^Buitenland !Bmqedijke Siand VRAAG EN AANBOD Het streven naar een concentratie. „Mijnharcftjes" 12e Kedsr!andsche FijnstÊHers Herhaalde waarschuwing, „Buurman Denemarken' Nieuws in 't kort. WOENSDAGS EN ZATERDAGS. 35 cent per vijl regels, TWEEDE BLAD. 2 Het oordeel van prof. van Poelje. Prof. dr. G. A. van Poelje, secretaris generaal van het departement van onder was, kunsten en wetenschappen, heeft een vertegenwoordiger van het A.N.P. een on derhoud toegestaan, opdat deze in groote lijnen zou kunnen kennis nemen van diens denkbeelden omtrent de aangevangen en alom voortschrijdende concentratie op aller lei gebied, en omtrent het streven en de noodzakelijkheid om te komen tot meer, zoo mogelijk tot volkomen nationale een heid. In het algemeen aldus prof. dr. van Poelje is en was het mijn overtuiging, nu en vroeger, dat de kracht van ons volk voor een groot deel gegrond is op de mogelijk heid, dat ieder zijn eigen levensbeschou wing beleven kon. Maar dikwijls werd ver geten, te streven naar het opbouwen van een nationale eenheid. Het is de overtuiging van prof. v. Poelje, dat op het oogenblik een eisch is van over wegende beteekenis aan nationale eenheid op elk gebied zooveel mogelijk aandacht te schenken. Maar ook is prof. van Poelje overtuigd, dat in het algemeen geen dwang moet wor den toegepast; de grootere eenheid kan in vrije overtuiging verkregen worden, al zal dikwijlseenige aarzeling moeten worden overwonnen. Prof. van Poelje verklaarde te ge- looven, dat tot een sterkere natio nale eenheid is te komen, als men uitgaat van het bestaande en de waarheid in het bestaande erkent, en niet gaat aantasten hetgeen in een reeks van jaren met moeite soms in nood werd opgebouwd. We zullen moeten komen tot een eigen, zuiver nationale structuur, waarmede we in de wereld wellicht anderen ten voorbeeld kunnen zijn, zooals we ten aanzien van ons koloniaal beleid reeds tientallen van jaren anderen ten voorbeeld zijn geweest. Onverantwoordelijk zou het dan ook zijn, slechts aan afbreken te donken, Voor wezenlijke nationale belangen is het noo- dig, een sterkere organisatie op te bouwen dan verkregen wordt, wanneer we slechts probeeren over te nemen, wat in een ander land met het oog op de verhouding aldaar naar eigen behoeften is gegroeid en tot stand gebracht. Men is hier te land reeds druk bezig; maar in zoo korten tijd kan men nog geen eindresultaat verlangen; wel resultaten, waarop men verder kan werken en dan ook werkt. Daarbij moet geen partij-politiek voorzitten, ofschoon er wetenschappelijk geen bezwaar is tegen het woord politiek, in den zin van den vorm waarin onze na tionale belangen staatkundig worden ge kristalliseerd. Op een vraag hoe prof. van Poelje zich de plaats dacht van de jeugdbeweging, luid'de het antwoord, dat ook zij haar plaats moet kunnen vinden in het staatkundig be stel. Bij de op gang zijnde strevingen naar concentratie van de jeugd, geeft op ver zoek van prof. van Poelje de centrale jeugdraad leiding. Daarin vindt de jeugd beweging haar centraal orgaan. Reeds jaren is de centrale jeugdraad, welke bestaat sinds April 1920, het regeeringsorgaan voor de geheele jeugdbeweging. Zijn taak ont wikkelt zich nu verder met de overheids taak. Intusschen zal hij wel weer actief moeten optreden; tevoren had de centrale jeugdraad een meer passieve rol. En zoo zullen de verschillende organen tezamen meer coördineerend kunnen func- tonneeren in het algemeene streven n; nationale eenheid. Prof. van Poelje merkte voorts op, dat een federatie, die naar den vorm niet sterk was, van 1579 tot 1798 naar den inhoud een der grootste krachten in de wereld is ge weest. Men moet dus ook hier niet te veel aan een woord hechten, vooral geen woor den van anderen overnemen zonder zich op de eigen, nationale waarde te bezinnen. 