LTE VAN Voor na 28 Mei gekochte „groote stukken" wordt maximaal 30 punten afgetrokken. srvice deaal i Augustus. Augustus. rUS, 8 uur. ogramma an de trale 1. 2413. g 2.95-3.25 •a lang 4.90 korting. Textiel distributie. Schlager orden ge er, welke tem-oog oordeelen Wie toeslag kaarten kunnen verkrijgen. Openbare straatverlichting blijft in beginsel verboden. Wapenverbod geldt ook voor de geoorloofde weerkorpsen. inbegrepen). 10 et. a op VRIJDAG ilingsgebouw te i. rden tot uiterlijk ;eveild tegen een te berekenen in aan de veiling jrhugowaard. iuders gevraagd, letten op een ST BESTUUR. r TWEEDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1940. «74 BEGRAFENIS VAN DE SLACHTOFFERS VAN DE „BULGIA" TE VLISSINGEN. De havenconvnandant legt een krans namens de Deutsche Kriegsmarine. Kleeding voor kinderen beneden drie jaar is vrijgesteld. Hieronder -trachten wij zoo beknopt mo gelijk de 'hoofdpunten van de regeling (jer textieldistributie samen te vatten. In de eerste plaats is de indeeling der textielproducten van belang. Er is een groep artikelen, welke worden vrijgesteld van rantsoeneerende bepalingen. Tot deze groep behoort o.a. feestkleeding en gelegenheidskleeding" en ook kleeding en benoodigdheden voor kinderen, die op 5 Augustus nog niet drie jaar oud zijn, 'uitgezonderd weefsels en stoffen aan het stuk en de op de textielkaart verkrijgbare garens. Dan is er een tweede groep, waarvan de aflevering gebonden zal zijn aan een pun- tenstelsel, dat vastgelegd is in de textiel kaart. Voor de puntenwaardeering van de ar tikelen van deze groep en voor de volle dige lijst vrijgestelde artikelen zie men de Distributiecourant van Maandag a.s. Tenslotte bestaat er een derde categorie van artikelen, slechts af te geven op spe ciale vergunningen. Soorten van kaarten. De navolgende textielkaarten zullen worden uitgereikt: a. een roode kaart voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder; b. een blauwe kaart voor vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder; c. een bruine kaart voor jongens van 315 jaar; d. een groene kaart voor meisjes van 315 jaar; e. een grijze kaart als toeslagkaart. De 4 eerste kaarten zijn bestemd voor strikt persoonlijk gebruik van de houders, voor zoover het betreft de daarop- ver krijgbare kleedingstukken en kleedingstof- fen. De op de textielkaarten verkrijgbare huishoudelijke artikelen kunnen echter betrokken worden op de punten van alle kaarten, welke aan de leden van één en hetzelfde gezin zijn uitgegeven. Hiermede is bedoeld tegemoet te komen aan het ge bruik van huishoudelijke artikelen, welke toch bestemd zijn voor het geheele gezin. Deze kaarten tellen elk 100 punten. Zij zijn geldig van 5 Augustus 1940 tot 1 Fe bruari 1941. Deze geldigheidsperiode is wederom in gedeeld in 2 termijnen, n.l. een termijn van 5 Augustus 1940 tot 1 November 1940 en een termijn van 1 November 1940 tot 1 Februari 1941. In den eersten termijn worden op deze kaarten 40 punten ter be schikking gesteld, zoodat 60 punten over blijven voor den tweeden termijn. In den eersten termijn ongebruikt gebleven pun ten zijn eveneens geldig in dei. tweeden termijn. IN DEN NACHT VAN 31 JULI DP 1 AUGUSTUS hebben Engelsche vliegers .Ergens in Nederland" bommen geworpen, waardoor twee woningen voor het grootste ge deelte werden vernield. TE PAARD NAAR HET STADHUIS. Een ongewoon tafereel in de Amsterdam- sche straten. Deze indeeling in termijnen is geschied om te voorkomen, dat de bevolkingsgroep, die over contant geld beschikt, zich ineer.s van alle voorraden meester zal maken. De punten zijn alleen geldig, ais zij op de textielkaart zitten, los zijn ze ongeldig. De toeslagkaart. Deze wordt uitgereikt aan de hoofden der in gezinsverband sa menwonende families, waarvan het gezamenlijke jaarlijksche in komen, berekend