K! DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Indrukken van Molotov's rede. No. i 82 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Zoterdag 3 Augustus 1940 142e Jaargang Berlijn is tevreden, !n Londen spreekt men van een „koude douche". Italiaansch legerbericht. Het Duitsche legerbericht. De komende strijd. Dat Duitschland den tijd heeft wordt verkeerd uitgelegd. De voorbereiding van den tra nc-ti reu rsoorlog Een .deskundig oordeel over het optreden van gewapende burgers. Het Duitsche frontbericht. ras van dien voorde daad engt. Want len, fokken ■an het aan- l sympathie rken dat ras :en gestelde mt er heel ït ouderpaar, partner. Die jken een vrij voornaamste a vast zit, twee ouder- en tenslotte fend voedstel :n langzaam jebouwd, de ütschen Her- schitterende et uitzoeken er de plaats om ijdverbreid mis- ibliek, een mis- aardigerwijs al gauw het gaat :n, doeh niet bij ■undvee, waarbij bruik gemaakt woord waarover Inteelt. voor jonge hon- st omstandig in- betrekken nest en die, toen hij hij koopen wou, ;rootmoeder had, :t, twéé, veront- erliet. Hij wou inteelt, want al ren maar zenuw aar het helaas rstand. en in wijdver- weinig op de kheidsleer, want dat het streven, pen vast te leg- ien tot inteelt, bloedverwanten, et gebied van de L. Hagendoorn, ir de fokkerij, dat ;iefs is. „Inteelt d van kruising; een ras, waarin neten meer toe- zeker zijn varia- :schillen tussehen fden minder: er en rastype. Laten ns zijn, dat geen ider inteelt. De :ers hebben dat al nd maakt er hen oodra de honden- ort men dé fiolen uit, omdat hij onverdiend is, enuwlijders" meestal produc- ïun vak (inder onden en maar van inteelt. Ik brave en ui- .onden gekend, n zuster waren ister, en ik weet ouders in de nilie van elkaar L, waarom wordt [en een nerveu- terwijl er zoo chen zijn, die oen? Zijn zij er mensch moet iet beste bij hem 1 ik het nog wel KYNOLOOG. wercl geplaatst in jdag 26 Juli 1940.)- AARSCHE COURA Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk f 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENT IEN: Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/b. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Semi-officieel wordt bekend gemaakt, dat Berlijtische kringen wijzen op de dui delijke lijn, welke door de red eloopt, die Molotov heeft gehouden en op de zake lijke uiteenzetting van de Russische bui- tenlandsche politiek, in het bijzonder van de Duitsch-Russische verhoudingen. Men beschouwt het als opmerkelijk, dat Molo tov met alle beslistheid de pogingen van de hand beeft gewezen om de Duitsch- Russische verhoudingen te vertroebelen en men wijst er in dit verband op, dat het iniet alleen Engelsche, maar ook Ameri- kaansche nieuwsbureaux zijn geweest, die er toe hebben meegewerkt, op zulk een vertroebeling te zinspelen of zelfs als feit te melden. De scherpe terechtwijzing, door Molotov uitgesproken tegen de pogingen, niet alleen van de Engelsche pers, maar ook van de diplomatie, om een wig te drij ven in de Duitsch-Russische vriendschap en de Sovjet-Unie te betrekken in de En gelsche belangensfeer, zal nergens onop gemerkt kunnen blijven. Tenslotte wijst men in dezelfde kringen op de woorden van Molotov over de Russisch-Roemeen- sche betrekkingen, waaruit blijkt, dat ook Rusland geïnteresseerd is bij een consoli datie van Zuid-Oost-Europa op den grond slag van rechtvaardigheid en orde. Duitsche persstemmen. De groote belangstelling, die de rede voering van Molotov in Duitschland trekt, komt ook tot uitdrukking in de commen taren der dagbladen. In het bijzonder wij zen zij op de verduidelijking, die Molotov gaf van de DuitschSovjet-Russische