2 st. 10 ct. 12 st. 50 ct. INBRAAK TE ILPENDAM. Twee daders gearresteerd De politie te Purmerend heeft twee jonge mannen gearresteerd, die te Ilpendam op klaarlichten dag uit een boerenwoning aan een eenzamen dijk 300 gulden hadden ge stolen. Een der arrestanten, 19 jaar oud, heeft nog een voorwaardelijke veroordeeling loopen, wegens diefstal in het station te Purmerend, eenigen tijd geleden gepleegd. BLINDE SLAAGT VOOR HET STAATSEXAMEN. Een merkwaardige prestatie. Kort geleden heeft te Leiden een blinde met goed gevolg het eind examen H.B.S.-B afgelegd, aldus het Hbld. Thans kan het' zelfde bericht worden van een blinde, die Staatsexamen-A tot toelating aan de univer siteit heeft gedaan, een bewoner van het Blinden-Instituut te Bussum, waar hij eerst de opleidingen voor organist en voor mas seur heeft gehad. Pas na zijn twintigste jaar is hij zich daarop voor het Staatsexamen gaan bekwamen, voornamelijk door zelf studie, en verder vooral met wiskunde en de klassieke talen geholpen. De noodige boeken konden voor een klein deel in ons land uit de braille-bibiotheken worden geleend, en moesten verder óf speciaal worden gebrail leerd, óf uit de bibliotheken te Marburg of Parijs komen. Ook in dit geval waren de examen-opgaven van het schriftelijke deel door de zorg van de examencommissie ge brailleerd; de examinandus heeft ze met de schrijfmachine uitgewerkt. Het is zijn bedoeling, thans verder theolo gie te studeeren. Slechts weinig boeken daar voor zijn in braille-schrift aanwezig, en vele moeten dus weer gebrailleerd worden. Het is jammer, dat hiervoor slechts enkele dames gevonden konden worden. Ook hier zou gelden: vele handen maken licht werk. In opdracht van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied wordt be kend gemaakt: Met het oog op de in de komende weken vallende gedenkdagen van leden van het Huis van Oranje wordt de bevolking van het bezette Nederlandsche gebied er met den meesten nadruk op gewezen, dat iedere de monstratieve gedraging, welke ook, en iedere betooging van afzonderlijke per sonen of van groepen van personen, welke direct of indirect, hoe ook, tegen de bezet tende macht gericht is, met de vereischte gestrengheid zal worden vervolgd. Als demonstraties en betoogingen, gericht tegen de bezettende macht, worden ook aan gemerkt demonstraties en betoogingen voor de koningin of andere leden van het Huis van Oranje, dat den oorlog tegen het Groot- Duitsche rijk hardnekkig voortzet. Derhalve kan het opspelden en dragen van insignes, bloemen, kleuren en dergelijke, die een sympathie voor het Huis van Oranje tot uitdrukking brengen, evenmin geduld worden, als het uitsteken van vlaggen of het aanbrengen van andere versieringen aan gebouwen ter eere van een lid van het Huis van Oranje. Hetzelfde geldt voor iedere andere gedraging, welke kan dienen voor het genoemde doel. Degene, die tegen den inhoud van deze bekendmaking handelt, wordt streng ge straft, in het bijzonder indien hij demon straties of betoogingen in den zin van deze bekendmaking uitlokt, veroorzaakt of begunstigt. Speciaal wordt nog herinnerd aan het bepaalde in par. 2 van de verorde ning no. 52/1940 van den rijkscommissaris, betreffende de Duitsche rechterlijke macht Voor strafzaken. Naar gelang van de om standigheden zal de verordening no. 33/1940 betreffende het verbeurdverklaren van ver mogens worden toegepast. Aan de Duitsche en de Nederlandsche