per lid van het gezin, beneden 350 blijft. Deze kaarten tellen een aantal punten, dat afhankelijk is van het aantal gezins leden van 15 jaar en ouder. Voor het ge zinshoofd worden 50 punten ter beschik king gesteld en voor elk verder gezinslid van 15 jaar en ouder 30 punten. Dienst boden worden niet tot het gezin gerekend. Wel worden tot het gezin gerekend inwo nende familieleden, natuurlijke, wettige en schoonkinderen, stiefkinderen, pleeg kinderen en kleinkinderen. De punten van deze toeslagkaarten zijn beschikbaar voor den aankoop van alle goederen, welke uitsluitend tegen inwis seling van punten afgeleverd mogen wor den, met uitzondering van de naai-, maas- en stopgarens, zoolang deze goederen be stemd zijn voor het gezin als zoodanig of voor één der leden van het gezin. De toe slagkaart mag ook zoo worden gebruikt, dat voor aanschaffing van een bepaald artikel gedeeltelijk punten mogen worden ingenomen van een persoonlijke kaart van een der betreffende gezinsleden en gedeel telijk van de aan dit gezin verstrekte toe- si gkaart. De toeslagkaart is evenals de andere kaarten geldig vanaf 5 Augustus 1940 tot 1 Februari 1941. Zij is echter in haar geheel beschikbaar vanaf 5 Augustus 1940. Zij wordt uitsluitend uitgereikt op aanvrage van het betreffende gezinshoofd. Extra-bons. Op de persoonlijke textielkaart staan 20 bons, gemerkt met hoofdletters. Deze bons hebben geen puntenwaarde. Zij zijn bestemd voor extra beschikbaarstelling van gerantsoeneerde textielproducten, wanneer hiertoe de mogelijkheid en de behoefte aanwezig is. Leeftijdsgrenzen. De leeftijdsgrens ligt op 5 Augustus 1940. Aldus zijn de vrije artikelen voor kinderen, die na 5 Augustus 1940 den leeftijd van 3 jaren bereiken, eveneens vrij. Het is echter aan te raden de distri butiestamkaart voor deze kinderen steeds bij zich te hebben, omdat winkeliers het recht hebben deze kaart in geval van twijfel ter inzage te vragen. De leeftijdsgrenzen der persoonlijke kaarten zijn derhalve ook de leeftijden, welke ep 5 Augustus 1940 zijn bereikt. Bij de afgifte van de kaarten zal rekening worden gehouden DE TACHTIGJARIGE OMROEPER VAN SCHOON- De Führer ontving den Slowaakscheil president dr. Josef Tiso voor HOVEN, PIET DE HOOP, heeft zijn laatsten rondgang door de stad gemaakt. De krasse man gaat een welver- het voeren van besprekingen. De begroeting. diende rust genieten in een oudeliedentehuis. met de sedert 28 Mei 1940 ont vangen groote stukken. Ieder moet daarvoor aangifteformulie ren invullen, die bij het afhalen van de textielkaart moeten wor den meegebracht. Indien de pun tenwaarde van de ontvangen groote stukken minder is dan 30 ontvangt de verbruiker de ge heele textielkaart. Is deze punten waarde echter 30 of meer, dan worden 30 punten (ook niet meer dan 30) van de kaart verwij derd. Dit laatste zal menigeen meevallen. Garens. Naaigarens en maas- en stopgarens zijn uitsluitend verkrijgbaar tegen afgifte van punten der textielkaart tegelijk met afgifte van garenbons. Men kan dus slechts een be perkt aantal punten aan den aankoop van garen hesteden. Als de ganenbons op zijn, moeten de resteerende punten aan iets an ders worden besteed. Öp de toeslagkaarten worden geen naai garens, maas- of stopgarens verkocht. In den eersten tijd kunnen ook groote stukken, van meer dan veertig punten, wor den gekocht. Voor een dergelijk groot stuk, boven de 40 punten van den eersten termijn kan men een voorschot nemen op de punten van den volgenden termijn. Voor de afgifte van stoffen voor bovenkleeding voor vrou wen en meisjes zijn geen voorschriften, hier geldt de distributiekaart. Voor mannen en jongens mogen bovenkleedingstoffen slechts worden afgegeven aan een kleermaker, aan te wijzen door den verbruiker. Voor details hieromtrent raadplege men den vakman zelf. Speciale