be trekkingen. „Zijn verklaringen over Duitschland, aldu de Frankfurter $5 e i t u n g, waren volkomen ondubbelzin nig en ook gericht aan het adres van En geland. Zij ginger in dezelfde richting als de constateeringen, die Adolf Hitler gaf in zijn laatste rijksdagrede over hef karak ter van de Duitsch-Russische betrekkin gen." Verder wijzen de bladen op de beteeke- nis van de verklaring van den volkscom missaris, dat de Russisch-Italiaansche be trekkingen den laatsten tijd waren verbe terd en een verdere verbetering deden ver wachten. De Frankfurter Zeitung schrijft in dit verband: De mogelijkheden, die zich hiermede afteekenen en zooals men mag opmaken uit de opmerkingen van Molotov over den Balkan, ook het gemeenschappelijke belang bij de paci ficatie en de consolidatie van het Zuidoosten omvatten, vullen de reeds vaststaande feiten aan en laten er geen twijfel over bestaan, dat de reeds aan den gang zijnde reorgani satie van het vasteland ook ten aanzien van Sowet-Rusland voor Engelsche storings plannen en zekere Amerikaansche storings verlangens, die daarmede gecombineerd aan den dag treden, geenerlei reëele punten van houvast biedt. Ten slotte wijst het blad op de verklaringen van Molotov betreffende de betrekkingen tussehen de Sowjet-Unie en Japan. Zij wezen op een ontwikkeling of in ieder geval de mogelijkheid van een ont wikkeling, die weliswaar nog veel punten onoverzichtelijk doet schijnen, maar toch in zooverre duidelijk is, dat de Engelsche politiek ook in de uitstralingszone der Rus sische belangen in het Verre Oosten niets heeft te winnen. De Londensche correspondent van Afton- bladet schrijft, dat de rede van Molotov verschillende uitlatingen heeft bevat, die in Londen als een koude douche hebben ge werkt. De toon, dien Molotov in zijn pas sages over Groot-Britannië heeft aange slagen, is, zoo verklaart men in de Engel sche hoofdstad, hoogmoedig en koud ge weest. Hoe Noorwegen de rede beoordeelt. De rede van Molotov is in politieke kringen in Oslo met gespannen aandacht opgenomen. Men ziet in de ondubbelzin nige verklaringen van Molotov ten aan zien van de Duitsch-Russische bftrekkin- gen een duidelijk dementi van de Engel sche propaganda, welke storingsvuur men in Noorwegen in ieder geval van gerin ge waarde acht. Ook in de pers beheerscht de rede van Molotov de geheele belang stelling. Vijandelijk vlooteskader aangevallen. Het hoofdkwartier van het Italiaansche leger meldt: Een vijandelijk vlooteskader, dat van Gi braltar kwam en uit twee slagschepen, twee vliegtuigmoederschepen en kleinere eenheden bestond, is door de Italiaansche vliegerafdeelingen ten Z. van het eiland Formentera (Balearen) ontdekt en ondanks zwaar luchtdoelgeschut hevig met bommen bestookt. Met stelligheid werden eenige eenheden, waaronder een slagschip, waarop een duidelijk te onderscheiden brand uit brak, met bommen van zwaar kaliber ge troffen. Een Italiaansch vliegtuig is niet teruggekeerd. In den afgeloopen nacht heeft de torpe dojager Vivald in het centrale deel van de Ionische izee de Engelsche duikboot Oswald, met een waterverplaatsing van 1500 ton, uitgerust met een stuk 12 cm. geschut en acht torpedobuizen, geramd en vervolgens met een torpedo tot zinken gebracht. Van de uit 55 koppen bestaande bemanning heeft de torpedojager Vivaldi 52 man gered en gevangen genomen, waaronder den com mandant corvettenkapitein David Frazer. Alle geredden zijn ongedeerd. In Oost-Afrika heeft het Italiaansche luchtwapen Butana in de Soedan gebom bardeerd en in het gebied van Cassala een afdeeling pantserwagens beschoten, waarbij acht wagens vernield en de vluchtende