po litie is opdracht gegeven voor de naleving van deze bekendmaking te waken. KINDEREN UIT GETROFFEN GEBIE DEN NAAR GRONINGEN EN DRENTE. Met een extra-trein uit Rotterdam arri veerden gistermiddag 257 kinderen uit de getroffen gebieden in Groningen. Dit was de derde groep, die voor het noorden be stemd was. In totaal waren gistermorgen 839 kin deren op reis gegaan, waarvan er in- Zwolle 186, Hoogeveen 79, Beilen 160, Assen 147 en in Zuidlaren 10 den trein verlieten, om aldaar door hun pleeg ouders in ontvangst te worden genomen. In vier autobussen werden de kinderen te Groningen naar het Buurthuis op het Linnaeusplein overgebracht, alwaar hun een maaltijd werd verstrekt. Hierna keerden allen naar het hoofd station terug, vanwaar 35 onder geleide van hun pleegouders naar hun respectie velijke standplaatsen Hoogezand, Zuid broek, Winschoten, Ten Boer en Stedum werden vervoerd. Ook te Assen is een trein met Rotter- damsche kinderen aangekomen. DE INVENTARISATIE IN DE TEXTIELMAGAZIJNEN. Advies tot sluiting te twee uur vanmiddag. Met het oog op de inventarisatie van tex tielgoederen en de voorbereiding daarvan heeft de directeur van het rijksbureau voor de distributie van textielproducten aan de winkeliers in hun eigen belang geadviseerd om hun zaken hedenmiddag vanaf 2 uur voor het publiek te sluiten. DE FUSIE IN DE NEDERLANDSCHE POSTDUIVENSPORT. De secretaris van het „Nationaal Verbond van Nederlandsche Postduivenhouders", mr. W. J. H. Stam te Warnsveld, deelt mede, dat de bevelhebber van den berichtendienst van de Duitsche weermacht heeft medegedeeld, dat verzoeken van bonden of vereenigingen om erkenning, overbodig zijn, aange zien slechts het „Nationaal Verbond van Nederlandsche Postduivenhouders", den 14den Juli 1940 te Amsterdam opgericht, door de Duitsche weermacht wordt erkend. BEGRAFENIS SLACHTOFFERS HR. MS. „BULGIA". Op den morgen van den twaalfden Mei werd in de buitenhaven van Vlissingen het vaartuig der Nederlandsche marine „Bul- gia" door de uitwerking van een bom ge troffen. Hierdoor verdween de bodem on middellijk in de diepte. Van de vijftien op varenden wisten er twee zich het leven te redden. Zij werden naar het ziekenhuis Bethseda overgebracht. De overige dertien manschappen kwamen bij de uitoefening van hun plicht om het leven. Verleden Dinsdag, na 2)1 maand, werd de „Bulgia" door drijvende bokken gelicht en konden de lijken van twaalf slachtoffers worden geborgen. De dooden werden giste ren op de algemeene begraafplaats te Vlis singen met militaire eer ter aarde besteld. Vele autoriteiten en vertegenwoordigers van officieele en particuliere organisaties ge tuigden van hun belangstelling. Het vuur peloton werd gevormd door leden van de Duitsche Kriegsmarine. Voor het dept. van defensie waren aanwezig overste F. M. J. Schuvel en kapitein J. F. van Kervel uit Middelburg. De chef van de marinestaf werd vertegenwoordigd door lt. ter zee tweede klasse P. Muller. De burgemeester van Vlissingen sprak namens het gemeentebestuur en de Vlis- singsche bevolking, de heer P. Muller als vertegenwoordiger van de Nederlandsche marine. Zij beiden wijdden eerbiedige woor den van hulde ter nagedachtenis aan de ge vallen mannen van de zeemilitie. Hierna spraken nog twee familieleden der slacht offers en ds. J. S. Hartjes, Ned. herv. predi kant. Tot slot van de plechtigheid loste het Duitsche marine-detachement drie salvo's. De samenwerking tusschen Denemarken en Duiischland Onder het opschrift „Buurman Denemar ken, de samenwerking met Duitschland' publiceert de Berliner Börsen-Zeitung een reeks artikelen, die zich in de eerste