voor zien, zoodat ook de bewoners van deze dichtbewoonde straat thans tevreden kun nen zijn. Met den aanleg van een nieuwen straatweg vanaf de Zuiderstraat het pro vinciaal duinterrein in, welke weg zoo goed als gereed is, heeft het strateneom- plex in onze gemeente dit jaar alzoo we der een belangrijke verbetering onder gaan. Werk in Duitschland. Ook uit onze gemeente worden werk- looze arbeiders in Duitschland te werk gesteld. Deze week zullen de eersten ver trekken om het aangeboden werk te aan vaarden. Met pensioen. Naar wij vernemen, zal de heer P. van Egmond, magazijnmeester aan het Provinciaal Ziekenhuis „Duin en bosch", den dienst nog dit jaar met pensioen ver laten. Deze practische ambtenaar heeft, naast waardeeringv oor zijn arbeid en zijn goede menschelijke eigenschappen, zeer veel vrienden verworven. Zijn vertrek zal een leegte laten. Wij wenschen hem van harte toe, dat hij nog vele gelukkige jaren in gezondheid moge doorbrengen. Steun voor middenstanders. De handeldrijvende- en industrieele middenstandsvereeniging heeft in haar Donderdagavond gehouden vergadering gesproken over het bijeenbrengen van gelden ten behoeve van middenstanders die door de oorlogsomstandigheden have en goed hebben verloren, speciaal voor Rotterdam. Staande de vergadering werd voor 19.geteekend. De lijst zal verder nog cireuleeren. Dubbel jubileum. 4 Donderdag was de heer P. de Groot 35 jaar werkzaam als arbeider in de zuur- koolfabriek van de fa. Hart Co. alhier. Van de oprichting af is hij reeds in dit bedrijf werkzaam geweest, zeer tot tevre denheid van zijn patroon. Den dag te voren was de heer de Groot 45 jaar g.trouwd, zoodat het een paar bijzondere dagen voor den heer de Groot en zijn familie waren, hoewel ze een kalm en stil verloop hadden. Aangehouden. De gemeentepolitie heeft dezer dagen een 17-jarigen jongen aangehouden, af komstig uit Den Haag, wiens opsporing door de familie verzocht werd. Nadat hij een nacht in het arrestantenlokaal in het gemeentehuis had doorgebracht, is de jongeman naar zijn woonplaats terugge bracht. Gebruikte belastingmerken. Evenals vorige jaren kunnen oude rijwielbelastingmerken weer worden inge leverd bij den heer M. Kuiper, B 82 te Zuidscharwoude en bij mevr. de wed. PaarlbergHartland te Oudkarspel. ALKMAAR. ONDERTROUWD: Mindert de Vries en Maaike Zwart. Gustaaf K. van v'anrooij en Barbara A. R. van Harten. Jonas Elte en Elisabetn Wesseli. OVERLEDEN: Pietje Vetter, wed. van G. van der Schin kel, 91 jaar. DE BURGEMEESTER vah ALKMAAR vestigt met nadruk de aandacht der bur gerij op het navolgende: In opdracht van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden wordt medegedeeld, dat het met den meesten nadruk verboden is, dat betoogin gen of manifestaties, welke direct of indirect tegen de bezettende macht ge houden worden, zullen plaats vinden. Onder manifestaties en betoogingen worden o.m. verstaan: het dragen van bloemen of kleine strikjes oranje en het uitsteken van vlaggen. Overtredingen zullen met de meeste ge strengheid worden gestraft met gevange nisstraf en verbeurdverklaring van het vermogen. De bevolking van Alkmaar wordt aan gemaand zich ook in dit opzicht rustig en ordelijk te gedragen en indachtig te zijn de desbetreffende woorden van den Rijks commissaris op 26 Juli j.l. uitgesproken en welke hier ten overvloede nog eens worden herhaald, n.l.: „Zonder de vraag van den staatsvorm in de Nederlanden aan te raken, zonder