be manningen onder het vuur der machinege weren genomen werden. De Italiaansche in- landsche afdeelingen hebben Debel op 45 km. ten Z. van Moyale bezet, een hevigen tegenaanval van den vijand afgeslagen en dezen zware verliezen toegebracht. De vijandelijke luchtmacht heeft Diredawa zonder eenig succes gebombardeerd. Voorts werden te Giavello, Asmara en Massawa bommen uitgeworpen die aan een leege hangar eenige schade toebrachten. Een Ita liaansche en een inlandsche soldaat werden gedood en eenigen gewond. Twee vijande lijke vliegtuigen zijn door de Italiaansche jagers neergeschoten. Groep maakt slachtoffers op Portorico. - Onlangs is hier een griepepidemie uitge broken, welke zich over het geheele eiland heeft verspreid. Tot dusver zijn 200 men- schen aan de ziekte gestorven. Men raamt, dat van de 1.8 millioen zielen tellende be volking, er 100.000 door de griep zijn aan getast Britsche hulpkruiser moest den strijd staken. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Kapitein luitenant Rollmann heeft met zijn duikboot een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. Hierdoor heeft deze duikboot tijdens twee tochten in korten tijd twaalf bewapende vijandelijke koop vaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 74.338 brt., den Britschen torpedojager „Whirlwind" en twee duik- booten vernietigd. In het Z. deel van den Atlantischen Oceaan is het tot gevecht gekofhen tus sehen een Duitschen hulpkruiser en den •Britschen hulpkruiser „Alcantara". Hier bij kreeg het grootere, zwaar bewapende vijandelijk schip met een inhoud van 22.209 brt. zware treffers, o. a. aan de machines, zoodat het den strijd moest sta ken en in de haven van Rio de Janeiro een toevlucht moest zoeken. De Duitsche hulpkruiser zette zijn reis voor het ten- uitvoerleggen van zijn taken volgens plan voort. Diiitsche eenheden gevechtsvliegtuigen vielen op 1 Augustus afzonderlijke kleine convooien, alsmede verscheidene alleen varende bewapende vijandelijke koop vaardijschepen voor de monding van de Humber, in het kanaal van St. George en voor Yarmoutht met bommen aan. Hierbij werd een koopvaardijschip tot zinken ge bracht, alsmede twee andere koopvaardij schepen, een tankschip en een mijnen veger door treffers zwaar beschadigd. Een nieuwe, groot effect sorteerende aanval werd ondernomen op een vliegtuigfabriek in Norwich. De vanuit geringe hoogte geworpen bommen van zwaar kaliber troffen de werkplaatsen en veroorzaakten hevige branden en verscheidene ontploffingen. Een vliegtuig heeft op 31 Juli in de Noorsche wateren een vijandelijke duik boot vernietigd. In den loop van gistermiddag probeer den acht Britsche bommenwerpers van het type BristolBlenheim -een aanval te doen op het vliegveld Querqueville bij Cherbourg. Door te juister tijd optredende jachtvliegtuigen en het vuren der lucht doelartillerie gelukte het alle acht vlieg tuigen neer te schieten, en wel drie door Messerschmitt jachtvliegtuigen en vijf door luchtdoelartillerie. Aan onze zijde werden geen verliezen geleden. In de New York World Telegram schrijft de luchtvaartexpert majoor Williams, dat de komende oorlogsperiode de meest verras sende militaire actie zal brengen, die de wereld ooit gezien heeft. Dat Duitschland den tijd neemt, wordt verkeerd uitgelegd. Na het uitbreken van den oorlog is even eens een rustpoos ingetreden, die door lee ge hoofden vervelend genoemd werd. Williams is er van overtuigd, dat Duitsch land in het westen zijn luchmacht niet ten volle in den strijd gebracht heeft. De Duit sche generale staf heeft de sterkte van de luchtmacht der geallieerden volkomen juist getaxeerd en