plaats met de huidige economische vraagstukken van Denemarken bezig houden. De Duitsche gezant te Kopenhagen, von Renthe-Fink, schrijft in een inleidend woord: Al moet er nog veel geschieden, zoo is toch de toekomstige ontwikkeling door de verklaring van de Deensche regeering van 8 Juli de weg reeds gewezen. In deze verklaring stemt Denemarken in met de politieke en economische nieuwe ordening onder leiding van Duitschland en maakt het zich tot zijn taak, zijn plaats in een actieve samenwerking met Groot-Duitschland vinden. De Deensche minister van buitenlandsche zaken Scavenius noemt als van bijzonder belang de aanpassing van den Deenschen landbouw aan de behoeften van hét nieuwe Europa, de opheffing van de werkloosheid alsmede de uitbreiding van het binnenland- sche verkeersnet en van de internationale verkeerswegen, hetgeen in de eerste plaats wil zeggen het maken van betere en snel lere verbindingen met Duitschland en Zweden. Achter het werk van de regeering staat de wil van het geheele volk mee te doen aan een vruchtbare en positieve samenwerking binnen het gebied van het Europeesche vasteland. WATERWEG ZWARTE ZEE—OOSTZEE. Naar Krasny Flot, meldt, ls de 202 K.M lange waterweg, die den Dnjepr met den Boeg en daarmede de Zwarte Zee met de Oostzee verbindt dezer dagen gereed ge komen. Het Dnjepr-Boegkanaal heeft, naar bekend is, ook in het kader van het Duitsch-Russische goederenverkeer aan zienlijke beteekenis. In zes maanden tijd is het verouderde en deels onbruikbaar ge worden z.g.n. Ognskykanaalsysteem in het vroegere oostelijke Polen volkomen gereor ganiseerd. Bij het aanleggen van het Dnjepr-Boegkanaal hebben 200.000 men- schen meegewerkt. De waterweg is thans van Kiew tot Brest Litowsk, dus tot aan de Duitsch-Russische belangengrens bevaar baar. Op het traject tusschen Brest Litowsk en Pinsk zijn acht sluizen gebouwd. De plechtige opening van het kaaal door een regeeringscommissie zal spoedig geschieden, OPLICHTING IN DE DUISTERNIS. In den nacht van Woensdag op Donder dag j.l, heeft een onbekend gebleven man, die gekleed was in een blauw uniform, getracht twee bewoners van Rotterdam geld af te persen onder voorwendsel dat de verduistering van hun woning niet afdoende was. De man bediende zich van de Duitsche taal en liet een kaart zien, waarop een foto was bevestigd. De slacht offers lieten zich beetnemen en meenden met een controleerend beambte te doen te hebben. Het eerste slachtoffer was een bewoner van den Langen Hilleweg, van wien de oplichter vier gulden boete eischte. De man kon dit niet betalen, het geen voor den zgn. ambtenaar aanleiding was als compensatie uit een wapenrek in de gang een Indische pijl en boog mee te nemen. Met deze attributen begaf hij zich naar den Groenen Hilledijk, waar hij het zelfde kunstje uithaalde en van een win kelier 35 gulden eischte. Hij kreeg dit be drag, maar toen een agent van politie op de woordenwisseling afkwam en inlichtin gen verzocht, verdween de oplichter in de duisternis. LOODGIETER VAN HET DAK GEVALLEN. Gistermiddag is een 25-jarige loodgie ter, die werkzaamheden verrichtte op het dak van een woning in de Spaarnwou- derstraat te Haarlem, uitgegleden en van een hoogte van negen meter op straat gevallen. Hij kreeg een schedelbasisfrac- tuur en werd naar de Mariastiehting overgebracht, waar hij gisteravond is overleden. Nationale inzameling- te Rotterdam, - Dank zij een groot aantal nagekomen giften is de opbrengst van de nationale inzameling te Rotterdam boven de 120.000 gestegen. De rijkscommissaris in Limburg. - Gis teren heeft rijkscommissaris Seyss-Inquart een bezoek aan Limburg gebracht. Hij heeft daarbij o.m. de Staatsmijn Maurits bezich tigd. HUISBRANDOLIE VOOR VERWARMING EN WARMWATERVOORZIENING. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van-het departement van handel, nijverheid en scheepvaart brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dat in verband met de aanwezige voorraden niet op beschikbaar stelling van huisbrandolie voor verwarming van lokaliteiten en/of voor voorziening van warm water kan worden gerekend, Echter is het, in afwijking van hetgeen hieromtrent werd medegedeeld in de bekendmaking d.d. 29 Mei j.l. voorloopig toegestaan van de voorraden, waarover verbruikers beschik ken, gebruik te maken. Er dient echter reke - ning te worden gehouden met de mogelijk heid, dat te eeniger tijd de bij verbruikers aanwezige voorraden alsnog zullen worden gevorderd. Hetgeen hierboven is vermeld, geldt niet voor ziekenhuizen en gestichten. Deze ver bruikers kunnen voor levering van huis brandolie tot beperkte hoeveelheden in aan merking komen, indien to-epassing van an dere brandstof niet mogelijk is, of indien om schakeling op' een andere brandstof op al te groote bezwaren blijkt te stuiten. NEDERLANDSCH-JOEGOSLAVISCH HANDELSVERKEER GEREGELD. De besprekingen, die in de afgeloopen dagen te Berlijn zijn gevoerd tusschen den voorzitter van Duitsche en Joegoslavische regeeringscommissies over een aantal vraagstukken van het Duitsch-Joegoslavi sche handelsverkeer, zijn afgeslote met de onderteekening van een overeenkomst. Door deze overeenkomst zijn de maatre gelen getroffen, die nog noodzakelijk wa ren geworden om in den, huidigen toestand het handelsverkeer tusschen beide landen te vergrooten. O.a. is ook het handelsver keer tusschen Joegoslavië en de door Duitschland bezette -Nederlandsche gebieden geregeld. PERSSTEMMEN OVER DE JAPANSCIE POLITIEK. Alle Japansche bladen houden zich b~zig met de grondslagen van de staatspolLiek van Japan, zooals zij in de afgelegde re- geeringsverklaring zijn aangegeven. De bladen zijn het er over eens, dat de poli tiek van den staat gegrondvest zal worden op de principes der staatsp'hilosophie, doch vestigen de aandacht erop, dat een duide lijke uiteenzetting ontbreekt van wat de regeering thans werkelijk van plan is. V-eel in het programma van Kpnoje is nieuw, zooals de uitbreiding van het Oost- Aziatische programma tot een Groot- Aziatisch programma en de aangekondigde reorganisatie van de binnenlandsche po litiek en van het economisch leven. De „Tokio Asahi Shimboen" verwacht van deze politiek spoedig resultaten. De Yomioeri Shimboen verzoekt de re geering om een spoedige publicatie van duidelijk omlijnde doelstellingen. MET DE FIETS GEVALLEN EN OVERLEDEN. Gisteravond keerde de negentienjarige C. A. Clemens per fets van zijn werk uit Mierlo naar huis terug. Dicht bij zijn woning nam hij een bocht te scherp, zoodat hij met een trapper het voetpad raakte en kwam te vallen, waarbij hij op slag werd gedood. HET FRANSCHE STAATSGERECHTSHOF. De Fransche Staatscourant publiceert een tweede decreet, volgens hetwelk het Staats - gerechtshof vanaf 8 Augustus 1940 onder voorzitterschap van Caous (president van het Hof van cassatie) in Riom zitting zal houden. Dit gerechtshof zal oordeelen over: 1. Al diegenen, die in artikel 1 van de wet van 30 Juli 1940 worden genoemd en die nog niet verjaarde misdaden en vergrij pen hebben begaan en die de plichten van hun ambt hebben geschonden. In aanmer king komen alle handelingen, die in de pe riode vóór 4 September 1939 hebben bijge dragen tot den overgang van vredestijd naar oorlogstoestand en alle handelingen, die de gevolgen van dezen, aldus geschapen toestand, hebben verscherpt. 