vergunningen. Speciale vergunningen kunnen worden aangevraagd voor de aflevering van: a. uniforme kleeding, rouwkleeding; b. goederen op het gebied van woning inrichting en het beddenvak; c. alle op punten gewaardeerde artike len, voor de aanschaffing waarvan de absolute noodzaak is aangetoond, b.v. ingeval de betreffende goederen ver loren zijn geraakt door oorzaken bui ten de macht van den aanvrager, brand, diefstal, enz. d. op punten gewaardeerde artikelen, welke door bijzondere omstandigheden benoodigd zijn in grootere hoeveel heden dan uitsluitend voor vervanging van bestaanden inventaris, b.v. voor: huwelijksuitzetten, uitzetten voor be paalde scholen, ais daar zijn huishoud scholen, zeevaartscholen, enz., e. alle op punten gewaardeerde artikelen ten behoeve van ziekenhuizen, gestich ten, kloosters en andere inrichtingen met vaste inwoners; f. alle op punten gewaardeerde artikelen ten behoeve van hotels, kantoren en ondernemingen, welke deze goederen noodig hebben uit hoofde van hun be- drijf. Ook tijdelijk in ons land verblijvende bui- tenlandsche werkers en toeristen, die niet in het bezit zijn van een distributiestamkaart, zullen zich voor de aanschaffing van op pun ten gewaardeerde textielproducten tot den plaatselijken distributiedienst moeten wen den voor een speciale vergunning. Winterjassen. Winterjassen, wintermantels of demi-sai- sons.zijn niet vermeld op de lijst van arti kelen, welke uitsluitend tegen inwisseling van punten verkrijgbaar zijn. Winterjassen, wintermantels en demi -saisons zijn derhalve alleen ver krijgbaar op speciale vergunning, tenzij de resultaten van de inventa risatie aanleiding zijn tot beschik baar stellen van één der extra bons op de textielkaart voor de aanschaf fing van een winterjas, winterman tel of demi-saison. Teneinde een volledig overzicht te krij gen van de in ons land aanwezige voor raden van textielproducten, zal in de week van 5 Augustus 1940 een algemeene inven tarisatie plaats vinden. In deze week zal de verkoop en aflevering van alle textielpro ducten verboden zijn. Ton slotte nog de mededeeling, dat alle detailhandelaars in de textielbranche aan de studie moeten: hun zijn mappen met inlich- lingsmateriaal toegezonden, in totaal ten ge tale van 21.000. Op enkele punten wellicht een minimale verlichting. Ter nadere toelichting op zijn circu laire d.d. 29 Juli deelt de secretaris generaal, waarnemend hoofd van het departement van binnenlandsche za ken aan de burgemeesters mede, dat het gebruik van de openbare straat verlichting in beginsel verboden blijft. Ter verkrijging van een minimale straatverlichting op enkele punten zal echter in daarvoor in aanmerking ko mende gemeenten door de rijksinspectie luchtbescherming de mogelijkheid wor den bezien een openbare luchtbescher mingsverlichting tot stand te brengen. Dit zal in overleg met den betrokken bur gemeester c.q. met het hoofd van den be- treffenden dienst ter plaatse geschieden. Zoolang dit overleg niet heeft plaats gehad, mag geen wijziging in den huidigen stand van zaken ten aanzien van den open bare straatverlichting worden gebracht en moeten geen plannen daartoe worden inge zonden. De eischen, waaraan de openbare lucht beschermingsverlichting moet voldoen, zul len binnen enkele dagen door de inspectie aan de burgemeesters van de voor deze ver lichting in aanmerking komende gemeenten worden toegezonden. Naar aanleiding van de publicatie in het verordeningenblad eener ver ordening op de weerkorpsen deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat naast deze verordening die op het dragen van wapenen onverminderd blijft bestaan. Een vergunning krach tens de verordening op de weer korpsen ontslaat dus niet van het verbod van het dragen van wapenen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5