van de eigen luchtmacht slechts zooveel in het vuur gebracht als noodig was om zich de overhand te verze keren. TROONREDE VAN KONING GUSTAAF. De buitengewone zitting yan den Zweed- schen rijksdag werd gister door koning Gustaaf met een troonrede geopend. Daarin verklaarde de koning: In den bijzonderen toestand, welke door den Europeeschen oorlog ontstaan is, is een onverminderde waakzaamheid over de Zweedsche buiten en binnenlandsche paraatheid noodzakelijk. Met het oog op de verzorging van het volk is een juist gebruik van de eigen productie bronnen meer dan ooit een levenskwestie. Om het hoofd te bieden aan de dreigende werkloosheid zouden veelomvattende maatregelen noodig kunnen worden. Ter dekking van de vereischte staatsuitgaven moeten nieuwe uitwegen gevonden worden. In verschillend opzicht kunnen voorstellen verwacht worden. De Zweedsche buiten- landsche politiek is ongewijzigd. Het is mijn vaste wil betrekkingen van vriendschap naar alle kanten te onderhouden. Onvermoeid streef ik er naar, mijn land buiten den oorlog te houden sfi rijheid en zelfstandig heid te handhaven. De eenheid en vast beradenheid van mijn volk geeft mij het beste vertrouwen dat in deze richting vorde ringen zullen worden gemaakt. INLEIDENDE BESPREKINGEN TUSSCHEN ROEMENIE EN BULGARIJE. De Roemeensche ambassadeur te Belgrado, Cadere, zal de komende dagen naar Sofia reizen, om het contact te openen tussehen de Roemeensche en de Bulgaarsche regee ring over het afstaan van de zuidelijke Do- broedsja. In Roemeensche politieke kringen gelooft men, dat deze inleidende besprekin gen zonder moeilijkheden zullen verloopen, zoodat de eigenlijke conferentie kan bijeen komen, die, naar verluidt, te Krajawa zal gehouden worden. Eenzelfde taak te Boeda pest is aan den Roemeenschen gezant in Rome, Bossy, toegedacht, die vroeger jaren lang gezant in Boedapest is geweest. Het Roemeensche ministerie van buitenlandsche zaken is de instantie die de technische voor bereidingen voor de komende onderhande lingen moet doen. DE DIENSTPLICHT IN DE VEREENIG- DE STATEN. Op zijn persconferentie heeft president Roosevelt voor het eerst gesproken over de kwestie van den dienstplicht, welks invoering hij met nadruk bepleitte. Hij noemde den dienstplicht een hoofdvoor waarde voor een doeltreffende landsver dediging. De tegenwoordige oorlog heeft geleerd, dat de verdediging totaal moet zijn. Allereerst moeten vele nieuwe ma chines en uitrustingsvoorwerpen worden aangeschaft, die de Vereenigde Staten niet bezitten, doch pas beginnen te bezitten. Zonder opgeleide manschappen komen de landen echter in een gevaarlijke positie. De Vereenigde Staten moesten dan ook kunnen beschikken over een geoefend leger van personeel aan en achter het front, werktuigkundigen en fabrieksarbei ders. Door een tijdige opleiding worden menschenlevens gespaard, want de erva ring leert, dat een ongeoefend leger aan zienlijk grootere verliezen lijdt. Roosevelt zeide tenslotte, dat hij de uitwerking der bijzonderheden aan het congres zal overlaten. Bij een poging om Nederlandsch gebied aan te vallen, werden opnieuw twee BristolBlenheim vliegtuigen tijdens een luchtgevecht neergeschoten. In den nacht van 1 op 2 Augustus vlo gen wederom Britsche vliegtuigen boven West-Duitschland. De neergeworpen bom men richtten geen schade aan militaire objecten aan, doch wel gedeeltelijk aan zienlijke schade aan woningen in de om geving van Keulen, waarbij enkele bur gers werden gedood en gewond. De vijandelijke verliezen aan vliegtui gen bedroegen op 1 Augustus in totaal 10 vliegtuigen. Een eigen vliegtuig wordt vermist. De Berliner Börsen Zeitung