2. Die personen, die zich schuldig hebben gemaakt aan een aanslag tegen den veilig heid van den staat, in verband met de bo vengenoemde handelingen. ONTSPANNING TUSSCHEN RUSLAND EN ROEMENIE. Roemeensche politieke kringen geven als hun commentaar op de rede van mo lotov, dat zij daarin een bewijs zien van een merkbare ontspanning tusschen de Sovjet-Unie en Roemenië. Men gelooft te Boekarest, dat de sinds eenigen tijd waargenomen kalmeering der wederzijd- sche betrekkingen ook in de toekomst zal voortduren. Men verklaart, dat het de taak is van den nieuwen Roemeenschen gezant in Moskou Fafencu, langs dezen weg voort te gaan. Overigens ziet men in de rede van Molotov een weerlegging van alle tendentieuse beweringen die in de DuitschRussische verhouding niet aan wezige spanningen wilden ontdekken. Molotov heeft evenals de Führer daarop een duidelijk antwoord gegeven. DE AANVALLEN OP GIBRALTAR. Volgens Stefani melden reizigers uit Al geciras en La Linea, dat te Gibraltar de dooi de Italiaansche bommen aangerichte schade in koortsachtige haast hersteld wordt, De watervoorziening baart den Britschen auto riteiten veel zorg, daar talrijke waterreser voirs door bommen verwoest zijn en het rotsmassief geen eigen bronnen heeft. Aan de Oostzijde wordt de baai van La Laguna uitgebaggerd, opdat men een breedere uit vaart naar de Middellandsche Zee zal heb ben. Een groot aantal Spaansche arbeiders is niet meer naar de werkplaatsen in de vesting teruggekeerd. JAPANNEEZEN IN LONDEN GEARRESTEERD. Domei meldt uit Londen, dat aldaar de correspondent van de Japansche bladen Mitsoebishi, Shinohara en Mitsoei, genaamd Tanabe gearresteerd is. Men ziet daarin een tegenmaatregel tegen de arrestatie van En- gelschen in Tokio. Voorts wordt uit Londen vernomen, dat aldaar de vooraanstaande Japansche zakenman Makihara in hechtenis genomen is. EEN DERDE GROOTE PARTIJ IN AMERIKA. Senajor Lundeen heeft in een formeele verklaring opgeroepen tot de stichting van een derde groote partij „van alle echte Amerikanen". De partij zou te Chicago moeten vergaderen en een kiesprogram op stellen. Het program zal, zoo verklaarde Lundeen, tegengesteld zijn aan de politiek van interventie der beide traditioneele Amerikaansche partijen. Deze derde partij is een noodzakelijkheid geworden, omdat de andere partijen candidaten voor het pre sidentschap gesteld hebben, die beiden de krachtigste hulp voor Engeland beloofd hebben, opdat Engeland den oorlog zou kunnen winnen. Lundeen verklaarde, dat de in behandeling zijnde wet op den mili tairen dienstplicht de Ver, Staten voor een laatste kruispunt brengt, voordat zij zich in den internationalen oorlog storten. Noch de democraten noch de republikeinen zouden den weg der oorlogsontwikkeling in de Ver. Staten nog kunnen tegenhouden. DE DEMOBILISATIE IN FRANKRIJK. Het Fransche Journal Officiel publiceert een wet, waarbij alle jongelieden, die op 8 en 9 Juni 1940 in het leger zijn opgenomen, onmiddellijk uit den militairen dienst wor den ontslagen. Voor den duur van zes maanden worden zij opgenomen in de jeugdorganisatie, die door den minister voor jeugd en gezin is opgericht. Volgens de „Re- publique Du Sud-Est" is het progamma de zer jeugdorganisatie gericht op land- en boschbouw en op beoefening van sport. „HET BRITSCHE RIJK IN LIQUIDATIE". Tegenover de verkondigde meening, dat de hoofdstad var, het Britsche rijk naar een ander steunpunt in het imperium, als bijv. Ottawa, Sydney, Bombay of Kaapstad zonder gevaar voor het gemeenebest zou kunnen worden