de verhouding van het Nederlandsche volk tot het Huis van Oranje op eenigerlei wijze ,te willen beïnvloeden, want dit zijn dingen, waarover het Nederlandsche volk in vrij besluit zal oordeelen, staat vast, dat een bezettingsmacht het zich niet kan laten welgevallen, dat voor een persoon lijkheid, zelfs als die de Koningin van een land is, die zich in de rijen der vijanden bevindt, betoogingen van welken aard ook worden gehouden. Evenzoo spreekt 't van zelf, dat iedere bemoeienis met het bezette land voor den duur der bezetting wordt uitgeschakeld. Ik onderstreep deze ver klaring met nadruk met het oog op toe komstige gedenkdagen, maar ook met het oog daarop dat vermeldingen in politieke vergaderingen of programma's door de bezettingsmacht niet kunnen worden ter kennis genomen. Alles, wat ik hier van de Koningin zeide, geldt in de gegeven omstandigheden ook voor het Huis van Oranje. Dit standpunt heeft met onze houding ten aanzien van de politieke wils vorming van het Nederlandsche volk niets van doen. Alkmaar, 1 Augustus 1940. De Burgemeester, F. H. VAN KINSCHOT. Niet voor grove blauwe Eigen heimers. Naar wij vernemen, is de minimum prijs van 3.70 per 100 kg. niet geldig voor grove blauwe Eigenheimers, zoodat deze ook tegen lagere prijzen kunnen worden verkocht. DE KAASMARKT. ALKMAAR, 2 Aug. 1940. Op de heden gehouden kaasmarkt waren in totaal 28 stapels, wegende 65000 kg, kaas aangevoerd, waarvan soort en prijzen als volgt: 22 sta pels Kleine fabriekskaas 32.50, 5 stapels Kleine boerenkaas 30 en 1 stapel Boeren- commissiekaas 30. Alles met rijksmerk. "'Handel matig. AMSTERDAM, 2 Aug. 1940. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prij zen als volgt: Groote muizen 4)45 cent, Kleine muizen 3—3)4 cent, Duinzandaard- appelen 5)4—6 cent, Noordholl. eigenhei mers 5 cent, Noordholl. bl. eigenheimers 3— 4)4 cent; Noordholl. bonte eigenheimers 5 cent. Alles per kg. Aanvoer 316.000 kg. LEEUWARDEN, 2 Aug. 1940. (Veemarkt). Stieren: 95 Enter 85200 en 186 Twen ter 200445; 430 Vette koeien 145— 365, 44—86 cent per kg; 722 Melk-en kalf - koeien 125—ƒ285; 92 Pinken 65—160; 46 Vette kalveren 27f 62; 533 Graskal veren 3595; 312 Nuchtere kalveren 6 13; 222 Vette schapen 18—34; 205 Weide schapen 12—19; 273 Lammeren 6—15; 81 Vette varkens; 37 Magere var kens 20—50 cent per kg; 165 Kleine biggen 1015; 51 Bokken en geiten en 17 Paar den, prijzen niet genoteerd. Totaal aanvoer 3457 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 2 Aug. 1940. (Langendijker Groenten veiling). 68700 kg Roode kool 3—3.50; 6100 kg Gele kool 4.50—6.10; 100 kg Uien 6.30; 4700 kg Peen 4; 450 kg Bieten 2.302.50; 250 bos Peen 4—n.60; 274000 kg Aardappe len: Schotsche muizen f 3.703.90, Drie lingen 1.10—2.80, Kriel 1.50—1.60, Eigenheimers 3.80f 4, Blauwe Eigen heimers 2.103.40; 17400 kg Vroege witte kool f 22.80; 150 kg Snijboonen io—17.60; 3250 kg Slaboonen f 11.30 12.90; 200 kg Tuinboonen 4.40. NOORDSCHARWOUDE, 2 Aug. 1940. (Noordermarktbond). 3900 kg Roode kool f 3; 1000 kg Uien (nep) 55.30; 2850 stuks Bloemkool 11.50; 210000 kg Aard appelen: Bonken 3.70, Schotsche muizen 3.70—3.80, Drieling muis 2.20—2.80, Eigenheimers 3 203.40, Blauwe Eigen heimers 3.10—3.50; 21700 kg Vroege witte kool 22.50; 7)4 kg Snijboonen 6; 8000 kg Slaboonen 10.30—12.50; 80 kg Tuin boon en 3.50; 7100 kg Zilveruien 1 1.30, nep 88.80 en drieling 1.20 2.30.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 3