van gister, bevat van de hand van generaal-majoor dr. Benihard Schwerdtfeger H. C. een interes sante bijdrage over het onderwerp van den franctireursoorlog. Hierin wordt o.m. het volgende gezegd: Onmiddellijk na het bekend worden van de rede van Hitier begon in Engeland de geestelijke voorbereiding van de burger bevolking tot den afweeroorlog, die zoo be denkelijk is, dat zij niet zonder waarschu wing kan worden aangenomen. Het was steeds het lot van die staten, die in het eigen land den oorlog nog niet hebben lee- ren kennen, zich geen voldoende reken schap te geven van het medehelpen van de burgerbevolking aan den oorlog. De schrij ver geeft dan een overzicht van het optre den van franctireurs in de laatste oorlogen en schrijft dan verder: Het verloop van oorlogshandelingen is _in den tijd van motoriseering meestal zoo, dat de tot het offensief besloten tegenstander met de grootste snelheid optreedt. Meestal blijft er geep tijd meer over, zich in den geest van artikel 1 van de Haagsche Vredes- conventie van 1907, „wetten en gebruiken van den oorlog te land", te organiseeren en voldoende kenbaar te maken. Het op rukkende leger echter zal door dwingende veiligheidsoverwegingen in ieder geval medestrijdenden als vrijscharen beschou wen en dienovereenkomstig handelen. Hier uit vloeit voor ieder land de eisch voort, in belang van de eigen bevolking geen ondui delijkheden over de voorwaarden voor een deelnemen aan de gevechten met de wapens te laten bestaan. Een dergelijke onduide lijkheid verbetert op geen enkele wijze de positie van het zich verdedigende land, omdat een militair gedrild, van de nieuwste wapens voorzien leger zich nooit door vrij- scharen en franc-tireurs zal laten ophouden. Het is derhalve geheel doelloos en in het belang van de eigen bevolking ten eenen male een misdaad, een dergelijke zelfbewa- pening en een deelnemen aan den strijd van de burgerbevolking aan te bevelen, te orga niseeren of zelfs met staatsmiddelen te be vorderen. Niets anders is het, wanneer, zoo als thans uit Engeland wordt gemeld, daar een propaganda wordt gevoerd voor het be wapenen van de burgers met schietwapens. Generaal-majoor Schwerdtfeger waar schuwt tenslotte nogeens uitdrukkelijk: On der geen omstandigheden kan het welken staat dan ook veroorloofd zijn, vreedzame en in het gebruik van wapens niet geoefen de burgers onder een of ander voorwendsel of in een of andere vermomming met de wapens tegenover den vijand te stellen. In 1939 heeft men in Polen geprobeerd, de mi litaire nederlagen van het Poolsche leger door het laten optreden van bewapende burgers te compenseeren. Een mi.itair suc ces hadden deze zoogenaamde francs-tireurs natuurlijk niet, doch vele Polen betaalden dit optreden met hun leven. DE ZITTING VAN DEN HOOGSTEN SOVJET. Onder grooten bijval heeft de hoogste Sovjet de volgende resolutie aangenomen. 1. Bessarabië wordt vereenigd met de Moldavische republiek, die tot socialisti sche Sovjet-bondsrepubliek verklaard wordt. In de Moldavische bondsrepubliek zullen verkiezingen voor den hoogsten Sovjet der Unie vastgesteld worden. 