verplaatst, verklaart de publicist Barzini in De Fopolo d'ltalia, dat deze gedachte mis is. Een uit Londen ver trokken koning van Engeland zou overal een koning in ballingschap zijn met een van macht ontdane regeering, die op geen punt ter wereld imperiale rechten zou kun nen uitoefenen. Het zou hem ontbreken aan prestige, dat verloren gaat in de nederlaag en de vlucht en zonder hetwelk men niet regeeren kan. Ook het oude Romeinsche rijk was niet te redden door de hoofdstad naar Byzantium te verplaatsen. De oorlog heeft de vitale deelen van het Engelsche imperiale orgaan gekwetst. Het Britsche rijk bevindt zich in liquidatie. Weer bommen op Gibraltar. - Vrijdag avond is Gibraltar opnieuw door vliegtuigen van onbekende nationaliteit aangevallen, die ondanks het zeer hevige afweervuur tal van bommen konden uitwerpen. De dienstplicht in de Vereenigde Staten, - De jaarvergadering van den Amerikaan- schen bond van arbeiders in het automobiel bedrijf, een der grootste steunpilaren van de C.I.O., heeft eenstemmig een motie aange nomen, waarbij zij verzet aanteekent tegen eiken vorm van militairen dienstplicht in de Vereenigde Staten. Aardbeving geregistreerd. - Uit Barce lona wordt gemeld: Het Ebro-observatorium heeft gisteren een hevige aardbeving ge registreerd, waarvan het epicentrum op 9000 kilometer lag. Alléén 2de handsch goederen. uits.u tend a contant, (Dinsdags en Vrijdags inzenden). Te koop gevraagd: een divan-bed en gebruikte handnaaimachine. Brieven letter P 262 bureau van dit blad. Koopje. Pracht H. rijwielen 22—2-5, Damesrijwiel 23, H. rijwiel kleine maat 22. NIEROP's Rijwielhandel, Heerénstraat l'O. Tel. 3327. Inmaakpotten te koop in zeer goeden, staat bij KAAN, Koorstraat 9. Te koop: hoogst moderne 1. bruine damesjapon, maat 42. Beige kameel haar damesmantel en zomerjapon, lange maat 46. BERGERWEG 5. Te koop: 10.000 Hollandsche pannen, 11000 witte steenen. Te bevragen H. DE RUIJTER, aannemer sloop werken, Noorderkade 64, Alkmaar. Afbraak te koop. Dagelijks op het werk. VARNEBROEK, Alkmaar of H. DE RUIJTER, Noorderkade 64. Te koop: geëm. Badkuip, mengkranen- stel met han-ddouche en keuketv» geijsertje. v. d. WOUDESTRAAT 31. Te koop: r et gedragen heerenkleeding, goede kwaliteiten, alle maten, ook buikmaten. BERGERWEG 5 ben. Ter overname een gecombineerd gas kolenfornuis, 4 gaspitten, spaarbran ders, brood-oven, borderuoven-, merk Vosherrd. BISSCHOP BOTTEMANNESTR. 78 Het Naaimachine Huis. G-ebr. Handm. van-af ƒ19, Trap-m. ƒ35, inzinkb. Sin-ger als nieuw. Handm. als nieuw 37.50. J. H. DE BOER, Geestersingel 48, Alkmaar. Heeft U net gedragen Heerenkleeding te koop? S.v.p. even een berichtje aan: DEN HARTOG, Bergerweg 5. Wegens aanleg Centr. verw., te koop één haardkachel z. g. a. n., één groote „Junker en Ruh" kachel, een prima „Homann" gasfornuis, bij Tech.-Bur. BAKKER, Zocherstraat 10. Invalidenwagens, rolstoelen z. g. a .n. „HYGIENA", Achterstraat 45. Tel. 2052, briefadres postbus 26, Alkmaar. Te koop: Nog eenige prima Naaima chines voor weinig geld. Pracht geijser (koopje). Te koop gevraagd: huisraad en inboedels, enz. Tevens gramofoon- platen. DEKKER, Spoorstraat 5, ZUIDSCHARWOUDE (Juli). Geboren: Johannes Hermanus z. van J. H. Buter en M. C. Beerse. Cornelis z. van C. Masteling en D. Oud. Frans z. van M. Kuiper en A. J. Keesman. Johan na Cornelia d. van J. Komen en C. Kager. Arie z. van J. C. Jansen en E. Muijs. Ondertrouwd: P. G. Veldt en M. Schrijver. Getrouwd: A. J. de Feijter en N. de Ruiter. Overleden: E. Zut, echtg. van C. Grootjes. G. Smit, echtg. van M. de Geus.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6