2. De noordelijke Boekowina en de Bes- sarabische districten Chotin, Akkerman en Ismail zullen bij de Oekrainsche bonds republiek worden ingelijfd. In de noorde lijke Boekowina en in de genoemde Bessa- rabische districten zullen gelijktijdig ver kiezingen voor den hoogsten Sovjet vast gesteld worden. De opperste Sovjet is gistermiddag om 18 uur weer bijeengekomen ter behande ling van het tweede punt-der agenda, de aansluiting van Bessarabië aan de Mol- daurepubliek met gelijktijdige verheffing dezer republiek tot een bondsrepubliek. ANTISEMIETISCHE VLUGSCHRIFTEN VERSPREID IN LONDEN. Uit Lissabon wordt door het D.N.B. ge meld: In de Zuidelijke wijken van Londen zijn talrijke antisemietische vlugschriften verspreid. De opperrabijn van Londen heeft in verband daarmede een stap bij den mi nister van binnenlandsche zaken gedaan. Hij verklaarde, dat de inhoud der vlug schriften den rassenhaat zou kunnen bevor deren, omdat den Joden wordt verweten, dat zij de oorzaak van den oorlog zijn en het Britsche wereldrijk in gevaar brengen. Naar de Daily Mirror mededeelt, heeft de opperrabijn er den minister op gewezen, dat het toelaten vyi antisemietische actie in strijd zou zijn met de overeenkomst, die kort geleden tussehen Engeland en de zionisten gesloten is. Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: De Britsche hulpkruiser Alcantara" die enkele dagen geleden in het Z. van den Atlantischen Oceaan door een Duitschen hulpkruiser na een langdurig artillerie gevecht buiten gevecht werd gesteld, was een zeer snel schip van de Britsche koop vaardijvloot. De in overzeesche wateren opereerende eenheden van de Duitsche oor logsmarine hebben met dit succesrijke ge vecht een overtuigend bewijs geleverd van hun vastberadendheid tot den strijd en van hun superieure gevechtsleiding. In verband met het tot zinken brengen van een Engelsche duikboot door een Duitsch vliegtuig voor de Noorsche kust verneemt men, dat. de tegenstander tever geefs had getracht door een' duikmanoeuvre aan den Duitschen bommenwerper te ont komen. Het Duitsche gevechtsvliegtuig had dieptebommen aan boord, die hun doel trof fen. Zonder ook nog maar één keer boven te kunnen komen, verdween de duikboot in de diepte. Van de bemanning kon niemand gered worden. De gewapende verkenning van het Duit sche luchtwapen was op 1 Augustus tegen het geheele Britsche eiland voornamelijk tegen zijn kusten gericht. In Norwich, niet ver van de Engelsche oostkust, werd een vliegtuigfabriek door een aanval van een duikbommenwerper vernield. Opmerkelijk was hierbij, evenals in andere gevallen, de groote trefzekerheid, waarmede de bommen op het doel werden gericht. De Duitsche praktijk onderscheidt zich daardoor principieel van die der Engel- schen, die ook in den nacht van 1 op 2 Aug. hun terreur tegen de burgerbevolking door het lukraak neerwerpen van bommen voort zetten, waarbij in de naaste omgeving van Keulen wederom verschillende woningen werden getroffen, waardoor helaas onder de bevolking daar ter plaatse enkele dooden zijn gevallen. DE DOBROEDSJA-KWESTIE OP DEN VOORGROND. joego- i slavtê f bulgarive ®SOFIA Men kan als vrijwel zeker aannemen, dat Bulgarije de Zuidelijke Dobroedsja zal terug krijgen, doch daarentegen van de Noordelijke Dobroedsja zal moeten af zien, ten einde Roemenië niet af te snijden van de Zwarte zee. De Bulgaren in de Noordelijke Do broedsja zullen naar het Zuiden verhui zen, waar zij de plaatsen zullen innemen van de Roemenen die naar hun vaderland zullen terugkeeren. Dat is het resultaat na het overleg van Salzburg. Om een goed overzicht te krijgen over deze kwestie publiceeren wij hierbij twee kaartjes, waarvan het bovenste de ligging weergeeft van de Roemeensche Do broedsja; de nieuwe grenzen van Roe menië zijn aangegeven, sinds den afstand van Bessarabië aan Rusland. Het onderste kaartje geeft de Roemeen sche Dobroedsja afzonderlijk weer; het schuin gearceerde gedeelte is het gebied dat Bulgarije in 1913 aan Roemenië moest afstaan en waarover spoedig onderhande lingen gaan plaats vinden om dit gebied wederom aan Bulgarije te doen terug keeren. .1

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1